Fanfarecorps voor het voetlicht Nieuw torenuurwerk in gebruik genomen OP REIS In memoriam A. J. Barendregt We gaan naar Canada DE RIJPER 2 Amateurs zetten hun beste beentje voor DE RIJP Zondag 20 Maart gaf de muziekver eniging „Kunst na Arbeid" onder lei ding van de directeur, de heer D. Veen man een uitvoering in de in een geheel nieuw kleed gestoken zaal van Hotel „De Eendracht". Verder ver leende een groepje jongelui medewer king, die een bont programma aan boden onder de titel: „Rjjper ama teurs zetten hun beste beentje voor, zodat het talrijke publiek een geva rieerd programma werd gepresenteerd. Nadat het corps de avond op klin kende wijze had geopend met de mars Sabre et Lance van Winter, sprak de voorzitter van „Kunst na Arbeid", de heer B. Visser, een openingswoord. Hij heette allen welkom en wenste Mevr. van Vliet van harte geluk m-ït de keurig opgeknapte toneelzaal. Verder feliciteerde hy bestuur en spe lers van de voetbalvereniging De Rijp met het juist behaalde succes. Het corps vervolgde met „Bonne Fortune", een ouverture van Van Leeuwen. De selectie uit „De Vogel koopman" van Zeiler werd op uitne mende wijze ten gehore gebracht. Kunst na Arbeid besloot haar optre den voor de pauze met de mars „Sans of the Brave" van Bidgood. De amateurs. Hierop was het woord aan de ama teurs en deze hebben inderdaad hun beste beentje voorgezet. Weliswaar was het ene nummer beter geslaagd dan het andere, doch men kan zeker zeggen, dat zij er in zijn geslaagd, het publiek een paar vrolijke uurtjes te bezorgen. Het gezelschap, bestaan de uit de dames B. Akkerman, A. Bruin, G. Knegt, L. Rykes, A. Verwer en M. Wuis en de heren K. Veenman en T. Zomerdijk, was versterkt met de conferencier A. Leguit en de pia nist J. de Wit, beiden van „Inter mezzo" en de West Graftdijker gui taar- en mondharmonica virtuoos K. de Haan. Marry Wuis declameerde twee gedichten en zong enige liedjes op verdienstelijke wijze. Lies Rykes en Gecs Knegt speeldenvier-handig piano Petersburger Sledevaart en de Molen in het Zwarte Woud. Breg Ak kerman en Aagje Verwer oogstten met hun Hawaii- en Cowboy-liedjes met guitaarbegeleiding weer veel suc ces. Koos de Haa-n, die tegelijkertijd guitaar en mondharmonica speelt, ont lokte aan het publiek een daverend applaus. Annie Bruin amuseerde de toeschouwers met enige aardige West Friesche voordrachten, waarbij ook een passend costuum niet ontbrak. De sketches, welke werden opgevoerd, konden ons in het algemeen minder bekoren. Alle nummers werden door Anne Leguit op vlotte wyze aange kondigd en aaneengeregen met confe rences. Het fanfarecorps vervolgde haar optreden met de „Posthoorngalop" van Koenig, waarin de heer J. van Tiel, Grootschermer, een uitstekende soloparty vertolkte. Met de Italiaanse ouverture van Deneufbourg en Chant Druïdique van Vilette overtrof het corps alle vorige nummers. Beide wer ken werden op keurige wijze uitge voerd. Met de bekende mars Colonel Bogey van Alford besloot het fanfare de uitvoering op vlotte wyze. De voorzitter sloot en bracht aller eerst de dank van Kunst na Arbeid ovèr aan de schenkers van de prijzen voor de verloting. Verder sprak hy woorden van hulde tot de directeur, de heer D. Veenman, een hulde, die hem zeer zeker toekomt. Verder dank te hy de amateurs voor hun vlotte op luistering van het programma. Burgemeester Dalenberg verleende direct toestemming tot een later slui tingsuur, daar het door het bj opbod verkopen van een groot aantal loten reeds laat was geworden, een gebaar, dat door alle aanwezigen op hoge prys werd gesteld. Hierop werd nog geruime tijd gezellig gedanst. Bedrijfsvoorlichting Dezer dagen belegde de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting een vergade ring te Spijkerboor. De Heer J. Peek opende de vergadering. Als spreker 'trad op Ir. van Bene den, met het onderwerp: „Nut en doel van de Mechanisatie in de Landbouw." Spreker belichtte op duidelijke en deskundige wyze de verschillende pun ten van de mechanisatie. Op bedrijven met ongeveer 30 koeien is mechani satie economisch verantwoord, aldus Ir. van Beneden. Voor kleinere be drijven is de rentabiliteit nog in on derzoek. o.a. op een proefbedrijf in Assendelft. Na de pauze volgden licht beelden van diverse landbouwmachi nes, welke, evenals de lezing met aandacht door het niet zeer talryke publiek werden gevolgd. Hierop volgde nog een gedachtenwisseling, waarbij vooral het personeelsprobleem onder ogen werd gezien. Daarop sloot de voorzitter, de heer P. Schermerhom, de vergadering, waarbij hij Ir. van Beneden dankte ▼oor sfyn interessante inleiding. Aantrekkelijke avond GROOT-SCHERMER. Zaterdag- avond was er feest te Groot-Scher mer. Toen werd het nieuwe toren uurwerk officieel in gebruik geno men. Vanaf de pui van ons mooie Raadhuis hield burgemeester Dries- sen voor genodigden en vele ingeze tenen een rede, waarin hij nogmaals naar voren bracht wat door een drachtige samenwerking hier tot stand is gekomen. Zijn edelachtbare d-nkte dan ook nog eens de vele helpers aan de bazar, waardoor het mogelijk is geworden, tot aankoop van het electrische torenuurwerk te kunnen overgaan. Want hier is wer kelijk nog wel wat voor nodig. Na mens het gemeentebestuur aan vaardde de burgemeester het uur werk voor de gemeente. Hij hoopte dat het tot in lengte van dagen de gemeentenaren tot genoegen de juiste tijd zal aangeven. Al verheel de hij niet, dat aan het oude uur werk vele herinneringen zullen blij ven bestaan. Doch de tijden veran deren en goed de mens, die weet mede te gaan. Na de gloedvolle rede van de burgemeester begaven allen zich naar de zaal van de heer v. Truijen. Inmiddels werd de stroom ingeschakeld en prachtig verlicht kon men de juiste tijd op onze „oude" toren zien. De zaal liep geheel vol. Ook nu sprak de burgervader een kort openingswoord en wel in het bijzon der tot de medewerkenden aan deze avond, „de .Vier Singita's" uit Weesp en de heer Piet Kroon, uit Alkmaar. Het is een prachtavond geworden. Wat een genot naar deze vier dames te luisteren. Alles even beschaafd en mooi gezongen. Deze Singita's be schikken over een onuitputtelijk re pertoire. En dan steeds afgewisseld door de heer Kroon, als „Kees Stet van Iersewoud". Enorm, zoals deze heer het Westfries machtig is. Een genot naar hem te zien en te luiste ren. Hij kan het vertellen. Een zieke maakt hij gezond. Het was een non stop-opvoering. In de kleine pauze werden nog wat loten verkocht tot dekking der kosten van deze avond. Verschillende gingen nog met een aardig prijsje naar huis. Eindelijk ging de burgemeester over tot slui ting van het zg. officiële gedeelte. Hij bracht dank aan de dames uit Weesp en de heer Kroon voor hun prachtig optreden. De dames ontvin gen bloemen en.... een pakje echte b<5ter, dit uit handen van de pres. Kerkvoogd, Schermerhorn. Het pu bliek onderstreepte dit door veel applaus. Voor hen die er voor voel den, was er nog gelegenheid tot het maken van een dansje. P.J.G.-BIJEENKOMST GROOT-SCHERMER. Na opening door Nico Moerbeek, dife de leiding van de avond had, werd het woord gegeven aan Juriën Polter, die zich in een toespraak richtte tot het bruidspaar, dat in ons midden ver toefde, nl. Jan Ouweltjes en Geertje Noordman. Na deze toespraak volgde de zang, waarna het woord werd gegeven aan de inleider van deze avond, de heer Lohman, die voor de tweede maal sprak over de literateur. De heer Lohman behandelde al- lereest in 't kort de geschiedenis der literatuur. De uitvinding der boek drukkunst, door Laurens Janz. Kos ter had een grote omwenteling ge bracht, want door deze uitvinding was nu een ieder in staat boeken te lezen en zichfliierdoor geestelijk te verrijken. Verschillende bekende figuren uit de literaire wereld van voorheen en thans, zoals Vondel, Valtair, Hen- riëtte Roland Holst en Bertus Aaf- jes, werden door de inleider gebio- grafeerd. Spreker eindigde door er met klem de nadruk op te leggen, dat wij als jeugd toch moeten be grijpen, dat wij op een hoger cultu reel niveau moeten komen en dat wy dit voor een zeker gedeelte door het lezen van goede boeken kunnen bereiken. Nadat de heer Lohman bedankt was voor zijn interessante inleiding, werd de pauze aangekondigd, waar na talrijke mededelingen naar voren werden gebracht. Ook werd er ver slag gedaan van een vergadering der P.J.G. Nederland, (een soort fede ratie, die boven de provinciale orga nisaties staat), die jl. Zaterdag in Amersfoort was gehouden en waar twee leden van het bestuur verte genwoordigd waren geweest. De avond werd besloten met een krantbespreking door Jan Ouweltjes Wzn. en met de gebruikelijke zang. GEVONDEN EN VERLOREN DE RIJP.By de polite werden de volgende voorwerpen aangegeven: Verloren: 1 portemonnaietje, 1 paar dameswanten. Gevonden: 1 muntbiljet, 1 want. BURGERLIJKE STAND GRAFT Overleden: Wijntje Poerier, oud 60 jaren, echtgenote van C. de Jongh; Hermanus Witte, oud 71 jaren, echt genoot van G. Ploeger. Vpryplende verhaaltjes Myn vrouw had verordonneerd, dat we gaan zouden, dus gangen we. Dit moge ook U waarde lezer tot een welgemeende levensles zijn: Wan neer Uw vrouw de drang tot daden in zich voelt, begin dan nooit te zeg gen, dat ge het oneens bent met haar opinie, dat is dom. Net zo min gij een kurk kunt stoppen in een vuurspuwen de berg, net zomin zult gij een vrouw met dwarsbomen van een eens voor genomen plan weerhouden. Zeg op alles, wat zij U voorstelt met een „hè- ja-da's-leuk-gezicht": ja, opdat zij U niet met verwijten en andere oude koeien gaat bekogelen. Met vrouw en kroost en rampzalige gelatenheid, was ik dus in een trein- carosserie der Nederlandse Spoorwe gen geklommen teneinde mij naar tante Helena op de Veluwe te laten rijden. Wat voor en-door-de-beugel- kunnende zaken mijn beide telgen op deze reis zouden uitdenken kon ik nog slechts vermoeden. Want helaas ken de ik het tweetal maar al te goed om aan te nemen, dat ze met vroom ge vouwen handen naar het voorbijsnel lende landschap zouden gaan kyken, af en toe de mond openend tot een uitroep als: „Kijk 's mammie een koei Deze voorgevoelens bleken maar al te zeer bewaarheid, want nadat de oudste van het tweetal, eerst het oude heertje, dat naast hem een plaats had gevonden terdege aan de tand had ge voeld over de kwestie of de snor van bedoeld heertje wel echt was, hetgeen deze ongemeen in zijn voornemens om een tuk aan te vangen had gestoord, gaf de andere spruit het voornemen te. kennen in het bagagenet te klim men om vandaar uit Sinterklaasje te spelen. Slechts onder het te berde brengen der leepste voorwendsels, wisten wij he mhiervan te weerhou den. Toen nummer een hierop een kopstandje wilde maken op zyn zit plaats, begonnen in my de „streng-op- voedende-vader-gevoelens" te ontwa ken en hoewel ik er ongaarne toe overga, haalde ik mijn arm uit, ten einde hem een ferme draai om de oren te verkopen. De klap was goed raak, maar trof doordien mijn zoon schielijk bukte, het oude heertje in het blozende ga laat, zodat deze terstond alle gevoe lens van slaap te boven was. „Meneer!" stond hy verbolgen op. „Kom jongens," ze ik, „we zyn er." Met een mopperende vrouw en twee verbaasde kinderen trok ik toen naar een andere coupé, waar ik de beide knapen op flinke ze de les heb ge- lezen. LEUTER. Overleden te Midden-Beemster op ö7-jarige leeftijd. Op een stralende voorjaarsdag, toen alles getuigde van belofte, hoop en vernieuwing, hebben wij hem vergezeld op zijn laatste gang. Een mens ging heen, wie het Leven nog zo vele mogelijkheden bood. Kort tevoren stond hij er nog temidden van. En als er één was, die de stem van het Leven had beluisterd en verstaan, dan is hij dat geweest. Op deze voorjaarsdag was het mysterie van de Dood zo moeilijk te aanvaarden. De mens, die hier naar zijn laatste rustplaats werd ge bracht, stond in zijn leven zo dicht bij de natuur, zijn ganse bestaan was daarmee saam geweven. De op- en nedergangen in de" ontwikkeling van het organische leven op de akker waren voor hem de problemen, waar zijn geest immer mee bezig was. Zo werd hij een zoeker, denker en bouwer. Op velerlei terrein, als mens, als organisator, heeft hij scheppend werk verricht en door zijn arbeid en zijn streven verkreeg hij een plaats in de harten van velen. Wij behoeven over zijn werk niet in bijzonderheden te treden, die- staat van dienst zou te lang worden, en vele malen heeft de naam Baren dregt in deze kolommen gestaan, in verband met belangrijk werk, op welk gebied dan ook. Twee dingen willen wij slechts in herinnering brengen. Zijn voorzitterschap van de Vereniging van Akkerbouwers Beemster, Purmer en Schermer wat de overledene in die functie voor de vereniging heeft gedaan is zo belangrijk en veelomvattend, dat dit hem reeds stempelde tot een mens met uitzonderlijke gaven en dan zijn zegenrijk werk in verband met het cultuurrijp maken der droog gekomen gronden na de inundaties. Enkele grepen slechts uit dat welbestede leven, dat helaas te vroeg is beëindigd. Groot was de belangstelling van vrienden, organisaties en instanties bij de teraardebestelling. Bij het geopend graf sprak op diep bewogen toon de heer J. Dijksen als vriend een af scheids- en een herdenkingswoord. Voor de Vereniging van Akkerbouwers sprak de heer Vaalburg. Namens de familie sprak' de heer Dijksen het dankwoord. Distributiedienst Kring Alkmaar Met ingang van Maandag 28 Maart 1949 zal in de volgende gemeenten eenmaal per veertien dagen zitting worden gehouden. Ie week (28 Maart t.m. 1 Aprü 1949). Dinsdag De Rijp van 911 uur v.m.; Groot-Schermer van 12.30 uur n.m. Donderdag: West-Graftdijk yan 1-^3 uur n.m. 2e week (4 t.m. 8 April 1949). Dinsdag: Schermerhom van 9.30 11.30 uur v.m.. Stompetoren: van 13 uur n.m. N.B. Voor spoed-gevallen (tij delijke voorziening verlofgangers e.d.) kan men zich dagelijks (uitge zonderd op Dinsdag en op Zaterdag) op het Hoofdkantoor te Alkmaar vervoegen (8.4512 en van 23.30 uur). De inlevering^dagen voor detaillis ten blijven voorlopig ongewijzigd. 35. Ja, wat nu? Wat moeten Pim en Pam doen? De verfpot loopt nog steeds dansend over de grond. „Laat me eruit. Laat me eruit!" klinkt het gesmoord. „Ik wil eruit!!" Plotseling kijkt Pim, Pam aan. „Wat een be kende stem heeft dat spook Pam", zegt hij. „Die stem. Die stem, waar heb ik die meer gehoord?" 36. „Het lijkt de stem van Pom wel", antwoordt Pam. Hij heeft de woorden goed en wel uitgesproken of de twee broertjes kijken elkaar angstig aan, Pom? Waar is Pom? Waar is hun broertje? Pom is er niet. Maar dan wijst Pim op de wan delende pot verf. „Kijk eens naar zijn voeten!" roept hij tot Pam. ,,'t Is ons broertje, die daar onder de verfpot zit. Het is Pom!" 37. Pim en Pam zijn zojuist tot de vreselijke ontdekking gekomen, dat het Pom is, die onder de verfpot ver borgen zit. „Het is Pom!" roepen ze allebei weer. „Ja, ik ben het", klinkt een benauwd stemmetje. „Laat me toch niet zo staan. Neem, die verfpot van mijn hoofd af". Nudat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Pim en Pam trekken uit alle macht maar het lukt niet. 38. „Vooruit, nog even harder", roept Pim, hijgend van inspanning. „Eén, twee, drie!! Daar gaat-ie!" Ja, inderdaad, daar gaat-ie, maar in hun opwinding kijken Pim en Pam niet uit en vliegen met een vaart tegen een groot borstbeeld, dat met een verpletterende slag tegen de grond slaat! Runderhorzelbestrijding Volgens het Runderhorzelbesluit van 22 April 1942, No. 4842, afd. III, Directie van de Landbouw, is elke veehouder verplicht om jaarlijks vóór 1 Jund alle larven van runderhorzel- vliegen, die gedurende de maanden Februari tot en met Mei voorkomen by zyn of by onder zijn hoede staande runderen en van welke de aanwezig heid door bulten of andere uiterlijke kentekenen blijkt, te doden. Onverminderd het bepaalde in het hierbovengenoemde is elke veehouder in de maanden Februari tot en met Mei verplicht om alle larven van run- derhorzelvliegen, onmiddellijk voor dat deze runderen in de weide worden gebracht, te doden. Verder is een ieder, die runderen aanvoert of doet aanvoeren op een veemarkt, een veekeuring, een tentoon stelling van vee, een openbare vee- verkoping of op een andere plaats, waar vee op dergelijke wijze wordt bijeengebracht, verplicht zorg te dra gen dat alle larven van runderhorzel- vliegen die voorkomen op deze run deren, gedood zijn. Het is de gebruiksgerechtigde van weiland gedurende de maanden Fe bruari tot en met Mei verboden run deren in het weik nd te brengen of toe te laten, indien deze runderen bulten of andere uiterlijke kentekenen vertonen, die op de aanwezigheid van larven van runderhorzejvliegen dui den, terwijl op de gebruiksgerechtig de van weiland tevens de verplichting rust om, wanneer gedurende de wei- detijd de in de weide verblijvende runderen nog bulten of andere uiter lijke kentekenen vertonen, welke wij zen op de aanwezigheid van runder- horzelvliegen, deze larven zoveel mo gelijk te doden. Bloeiende cyclamen In de brede vensterbank Voor de hoge ramen, Tussen het gordijnenblank Bloeien mijn cyclamen. Trillend in de warme lucht Richten zij hun blaadjes. Vlindervleugels vóór hun vlucht La.ngs de zomerpaadjes. Buiten grouwt een winterdag" Wolken drommen samen. Binnen kleurt in stille lach Bloeiende cyclamen. Als een fonklend robijn Van doorzichtig gloeien, Hangt in glimp van zonneschijn Iedre bloem te bloeien. 's Avonds tegen 't goud gordy'n Staan ze nog te blinken. Zuiver, tederlijk hun ljjn Schoonheid die wij drinken. Wat in Westen of in Oost Mensen ook beramen. Laat my deze ogentroost Bloeiende cyclamen. J. KOSTELIJK—BOM 32 belasting verlaging De Canadese minister van finan ciën. Douglas Abott, heeft gister avond een zoals hij het zelf no-rnde .programma tot het in voeren va.n belastingverlaging be kendgemaakt, zoals nog nimmer bij een parlement hetzij in hetzij bui ten Canada, is ingediend." Minister Abott sprak deze woor- dér. bij het indienen van zijn „zon- neschijnbegroting" by het Canadese Lagerhuis. De inkomstenbelasting' wo-dt het sterkst verminderd en wel gemiddeld met 32%, dit resultaat is bereikt door het verhogen van de grens voor belasting-vrije inkomens en het verlagen van. het heffings percentage.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2