r 'Dalgooien op de Souiv Ds. BOEKEE NAAR INDONESIË Plechtige af scheidsdien si NIEUWE BONNEN „De laatste eer" 25 jaar „De Harmonie" op de planken G. J.Hoogcarspel, Bee nister Telef. 10. Gironr. 470889 Redacteur: J. KL1|ZING Nzn., Telefoon 178, Purmerend Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis No. 1777 Vrijdag 25 Maart 1949 39e Jaargang Rijpee Coutank voor De Rijp, Grah, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprij s 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Rijper Geschiedenis ;,TVijd ligt de Eilandspolder voor mij open Als een tafereel uit kindersprookjesland, De zon tovert de mïlliarden ijskristallen Tot 'n stralend witte wereldbrand. Onbeweeglijk staan de sprookjesbomen. Tegen de achtergrond van het dorprelief, Dat beeld zal immer voor mij blijven leven Gelijk een zin, uit een nooit vergeten brief". Lota. Winter, dat is de tijd dat de elite Verbroedert met bet Rijper proletariaat. Op bet spiegelgladde ijs der sloten, Het oude spel weer spelen gaat. De Burgemeester en zijn partner Harmen, Pastoor Finkelstein met z'n stoere maat. En een bele rij, die 't allemaal beter weten, Stuurlui aan wal, profeten van de straat. De Burgemeester, 'n man met ijzeren spieren, Schreef z'n naam n;et vijftigponders aan de wand. En Harmen was de beste Rijper vlugter. Als balgooier een zeer gevreesde klant. Pastoor, beroemd om z'n lange-af stand-worpen. Zijn maat, een gepensioneerde koloniaal, Als gooier niet zo veel bijzonders, Maar een meesterlijke treffer bij de paal. Vier geroutineerde, uitgekookte vechters, Gewiekste balstrategen, aan elkaar gewend. Met alle hoeken, bochten en oneffenheden, Van het Jodenkerkhof goed bekend. Hé daar! Op zij! Ze gaan beginnen, Ja Rijpers, dat wordt effe spel, Daar kunnen jullie nog van leren, Dit viertal gooiers is een prima stel. De klompen uit, op wollen kousenvoeten. Een vaste afzet is toch maar je waar, Natuurlijk zullen ze er voor moeten boeten, Het vrouwvolk heeft haar woordje klaar. Maar dat geeft niets, daarvan geen zorgen, Wat telt nu een natte kousenvoet, Straks, als het spel weer is gewonnen, Dan vrienden, is het leven goed. Natuurlijk, ieder had zo zijn volgelingen, Ze stonden aan de burgemeesters kant, Maar anderen, zij met ver ziende blikken, Hielden het bij de Geestelijke Stand. Want pastoor, met z'n uitgekiende worpen, Bracht de bal geregeld bij de paal, En bij beslissing, door gelijke trefferkansen, Was de overwinnaar altijd de koloniaal. Het werd een kamp om lang te heugen, Er was rumoer, spanning, er was strijd. Een fragment van het oude Rijper leven, Zoals het geleefd werd in die tijd. Ik sluit mijn ogen, toch zie ik het gebeuren, De laatste fase van het gespeelde spel, Winnaars en verliezers, allen kerer Ach, oude Rijpers, gij herinnert het U wel. Geen wisselbeker, kransen of medailles, En een jury met een puntenlijst, Met ere wijn en lauwertakken. En een spreker die de winnaar prijst. O nee 'n handje vol één-cents sigaren. Koppen saliemelk, dikkertjes koek. Met balgooien al die heerlijkheden winnen, Uit het Koek-en-Zopie van oude Kachie Hoek. WEST-GRAFTDIJK. In een plech- tige dienst nam ds. Boekee Zondag morgen 20 Maart in verband met zijn vertrek naar Indonesië voor de duur van twee jaar afscheid van zijn gemeente. Voor deze dienst waren vele, ook uit de omringende 'plaatsen in de Ned. Herv. Kerk te West-Graftdijk bijeen gekomen om dit afscheid van ds. Boekee bij te wonen. Na de zegenbede zong de gemeen te de verzen 3 en 4 van psalm 43 „Zend, Heer uw licht en waarheid neder" en „Dan ga ik op Gods alta- i-en, tot God, mijn God, de bron van vreugd". Na 'deze twee liederen las ds. Boekee de Geloofsbelijdenis voor en zong de gemeente zonder voor spel Gezang 132. Vervolgens las ds. Boekee de schriftlezing en wel het gedeelte van Lukas 9 vers 51 t.m. 62. Het kerk koor zong onderleiding van mevr. Slootmaker uit West-Graftdijk zon der begeleiding het mooie lied „Ver trouwen". Dit lied dat meerstemmig werd gezongen, klonk zuiver en hel der van toon. Na het gebed zong de gemeente vers 1 en 5 van Psalm 62 „Mijn ziel is nimmer stil tot God; Van Hem verwacht ik een Heilrijk lot" en „In God is al mijn heil, mijn eer, mijn sterke rots, mijn tegen weer." Preek Als tekstwoord had ds. Boekee voor deze laatste dienst Lukas 9 vers 62 gekozen. Hierin vinden wij de woorden „En Jezus zeide tot hem: Niemand die zijne hand aan de ploeg slaat, en ziet naar 't geen achter is, is bekwaam tot het Koninkrijk Gods." Na deze preek die een aandach tig gehoor had zong de gemeente drie verzen van Gezang 112, en wel de verzen 1, 2 en 4. Na dit gezang volgde het dankgebed. Afscheidswoorden De ouderling de heer P. Besse sprak een woord van afscheid na mens de gemeente en dankte hierin ds. Boekee voor het vele werk dat hij in de afgelopen twee jaar voor onze gemeente als predikant heeft gedaan. Het moet aldus spreker geen gemakkelijke taak voor U geweest zijn, toen u dit besluit moest nemen. Gii hebt de taak bij de jongens over- gekozen. Laten wij hopen dat de Heer U ook daar mag leiden en beschermen. Bij het slot van zijn woorden verzocht spreker de ge meente om te samen het vierde vers van Psalm 121 te zingen: „De Heer zal U steeds gadeslaan", „Op dat hij in gevaar", „Uw ziel voor ramp be waar". Na ouderling P. Besse nam de heer Pama uit de Starnmeer het woord. Ook deze sprak zijn dank uit aan ds. Boekee dat deze geheel vrijwillig naar Indonesië vertrekt om daar de jongens te steunen in hun moeilijke en vaak gevaarvolle uren. Hij ver zocht de gemeente tot het zingen van Psalm 42, derde vers „O, Mijn ziel, wat buigt gij U neder". Dankwoorden Hierna nam ds. Boekee zelf weer het woord en bracht eerst zijn dank uit aan de heren P .Besse en Pama. Vervolgens gaf hij een korte terug blik over de bijna twee jaar die spreker na ds. Loysen hier als pre dikant heeft doorgebracht. Het was mijn eerste gemeente aldus ds. Boe kee, veel heb ik hier geleerd en ik ben mij er ook van bewust, dat ik in vele dingen te kort ben geschoten maar staande voor Gods aangezicht beleid ook ik hiervoor mijn schuld. Hij br jht dank aan allen, die het kerkelijk leven in West-Graftdijk en omgeving hebben bevorderd. Ook hoopte Dominee dat het kerkkoor in de toekomst weer mag uitbreiden, en dat de gemeente ook aan ds. Brouwer die tijdens ds. Boekee's verblijf in Indonesië als plaatsver vanger zal optreden en 3 April be vestigd zal worden haar volle mede werking zal verlenen. Verder dank te ds. Boekee de heer Henning, die tijdens zijn opleiding voor de tropen zijn taak zo prachtig had over ge nomenDs. Boekee wou nog wel meer zeggen, en nog wel meer be- Baard-vacantie Aan de Stadsraad van Pretoria is voorgesteld, met het oog op de inwijding van het Voortrek kersmonument in December aan staande aan enkele verkeers agenten vacantie te verlenen (buiten bezwaar van de Pretori- aanse schatkist), teneinde hen in de gelegenheid te stellen, een bij deze plechtigheid passende baard te laten groeien. danken, maar h; besloot met een algemeen dankwoord aan allen voor hetgeen hij hier in de afgelopen twee jaar had ondervonden. Het kerkkoor zong nog „U zegene God", en nadat ds. Boekee na dit lied nog enige mededelingen had gedaan van algemene aard, verliet hij onder de klanken van het „Largo" van Handel het kerkgebouw. Ds. Boekee, als wij dit schrijven, dan zit U reeds op de boot en vaart U een moeilijk en gevaarlijk ar beidsveld tegemoetmaar wij hopen vanaf deze plaats dat het U, ds. Boekee, in Indonesië, en U mevr. Boekee hier in Holland beide in alle opzichten naar wens mag gaan, en dat Gods zegen in de komende ja ren, die U beiden ver van elkander moet door brengen, groot mag zijn. RIJST Voor het tijdvak van 27 Maart t.m. 9 April 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 903 061 vlees (A, B, D) 100 gr. vlees 062 vlees (A, B) 300 gram vlees 063 vlees (D) 100 gram vlees 064 algem. (A, B, D) 250 gr. rijst 065 algem. (A, B, D) 250 gr. boter margarine of vet 066 algem. (A, B) 500 gr. boter margarine of vet 067 algem. (A, B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas 068 algem. (A, B) 125 gr. koffie 072 algem. (B) 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 074 n algem. (D) 250 gram boter, margarine of vet 075 algem. CD) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabakskaarten 903 70 tabak (QA) 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 72 tabak (QC) 2 rantsoenen siga retten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 904 (bijz. arbeid, a.s. moeders, zieken). Geldig zijn de bon nen, gemerkt met de letter J. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Maart worden gebruikt. De bonnen 044, 048, 049, 050, 051, 053, 056, 057, 058 en 059 algemeen der bonkaarten voor voedingsmid delen kunnen vernietigd worden. Interessante terugblik WEST-GRAFTDIJK. Dinsdagavond 22 Maart hield de Begrafenisvereni ging „De laatste eer" te West-Graft dijk in de zaal van de heer J. Schoon haar jaarlijkse vergadering. Toen de voorzitter der vereniging de heer J. Ouweltjes uit Driehuizen de vergadering opende waren er 18 leden aanwezig, onder wie het ere lid de heer M. Oud. Het aantal aan wezigen viel de voorzitter wel wat tegen daar het deze avond precies 25 jaar geleden was, dat „De laatste Eer" werd opgericht. Er werd toen begonnen met negen leden, thans 25 jaar later is de vereniging gegroeid tot 132 leden. Er was echter door het bestuur reeds besloten om geen feestavond te organiseren. Na de opening las de Heer D. Kool de notulen voor, en evenals het jaar verslag werden deze goedgekeurd. De rekening en verantwoording werden door de Heer J. Knegt behan deld en eveneens door de aanwezigen in orde bevonden. Terugb'ik. Hierna volgde de Bestuursverkie zing waarbij de heren A. Tuinzaad en J. Knegt de aftredende leden waren. Ze werden achter na de stemming weer herkozen en beide namen deze benoeming weer aan. Het overzicht van de afgelopen 25 jaar werd door de heer D. Kool op interessante wijze voorgelezen. Dit verslag was keurig opgesteld en de aanwezigen iiu«ter- den met volle aandacht. Na afloop dankte de Heer J. Ouweltjes de heer Kool voor het werk dat hij in de af gelopen 25 jaar voor „de laatste eer" had gedaan. Op verzoek van de voorzitter en de heer P. Besse werden onder goedkeu ring van alle aanwezigen de heren J. Knegt als penningmeester, en de heer D. Kool als secretaris in de af gelopen 25 jaar als ere-lid aangeno men. Ook de heren A. Boldewijn als bode, en W. Bierens als drager wer den met deze titel geërd. De heer Bierens bedankte nu als drager en zijn plaats zal ingenomen worden door de Heer K. de Haan. Bij de rondvraag had de heer T. de Haan bezwaren, om in het vervolg als drager beschikbaar te zijn, daar hij buiten het dorp zijn werk verricht. Het bestuur achtte het ook beter om naar een neiuwe drage. uit te zien. De heer P. Besse vroeg of het loon van de bode Boldewijn niet verhoogd kon worden. Dit werd echter niet aangenomen. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering en dankte de aanwezigen, voor hun opkomst. „FLORALIA" VERGADERDE SCHERMERHORN. Maandag 21 Maart jl. werd in café Freiture een ledenvergadering van Floralia ge houden. Na opening van de verga dering door de voorzitter, de heer Klippel, las de secretaris, de heer Benjamin, de notulen voor van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna volgde een uitvoerig jaarverslag over 1948. De penningmeester, de heer Dage- let, deed vervolgens rekening en verantwoording over het vorige jaar. Het totaal der ontvangsten bedroeg 1683.51 en dat der uitgaven 1427.79 en het batig saldo over '48 derhalve 255.72. Deze rekening was vooraf nagezien en in orde be vonden door de heren De Lange en Woelders. Aan de leden van „Flo ralia" zullen dit jaar uitgereikt wor den een geranium, een fuchsia en een goudgerande coleus. Voor de kinderen is deze keer de keuze gevallen op een dubbele Afrikaan. Dahliastekken kunnen door de le den besteld worden bij de heren A. Molenaar Sr. en A. Molenaar Jr. De tentoonstelling zal gehouden worden op 2, 3 en 4 Sept. Ter bestrijding der onkosten zal een verloting gehouden worden. Hoofdprijs een dames- of herenrij- wiel. De aftredende bestuursleden, de heren Benjamin, Dagelet en P. Kluft werden met algemene stemmen her kozen. - PREDIKBEURTEN. DE RIJP 27 Maart 1949 Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Kastein; v.m. 11.30 uur Zondags school. Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur ds. Keuning. Evang. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst. GRAFT Nee Herv. Kerk geen dienst. NOORDEINDE Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem. geen dienst. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur de heer Henning. WEST-GRAFTDIJK Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur de heer H. U, Albertz. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk n.m. 7.30 uur de heer H. U. Albertz. STOMPF.TOREN Ned. Herv. Kerk v. m. J0 uur ds. F. Keja. ZUID-SCHERMER Ned. Herv. Kerk n.m. 7.30 uur ds. F. Keja. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk zie Stompetoren. SCHERMERHORN Ned Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Leendertz. Ge. Kerk v.m. 10 en n.m. 3 uur ds. J. E. Visser. OOSTHUIZEN Ned. Herv. Kerk v.m. J0 uur M. J. Faber. ZONDAGSDIENST ARTSEN BEEMSTER/DE RIJP Zondag 27 Maart dr. J. G. Wegdam, de Rijp telefoon 38. Veel su c s met „Het licnt in de nacht' OOST-GRAFTDIJK. Zondagavond 20 Maart waren vele bewoners van Oost-Graftdijk en omgeving in de zaal van de heer J. de Haan tesamen gekomen om te genieten van het mooie spel van de plaatselijke to neelvereniging „Harmonie". En de „Harmonie" heeft op deze avond niet teleurgesteld, want met het prachtige toneelstuk „Het licht in de nacht" van de schrijver Inte Onsman had de „Harmonie" een goede greep gedaan. En het verdien de het succes op deze avond ten volle. Het stuk speelt zich in de jaren 19141948 maar d^ar het mensdom sinds die tijd weer een oorlog heeft meegemaakt, blijft het stuk nog steeds actueel. Op deze avond, waarin de heer A. Caton als voorzitter van de „Har monie" het openingswoord uitsprak, was de heer J. de Haan uit West- Graftdijk als Peter Balke de blinde mandenmaker zeer goed voor zijn rol berekend. Ons inziens was dit wel een van zijn mooiste rollen, die hij in zijn vijf-en-veertig jarige ama teursloopbaan op de planken heeft vervuld. Mevr. T. v, Ammers-Drenth in de rol van zijn vrouw Martha was ook goed, zij wist door haar eenvoudig spel het publiek te boeien. De rollen van E. IJdel als Hein- rich de fabrieksarbeider, en Jos. Kool als zijn broer Frits, de boek houder, werden zeer goed gespeeld en zij hadden dan ook een belang rijk aandeel in het succes van deze avond. Ook de andere rollen waren bij de verschillende „artisten" in goede handen. Al met al heeft de „Harmonie" dus een succesvolle avond gehad en wij zijn van mening, dat de Oost-Graft- dijker toneelvereniging een steeds beter spelpeil gaat bereiken. CANDIDATEN GEMEENTERAAD SCHERMERHORN. In de dezer dagen gehouden ledenvergadering van de afd. Schermerhorn van de Partij van de Arbeid werd de vol gende lijst van candidaten samen gesteld voor de op 15 Juni a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de raad der gemeen te Schermerhorn: 1. B. Plugboer; 2. K. Muntjewerff, 3. W. Lakeman; 4. A. de Boorder; 5. W. Ie Mair; 6. J. Lakeman Sr.; 7. S. Houtkooper; 8. T. Boonacker.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1