Jlifret C&ucahi Samenwerking op maatschappelijk gebied Elf mud huisbrand eu vrije cokes [NIEUWE BONNEN De P.J.G. tussen sneeuw en ijs Moeilijkheden in de Turnkring G.J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprij s: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis No. 1785 Vrijdag 20 Mei 1949 39e Jaargang voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schërmer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Naar opleiding van gezin s verzorgsters DE RIJP. Donderdagavond werd op initiatief van de Sociale Raad, afd. Alkmaar in café Blokdijk een ver gadering belegd, ten einde te komen tot samenwerking op het gebied va.i sociale arbeid. Voor deze vergadering waren o.a. uitgenodigd bestuursleden van plaatselijke instellingen voor ar menzorg, wijkverpleging en de onder wijzers van beide scholen. Ongeveer 30 personen hadden aan de uitnodiging gevolg gegeven. Burgemeester Dalenberg opende de bijeenkomst en gaf een korte uiteen zetting over het doel van de verga dering. Hierop hield de heer figee secretaris van de Sociale Raad te Al'c- maar een inleiding over de ontwik keling van het sociale werk. De heer figee dankte allereerst Burgemeester Dalenberg voor zijn bereidwilligheid, om deze bijeenkomst te organiseren. Uit de inleiding bleek, dat in de loop der jaren reeds grote veranderingen in het verlenen van steun aan nood lijdenden zijn gekomen. Eerst werd vrijwel uitsluitend hulp verleend in de vorm van giften, dus eigenlijk aalmoezen. Hiermede bereikte men niet de gewenste resultaten, daar deze vorm van hulpverlening geen blijvende verlichting van de moeilijkheden gaf. Daarom werden in de loop der jaren instellingen opgericht, die de oor zaken van armoede en gebrek weg namen. Hierin gingen vooral de ker ken voor, later gesteund door de re gering. Het bleef echter niet alleen bij materiële steun, maar ook morele hulp werd verleend. Het gevolg hier van is. dat nu vel»» «eesWjk en li chamelijk onvolwaardigen zich in spe ciale inrichtingen met productief werk bezig houden en zich geheel zelf kunnen redden. Verspilling van energie Doordat echter vele instellingen zich met maatschappelijk werk bezig hou den, komt het voor, dat meerdere instellingen zich met eenzelfde gezin bemoeien. Hierdoor wordt energie verspild en krijgt men ongewenste resultaten. Hieruit blijkt dus de nood zaak tot samenwerking. De heer figee zette 'verder op duidelijke wijze uit een, wat door de vroegere Armen raad, thans Sociale Raad in haar 25- jarig bestaan is gepresteerd en gaf voorbeelden van wat door samenwer king is te bereiken. Behalve door de woorden van de heer Vigé werd de vooruitgang van het sociale werk op aanschouwelijke wijze aangetoond aan de hand van enkele filmpjes. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd weinig gebruik ge maakt. In verband met een gestelde vraag wees de heer figee nog op het nut tot het opleiden van enige meis jes tot gezinsverzorgster. Het bleek, dat hierover reeds van gedachten was gewisseld, doch dat financiële pro blemen plannen in deze richting in de weg stonden. Tenslotte werd een voorlopige com missie samengesteld, die besprekingen zal voeren om te onderzoeken of de gewenste samenwerking hier ter plaatse tot stand kan worden ge bracht. DE OFFERBLOKKENLICHTER GEARRESTEERD DE RIJP. Mede aan de hand van een in de Rijp verstrekt signalement is de politie er Maandag in geslaagd in Amsterdam de hand te leggen op de dader van de kerkdiefstal in de R.K. Kerk alhier. Het bleek de 33- jarige W. de B. uit Amsterdam te zijn, geen onbekende van de politie. De dader heeft bekend reeds 21 dergelijke diefstallen te hebben ge pleegd, waarvan verschillende in het Gooi, onder Amsterdam en in onze omgeving. Dinsdag is de dader ook in de Rq'p verhoord en geconfronteerd met enige personen, waarbij pater Straathof de man onmiddellijk her kende als degene, met wie hij voor het ontdekken van de diefstal, had staan praten. WIE WON DE POT DE RIJP. In de grote nationale loterij: Wie wint de pot?, won mevr. D. VisserStolp een autoped. Een trekkingslijst van deze loterij ligt ter inzage bij mevr. J. Keuningde Vrie* Geanimeerde vergadering: van het Nut DE RIJP. Woensdagavond hield het Departement De Rijp van de Mij. tot Nut van 't Algemeen een ledenverga dering in „De Eendracht". De voorzitter, ds. Kastein, opende en heette de aanwezigen welkom. De notulen der vorige vergadering wer den door de heer T. P. van Houwe- lingen, secretaris, voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Hierop werd een ingekomen brief van het Hoofd bestuur behandeld, waarin medede ling werd gedaan over de verhoging van de bijdrage der departementen aan het hoofdbestuur. Deze bijdrage bedroeg 331 /3 r/r van de lidmaat schapsgelden, doch zal met ingang van 1950 gebracht worden op 50 Dit besluit lokte nogal enige dis cussie uit, daar dit voor kleine de partementen als De Rijp, ernstige moeilijkheden met zich mede brengt. Men zal nu trachten, voor de komen de seizoenen, alleen sprekers uit de provincie Noord-Holland te krijgen, daar dan de mogelijkheid bestaat, dat het departement twee sprekers van het hoofdbestuur krijgt, waarvan dan alleen de reis- en verblijfkosten voor rekening van het departement komen. Verder werd gevreesd, dat aan het vorengenoemde besluit weinig was te doen. De heer Van Houwelingen kon verder meedelen, dat het aantal le den was gestegen tot 75. De beschrijvingsbrief voor de Alge mene Vergadering, welke op 11 en 12 Juni in Amsterdam zal worden ge houden, gaf weinig aanleiding tot be sprekingen. Van het departement De Rijp zal geen afgevaardigde aanwe zig zijn. Ds. Kastein zal Je vergade ring bijwonen als afgevaardigde van het departement Graft en t.z.t. ver slag uitbrengen in de najaarsverga dering. De rekening en verantwoor ding van de penningmeester, burge rmester J. Dal- r.berg. werd s^j.aic»- leerd door de heer C. de Ruiter en volledig in orde bevonden. De ont vangsten in het seizoen 1948/'49 be droegen 178.52, de uitgaven 224.58, nadelig saldo dus 46.06. De rekening en verantwoording van de bilbliotheek, penningmeester de heer C. de Ruiter, werd nagezien door burgemeester J. Dalenberg en éveneens accoord be vonden. Hier waren de ontvangsten' 39.50 en de uitgaven 10.31, voor delig saldo 29.19. De periodiek af tredende bestuursleden, ds. Kastein en burgemeester Dalenberg, werden op voorstel van de heer Van Houwelin gen bij acclamatie herkozen. Beide bestuursleden namen hun herbenoe ming aan. Op voorstel van de heer Van Houwelingen werd het loon van de bode, de heer A. Brouwer, met algemene stemmen met 5.ver hoogd en gebracht op 15.Hierop sloot ds. Kastein de vergadering, waarbij hij de aanwezigen dank zegde voor de prettige wijze, waarop de be sprekingen waren gevoerd. Kolen niet van de bon De minister van Economische Za ken maakt bekend, dat de nog steeds bestaande schaarste aan anthraciet, alsmede het feit d£t de invoer van kolen een zware belasting op onze devïezenbalans betekent, het nood zakelijk maken de distributie van huisbrandkolen gedurende het komen de stookseizoen te handhaven. De vooruitzichten met betrekking tot de voorziening, maken het evenwel mogelijk behalve de bruinkoolbriket ten, de turf en hetkolenslik nu ook de cokes bonvrij beschikbaar te stel len. In verband met ;het bovenstaande is het huisbrandrantsoen 1949/1950 vastgesteld op 11 eenheden. Aangezien in het rantsoen van. 12 eenheden voor het stookseizoen lik8/1949 ongeveer 2 eenheden (4 mud) cokes waren be grepen, betekent het thans vastge stelde rantsoen, tezamen met de bon- vrije cokes, een zekere verruiming van de consumptiemogeiykheid. Voor het betrekken van bovenge noemde 11 eenbeden is aangewezen bon 06 van de 'brandstoffenkaart TA 806. Deze bon dient zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 10 Juni a.s. bij de brandstoffenleverancier te worden ingeleverd. Voor het tijdvak van 22 Mei tot en met 4 Juni 1949 geeft elk der volgei.de bonn»»n recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 141 Vléés (A, B, D) 100 gr. vlees 142 Vlees (A, B) 300 gr. vlees 143 Vlees (D) 100 gr. vlees 145 Algem. (A. B, D) 250 gr. boter margarine of vet 146 Algem. (A, B) 500 gram boter, margariine of vet 147 Algem. (A. B) 200 gram kaas, of 250 gr. korstloze kaas 148 Algem. (A, B) 125 gram koffie 152 Algem. (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 154 Algem. (D) 250 gram boter, margarine of vet 155 Algem. (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabakskaarten 903 82 Tabak (QA) 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 84 Tabak (QC) 2 rantsoenen siga retten of kerftabak (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH, 906 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter N. De bonnen 124. 128, 129, 130, 131. 133, 136, 137 138 en 139 algemeen der bonkaarten voor voedingsmid delen kunnen vernietigd worden. imtcit:e»aute reis I Eindelijk was het dan zover dat we op de morgen van de tiende Mei bij de bus gereed stonden om onder leiding van de heer K. Kruil uit S'chagen met onze P.J.G.-afd.' Starn- meer en Groot-Schermer de grote reis te ondernemen naar Zwitser land. Om kwart over zes stonden we reeds voor het pont te Amsterdam. Het weer liep in het eerste uur niet erg mee. het was tamelijk fris en nu begon het nog te regenen ook, en diep in ons hart dachten we al met een benauwd gezicht „zou het in Zwitserland ook zo zijn?'1 Doch toen we goed anderhalf uur later in Ede waren was het weer droog. Precies twaalf uur komen we Maastricht binnen en even later staan we voor de Nederlandse douanen. Als onze bus daarna weer op volle toeren draait rijden we door het mooie Belgische heuvel landschap naar Vervièrs, waar we om half Irie aankomen. Het is een flinke fabrieksstad en daar is alles mee gezegd. Francorshamps dat we nu volgen is bekend door zijn auto- en motor races. De heuvels zijn intussen ho ger geworden en we zien hier en daar al diepe dalen en bergruggen. Bij Trois Ponts waar we in het dal van de Salm komen vinden we de mooiste plekjes van België en na tuurlijk stappen we hier een poosje uit. Via Bovigny rijden we dan even voorbij Beho over de Luxemburgse- grens.En terwijl ik dit verslag maak zitten we reeds in de prachtige jeugdherberg te Ettelbruck. We heb ben pas gegeten en dat smaakte ons natuurlijk best na zo'n reis. Terwijl ik dit schrijf zijn de andere Ettel bruck aan het bezichtigen. De volgende morgen was het vroeg dag en ging het opgewekt Zwitserland tegemoet. GEZELLIGE FEESTAVOND VAN „VOORWAARTS" DE RIjP. Zaterdagavond hield de gemengde zangvereniging „Voor waarts" haar traditionele feestavond voor de leden. De festiviteiten von den plaats in café Zomerdijk. De avond is gezellig verlopen met zang, voordracht en conferences, alles door d» leden c'er vereniging uitgevoerd. Pauzes tussen de diverse nummers werden benut voor het dansen van foxtrot, samba en wat dies meer zij. De animo voor het houden van voor drachten v/as dusdanig groot, dat niet aden tot een optreden kwamen. In de vroege morgenuren br&kcn de on geveer 80 feestvierenden op. Nieuwe bonnen voor werk kleding geldig verklaard Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 14 en L 14 tot na der order geldig zijn voor het ko pen van werkkleding. Op de bon nen H 14 kan men kopen: Een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stof jas. een lange witte jas, een labora- toriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 14 kan men ko pen: een werkbroek of werkjasje vah keper, drill. satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen-H 10 t/m 12 en L 10 t/m 12 zijn geldig t/m 9 Juli a.s. De bonnen H 13 en H 14 en L 13 en L 14 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. 25 JAAR KERKVOOGD DE RIJP. Zaterdag 14 Mei beleef de de heer L. Visser zijn zilveren jubileum als Kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente. Ter gelegenheid van dit feit werd de heer Visser door de heer T. P. van Houwelingen, pre sident kerkvoogd, toegesproken en wtrd hem als blijk van waardering een geschenk aangeboden, terwijl ook Ds. Kastein waarderende woor den sprak. De heer Visser is kort na de restauratie van het kerkge bouw in 1922/23 kerkvoogd gewor den. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. GeborenFrederik Hen drik Maria, z. v. F. Wcesteaburg en G. Schram: Wilhelmus, z. v. Joh. Taam en A. G. Schipper. Ondertrouwd: Hendricus P. L. Kuhl- man, 31 jaar en Agnes H. Boots, 23 jaar. Getrouwd: Jacobus F. Veraart, 26 jaar en Maria G. Vredevoort, 24 jaar. PERSONALIA Tot leden van het Provinciaal scheidsgerecht voor het land- en tuinbouwbedrijf in Noord-Holand zijn benoemd de heren: 'L. Magielse te Zwolle: C. van Gageldonk te Oosteind (N.-Br.); P. Stokman te Leiden; D. Muntjewerff te Noord-Beemster: L. B. Roelofs te Utrecht en S. v. d. Ploeg te Utrecht. In verband met de a.s. Hemel vaartsdag (Donderdag 26 Mei) maken wij H.H. Correspondenten en Adverteerders er opmerkzaam op, dat copie voor het volgend nummer uiterlijk Dinsdag 24 Mei in ons bezit moet zijn. Redactie en Administratie PREDIKBEURTEN Zondag 22 Mei 1949 DE RIJP Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Kastein: 11.30 uur Zondagsschool. Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur ds. Keuning. Evang. Luth. Kerk Geen dienst. Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst. GRAFT Ned. Herv. Kerk Geen dienst. NOORDEINDE Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTD1JK Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur cand. Brouwer. WEST-GRAFTDIJK Hemelvaartsdag 26 Mei Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur cand. Brouwer. GROOT SCHERMER Ned. Herv. Kerk n.m. 7.30 uur H. U. Albertz. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. STOMPETOREN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur H. U. Albertz. ZUID-SCHERMER Ned. Herv. Kerk, zie Stompetoren. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk, zie Stompetoren. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Leendertz. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 3 uur ds. J. E. Visser Hemelvaartsdag 26 Mei Geref. Kerk v.m. 10 uur ds. J. E. Visser. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE RIJP/BEEMSTER Zondag 22 Mei dr. J. G. Wegdam, De Rijp, tel,. 38 APOTHEEK B. H. Jürgens, Peperstraat 26, telefoon 33. BURGERLIJKE STAND GRAFT. Geboren: Nicolaas Aels?, z. v. N. H. Haas en T. Rijpstra. Maar zij werden opgelost PURMEREND. Het bestuur van de Turnkring Purmerend en om streden had de leden opgeroepen om Dinsdagavond in buitengewone ver gadering bijeen te komen in café De Jong te Purmerend. Vertegenwoor digers van alle aangesloten vereni gingen luisterden naar het sobere verslag van de voorzitter de heer D. Luit, waarin hij kond deed van de oorzaken, die hadden geleid tot het bijeenroepen dezer vergadering, en daarmee nauw verbonden, het be danken van enige bestuursleden. Door te weinig medewerking van de zijde der Verenigingen in ver band met het uitvoeren van het aan genomen werkplan was de animo om verder te gaan bij het bestuur danig bekoeld, en was de zeer be grijpelijke twijfel bij hen opgeko men, zijn wij wel de aangewezen mensen om leiding aan de zaak te geven? Geldt het „de rechte man of vrouw op de rechte plaats" voor ons soms niet? Zo was het echter niet. Dat de wedstrijden in April niet zijn door gegaan was de schuld van de aan gesloten verenigingen. De deelname was te gering. Gezien dit resultaat, was het gemotiveerd dat het Kring- bestuur verstek liet gaan. en dat de stemming „wij kunnen onze tijd be ter gebruiken dan op deze manier" de overhand kreeg, waardoor zoiets als „nou ja laat maar gaan" ten slotte culminerend in „we kunnen beter het bijltje er bij neerleggen.' Als dit de proloog is van een ver gadering, dan ziet het er voor het vervolg niet al te rooskleurig uit. Of dat nu gekomen is door de aan wezigheid van de vele turnsters, waardoor verhinderd werd dat het mannelijke deel der vergadering zich" verloor" in allerlei spitsvondig heden en bijzaken, of dat de strijd bare en welbespraakte turnster de anderen al bij voorbaat het hope loze van hun tegenspraak deden in zien, om het even, de hemel klaar de op. Er kwam zonlicht en warmte. Voorzitter Luit glunderde, knip oogde eens tegen de penningmees- teresse, ja het kon. 'n Consumptie op rekening van de kas. Vredesoffensief Secretaresse Jannie de Geer ruil de haar .baan met de penningmees- teresse mej. v. Dalen, onder het de vies „verandering doet leven". Wim Uitentuis zag met stijgende verwon dering' dit vredesoffensief, en dacht, nu kan ik niet achterblijven, en trok zijn bedankje in, zodat hij ook be stuurslid bleef. Alle verenigingen gaven zich op voor de adspirantenwedstrijden op 19 Juni a.s. Monnikendam, het nieu we proeflid heeft deze wedstrijden aangevraagd. De voorzitter zal een kijkje nemen of de wedstrijden in geval het slecht weer is ook gehou den kunnen worden met oog op de lokaliteit. Indien niet, heeft Edam zich bereid verklaard om deze wed strijden te organiseren. Oosthuizen heeft de personele wedstrijden waar aan verbonden is een ere-avond op 16 October aangevraagd, dit in ver band met hun zoveeljarig jubileum. Dit verzoek is natuurlijk toege staan, en als de tekenen niet bedrie gen wordt deze dag voor Olympia en voor de Turnkring een mooi stuk propaganda voor de Gymnastiek. Met een woord van dank voor de prettige besprekingen en voor de sportieve geest waarin zij gevoerd waren, sloot de heer Luit de verga dering.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1