Amerika's Roodhuiden worden verhuisd DE RIJPER Brutale diefstal in de R.K. Kerk DE RIJP. Woensdagmorgen heeft in de R.K. kerk een diefstal plaats gevonden, die veel opzien in ons dorp heeft verwekt Om 11 uur trof patér Straathof, die nog slechts enkele da gen in De Rijp vertoeft, in de kerk een man aan, die klaarblijkelijk iets zocht. Op een desbetreffende vraag van pater Straathof werd geant woord, dat hij een rozenkrans had verloren. Daar echter niets was ge- Ons Postduivenhoekje „De opleringen" 1 De duiven de gewenste lenig- hewj bijzetten. 2. De gave van oriëntering „ver scherpen". Men mag ook niet uit het oog ver liezen, dat de opleringen of africhtin gen .slechts voorbereidingsoefenin gen zijn, te beginnen met 5, 10, 15 en 20 km. in alle richtingen bij mooi en helder weer. De echte goede duiven hebben Seen behoefte aar. herhaalde oplerin gen, wel de jonge duifjes, zoals wij in een volgend hoofdstuk zullen zien. Wanneer wij aanbevelen, de op- leer vluchten op een minimum terug te brengen, dan is het alleen om de duif iedere onnuttige krachtsinspan ning te besparen. Sommige duiven, het is meer dan eens voorgekomen, zijn vermoeid, vooraleer aan de wer kelijke wedvluchten deel te nemen. Wat -het nu ook zij: het staat rots vast, dat men er niets bij verliest, door de vogels enigszins te sparen. Vele koloniën hebben hun eigen graf gemaakt door een té intense deelname aan de wedvluchten. Men moet niet vergeten, dat aan de krachten van een duif ook een grens ligt. Het meerdere gebruik gaat ten koste van het organisme. Zo staat het in de biologie, en zo beves tigt het ons dé praktijk. Geef 'uw duiven eens een Zondag rust. Ze mbgen gerust eens een „sprong" ma ken van 100 km., het zal ze gerust niet schaden, wel, dat ze week aan week moeten vliegen, om de centjes of de portemonnaie van hun baas hoog te houden. Geef ze een Zondag' vrij, en ge zult meer bereiken. ,,Met welke duiven zal ik meedoen op de allereerste vluchten "7 Men móet bedenken, dat de eerste voorjaarsluchten onder weinig gun stige weersomstandigheden verlopen. Dat de duiven lialf of einde Maart, be gin Mei niet in ..forme" ziin. dat ze be- sl'st zullen lijden onder de slechte om standigheden van het weer. De gevolgen verlies van duiven. Wij weten hoe moeilijk het is de liefhebbers aan te zetten van niet te vroeg aan de vluchten deel te nemen. Het geduld onderging reeds een zware proef, want al die lange watermaanden kon niet gespeeld worden. Laten we dan eens nagaan, welke categorie van duiven het beste op de allereerste vluchten, kunnen gezet wor den. ,,De oude duiven" Wie succes wil hebben op de eerste vluchten, doet vogels in de mand. die reeds meerdere malen deze- vlucht ge maakt hebben. Zulke vogels weten wat reizen onder gure weersomstandigheden is en kennen de gevaren er aaii ver bonden. „De duivinnen De Weduwspelers hebben er een bij zonder belang bij, wat werk te geven aan hun duivinnen. te meer nog. dat wanneer het weduwspel begint de rol van de duivinnen een absoluut pas sieve rol is. „De late jongen" Er zijn zekere kampioenen, die de late jongen spelen op de eerste vluchten. Dat het verlies aanzienlijk is, mag niet gezegd worden. Voor hen, die veel duiven hebben, is het een zifting als geen andere. Weduwspelers kunnen er belang bij hebben hun kweek van het najaar te beproeven. Wat ons betreft, wij laten de late jongen liefst met rust. Zo maken ze als jaarling het best hun rui in orde. om als twee-jarige duif in de volle strijd te komen. De werkelijk goede duiven zullen dit geduld ruimschoots vergoeden. Zonder geduld kan het nu eenmaal niet in onze sport. Men moet vooral de duiven weten te kiezen" voor de eerste vluchten. Duiven, die sinds Januari aan de kweek zijn, kunnen geen ernstige candidaten zijn. Speelt enkel ervaringsvolle duiven. Te veel liefhebbers menen, dat alle dui ven op de eerste vluchten mee kunnen dingen Fout 11 vonden, verwijderde de persoon, die zo een keurige indruk maakte, zich. Later werd echter, tot grote ontstel tenis van pater Straathof, ontdekt, dat twee kisten uit de sacristie voor in de kerk naar achter waren ge sleept en bij het doopvont waren opengebroken, waarna de inhoud was ontvreemd. Twee offerblokken achter in de kerk, waarvan één voor de jongens in Indonesië, ondergin gen eenzelfde lot. Een gelukkige om standigheid was, dat de kisten juist korte tijd geleden waren geledigd, zodat de buit naar alle waarschijn lijkheid niet al te groot is. Van de dader(s) ontbreekt verder nog elk spoor. DE REISDUIF DE RIJP. -Donderdag 28 April hield de Reisduif in café Drenth te De Rijp haar laatste bijeenkomst voor het grote vliegseizoen van deze zomer Toen de voorzitter van de Reis duif de heer M. Middelkoop uit de Rijp deze avond opende, waren vrij wel alle leden aanwezig. Allereerst las de secretaris de heer Wit uit West-Graftdijk de notulen van de vorige vergadering voor. en tevens het verslag dat hij had gemaakt van de voprjaarsvergadering afd. A N.- Holland die enkele weken geleden in Alkmaar heeft plaats gehad. De penningmeester de heer G. Klinkhamer lag het probleem van de klokken-commissie uit, en zei dat de ze commissie eerst volgend jaar in werking kan treden daar de com missie nog niet op de hoogte is van alle klokken. De heer Middelkoop behandelde hierna het vervoersprobleem, en men besloot om voorlopig de duiven via Alkmaar te verzenden en om dan op later datum deze verzending in han den van de A.C.C. (Alkmaarse Con cours Commissie) te geven, die ze dan zelf komt afhalen. Na de pauze lag de "heer P. Riteco bijgestaan door de secretaris J. Wit het nieuwe puntenstelsel uit. De tien gulden die door de heer A. de Block uit Ursem zijn geschon ken, zijn bestemd voor het- kopen van een beker voor de kampioen- generaal. De heren A. Lippens, C. Boots, Jb. Spekken en J. Dekker (alle uit de Beemster) stelden voor de kampioen jonge en oude duifeen medaille be schikbaar: een fles Samos werd ge geven door café torenth, en de heer Heinis gaf een Tana-schoenpoets- cassette. Deze gift zal de eerste prijs zijn voor de duif, die Zondag a.s. het eerste thuis komt van de vlucht uit Vilvoorde". De 2e duif ontvangt een fles limonade die geschonken is door de firma Brouwer in de Rijp. Om half elf sloot de voorzitter de vergadering en gingen allen vol goede moed voor de vlucht van a.s. Zon dag huiswaarts. GESLAAGDE BAKKERS DE RIJP. Onze plaatsgenoten P. J. Barreveld en W. Sinkeldam behaal den Dinsdag j.1. in Amsterdam het Patroonsdiploma Banketbakkerij. Onze felicitatie! BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Getrouwd: Albert Smidt, 25 jaar en Hillechina Pie, 21 jaar. HERDENKING GEVALLENEN VAN HET VERZET DE RIJP. In de Rijp werden op 4 Mei de in de oorlog gevallen verzets strijders, behalve door het halfstok waaien van de vlaggen, herdacht door een stille tocht naar het graf van de gevallen Rijper verzetslieden L. Beumer en W. Woestenburg. Precies 19.50 uur vertrok onder klokgelui een kleine stoet, waarin o.m. meeliepen de-familie van de ge vallenen, burgemeester Dalenberg en de heer J. Nat en de heer J. P. Poel, wethouders, van de Dam. Bij de R.K. kerk sloten zich nog velen bij de stoet aan. Om 8 uur werden bij het graf 2 minuten absolute stilte in acht genomen. Hierop legde de heer C. Sieswerda, namens het her denkingscomité bloemen op het graf. Hiermede was deze sobere plechtig heid voorbij én werd de stoet ont bonden. DE P.J.G. OOST-GRAFTDIJK. Donderdag avond 28 April kwam de P.J.G. afd. Starnmeer in het zaaltje van de hr. J. de Haan te Oost-Graftdifk bijeen voor een leerzame, avond. Want men had op deze avond de grote stap ge waagd (is deze stap nu werkelijk zo groot?) om onder leiding van de hr. Bouman het probleem sexuele leven naar voren te brengen. Nu wordt er in onze omgeving aan dit onderwerp de laatste tijd veel aandacht geschonken en het is daar om zo verheugend dat ook de PJG. een avond voor dit" onderwerp heeft 'belegd. Om zo meer eerbied, en een mooier gedachte te geven aan het sexuele leven van de mens, want heus hier ontbreekt nog veel aan en vooral onder onze jeugd bestaan er over dit onderwerp nog verschillende misverstanden. De spreker de héér Bouman gaf ons op enkele punten wel een ander inzicht als de andere sprekers die we in afgelopen winter in onze om geving gehoord hébben, maar toch viel er veel te leren-en hebben de P.J.G.-ers wel een eh. ander gehoord over dit onderwerp. Van het debat dat na deze lezing volgde maakten verschillende toe hoorders gebruik. Na de pauze volgde het actueel geluid door de heer M. Rol. en dit maal ging het zonder het gebruike lijke papiertjekijk P.J.G.-ers z,o hoort het. Verder waren er hog enkele me dedelingen. Per brief was er be richt gekomen van'een meisje uit Gelderland dat hier. wil komen op een boerderij. Wie weet er plaats voor haarDe Volks-hoge- school in Bergen vraagt een meisje voor de Huishouding. Daarna werden nog enkele aan wijzingen gegeven voor de reis naar Zwitserland, die nu zo langzamer hand al voor de deur staat.... we ruiken de edelweiss al nietwaar P. J. Gers. Intussen is. er een plaats vrij gekomen in de bus' en wie dus nog zin heeft kan zich opgeven. Voor de wandeltocht op 7 en 8 Mei in de Beemster was weinig animo. En hiermede was er dan weer een einde gekomen aan de P.J.G.-avond te Oost-Graftdijk. 53. Dat is afgesproken. Pim, Pam en Pom 'hen er om loten wie er, voorzitter mag zijn. Wié het langste strootje trekt, is de gelukkige! Ah, daar is Wetsnavel al. Hij heeft drie strootjes in zijn bek en nu moeten Pim, Pam ert Pom er elk één trek ken. Voorzichtig .._len ze een stroot je uit het bekje van Wetsnavel. 54. Wie is de gelukkige? Nu, dat kun je duidelijk op het plaatje zien! Pim houdt triomfantelijk het lan. ste strootje Omhoog, terwijl Pam ei. Pom. een beetje sip kijken. Maar dat gaat al gauw over. Pim benoemt al dadelijk zijn twee broertjes tot ere-leden. „En jijóók, Wetsnavel", zegt hij met een gewichtig gezicht. „Jij bent ook-' ére-lid. Trouwens iedereen kan dat dadelijk aan onze hoeden zien". 55. Nu, de vriendjes van Pim; Pam en Pom willen graag meedoen. Baar heb je in de eerste plaats dë twee zoontjes van Teddy Beer, Tommie en Brommie. De twee beertjes wil len ook graag een padvinder zijn. Ze hebben alleen nog geen hoed, maar dat hindert niet, heeft Pim gezégd. En dan is Kobus het konijn er na tuurlijk ook bij. Kobus heeft zijn ijsmuts opgezet. 56. Het konijn voelt zich erg trots met zijn ijsmuts, al lijkt het dan ook helemaal niet op een padvinders- hoed. Hij trekt er zich niets van aan, dat de anderen hem een beetje uit- Jachen. „Als het winter is, dan lach ik", roept hij. „Want dan kan ik lek ker mijn oren onder mijn muts stop pen. „Stilte" roept Pim. „Laten wè nu niet over hoeden maarover ons clubhuis praten. VERGADERING NIEUW LEVEN WEST-GRAFTDIJK. Donderdag. 28 April hield de West-Graftdijker to neelvereniging" „Nieuw Leven" na de geslaagde uitvoering van Pietje de Duivel op 2de Paasdag jl. haar le denvergadering. En zoals dit bij Nieuw Leven na. een uitvoering gebruikelijk is had deze avond een gezellig karakter. Want men ging rond met een koekje en alle leden ontvingen een glaasje -ad vocaat...... of mogen wij dit eigen lijk niet schrijvenWant zijn er niet altijd mensen die zeggen „Ja, ja, ze doen maar', of ,.Het was beter dat", enz., enz. Keu tienjarenplan voor de rehabilitatie van IKinnetou c.s. (Van onze New-Yorkse correspondent) MET BLEEKGEZICHT heeft Winnetou in een hoekje gedrukt. Sedert Pieter Stuyvesant 24 dollars plus wat glaswerk en flessen vuurwater neertelde voor de aankoop van Manhatton is het met de Roodhuiden bergafwaarts ge gaan. Althans met de oude en conservatieve elementen on der hen. Want er zijn duizenden Amerikaanse gezinnen, die met trots zullen wijzen op het Indianenbloed in hun geslacht. De „echte" Navajos en Hopi's, de Apachen en Semï- nole's, die de oudste tradities trouw zijn gebleven zijn hoe langer hoe meer in het economisch moeras geraakt. Welis waar kunnen zij in reservaten leven, waar de ouderen een zelfde bestaan leiden als hun voorvaderen in de zestiende eeuw en de jongeren in de gelegenheid zijn kennis te maken met het moderne leven en met de tractor In plaats van de ploeg leren omgaan maar door verwaarlozing is in tal van deze reservaten de vegetatie zo schraal geworden, dat het vee er nauwelijks kan gedijen en de bestaanszekerheid van de Roodhuiden zeer bedenkelijk is geworden. Het grote reservaat van 25.000 vierkante mijl, dat zich uitstrekt in de staten Arizona, Utah en Nieuw Mexico en voornamelijk door de Navajo's wordt bewoond, is langzamerhand een toon beeld van ellende en armoede geworden. De 12.000 Navajo families, die er wonen, be staan traditioneel van de schapenteelt. Om te kunnen leven moet ieder gezin ten minste over 250 schapen be schikken. Doch het reservaat telt ten hoogste 200 families, die een zo talrijke kudde bij een hebben. De overigen moeten een armzalig bestaan vinden als dagloners of ar beiders, waardoor zij op een gemiddeld jaar-inkomen van 250 kunnen rekenen. Het plan Teneinde drastische ver beteringen in het bestaan der Roodhuiden mogelijk te maken, heeft de Amerikaan se regering een tienjarenplan bij het Congres aanhangig gemaakt ten bedrage van 100.000.000. Dit pro gramma komt vooral neer op een \*rij ingrijpende volks verhuizing der Roodhuiden naar vruchtbaarder streken, waar de schapenteelt met groter succes beoefend kan worden. Indien het Congres aan dit plan zijn goedkeuring niet zal onthouden enkele jaren geleden werd een soort gelijk plan verworpen dan zullen 7800 Indiaanse ge zinnen de trek naar elders uiaken. Zij komen dan op z.g.' „irrigatie-projecten' waar de bestaansmogelijk heden aanzienlijk gunstiger zijn. Het beste zijn uiteraard zij er aan toe, die van jongs af aan zijn groot gebracht in de moderne landbouw techniek. Sommige Indi aanse stammen o.a. in -Florida hebben zich ont popt als uitzonderlijk nij vere boeren, die ook met de modernste landbouwwerk tuigen goed overweg kunnen. Bijzonder bruikbaar in landbouw en industrie zijn .ook de ongeveer 3600 In- dieanen, die gedurende de laatste oorlog in de strijd- krachtenhebbën gediend. Zij hebben in geen enkel opzicht ondergedaan voor hetbleek gezicht" en hun grootste grief nu is, dat hun oudere familieleden grotendeels af hankelijk zijn van de lief dadigheid. Engels onbekend Wat de tewerkstelling der volmaakt ongeschoolde In diaanse krachten betreft: een drie duizend gezinnen zullen een tijd lang werk kunnen vinden in het be- bossingswerk in die reser vaten, die eerlang verlaten zullen worden. Doch verder dan een onmiddellijke werk verschaffing voor de eerste jaren is er voor hen nog geen toekomstplan uitgestippeld. Een van de grootste proble men, waarvoor men zich bij deze categorie gesteld ziet is, dat zij nauwelijks Engels snreken en ook allerminst e ambitie hebben zich deze aal meester te maken. On der de 400.000 volbloed In dianen in de V.S. zijn er nog 75 a 100 talen en dialecten, waaraan vooral de grootste stam, die der Navajo's zich hardnekkig vastklampt. Toch kan niet ontkend worden, dat de trots der Roodhuiden tengevolge van hun ellendige levensom standigheden voor een groot deel gebroken is. In 'de tijd van Karl May zou geen me dicijnman, die zichzelf res pecteerde, tegen een bleek- gezicht ooit verklaard heb ben zoals de 79-jarige Peter Price onlangs deed dat. zijn stamgenoten geen bezwaar maken naar elders te verhuizen, indien hun dat de hoop geeft pp een werkelijk nieuw bestaan. Maar, waarschuwde hij, teneinde htm volle mede werking te krijgen, zou men er goed aan doen hen het nieuwe land eerst te laten zien, zodat zij zichzelf a priori van hun lotsverbete ring kunnen overtuigen. An ders zouden zij, aldus Price bepaald de voet dwars zet ten. Maar gelukkig behoren wij niet tot die zuur-pruimen, nee natuurlijk niet, wij prijzen juist de gezellige sfeer, die er bij zo'n vergadering van Nieuw Leven na een uitvoering heerst. Want juist van zo'n avond va.n ge zellig na-kaarten over het behaalde resultaat, komt het verenigingsptil ten goede. En dat laat bij de ver schillende verenigingen op het platte land nog wel eens wat te wensen over Men is van plan om met kermis (September) weer met een nieuw stuk voor het voetlicht te komen. Of dit een klucht of een ernstig stuk zal zijn wist men nog niet. Verder werd er nog een overzicht gegeven over de inkomsten van de verschillende uit voeringen, en hieruit blijkt wel dui delijk, dat de vette jaren ook voor de plattelands-toneelverenigingen voorbij zijn. Vooral de loten-verknop is be langrijk afgenomen in vergelijking met een paar jaar geloden. In de rondvraag kwam de vraag naar voren of Nieuw Leven, zelf geen nieuw karpet en gordijnen kan ko pen. Na nog enige onbelangrijke pun ten sloot de voorzitter S. Booij. deze gezellige vergadering. PLATTELANDS-VROUWEN SPIJKERBOOR. Donderdagavond hield de bond van plattelandsvrouwen afd. Starnmeer weer een van haar gezellige avonden. Het was dilmaa! een Australische-avond. waarover verschillende dames een inleiding ga ven. .Men besprak het onderwijs, dat daar veel per brief wordt gedaan, d< vliegende dokter in verband met de grote afstanden, en het werk van de plattelandsvrouwen (deze vereniging- noemt men daar de C.W.A.) in dit verre land. Eén koortje zong nog een Austra lisch volkslied en daarna sloot de voorzitster van de plattelandsvrouwen deze mooie avond die met onze ge dachten zo ver van huis werd door gebracht. Te Bielefeld in de Britse zóne zal van 6 Mei tot 7 Juni een tentoonstel ling worden gehouden van ongeveer 800 originele documenten, die op Goeihe betrekking hebben en die af komstig zijn uit de collectie yan de bekende Goethe onderzoeker' prof. Kippenberg en uit Duits en Engels particulier bezit. De expositie bevat vele manu- cripten en handtekeningen van Goethe en voorts handschriften van vrouwen, vrienden en personen, die in de omgeving van de dichter heb ben vertoefd.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3