Herinneringen EEN WAARDE VAN DRIE MIHOEN GULDEK TENTOONGESTELD «De bonte piet is weer terug NIEUWE BONNEN r No. 1775 Vrijdag 11 Maart 1949 39e Jaargang G.J.Hoogcarspel, Beemster Telcf. 10, Gironr. 470889 Redacteur: KLI|ZING Nzn., Telefoon 178, Purmerend Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis TUfo&t Couca*tl voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags ,,En als de nacht haar donkere wade Over het luidruchtig dorpje heeft gespreid, Een simpel lichtje ergens staat te flakkeren, Dan is de Wereld stil en wijd". Lota. O! Kerksteeg, Lieflandsbuurt en Vlaanderen, Keizelbuurt, Nieuwland en ook de Ven, Zo dwalend, op de oud-vertrouwde paden, Waarvan ik ieder hoekje grondig ken. Schouw ik weer in tijden lang vergeten, En hoor ik weer, als een verre groet, De echo van de vele klepperende klompen, De uittocht van een wonderlijke stoet. Hallo! Gij Zwervers en Leurders, Sta op! Verlaat je schamele legerstee, Zes uren, heit de klok geslagen. Vooruit, en neem je lariemanden mee. Ontvlucht je steeg en kleine buurtjes, Een vliegende kraai vindt altijd wat, Van alles kan je in de Polder vinden, Oud-roest en lompen, of 'n dooie kat. De dag is jong, zwerm uit naar alle hoeken, Weest kreupel, blind, doofstom of krank, Van Jan Boon krijg je wel gort en turven, Zorg zelf dat er brood komt op de plank. De Beemster, Schermer, Eilandspolder, Alles is voor jullie jachtterrein, En loopt het met de handel tegen, Neem het niet te nauw, met mijn en dijn. Het is zo goed, niets kan jullui deren, Een zomerzon, een blauwe lucht, En boven jullui ruige hoofden, De wiekslag van een vogelvlucht. En zo gaande langs de polderwegen, Cf rustend aan de berm der dijk, Is dat onrustig, haveloze volkje. Zo ellendig arm, en toch zo rijk. Als straks de dagen zienderogen korten, Is het gedaan met zwerven hier en daar, Dan staat het Werkhuis voor hen open, En jong en oud klit bij elkaar. Je leest er erwten, plakt papieren zakjes, Maakt vuurmaker en zwavelstok. Of je staat je longen te verknoeien In dat vermaledijde Hekelhok, AiWerkhuis! Tempel van Bedeling, Ik zoek, en zoek, een woord van hoon, 'n Kwartje per dag, maar zonder bikken. Was toen het zuurv erdiende loon, Ach ja, op christelijke hoogtijdagen. Een maatje gort en turven er bij, En dan gezamelijk Jan Boon te loven, Met roggemik met spek, of gortebrij. Uit is 't.Spel, de figuranten gaan naar binnen, 'n Moment hebben ze in 't felle licht gestaan Terug naar de «schemer van 't Verleden, Met dit simpele beeld kunnen wij volstaan, 't Was slechts een greep uit vroeger dagen, Ecu heel klein brokje mensenstrijd. Voorbij Ach nee! Onder andere vormen, De strijd gaat door, die is van alle tijd. Maar als in 't lied der wisselende winden. De stem der Lente aarzelend klinkt. Als aan de hoge, blauwe hemelkoepel. Een leeuwrik haar overwinningshymne zingt. Dan wijkt uit die benarde mensenharten, De pijniging van ziekte, leed en druk, Misschien zal straks het onverwachte komen. Dat kleine, kleine vleugje van Geluk. Het Ned. Postmuseum heropend: DE „MAURIIIUS"-ZEGEl ONTBREEKT 25 mille Grote en kleine postzegelverza melaars in Nederland, mensen, die zich uit liefhebberij of beroeps halve interesseren voor binnen- en buitenlandse zegels, zullen in de komende weken hun hart kun nen ophalen in het Nederlandse postmuseum te 's-Gravenhage, dat, ondergebracht in het voor malige gebouw van „De Konink lijke Bazar" aan de Zeestraat, we derom haar poorten heeft ge opend. Toen een eeuw geleden besloten werd tot het uitgeven van waarde- bewjjsjes ter frankering van poststuk ken, had men nauwelijks kunnen voor zien dat deze zegels van internatio naal belang en internationale waarde zouden kunnen worden, en dat een nieuwe zegel aan heel wat bepalingen moet kunnen voldoen, alvorens hij op een brief geplakt mag worden. Zo moet hg gemakkelijk herkenbaar zijn en moeilijk te vervalsen. De traditie bracht mee, dat de ze gels gemeenlijk de beeltenis van het staatshoofd droegen. De eerste zegels van 1852 getuigen hiervan, daarop staat immers koning Willem III afge beeld. Rond het jaar 1869 werden de laagste waarden hiervan uitgezonderd. In het Postmuseum te Stockholm be vindt zich de waardevolste postzegel de zegel van het eiland Mauritius, die in 1847 slechts een waarde had van twee pennies, doch nu voor 25.000 gulden nog niet te koop zou zijn. In het Nederlandse Postmuseum ziet men een vergrote foto van deze zegel, waarvan slechts een twaalf tal exemplaren bewaard zijn gebleven. De oudste zegel. De oudste zegel: „The one-penny black" genaamd, is die van Engeland, htj vertegenwoordigt „slechts" een waarde van 150 gulden. Hij werd in 1840 uitgegeven. Het Nederlandse Postmuseum opent met deze zegel zijn collectie in de „grote zaal", waar de geschiedenis van de postzegel ge toond wordt en waarbij de voornaam ste plaats is ingeruimd voor de Ne derlandse zegels. In de zogenaamde „zaal 1852" of tewel „de schatkamer', bevindt zich de kostbare collectie „Waller" en de collectie „Warren". Deze collectie, die door de be kende philatelist F, W. Waller in 1924 san di staat werd overge dragen, en in 1929, bij de oprich ting van het Nederlandse Post museum door dit museum als schenking werd aanvaard, bestaat uit de eerste Nederlandse zegels, die in 1852 werden uitgegeven en geldig waren tot 1864. Waller rangschikte zijn verzameling vol gens kleur, datum van afstempe ling en volgens de verschillen, die door minitueuse fouten in de drukplaten op het zegel waren af gedrukt. Deze colleetie alleen wordt reeds op een 100.000 gulden getaxeerd. De collectie van de Engelsman Warren werd door het museum voor verkaveling behoed en aangekocht. Ook hij verzamelde Nederlands eerste zegels volgens plaatfouten, en kleu ren, waarbij duidelijk tot uitdrukking komt dat het drukken van deze eerste zegels pionierswerk was. Een derde verzameling 1852, ook eigendom van het museum, duidt op de kenmerkende drukverschillen tus sen de zegels. De belangrijkste ken merken der verschillende drukplaten zijn hier in tekening gebracht, ter wijl drie vellen in de goedgekeurde kleuren, de oudste drukproeven op dit gebied zijn. De schat die het Nederlandse Post museum binnen haar muren wist te vergaren wordt op een gezamenlijke waarde van 3 millioen gulden ge taxeerd. Interessante avond van „De Reisduif' De RIJP.— Doxidexïiigavond ont ving de Postduiven vereniging „De Reisduif" in de gezellige zaal van de heer C. Zomerdijk de bekende duiven- liefhebber de heer Bethlem. De Voorzitter van de Reisduif de heer M. Middelkoop uit de Rijp open de* deze avond met een kort, maar krachtig - openingswoord, daarna gaf hij het woord aan de spreker. Deze begon met een beschouwing over de verschillende bestanddelen van de voedselsoorten, en het hierin voor komende vochtgehalte. Hij zei o.a., dat het watergebruik per dag en per duif werd geraamd op 5 cmS. Ook werden de graansoorten grondig be sproken, en volgens de heer Bethlem was hennepzaad uitstekend geschikt om de duiven in vorm te krijgen Ook mag volgens hem in het totaal vermengde voer het eiwit gehalte de 16% niet te boven gaan. Na de pauze sprak de heer Bethlem o.a. over de afstands-berekening, Hij zette zeer duidelijk uiteen hoe ieder lid nauwkeurig het aantal kilometers kan berekenen dat zijn hok van het station Roozendaal at' ligt. Ook dit was natuurlijk zeer belangrijk voor de leden, en al met al is het voor de Reisduif een leerzame avond geweest en mogen we de heer Bethlem wel dankbaar zijn dat hij deze avond ge heel gratis en alleen uit liefde voor de duivensport heeft gehouden. Tot slot werd nog mede gedeeld, dat de Reisduif over enige weken weer een grote leden-vergadering zal houden waarin het vlucht-programma voor het a.s. seizoen zal worden be sproken. MINDER TABAK Voor het tijdvak van 13 t.m. 26 Maart 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op hot kopen van: Bonnen voor vlees 024 algemeen (reeds aangegeven, geldig t.m. 12 Maart) 50 gram vlees 041, 043 vlees 100 gram vlees 042 vlees 300 gram vlees Alle bonkaarten 045 algemeen 250 gram boter of margarine of vet Bonkaarten KA, KB 903 046 algemeen 250 gram boter of margarine of vet 047 algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 052 algemeen 500 gram boter of margarine of vet Bonkaarten KD 903 054 algemeen 125 gram boter of margarine of vet 055 algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabak- en diversenkaarten enz. QA, QC 903 67 tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 69 tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE. MD, MF, MH 904 (bijz. arbeid a.s. moeders en zie ken). Geldig zijn de bonnen va- de strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen 029, 030, 031, 033, 036, 037, 038 en 039 kunnen worden vernietigd. .Natuurleven- r|E KOUDE VAN de laatste week heeft een remmende invloed gehad op de activiteit in de natuur. Maar het heeft de huisvrouwen niet weerhouden hun jaarlijkse schoonmaakwoede te beginnen, ook al zo'n typisch voorjaarssymptoom. Dan niet te vergeten de katten, die met hun krols geblaas en gejank, te middernacht, het concert der liefde aan heffen, tot ergenris en razernij der buurtbewoners. Op beschutte plekjes in tuin en rond boerenhof stee raken de sneeuw klokjes uitgebloeid. Zij moeten plaats maken voor de crocussen, die als de zon krachtig schijnt hun bloemkroontjes ontvouwen. De koolmees raakt ook in vuur. U moet hem maar eens horen „zagen", zoals de vak term luidt voor zijn krachtig roepend dikke-tie-dikke-tie met nog een reeks niet onder woorden te brengen bijgeluiden. De scholekster, oftewel de bonte piet is weer teruggekomen. Als je hem zo stil langs de slootkant ziet staan is het net een oifd mannetje met een zwart pandjesjasje aan. Wel is hij één van de eersten, die op de weilanden verschijnt, maar pas wanneer de andere weidevogels hun eieren bebroeden, begint hij zijn minnespel. Een rakker, die soms over gaat tot „diefstal en kindermoord". Wellicht kan ik U in een groter artikel iets meer over deze bontgekleurde vogel vertellen. C. SCHOLTS Ouderavond WEST-GRAFTDIJK. Verleden week hield de ouder-commissie van de Centrale School tussen Oost- en I West-Graftdiik haar ouder-avond. 1 Behalve het personeel van deze school waren een zestal leden van de Ouder-Commissie en een vieren- twintig-tal ouders van de school- gaande jeugd aanwezig. Het hoofd der school, de heer Slootmaker, opende deze avond en besprak en kele problemen o.a. had spreker het over de tandverzorging en verder deelde hij mede, dat er bericht bin nen was gekomen, dat er in Purmer end een ambtenaar voor beroeps keuze zitting ging houden. Hij raad de alle ouders aan om met hun kin deren daar heen te gaan, opdat men hierdoor een beter inzicht zou krij- gen van beroepskeuze en toekomst i van het kind. I Na de notulen volgde de bestuurs verkiezing. De. aftredende leden wa ren de heren Heinis en Meysen, daar deze leden geen kinderen meer heb ben, die de school bezoeken. Bij de verkiezing had de heer Verhage 15 van de 29 stemmen behaald. Meester Slootmaker kwam daarna met klach- ten van de ouders over de kinderen. Hij nam hierbij zijn eigen klas als voorbeeld. Aan het eind hiervan las hij nog enige opstellen voor die door de leerlingen gemaakt waren. Als slot voor de pauze las mej. Bui-meis ter een schets voor van de bekende schrijfster Ina Boudier-Bakker, die als titel droeg: „Voor het eerst naar school". Na de pauze kwam meester P. A. Cuypers met een lezing over: „Het kind en zijn spel". Ook naar deze spreker werd aandachtig geluisterd en het was jammer, dat verschillen de bezoekers vanwege het overzet veer elf uur moesten vertrekken. Aan 't einde sprak meester Sloot- makers nog enige woorden van af scheid tot de aftredende commissie leden en na de rondvraag, die nog enkele onbelangrijke punten ople verde, sloot hij deze vergadering, die voor velen tevens een leerzame avond was geweest. „HET LICHT IN DE NACHT" OOST-GRAFTDIJK. Naar wij ver nemen zal de plaatselijke toneelver. „Harmonie" Zondag 20 Maart in café De Haan uitkomen met het bekende werk van Inte Onsman: „Het licht in de nacht". GEVONDEN VOORWERPEN. DE RIJP.Bij de politie werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Een want, blauwe alpi nopet en beige portemonnaie met in houd. Succesvolle uitvoering van „Bato" DE RIJP.Ook de tweede uitvoe ring van de Gymnastiek vereniging BATO is zeer geslaagd. Zondag jJ. kwamen de oudere leden in Café Zo merdijk op de planken. Na de opening door de voorzitster, Mej. A. Bruin, die alleen en in het bijzonder Burgemeester Dalenberg van harte welkom heette en de para de met het zingen van het Gymnas tenlied, volgden de nummers van het programma elkaar in vlot tempo op. Allereerst voerden de dames een vrije oefening uit van de serie oefe ningen „Vrij Nederland" welke vorig jaar ter gelegenheid van het jubileum door duizend gymnasten van het K.N.G.V. werden uitgevoerd in Arn hem. Uit de nummers brug en ringen door de jongens bleek, dat BATO ook voor de toekomst over goede krach ten kan beschikken. Paard voltige en laagrek door de dames en paard voltige door de heren werden op be heerste wijze uitgevoerd. Het bóeren- dansje van de meisjes vormde een aardig slot van het eerste deel der avond. Bij het nummer hoogrek viel het keurige werk op van Kees Klink hamer. Heel goed waren de standen en groepen van de meisjes. In de vrije oefening van de dames kwamen enige foutjes voor. Hoog brug heren gaf goed werk te zien. Het nummer tremplin paardspringen kwam door de beperkte ruimte op het toneel niet ge heel tot haar recht. Hoogbrug dames werd goed uitgevoerd, vooral door Mej. Annie Klinkhamer. Het nummer grondgymnastiek sloeg geweldig in bij het publiek. De verschillende num mers werden op verdienstelijke wijze 'afgewisseld door de dames Breg Ak kerman en Aagje Verwer met zang en gitaarspel. Het gekleurde licht maak te hierbij een aardige indruk. De dames mochten dan ook steeds een welverdiend applaus in ontvangst ne men. Het toneelstukje, dat werd op gevoerd, was wel wat erg flauw. Bij de sluiting werden aan de pia niste bloemen en aan de directeur, de Heer Van der Jagt, onder wiens leiding de uitvoering stond, sigaret ten aangeboden, door Mej. A. Bruin. Hierop sprak zij de Heren H. Eyk en K. Blaauw toe, die dit jaar 25 jaar lid zijn van BATO. Zij roemde de grote steun, die de vereniging reeds zo lang van hun mocht ondervinden en hoopte dat dit nog vele jaren zo mocht blijven. Daarna overhandigde zij hun het KNGV speldje, dat wordt beschikbaar gesteld aan hen, die 25 jaar lid zijn van het verbond. Hierop volgde een daverend applaus. Na af loop werd een geslaagde verloting ge houden. Een gezellig bal sloot de avond. FILM OVER JAVA VOOR DE HUISVROUWEN DE RIJP. Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afde ling De Rij p/Graft draaide Zaterdag jL in het Wapen van De Rijp de film Java's pracht en praal. Mevr. Dalenberg opende de avond en heette in het bijzonder de heren, wie het deze maal vergund was de avond bij te wonen en de opera teur, de heer Tan van harte welkom. De film was opgenomen door de filmdierist van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland". Het eerste deel behandelde de reis naar Indo- nsië met het vlaggeschip der Mij. Nederland, de „Oranje". Hierop nam de film het publiek mee op een zwerftocht door de steden, cultures en de prachtige natuur van het eiland Java. Bijzonder mooi waren de opnamen van de KykspjanteiiLain te Buitenzorg en de natuuropnamen van de vulkanen. Met interesse wer den de beelden van de diverse cul tures, waaronder thee, rubber en kina-cultures en de pasar, d.i. de In donesische markt, gevolgd. Het beeld en het geluid der film waren uitste kend en de aandacht van het tal rijke publiek werd dan ook van be gin tot eind geboeid. Mevr. Dalenberg sloot de avond en dankte de heer Tan voor zijn bui tengewoon interessante film. Des middags was voor de jeugd dezelfde film vertoond en ook hier voor was de belangstelling zeer groot. In de pauze deelde ds. Kastein mede, dat op 31 Maart a.s. in de Ned. Herv. kerk een film en lezing zal worden gehouden over het onder werp Voogdij-kinderen en hy wekte het publiek op deze «vond te be zoeken.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1