jlifrec CoucatU Uitstekend Stierenmateriaal te Beemster No. 1778 Vrijdag 1 April 1949 39e Jaargang G.J.Hoogcarspel, Beemster Telcf. 10, Gironr. 470889 Redacteur: J. KL1JZING Nzn., Telefoon 178, Purmerend Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en Wesl-Graftdijlc, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Rijper Geschiedenis Van Kannibalen, Trekschuiten en Stoomboten Helaas, wij kunnen het niet verzwijgen, Hoewel wij 't fluisteren heel zacht, Rijpers, buigt deemoedig jullie hoofden, 't Verhaal is donker als de nacht. Wij weten allen iets van kannibalen, Welnu, de Rijpers stonden op de grens, Van alles werd er toen verslonden, Onder 't motto: Goeie score voor 'n mens'\ 't Was het dorp der krengenslagterijen Al was een dier al dagen dood, In de Rijp zouden ze het wel verorberen, Ziek worden? Niets daarvan, geen nood. En was de kluif te groot voor dorpsgenoten, De rest maar aan 'n touwtje in de sloot, Morgen een reisje naar 't Zaantje maken. Met de kluif in 't kielzog van de boot. Al varende verdwenen alle ongerechtigheden, Het water maakte alles mals en rein. En och, de mensen hadden ijzérsterke magen. Geen schijntje kans voor Magere Hein. Dakhazen waren erkende lekkernijen. Er was niets gezonder dan 'n hondenbout. Daarom, het is gemakkelijk te verklaren, Die alles-eters werden nog behoorlijk oud. Vrienden, ik verklaar naar eer en naar geweten, Dat gans dit schandelijk droef relaas. Tenminste zo mogen wij het noemen. De naakte, bittere waarheid is, helaas. Maar achteraf, de mens van nu bekeken, Die versiert 't soms ook allerbont, Een veertiendaagse, groen uitgeslagen hazepeper. Nou, dat vinden ze lekker en gezond. Er is een voor en tegen in de neeste dingen, Zoals in ieder mens is goed en kwaad, Het heeft geen zin om te verbloemen, Indien het om de waarheid gaat. Lota De meesten van die pas genoemde slagers, Gingen 's morgens vroeg al op 't pad, Langs Grafter, Beemster, Schenner polderwegen, Daar pikten ze van alles wat. Het snelverkeer was in die dagen, Met hondensnorren, klein 'en groot. Maar in de dorpen was 't stapvoets rijden. Anders raakten er teveel mensen dood. Ja, dat snelverkeer was in die dagen. Voor de gewone mensen een probleem, Met hon densnor en eigen benen wagen, Kwam je wel een aardig endje heen, Tot dat een ondernemend, verziend ventje, Ten slotte nam een kloek besluit, De oude Ekkennan eeuwig zij zijn naam geprezen, Die vond de Rijper trekschuit uit. Ziezo, alle pijnen waren nu geleden, In volle vaart naar Hoorn, Purmerend, Je kon gerust op 't dek een uiltje knappen, Kappie Ekkerman was een secure vent. 'n Zeeman was 't in hart en nieren, Zelfs bij de vreselijkste orkaan, Wist-ie klip en branding te vermijden, Als 'n rots bleef hij in zijn stuurstoel staan. Helaas, wij moeten met een zwanezang besluiten, Het einde kwam bij baas Van der Lijn, Scheepswerf Kerkhof van vele trotse schepen. Daar timmerde men voor haar een shrijn. Toen, met veel lawaai en rokende retorten, Verscheen een groenig-geel, voorwereldlijk dier, Kaki Merg stond met afgrijzen te kijken Naar de eerste Rijper stoomschuit „De Koerier". Trekking loterij „Voorwaarts" DE EIJP. Zaterdag 26 Maart vond onder grote belangstelling de trek king der verloting van de Gemengde Zangvereniging „Voorwaarts", ten overstaan van de heer Wessels, in de zaal van de heer Zomerdijk plaats. De heer Wessels werd geassisteerd door de dames Breg Akkerman en Rie Velema. De hoofdprijzen vielen ten deel aan: le prijs: vloerkleed op no. 1318, de heer Jac. Nat, Oost-Graftdijk; 2e prijs: pendule op no. 797, de heer G. Gorter, Knollendam. 3e prijs: stoom machine op no. 66: de heer J. van Dalen, De Rijo. De overige prijzen vielen op: 1368 roomplopper, L. Vis ser; 710 doos bonbons, Jac. van Stra ten; 1070 fruitschaal, J. Bongers; 190 roomlepel, mej. J. Visser; 674 bon bonschaaltje, mevr. Kieft; 1168 tube scheercrême, J. J. Honingh; 744 zak mes, M. Hoek; 267 wijn, C. Kaay; 1187 schaal, J. J. Honingh; 98 tube scheer crême, B. Volger, A'dam; 84 D. Veen- man Dzn., Limonade; 1815 pot ha ring, F. Bakker; 1657 tomatenzeef, A. van Petten; 497 fles eau de cologne, J. Brevé; 1790 wijn, J. Kluft, Beem ster; 523 sierkan, J. Bunschoten; 808 handwarmers, J. Wolterman, Bever wijk; 624 fles eau de cologne, D. Veis; 1457 blik koek, D. Bark; 1510 aarappelmesje, S. Hottentot; 455 fles eau de cologne, Mw. Houter; 1694 taart, Mw. van Petten, Graft; 1421 pijp en asbak, M. Put, Loenen; 793 steelpan, F. van Boven; 1474 gehaakt kleedje, B. Kamps; 1625 pot haring, K. Jacet; 1449 maatbeker, C. ter Beek; 292 blik pruimen, Mw. B. Pol man; 273 vruchten op sap, Mw. Tuin; 1053 zilveren theelepel, T. Wiersma, Beemster; 691 limonade, D. Brouwer; 1417 manchetknopen, J. v. d. Beek; 1040 pot augurken, Mw. Hoek; 1051 rijwielband, P. Schutte; 561 doos bonbons, K. Posch, Beemster; 1131 keukengarnituur, Joh. Bakker en 1296 doos bonbons, J. Benjamin, Castricum. De prijzen kunnen worden afge haald bij de heer C. de Groot, Oost dijkje, De Rijp. Na afloop dankte de heer J. Engels allen, die aan de verloting hadden medegewerkt en bood names de ver eniging de heer Wessels een rokertje BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Ondertrouwd: Albert Smidt, 25 jaar en Hillechina Pie, 21 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN DE RIJP. Bij de politie werd een portemonnaie als gevonden aangege ven» De Reisduif vergaderde DE RIJP. Op Zaterdagavond 26 Maart vond in café Drenth te De Rijp een ledenvergadering plaats van P.V. „De Reisduif". Na opening en notulen ging men over tot het punt „Het vluchtpro- gramma voor de a.,s. zomer". Er werd besloten om met de volgende vluchten te beginnen: 14 April Haar lem; 17 April Gouda en 24 April Dordrecht. Daarna begint men op 1 Mei met de eerste grote Bondsvlucht op Roosendaal. De vluchtpenningmeester, .de heer P. Riteco, kreeg daarna de gelegen heid om enkele uitgetrokken prijzen uit de verenigingskas te bespreken. Ook waren er weer prijzen binnen gekomen van winkeliers en particu lieren. Hiervoor natuurlijk de harte lijke dank van het bestuur en leden, en het bestuur twijfelt er niet aan of er zullen nog meer geschenken volgen om de spanning in onze mooie duivensport te verhogen. De heren C. Boots en Jb. Spekken U- de Beemster en de heer Jb. Knecht uit De Rijp stelden zich be schikbaar als vaste inkorvers. Na 'n bespreking door de voorzitter over he invullen van de poulle-lijsten ging men over tot het bespreken van het puntenstelsel, dat men deze zo mer zal aannemen. Over het algemeen heeft deze be spreking nogal wat stof doen op waaien daar de mening van de ver schillende leden sterk uiteen liep. Het nieuwe stelsel won het pleit met 11 tegen 9 stemmen. In de rondvraag kwamen nog ver schillende punten aan de orde. PROPAGANDA-AVOND VOOR ZEEMANSHUnZEN DE RIJP. Zondag jl. werd in de zaal van de heer C. Blokdijk een propagand a-avond gehouden voor de R.K. Zeemanshuizen. Als spreker trad op de heer C. van Koningsbrug- gen, terwijl de avond verder werd opgeluisterd met een zestal in het kader van de avond passende films. Enige dezer films waren beschikbaar gesteld door de Engelse en Ameri kaanse ambassaden als blijk van be langstelling voor dit werk. Spreker vertelde o.a. dat Nederland voor de oorlog vier R.K. Zeemans huizen bezat, doch dat deze door oor logshandelingen allen verloren zijn ge gaan. Verder sprak hij een opwekking tot steun uit, om het weer tot stand komen van de tehuizen te bevorde ren. Door de aanwezigen, waarbij vooral de jeugd sterk was vertegen woordigd, werden zowel de propagan- da-rede als de films, met aandacht gevolgd. STAATSPENSIOEN DE RIJP/GRAFT. Eindelijk is in de plaatselijke afdeling van staats- pensionnering een bestuur samenge steld. Het is als volgt: voorzitter: D. C. de Moes Sr., De Rijp; secr.-pen- ningmeester D. Klinkhamer Sr., De Rijp; bodes: D. v. Braam, De Rijp; N. v. d. Gragt, Graft; P. Kwadijk, Graft; P. v. Straten, De Rijp; G. Verver, Graft. Dit nieuwe bestuur ging direct aan het werk en besloot Donderdagavond 7 April een openbare samenkomst te houden met als spreker de bekende oud-dorpsgenoot Visser uit Purmer end en, zo mogelijk enige voordrach ten enz. enz. Dit alles zal plaats heb ben in het café van de heer v. d. Gragt. Wij hopen, dat vele onzer strijdbare mensen, Visser komen be luisteren. Ook voor de Rijp is iets in wor ding. 15 JUNI A.S. TER STEMBUS DE RIJP. Naar we vernemen zul len ook in onzj gemeente de ge meenteraadsverkiezing plaats vinden op 15 Juni 1949. JAARVERGADERING WONINGBOUWVERENIGING GROOT-SCHERMER. De woning bouwvereniging Z.- en N.-Schermer, hield op W~msdag 23 Maart j.1., ten huize van J. Kaij, haar jaarvergade ring. Bijna een half uur over tijd opent de voorzitter de vergadering. Notulen en jaarverslag worden goed gekeurd en getekend. Uit de rekening en verantwoording over 1948 stippen we het volgende aan: Ontvangsten g 3963.32, waarin f 3500 van de Boe renleenbank, voor grond aankoop. Uitgaven f 2973.99 wegens betaling groot gedeelte grond. In kas f 989.33. De secr.-penningmeester wordt dank gebracht voor zijn vele werk. Bij de verkiezingen werden herkozen als commissaris de heer J. Pilkes Sr. en de heer F. Wiedijk Jnz. als voorzit ter. In ie vacature van Ham werd tot bestuurslid gekozen de heer P. Pol. Verder keurde de vergadering goed om tot d3 bouw van een dubbele wo ning over te gaan en mocht er nog toestemming komen voor meerdere woningen, dan werd ook dit goed ge- venden. Ir. Vreesman gaf nog een toelich ting aan de hand van tekeningen, over de te „uwen woningen. De resterende bouwgrond zal zolang er nieu gebouwd kan worden, als tuin grond aan gegadigden worden ver huurd. Het ledental was iets terug ge gaan. hetgeen de voorzitter betreur de. De rondvraag leverde niets op. V.J.G.-Nieuws SPIJKERBOOR. Donderdagavond 29 Maart hield de P.J.G. afd. Starn- meer weer een bijeenkomst in het Herenhuis te Spijkerboor. G. Meijsen sprak over de P.J.G.- vergadering in Amersfoort, en de heer Bus had een lezing over „Coö peratie in Nederland." Na afloop van de lezing was er gelegenheid om over dit onderwerp vragen te stellen. Vooral de heren M. Rol en J. Hartog maakten hiervan een dankbaar ge bruik. Want volgens deze P.J.G.-ers werd de coöperatie te ver door ge voerd. En heeft ze nu werkelijk al de voordelen zoals men die voorspie gelt? Iedere medaille heeft toch een keerzijde nietwaar? Ook gaat vol gens de heer M. Rol met al die coö- peratie's de kleinhandel en de mid denstand ten gronde. Hierna kwam het actueel geluid door G. Marrees die sprak over „Spier-ontwikkeling door sport". Na de pauze werd er nog wat gezongen en kwam de voorzitter met de rond vraag. Bij het slot deelde het bestuur nog mee dat de volgende bijeenkomst op Donderdag 7 April in het lokaaltje te West-Graftdijk zal worden gehou den. Dan zal de heer Hemmer uit de Beemster spreken over het boek „Water Land" van Jan Mens. Natuurlijk verwachten wij hier al len aanwezig. GEMEENTERAADSVERKIEZING GRAFT. De gemeenteraadsverkie zing zal in onze gemeente plaats vin den op 15 Juni. Distributiedienst Kring Alkmaar NA-UITREIKING WERKKLEDING Personen of bedrijven, die ver zuimd hebben in de vorige maand een aanvraag om werkkleding in te die nen, worden hiertoe alsnog in de ge legenheid gesteld tot en met 15 April 1949. KRANIG OPTREDEN VAN JEUGDIG REDDER BEEMSTER. Maandag jl. geraakte de 3-jarige Rita Visser bij het spelen in de onderdijk van de Westdijk in de dijksloot. De 7-jarige Kees Beets wist haar bij een hand te pakken te krijgen en met veel moeite kon hg het kind weer op het droge trekken, zodat dit ongeluk met een nat en modderig pak afliep. Een woord van hulde voor het kranige optreden van Kees is echter wel op zijn plaats. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Aprfl 1949 DE RIJP Ned. Herv. Kerk Geen dienst Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur ds. Keuning Doop. Evang. Luth. Kerk n.m. 5 uur Je heer P. Kwantes (Beets). Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst. GRAFT Ned. Herv. Kerk n.m. 2.30 uur H. U. Albertz. NOORDEINDE Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ned. Herv. Kerk Geen dienst. WEST-GRAFTDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Brouwer. Extra maandel. coll. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Kastein. (Doopbediening). DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk Geen dienst. STOMPF.TOREN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur H. U. Albertz. Medewerking van het Kerkkoor. ZUID-SCHERMER Ned. Herv. Kerk zie Stompetoren. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk v.m. 10- uur ds. F. Keja. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk Geen dienst. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 3 uur ds. J. E. Visser. ZONDAGSDIENST ARTSEN De Rijp/Beemster: Zondag 3 April dr. J. G. Beunders, N.-Beemster, tel. 7 Th. de Vries, Hoogstraat 4, telef. 144. BUENMARKT TE PURMEREND. De vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, afd. Beem ster heeft initiatief genoemen om te komen tot een bijenmarkt te Pur merend. Het gemeentebestuur van Purmerend heeft daartoe de volle medewerking toegezegd. De eerste markt zal worden gehou den op Woensdag 13 April. Hoe de keuringen verliepen BEEMSTER. Donderdag, 24 Maart jl. werd te Midden-Beemster de jaar lijkse voorjaars-stierenkeuring gehou den. Ter keuring aangeboden werden 58 stieren. De kwaliteit van de aan geboden stieren was zéér goed. De juryleden waren van mening, dat de keuring te Beemster de beste was, van de dit voorjaar gehouden keu ringen. De keuringsuitslagen zijn als volgt: Definitief goedgekeurd voor N.R.S.: Frans 333 v. Groenhoven, J. Dubbeld Adema van Griet 4, M. Beets Aafje's Adema, D. Koelemaij Adema 4 v. Arenberg, Hogetoorn Dz. Luwke's Adema 15, J. Scheringa Johz. Ferdinand, Jb. Klaver Johanna's Adema 2, W. Köhne Claudius Adema 4, T. D. Wjjhenke Daan, P. Waal Frans A 135, J. de Heer Sr. Adema P 7, J. Pauw. Voorlopig goedgekeurd voor N.R.S.; Adema 8 v. Arenberg, Hogetoorn Dz. Sophie's Adema 2, wed. J. Ruyter Tine's Adema 3, idem. Adema van de Emma-Hoeve 8, W. Wz. Schermer Jr. Frans Walter, C. Jonges Pz. Pelikaan 19, A. Focker Rooker Adema 11, Jb. Hartog Frans IJ 88. A. IJff Gz. Adema 6 v. Cruysoord, W. Kool Kz. Adema 8 v. Cruysoord, idem. Adema 9 v. Cruysoord, idem Dora's Adema, S. Beets Jbz. Olga's Adema, idem Adema 32, N. Ruyter Adema 36, idem Adema 1 v. d. Vlijthoeve, C. G. Ruyter Definitief goedgekeurd voor N.H.: Kronenburger 15, G. Tromp Adema 2 v. d. Tochthoeve, P. v. Twisk Neeltje's Adema, Jb. Slooten Kramer's Frans 95, D. Doets Pz. Reintje's Adema, P. Marrees Dz. Franklin, P. Slooten Voorlopig goedgekeurd voor N.H.: Booy's Frans Adema, K. Visser Diamant (te jong voor N.R.S.), D. Haremaker WiLhelmina's Adema, D. Koelemaij Pelikaan 18, A. Struving Matador 2 v. Paulina 5, J. C. Kwantes Johan, R. G. Meissen Booy's Adema 16, A. Mulder Mariaantje's Adema 2, C. A. Koning Adema 9 v. Arenberg, Hogetoorn Dz. Hans 15, P. Kistemaker Geertje's Adema, R. Kwadijk Jr. Frans IJ 83, A. IJff Gz. Adema van Sijtje 47, Jb. Koelemaij Jansje's Adema 2, W. Koelemaij Simson van de Weed, D. Beets Frans IJ 84, P. de Heer Az. Definitief goedgekeurd voor P.: Trui's Luwke, P. C. van Meurs Anton, P. Vlug Voorlopig goedgekeurd voor P.: Kitty's Adema 2, N. P. Koning Doi Adema, C. A. van Diepen Wod„.., M. Stolp Jbz. Emma's Adema 2, C. Tuyp Corrie's Adema, P. Vlug. Afgekeurd werden 2 één-jarige stie ren. Door deze keuring zijn thans Rijks- premiestier geworden: Olga's Adema, S. Beets Jbz., (M.-Beemster). Dora's Adema, idem Adema P 7, J, Pauw Adema 8 van Cruysoord. W. Kool Ka. Rooker Adema 11, Jb. Hartog

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1