Jlifree Coueant Van Oct. t.m. Jan. demobilisatie van 30 a 32.000 militairen 7 December-Divisie terug uit Indonesië „De Jongens moeten naar huis" De P.J.G. tussen sneeuw en ijs No. 1786 Vrijdag 27 Mei 1949 39e Jaargang G. J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract !agere tarieven op aanvraag Bewijsnummer gratis voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graltdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Sehermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Een vaststaand schema: (Van onze Haagse redacteur). VAN OCTOBER TOT EN MET JANUARI a.s. zal de gehele 7 December-divisie, die thans nog.bijna in zijn geheel in Indone sië dienst doet, gedemobiliseerd worden. Dit betekent, dat gedu rende die maanden 30.000 a 32.000 Nederlandse soldaten, die ge middeld 2H a 3 jaar in Indonesië hun plicht hebben vervuld, naar Nederland zullen terugkeren. Van dit demobilisatie-schema wordt niet afgeweken; onder geen enkel -beding. Technisch is de afvoer van zoveel militairen uitvoer baar. Met de huidige scheepsruimte is het mogelijk alle 32.000 jon gens naar het vaderland terug te brengen. Eerder zal het schema van de uitzending van nieuwe troepen veranderd worden, dan dat wijziging gebracht wordt in het nu vaststaande demobilisatie schema. De directeur voor de Demobilisatie der Koninklijke Landmacht in Nederland, kolonel G. Pruys, heeft het ons met grootste stellig heid verzekerd. land opleveren. De militairen komen hier aan in een tijd van toenemen de werkloosheid, van het begin der seizoenwerkloosheid en in de perio de, dat ook de scholen hun leerlin gen pas aan de maatschappij hebben afgeleverd. De overheid heeft echter voldoende maatregelen getroffen om daaraan het hoofd te bieden en zij rekent erop, dat ook de burgerij al les in het werk zal stellen om de gedemobiliseerden weer spoedig in het productieproces te kunnen opne men. Ongerustheid behoeft er niet te bestaan, te minder daar de terug gekeerde militairen, wanneer zij niet onmiddelijk een betrekking zou den kunnen vinden, voor een demo bilisatie-toelage in aanmerking ko men. Ook vroeger heeft de regering wel eens beloften van terugkeer voor een bepaalde datum gedaan. Zij heeft zich er niet altijd aan gehou den, niet aan kunnen houden, door dat de Indonesische kwestie zich op zodanige wijze ontwikkelde, dat de jongens per se in Indonesië moesten blijven. Het vertrouwen in de toe zeggingen van de regering heelt daardoor een diepe deuk gekregen. Kolonel Pruys wist dat ook wel. Ondanks dat echter, durfde hij de absolute verzekering te geven, dat van "het schema, dat thans is opge steld. in geen geval zal worden af geweken. Te veel gevergd. De jongens- moeten naar huis, zei hij ons. Het is niet v rant woord ze nog langer te houden. We zouden aan de 7 December- divisie ook langzamerhand niets meer hebben, doordat reeds te veel van haar gevergd is. Wat ©r ook gebeuren moge: de jon gens komen tussen October en Januari terug! Bij de repatriëring zal 'de volgorde in acht gertomen worden, die over eenkomt met de volgorde van aan komst van de onderdelen van deze divisie in Indonesië". De aflossing van onze militairen is de zaak van de legercommandant in Indonesië. Na langdurig overleg met hem is het schema opgesteld, dat dus voorziet in de demobilisatie van de 7 Decem ber-divisie, die pas in October kan beginnen, aangezien een onderzoek, dat ingesteld is naar d'e veiligheid in Indonesië en naar de aanwezigheid en de Verdeling der troepen heeft trit^emaakt, dat aflossing niet eer der 'mogelijk is. Dit is mede veroor zaakt &oör -de onmogelijkheid om de fci het voorjaar naar Indonesië ge stuurde troepen eerder in te zetten dan na de zomer. Verdere toevoer. Ter vervanging van de 7 De cember-divisie rekent de leger commandant in Indonesië ver der op 18.000 man federale troe pen en op een verdere toevoer uit Nederland. Doch zelfs als die 18.000 man niet beschikbaar zou den komen dan nog keert de 7 December-divisie in zijn geheel huiswaarts. Door een verhoogde uitzending zal men in dit laatste geval dé leemte opvullen. Ove rigens zal bij de uitzending tel kens een aflopend aantal jon gens betrokken zijn, aangezien de totale" sterkte van de Neder landse legermacht in Indonesië allengs verminderd wordt. Uiteraard .zal de aanstaande- de mobilisatie moeilijk-heden in Neder- Moerasbevers in de polder BEEMSTER. „Mijo Potamus Coij- pus", dit is het visitekaartje van een Zuid-Amerikaan. In het Nederlands gezegd. Beverrat of Moerasbever. Hoe komt deze vreemdeling uit de Zuid-Amerikaanse wouden en rivie ren hier in de Beemster verzeild? Vrienden, het is voor een dier niet altijd een geluk als de mens een wel gevallig oog op hem en zijn soortge noten slaat. Want de mens is voor alles een rekenaar. Het dier dat zijn belangstelling heeft wordt getaxeerd naar de waarde die het vertegenwoor digd. Voor de ene zit de waarde in het vet of de traan, voor 'n ander in het vlees, voor 'n derde in de pels. Tot de laatste categorie behoort de moerasbever. Tussen de oermens, bedekt met de huid van een holenbeer, en de mo derne vrouw, getooid met een kost bare zilvervos, liggen duizenden jaren tijdsverschil. Toch nog niet lang genoeg voor de pelsdragers om het ras der pelsja gers overbodig te maken. En zo komt het dat aan de Mid denweg, bij de heer Vestering, een vijftal families moerasbevers leven. Want de dagen der pelsjagers, zo als wij ze kenden uit de boeken van Aimard, Cooper en May, beginnen tot het verleden te raken. Zoals gezegd, de mens is bovenal een rekenaar. „Waarom", redeneert hij, „een moeilijk leven in de wilder nissen als het anders kan. Kom, laat ik de natuur een handje helpen. We hebben het met onze runderen, ko nijnen, zwijnen en vogels toch ook klaar gespeeld, waarom niet met de moerasbever? Goede hokken, bassins, prima verzorging en op z'n tijd een bruiloftje en de zaak is gezond-'. Zo redeneerde ook de heer Veste ring, en aan hem zal het niet liggen als het niet gaat. Hij heeft voor zijn bevers verblijfplaatsen laten bouwen door timmerman Buijs die aan de hoogste eisen voldoen. Met alle jaar getijden is rekening gehouden. De binnenverbiijven zijn vorstvrij ge- rhaakt, betonnen bassins, ruime Ioop- hokken. Ouwehand's Dierenpark, in minia tuur, of een beverfarm aan de Mid denweg^- - Kostelijke belevenissen II WEST-GRAFTDIJK. Van Ettel- bruck reden wij via zeer mooie we gen naar de stad Luxemburg. Deze stad is bekend om haar vele oude ge bouwen en vestingwerken en haar eigenaardige ligging van de diepe da len door de stad. Na 15 K.M. komen we aan de Franse grens en hier zit ten we meteen in het gebied van de Maginot-linie. Ook rijden we langs de weg der Bevrijding, wat we kun nen zien aan de grote mijlpalen met de inscripties. Hier is enorm veel verwoest, vooral de steden Metz en Thionville zijn nog zwaar bescha digd. Bij Fraize krijgen we onze eerste bergpas (de Col du Bonhome, 949 M. hoog). In de middag komen we aan de Zwitserse grens en als bij toverslag is de „Franse-slag"' hier geheel ver dwenen, alles is hier keurig en zin delijk verzorgd. Van Bazel uit door mooie vrucht bare streken naar Luzern, bij Hauenslijn komen we nu al tamelijk hoog en hebben we al zeer mooie vèrgezichten en bij helder weer zijn hieir de sneeuwtoppen van de Alpen reeds zichtbaar. Om zeven uur passeren we het Vierwoudenstedenmeer. We stijgen nu steeds hoger en rijden op een prachtige brede autoweg met goed aangelegde bochten, hier en daar zien we al sneeuw langs de weg. Het wordt intussen al aardig donker en tegen half 10 naderen we ons eind doel Innertkirchen met ons 'hotel „Hof en Post". Innertkirchen is een gemoedelijk en eenvoudig dorpje in een dal. dat omringd is door hoge bergen waar van de belangrijkste de Welterhör- ner en de Schreehora. Na de broodmaaltijd gaan we ge zamenlijk een bezoek brengen aan een elect. centrale die bestaat uit 4 dynamo's. Binnenkort hoopt men ook nummer vijf in werking te zetten, en hiermede zal deze electr. centrale tot de grootste van Europa behoren. Via Meirirngen gaan we weer terug naair Innertkirchen. De avond wordt doorgebracht met volksdansen. Des Vrijdagsavonds gewandeld waarbij we natuurlijk genieten van de prachtige vèr-gezichten en de hel dere beekjes waaruit we het heer lijke koude water zo kunnen drinken. Zaterdags gaan we een bezoek brengen aan een houtzagerij, een school en een kerk. De volgende morgen (dat is dus Zondags) wonen we in deze kerk een Zwitserse kerk dienst in het Duits bij. 's-Middags troffen wij het bijzonder, daar we 'n muziekfeest in Meiringen van 36 fan- fane-ccupA>n uit Bemer OberUvid mochten bijwonen. Zo'n feest wordt om de twintig jaar gehouden en was dus wel iets bijzonders. Zo eindigden deze eerste dagen in Innertkirchen en over het algemeen gaat het ons veel te vlug. TOURISTEN BEZOCHTEN ONS DORP DE RIJP. Zaterdag bezochten on geveer 60 leden van de Boerenwa genclub, die per touringcar een rond reis door onze streek maakten, ons dorp. Allereerst werd door hen de N. H. Kerk bezichtigd, waarbij de heer A. Middelveld, koster der kerk. een toelichting gaf. Hierop werd in café Blokdijk de lunch gebruikt. Ook het raadhuis werd bekeken, waarna het gezelschap via Graft en Groot- Schermer de reis naar Alkmaar voortzette. Daar het gezelschap een uur later dan verwacht werd arriveerde, is de organisatie van de ontvangst enigs zins in de war gelopen. GESLAAGD DE RIJP. Woensdag 18 Mei j.I. slaagde mej. Henny Abels in Utrecht voor het examen fröbelonderwijze res. „Staatspensionnering" hield propaganda-avond DE RIJP. Zaterdagavond organi seerde de Bond voor Staatspensioen nering, afd. De Rijp/Graft een pro- paganda-avond in „Het Rijper Wa pen". Hieraan werkten mee Het Rij per Klein Toneel en als spreker de heer V. Visser uit Purmerend. De zaal was ongeveer half bezet, toen de voorzitter, de heer D. C. de Moes Sr., opende. Spreker heette in het bijzonder welkom burgemeester Dalenberg en echtgenote, de heer Visser en de bestuursleden van de afdeling West-Graftdijk, en gaf ver der een korte toelichting op het pro gramma. Hierop was het woord aan de heer V. Visser, die een pakkende propa- ganda-rede uitsprak. Premievrij staatspensioen, aldus spreker is het enige middjel om het „oud en arm" uit de wereld te hel pen. Het systeem van verzekering, zoals dat momenteel in werking is voor de smeden en land- en tuin bouw, juichte de heer Visser niet toe. Integendeel, hij oordeelde, dat deze manier van werken weer een stap achteruit betekent door de hoge kos ten, die deze regeling vooral voor kleine zielfstandigen, die toch reeds zwaar belast zijn, met zich mede brengt. Ook breiigt dit systeem weer veel ambtenaren met zich mede. Ver der memoreerde spreker de Noodwet Drees. Dit was een stap in de goede richting, doch deze noodwet loopt in 1951 af. Wat daarna gaat gebeuren ligt aan het Nederlandse volk. Steunt daarom allen de Bond voor Staats- pensioennering, zo besloot de heer Visser zijn rede, waarmee hij een warm applaus oogstte. In de pauze werd een verloting ge houden. Hiervan had de heer B. Vis ser de leiding en op de hem bekende wijze gingen vele loten vlot van de hand. Ter afwisseling declameerde de heer Jonkhart, regisseur van 'het Rij per Klein Toneel een fragment uit het toneelwerk van Heijermans en wel uit „Op Hoop van Zegen", waar naar met aandacht werd geluisterd. Het Slippertje Na de pauze kwam 't Rijper Klein Toneel voor het voetlicht met de één- acter „Het Slippertje". Dit blijspel sloeg gieweldig in bij het publiek. Al le spelers te noemen voert ons te ver, doch een woord van hulde aan mej. Gré Zomerdijk, die haar hoofdrol in •recordtijd heeft geleerd, is hier wel op zijn plaats. De opvoering had een vlot verloop en hoofdrollen zowel als De Rijper sportvissers maken zich gereed DE RIJP. Z^er tevreden over de opkomst der leden tenminste in ver houding met vorige vergaderingen, waar soms nie: meer als tien leden aanwezig waren, terwijl nu het dub bele aantal present ww, opende voorzitter Schouten in café Grasboer de tweede bijeenkomst in 49 van de Rijper Hengelaarsveremging. Na het voorlezen der notulen van de vorige vergadering door de secre- Larh de neer Plukker volgde als st.e punt van de agenda: Wanneer moeten wij de eerste viswedstrijd houden en waar. De 12e Juni «al de eerste wedstrijd plaats vinden op de Gouw. Drie voorstellen waren er. De Gouw, de Mienwyt, en de Ring vaart bij Drie Huizen. Na stemmig* viel de keuze op De Gouw. Er zal worden gevist op bw*. met worm en met één haak. Het twee de punt was het controle-systeem. Dit had nog al wat voeten in de aarde, eer men een bevredigende oplossipg had gevonden. Het resultaat was dat men iedere groep van vier een pun- tenkaart meegeeft. Om de beurt moet men dan op de kaart de puntentel ling invullen. Dan zijn de lasten en de lusten gelijk verdeeld. Appèl 12 Juni, 's morgens kwart voor vrjf, zal de voorzitter achter bg Blokdijk appèl houden, precies vijf uur is de vloot onderweg. Op achterblijvers of laatkomers wordt niet gewacht. .De prijzen zullen voor de helft uit yis- sportartikelen bestaan, en de andere helft uit kunst en nuttige voorwer pen. Enige extra prijzen zijn nog uit geloofd. De volgende wedstrgd zal op de Mienwyt worden gehouden. Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende voorstellen en opmerkin gen ter sprake. Eén der voornaamste was wel de regeling der wedstrgd, het houden vergaderingen enz Ze werden allen op bevredigende wijze opgelost. Met een woord van dank voor de aangename en prettige be sprekingen sloot de voorzitter de ver gadering. Het Rode Kruis werkt In de slangentuin in Bangkok wor den Cobra's, adders en andere zeer giftige slangen met grote zorg ver pleegd. Uit het gif dezer slangen wor den door het Siamese Rode Kruis, in een speciaal laboratorium, geneesmid delen bereid tegen infectieziekten en tegen de gevolgen van slangenbeet. In ons land is dat niet nodig, omdat we weinig te vrezen hebben van gif- de kleinere rollen werden op prima üge diersen Maar jn het wij ze vertolkt. De heer De Moes dankte in zijn slotwoord de spreker, de spelers en schenkers van de prijzen voor de verloting. Spreker constateerde, dat ondanks de tegenspoed deze avond uitmuntend was geslaagd. Tenslotte wenste de heer De Moes de penning meester,. de heer D. Klinkhamer Sr., die veel voorbereidend werk had verricht en nu om gezondheidsrede nen niet aanwezig kon zijn, een spoe dig herstel toe. VERGADERING „VISLUST" WEST-GRAFTDIJK. Zondagmor gen j.1. hield de Graftdijker visver eniging „Vislust" in de zaal van de heer J. Schun t« West-Graftdijk haar jaarlijkse vergadering voor het nieu we seizoen. Er waren elf leden aanwezig, toen de voorzitter S. Heinis de vergade-, ring met een kort woord opende. Na de notulen volgde het jaairver slag van de penningmeester, de heer J. Knegt. In d'e bestuursverkiezing stelde de heer S. Heinis zijn functie als voor zitter beschikbaar aan een jongere kracht. Na een algemene stemming werd hiervoor de heer H. Wit geko zen. Deze nam zijn benoeming aan en zal dus in het vervolg als voor zitter optreden. Men besloot, om op de tweede Zondag in Juni (12 Juni) een vis wedstrijd te houden aan de overkant b^ de boerderij van de heer Jb. Spaan. Men vertrekt om zes uur en er wordt vijf en een half uur gevist. Het geld voor de prijzen werd reeds uitgetrokken en als verrassing stelde de nieuwe voorzitter een worst voor deze wedstrijd beschik baar. GEVONDEN EN VERLOREN DE RIJP. Bij de politie werden de volgende voorwerpen aangegeven Verloren: 1 baar sokken. Gevonden: een paer stukken Mep. Laboratorium van de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rod» Kruis worden sera en medicamenten bereid uit mensenbloed. Om U een voorbeeld te noemen. Vroeger was het bijna onmogelijk een zg'. „bloeder" (haemophilie) te opereren. Deze pa tiënten, bij wie het geringste wondje een niet te stelpen bloeding veroor zaakte, konden zelfs geen kies laten trekken zonder levensgevaar. Tegenwoordig kan men deze men «en inspuiten met fibrinogeen en hun wond bedekken met fibrineschuinr of met fibrinedraden, waardoor de bloe dingen worden tegengegaan of ge stelpt. Ook het thrombine dat ujt bloedplaatjes wordt gemaakt, is een belangrijk bloedstelpend middel. Aan dergelijke middelen, die in het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis worden bereid, hebben velen hun leven te danken. Zg ajrjn gevonden, dank zij het naarstig zoe ken der wetenschapsmensen, en zij kunnen vervaardigd worden, dank zjj de offervaardigheid van mensen, die hun bloed geven om het leven van anderen te redden. Het Nederlands» Rode Kruis brengt die mensen sa men, getrouw aan de hoge principe* van mensenliefde en hulpvaardigheid waarvoor het steeds in het strijd perk moet treden. En als het Neder landse Rode Kruis U binnenkort zal vragen om Uw jaarlijkse bgdrage, dan vraagt het uw hulp om zgn diensten aan de mensheid te kunnen voortzet ten. Voor mali* Duits ter waarde van naar schattin* 2ÖI millioen mark, in d« Amerikaans» sector van Berlijn is heden offleieal aan de West-Berlynse Buitoe autori teiten overgedragen, door generaal Frank Howley, Amerikaans "bevel hebber. Tot de overgedragen bezit tingen behoren de grondinstallatiea op het vliegveld Tempelhof en het hoofdkwartier v*i het voormalige Luftwafia zin het district Berlijn.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1