Rijpee Coucani Begroting wijst tekort aan van f7.800.- Tuberculosebestrijding Interessante Nutsavond P. J. G,-Bijeenkomst No. 1766 Vrijdag 7 Januari 1949 39e Jaargang voor De Rijp, Gralt, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Bt emster en omstreken J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Redacteur: J. KL1|ZING Nzn., Telefoon 178, Purmerend Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis Raadszitting De Rijp Wethouder Poel dringt op spoed aan bij de bouw van de gemeente-woningen Rond de maximum-snelheid Kasgeldlening van f 100.000.- Ontsierende reclame Onderhouds- posten Goede resultaten van de rattenbestrijding Badin richting nog in beginstadium Abonném entsprij s 75'cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Woensdag 29 December vergader de de Rijper raad onder voorzitter schap van burgemeester Dalenberg. Mededelingen Na de goedkeuring van de notulen, deed de voorzitter enige mededelin gen naar aanleiding van vragen in de vorige raadsvergadering gesteld. Voor het verbeteren der bestrating van de Buurtjes en een deel der Tuinbuurt is ƒ2000.— uitgetrokken op de begroting. De Oosthelling van de Tilbrug is volgens bestek uitge voerd. Men zal nog proberen een wat flauwere helling te krijgen. Wat betreft het aanrijden van de Kralin- gerbrug door vrachtauto's: er zijn twee mogelijkheden om dit tegen te gaan en wel 'n bord te plaatsen waar op de maximum breedte wordt aan gegeven, deze zal dan zijri*-2.10 m., of al het verkeer van motorvoertui gen over de brug te verbieden. Men besloot om voorlopig een bord te plaatsen. Indien de beschadiging van de brug blijft voortduren zal men eventueel verdere maatregelen ne men. Voor het vaststellen van de ma ximum snelheid zijn nog geen ver dere stappen ondernomen. Ei; is nl. in de Tweede Kamer een wet in be handeling, die dergelijke zaken re gelt er. hierover nog niet bekend of de gemeente bevoegdheid krijgt over het vaststellen van een maxi mum snelheid. De verbetering van de oprit van de Dambrug is onder ogen gezien, doch zou zulke kosten met zich mede brengen, dat het mid del erger zou zijn dan de kwaal. Esperanto Van de vereniging „Esperanto bij het onderwijs", was verzoek ontvan gen adhesie te betuigen aan een aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gedaan verzoek, om het Esperanto als verplicht leer vak op te nemen in het programma van de kweekscholen. Op voorstel van B. en W. werd besloten dit ver zoek door te geven aan de Vereni ging van Ned. Gemeenten met^ de aantekening het Esperanto als facul tatief leervak op te nemen. Van de vereniging „Het Groene Kruis" was verzoek ontvangen, om steun te verlenen aan een verzoek aan de minister van Sociale Zaken om TBC als besmettelijke ziekte te beschouwen, zodat TBC-patlenten gedwongen kunnen worden afzon derlijk te worden verpleegd. Ook dit verzoek werd doorgegeven aan de Ver. van Ned. Gemeenten met betui ging van instemming. Op een subsidie aanvrage van „Pro Juventute" werd afwijzend be schikt. Voor het jaar 1949 werden enige stukjes gemeente grond in ge bruik gegeven aan mevr. de wed. L. Konijn en de heer A. de Vries. Het drilveld werd voor het komen de jaar wederom verhuurd aan de heer Joh. Bakker, Graft voor 60. Kasgeldlening Mede in verband met de bouw van de woningen werd een kasgeldle ning van 100.000.aangegaan, ter wijl met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een Rekening-Courant-% overeenkomst werd gesloten tot een maximum van f 11.000. Wegens periodiek aftreding wer den als regenten van het Gemeente Wees- en Armenhuis volgens voor dracht herbenoemd de heren P. Roe mer, J. Nat en A. Pilkes. Van de Oudercommissie der O.L. school was een uitgebreid schrijven ontvangen inzake gebreken van de O.L. school. Hierin werd verzocht verbeteringen in de school aan te brengen. Dit verzoek werd, daar het nog niet mogelijk was een uitge breid onderzoek in te stellen, weder om in handen van B. en W. gesteld, om een prae-advies uit te brengen. Ontsierende reclame Om ontsierende reclame in de kom der gemeente tegen te gaan, stelden B. en W. voor een aanvulling op de algemene politieverordening vast te stellen. Hierbij wordt verboden hui zen, schuren, schuttingen enz. voor reclame doeleinden te gebruiken. Dit verbod gildt niet voor reclames van artikelen die op huizen enz. zijn aangebracht en aldaar worden ver kocht of vervaardigd, terwijl ook reclames van tijdelijke aard, zoals voor uitvoeringen, verkiezingen enz. niet onder deze verordening vallen. Ontheffing van het verbod kan door B. en W. worden verleend, in dien naar hun mening de bebouwde kom ïic' wordt ontsierd. Op reeds aanwezige reclames is het verbod niet van toepassing tot 1 Januari '50. Begroting 1949 Hierop kwam de begroting aan de orde. Deze liet een tekort zien van ruim ƒ7800.—. De VOORZITTER deelde mede, dat getracht zal wor den een bijzondere uitkering te krij gen tot dit bedrag, doch hij betwij felde ten sterkste of dit zou geluk ken. Het salaris der gemeentebode werd van 275.verhoogd tot 325.—. De heer ROEMER wilde hier graag 350.van maken, doch zijn voorstel vond geen weerklank. Voor het onderhoud van het Raad huis was ƒ400.uitgetrokken. De TBC-bestrijding stond voor 5000. vermeld. De post onderhoud ge meente-woningen op het West liet een bedrag zien van ƒ650.even tueel te verhogen met ƒ300.De heer DE LANGE vond dit veel te weinig om er iets van te doen, doch de voorzitter merkte op dat men moeilijk verder kan gaan, daar de totale huur per jaar slechts 1TÖ0. bedraagt. De heer ROEMER meende, dat men, door nu minder onderhoud aan de woningen te besteden, men later in grotere kosten zou vervallen. De prijs van het varkensvlees is van die aard dat de mesterij op het ogenblik goed lonend is. De varkens stapel breidt zich dan ook gestadig uit. In het grote geheel bezien kunnen wij twee categorieën onderscheiden, de fokke; _-n de mesters. In kleiner verband gaat dit nog wel eens sa men maar in het groot schijnen er overwegen bezwaren aan verbon den te zijn om naast fokker tevens mester te zijn. Wanneer de mesterij lonend is, neemt de fokkerij naar evenredig heid toe en in zo'n tijd is er een le vendige handel in biggen en schram men. En om mooie glanzende biggen te krijgen voert de fokker nog wel eens melk en in ieder geval melk- producte Daar schuilt een gevaar in met het oog op de t.b.c.-bestrij- ding. Op bedrijven waar nog meer dere .eageerders voorkomen is de mogelij khe dat er een reageerder rret open uiertuberculose onder zit. niet uit^. jloten en dan worden de biggen besmet met rundertubercu- lose. Geen sprookje Dat dit geen sprookje is bewijzen de berichten welke wij van de Vee- ar tserijku' d. Dienst ontvangen om trent de vallen van tuberculose bij de slachtvarkens. Gebeurt nerhaaldelijk dat er van zo'n kopp geleverde slachtvar kens van één veehouder een groot aantal z g -erd moet wor den omdat zij in ernstige mate met tuberculose behept zijn. Bij navraag blijkt het dan, dat het varkens zijn afkoms+ig van één toom biggen, 't Ds. KEUNING vroeg of men de fouten bij de bouw gemaakt niet afdoende kon herstellen, dan zou men van de kosten u zijn. Hij zou zelfs een eventuele mening willen sluiten met het oog op dit onder houd. De VOORZITTER merkte op, dat dit niet zou worden toegestaan. De heer SASSEN st'..1de voor van het uitgetrokken bedrag één of twee woningen grondig op te knappen. De VOORZITTEL vreesde dan moeilijkheden te k.Lgen met de overige bewoners. Hij zou zich ver der in verbinding stcüen met de ge meente architect on te komen tot een eventueel betere oplossing. Onderhoud bruggen Voor het onderhoud der bruggen in de gemeente was .jen bedrag van 1460.uitgetrokken. De uitkering aan de Bijzondere school bedraagt voor 1949 ruim 52C1.De Volks hogeschool te Bergen ontvangt 15. en het Historisch Genootschap „Oud West Friesland" ƒ25.subsidie. Deze laatste vereniging omdat zij 't komende jaar haar 5-jarig bestaan viert. Rondvraag Bij de rondvraag roeg ds. KEU NING of dé raadsleden eerder inzage in de begroting koncwn krijgen. Hij achtte de tijd van 48 uur, die de le den gegeven was te> i ort voor een grondige bestudering. De VOORZIT TER verklaarde dat, verschillende gegevens eerst laat v aren binnenge komen en dat hij toch nog graag in het oude jaar wilde vergaderen. Verder vroeg ds. KEUNING nog naar de resultaten van de Ratten bestrijding. De VOORZITTER deel de mede, dat het resultaat hiervan tot verheugenis stemde. Daags na het leggen van het vergif werden reeds dode dieren aangetroffen. Door het goede resultaat an de eerste bestrijding waren er dit jaar reeds veel minder ratten, d jch niettemin was ook dit jaar een bestrijding ge- organise< rd. De heer ROEMER deelde mede, dat nu nog slechts weinig schade werd ondervonden. Ook de heer POEL had goede resultaten gezien. Verder dankte de voorzitter de be strijders voor hun bereidwilligheid en deelde nog mede, dat indien men schade van ratten ondervindt, ook tussentijdse bestrijding mogelijk is. Ook stelde ds. KEUNING nog een vraag over het herstel van het weg dek van de Zuiddijk. Hierover zal een vergadering worden belegd met de betreffende waterschapsbesturen. De diepste gaten zullen in ieder ge val worden gedicht. 2 Lukt dan nog wel eens de fokker op te sporen en hem in te lichten en te waarschuwen dat_er vermoedelijk een geval van open uiertuberculose onder zijn reageerders huist. Eén dezer dagen zagen wij nog een zeug-huisslachting met tuberculose van de orga.ien. Het vorige jaar had dezelfde eigenaar ook al een huis slachting waaraan tuberculeuze af wijkingen werden geconstateerd. In de loop van deze zomer ging er een open lijder van dit bedrijf naar de slachtbank. Besmettelijk De rundertuberculose is dus wel degelijk besmettelijk voor de var kens. En bij het aankopen van big gen is het dus in Uw eigen belang wanneer U informeert naar de stand van de tuberculose onder het rund vee. Koopt bij voorkeur van reactie- ei- t.b.c. vrij bedrijven. Maar er is nog iets. Omgekeerd zijn ook de varkens met open tuber culose besmettelijk voor het rund vee. Je ziet het 's zomers nog al eens dat men biggen of jonge varkens laat „schrammen". Ze krijgen een hok op het weiland en voeden zich met gras. Er wordt wat licht ver teerbare meelkost bijgevoerd. Deze varkens hebben regelmatig contact met het rundvee, koeien en kalveren. En, wanneer er nu tuberculose on der die schrammen huist is er kans dat hoestende varkens (open long- tuberculose) het rundvee besmetten. En ook dit is geen fabeltje, want in de praktijk zijn hiervan meerdere gevallen bekend. Alweer een reden te meer, om goed uit te kijken van wie men de biggen of schrammen koopt. Het werk van de Noord en Zuidh. Reddingmij. GRAFT. Dinsdag 4 Januari hield het Nutsdepartement afdeling Graft zijn eerste bijeenkomst van het sei zoen. Door het uitermate slechte weer was het bezoek matig, doch de ruim 30 aanwezigen zullen van hun gang naar „Het Grafter Wapen" zeer zeker geen spijt hebben gehad. Na de opening door de voorzitter, Ds. Kastein, nam de spreker, de heer Wittpen uit Amsterdam het woord. Het onderwerp van de lezing was het werk van de Noord- en Zuid-Hoiland- sche Reddingmaatschapprj'. Het ge sprokene werd toegelicht met een film. 7200 schipbreukelingen De heer Wittpen vertelde op dui delijke wijze het werk en streven van de Redding-maatschappij, welke werkt langs de kust van Terhei de tot Rottum en op het IJsselmeer, en sinds haar oprichting in 1824, na de ramp met het zeilschip „De Vrede" bij Huisduinen, reeds 7200 schipbreu kelingen heeft gered. Van de Belgi sche grens tot Terheide heeft de Zuid- Hollandse Maatschappij tot het Red den van Schipbreukelingen het red dingswerk in handen. Deze maat schappij heeft reeds 2000 schipbreu kelingen aan de zee ontnomen. Beide maatschappijen worden door vrijwilli ge particuliere bijdragen op de been gehouden en zijn op een dusdanige manier uitgerust, dat het Nederlandse reddingswezen de eerste plaats in neemt over de gehele wereld. De N.Z.H.R.M. alleen heeft voor het on derhoud van 'haar materiaal en de ondersteuning van oud-redders 280.000.per jaar nodig. De heer kiJkj&s bracht ae aank over van de heer T. P. van Houwe- lingen voor het in hem gestelde ver trouwen bij zijn verkiezing als Com missaris van de Mij. tot Bevordering der Nijverheid. Woningbouw De heer SASSEN vroeg hoe het stond met de woningbouw voor het komende jaar. De VOORZITTER deelde mede, dat men in de hoogge stemde verwachtingen danig was te leurgesteld. Er is slechts bouwvolu me toegewezen gekregen voor één woning. Er is nog een mogelijkheid om hiervan verhoging te krijgen en er zullen zeer zeker stappen in die richting worden gedaan. Het bou wen van één woning heeft geen zin, daar de kosten hiervan veel te hoog zouden worden. De heer SASSEN vroeg of er iets zou zijn te bereiken door het feit, dat in de Rijp onge veer 40 arbeiders wonen, die werk hebben aan de Zaan. Deze mensen blijven nl. veel liever in De Rijp wonen en in de toekomst wordt dit nog aanlokkelijker, daar er een uit stekende verbinding met de Zaan komt. De voorzitter zou dit onder zoeken. Verder stelde de heer SAS SEN nog een vraag hoe het met de plannen voor een badinrichting stond. De VOORZITTER verklaarde, dat de plannen hiervoor nog zeer in het beginstadium verkeren. De heer NAT deelde mede dat er een klacht was binnengekomen van de R.K. Gymnastiekvereniging, TIOL dat de vloer van het lokaal bij de repetities op Maandagavond kletsnat was. Dit is niet alleen minder pret tig, maar brengt tevens gevaar voor uitglijden met zich mede. De voor zitter zou de schoonmaker vragen, of het betreffende lokaal op Zater dagmiddag kan worden schoonge maakt. Wethouder POEL vond de voort gang bij de bouw van de gemeente woningen op het Drilveld zeer ma tig. Hij vroeg de voorzitter dan ook, er bij de aannemers met de meeste klem op aan te dringen spoed te be trachten, mede met het oog op de vele woningzoekenden in de gemeen te de Rijp. Mogelijk hebben de aan nemers ook ander werk onder han den, zeide de heer Poe2, en wees hierbij op de Doopsgezinde kerk, maar ik zou graag zien dat de bouw der gemeentewoningen hier niet onder leed. De VOORZITTER ver klaarde de opmerkingen van de heer Poel aan de aannemers door te ge ven. Hierop sloot burgemeester Dalen- berg de vergadering, waarbij h* al len een voorspoedig 1949 toewenste. Rivaliteit Verder schetste de heer Wittpen de mentaliteit van de redders, die dit gevaarlijke werk voor een groot deel als een sport beschouwen. Er bestaat, zo zeide de heer Wittpen, een gewel dige rivaliteit tussen de verschillende reddingsploegen, wat soms tot uiting komt als er een stranding plaats vindt op de grens van de rayons van twee ploegen. De spreker gaf hiervan enige frappante staaltjes. Het reddingsmateriaal werd aan de hand van de film behandeld. Alle soorten reddingsboten, van de zelf- richtende motorreddingsboot ..Insulin- de" tot de strandreddingsvlet van Pet pen, passeerden het witte doek. Ook het wipper of lijntoestel. dat wordt gebruikt bij strandingen vlak onder de kust. werd in actie gezien. Techniek van het redden Na de pauze beantwoordde de spre ker op uitvoerige en duidelijke wijze enige vragen, terwijl hij tevens iets vertelde over de techniek van het redden op zichzelf. Het laatste deel van de film nam de aanwezigen mee op een reddingstocht met.de motor reddingsboot ..Neeltie Jacoba". Deze film gaf een duidelijk beeld van het uiterst moeilijke en gevaarlijke werk van onze Nederlandse reddingsploe gen, die zich aan geen noodweer sto ren om in levensgevaar verkerende mensen het leven te redden. Na nog een opwekking te hebben uitgespro ken om lid te worden van de N.Z.H.R.M. besloot de heer Wittpen zijn interessante lezing. Ds. Kastein dankte de spreker har telijk voor zijn boeiend en vaak ook komisch relaas en wenste hem op zijn tournée door het land veel suc ces. De heer P. Bruin deelde tenslotte nog mee. dat de met nieuwe boaken uitgebreide leesbibliotheek spoedig zal worden heropend. Bespreking van „Katrina" GROOT-SCHERMER. Maandag 3 Januari kwam de P. J. G. bijéén en werd welkom geheten door Rie Bruin, die voor deze avond de leiding op zich had genomen. Nadat Rie alle aanwezigen namens de P.J.G. een gelukkig Nieuwjaar toegewenst had. las Piet Kaai de door hem gemaakte notulen der vo rige bijeenkomst voor, waarna de beurt aan Tini Noordman was, die een bespreking hield van het boek „Katrina", geschreven door de Zweed se schrijfster Sallie Salmine. Het is een inhoudvolle roman, die een beeld werpt op het leven van een Zweedse vrouw. Katrina, die door haar huwelijk in de armste bevol kingsgroep van het eiland Torso te recht komt. De inhoud van het boek wordt niet alleen bepaald doordat we Katrina zien als een liefdevolle echtgenote en moeder en een stoere werkster, doch ook en vooral doordat we haar zien als een sterke vrouw, die zich ergert aan de sociale wantoestanden, die op het eiland heersen en die zich verzet tegen de onmenselijke tirannie van de grote boeren en reders op het eiland. De tegenstelling arm en rijk komt sterk naar voren en dit bepaalt juist de grote belangrijkheid van het bock. om het op een P.J.G.-bijeenkomst te bespreken. Nadat Tini haar vlotte boekbespre king had beëindigd en Rie een woord van dank tot haar gericht had, werd de pauze gehouden. Hierna volgden verschillende me dedelingen, die behandeld werden door de voorzitster en secretaresse. Allereerst was daar een uitnodiging van de P.J.G. afd. ..Wieringerwaard" voor een door haar georganiseerde bonte avond. Ook was er bericht ontvangen om trent de mogelijkheid om in d« ko mende zomer voor een zeer lage prijs een reis van 10 dagen naar Zwitser land te ondernemen. Het plan, om met heel de P.J.G. van deze prachtige gelegenheid gebruik te maken, werd druk besproken en er was (begrijpe lijk genoeg) heel veel interesse voor. Vervolgens werd een brief voor gelezen. die ontvangen was van de heer en mevrouw Schermerhorn- Kleinsmit, die ons in deze, zowel per soonlijk als in verenigingsverband een voorspoedig 1949 toewensten. De krantbespreking van Annie Bruin, gevolgd door de gebruikelijke zang, vormde het eind van deze uit stekend geslaagde bijeenkomst. NUTTIGE WENKEN VOOR VEEHOUDERS

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1