Wal is de Stichting 1940-19451 Raadsvergadering No. 1714 Vrijdag 24 October 1947 38e Jaargang voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Griftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij G. J. Hoogoarspel de Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per iaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur De Stichting is een werkge meenschap van verzetsmensen, die een in de bezetting aan hun vrienden gedane belofte nakomen, de belofte, te zorgen voor de achtergebleven gezinnen van de vrienden die voor de vrijheid van óns land vielen. Wat doet „De Stichting"? Meer dan 4000 gezinnen, die tengevolge van het verzet van vader, moeder, zoon of dochter, in geldelijke moeilgkheden zijn geraakt, ontvangen maandelijks te zamen ruim f600.000.uitkering voor levensonderhoud. Is dit alles dan geen Staatstaak? Hoevelen vragen dit niet dagelijks. Ja, de Regering heeft een taak, een plicht tegenover de slacht offers van het verzet. Er is dan ook een wettelijke pensioenrege ling. Van de 9 millioen, die de stichting jaarlijks naar raming nodig heeft, komt 7 millioen uit de Staatskas. Velen vertellen of geloven het fabeltje: alsderegering zijn plicht deed, zou de Stichting niet behoeven te bestaan en zou den de weduwen niet van de liefdadigheid behoeven te leven. Zo ligt de zaak niet. Het Neder landse volk heeft een plicht tegen over hen die vielen. En die plicht dient nagekomen. De leder, van de Stichtingsgemeenschap hebben een gelofte gedaan jegens hun makkers in het verzet: „Wij zorgen voor je vrouw en je kin deren". En die gelofte dient in gelost. Als het pensioen voor weduwen en wezen tot de laat ste cent door het rijk wordt ge dragen, is er nog een plicht, een morele plicht, die door de Stichting moet worden nage komen. En ook dat kost veel geld. Van de bevrijding af tot 30 April, einde eerste boekjaar, werd door het Hoofdbestuur van de Stichting besteed voor arbeidsbe middeling f 2000.—, voor oplei ding van deskundige verzorgers f 2.600.—. Geen grote bedragen, maar noodzakelijke kosten. Het zijn slechts enkele voorbeelden. Maar hiernaast is nog iets. Dat kost meer en geen wettelijke rege ling zal hierin kunnen vqorzien. Over 10 tot 15 jaar zal de op voeding der kinderen meer gaan kosten. Dan zullen de meisjes en jongens, na gebleken geschikt heid geplaatst moeten worden op landbouw-, ambacht-, huishoud scholen, op universiteit of M.T S. Dan zal de Stichting over de middelen moeten beschikken om de gegeven belofte: „Wees voor je kinderen niet bezorgd" in te lossen. En dat zal vele millioenen kosten. Vandaar, dat er naast een wet telijke pensioenregeling toch par ticuliere hulp nodig blljit. f 2 000.000 in 1947 Het Hoofdbestuur van de Stich ting heeft zich ten doel gesteld, in 1947 f 2.000.000,— bijeen te brengen. Hef in vorige iaren bereikte resultaat, is voor de stichting een aaanmoediging, ook dit jaar te vertrouwen, dat het Nederlandse volk helpen zal de gelofte na te komen. Een generatie lang zal de Stich ting moeten kunnen steunen. Vandaar een collecte ook dit jaar. J.B.S. 30-Jarige herdenking oprichting afd. de Rijp van de R.K. L.T.B. Vervolg verslag vorig nummer. De heer Gerbr. Visser hield de feestrede. Spreker memoreerde het ontstaan van de afdeling. Een der oprichters, de 89-jarige Jac. Smit was in de zaal aanwezig. Verder wees hij er op, dat de heerj P. Poel zijn 25-jarig jubileum in de L.T.B. vierde. Hem werd een rookstel overhandigd. De afd. telt thano over de 100 leden. „Nadat van morgen de Lieve Heer dank is gebracht, viere men nu feest, de R.K. L.T.B. waardig", besloot spreker zijn feestrede. Nadat de genodigden het wel kom was toegeroepen, werd het woord daarna gevoerd door de heren burgemeester Dalenberg namens B. en W. van Graft en de Rijp; de Boer, vellingsleider van de groentencentrale te Broek op Langedijk, G. de Jong namens de R.K. Middenstand de Rijp,Graft, de voorzitter van de Purmeren- der Veiling, de heer Chr. van der Hoek. Zij allen wezen op de be langrijkheid van deze afdeling. De krachtige ontwikkeling, de belangenkwestie te zamen met de middenstand, waarbij een bloeien de tuinders- en veehoudersstand zijn voordelen geeft. Zij hoopten, dat deze groei gehandhaafd moge blijven. Velen wezen op de kracht, welke van het bestuur uitgaat. Daarna sprak de heer Jac. Smit, de 89-jarige mede-oprichter. Hij wenste bestuur en leden veel ge luk met dii jubileum. Ook de oud-voorzitter, de heer Bernh. Heijnis uit Amsterdam sprak woorden van felicitatie. Het stem de hem verheugd, thans zulk een afdeling te kunnen geluk wensen. Tenslotte sprak de heer P. Bruin Hz. voorzitter van de af- delingSchermereiland vandeHoli. Mij. van Landbouw. Hij wees o.a. op de nauwere samenwerking tussen beide grote bonden, welke voor het platte land van het allergrootste be lang is. De heer Gerbr. Visser dankte voor de aanwezigheid van de Aan onze postabonné's. Van enkele abor.né's vernamen we, dat ze het Rijpertje weer Maandagmorgen ontvangen heb ben, inplaats van Zaterdagmor gen. De verzending was bij ons echter op tijd. De oorzaak ligt dan ook bij de posterijen. Ter plaatse werd ons medegedeeld, dat het grootste gedeelte van de abonne's, hun krantje des Zater dags in huis kunnen hebben. De uitgever vele genodigden en hen, die hun felicitatie van bloemen vergezeld tieten gaan. Dan gaat spreker over tot het bedanken van de vele sprekers. Hij is verheugd, dat nu gezegd is, waar het op aankomt. Het bestuur is de kracht van de afdeling. Met de steun van alle leden kan het zich ten volle ontplooien. Voorts dankte hij de heer Ger- brand Hop voor zijn prachtige pianospel. (Luid applaus). Daarna nam de heer Dan. Blok dijk het woord, hij hoopte de ieden en hun dames om 8 uur weer terug te zien in de zaal. Hieraan is prompt voluaan. Het slotfeest duurde tot de morgen uren. DE RIJP Vervolg Ingekomen stukken en mede delingen. a. Schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord Holland d.d. 25 Juni 1947, Afd. 3A, no. 24, houdende mededeling, dat de begroting voor het dienstjaar 1947 is goedgekeurd. b. Verslag Centraal bureau Veri ficatie en financ. adviezen Ver. Ned. gemeenten omtrent kas en boeken gem. ontvanger 3e kwartaal 1947. c. Schrgven van Ged. Staten van Noord Holland d.d. 30 Juli 1947, Afd. 3B, no, 101, houdende mededeling, dat het besluit van de Raad tot vast stelling ener verordening op de hef fing van keurlonen is goedgekeurd bij Kon. besluit van 17 Juli, no. 43. Burgemeester en wethouders stellen voor de stukken, genoemd' onder a t/m c voor kennisgeving aan te nemen. d. Verzoek van de Ned. vereni ging van brandweercommandanten van Juli 1947, om beschikbaarstel ling van een jaarlijkse subsidie van 25.—. Burgemeester en wethouders stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. e. Schrijven van de gemeente Diever d.d. 12 September 1947, no. 1913, i.v.m. adhaesie betuigen inzake classificatieregeling van salarissen, lonen, uitkeringen enz. Burgemeester en wethouders stellen voor aan genoemd adres adhaesie te betuigen. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. f. Schrijven van de minister van financiën, d.d. 21 Augustus 1947. no. 100, houdende mededeling, dat de minister geen aanleiding heeft kun nen vinden om tot ambtshalve her meting van deze gemeente over te gaan. Indien de gemeente toch tot hermeting wenst over te gaan, zul len hiervoor de helft van de gebrui kelijke kosten in rekening worden gebracht. De voorzitter wijst op de onzuivere meting van vroeger, stegen, sloten enz., waardoor geschillen fvssen dc bewoners kunnen ontstaan, waarom B. en W. genoemde minister hebben verzocht tot hermeting te komen van de gemeente. De hosten zijn te hoog voor de gemeente (ongeveer f 4.000.om daartoe over te gaan, zegt de voor zitter. Over dit punt wordt in de brede gediscussieerd. Burgemeester' en wethouders stellen voor, in verband met de zeer hoge kosten hieraan verbonden, voorlopig niet tot hermeting over te gaan. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. Verordening tot vaststelling van het vermenigvuidigingscijfer voor het schoolgeld voor het lager onderwijs voor het schoolgeldjaar 19471948. Burgemeester en wethouders stellen voor, evenals voorgaande jaren, het vermenigvuidigingscijfer voor het schoolgeld voor het lager onderwijs voor het schoolgeld jaar 19471948, vast te stellen op 2. Conform voorstel van B. en W wordt besloten. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven enz. voor het openbaar lager onderwijs, dienst jaar 1946. Ingevolge art. 55 der l.o. wet 1920 stellen burgemeester en wethouders voor het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1946 vast te stellen op 2534.27. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. Wijziging gemeentebegroting, dienst jaar 1946. Burgemeester en wethouders stellen voor de begrotingswijziging' voor het dienstjaar 1946 vast te stellen, i.v.m- de ontstane wijzigingen in inkom sten en uitgaven, gedurende dat dienstjaar. Conform voorstel van B. en W- wordt besloten. Verordening tot toekenning van een gratificatie aan het personeel der gemeente over 1947. Burgemeester en wethouders stellen voor, evenals voor het rijkspersoneel, aan het gemeentepersoneel een gra tificatie toe te kennen ten bedrage van 2 van de jaarwedde, met een maximum van 50. De heer Roemer vraagt of Zwer ver en Eijk niet onder deze gratifi catie vallen. En vacantie. Neen zegt de .voorzitter, het zijn losvaste «krachten. De heer Roemer is er voor, dat een gratificatie van gemeentewege gegeven wordt. De voorzitter: we zullen daarmee, los van punt 6 in een volgende ver gadering komen. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. Wijziging verordening hondenbe lasting. Bij Kon. besluit d.d. 28 Juli 1947, no. 5, is de verordening hondenbelasting, vastgesteld d.d. 28 Mei 1947 goed gekeurd. Bij schrijven van 5 September 1947, Afd. 3B, no. 17371, hebben Ged. Staten van Noord Holland de wens geuit, art. 14 der verordening als nog aan een technische herziening te onderwerpen. Burgemeester en wethouders stellen voor art. 14 der verordening, in de zin. als door Ged. Staten verlangd, te wijzigen. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. Benoeming commissaris N. V. Maat-

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1