NACO-BUS RIJDT IN DORPSSLOOT Jeugdige toonkunstenaars op de planken G.J.Hoogcar§pel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Redacteur: KLIJZING Nzn., Telefoon 178, Purmerend Ad verten tieprij s 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis No. 1772 Vrijdag 18 Februari 1949 39e Jaargang Jlifott Couecud voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijlc, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Nu ben je klein, bij vroeger vergeleken, Een dorp, als ieder ander in bet land. Maar groot en machtig in het verleden, In Walvisvaart en Koopmansstand, In Nijverheid en in de zee bezeilen, In het zoeken naar gevaar en avontuur. O,! wonderlijk dorp, daarom zijn deze zangen De weerglans van dat verre, rijke- uur. Want dwalend door je buurten en je stegen. Langs Tuinbuurt, Dam en Rechtestraat Waar eens het leven haar triomfen vierde En nu de harteklop zo langzaam slaat. Voorbij, zoals zoveel al is verdwenen Is ook je haven met haar ranke vloot. Je hennepmolens en je nettenbreierijen. Scheepswerven alles is nu dood. Waar zijn je touwbanen en zeilenmakerijen Waar is de wentelende wiekenslag, En al die wapperende wimpels, Je piraten en je handelsvlag Waar je pakhuizen, volgetast met waren, En ol die nooit vergeten dag De hulde van de dorpen en de steden Die in U, o Rijp, haar Koninginne zag? Naar Noord- en Zuidpool, naar onbekende landen. Naar de eeuwig groene gordel van smaragd. Op zoek naar goud, naar specerijen, Naar alles wat je dorp rijkdom bracht. 'n Schip onder de flonkering der tropenhemel, Of in de toverglans van het Noorderlicht, Het onbekende tegemoet te varen, Ahoi! schipper, land in zicht. Hun naam en daden zijn reeds lang vergeten. Voetstappen in der tijden zand, Maar éen zal altijd blijven leveu, Als schepper van het vruchtbaar land. Jan Adnaanszoon, Rijper Molenmaker, Beemster, Purmer, noem maar op, Hij hees de vlag der overwinning. Voor het dorp De Rijp in hoogste top. Je Raadhuis, gedicht in steen en mortel. Dat kleine wonder van architectuur. Gedenkt gij, die U zomers staat te zonnen, In zalig nietsdoen, voor het arbeidsuur, Dat iedere lijn van haar kantelen, „Langs de oude paden ben ik gegaan, En zag het dorp De Rijp weer voor mij staan LOTA Getekend door een meesterhand, De Gouden Eeuw, weer doet herleven, Als het monogram van de rijke Koopmansstand, En later, ai.... die trieste dagen, Dat zwart verbond van storm en A-uur, Je pracht en praal verdween in helse vlammen, O! duistere tijd, o! onheilsuur, Geschroeid, gehavend uit je as herrezen.. Vernederd tot in het stof der aard, Gedenkt die bitter wrange uren, Die sombere klacht om huis en haard. En dwalend door je stegen en je straten, Door Rolderspad en ,,'t End van 't Riet", Beleef ik al die oude, verre dingen, Beleef ik al die oude, verre dingen, Klinkt in mijn oor nog het arbeidslied, Uit werkplaats, schip en van je werven, Uit pakhuis, molens en op straat, Het rythme van de polsslag van het leven, Zoals het door de tijden slaat. Voorbij! Laat ik een andere tijd bezingen, t Zal in je oren klinken als muziek, Als klanken uit een nabij verleden, Met een ondertoon van stil verdriet. Zoals een mens, in de avond van z'n leven, Terug denkt aan de dagen zijner jeugd. Aan al die fel beleefde dingen, In zijn kleine wereldje van vreugd. Kom op! gij oude en gij jonge Rijpers, Luistert en ziet, naar het levend schilderij, Ik zet ze voor U, zoals-zij eenmaal waren, Misschien! Misschien is er een voorzaat bij Laat dat, mijn vrienden, U niet hinderen, De wereld is - niet waar? - een schouwtoneel, Gelijk zij allen eens zijn opgetreden, Zo krijgt gij immers ook Uw deel. En andermaal ga ik langs je stegen en je straten, En zie en spreek de mensen van weleei Ik zai trachten ze ook aan U bekend te Smaken. En ook iets van de oude Rijper sfeer. Ik schep uit de smeltkroes van 't leven. Een woord, een daad, een lied, een zin. Bedenkt, er zal wat licht en schaduw wezen, In 't dorp De Rijp, daar zit van alles in. .J Kinderen gilden in doodsangst 17EN doordringend gegil van zich In doodsangst wanendeklnderen heeft Dinsdag- middag de landelijke rust van Assendelft verstoord. De grote H.-bus van de NACO, die ongeveer kwart over drie uit Krommenie via de Dorpsstraat en de pont Buitenhuizen naar Haarlem rijdt, Is In de Dorpsstraat vlak over de groenten- en fruitwinkel van de heer P. Kok in de links langs de Dorpsstraat lopende weg sloot gereden. Slechts enkelen zagen het ongeluk gebeuren en de tallozen, die direct op het geschreeuw van de Inzittenden kwamen aanlopen, verwonderen zich, dat er door dit ongeluk geen mensenlevens zijn te betreuren. Alleen de 18-jarlge conductrice, mej. Ans Korstanje uit Landsmeer, die achter In de bus stond kaartjes te knippen, liep ernstiger verwondingen op. Door de glasscherven kreeg zij vrij ernstige snljwonden aan haar benen, haar hoofd en handen. Na door dr. Venekamp behandeld te zijn kon zij met een luxe auto naar haar ouderlijke woning worden vervoerd. Vlak voor een der vele bruggen in de Dorpsstraat ter hoogte van de Drogisterij van de heer Kopper moest de chauffeur van de bus de heer A. de Roorder uit Noord en Zuid Scher*- mer uitweken voor een behoorlijk rechts aan de weg geparkeerde dienst auto van de P.T.T. Na over de brug gereden te hebben, raakte het linker voorwiel van de bus een verhoging in het wegdek en vrjj zeker kan aange nomen worden, dat de chauffeur hier door de macht over zijn stuur is kwijt geraakt. De bus reed naar de linker kant van het weggedeelte en was niet meer op de weg te houden, mede in verband met de slappe wegberm, die geen enkele weerstand bood. De ge volgen waren ontzettend. Het logge gevaarte kantelde en kwam dwars in de niet al te diepe sloot terecht. In de bus zagen de passagiers 13 scholieren en 8 volwassenen het on geluk gebeuren. Een grote angst greep vooral de kinderen aan en gil lend probeerden enkelen naar de zich aan de rechterzijde van de bus bevin dende uitgang te lopen. Door de val braken verschillende dikke glasruiten, waardoor ook onkel* scholieren ver wondingen, gelukkig niet van ernstige aard, opliepen. Een zwaar karwei. Het personeel van de NACO uit Alkmaar, dat vrg spoedig na het on geluk met een grote Engelse leger- kraanwagen aanwezig was, stond, zo als na enige uren ploeteren zou blij ken, voor een onbegonnen taak, om de bus weer uit het water te halen. Ongeveer 6 uur was men zover, dat de zware auto aan de bovenkant uit het water gelicht was. Maar de weg berm, waarop de poten van de kraan rustten bleek niet in staat de kraan wagen en de daaraan hangende vracht te houden. Als koek brokkelde de berm af, zodat extra zware platen onder de poten van de kraan aange bracht moesten worden, om te voor komen, dat de kraanwagen de weg van de autobus zou volgen. Om streeks half negen moest men op nieuw de hulp van de garage in Alk maar inroepen. Vanuit de NACO- garage werd een werkautobus naar Assendelft gezonden. Door deze bus aan de rechterzijde van de kraan- wagen te bevestigen kreeg men een weegschaal",, met aan beide zijden een zware auto. Kwart over twaalf was het logge gevaarte op de weg geplaatst. Met behulp van de kraan wagen werd de zwaar gehavende bus naar de politie-kazerne in Wormer- l veer gesleept. Kaas blijft voorlopig op de bon Aan het feit, dat van 30 Januari jl. af in verband met de tijdelijke verlaging van het vleesrantsoen het kaasrantsoen aanmerkelijk is ver ruimd, blijkt men hier en daar in handelskringen de conclusie te ver binden, dat de kaasrantsoenering en -distributie op korte termgn zal wor den opgeheven en dat dientengevolge aan het beheer van de distributiebe scheiden geen zorg meer zou behoe ven te worden besteed. Het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening vestigt er evenwel de aandacht op, dat het niet in het voornemen ligt de kaasrant soenering op korte termijn op te hef fen. Geslaagde voordrachts- oefening DE RIJP.Zaterdag hielden de leerlingen van de Heer G. Hop, leraar piano M. O., in „Het Rijper Wapen" een voordrachts-oefening. De Heer Hop had voor deze gelegenheid een concertvleugel uit Alkmaar laten overkomen. Na de opening door de Heer Hop, die allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de ouders der leerlingen, begonnen Gita en Tineke Schermer horn het programma met een stukje 4-handig piano van Diabelli. Hierop kwamen de kleinste leerlingen voor het voetlicht met de eerste stukjes. Hierbij viel het vrije optreden van Rietje en Annie Koning op, die hun nummertjes zelf met zang begeleid den. Guda Meijsen, die in September jl. was begonnen met accordeonles- sen, bracht vervolgens enige walsjes ten gehore en Guurtje Meijsen speel de, eveneens op accordeon op vlotte wijze de fantasie „Der Vogelhanler" en het Indische Visserslied. Daarna was de beurt aan de wat meer gevorderde leerlingen. Hierbij vielen vooral op Gré Met, die de Sonatine van Lichner uitvoerde, Loek Nat met een wals van Tschai- kowsky, Gré Kleen met het Blumen- lied van Lange en Jan Koning met het Menuett in D dur en het Menuett in Es dur, beide van Mozart. Nel Vis ser, leerlinge van de Heer H. Keuning, speelde als gast een stukje. Annie Greuter speelde op accordeon een wals-musette en een Landler pot pourri. Klaas Commandeur bracht op accordeon op uitstekende wijze de Ouverture in C dur van Langerak ten gehore. Lies Rijk es vervolgde op de vleugel met de wals uit de balletmuziek van „Faust" van Gounod. Samen met Gees Knegt speelde zij „Die Mtihle im Schwartzwald" van Eilenberg. Gerdi Dalenberg speelde het Menuett uit de Sonate in G dur van Beethoven zonder fouten. De wals in As dur van Brahms bleek een nog iets te zware opgave voor haar. Opvallend goed was het spel van Gita Schermerhorn met de Nocturne in Es dur van Chopin. Herre de Vries bracht op accordeon de bekende Ouverture „Dichter und Bauer" van Franz von Souppé op uitnemende wijze ten gehore. Siem Vroom speelde beheerst de wals in Es dur van Chopin en Dieuw Koster besloot het optreden van de leerlingen met Hochzeitstag auf Troldhaugen van Grieg. De meester. De Heer Hop zette zich toen zelf achter de piano en bracht de Sonate pathétique opus 13 van Beethoven en het Scherzo in bes mineur opus 31 van Chopin ten gehore en hiermede werd het hoogtepunt van deze avond bereikt. Hierop richtte namens de leerlingen Siem Vroom zich tot de Heer Hop. Hij dankte de Heer Hop ervoor, dat deze het had mogelijk ge- Feestelijke bijeenkomst SCHERMERHORN. Donderdag 10 Febr. jl. had in de zaal van de heer Freiture een feestelijke bijeenkomst plaats van de afdeling Schermer horn van de Bond voor Staatspen sioen Na het openingswoord van de voorzitter der afdeling, de heer B. Plugboer, trad het gezelschap „Wi- Jo", dat hier in de omgeving' alom bekend is, met een paar nummers voor het voetlicht. Daarna kreeg de heer Greeuw uit Heiloo gelegenheid om een korte propaganda-rede uit te spreken. Hij herinnerde de aanwezigen er aan, dat de ouderdomsvoorziening van minister Drees van tijdelijke aard is en dat in 1950 zal blijken, of de Sta- ten-Generaal genegen zullen zijn de ze noodwet om te zetten in een ge wone wet. Hoe meer actie de Bond voor Staatspensioen voert, hoe meer kans, dat de ouderdomsvoorziening, zoals die thans is, zal blijven voort bestaan. Na deze rede die met grote belang stelling werd aangehoord, vervolgd* het gezelschap „Wi-Jo" het pro gramma. Zang, voordrachten, goo chelen en telepathie hielden de aan dacht van het publiek gespannen tot het einde. ONGELUKKIGE VAL DE RIJP. Vorige week Woensdag avond maakte het „Bata"-lid Wim Zee Pzn, bij een paaxdoefening een val. Dr. Schermerhorn constateerde een dubele armbreuk en de volgende dag werd het .slachtoffer naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. Maandag j.1. is hij echter weer thuis gekomen. maakt, dat de leerlingen in het open baar konden optreden. Namens de leerlingen boden Rietje en Annie Koning de Heer Hop bloemen aan. Daarop speelde de Heer Hop als toe gift nog een nummer. Burgemeester dankt. Vervolgens richtte Burgmeester Dalenberg zich namens de ouders der leerlingen tot de Heer Hop. Hij dankte hem hartelijk voor de uitnodiging, die de ouders voor deze avond had den ontvangen. Wij kunnen ons ge lukkig prijzen, aldus spreker, dat wjj in onze omgeving een toonkunstenaar hebben, die onze kinderen op zo pret tige en uitstekende wjj ze kennis van muziek kan bijbrengen en ik hoop, dat het U in de toekomst mogelijk zal zijn nog vele van deze avonden te organiseren. Daar de netto-opbrengst van d« avond door de Heer Hop ter beschik king wordt gesteld aa.n het Comité voor Ouden van Dagen te De Rijp, •dankte de Burgmeester de Heer Hop voor deze prachtige geste. Gees Knegt kondigde de nummers van het programma, dat in vlot tem po werd afgewerkt, aan, terwgl de Heer H. Keuning voor de organisatie achter de coulissen zorgde. De Heer Hop kan met deze avond op een geslaagde voordrachtsoefening terugzien en het is gebleken dat hg in staat is, de prestaties- van zijn leerlingen zeer hoog op te voeren. De NACO-bus wordt met behulp van een kraanwagen uit haar benarde positie gelicht.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1