UIT DE GESCHIEDENIS VAN „BATO'' 14 jaar in plaats van doodstraf Tot wederdienst bereid NIEUWE BONNEN Bokser-politieman Sam Oly voor Raad van Cassatie: No. 1781 Vrijdag 22 April 1949 39e Jaargang lUfoet Coucant voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken G. J. Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis Abonn émentsprij s: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Rijper sportjougens Geruime tijd geleden hebben wij een tweetal artikelen gepubliceerd over de Geschiedenis van „Bato". Door omstandigheden is daar geen vervolg op gekomen. Op verzoek zullen wij dit nu doen. De oprichting enz. hebben wij reeds besproken. Turners, worstelaars en gewiehtheffers van naam als Jan Ploeger, Europees kampioen worste len, allround athleet, Kootje Leguit, uitmuntend in alle sporten, en Ko Hoogstraten, allen nauw verbonden met de Geschiedenis van „Bato" gij hebt het kunnen lezen. WtJ waren gekomen tot het punt, dat de Gym.- en Worstelvereniging „Bato" in conflict geraakte met bur gemeester Romeijn, over de bij „Bato" in gebruik zijnde turntoestellen. Hoe op de sommatie van de gemeentepo litie Houtman, om de toestellen ogen blikkelijk in het gemeentelokaal Cam- brinus te plaatsen, de voorzitter, aan wie dit bevel werd gegeven, ant woordde, dat de burgemeester naar de hel kon lopen. Een tweede som matie, in dreigender vorm, had het zelfde resultaat. Toen volgde de slag op de kruitpan. De eigenaar van Bato's oefenlokaal stapte de smede rij van Bruntink binnen, waar de Bato-voorzitter als smidsknecht werkte, en zegde hem de huur op van het oefenlokaal. Nu werd het gevaar urgent. Burgemeester Romeijn en kastelein Heuvel tegen Bato. Baas Bruntink, die al meermalen de evo luties van zijn onrustige knecht had gadegeslagen, dacht, „het is weer zo laat, hij krijgt weer herrie". „Don der maar op jongen, zoek je kame raden en vecht 't uit". En, zoals wij toen in ons laatste artikel hebben geschreven: „Jongens, die ettelijke keren op de worstel- matras hun partijtje maakten, waren voor een robbertje met de burge meester heel niet bang. Het werd een pracht partij, hoewel de eerste ronde verloren ging". Geheel juist i« dat eigenlijk niet. Om in worstelaarstermen te spreken: Met een verrassende greep wisten wij de burgemeester te vloeren, maar toen kwamen de blinkende knopen op de proppen en toen werden wij ge vloerd. Maar de beslissingsronde was voor Bato. Het verloop van deze spannende kamp zullen wij u be schreven. Reken maar gerust lezers, dat wjj toen voorbeeldig hebben geno ten van die historie, zelfs nu nog, bij het schrijven ervan, genieten wij van de humor in dat gebeuren. „Het Sterk" Dus de oefenzaal was opgezegd door kastelein Heuvel. En toch moest er wat op gevonden worden, want er was geen ander lokaal, geschikt voor turnen en worstelen en wist Bato geen onderdak te vinden voor haar toestellen, dan moesten zij weer te rug naar de gemeente en dan was Bato ze voorgoed kwijt. Nu stond er in de Kerksteeg een groot pakhuis, vroeger een sigarenmakerij, „Het Sterk", eigendom van een koopman in oudroest en vodden, Japie Bout. „Donder maar op" had baas Brun tink tegen zijn knecht gezegd. Nou, die was al weg. Die zat al bij Japie te vertellen van de grote samenzwe ring. Zoals alle Rijpers in die dagen, als er strijd geleverd moest worden tegen de Overheid, dan waren ze direct bereid om partij te kiezen te gen de Overheid. „Zeker jongen, jul lie kunnen het pakhuis huren. Geld komt wel. Vasthouwen hoor!" Nu moest in korte tijd de hele turn- en worstelinventaris van de bovenzaal van Heuvel naar „Het Sterk" getransporteerd worden. Het was 's middags 4 uur en de Over heid zat ook niet stil. Popelend van ongeduld De meest strijdbare Bato-jongens waren reeds op het alarm-appèl ver schenen, popelend van ongeduld om aan de slag te gaan. Handkarren moesten er wezen, touwen om de boel te laten zakken .Baas Bruntink was weer de redder in de nood, die begon er plezier in te krijgen. Met handkarren en touw trok het Bato-legioen Heuvelwaarts. „Wat moeten jullie", Heuvel gesproken. „Nou, je hebt ons de huur opgezegd en nu komen we onze spullen halen en ze naar een ander lokaal bren gen". „Het gaat niet door. Bevel vap de burgemeester, geen toestellen aan die troep afgeven, de gemeente komt ze zelf om zes uur halen". Zo, dat was weer wat nieuws. De Bato-ploeg kwam met flinke argumenten naar voren en was bereid om met nog ster kere argumenten haar rechten te verdedigen. Maar geen kans, de deur ging op slotMaar achter de deur werd een hevige strijd uitgevochten tussen het echtpaar Heuvel. De vrouw pro-Bato, de man contra. Inhiiddels groeide de belangstelling van de zijde van het publiek zienderogen. Dan ging de deur open en een overwon nen kastelein gaf order om binnen een kwartier met alle sportrommel te verdwijnen Steeds meer handen De bovenramen werden opgescho ven en eerst werd de grote worstel- matras (4 x 4 m.) naar beneden ge kieperd en daarboven het kleine spul. Er kwamen steeds meer handen die hielpen, zodat in korte tijd de inven taris op de karren was geladen. Heu vel slaakte een zucht van verlichting- toen de karavaan zich in beweging- stelde, want ieder ogenblik had de Overheid kunnen verschijnen en een volksoproer ligt in een klein hoekje. In optocht ging het naar de Kerk steeg en daar werden ze met open armen ontvangen door het Kerksteeg- proletariaat. „Afladen!" En nu het de finitief grondig voorbereiden. Hamer en draadnagels jongens, en vastspij keren de spullen. Eerst de kist van de rekstok met grote draadnagels aan de vloer nagelen, alle ijzerwerk er in, de halter van 150 kilo er bij. Goed. Nu de springmatten, de brug, spijker vast. Zo, alles goed verzekerd. Nu maar afwachten op de dingen die ko men moesten. Nou, dat duurde niet lang Gewapende macht Een tweede optocht kwam in zicht, 'n karavaan om van te watertanden. De honden gingen tekeer als duivels tegen zo'n machtsvertoon. Aan de kop van de stoet liep de burgemeester, de ambtsketen op de borst. Achter de gezagvertegenwoordiger schreed sta tig het complete bestuur van Volks weerbaarheid. Daar weer achter de timmermansbaas Jan Leguit met twee knechten en handkarren. De flanken werden gedekt door twee politie agenten in oorlogsuitrusting. Onder groot gejuich van de Kerkesteeg-pvo- leten werd halt gehouden voor „Het Sterk". „Het Sterk" was een soort belegei- de vesting geworden. Binnen de „Ba- to-rebellen," buiten de Overheid en de Gewapende Macht. (Wordt vervolgd). EMMABLOEM-COLLECTE DE RIJP. A.s. Zaterdag en Zondag zal in De Rijp de jaarlijkse Emma- bloem-collecte gehouden worden. De bate van deze collecte komt geheel ten goede aan de plaatselijke tuber- culosevereniging, die vooral in deze na-oorlogse tijd veel geld nodig heeft. Dat ieder aangeraden wordt mild te geven is eigenlijk overbodig. JAARVERGADERING „VOORWAARTS" DE RIJP. Woensdag 13 April hield de Zangvereniging „Voorwaarts" haar jaarvergadering in het Rijper Wapen. De besprekingen hadden een vlot verloop. Financieel was de ver eniging het afgelopen jaar iets voor uitgegaan, dank zij de verloting, want de uitvoering sloot met een nadelig saldo. De periodiek aftre dende bestuursleden, t.w. mevr. Garms, mevr. Breg, de heer J. L. de Swart en de heer Jb. Volger, werden allen herkozen. De traditionele feestavond mor de leden zal worden gehouden op 14 Mei a.s. Mei 't con coursen wil het nog steeds niet vlot ten. Na het afbericht van Amster dam-Noord, heeft het bestuur nu ook uit Zaandam bericht ontvangen, dat dit concours niet doorgaat. Men hoopt nu nog in een andere plaats te slagen. Voor de winter bestaan weer plannen om een operette op te voeren. VERLOREN DE RIJP. Bij de politie werden als verloren aangegeven: 1 knot grijze wol en een kluwen zwarte wol. Koninginnedag In verhand met Koninginne dag verschijnt onze krant vol gende week op Donderdag. Copie en advertenties gelieve men tot uiterlijk Woensdag morgen aan de bekende adres sen te zenden. oor de Raad van Cassatie diende gistermorgen de zaak tegen de Am sterdammer Sant Oly, een bokser, die voor de bezetting een populaire fi guur was in het Amsterdamse poli- tie-corps. Tijdens de oorlog werd hij echter een zeer berucht Jodenjager. Requirant, die deswege door het Am sterdamse Hof tot de doodstraf was .veroordeeld, vertelde, dat hij steeds de gevierde en populaire Sam Oly was geweest. Dit veranderde, toen hij lid van de N.S.B. werd. „Toen was ik een paria voor mijn colega's, en ik was eigenlijk blij, dat ik bij de „Zentralsteüe für Jüdische Auswanderung" werd geplaatst", zei hij. De president mr. Haga, vroeg hem, waarom hij toch zo hard tegen Joden was opgetreden. Was hij dan anti semiet? „Neen", zei Oly. „Voor de oorlog was ik lid van een Joodse boksclub en ik kon reuze met de Jo- der opschieten. Het was altijd Sam voor en Sam na. Requirant ver klaarde, dat hij Joden moest arres teren. Hij kreeg er bevel toe. De ar restaties had hij echter steeds „hu maan" verricht. „Daar heb ik niets van gemerkt", zei mr. Haga. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Margaretha Geertje, d. v. D. Kok en G. M. Rot. Overleden: - Neeltje Bunschoten, wed. van Klaas Veenman, oud 82 j. BURGERLIJKE STAND GRAFT. Ondertrouwd: Hendrik van Straten, oud 22 jaar, won. te de Rijp en Neeltje van Leijen, oud 22 jaar, won. te Graft. Psychiatrisch rapport De verdediger, mr. Boltjes uit Am sterdam, baseerde zijn pleidooi op het psychiatrisch rapport, dat tot de conclusie is gekomen, dat Sam Oly's successen op boksgebied zijn primi tieve en onontwikkelde geest totaal uit het evenwicht hebben gebracht. De raadsman zag in hem 'n „dom me kracht", het typisch voorbeeld van een hordemens. Naar zijn me ning was requirant zo zwaar gestraft, omdat hij „de bekende Sam" was. Mr. Boltjes vond een dergelijke mo tivering onredelijk en wees op een ander geval, de rechercheur Natte uit Amste rdam, die voor precies de zelfde feiten tot 9 jaar gevangenis straf was veroordeeld. Ook de pro cureur-fiscaal, prof. mr. Langemey- er, achtte de door het Amsterdamse Bijzonder Hof opgelegde straf te hoog. Hij beschouwde Oly niet als het ergste soort Joden vervolger. De tenlaste gelegde mishandelingen wa ren, aldus de procureur-fiscaal, be wezen. Veel aandacht wilde hij er niet aan wijden, omdat, zoals hij zei, requirant een van die mensen is, die reeds mishandelen, wanneer ze een ander aanraken. De zeea* bemerkte geestelijke horizon Oly in aanmerking genomen concludeerde prof. mr. Langemeyer tenslotte tot een gevangenisstraf van 14 jaar met aftrek. Uitspraak over 4 weken. PREDIKBEURTEN DE RIJP 24 April 1949 Ned. Herv. Kerk n.m. 7 uur ds. Kastein. Doopsgez. Gem. n.m. 7 uur d*. Keuning. Evang. Luth. Kerk v.m. 10 uur mevr. C. Rinsema-Schipper. Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst. GRAFT Ned. Herv. Kerk Geen dienst. NOORDF.INDE Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur cand. Brouwer. WEST-GRAFTDIJK Ned. Herv. Kerk Geen dienst. GROOT SC HERMER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur H. U. Albertz. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk Geen dienst. STOMPFTOREN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. W. Wesseldijlt. ZUID-SCHERMER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. F. Keja. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk. zie Stompetoren. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Leendertz. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 3 uur ds. J. E. Visser. ZONDAGSDIENST ARTSEN BEEMSTER'DE RIJP Zondag 24 April dr. J. G. Wegdam, de Riip, telef. 38. Experiment van „Amicitia" SCHERMERHORN. Een succes is het niet geweest, als wij eerlijk onze mening mogen zeggen, dit experi ment van „Amicitia" om nu eens met uitsluitend jonge krachten een uitvoering te geven. Nu had men door de keuze van het bekende blijspel „Tot wederdienst bereid" de taak van de spelers niet gemakkelijk gemaakt. Sfeer en mi lieu zijn zeer voorname factoren in dit blijspel. „Amicitia" beschikt over veel uit stekende krachten, maar dat zijn nu juist niet de jongere, en nieuwe le den. Die hebben nog veel te leren van hun oudere toneelvrienden. Wij kunnen gerust aannemen dat de re- giseuse, mevr. KluftKan, haar uiterste best heeft gedaan om „Tot wederdienst bereid" goed te brengen. Met het materiaal dat zij tot haar beschikking had kon zij dan ook niet hoger stijgen dan het praedicaat „Goed". Ontegenzeggelijk ware het door hen, die nu vrijwillig op non- actief bleven tot groter hoogte ge bracht. En daar komt ook bij dat minder goed spel, ook het spel dei- anderen drukt Het was opmerkelijk, dat hier een geroutineerde speler als de heer P. Kluft in zijn rol als de oude Ollie Smit de situatie vaak moest redden en de sfeer van mat heid door zijn optreden en spreken wist op te heffen. Mevr. T. Imming v. d. Pijl, was feitelijk de enige die werkelijk op uitstekende wijze haar rol speelde. Tot al de anderen kun nen wij, zonder daar enige onaange naamheid mee te bedoelen, zeggen: Mensen, 't had veel beter gekund, jullie had er iets meer van kunnen maken. Bedenkt dat jullie tenslotte de roemrijke toneelloopbaan van Amicitia moet voortzetten. Dus neemt een voorbeeld aan hen, die nu nog te midden van jullie werken en laat hun spel jullie stimuleren. De zaal van de Rode Leeuw was de 2e Paasdag geheel gevuld. De be langstelling liet niets te wensen over. Maar er was ook veel rumoer gedu rende het spel, dat was hinderlijk. De firma Wübbe, die zo langza merhand de redder in de nood wordt voor de toneelverenigingen had ook nu haar volle medewerking verleend, zodat de toneelaankleding weer keu rig verzorgd wa».' Voor het tijdvak van 24 April tot en met 7 Mei 1949 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen Voedingsmiddelen kaarten 905 101 Vlees (A, B, D', 100 gr. vlees 102 Vlees (A, BJ 300 gr, vlees 103 Vlees (D) 100 gr, vlees 105 Algem. (A, B, C) 250 gr. bo ter, margarine of vet •106 Algem. (A, B) 500 gram bo ter, margarine of vet 107 Algem. (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 108 Algem. (A. B) 125 gr. koffie 109 Algem. (A, B) 50,0 gr. sinaas appelen (inleveren uiterlijk 30 April) 112 Alg :m. (B) 200 gram kaas of 250 gra. korstloze kaas 114 Algem. (D) 250 gram boter, margarine of vet 115 Algem. (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 116 AlgT (D) '1 kg. sinaasappe- 'n (inleveren uiterlijk 30 April) Tabakskaarten 9"3 76 Tabak (QA) 2 rantsoenen si garetten of kerftabak 78 Tabak (QC) 2 rantsoenen si garetten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 905 (bijz. arbeid, a.s. moeders, zieken) C -Jdig zijn de bonnen, gemerkt met de 1. _>r L. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 April worden gebruikt .De bonnen 084, 089, 090, 091, 093, 097, 098 en 099 Algemeen der bon kaarten voor voedingsmiddelen kun nen vernietigd worden. UITVOERING „NIEUW LEVEN" WEST-GRAFTDIJK. Maandag avond, Tweede Paèsdag, gaf de West-Graf tdijker toneelvereniging „Nieuw Leven" in de zaal van de heer J. Schoon te West-Graftdijk 'n opvoering' van het toneelstuk „Pietje de duivel". Dit toneelstuk dat uit drie be drijven bestaat is geschreven door Henri van Doele, en gaf een geheel andere vertolking weer van Nieuw Leven's laatste stuk ,.'n Pierrot treedt op." Want dat was een stuk met een prachtige waardevolle ach tergrond, en dat kunnen we helaas van het stuk van deze avond niet zeggen. En hoewel Nieuw Leven er al zijn kracht aan gaf, en er verschil lende goede momenten in waren, kunnen we toch niet zeggen dat het geheel ons na de uitvoering tot na denken zal stemmen. Neen zo'n stuk was Pietje de duivel niet, maar toch was zoals reeds gezegd de opvoering goed en had Nieuw Leven bij het einde een dankbaar en een verdiend applaus in ontvangst te nemen. De hoofdrollen werden vervuld door Jb. Dubbeld als de brandstof- fenhandelaar, mej. G. Klinkhamer als Coba de dienstbode, mevr. J. LeegwaterAltman als Marie Zon neveld en W. v. d. Hoff in de titel rol van Pietje de duivel. De bijrollen door mej. J. Prins, C. Klinkhamer, mevr. A. Stichterde Jongh en H. Altman. Deze vormden te samen met de personen van de hoofdrollen een sluitend geheel. De aankleding van het toneel was goed verzorgd evenals het kap en grim- wnrk van de heer Loevens uit Alk maar. De balmuziek dat op deze avond weer door de Jantjes werd verzorgd hield de toehoorders na afloop nog een gezellig poosje bijeen. Zo is Nieuw Leven in dit seizoen dan weer aan het eind van haar uit voeringen gekomenmaar wij hopen dat zij ook het volgende sei zoen weer met enige mooie stukken uit de bus zal komen. Een hordemens

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1