Land- en T uinbou wkroniek RUNDVEE faniliz-dcuUwetU No. 1715 Vrijdag 31 October 1947 38e Jaargang lUfru Couccuit voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken i" Uitgever Drukkerij G. J. Hoogcarspel de Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 2,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur DE TOEKOMST VAN ONZE LANDBOUW. Pfschoon niemand de toekomst in waarheid kan voorspellen, heeft de vraag naar wat ons boven het hoofd hangt, voor boer en tuinder toch bijzondere betekenis, omdat er zeer veel dingen mee samenhangen: geldelijke e.a. maatregelen ten aan zien van bedrijf en persoon, op- leiding en beroepskeuze der agra rische jongeren. Kunnen wij dus geen „toekomst" voorspellen, letten op de tekenen des tijds heeft thans dubbel zin. Nu heeft men in dit en het vorige jaar van allerlei zijde de meest u sombere voorspellingen gedaan: er werd reeds geschreven over „De weg naar de ondergang". In alle ernst werd de vraag onder de ogen gezien of het landbouwbe drijf te onzent nog toekomst had en wel naar aanleiding van de vrees voor de moordende concurrentie der Amerikaanse, gemechaniseerde, grote bedrijven, welke vrees niet geheel ongegrond is, omdat het bij do zeer toegenomen economische afhankelijkheid van ons land de vraag is, of onze regering nog wel in staat zal zijn aan eventuele hin derlijke invoer paal en perk te stel len. Men herinnerde zich uit een nabij verleden het Deense vlees, de Noord-Amerikaanse tarwe, het Californische fruit enz. „Zal de ge- schiedenns zich herhalen? zal de crisis terugkomen?" zo vragen ve len beangst. Het sterke streven, vooral van Amerikaanse zijde, naar internationale vrijhandel, vervult hen met zorg. Is die zorg gerecht vaardigd? Daar willen wij thans een woord aan (wijden. Daar zijn dan allereerst enkele drogredenen te noemen. Zo heeft men er op ge wezen, dat nog steeds 2/3 der mens heid hongert, dat er in een halve eeuw nog geen overproductie op Moeder Aarde zal zijn dat 70 der mensheid uit agrariërs bestaat enz. Doch ieder weet, dat de pro ductie zich richt naar betalende af zetgebieden en niet naar econo misch onmondigen (Azië) en dat de gebieden met hoge levensstandaard de toon aangeven. Met andere woor den: er kan in West-Europa heel gped crisis en overproductie zijn, terwijl de rest gebrek lijdt. Dat was vóór 1940 al zo. En de internationale regelingen? Wij zullen een voor beeld noemen. Tarwe is een stapel product, dus licht vervoerbaar en alom gevraagd. Doch hoewel slechts 10 der tarwe op de wereldmarkt komt, is men na 15 jaar confereren nog nimmer tot een oplossing ge komen. De laatste, mislukte Lon- dense tarwe-conferentie toonde het. Steun aan I.F.A.P. en F.A.O. is uit stekend, doch wonderen mogen wij niet verwachten vooral óók om HERFST Nog houdt het land zijn ryke toon Van bladergroen en bloemenschoon. De herfst is als een dromer Aan wie de werklijkheid ontgaat, En lang ons de illusie laat Al was het midden-Zomer. Maar toch voelt alles zich bereid. De sfeer van stilt' en zuiverheid, Doorleven wij bewuster. Veel dingen krijgen dieper zin, Wij keren tot ons zelve in En worden zielsgeruster. Reeds zijn de vruchten van het veld Geborgen, voor het ruw geweld Van storm en regenvlagen. En overvloedig is ons deel O mens, wij oogsten schoon en veel Om sterk ook 't leed te dragen. (Nadruk verboden) J. KOSTEL1JK—BOM. Een standaardwerk voor fokkers en veehouders, die hun bedrijf vooruit willen^ brengen Redactie: Ir. C. H. J. Maliepaard, D. E. C. Hartog, Prof. Ir. W. de Jong en Ir. C. A. Leynes Bakhoven Interessante tekst, prachtige foto's, goed papier, mooie band Voor leden van de Stamboeken f 12.50, voor anderen f 15. U kunt nu reeds intekenen bij BOEKHANDEL HOOGCARSPEL dat de landelijke belangen, met na me die der industrie (kosten van levensonderhoud, loon, «prijs, ex port) steeds overheersen. Mechanisatie en rationalisatie zo luidt daarom de slogan voor onze tijd, omdat hiermede ons prijzen niveau moet worden aangepast aan dat der wereldmarkt. Om een voorbeeld te noemen: het is inder daad mogelijk, dat in de toekomst een geheel gemechaniseerd, groot akkerbouwbedrijf even goedkoop koren levert als Amerika, doordat de hogere lasten worden goedge maakt door de hogere opbrengst per ha. Om dit mogelijk te maken, moet hier en daar het mes er ech ter djep in (ruilverkaveling: Wal cheren streven naar voldoende bedrijfsgrootte), terwijl ook de veel besproken concentratie der zuivel industrie noodzakelijk wordt. De tuinbouw inclusief fruit, bloembollen, boomkwekerij, is slechts zeer gedeeltelijk voor me chanisatie vatbaar. Hij zal zich dus steeds kunnen handhaven tussen de grenzen, bepaald door binnen landse afzet en exportmogelijkhe den. Maar voor de gemengde be drijven zal de oplossing van het pro- ductiekostenvraagstuk vooral moe ten worden gezocht in een zeer ver gaande coöperatie. De vraag naar de toekomst hangt hier geheel af van de eendracht der belanghebbenden. Alleen wanneer alles, wat rechtstreeks het bedrijf raakt, in éigen hand wordt geno men, is de toekomst veilig. De tech nische zijde van de standsorganisa tie is dan ook het allerbelangrijkst. Daarmede kan ook worden voor komen, wat thans dreigt, dat men ons volksherstel tracht te bouwen op de rug van de bóer, doordat men de zo noodzakelijke verlaging der kosten van levensonderhoud alleen of eerst tracht te bereiken door de prijzen der agrarische producten abnormaal laag te houden. Dit dreigt thans te gebeuren en voor dit gevaar dienen de ogen te worden geopend. Voor naar Drukkerij Hoogcarspel PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP Filmvoorstelling De Dinsdagavond bij mevr. v. d. Vliet, in een heerlijk ver warmde zaal, gegeven filmvoor stelling door Cinema Hollandia met Tino Rossi in Lumières de Paris, heeft de aanwezigen een genotvolle avond verschaft. Beeld en vooral geluid waren prima. Een goed voorprogramma met 'n geestige tekenfilm, welke aller lachlust opwekte, complemen teerde het geheel. WEST-GRAFTDIJK Wegens plaatsgebrek eerst heden opgenomen. Adolf Bouwmeester met „De Flierefluiters" Zondag 19 October speelden de Flierefluiters uit Landsmeer in de zaal van café Kramer. Het stuk dat zij opvoerden „De twee Flierefluiters" viel zeer in de smaak en een hartelijk applaus getuigde wel dat spel en inhoud door het publiek ten zeerste werd geappreciëerd. Dick Castleman (Roel Stein- voorte) is enkele jaren geleden voor gezondheid, en omdat de dokter hem toch reeds had opgegeven, naar Europa vertrok ken om daar de dood, of een onverwachte genezing te vinden. Hij laat zijn verloofde Mary (Jeanne Bording), achter, die in goed vertrouwen geduldig zijn herkomst afwacht. In Europa maakt hij kennis met een zekere Danny Rowland, die door de politie wordt gezocht en daarom Dicks papieren steelt om tenmin ste de rest van zijn leven in rust te kunnen genieten. Hij heeft ten gevolge van een verterende ziek te nog slechts enkele maanden te leven en schrijft dit aan Dick in een brief, die hij hem in het logement achter laat. Inderdaad sterft deze Danny Row land aan boord van het schip waarmee hij uit Aden te ver trokken. Men verkeert, door de papieren die hij bij zich draagt in de veronderstelling dat Dick Castleman is gestorven en laat dit de neef van Dick, een zekere Dr. Chilton (Siem Koot) weten, die hiervan misbruik maakt en zich reeds heer en meester voelt in het landhuis, de negerbedien den afsnauwt en Mary achterna loopt, omdat hij weet dat deze volgens testament de gehele na latenschap van Dick erft. Intus sen is Dick na veel omzwervin gen en nadat hij een kameraad gekregen heeft, wie hij zegt dat hij Danny Rowland is, weer bij zijn landgoed in Amerika aange komen. De Negerbediende Alex, zeer goed gespeeld door onze

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1