«Derde grote mogendheid zal vredesfactor in wereld zijn» West-Europese landen zijn stuk, voor stuk te klein Tweede G.S.V.- bonte avond TWEE GROTE MACHTEN In gesprek met prof. dr H. Brugmans I J (Van onze Haagse redacteur). K LS DE STEEDS duidelyker wordende voortekenen niet bedriegen kan tegen de zomer van het volgend jaar de oprichting worden verwacht van twee lichamen, die krachtig zullen kunnen medewerken aan de hand- hating of liever: de totstandkoming van de vrede in dit werelddeel, te weten de Intergouvernementele Raad voor West-Europa en de West- Europese Vergadering. De Europese Beweging, die kortgeleden haar tweede congres te Rome heeft gehouden, heeft te dezer zake voorstellen ingediend by de desbetreffende studiecommissie, ingesteld door de Consultatieve Raad der West-Europese Unie; zij zijn op het ogenblik in studie. Mochten deze voorstellen, al dan niet gewijzigd, worden goedgekeurd en dat mag wel aangenomen worden, al is er op punten van ondergeschikte aard dan ook nog geen overeenstemming dan zullen de regeringen der Unie uit genodigd worden met de volksvertegenwoordigingen in overleg te treden teneinde te geraken tot de oprichting van de twee super-nationale lichamen. toch maar twee. Een „grote" mogendheid als Frankryk is mi litair onverdedigbaar, om van landen als België en Nederland maar niet te spreken. In heel West-Europa is de souvereiniteit labiel, of, zo men wil, zwevende, ^s men erkent de eigen souverei niteit alleen te kunnen handha ven b(j de gratie van^vult n maar in) dan geeft men toch toe, dat zij in feite niet meer die betekenis heeft, die men er op historische gronden nog altijd aan toekent; lang niet! DE RIJPER On* Hierby dan ons begin met de ru briek speciaal voor de postduiven- liefhebbers en natuurlijk ook voor ïvn, die nog geen duiven hebben, doch het wel een mooie sport vinden. Ik wilde in deze eerste rubriek eens beginnen om het hok te bespreken. Dit is natuurlijk niets voor de er varen of oude liefhebbers, die hebben reeds een goed hok? Toch kunnen ook zij er misschien wel iets van leren! De plaats van het duivenhok De plaatsing van het duivenhok moet aldus geschieden, dat de duiven er gemakkelyk kunnen neerstrijken of zo weinig mogelijk last van dra den of dergelijke obstakels hebben. Ook moet U natuurlijk rekening hou den met het plaatsen, dat het voor U zelf ook gunstig ligt, om het te bereiken. Een goed hok in de tuin, mits het van vocht en tocht kan vrij gehouden worden, is natuurlyk ide aal. De geschiktste en gemakkelijkste plaats is een zolderhok, b.v. boven op een kamertje of op een zolder of boven op een schuurzolder. De voor kant van het hok moet voornamelijk of geheel uit ramen gestaan, die men 's zomers of bij goed weer kan open zetten. De ingang of „klep" moet zoveel niogelyk naar het, Zuiden zijn gericht, dooh indien dit onmogelyk is kunt U deze opening ook naar het Z.-Oos- teü plaatsen, wat ook goed is. De naar het Zuiden liggende hokken krygen de meeste en de eerste war me zonnestralen, die het hok droog moeten houden en het moeten ver warmen. Het beste dag voor een duivenhok is wel het pannedak, echter zonder stroo of riet eronder, de lucht moet er tussendoor kunnen spelen of men moet een luchtkoker in het hok ma ken. De duif ls een vogel, die de meeste lucht verbruikt, meer dan een andere vogel. Een hok met een plafond is dus af te raden, mits er natuurlyk oen flinke luchtkoker in zit, zodat de lilcht, üie öt duiven verbïuikt heb ben, er rijkelijk uit kan stromen. U moet niet vergeten, dat 1 duif per dag 1 kubike meter (1 m3) lucht nodig heeft. De vloer van het hok moet sterk zyn en er mag geen enkele spleet in voorkomen. De deur, om het hok binnen te komen, moet minstens 70 cm. breed zijn en hoog genoeg, om er gemakkelyk doorheen te lopen. Het is gewenst, om in het midden van het hok een scheiding te plaat sen, lieft van latwerk. Dit in verband met het scheiden der duiven in het najaar, dus doffers en duivinnen elk aan een kant. 's Zomers als men gaat kweken, doet men duivinnen en doffers in één afdeling samen, De jongen, die na het broeden uit het nest vliegen, kunnen dan (indien ze Programma viel weer in de smaak WEST-GRAFTDIJK. Na de suc cesvolle avond te Oost-Graftdijk kwam Zondagavond 2 Januari de voetbal club G.S.V. met haar bonte avond ,.Van dit, van dat, van alles wat" in de zaal van de heer Schoon te West- Graftdijk voor het voetlicht. Toen de heer Koekkoek het ope ningswoord tot alle aanwezigen en in het bijzonder tot burgemeester Da- lenberg en echtgenote uitsprak, was de zaal goed bezet. Hij hoopte, dat alle 'aanwezigen van het program zouden genieten, en zo ging men voor deze tweede G.S.V.-avond van start... Maar men had niet op het pechdui- veltje gerekend, want reeds in het eerste nummer accordeonspcl van de heren De Vriesen Commandeur) kwam zij uit haar doosje en floep, daar gingen de toneellichten uit. Gelukkig was het „lek" na een kwartiertje weer in orde en kwamen De Vries en Commandeur weer met hun nummer voor het voetlicht. Dit was echter geen bezwaar, want het is een waar genot, om naar deze jeug dige Tan Vogels" te luisteren. Het program verliep verder even als de vorige week naar wens en om de verschillende schetsjes werd weer hartelijk gelachen. De begeleiding van deze avond bij de muziek en de zangnummers was natuurlyk bij de heer G. Hop in ver trouwde handen. Vooral bij de accor deonnummers klonk deze piano-be geleiding zeer goed. De heer de Koekkoek kwam bij het •natuurlijk geheel voor zich zelf kun nen zorgen) In de andere afdeling. Zo krijgt men dus een prima hok met 2 afdelingen. De afmetingen voor een hok voor het houden van 10 15 duiven zijn. ongeveer de volgende: Indien men minder of meer duiven wenst te houden, kunnen deze maten natuurlyk worden verlengd of ver kort. Breedte van het hok of lengte 3 meter: diepte 1.80 tot 2 meter; hoogte 1.80 meter. Men plaatse in 1 afdeling tegen over de klep de broedhokken, 3 naast elkaar op de vloer en 3 hoog, dus 9 broedhokken in totaal. Afmetingen: 50 breed; 60 hoog; 60 diep. Voorkant der broedhokken. de helft met lat werk dichtmaken. In de andere afdeling plaatse men .de zithokjes welke de volgende af metingen moeten hebben: 30 cm. van de wand dus diepte en 30 breed en 30 hoog. Het zitvlak van de hok jes make men 1015 cm., zodoen de blijft er een ruimte van 15—20 cm. langs de wand vrij, zodat de uit werpselen der duiven op de grond vallen en ze zich nooit in deze kun nen bevuilen. De ingang van het hok moet wel het gemakkelijkste apparaat zijn in geheel het hok. Er mag niets aan of op bevinden, dat de dieren zou kun nen hinderen of afschrikken. Ze moeten er met genoegen ingaan en het moet met een volledig toebehoren zijn gebouwd volgens het spel, waar aan ge denkt mede te doen. In een duivenhok, waarin het „Weduwschap- spel" wordt toegepast, moet de in gang veel groter en vooral breder zyn dan in een kweekhok met het gewone nestspel. Een uiteenzetting van het Weduwschapsspel zal tezjj- nertijd worden gegeven. De gemakkelijkste methode om de duiven doelmatig en hygiënisch te voederen is wel in lange houten of zinken voederbakken, ook wel in ronde bakjes van aardewerk. Ook kan men een speciale voederbak aan de wand maken, welke rondom een rand van latwerk moet hebben van 2 cm. om het graan niet te ver kwisten. De hoofdzaak is echter, dat alle eetbakken, voor men het voeder in de bakken doet, eerst grondig worden schoongemaakt. Er mag zich totaal geen onreinheid of stof in deze be vinden. Ook de drinkbak moet natuurlyk dagelijks schoongemaakt worden en met nieuw vers water worden ge vuld, liefst 2 maal per dag. Zeer aan te raden zijn emaille en geglazuurde stenen drinkbakken. De beste plaats hiervoor is wel recht tegenover de ingang, zodat de duiven direct, zo- dja ze op de klep zitten, hun drink bak kunnen 'zien en dit moet dan een vaste plaats hiervoor blyven. Geef de duiven nooit koud water, doch altijd een scheut warm er by, zodat de kou er af is. Ook het bad, dat de duif 1 maal pér week moet hebben moet altijd lauw zijn. Zomer en winter, altijd de kou er af. De dag, dat ze hun bad hebben gehad, moet men ze (nadat ze opgedroogd zyn) allemaal laten uitvliegen. Als er liefhebbers mochten zyn, die vragen hebben te stellen over de dui vensport, gelieven zy even te schry- ven aan den heer J. Kljjzing, Koe markt 29, Purmerend. De vragen zul len dan beantwoord worden. Met hartelijke sportgroeten, „De Blauwband-wltpen" slot weer met zijn dankwoord tot alle aanwezigen en de „artisten" van deze avond. A.s. Zondag start men voor de derde en laatste avond te Driehuizen. Loop der bevolking Z.- EN N.-SCHERMER. Bevolking op 1 Januari 1948: 459 mannen en 449 vrouwen, totaal 908 inwoners. M. V. tot. Verm. door geboorte 6 11 17 Door vestiging 16 21 37 22 32 54 Verm. door overlijden 4 6 10 Door vertrek 17 32 49 21 38 59 Toename der bevolking 459 449 908 22 32 54 481 481 962 Afname der bevolking 21 38 59 Totaal der bevolking op 31 December 1948 460 443 903 BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Elisabeth Ce- cilia, d. v. D. Tol en M. E. J. Velt- huijzen. Getrouwd: Adriaan M. Weststrate, 28 jaar en Jacoba Flipse, 21 jaar. Overleden: Antonius Johannes Deckwitz, oud 78 jaar, echtgen. van S. Stevers. GEVONDEN EN VERLOREN DE RIJP. Bij de politie werden de volgende voorwerpen aangegeven: Gevonden: een zilveren hanger (kruisje). Verloren: een wollen want met Noors patroon. Wereld lederal isme Ziedaar het resultaat van het wer ken en het streven der federalisten in Europa, wier denkbeelden in een onverwacht snel tempo van het par ticuliere via het parlementaire vlak in het diplomatieke zijn aangeland, waar zij uiteindelijk een duidelijke vorm zullen moeten krijgen. Die vorm begint zich af te tekenen in de hierboven geformuleerde ver wachting, die ik opteken uit de mond van prof. dr. H. Brugmans, de 42- jarige hoogleraar in de Franse let teren aan de Rijksuniversiteit, die met jeugdige geestdrift het voorzit terschap hanteert van de Unie van Europese Federalisten. Het is voor alsnog zijn persoonlijke verwachting, maar zij is zo goed gefundeerd, dat er weinig ruimte voor twijfel blijft. Leidende figuur PROF. BRUGMANS is uit hoofde van zijn voorzitterschap een der leidende figuren van de Europese Be weging, waarvan verder deel uitma ken het Engelse United Europe Com- mittee, een soortgelijke Franse in stelling, de Liga voor Economische Europese samenwerking, die te Brus sel zetelt, de Atouvelles Equipes In- ternationales der voor het merendeel katholieke Christen-Democraten. Ook zullen zich hierbij weldra aanslui ten de Europese Parlementaire Unie, een socialistische groepering, een aantal niet- en anti-communistische vakverenigingen. Bij elkaar een aan tal mensen van wellicht vele hon derdduizenden, zodat men langza merhand van een massa kan spre ken. Die heeft men overigens niet gezocht; men heeft zich toegelegd op het scheppen van een actief kader. Nu heeft men beide in bonte ver scheidenheid groeiend zowel in getal als in kracht. Vragen Hoe is de belangstelling ver deeld over de verschillende landen, luiSt myn vraag. De grootste belangstelling, zo zet dr. Brugmans dan uiteen, toont Italië, waar het volk niet alleen een bewonderenswaardige werkkracht aan de dag legt, maar bovendien een sterke behoefte ontwikkelt om zich aan zyn verleden te ontwor stelen. Het koestert bovedien de ge dachte gemakkelijker de vredesvra- gen herzien te kunnen krijgen als het eenmaal in een West-Europees verband is opgenomen, terwijl tevens de teruggave van de overzeese ge biedsdelen wel eens minder weer stand zou kunnen ondervinden als dat zou kunnen geschieden onder West-Europese auspiciën. Frankryk is met het denkbeeld gekomen van de West-Europese Vergadering en België heeft dat terstond overgeno men. Wat Nederland in 'dit verband betekent is wel af te leiden uit het feit, dat de Europese Beweging in Den Haag voor het eerst bijeen kwam. Engelands houding is nogal gereserveerd; dat land staat in de geest nog altijd dichter bij landen als Canada en Australië dan bij het vasteland aan de overzijde van de Noordzee. Engeland is geschrokken van het Franse voorstel tot oprichting van een West-Europese Vergadering en heeft by wijze van tegenvoorstel het denkbeeld van een Intergouvernemen tele Raad aanhangig gemaakt. Die twee lichamen staan echter tot el kaar als een parlement tot een re gering. Beide zijn nodig; er zal dan ook wel een compromis gevonden worden. Er wordt gezocht naar een modus om beide lichamen tot stand te kunnen brengen. Scandinavië aarzelt nog; d.w.z. vooral Zweden. Noorwegen in de minste mate. Maar als Frankrijks denkbeeld tot stichting van een West- Europese Vergadering met toelating van ook Italiaanse leden doorgang vindt za' Engeland waarschijnlijk in sterkere mate gaan medewerken, maar ook druk gaan uitoefenen op de Scandinavische landen teneinde een al te sterk Romaans overwicht in dit lichaam te nivelleren. Dat Duitsland bewesten de Elbe mee moot deen staat vast. Zwitserland werkt al mee, maar is uitermate bevreesd zich in een avontuur te 'storten. Dit land is daarom echter van zo groot belang, omdat men als zich daar toe ooit de mogelijkheid voordoet van dit peutrale gebied uit het best Oost-Europa kan benaderen. Spanje is in de democratische volkerenfa- milie van West-Europe vooralsnog onaanvaardbaar, maar wellicht zou een samenbundeling van de vrije lan den van het Westen voor het Iberi sche Schiereiland perspectieven ope nen, die een wijziging van het regime aldaar zouden kunnen vergemakke lijken. Eenheid Als ik dat zo hoor is er van eenheid nog niet veel te bespeuren... De eenheid van Europa, voor lopig van West-Europa, behoeft de verscheidenheid der volkeren niet op te heffen of uit te sluiten. Er wordt ook niet gestreefd naar het wegvagen van vaderlanden of nationaliteiten. Maar het is nu eenmaal een his torisch feit, dat onze landen stuk voor stuk te klein zijn. Tal van vraagstukken zijn van Europees for maat, zoals er zelfs al zijn van wereldformaat (atoombom!). Zo is bijvoorbeeld van de zijde der Franse vakbeweging als practisch denk beeld het plan geopperd de kolen- voorziening van West-Europa in han den te geven van één lichaam. En reeds heeft graaf Sforza aangetoond, dat men honderd procent meer ener gie uit de „witte steenkool" kan halen als deze krachtbron onder West- Europese regie zou worden uitgebuit met uitsluiting van nationale ver snippering en rivaliteit. Op econo misch terrein reikt menig vraagstuk over de grenzen heen. En niet al leen daar. De grenzen zijn noodlottig voor het herstel van Europa. Souvereiniteit der staten Maar betekent aantasting van de grenzen dan geen aan tasting van de souvereiniteit der staten? En zou zulk een aantas ting geen onoverwinnelijke weer standen oproepen? Welke staat, aldus prof. Brugmans' wedervraag, is nog waarlijk souverein? Waar zijn de Grote Vyf Er zijn er in feite Nieuwjaarsgeboorte Toen blies de stormwind Nieuwjaarsdag Dg wolken uit het jong gelaat Maar toen hij onze wereld zag In deze bandeloze staat, Toen weende hij. De klokken die 't geboorteuur Van hem verkondden, wijd en zijd, Zij tikken haastig nu de duur Van de hem toegewezen tijd Die snelt voorbij. Toen hij ontwaakte in de nacht., En uitkeek naar het eerste licht, Heeft hij iéts schoons en goeds verwacht Nu bergt hij het beschaamd gezicht In flarden grijs. Een mensheid in haar blinde waan, Een wereld waar men rooft en moordt Is hij voor deze opgestaan? Tot hij opeens iets lieflijks hoort Een heldre wijs. Het lachen van een reine stem, Het vragen van een argloos kind, Dat uit de chaos stijgt. tot hem En in zijn harte weerklank vindt En wordt verstaan. En dan zet hy zijn leven in, En spreekt: terwille van wat leeft En met mij staande aan 't begin De jeugd nog om te redden heeft Zal 'k verder gaan! J. Kostelijk-Bom Nochtans zullen de staten er geen afstand van willen doen, dukt my. Er hoeft, geloof ik, ook geen sprake te zijn van een officiële, plech tige „overdracht van souvereiniteit". Zij zal voor een groot deel gehand haafd kunnen worden, voor een an der deel op een hoger plan getrokken. Is in feite de instelling van een West- Europees Militair Commando niet het herstel van een stuk verloren souve reiniteit, een gemeenschappelijk uit oefenen ervan, op een hoger plan? Zeker, dat commando berust nu nog op verdragen, die opgezegd kunnen worden, maar krijgt het naderhand eens een permanent karakter, dan zal niemand daar meer over jamme ren. Snelle groei Hebt u zich enig denkbeeld ge vormd met betrekking tot het tempo, waarin dit alles zich zal voltrekken? De snelle groei van de federa listische gedachte heeft menigeen ver baasd; de groei van de federalistische werkelijkheid zou dat ook wel eens kunnen doen. De Marshall-hulp duurt ten hoogste vier jaar. Na die dollar- injectie moeten wij op eigen benen staan, gezond zijn, sterk en verenigd often onder gaan. Wij moeten er dus wel aan blijven werken, want het is een wedloop met de tyd. West- Europa omvat 200 millioen zielen, meer dan de Verenigde Staten, meer dan de Sovjet-Unie ook. En dan reken ik niet eens de overzeese gebiedsdelen, die, als de zaak goed wordt aange pakt, ook nog in sterke mate zullen kunnen bijdragen tot de macht van de Derde Grote Mogenheid-in-wording. Bent u ervan overtuigd, dat die wordende machtsfactor een vredes factor zal zijn? Ongetwijfeld! Als West-Europa sterk is zal voor -de 200 millioen be woners van dit gebied de vrees voof overheersing wegvallen. De econo mische ontwikkeling zal gemakkelij ker gaan, de welvaart zal toe- en de onrust afnemen. En misschien kan een Derde Grote Mogendheid, gelegen tussen de twee andere, verzoenend optreden, overeenkomstig mutatis mutandis dan altijd het woord van Voltaire: één godsdienst betekent geestelijke dictatuur, twee godsdien sten onderlinge strijd, drie gods dienstenverdraagzaamheid. TOCH NOG EEN OPERETTE! DE RIJP. Naar wij vernemen hoopt de Gemengde Zangvereni ging „Voorwaarts" ondanks de vele moeilijkheden toch nog dit voor jaar met een uitvoering te komen. Het koor zal dan enige werken zin gen, terwijl na de pauze een zang spel in één bedrijf: „De fluit van Trocadille" zal worden opgevoerd. Dit zangspel beleeft dan zijn eerste opvoering, het is nl. een compositie van onze plaatsgenoot en tegenwoor dige dirigent van „Voorwaarts", de heer H. Keuning, die cïlt spel schreef op een tekst van de Alkmaarse tekstdichter Henk Vans. Moge deze première een succes worden. r Mededelingen van de Redactie Ingezonden mededelingen, waarvan ons de afzenders niet worden genoemd, kunnen niet worden opgenomen. Behalve aan ons kantoor te Midden-Beemster, kunnen ver zoeken om verslagen, adver tenties, abonnementen en ver der alle zaken, „De Drie Me ren" betreffende, ook gemeld worden aan ons kantoor te Pnrmerend, Koemarkt 29, tel. 178.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2