Het NecL Herv. Kerkgebouw staat wankel ,De Fluit van Trocadillo" Bijeenkomst „De Jonge Kerk" Kinderzorg vraagt uw aandacht DE RIJPER Z Raadszitting Graft Uitbreiding begraafplaats Duurder klok kengelui Sloten die zorg baren Dorps allerlei in de rondvraag. Maandag j.1. vergaderde, voor het eerst in 1949, de Grafter Raad onder voorzitterschap van Burgemeester Dalenberg. Na de opening werden door de Ge meente secretaris, de heer Keyzer, de zeer omvangrijke notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke hierop werden goedgekeurd en vastgesteld. Hierop deed de voorzitter enige mededelingen naar aanleiding van vragen, in de vorige vergadering ge steld. De opmerking van de heer Houtkoper over het foutief ge plaatste hek bij de nieuwe straat te West Gral'tdijk was juist gebleken. Door een misverstand is het hek verkeerd geplaatst. Daar door het bouwen van een fruitbewaarplaats voor de heer Altman de situatie ter plaatse geheel zal veranderen, zal het hek te zijner tijd beter worden geplaatst. Het blijkt, dat, hoewel de definitieve afrekening nog niet kan worden opgemaakt, de begroting van de bestratings werkzaamheden (f 16.000) met even ruim f 3000 is overschreden, doordat door de be reidwilligheid der bewoners een grotere oppervlakte is bestraat, dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Juist hierdoor is echter de verbre ding van de weg zo goed geslaagd. De definitieve afrekening zal echter deze voorlopige cijfers niet ver te boven gaan. De Ned. Herv. Kerk. Over het herstel van de Ned. Herv. Kerk te Graft kan nog niets naders worden medegedeeld. Op de „brand brief" welke naar Monumentenzorg is gezonden, is nog geen antwoord ontvangen. Er is nu ook een brief verzonden aan de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij ingesloten een rapport van de Gemeente architect, waarin mel ding wordt gemaakt van het feit, dat, indien geen spoedige beslissing tot het herstel van de kerk wordt ge nomen, het gemeentebestuur met kerkbestuur in overleg zal treden om de Kerk te slopen. Hierop wil men nu het antwoord afwachten. Het is bij onderzoek door de Ge meente architect duidelijk komen vast te staan, dat een provisorisch herstel niet zal baten, ondanks de hoge kosten, die het met zich mede zou brengen. Uitbreiding begraafplaats. Verder deelde de voorzitter mede, dat hoewel er in deze zin nog geen besluit is genomen door B. en W. een uitbreiding van de begraafplaats in Graft wordt overwogen. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid was verzoek ont vangen tot toekenning van een sub sidie van 10 ct. per inwoner, daar de taak die de Stichting op zich heeft genomen zeer sterk is uitge breid. De Gemeente Graft gaf reeds een subsidie van 31/* ct. per inwo ner. B. en W. stelden voor, daar zij eerst de resulaten van de Stichting wilden leren kennen, voor 1949 een subsidie te verlenen van 5 ct. per in woner. Dit mede met het oog op de financiële toestand detr Gemeente. De heer L. Bruin en de heer J. Hout koper wilden wel graag 10 ct. toe kennen. De voorzitter motiveerde het besluit van B. en W. Wij staan sym pathiek tegenover de Stichting, aldus Burgemeester Dalenberg, doch wil len het eerst nog wat aanzien. Voor 1950 kan er dan eventuëel op de be groting rekening mee worden ge houden. dat de subsidie wordt ver hoogd. Hierop werd het voorstel van B. en W. z.h.st. aangenomen. Duurder klokluiden. Naar aanleiding van een verzoek van de heer M. Schoenmaker te West-Graftdijk inhoudende het ver hogen van de beloning voor het lui den der klok bij begrafenissen van f 2 tot f 3 werd het voorstel van B. en W., de verordening op de hef fing en invordering van begrafenis rechten in die zin te wijzigen, z.h.st. aangenomen. Rondvraag. Een vraag van de heer Houtkoper over een leegstaand huis in West- Graf td ijk werd na afloop der open bare vergadering in comité behan deld. Verder vroeg de heer Houtko per nog over de sloot bij de lieer Besse in West-Graftdyk. Hij achtte het werk dat er aan was gedaan riet afdoende. Hierop antwoordde Weth. P. Bruin, dat men het voor lopig zo wil aanzien. Hij erkende echter dat het zo niet geheel bevre digt. De ter plaatse a%nwezige dam belemmert het doorstromen van het water, doch men wilde de eigenaar dooi* het laten bouwen van een brug niet op hoge kosten brengen. Blijkt het na verloop van tijd niet anders te gaan, dan zal een brug de dam moeten vervangen. De heer Houtkoper achtte een brug niet di rect nodig. Kan het euvel niet af doende worden verholpen door een duiker, vroeg hij. De heer P. Bruin antwoordde, dat de ervaring op an dere plaatsen heeft geleerd, dat een duiker heel spoedig is verstopt, door dat men het niet kan laten allerlei rommel in het water te gooien. In Graft is een ophaaldienst georgani seerd in samenwerking met De Rijp, maar toch gooien vele bewoners al les wat zij kwijt willen te water. Bestrijding van dit euvel is zeer moeilijk, daar men voor een bekeu ring de overtreders op heterdaad moet betrappen. Verder zag de heer Houtkoper de sloot welke van de scheepswerf ach ter de huizen langs de sluis loopt gaarne opgeknapt, daar deze in hoge mate is vervuild. Waar k«mt de landbouw- huishoudschool. De heer Middelkoop vroeg hoe het stond mét de Landbouwhuishoud- school. Hij had gehoord, dat deze in Assendelft, de andere gegadigde ge meente, zou komen. De voorzitter deelde mede, dat nog niets officiëel is bekend omtrent de plaats waar de school zal komen. Indien er nieuws is, zal de Raad worden ingelicht. De heer Caton deelde mede, dat het magazijntje op de begraafplaats te Oost-Graf tdijk enig herstel be hoeft. De voorzitter zegde toe op dracht te geven dit met de meeste spoed in orde te brengen. Nieuwe klok. Verder had de heer Caton de me dedeling ontvangen, dat het kerkbe stuur *^an de Ned. Herv. Kerk te Oost-Graf tdijk tot de restauratie zal overgaan van de kerk en de toren. Daar echter hier, evenals op zovele plaatsen, de klok tijdens de oorlog is gevorderd en niet teruggekeerd, vroeg de heer Caton of het mogelijk was, dat er een nieuwe klok kwam. De voorzitter antwoordde, dat hier over rèeds met de Gemeente archi tect was gesproken. Daar de moge lijkheid bestaat dat er schadever goeding voor de verdwenen klokken zal worden gegeven, zal deze bij de bevoegde instanties informeren. Voor de plaatsing van klok wordt zeer zeker subsidie gegeven. De Noorderbrug. De heer L. Bruin zag gaarne, dat er begonnen werd met het verande ren van de Noorderbrug te Noord einde van Graft, waarvoor op de be groting f 2000 was uitgetrokken, daar anders weer stagnatie in het verkeer zal voorkomen. De voorzit ter deelde mede, dat de Gemeente architect nog niet kon aangeven, hoe het herstel zal plaats vinden. De oor spronkelijke tekening zal worden bestudeerd om te zien hoe de con structie is. Verbetering zal moeilijk zijn, door het feit dat de brug, die overigens sterk genoeg is, verkeerd ligt. De pers Verder had de heer L. Bruin cri- tiek op een deel van de pers, en het speet hem, dat de correspondent van het desbetreffende blad niet aanwezig was. Het ging erom, dat de raads- verslagen geen juist beeld gaven van hetgeen in de Raad was behandeld. De heer L. Bruin illustreerde dit door het voorlezen van enige uittreksels uit de verslagen. De voorzitter merkte op, dat B. en W. daar niets aan kunnen doen. Het enige is: wendt U tot de redactie van het blad in kwestie, mogelijk komt er dan verbetering. Weth. Heynis achtte dit ook de juiste weg. Volgens de heer Heynis had in een naburige plaats ook iets dergelijks plaatsge vonden. Hierop leverde de rondvraag niets meer op en -daarop sloot burgemees ter Dalenberg de vergadering. (Noot van redactie: Wij stellen er prijs op, onze lezers mede te kunnen delen, dat genoemde critiek niet tegen de Rijper Courant was gericht). Succesvolle première DE RIJP. Zondag j.1. vond in Het Rijper Wapen de jaarlijkse uitvoe ring plaats van de Gemengde Zang vereniging „Voorwaarts" onder lei ding van onze plaatsgenoot de heer H. Keuning. De heer J. Engels opende en heette in het bijzonder burgemeester Da lenberg en echtgenote en 'n deputa tie van de zangvereniging uit Stom- petoren welkom. Hierop was het woord aan het koor. Dit bleek in het afgelopen jaar een flinke uitbreiding te hebben on dergaan. Allereerst zong het koor achtereenvolgens De Nacht, een ka rakterstukje van H. van Rheenen, De Lindeboom van G. Boedijn en het bekende Ave Verum van W. A. Mo- zart. Dit laatste werk werd door de heer H. Vans op de piano begeleid. Hierop volgden twee piano-soli, ge speeld door de heer P. de Geele, n.1. Liebestraum van Liszt en de Wals in As dur van Chopin. Het was buiten gewoon goed werk, wat deze toon kunstenaar het publiek liet horen. Samen met de heer H. Keuning speelde hij vervolgens vier handig piano Militaire mars no. 1 van Schu- bert, Hongaarse dans no. 5 van Brahms en de bekende wals Früh- lingsstimmen van Johann Strausz. Ook hiervoor klonk steeds een dave rend applaus. Het koor besloot het eerste deel van het programma met Avondschemering van F. van Zutfen en het vrolijke Maskerdans van H. Altink. Voor de zang van het koor hebben wij niets dan lof. Zangspel Na de pauze volgde de première van het zangspel „De Fluit van Tro cadillo", tekst van de heer H. Vans, muziek van de heer H. Keuning. Wij kunnen direct zeggen, dat deze pre mière is geslaagd en een succes is ge worden zowel voor tekstdichter en componist als voor de spelers. De Fluit van Trocadillo is een ko mische geschiedenis, welke door de zangers en zangeressen op zeer goede wijze ten tonele werd gebracht. De inhoud behandelt de lotgevallen van een meisje, Anita, dat door haar moeder aan de oude rijke vrijgezel Sprokkelhout, die daarvoor zelf ook zijn uiterste best doet, wil worden gekoppeld. Zij zelf geeft echter de voorkeur aan de jonge kermisgast Steven. De Wonderfluit van de goo chelaar Trocadillo zorgt er tenslotte voor, dat de zaak in het reine komt Anita krijgt haar Steven en Sprok kelhout vindt zyn geluk bij Anita's moeder. Mej. G. Zomerdijk vervulde de rol van Anita op de haar bekende uitste kende wijze. Zang en spel waren als altijd zeer goed. De rol van Steven was bij de heer J. Engels in goede handen, vooral zijn zang was prima. De heer J. L. de Swart was geknipt voor de rol van Sprokkelhout. Deze zeer verliefde hee* op jaren werd door hem op buitengewoon komische en levendige manier vervuld. Mej. B. Akkerman vervulde in haar rol van wed. Brak, Anita's moeder, de an deren op zeer goede wijze aan. De heer T. Zomerdijk vervulde op vlotte wijze de rol van Trocadillo, de bezit ter van de toverfluit. De heer H. van de Weyer, fluit, verleende medewer king van achter de coulissen. Na afloop mochten zowel de schep pers van het zangspel als de uitvoe renden een daverend en welverdiend applaus in ontvangst nemen. De heer J. Engels sloot de avond en bracht daarbij dank aan allen, die tot het welslagen van de uitvoering hadden medegewerkt. Voor de mede werkende toonkunstenaars was nog een passend cadeau in voorberei ding. Aan de souffleur, de heer A. Leguit, werd een rokertje aangebo den. De toneelaankleding, gemaakt door de leden zelf onder leiding van de heer P. Kweldam, was uitstekend in orde. Een geslaagde verloting en een ge zellig bal besloten deze uitvoering. Wij wensen verder de heer H. Vans en de heer H. Keuning toe, dat deze première van „De Fluit van Troca dillo" spoedig door meerdere opvoe ringen gevolgd mag worden. RIJPER BRANDWEER OEFENDE MET NEVELSPUIT DE RIJP. Na Zaterdag j.1. de laat ste les in Alkmaar voor de kring Alk maar van de Vrijwillige Brandweer te hebben bijgewoond, waar een ne velspuit werd gedemonstreerd bij het blussen van een oliebrand, oefende de Rijper Brandweer o.l.v. commandant De Jong Dinsdagavond met hetzelfde apparaat. Hier werd 'n proef genomen met het blussen van een strovuur. Het systeem van de nevelspuit berust op het feit, dat de vlammen geheel van de lucht worden afgesloten. Bij deze demonstratie bleek, dat wel de vlammen onmid dellijk doofden, doch, doordat van onder nog lucht toestroomde, het vuur bleef smeulen. De oliebrand in Alkmaar, welke een opervlakte be sloeg van 14 M2, dat is dus de op pervlakte van een niet te grote ka mer, werd echter in 4 sec. geheel ge blust. Door de oefening in De Rijp is gebleken, dat een hooi of stro- brand niet direct kan worden ge blust met de nevelspuit, doch wel is te localiseren. De oefening vond plaats op de vuilnisbelt bij de Meel zak en trok zeer veel publiek. Bij de eerstvolgende oefening wordt een proef genomen met een benzinebrand. De nevelspuit is ont worpen door majoor Roelofs van het Brandweerwezen in Den Haag. Het in De Rijp gebruikte exemplaar was vervaardigd door onze plaatsgenoot de heer M. van Voorden. Wika Henderikse aan het woord WEST-GRAFTDIJK. Zondag- 3 April hield de Jonge Kerk afd. "West- Graftdijk te samen met afd. Aker sloot in het lokaaltje te West-Graft- dijk een gezellige middag en avond. De middag werd door gebracht in een prettige stemming met zang, volksdansen en enkele andere spel letjes. Ook werd er een wandeling gemaakt. i Mej. Kaay heette bij de avond opening allen hartelijk welkom en gaf direct het woord aan de spreek ster. Wika Henderikse vroeg ons al lereerst of wij wisten dat Wika be tekende.Werkers (sters) in Kerkelijke arbeid". Nu, velen wisten dit natuurlijk niet en verschillende dachten zelfs dat Wika de voornaam was. Ze gaf in het begin de aan. wezigen een kleine lezing om toch vooral het woord van Here Jezus goed te begrijpen, want velen laten het bijbellezen of het bidden als een sleur voorbij gaan, als iets dat nu eenmaal zo „hoort". Als slot voor de pauze waarin thee werd geschonken en foto's bekeken, las Wika Henderikse nog een stukje voor uit de Open Deur, en dat ge titeld was „Van de straat opgeraapt". Na de pauze vervolgde ze met een uiteenzetting over haar werk en de opleiding hiervan in het opleidings internaat „De Horst" te Driebergen. Zij liet een beeld zien hoe men daar wordt opgeleiden door wie. Als bekendste kunnen wij hiervan ver melden de heren E. M. v. Diffelen, ds. F. J. Pop, dr. F. Boerwinkel, prof. W. Banning en nog vele an deren. i Allen krijgen aan het eind van de 3-jarige studie de bevoegdheid om als Evangelist onder volwassen onkerke- lijken te werken. De opleiding kost ƒ1250 per jaar en moet als regel zelf door de a.s. Wika's bekostigd worden. Na deze lezing dankte mej. M. Kaav namens alle aanwezigen Wika Henderikse en zong men met orgel begeleiding Gezang 48. Wika Henderikse las daarna uit de Romeinen brief 8 het 13de vers en na het „Onze Vader" zong men als slot Gezang 53. VOORLOPIG BESTUUR VOOR BEGRAFENISVERENIGING DE RIJP. Maandag j.L werd in café Blokdijk een vergadering be legd, georganiseerd door het Rijper Ziekenfonds, om te komen tot de op richting van een begrafenisvereni ging. De vergadering werd door ruim 30 personen bezocht, waaronder 5 R.K. plaatsgenoten. Hoewel het ini tiatief uitging van het Rijper Zieken fonds, ligt het niet in de bedoeling de begrafenisvereniging een onder deel te doen worden van het Zieken fonds. Op de laatste algemene ver gadering van het Ziekenfonds was de opmerking gemaakt, dat het nuttig zou zijn een begrafenisvereniging op te richten. Hierdoor heeft het be stuur van het iZekenfonds de voor bereidende werkzaamheden ver dicht. De begrafenisvereniging moet echter een apart lichaam worden. Het werd betreurd, dat er zo wei nig R. Katholieken op de vergade ring aanwezig waren. Hierop merk te de heer Abels, bestuurslid van het Ziekenfonds, op, dat bij de R.K. geen behoefte aan een begrafenisvereni ging werd gevoeld, daar het hier de gewoonte is, dat de laatste eer wordt bewezen, door de leden van desbe treffende vak- of standsorganisaties. Men kwam verder tot de vorming van een voorlopig bestuur bestaande uit de heren L. Visser, voorzitter, D. Ent, secretaris, D. Spaarman, pen ningmeester, D. Bruntink, H. Mar- rees, P. Zee en J. Dekker, leden. Men besloot a.s. Maandag een vergadering te belegen in Graft in café Van de Gragt, daar het in de bedoeling ligt ook Graft in de vereniging te betrek ken. Hierbij zal getracht worden het bestuur met Grafters aan te vullen. Contributie en reglementen zullen op de oprichtingsvergadering worden besproken en samengesteld. Verder zal een ledenwerf-actie op touw ge zet worden. Men kan zich reeds als lid laten inschrijven bij de leden van het voorlopig bestuur. Staande de vergadering gaven zich reeds 28 le den op. HANDBAL „GRAFTDIJK" GRAFTDIJK. Donderdag 14 April 's avonds acht uur precies, algemene ledenvergadering in café „De Haan" Oost-Graf tdijk. Ook niet-leden zijn van harte wel kom. Er zijn nog zoveel dames in de buurt, komen jullie ook eens kijken. En schaam je niet. Als je zin hebt, kom je en kijk er niet naar, wat je buurvrouw doet, maar doe je eigen zin. Eei} paar erbij en er is een elf tal voor jullie zelf, en een eigen trainingsavond bovendien. Denken de leden eraan, dat ze hun achterstallige contributie betalen? Doet dat dan 14 April. Na Pasen zal er weer 's Woensdags avonds getraind worden. Wat de vereniging verricht DE RIJP. Donderdag 31 Maart werd in de Ned. Herv. Kerk te De Rijp een propaganda-avond gehou den. georganiseerd door de Vereni ging Kinderzorg Noord-Holland. Ds. Kastein heette de aanwezigen wel kom en wel in het bijzonder ds. Van Deth, directeur en de heer Termaat, propagandist van Kinderzorg. Ds. van Deth besprak het werk van Kinderzorg en begon met te zeg gen, dat er helaas ouders zijn, die niet waard zijn deze naam te dragen en waarvan de kinderen aan de ouderlijke macht moeten worden onttrokken. Vroeger werden deze kindéren in gestichten onderge bracht, doch de ervaring heeft ge leerd, dat dit niet de aangewezen manier is. Het blijkt, dat het kind slechts weer een goede toekomst te gemoet, gaat, indien het in een gezin wordt ondergebracht. In het bijzon der de Ned. Herv. Kerk heeft hier toe het initiatief genomen. De Ver eniging Kinderzorg zoekt contact met pleegouders en oefent ook na de plaatsing in het gezinsverband van het kind een geregelde controle uit, en ruimt eventuele moeilijkheden uit de weg, in samenwerking met de pleegouders. Dit is in vele gevallen een zeer moeilijke taak, daar blijkt, dat vele kinderen een geestelijke knak hebben gekregen, door de soms meer dan droevige huiselijke om standigheden. Spreker gaf hiervan enige treffende voorbeelden. Lichtbeelden Na een korte pauze vertoonde de heer Termaat verschillende lichtbeel den, die op het werk van Kinder zorg betrekking hadden. Ds. van Deth gaf hierbij een uitleg. Vele plaatjes toonden de kinderen, nu weer gelukkig, temidden van speel kameraadjes en de gelukkige pleeg ouders. Verder waren er plaatjes van verschillende weeshuizen, o.a. die van Purmerend en Graft, die nu geheel of gedeeltelijk ongebruikt staan en waarvoor plannen bestaan ze als tehuizen voor de bescherme lingen van Kinderzorg in te richten. Hiervoor is echter veel geld nodig en hoewel Kinderzorg subsidie van het Rijk ontvangt, is dit niet vol doende om alle kosten te dekken. Daar het niet in de bedoelig lag een collecte te houden, werd een ieder opgewekt een busje in huis te ne men, waarvan de inhoud op gezette tijden zal worden opgehaald. Tevens wordt men dan regelmatig op de hoogte gehouden van de werkzaam heden van de vereniging. Hierop bracht ds Kastein dank aan ds. Van Deth voor zijn uiteenzetting en zei te geloven, dat de Vereniging Kinderzorg in ds. Van Deth een goe de propagandist had gevonden. Ver der hoopte ds. Kastein, dat de op brengst van de busjes, die van het vorige jaar, welke f 7000 bedroeg, verre mocht overtreffen en dat de f 10.000 zal worden bereikt. Ongeveer 50 personen waren op deze avond aanwezig. Slot weekend Kadercursus P.J.G. (N.H.) SPIJKERBOOR. Zaterdagavond 2 April waren op Spijkerboor in het café „Het Herenhuis" tcirca 48 P.J.G.'ers bijeen gekomen voor een weekend, dat als slot van de Kader cursus der P.J.G. werd gehouden. Na de gezamenlijke broodmaaltijd en samenzang gaf de heer N. Dissel koen een korte uiteenzetting van de taak der jeugd. Daarna kwam de Inleiding van de avond, die werd gehouden door de heer Guermonprez van de Volks hogeschool te Bergen (N.H.). Spreker gaf ons een nadere toe lichting op de vragen der afgelopen cursus, over de Benelux en de onder werpen het Marshall-plan en h<-t Atlantisch Pact. Voorts werd gesproken over do jeugd op het platteland. Na afloop van deze lezing werden over dit on derwerp nog verschillende vragen be. antwoord. Tenslotte werd door de heer J. Keetman aan het bestuur van de P.J.G. afd. Grootschermer en afd. Starnmeer een voorzittershamer aan geboden. De volgende morgen waren circa 35 leden aanwezig. Om 12 uur open de de heer Oltmans wederom. Nadat de heer Disselkoen een in leiding over het doel en streven van de P.J.G. had gegeven werd om 1 uur 5 de warme maaltijd gebruikt. Kort daarop begon de discussie over de ge houden lezing. Na de thee begon de heer Oltmans als laatste zyn betoog op „Ver- enigings Techniek" en vertelde over welke kwaliteiten de verschillende bestuursleden moeten beschikken. Nadat nog enige vragen werden gesteld sloot de heer Oltmans om 4 uur dit geslaagde weekend. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Overleden: Aldert Pil- kes, oud 72 jaar, echtgenoot van N. Rijkes.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2