UIT DE GESCHIEDENIS VAN „BATO'' Ned. Herv. Oratorium vereniging bestaat 25 jaar NIEUWE BONNEN Sluiting Wintèrcu sus L.T.B. Ne. 1783 Vrijdag 8 Mei 1949 39e Jaargang G. J.Hoogcar spel, Beemster Telef. 10. Gironr. 470889 Ad vertentieprij s: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis Jlifaet Couccud voer De Rijp, Graft, Noordeinde. Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Sehermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbeuling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Waardige herdenking (Vervolg). Er uit!!! Kiep de burgervader wit van woede, toen er gedreigd werd •met de officier van Justitie. Er uit! En ik ben niet meer te spreken voor jullie. Nou daar stond het tweetal op de stoep. Wat nu? Overal worden we eruit gezet.' Uit het lokaal van Heu vel, uit het „Sterk". Nu weer uit de Burgemeesters woning, 't Begint een tonig te worden. Er moet maar weer wat anders geprobeerd worden. De volgende middag stapt de voorzit ter naar Houtman de gemeentepoli tie en vraagt of ie proces-verbaal wil opmaken van een diefstal van turntoestellen, gestolen uit dat en dat perceel. Daders, burgemeester en 'bestuursleden van Volksweer baarheid. Gaat niet door. Begint ie niet aan. Dan maar naar Rijksveld wachter Dijkstra. Die denkt er even min over. Nu naar de gemeente secretarie. Tot de gemeente-sëcre- taris de heer Koker, of de Burge meester te spreken is. Dat lukte, wat of er aan de hand was? Nou een diefstal aangeven en er moest pro ces-verbaal van opgemaakt worden. Of de voorzitter wist, wie de dader was. Jawel, de Burgemeester in eigen persoon. Er uit!! Nou, dat was een bekend wijsje, 's Avonds verga derde de Bato-jongens om eens te beraadslagen wat er nu verder moest gebeuren. Een schrijven naar de of ficier van Justitie, had ons gezien de ervaringen met het wettelijk ge zag enigszins huiverig doen worden. Met de gemeenteraad was daar niets mee te bereiken? Ja, dat was wat. Er zou spoedig raadsvergadering zijn, dus dat kwam mooi uit. Eén van de rebellen moest enige raads leden bezoeken, en de zaak uitleg gen. De voorzitter was het slacht offer, dus die ging de volgende avond op stap. Op stap. P. v. d. A.: C.P.N.: K.V.P. enz bestonden er toen nog niet, en even goed draaid'e de wereld dus, daar maakte je je eigen niet druk over. Mannen die op de kar durfden te springen, die moest je hebben. Eerst naar J. Blokdijk, boertje en melk boer op 't Westend. Toen naar J. Verver, een bakker in de Kerkesteeg én vervolgens naar de heer Van Flodorp. procuratiehouder van het Groot Noord-Holl. Begrafenis Fonds Een actief en strijdbaar drietal. De zaak uiteen gezet. Ze wisten het trouwens al, er was al aardig wat stof opgejaagd in dat korte tijdje. Een request op zegel aan de ge meenteraad was nodig, en dan moes ten we maar wachten tot de raadsr vergadering. Toen de bewuste raadsvergadering er was, begaf de BATO-ploeg zich 's avonds in voldoende aantal naar de vergadering. In de raad. Eindelijk! Ingekomen request van de Gym-- én worstelver. BATO, be helzende enzZullen wij als Distributiedienst Kring Alkmaar UITREIKING BONKAARTEN 009 De uitreiking van levensmiddelen kaarten 909 en extra kaarten voor a.s. en jonge moeders zal plaats vinden: Groot-Schermer (café Kaij) alle inwoners van 9.3011.30 uur op Dinsdag 10 Mei 1949. Driehuizen (café Slooten) alle in woners van 13 uur op Dinsdag 10 Mei 1949. Kogerpolder (perceel Heinis) alle inwoners van 9.3012 uur op Donder dag 12 Mei 3 949. West-Graftdijk (café Schoon) alle inwoners van 13 uur op Donderdag 12 Mei 1949. Dc uitreiking te De Rijp wordt nog nader bekend gemaakt. Naar het uitreiklokaal dienen te worden medegebracht: 1. Distributiestamkaart plus inwis selingsbon 905. 2. Inlegvel CA of CB (a.s. of jonge moeders). N.B. Mede in verband met de ver minderde personeelsbezetting, kan van bovengenoemd schema niet worden afgeweken; men kome dus op de vast gestelde dag. kennisgeving beschouwen sprak de Burgemeester. Zal niet gaan Burge meester, spraken de heren Verver, Blokdijk en Flodorp, wij zullen dat request even behandelen. En dat ge beurde. Het was een somber uurtje voor de Burgervader en voor Volks weerbaarheid. Want aan het einde van de heftige besprekingen bleek zeer duidelijk, dat de turntoestellen aan BATO in bruikleen waren af gestaan op een besluit genomen door de gemeenteraad. Een schriftelijke bevestiging ondertekend door twee bestuursleden enerzijds en van ge meentewege anderzijds bevond zich in handen der beide partijen. Dus werd een motie aangenomen. Ten eerste dat de Burgemeester weder rechtelijk turntoestellen die onder berusting stonden van Bato, had toegeëigend en laten vervoeren naar Cambrinus; Ten tweede: De toestel len moesten weer teruggebracht worden naar de plaats waar zij we derrechtelijk waren ontvreemd. En wilde de Burgemeester gebruik ma ken van de turntoestellen ten be hoeve van Volksweerbaarheid, dan kon hij dat schriftelijk verzoeken aan de voorzitter van Bato. Deze motie werd aangenomen met bijna algemene stemmen. Met een wild Indianen,gehuil Reageerden de Bato-jongens o]3 deze slotacte. We gens ordeverstoring moesten wij ons verwijderen. Alweer er uit. Hinderde echter niet, we hadden het gewonnen. Het slot vertellen wij U de vol gende week. KONINGINNEDAG 1949. DE RIJF. leefgelegenheid vau de eerste Koninginnedag op 30 April had het Oranje-comité De Rijp voor de kinderen van de lagere scholen en de kleuter-scholen een kinderfeest geor ganiseerd. De zaal van de heer Zomer dijk was Zaterdagmiddag geheel ge vuld met meer dan 300 kinderen. Ook Burgemeester Dalenberg maakte een deel van het feest mee. Na de opening door de voorzitter van het Oranje comité, Dr. Sehermerhorn, en het zingen van het Wilhelmus, werden de ongens en meisjes vergast op de goo cheltoeren van de heer F. Jacet uit Lauge- dijk. De diverse nummers werden met aandacht door het wel zeer dankbare publiek gevolgd. Vooral wanneer de medewerking van kinderen uit de zaal werd gevraagd, was het enthousiasme van de jeugdige toeschouwers groot. In de pauze werden de kinderen ge- tracteard op limonade, koek en ver snaperingen, terwijl de tijd, die niet nodig was voor het verorberen van de consumptie, gebruikt werd voor het zingen van de meest uiteenlopende liedjes. Voor de jongedames, die de versnaperingen rondbrachteneen woord van lof. Dit zeei zeker niet gemakke lijke karwei, uitgevoerd tussen de niet altijd even rustig zittende kinderen, werd geheel zonder ongelukken vol bracht. Tot besluit van de middag dankte de heer P. Middelkoop de heer Jacet voor de aangename uren, die hij de kinderen had gebracht. Ook in Graft was een dergelijk pro gramma door het Oranje-comité samen gesteld. Hier waren bijna 150 kinderen bijeen in de zaal van de heer van de Gragt. Nadat de lieer P. Mul een kort openingswoord had gesproken en ons volkslied was gezongen, vertoonde de bekende goochelaar Mr. Hedi uit Midden-Beemster zijn kunststukjes voor de jeugd. Ook hier was het enthousi asme van de kinderen groot. In de pauze ontvingen de kinderen een trac- tatie. Burgemeester Dalenberg gaf ook liier van zijn belangstelling blijk. De heer P. Mul sloot de festiviteiten. GROSLIJST P. v. d. A. DE RIJP. In de huishoudelijke vergadering van de P. v. d. A., afdeling De Rijp, is de volgende groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing als volgt vastgesteld: 1. K. Luder; 2. D. Tol3. G. Eger; 4. K. de Jong'; 5. Mevr. van Braam-Altman; 6. H. van Braam. EMMABLOEM-COLLECTE. DE RIJP. De op Zaterdag 23 April gehouden Emmabloem-collecte heeft alhier opgebracht f 83,09. Een woord van dank aan geef sters, gevers en collectanten is hier zeker op zijn plaats. Voor het tijdvak van 8 tm. 21 Mei 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELEN - KAARTEN 905 121 vlees (A, B, D) 100 gram vlees .122 vlees (A, B) 300 gram vlees 123 vlees (D) 100 gram vlees 125 algemeen (A, B, D) 250 gram boter, margarine of vet 12b algemeen (A B) 250 gram boter, margarine of vet 127 algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 132 algemeen (B) 500 gram boter, margarine of vet 134 algemeen (D) 125 gram boter, boter, margarine of vet 135 algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAKSKAARTEN 903 79, 80 tabak (QA) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 81 tabak (QC) 2 rantsoenen siga retten of kerftabak (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de des betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 906 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken. Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter- M. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vry'dag 6 Mei worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen 104, 110, 111, 113, 117, 118 en 119 kunnen worden vernietigd. Afsche d van meester Bosüiui) DE RIJP-GRAFT. Vrijdagavond werd in de R.-K. Parochiale St. Jozef school, de laatste cursus-avond gehou den van de algemene land- en tuin bouw-w'nter-cursus, georganiseerd door de L.T.B. afd. De Rijp-Graft. De afsluiting van deze twee-jaarlijkse cursus werd deze keer wel heel officieel gehouden, daar het tevens het afscheid betekende van meester P. Bosman, die gedurende 18 jaar de cursussen heeft geleid. Meester Bosman opende deze laatste avond en heette vooral welkom ir. Rietsema. rijkstuinbouw-consulent, de heren wethouders J. Nat en J. P. Poel, het bestuur van de L.T.B. en pastoor Coppens. Door de heer Bosman werden nu ge durende eeó half uur, aan de cursisten vragen gesteld, waaruit bleek, dat het theoretische gedeelte, dat door hem was gedoceerd, heel goed was gevolgd. Ook de heer S. Visser, die vooral het practische gedeelte heeft verzorgd, stelde diverse vragen. Nadat was gebleken, dat ir. Rietsema ten volle tevreden was over de bereikte resultaten, werden de diploma's door ir. Rietsema uitgereikt. Als bijzonder heid mag worden vermeld, dat alle cur sisten deze keer voor een diploma in aanmerking kwamen, waaronder zelfs twee met zeer veel lof, n.1. de heren P. Oudejans Jz. en J. Roelofsen Nz. In een korte kernachtige toespraak feliciteerde ir. Rietsema 'de cursisten met het behaalde succes en wees voor al op de grote waarde van een diploma. De heer Bosman dankte hierna Ir. Rietsema voor zijn hartelijke woorden en feliciteerde nu op zijn beurt de onder zijn leiding gestaan hebbende cur sisten. Hij hoopte, dat zijn arbeid, welke hij tezamen mer de heer Visser heeft mogen geven, zal mogen leiden tot het vormen van goede vakmensen, die hun plaats in de tuinbouw ten volle waard zijn. De heer G. J. Visser, voorzitter van de L.T.B. dankte hierna de heer Bos man. Ook hij ging breedvoerig in op de altijd bestaand hebbende goede ver standhouding. Als blijk van waardering voor de goede resultaten en met de bedoeling deze avond een feestelijk cachet te geven, werd nu door het bestuur, naast het cadeau voor de heer Bosman, dat bestond uit een kist sigaren, aan de heer S. Visser een doosje sigaren en aan alle aanwezigen een gebakje aan geboden. Namens de cursisten sprak de heer D. Ridder, door hem werden de heren Bosman en Visser, bloemen, sigaren en een taart aangeboden. Na nog een enkel sluitingswoord te hebben gesproken, nam meester Bos man van ieder afzonderlijk, met een stevige handdruk afscheid. 25 Jaar geleden richtten enige Alk- maarders het Vrijzinnig Hervormde Zangkoor op. Drie jaar daarna wist het toenmalige bestuur de nu alom bekende muziek- en koordirigent, de heer Corn. Jonker, bereid te vinden om als dirigent hét koor te leiden. „Ik wil het doen", sprak de heer Jonker, „de eerste tijd behoef jelui mij geen salaris te betalen, maar ik stel als voorwaarde: Zorg dat er le den komen". En dat gebeurde, van de 13 leden sprong het ledenaantal omhoog tot 140. 25 Jaren zijn voorbijgegaan. Uit dat kleine zangkoortje groeide de Ned. Herv. Oratorium-vereniging Alkmaar. In deze periode kan zij op een prachtige staat van dienst wij zen. In de afgelopen jaren heeft zij op muzikaahcultureel gebied top prestaties geleverd. Zonder de be zielde leiding van dirigent Jonker ware dat niet mogelijk geweest. Er heeft echter al die jaren een harmo nische jemenwerkimg bestaan tussen de dirigent en het koer en daaraan dankt de Oratorium-vereniging haar vooraanstaande plaats in onze mu ziekwereld. 25 Jaar. Dat is een jubileum. En een jubileum wil men vieren. Nu heeft de Oratorium-vereniging in de voorzitter, de heer J. Dalenberg, een uitstekend organisator. En iemand dfe twintig jaren in zijn vereniging de voorzittershamer heeft gehan teerd, weet wat hij wil en zit vol nieuwe ideeën. Op waardige wijze. Hoe kunnen wij ons 5e lustrum op waardige wijze vièreri? „Zie eens", sprak de heer Dalenberg, op de persconferentie die Donderdag j.1. in het verenigingsgebouw werd gehouden, „wij willen dit jubileum tot iets bijzonders maken. Het moet een hoogtepunt worden in ons mu ziekleven. Ten eerste hebben wij ons in verbinding gesteld met de alom CANDIDATENLIJST DER K. V. P. DE RIJP—GRAFT. De gehouden stemming heeft geen enkele wijziging gebracht in de candidatenlijst van de K.V.P. in de afdeling De Rijp-Graft. De officiële candidatenhjsten zullen dus, in de gegeven volgorde, de vol gende namen bevatten: De Rijp: 1. J. P. Poel, 2. J. B. Sassen, 3. J. Tromp, 4. J. G. Wegdam, 5. M. Blokdijk, 6. Jac. Noë, 7. J. C. van Straaten, 8. N. C. de Vries. Graft: 1. J. Ch. Heijnis, 2. J. Schok ker, 3. C. Taam, 4. J. Eggers, 5. C. Jongkind, 6. Jac. J. Zaal. OUDSTE MANUFACTURENZAAK VAN ONS DORP IN ANDERE HANDEN DE RIJP. Met ingang van 1 Mei j.1. is de manufacturenzaak Gebr. Zur- lohe overgegaan in handen van de heer S. de Wit uit Bovenkarspel. Hier mede is de oudste manufacturenhandel tc| De Rijp in nieuwe handen gekomen. Reeds vanaf 1872 is deze zaak in han den van de familie Zurlohe. In dit jaar kochten de heren H. T. en J. Zurlohe de zaak van de heer B. D. von Wehde, doch reeds lang daarvoor was in het pand een manufacturenhandel gevestigd. Reeds direct werd zaken gedaan onder de firmanaam Zurlohe, een naam die tot de huidige dag is ge bleven. In 1900 werd de zaak geheel femoderniseerd en in 1924 werd de erde étalage ingericht. In 1930 onder ging de zaak een flinke uitbreiding door het in gebruik nemen van de toonkamers aan de overzijde van de Rechtestraat. Vooral de lappendagen van voor de oorlog gaven aan de naam Gebr. Zur lohe een grote bekendheid en trokken van heinde en verre klanten. De heer de Wit is ook geen onbe kende in het manufacturen vak. Zijn vader exploiteert in Bovenkarspel even eens een bloeiende manufacturenzaak. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. OndertrouwdConielis Karstens, oud 22 jaren en Elisabeth Brandhof, oud 19 jaren. Jacobus Franciscus Veraart, oud 26 jaren en Maria Gerardina Vrede- voort, oud 24 jaren. GehuwdArian Blokdijk, oud 24 jaren en Gertrudis Smit, oud 21 jaren. BURGERLIJKE STAND GRAFT. Gehuwd: H. van Straten, oud 22 jaren, wonende te De Rijp, met A. van Leijen, oud 22 jaren, wonende te Graft. bekende en gevierde dirigent Fred. Roeske, of die bereid zou zijn om met het beroemde mannenkoor „Appllo" zijn medewerking te ver lenen. Die medewerking is toege zegd. Dan hebben wij ons ewend tot het bestuur van het Concertgebouw, en ook daar zijn wij geslaagd. Het Concertgebouworkest, onder leiding van Eduard van Beijnum, zal zich ook in de Grote Kerk te Alkmaar la ten horen. En als derde muziek evenement zal onze vereniging de vertolking op zich nemen van een Oratorium van Handel of Haydn. Dit in 't kort ons programma. Gold! Wij geven het grif toe, aan dit plan is een omvangrijk bedrag ver bonden. Nu is onze bedoeling, een huis aan huis-verspreiding ener cir culaire, waarin de ganse opzet van ons festival is omschreven. Hierbij is een formulier dat U kunt onder tekenen, waarin U zich opgeeft als abonné en zich verbindt iedere maand f 0.60 te betalen, tot een to taal bedrag van f 8.50, dat U dan het recht geeft alle drie muziekuitvoe ringen in de Grote Kerk bij te wo nen. Te weten 31 Aug. 1950 het mannenkoor „Apollo" onder Fred. Roeske; 16 September het Concert gebouworkest onder Eduard van Beijnum; en 7 of 9 October de Ora torium-vereniging". Ruim 200 van deze abonnementen zijn reeds geplaatst. Allen die hun hart hebben verpand aan de instru mentale en vocale muziek zullen zich deze unieke gelegenheid niet la ten ontgaan. Nu kan de Grote Kerk veel mensen bevatten, maar er is een grens, en dat noopt het bestuur zich ten opzichte van de abonnementen enige beperking op te leggen. Maar nog zijn er plaatsen. Het zal van U zelf afhangen of één daarvan voor U gereserveerd zal worden. BIJEENKOMST P. J. G. GROOT-SCHERMER. Nadat de avond door Annie Bruin, die als leid ster fungeerde, geopend was, en op de gebruikelijke wijze met zang was be gonnen, werd met het officiële gedeelte begpnnen, dat bestond uit het stellen en beantwoorden van diverse vragen door de leden. Jurien Pelter had in dezi, de leiding. Allereerst werden enkele zakelijk* vragen in verband met de komende reis naar Zwitserland snel behandeld, waar na de beurt was aan de meer diep gaande vragen. Er werd op gezonde wijze gediscusieerd en over en weer gepraat, hetgeen de avond een zeer leerzaam karakter gaf. Van zulke avon den leert ieder veel en ze zijn zeer zeker aan te bevelen. Toen de pauze werd aangekondigd was het al laat geworden, zodat er na de pauze geen tijd meer was over de aangekondigde tekenwedstrijd, terwijl eveneens de krantbespreking opge schort werd tot de volgende keer. Jaap Wiedijk behandelde nu de mededelingen, nadat hij Jan Keetman bedankt had voor de voorzittershamer, die deze aan de P. J.G, Stammeer en de P.J.G.-Grootschermer voor de gezaiue- lijke bijeenkomsten had geschonken. Na de mededelingen volgde de zang, die weer het einde van de avond vormde. Als begeleiders van de candidaten voor het vocalistenconcours, dat van 13 tot 20 Juni te Den Haag gehouden zal worden, zijn de volgende pianisten aangewezenAnton Dresden, Jo Grub- ben, Johan Otten, Luctor Ponse en dr. Willem Schmidt. De Hamburgse filmmaatschappij „Junge Filmunion" heeft haar film „Wege im Zielicht" aaii de Zweedse Miner vattint verkocht. De prenière zal in Juni te Stockholm gaan. De film behandelt een gesprek tussen de oudere generatie en de jeugd na de beëindiging van de oorlog. De vrouwelijke rol wordt vertolkt door Joanna Lepski. De mannelijke hoofdrol wordf door de regisseur Gustav Fröhllch gëspeeld. De 150e verjaardag van Honnré de Balzac zal in Tours worden ge» vierd van 28 tot 31 Mei. Er zullen ex cursies naar plaatsen en monumenten worden georganiseerd, die de grote schrijver bijzonder dierbaar waren.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1