schudt uw lever wakker Uit het Groot- Schermerkamp Ons Postduivenhoekj ZEVENTIEN FIJNPROEVERS PROEVEN ZEVENTIEN GEBRADEN KUIKENTJES FRANKRIJK EXPORTEUR VAN KEUKENGEHEIMEN DE RIJPER 3 Voetbal Het eerste elftal heeft een rustdag gehad. En het tweede elftal kwam tegen Kwadijk II uit op eigen terrein. De tos werd gewonnen door Kwadijk. Kwadijk probeerde dadelijk het doel van Gr. Schermer onder vuur te ne men, maar dat zat de heren niet glad. Na 10 minuten spelen wist de links buiten van Gr. Schermer te doelpunten. Het was een gelijk op gaande strijd maar Kwadijk had geen goede voorhoede-schutters, deze wa ren enigszins te licht voor deze zware kerels van Gr. Schermer. Het tweede doelpunt werd gescoord door de mid denvoor van af de rechter hoekvlag, zodat dit een mooi doelpunt was. Na de rust werd er niet meer ge doelpunt. De adspiranten kwamen uit tegen Oosthuizen A op het terrein van Oost huizen. Het veld was slecht bespeel baar. Het was nog al een gelijk op gaande strijd maar Oosthuizen A wist •te doelpunten. Daar lieten de A-tjes van Gr. Schermer het niet bij zitten. Ze probeerden alles op alles maar ge doelpunt werd er voor de rust niet meer, zo dat de rust in ging met een 10 voor Ooslhuizen. Toen kwam Gr. Schermer opzet ten en de rechtsbuiten wist met een mooi schot te doelpunten 11 na 20 minuten wist Oosthuizen weer te sco ren en werd deze wedstrijd verloren met een 21 in het voordeel van Oosthuizen. Voor a.s. Zondag. Kolping 1Gr. Schermer 1, 2.30 u. D.R.E.O. 3Gr. Schermer 2, 2.30 u. G. Schermer ADe Rijp A, 10 u. A.V.V. De Rij p-nieuws Zo is Zondag de beslissingswed strijd gespeeld voor de bezetting van de voorlaatste plaats van onder af. Deze wedstrijd is gespeeld op het N- Niedorp terrein en verdiend door De Rijp gewonnen met 30. Het spel van De Bjjp was stukken beter dan dat van Sporters. Er werd veel beter geplaatst en De Rijp zat veel meer op de bal. Sporters moet nu degra datiewedstrijden spelen tegen de kam pioen der le klas N.-Ho 11 and se voet balbond. Door het gehele De Rijp elf tal is er goed gespeeld en van dc eerste tot de laatste minuut is er <joor allen gezwoegd voor de over winning. We blijven dus weer in de 4e klas K.N.V.B.. Van harte gefeliciteerd jongens. De Wedstrijd. Over de wedstrijd nog het volgende. De Rijp trapt af en gaat meteen tot de aanval over, maar deze wordt af geslagen. Dan is Sporters weg, maar Kroon brengt redding. Sporters krijgt een corner te nemen welke achter worvjt geschoten. Weer een De Rijp aanval, maar Vilten staat buitenspel. Brj een De Rijp aanval forceert zij een corner welke niwts oplevert. We zien Bakker een mooi schot lossen. Na "l min. zet De Rijp weer een aan val op. Bakker zet prachtig voor en Spaarman schiet beheerst in 10. Stetds is De Rijp in de aanval, maar de Sporters' achterhoede weet het gewar te bezweren. Dan trekt De Rijp zich irr de verdediging terug en komt Sporters meer in de aanval. Bij een dezer aanvallen «chiet Sputen in het zijnet. Enige D» Rijp aanvallen gaan door buitenspel der midvoor verloren. Dan krijgen we een periode, d'at het spel van doel tot doel gaat, zonder dat er gedoelpunt wordt. 40 minuten zijn gespeeld als De Rijp een vrije schop krijgt te nemen. Spaarman neemt hem en zet prach tig voor het doel. Zomerdijk knikt even met zijn hoofd en het is 20. Even hierna een mooi schot van Zo merdijk, maar de keeper weet de bal er net uit te stompen. Hierbij raakt de Sporters keeper geblesseerd en wordt vervangen. Hooyberg brengt prachtig redding bij Sporters aanval. Dan laat De Rijp zich weer even in sluiten. Tweede helft. Na de thee is De Rijp direct in de aanval en zien we Vilten in moeilijke positie in het zijnet schieten. Kroon brengt spoedig redding bij Sporters aanval. Als er 10 min. gespeeld zijn maakt een der Sporters achterspelers hands binnen de beruchte lijnen en krijgt De Rijp een strafschop te ne men. Deze door Hekelaar genomen, wondt hard ingeschoten, 30 Uit een vrije schop schiet Vilten net over de lat. Dan een periode, dat beide doelen in gevaar komen, maar de defensie van beide partijen houdt stand. Vil ten breekt door, maar wordt vlak voor doel van de bal gewerkt. Spor ters krijgt een vrije schop op de rand van het strafschopgebied te nemen, maar deze wordt overgescho ten. Het spel wordt er niet mooier op. Vilten lost een zeer hard schot, maar het wordt uitstekend door de keeper gestopt. In de laatste seconde krijgt Sporters nog een kans de eer te redden, maar Hooyberg brengt •chitterend redding. Dan fluit de uit stekend leidende scheidsrechter het fthrde. Dat de vreugde bij de talrijke De SL#p supporters groot was, laat ach denken. De. reis naar N. Niedorp werd ondernomen met 3 grote bussen en enige luxe auto's. De stemming op de thuisreis was uitstekend. "Voor Zondag staat er op het pro gramma dat het tweede naar Wormer moet om aldaar om 12 uur te spelen tegen W.S.V. III. Dit is jullie laatste wedstrijd jongens, doe dus je best. Er staat toch niets meer op het spel, daar jullie jammer genoeg moeten degraderen naar de 3e klasse. De in deling was wel wat zwaar voor jullie, te meer, daar jullie steeds spelers moesten afstaan voor het eerste. De adspiranten spelen om 10 uur in Gr.- Schermer tegen de adspiranten van die naam. Jongens doet jullie best in deze ook voor jullie laatste wedstrijd. Speelt je gewone spel en dan voor spel ik een overwinning. Dus eindigt deze competitie goed. Dreo-nieuws De uitslagen van de op 20 Maart gespeelde wedstrijden zijn: DREO 2 Purmersteyn 4 41; DREO 3 Beemster 2 49; Vitesse Jr.DREO Jr. 02; GVO adsp.DREO A adsp. 101; EDO adsp. cDREO adsp. b 1—5. Ons tweede speelde een heel goe de wedstrijd en zal als ze zo door gaat nog wel van de onderste plaats raken. Het derde neemt de zaken wel wat al te licht op. Een beetje meer strijdlust zou dit elftal wel ten goede komen. Verder spelen de heren echt voor hun plezier en ze zijn het allen roerend met elkaar eens of er nu gewonnen wordt of verloren. Kankeren is er niet bij. Onze Jr. uitspelende bij Vitesse Ln Castricum hebben zich goed ge weerd en een mooie 20 overwin ning behaald. De A adsp. verloren met 101 van GVO. Deze partij was voor hen te zwaar. De B'-tjes hebben zich weer kranig gehouden en wonnen in de Goorn met 51. Goed gedaan, jon gens. En nu het programma voor a.s. Zondag: DREO 2 gaat naar Zaanlan- dia 3 en speelt om half 3. Ons derde speelt thuis en krijgt Gr. Schermer 2 op bezoek, aanvang 2.30 uur. De Junioren krijgen SVA om 1 uur. Om 12 uur de A adsp.—PSCK a. De B- adspiranten gaan naar Volendam. De prijzen voor de DREO-loterjj staan in de etalage van Schipper. Onder meer een rijwiel, stofzuiger, dekens en vele mooie prijzen. Als nu de laatste loten verkocht zijn, zal de trekking plaats hebben. Internationale voetbal-agenda ITet programma voor onze ver tegenwoordigende voetbalploegen ziet er voorlopig als volgt uit 3 April: Franse amateursOos telijk elftal (Goffert-stadion), Nijmegen. 3 AprilLigue du NordZwa luwen, Rijssel. 23 April NederlandFrankrijk, Rotterdam. 24 AprilFrankrijk bNeder land b, Bordeaux. 10 Mei: Bonds-elftalRotlier- hani, Sparta-terreip, R'dam. 12 Mei: Bonds-elftal-Rother- ham, Be-Ouick-terrein, Gro ningen. 14 MeiBonds-elftalHudders- field, Stadion Feijenoord, Rot terdam. 15 Mei: Amersfoort-elftalRo- therham, Amersfoort. 18 MeiBonds-elftal—Engeland b, Amsterdam. 21 Mei: Bonds-elftalMiddlesex "Wanderers, Goffert stadion, Nijmegen. 25 of 26 Mei: Bonds-elftal— Middlesex Wanderers, V.U.C.- terrein, Den Haag. 28 Mei: Bonds-elftalMiddlesex Wanderers, Haarlem-terrein, Haarlem. 12 Juni: DenemarkenNeder land, Kopenhagen. 16 Juni: FinlandNederland, te Helsinki. November: NederlandBelgië of BelgiëNederland. 11 December: Nederland—Dene marken, Amsterdam. Bovendien komen binnenkort de Rode Duivels nog voor een return-wedstrijd op bezoek bij De Zwaluwen (13 April te R'dam.) Voorts moet dit programma aangevuld worden met de Olym pische Dag en de wedstrijden van het Jeugd-tournooiwaaraan in April door 7 landen wordt deel genomen. J PROMOTIE-DEGRADATIE COM PETITIE AFDELING II. Het programma voor de eerste helft van de pï'om.-degradatie com petitie le2e klasse van afdeling II luidt als volgt: 27 Maart: DFC'-HVV en DHC-RCH; 3 April: HVV-DHC en RCH-DFC; 10 April: DFC-DHC en RCH-HVV. Wetenswaardigheden uit België In België is de duivensport bijna een beroep geworden. Huis aan huis wordt deze sport beoefend, en wel van klein tot groot, wij zagen er ver schillende grote cracks. Om er enke le te noemen: Evrard Havenith Hoboken bij Antwerpen; Hector de Smet Gee- raardsbergen; Dokter Bricoux Joli- mont; Dokter Paul Sion Tourkanje (Noord-Frankrijk); Guillaume Peeters Biomont (Herve)Martin van Tuyn Merxem; Ernest Duray Ecaussines; Gebr. De Sehumacker Wilrijk. Dit zijn de grote mannen, die enke le duizenden guldens per jaar met hun duiven verdienen, omdat er zo zwaar gegakt wordt. Dit zijn allemaal na men, waarvan wij wel meer hebben gehoord. Als we een duif kochten, dan werd er bij gezegd: „Het is ras- Bricoux" of „ras-De Scheemacker." Wij hebben ook de vermaarde „Kaers" van het wereldberoemde hok van Gebr. Scheemacker uit Wilrijk gezien, zij het dan ook in opgezette toestand, daar deze vogel reeds enke le jaren is overleden. Aug. 1947. Wy zagen er hokken, die als ze hier in Nederland stonden, minstens inwoning kregen van 3 a 4 gezinnen, met warm en koud stromend water, centrale verwarming, parketvloeren, enz. Vele hebben er hun beroep van gemaakt en leven van de duiven, van de wedvluchten, verkoop der dui ven en eieren. De spelmethode berust in België in hoofdzaak op het Weduwschap spel, dat nu in Nederland ook reeds door verschillende liefhebbers wordt ge daan. Het grootste nadeel van het weduw schap is wel, dat zoveel goede duiivin- nen tot onbeweeglijkheid gedoemd worden, door hun rol van figuranten. En wat meer is, het weduwschap heeft de naam, de doffers niet zo spoedig te doen verslaten, maar het doodt de duiviamen. Daarom raden wij aan, het weduw- schapspel te beoefenen met: le De beste doffers, want de dof fers, die het best vlogen in natuurlijk spel. zullen ook de beste zijn en blij ven in weduwsehapspel. 2e De duivinnen van geringe waar de en voorbestemd om verwijderd te worden. Indien deze duivinnen dan na 1 of 2 jaar totaal versleten zyn, brengt haar verwijdering geen be zorgdheid of spijt, en het verlies is niet groot. Anders is het natuurlijk als deze weduw-duivinnen goede kweeksters of vliegsters zijn. Talrijk zyn de kampioenen, die het er over eens zyn, dat hy, die goede duivinnen bezit, er veel liever het natuurlijke spel mee speelt. De voorzorgen van de grote kam pioen Guillaume Peeters van Biomont. De voeding van de Heer Peeters speelt een ontzaglijke rol in het ren dement van de duif. Men moet steeds gezonde en le soort granen gebruiken, die aangekocht dienen te worden in een speciale „postduiven-winkel". Gedurende het hele jaar ontvangen de duiven van de Heer Peeters een mengsel van maïs, vitsen, tarwe, bo nen en rijst Gedurende de wedvluch ten verwijdert men de maïs en de tarwe uit het mengsel en 's morgens en s' avonds kragen de duiven een desseert van wat lijnzaad, koolzaad, witzaad en hennep. Gedurende de rui tijd veel koolzaad, dus niets bijzon ders. Winter en zomer baden de duiven van de Heer Peeters zich voor het hok, waar een groot bad is aange bracht, dat steeds met water is ge vuld. Zelfs dn het strengst van de winter dalen ze voor het hok neer om zich te wassen en te ploeteren, en hun vleugels uit te slaan in het water. Kvveekmethode De Heer Peeters houdt veel van kweken in bloedverantschap. Hy kweekt gewoonlijk uit neef (\aat jong) met Tante, enz. Hy twijfelt er niet aan, dat nauwe re verbindingen niet evengoede uit slagen geven, maar de leiding van een dergelijke kweek vraagt heel wat on dervinding en kennis en geeft meer dan eens ontgoochelingen. De Heer Peeters vertelde zijn spel wijze als volgt: (Met de jonge duiven wordt niet ge vlogen.) De 1-jarige duif, op natuurlyk spel tot 200 km. De 2-jarige duif, op we- duwsehap-spel tot 400 a 500 Hem. De 3-jarige en oudere duif, de grootste afstanden maar steeds op weduw schap. De weduwschap-doffers kunnen ge makkelijk 4 a 5 jaar qp weduwschap vliegen, zonder dat de vogels »af" of „kapot gevlogen" raken. DE BLAUWBAND-WITPEN Culinaire geneugten Het heimwee van Mexicaans diplomaat Hoge eer (Van onze correspondent.) Gedurende zeventien avonden lopen er om precies zeventien uur zeventien mannen door Parijs. Ze verzamelen zich nu eens hier, dan daar, gaan vervolgens naar een der mededingende restaurants om daar gezamenlijk zeventien kui kentjes soldaat te maken. De eer ste hap doet men om zeventien uur zeventien en in zeventien hap pen hebben de zeventien mannen hun zeventien kuikens binnen. Daarna vergelijken de zeventien fijnproevers de zeventien maal tijden, kiezen uit de zeventien koks de beste en die is koning der koks voor het jaar 1949. Ge weet, dat Frankrijk niet alleen bekend staat om zyn snelle spoorwe gen, zyn heerlijke wijn, zyn fraaie landschappen en zyn donkerharige meiskes. De Franse keuken is even eens wijd en zijd vermaard. De roem van de Franse koks is gevestigd in de vijf werelddelen en of ge nu in Amsterdam komt of Den Haag, Lon den of Brussel, New York of Madrid, Pretoria of Nanking, overal kunt ge restaurants aantreffen waarin een Franse kok de pollepel zwaait. En denk nu niet. dat het meer de naam dan de daad is, want die Franse koks kunnen inderdaad mengseltjes maken, die meer. dan lekker zyn. Ja, ik weet er alles van. De eerste dagen verlangen de vacantiegangers terug naar de stevige Nederlandse maaltijd: soep getrokken uit een koe, flink wat piepers, een goede dosis spinazie, een stuk varkenspoot plus een lepeltje of wat smeuig vette jus. Als ge uit de wirrewar der Franse spijskaart een biefstukje hebt ontdekt met wat gar nering. zonder jus, een soepje, enz., dan wil het de eerste keren wel eens tegenvallen. Doch nauwelijks hebt ge de champignons met knoflook ge proefd, of de Marseillaanse soep, of de zeldzaam smakelykè mayonaise, of ge wordt verliefd op de Franse keuken. Daarna doet ge dagelijks nieuwe ontdekkingen. Ge ontwaart, dat de Franse keuken wellicht tien maal uitgebreider is dan die der Ne derlandse restaurants, dat ge uw ka raf je rouge of blanc niet meer kunt missen, dat een aperitiefje er by hoort en dat filter en gebak en cognac er zijn om een waardig slot te garan deren. Als uw vacantie voorby is, moet ge opnieuw wennen aan de Ne derlandse gekookte aardappelen, die ge hier in de restaurants zelden ziet. De wedstryd van de zeventien proevers, de zeventien koks en de zeventien kuikens, die zeventien dagen achtereen slag te leveren, is hier dan ook zeker op zjjn plaats. (Ingezonden mededeling.) en u zult 's morgens weer kiplekker nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga! in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die titer gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. R.H.C. Zaterdag en Zondag werden in Stompetoren een avond en dag ge houden, bedoeld als training voor de handbalsport. Ook werd er een uit eenzetting gegeven door enige erva ren trainers. Deze zou door enige van onze leden bezocht worden, maar jam mer genoeg hebben deze verstek laten gaan. Dames, had dit niet anders ge kund. Er zou veel van opgestoken kunnen worden. Als excuus moet gel den, dat men wel wat laat bericht had gekregen van de bond. We hopen dat er nog eens zo'n avond wordt ge geven, deze zomer. Tot Vrijdagavond op de training 7 uur precies. FANNY BLANKERS-KOEN NAAR SCHOTLAND Fanny Blankers-Koen zal op 2 Juli a.s. te Edinburgh deelnemen aan atletiekwedstrijden aldaar. Het bljjft telkenjare een evene ment, dat in brede kring belang stelling trekt, doch jaar in jaar uit zijn er onder de zeventien proevers uitvallers. Ook thans. Monsieur Duclos heeft na de acht ste ronde de strijd opgeg«*\en, doch zogoed als bij een voethal- elftal heeft men ook hier reserves. Hoge eer. Momenteel is de wedstrijd in volle gang, maar de fijnproevers proeven nog fijner dan andere jaren. De koks doen nog meer hun best op hun kui kentjes, want de uiteindelijke win naar is een bijzonder hoge eer bescho ren. Dat zit zo: In Mexico-city woont een diplo maat. Hy werd door zijn regering af gevaardigd naar de.U.N.O.-assemblee, die Parijs enige maanden geleden te verwerken kreeg. Zoals alle diplomaten, plegen te doen, liet hij zich voorlich ten over de beste Franse restaurants, de fijnste spijzen en wat dies meer zij. Gedurende een slordige honderd dagen kon men de Mexicaan in een bekend Parijs restaurtant tegen komen, waar hij zat te smullen, dat het een lieve lust was. Boze tongen beweren nu, dat hij daardoor zelfs enkele malen te laat in het Palais de Chaillot ar riveerde. Na drie maanden was de assemblee historie geworden en eind December was de Mexicaan weer bij zijn vrouw. En toen gebeurde het: het eten smaakte hem niet meer, de keuken prinses moest het ontgelden en hij verlangde zo terug naar Trocadero, dat hij de Franse keuken importeerde. Een gewoon mens had doodgewoon naar het restaurant geschreven en om enkele recepten verzocht. Maar... wie wil er beweren, dat diplomaten gewone mensen zijn. Hij deed da.t via de „diplomatieke kanalen". Het Mexi caanse ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken om... Franse recepten te verkopen, teneinde op deze wijze de Mexicaanse keukengeheimen aan te vullen. Dit voorbeeld werkte aanstekelijk. Een blauwe Maandag later kwam een dergelijk diplomatiek verzoek ook van Columbia. En zo is Frankrijk thans exporteur van keu kengeheimen geworden. Raar, rnaar waar! De koning der koks 1949 wordt dit jaar niet alleen door president Auriol ontvangen, doch zal ook Schuman van advies moeten dienen, welke recepten geëxporteerd kunnen worden. Zo blijkt de U.N.O.-conferentie nog enig nut gesorteerd te hebben (Nadruk verboden.) Geen lekke banden meer Na jaren vanjproefnemingen heeft men in Engeland een rubbersub stantie kunnen samenstellen, welke binnenbanden lekvrij maakt. Bij de eerste in ons land gehouden demon stratie met deze „Punctureproo/ Compound" bleken banden, die met boren en beitels lek waren gemaakt, na een kortstondig gesis weer dicht te zijn. Het spanningverlies was ge ring. Door de in de binnenbanden gespoten substantie vormt zich een vlies, dat bij lekworden van de band vulcaniserend werkt. Het ar tikel wordt in Nederland geïmpor teerd door een handelshuis te Hen gelo. Het hart niet op de rechte plaats Een rib teveel Bij het in Januari te Pijnacker ge houden bevolkingsonderzoek op t.b.c. kwamen enkele merkwaardige af wijkingen aan het licht. Zo werd o.a. bij iemand een breuk van het mid denrif geconstateerd. Bij de 53 ge vonden vergrotingen of vormafwij kingen van het hart viel in het bij zonder op het geval, waarbij het hart niet links doch rechts zat en de lever links in plaats van rechts. Verder waren er 20 personen met 13 inplaats van met 12 ribben. Zeven inwoners hebben drie en één zelfs vier longkwabben, en zeven hebben zgn. vork-ribben. Twee longziekten niet van t.b.c.-aard werden vastge steld en elf lichte longontstekingen. Bij de ca. 8000 doorgelichten werden 14 nieuwe gevallen van t.b.c. ont dekt. Dit betekent bijna 2 per mille, hetgeen vrijwel overeeffikomt rr.et het tot nu toe bekende gemiddelde.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3