6 Dicawbw \s tal doch St. Nicolaas laat wel al veel inkopen doen in BOEKHANDEL G. J. HOOGCARSPEL No. 1718 Vrijdag 21 November 1947 38e Jaargang TUfyu Cöucahi voor de Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Uitgever Drukkerij Q. J. Hoogcarspel de Rijp, Telefoon 1 Abonnementsprijs 50 cents per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f £,40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 5 cent Verschijnt wekelijks Advertentieprijs 10 cents per galjard regel, minimum f 1.— Inzenden tot uiterlijk Donderdagavond 6 uur Niet alleen wordt gekocht uit de ruim gesorteerde boekenvoorraad voor iedereen, voor „elck wat wils" en voor iedere beurs, doch ook uit de vele soorten KINDERSPELLEN, PUZZLES, PLAK-, TEKEN-, KNIP- EN OPZET WERK ER IS KEUZE GENOEG! Land- en Tuinbouwkroniek Grondonderzoek in land- en tuinbouw Nu wij weer midden in de herfst zijn aangekomen en vrij wel alle gewassen zijn geruimd, moeten wij eens stilstaan bij on ze bodem, die nu in schijnbare rust verkeert- Beperken wij ons tot de bovenste 30 cm., de bouw- voor, dan kunnen wij vaststellen, dat deze belangrijkste van alle aardlagen eerst in de laatste eeuw grondig is onderzocht. Zeker, men kende de grondsoorten men wist, dat het onderscheid tussen klei en zand o.a. lag in de grootte der korrels, maar wat zich daar nu in die klei en in dat zand zoal aan scheikundige en organische processen afspeel de, daarvan wist men in de vo rige eeuw heel weinig. Wel wist men, dat kalk behal ve voedingsstof ook een struc- tuurbepaler waskalkmergel werd door onze voorouders dan ook reeds twee duizend jaar ge leden gebruikt. Doch eerst in de vorige eeuw, toen ook stikstof, kali en fosforzuur in kunstmest- vorm hun intrede deden, nam het kalkgebruik grotere vormen aan. De eerst bekende bodem- ziekten waren dan ook de Veen koloniale haverziekte en de Hoog- halense ziekte, die achtereenvol gens met een overmaat en een tekort aan kalk in verband ston den, De studie van deze ver schijnselen leidde tot het Ontstaan van b.odemkundig on derzoek. De Mijen van Landbouw sticht ten derhalve te Qroningen het Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek. Dit was 15 November juist 20 jaar geleden. Van de geweldige betekenis, die dit instituut heeft gekregen, getuigen de 500.000 grondmon sters die werden onderzocht.Heden werden er te Groningen zo'n 50.000 monsters per jaar volledig onderzocht, terwijl het in 1943 in gebruik genomen laboratorium in Geldrop er zo'n 20.000 on derzoekt. Thans is ook nog een instituut in Oosterbeek ingescha keld en eigenlijk is de capaciteit nog niet voldoende. De betekenis. Onze lezers, landbouwers zowel als tuinders, zullen zich uit vroe ger dagen nog wei de analysen van Groningen herinneren keu rige staatjes met opgaven van de Ph (eertijds kalktoestand) en van de gehalten aan kali, fosforzuur, humus, afslibbare delen enz. al les voorzien van een bemestings advies. Dit advieswerk wordt thans door de rijkslandbouwcon- sulenten en de assistenten der voorlichtingsdiensten uitgevoerd, omdat deze de boer of de tuin- ZIET DE ETALAGES ders persoonlijk kunnen spreken, hem de betekenis der cijfers duidelijk kunnen maken en zo het rapport doen leven. Heeft dit alles nu nog beteke nis, nu onze gronden toch van alles tekort komen vraagt me nigeen. Het antwoord luidt: zeer zeker. Dat wisten onze tuinders tfldens de oorlog reeds. Zij be wezen, dat vele gronden eertijds zo zwaar werden bemest, dat zij bepaalde stoffen gerust een tijd lang konden missen. Zo konden andere percelen meer krijgen. Nu er weer volop fosforzuur is, dreigt hier óók weer het gevaar van overbemesting. De wet van het minimum leerde ons, dat juist de voedingsstof, die in het minst aanwezig is, de grootte van de oogst bepaalt 1 En dan de kalk en de Ph I Uit een onlangs te Utrecht door Ir. F. J, Dechering gehouden rede ontlenen wij, dat er nog zéér veel gronden zijn met een te lage Ph. (Westerwolde o.a. leden 20 °/o, nlet-Ieden 40 °/0 te zuurl) Ir. Dechering loonde zelfs aan, dat het op peil brengen van de Ph een oogsttoeneming zou geven van resp. 3W/0 voor de zandgronden en 2l/»°/0 voor de kleigronden. Dit staat gelijk mef een landaanwinning van 22.300 ha. zand- en 10 000 ha. kleigrond I Daarbij komen dan nog de cijfers van de fosfaat en kalitoestand, die nog véél hoger zijn. Al met al moeten wij, nu de winter voor de deur staat, hier aan onverdeelde aandacht schen ken. Onze bemesting mag niet langer een „slag in de lucht" zijn. Grondonderzoek, bij voor keur regionaal aangepakt, is thans eis. De geringe kosten worden altijd goedgemaakt hetzij door mestbesparing, hetzij door op brengstverhoging. De assistenten van de voorlichtingsdienst zullen het U bewijzen en tevens geven zij U alle gewenste inlichtingen. Hier ligt dan ook een taak van de eerste grootte voor boer èn voer tuinder PLAATSELIJK NIEUWS DE RIJP Gezellige feestavond van „Floralia" met medewerking van „Intermezzo" Zondag 16 dezer vond de feest avond voor de leden van boven genoemde vereniging plaats in Hotel „De Eendracht". Hetjklein-kunst-ensemble„Inter- mezzo" verleende haar medewer king. Mevr. M. Sas-Klinkenberg, voorzitster, opende de avond. Spreekster heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder burge meester en mevr. Dalenberg, als mede de medewerkenden van „Intermezzo". Zij hoopte op een echt genoeg'lljke avond voor iedereen. Dat is bewaarheid geworden. Anne Leguit, de conferencier van het gezelschap, de spil waar alles en iedereen om draait, was schitterend op dreef. iEntl!t werk te ook aanstekelijk op de andere sterren en op de talrijke aan wezigen. Het bleek oak nu weer, dat plaatsgenoten, die van hun artistiek kunnen blijk geven, de voorkeur genieten van de inge zetenen boven artisten (ook ama teurs) van andere plaatsen. De medewerkenden w aren Anne Leguit, Qreetje Zomer dijk, Lies Rijkes, Jan Zwart, Jan de Wit, Leo de Jonghen Ke es Z omerdijk. Als gast debuteerde H'jerre de Vries, accordeon; Onze oud-plaatsgenoot Henk van der Stelt liet zich op voortreffelijke wijze horen op zijn instru ment het mondorgel. Zij noemden hun -non-stop- revue „Wat zeg je déérvan". Revue is een te wijds woord doch hun liedjes, hun sketches, hun moppen, zij waren van be schaafd gehalte en werden goed ten tonele gebracht. Bijzonder hebben we genoten van Jan Zwart; zonder de anderen te .kort te doen, was hij no. 1 na de conferencier Anne Leguit, die ons zonder ophouden bezig hield. - De lieftallige stem van de Rijper chansonnière Lies Rijkes kon ons ook nu weer bekoren, evenals de meer ontwikkelde sopraan van Greetje Zomerdijk. Ook waren beiden zeer goed in hun één- acters. Ernst en luim wisselden elkander voortreffelijk af. Voor het zangnummer van Leo de Jongh met begeleiding van Jan de Wit aan de piano was te weinig gerepeteerd. Het was te wankel. Overigens was de begeleiding van Jan de Wit in de andere nummers beter dan op de voor laatste Intermezzo-avond. Zijn eigen solo-nummer werd niet geheel en al in de maat gespeeld. Beier zou het gegaan zijn, wanneer dit mooie nummer niet uit het hoofd, maar van het blad gespeeld was. De solozang van Kees Zomer dijk viel zeer in de smaak. Zijn hoge stem klonk zuiver en helder. Samen met zijn zuster en ook alleen had hij een dankbaar ap plaus in ontvangst te nemen. Henk van der Stelt vergastte ons op heel mooie nummers mondaccordeonmuziek. Hij be schikt nog altijd over zijn fijne muzikaliteit. Herre de Vries trad voor het eerst in het openbaar op. Hij ontlokte zuivere tonen, goed in de maat gespeeld, aan zijn accor deon. Hij liet ons genieten van walsen, marsen en tango's. De heren hadden een warme ovatie in ontvangst te nemen. Vooral voor de vrienden van Herre was het zeker een openbaring il Herre gaf echter geen extra nummertje lil In de pauze werden de prijzen uitgereikt. Met een toepasselijk woord van de voorzitster werden de prijzen voor de winnaars der stellen afgegeven. Een speciaal woord werd gesproken tot mevr. Spaarman-Bouwman. De eerste prijswinnaar van 1947. Een ge heel nieuwe naam in „de rij" van prljzenwinnaars. Aan het slot dankte mevr. Sas „Intermezzo" voor het keurige programma, waatvan iedereen wel genoten zal hebben. Ze hoopte, dat ze verder ook veel successen

Rijper Courant | 1947 | | pagina 1