No. 1712 Vrijdag 10 October 1947 38a Jaargang TUfau Coucahi voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel de Rijp, Telefoom 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP Uitmuntend geslaagd concert mannenkoor „Orpheus' 'in de Ned. Herv. kerk. Een groot succes voor de dirigent: de heer Karei Böhne Maandagavond 6 October jl. zal zeer velen lang in de gedach ten blijven. Ruim 350 personen, liefhebbers van zang, toonden hun levendige belangstelling voor het kerkconcert, dat die avond gegeven werd door het bekende Mannenkoor .Orpheus" uit Alk maar onder leiding van de be gaafde dirigent de heer Karei Böhne. De kerk was tot de laat ste plaats bezet, de plaatsen van de koorleden en hun dames mee gerekend, (totaal 150 personen.) Enkelen moesten met staan plaatsen genoegen nemen. Het koor opende met Litaney van Schuber!, Direct al werden we in dit mooie nummer geboeid door de prachtige stemmen. Op nieuw werden we getroffen door de heldere klanken, welke zo schitterend in deze grote kerk met zijn buitengewone acoustiek, uitkwamen. Het koor ging verder met, O Bone Jesu van Palestrina en het Ave Maria van Fr. Witt. De num mers waren zo goed ingestudeerd, dat het woord subliem niet over dreven is. Daarna werden twee nummers gezongen door één der solisten van deze avond: mevr. P. L. de Boer-Harder uitSantpoort,sopraan. Het waren „Andante uit de Motette, Exsultale Jubilate" Opus 65 van Mozart en een aria uit de „Messias" van Handel: If Qod'is for us, who can be against us? Mevr. de Boer's stem kon ons zeer bekoren, het timbre is warm. Zij beschikt niet over een uitge breid register, wat in de hoogte merkbaar was. Heel teleurstellend was de be geleiding van het orgel. De heer P. Kist speelde te fors en niet serieus. Hierdoor kwam de zang niet tot zijn recht en kreeg niet de waardering, die zij verdiende. Het orgel iso.i. in die zijbeuk niet goed geplaatst. De juistheid hiervan bleek toen in no. (ib de bariton, de heer J. P. Willemsen zijn solopartij zong in het werk „Landerkennung" van Edw. Qrieg Hoe machtig klonk zijn stem door de kerk. Als mevr. de Boer op déze plaats had kunnen staan, dan zou haar geluid aan klank rijkheid zeker gewonnen hebben. We willen, als we daarvoor in de gelegenheid zijn mevr. de Boer gaarne weer horen. Over de gekozen nummers zal wel altijd gediscussieerd kunnen worden. Een ieder heeft zijn lievelingscomponisten; wij ge nieten altijd van Mozart en Handel. Het koor vervolgde met een werk van Haydn „Tenebrae factae sunt" en I'Orgue van L. de Rlllé. In dit laatste nummer kwam eerst goed uit over welk een fraaie stemmen vele koorleden beschik ken, en tot welke hoogte de heer Böhne het koor door zijn begaafd heid weet op te voeren. Zijn wijze van aangeven is eenvoudig, doch zo suggestief, dat men on middellijk reageert. Men ging over van forto op pianissimo, alsof hier geen moeilijkheden schuilen. Het accentueren, het aanzwellen, het afnemen, de zoemtonen, het was alles te loven. We hebben één der eerste mannenkoren uit ons land in ons midden gehad. Mevr.de Boer-Hartog vervolgde met een werk van één der mo dernen Hendrik Andriessen „Fiat, Domine" Thomas Kempis (De imitatione Christi). Het werk doet niet dankbaar aan, temidden van de veie klassieken. Het werd fraai gezongen. Dankbaarder was het Panis angelicus van C.ésar Franck. In dit nummer konden we de warme stem wel heel goed bewonderen. Het bezwaar van de verkeerde begeleiding bleef ook in deze nummers. Het koor zong daarna Bede voor het Vaderland, het bekende lied van Valerius. Machtig, breed en fors klonk dit lied door het eeuwenoude kerkgebouw. Het opvallende van het koor is dat het in alle nummers van toch zo uiteenlopende compositie uit blinkt. Landerkennung van Grieg werd een succes voor de bariton, de heer J. P. Willemsem uit Alkmaar, lid van „Orpheus*. Hij beschikt over een fraaie heldere stem, die prachtig klonk. Koor, solist en de pianobegeleiding van de heer Kist hadden een daverend applaus van de aanwezigen in ontvangst te nemen gehad, als het gewoonte was in een kerk zo zijn dank te betuigen. Hetzelfde zou gebeurd zijn bij de uitvoering van het grote werk De Ruïne van L. F. Brandts-Buys. Het koor zong ook dit nummer, evenals I'Orgue, verfijnder dan de vorige maal, toen we „Orpheus" op bezoek hadden. Toch werd het geen mechanisch zingen, het voelde levend aan, de ziel wordt er niet uitgehaald door de heer Böhne. Ons grootste respect daarvoor. Genoemde heer had voor dit concert geen enkele partituur bij zich! De heer P. Kist speelde tussen Landerkennung en De Ruïne een Improvisatie op het orgel. Deze improvisatie bleef beneden het middelmatige. We zijn in de Rijp verwend wat or gelconcerten betreft. Het verschil tussen de ten gehore gebrachte zang en dit orgelspel was tè groot. Tot slot vergastte het koor ons op een werk van een geheel ander genre. Die zwöif Railber van A. Dobrowen. Ook dit moei lijke zangstuk werd 3ubliem uit gevoerd. De heer Willemsen trad weer als solist op. We geloven wel, dat door iedereen genoten werd. Een ein de was gekomen aan een buiten gewoon mooie avond van groot kunstgenot. We danken namens de aan wezigen, dirigent, solisten en koor leden voor dit waarachtig kunst- beleven, schoon door zijn een voud. In de nazitting in de grote zaal van Blokdijk sprak de voorzitter van Orpheus, de heer C. Veiihuijs woorden van grote dank aan het kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk. Het was een groot genoegen geweest weer in dit prachtige gebouw te mogen zingen. Verder bracht hij dank aan mevr. Brunttnk-Knegt en mevr. Vredevoort-van der Meer en ook aan de familie Hoogcarspel voor dc voorbereidende werkzaam heden door hen verricht. Tevens dankte hij de verkoopsters en verkopers van plaatskaarten, die hun tijd gegeven hadden. Ook vergat hij de koster van de kerk, de heer Middelveld, niet in zijn dankwoord. De dirigent werd een ovatie gebracht. En toen werd het ge- zelligl Uit dit heterogene gezel schap, uit alie standen en van atle richtingen en gedachten, dat zo êen is in zijn glansrijk op treden, kwamen nu de artlsten naar voren. Voordrachten werden gegeven, liederen door solisten werden gezongen, doch nu van een lich ter genre als Marleentje, Oene van Sneek enz. Het middernachtelijk uur was reeds gepasseerd, toen de vijf autobussen en de vier personen auto's terug keerden naar Alkmaar. Zij en de bezoekers waren allen voldaan! Kom ons éénmaal per jaar bezoeken, „Orpheus"! De bezoekers van deze avond, die mede uit alle dorpen in de omgeving kwamen, zullen het allen waarderen. 00ST-GRAFTDIJK Volkspelen Begunstigd door mooi weer werden Maandagmiddag 29 Sep tember de volksspelen gehouden op het O.S.V.-terrein. Allereerst kwam de jeugd in touw. De uitslag hiervan was: 5—10 jaar houtjesrapen Rie v. Ammers, A. v. Westerop, T. Hooyberg. 11—15 jaar estafettelopen F. Hogeterp en W. de Reus, J. Bas en M. Woudhuizen, O. Schoenmake' en Bets v. Doven. Daarna volgde het touwtrekken waarvoor grote belangstelling. Na verschillende spannende partyen was de uitslag: P. Meissen, A. Dubbeld, mevr. v. Ammers-v. Lith, mej. M. Sloot- maker; H. Wit, T. v. Westerop, mej. B. Wit, mevr. A. v. d. Meer- Poppen; K. v. d.Meer.J.Nleuwen- huis, mej. A. de Jong en mej.A. Verdwaald. Woensdagmiddag J October werd onder grote belangstelling de traditionele veteranenwedstryd gespeeld tussen Oost- en West- Graftdqk. Oost nam revanche op de verleden jaar geleden nederlaag en wist deze spannende strijd met 4—3 te winnen. Nadat de rust was ingegaan met een3—1 achterstand. Het publiek heeft zich koste- iyk kunnen amuseren. Na de wedstryd vond nog een estafette wedstrqd plaats voor dames en heren. Ook hiervoor was veel animo, 22 paren namen hieraan deel, Na vele spannende race's was de uitslag: P. Siooten en mej. Sj. de Haan;K.Jonker en mej.O. Schoon; D. de Jong Cz. en mej. A. Ban kersen. Het bestuur van Q.S.V. kan op twee goed geslaagde middagen terugzien. Maandagavond vond in café de Haan lorrietrekken plaats. 24 Heren namen hieraan deei. De uilslag kwam eerst tot stand toen diverse kampritten nodig waren geweest. D. v. Boven, K. Hooyberg, W. Honig. Hierna volgde nog lorrietrek ken voor dames met als uitslag: mej. Sj. de Haan, mevr. v. Tiel- Langenberg, mevr. v. Ammers- v. Lith. WEST-GRAFTDIJK Kermis Wegens plaatsgebrek konden wy een uitvoerig verslag van de kermis te West-Graftdyk niet opnemen. Enige der voornaamste attracties werden reeds genoemd in een voorbeschouwing enkele weken geleden. Nader vernemen wy nog dat de filmvoorstellingen, die door de heer K. Kramer waren georganiseerd zeer veel publiek trokken. Ook werden de dans avonden druk bezocht. Tydens de kermisdagen op Maandag 29 Septembervoerde de Toneelvereniging „Nieuw Leven" het blijspel „Vrydag de Dertiende" op in café Kramer. Over het algemeen kunnen wy hier niet al te zeer over roemen, daar wy van „Nieuw Leven" betere op-

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1