ALY KHAN, erfgenaam van ontelbare millioenen 27 n vader was z'n gewicht in goud en diamanten waard Dagelijks zakgeld van f 1000.- Ernstige kindermishandeling in Engeland Met gloeiende pook bewerkt DE BIJPER S A.V.V. De Rüp-nïeuws KFC m—de Rijp 4—0 Het is de Rijp X niet gelukt, de finale te bereiken want zij werden in de Zondag gespeelde wedstrijd te Wormer door KFC 3 uitgeschakeld met 40. De uitslag geeft zeker niet de verhouding weer, daar de Rijp in het veld, niet de mindere was. Tech nisch was KFC beter. Talloze kansen heeft de Rijp in deze wedstrijd ge had, maar onze voorhoede leed weer aan haar oude kwaal, schotloosheid. Er zat geen fut in, de een liet het voor de ander lopen. Heren, zo kom je niet tot doelpunten, wat ook deze middag weer tot uitdrukking kwam. We hadden in het begin van de wed strijd niet gedacht dat het zo'n grote nederlaag werd, want direct zet de Rijp enige goede aanvallen op, maar Vilfcen moet allesalleen doen en krijgt geen steun van zijn medespe lers. We denken KFC te zien doel punten als de Rijper keeper de bal niet onder controle kan krijgen, maar de KFC-voorwaartsen schieten hoog over. Na 26 min. een fout van de Rijperkeeper, die we wel eens beter gezien hebben en de links buiten schiet van dichtbij hard in, 01. De Rijp blijft te peuterig spelen om tot succes te komen. Wel doen zich vele kansen voor. Eenmaal stuit de bal over de KFC-keeper heen, mas? gaat net naast. Er zijn 35 min. gespeeld als KFC een prachtige aan val opzet van hoofd tot hoofd gaat de bal en met een schitterende kop bal is het 02. Een mooi staaltje voetbal. 2 Min hierna is het 03. Na de rust Na de rust doen direct enige aan vallen van de Rijp het beste ver wachten, maar ook nu kon er geen succes geboekt worden. Wel breekt Vilten een paar maal goed door, maajr ook hij weet het net niet te vinden. Na 5 min. schiet de KFC- rechtsbuiten hoog in het doel, 04. De Rijp onderneemt aanval op aan val. maar van de voorhoede gaat niets uit om tot een doelpunt te ko men. Legio kansen gaan verloren. Zo komt het einde met een 40 ne derlaag. Na de rust was Zomerdiilc vervangen door Klompmaker. De achterhoede heeft bergen werk ver zet. Zwaan stoxid weer als een rots in de branding. Kroon was na rust beter dan er voor. Onze Welpen speelden 's morgens onder grote belangstelling tegen de Gr.-Schermer dito's en wisten zo waar een gelijk spel te bevechten, 22. Even voor tijd stonden zij nog met 20 achter maar M. Hummel wist de stand op gelijke voet te bren gen. In deze Zeer jonge spelertjes schuilen reeds goede krachten voor de toekomst o.a. de kleine Schermer hom, Tom Spaarman. die de voet-, snoren van zyn vader zal volgen en Eb. Klompmaker. Goed zo jongens. De a adsp, speelden in Wormer- veer op de adsp.-dag tegen CSV a adsp. In een spannende wedstrijd werd de eindstand 11. zodat straf schoppen de beslissing moesten bren gen. 5 maal moesten beide partiien strafschoppen nemen voor dat de be slissing gevallen was en de adsp. verloren hadden, zodat, zij uitgescha keld waren. Volgende maal betér, jongens! Zondag zal er wel m ver band met de Pinkster rust zijn. Dreo-ni<unv<s Ons tweede heeft op 26 Mei Hemel vaartsdag een schitterende presta tie geleverd door van de nog ongesla gen kampioenen R.C.Z. te Zaandam met 20 te winnen. Ja jongens, dat is een wedstrijd geweest zoals er Ln de hele competitie door jullie nog niet gespeeld is. Door deze overwin ning hadden jullie 9 punten en Pui- niersteijn 8 dus het degradatiespook was al verdwenen. Na Zondag .i nog met 21 van IVV 4 te winnen staan jullie met 11 punten op de derde plaats van onder. Toen jullie 13 wedstrijden gespeeld hadden en met 5 punten op de onder ste plaats stonden, hadden we niet anders verwacht dan dat de onder ste plaats niet te ontkomen was. Maar een paar weken geleden de 30 overwinning op Purmersteijn 5 heeft jullie toen reeds de kans ge geven om van de onderste plaats te komen. P. 5 staat nu met 3 punten onderaan. Hulde aan het hele elf tal. Onze adspiranten A die ook inge schreven waren voor de Adspiran- tendag in Wormer veer waren er met één wedstryd reeds uit. Met 40 werd er verloren van de GVO- adspiranten. In de competitie ver loren jullie met 120 van deze jon gens. En Cees in het doel heeft ge zorgd, dat de nederlaag niet groter is gewcirden. Met de Pinksteren wordt er niet gespeeld. Op 19 Juni zal er op het DRÉO-veld een sport dag worden gehouden. lï.H.C. Zondagmorgen speelden we met ecu combinatie tegen Graftdijk. Deze wedstrijd was meer bedoeld als een oefenpartijtje voor beide partijen. Het wsc zien dat Graftdijk nog jiiet zo veel wedstrijder gespeeld ft»d. Toch schuilen hier::; wel enige De sprookjesprins PRINS ALY KHAN, met wie de Amerikaanse filmster Rita Hayworth op Vrijdag 27 Mei te Cannes met Oosterse praal in het huwelijk is getreden is niet alleen de erfgenaam van een der rijkste mannen ter wereld, maar is bovendien de toekomstige spirituele leider van millioenen Mohammedanen in Afrika en India. Hij is de enige zoon uit het eerste huwelijk van de fabel achtig ryke Aga Khan, wiens macht over z\jn geestelijk Mohammedaans Koninkryk in het Oosten ongeëvenaard is, hoewel hij geen territoriale ge bieden en ook geen leger bezit. De Aga Sultan Mahomed Sheh, zoals de volledige naam van de Aga Khan luidt, is de directe afstammeling van Aly, de eerste Imam (geestelijk leider) der Mohammedanen, die de neef en tegelijk de schoonzoon was van de profeet Mohamed. De zesde Imam, Jaffer Sedik, had twee zonen, Ismail en Musa. De eerste werd de nieuwe Imam van de Ismailse secte der Mohammedanen, terwijl de millioenen Mohammedanen van de Shiah secte zich afscheidden en volgelingen van Musa werden. De Aga Khan iiu, erfde op zijn zesde jaar de geestelijke leiding over deze beide secten, via zijn van Musa afgestamde voorvaderen, die een tijdlang ook als territoriale vorsten hebben geregeerd over Perzië en Egypte. IN HET BEGIN van de vorige eeuw werd de toenmalige Aga Khan, de grootvader van de tegenwoordige Aga Khan, door een revolutie uit Perzië verdreven en vluchtte naar In dia. Hij verleende daar zijn steun aan de Engelsen in de strijd om het ge bied Sind, werd hiervoor door de Britse regering die van zijn enorme rijkdommen niets afwist, met een klein pensioen beloond en vestigde zich daarna in Bombay. Na enige tijd vernamen de Engelsen pas bijzonder heden over deze fantastische figuur, die als een aan hen onbekende vreem deling uit Perzië was gekomen en hen de slag van Sind had doen win nen. De Britse autoriteiten begonnen toen tot hun verbazing te ontdekken, dat er over geheel India, met name in de buitengewesten, millioenen Mo hammedanen waren, die deze Aga Khan als hun geestelijke vader be schouwden. en hem regelmatig een geheel vrijwillige bijdrage uit hun inkomen toezonden, variërende van twee tot tien procent. Fabelachtig fortuin Het fabelachtige fortuin van z\jfi kleinzoon, de tegenwoordige Aga Khan, aan wie deze jaarlijkse stroom van goud en juwelen nog steeds voortgezet wordt, is opgeslagen in banken over de gehele wereld. Zijn inkonjen uit deze bronnen wordt ge schat op een half millioen pond ster- Mig per jaar (5 millioen gld.) en zijn kapitaal op zeshonderd millioen pond (6000 millioen gld.). Een van ~'jn secretarissen heeft opdracht om jlke ochtend honderd pond sterling (duizend gld.) in <Je portefeuille van zijn baas te steken, als dagelijks zak geld. Ter gelegenheid van de Aga Khan's gouden jubileum gaven de Mo hammedaanse stamhoofden hem z(jn gewicht in goud cadeau, een bedrag van ruim 25.000 pond sterling. De Aga Khan gaf opdracht om dit te besteden aan het welzijn van zijn „geestelijke kinderen". Met rijn dia manten jubileum ontving hij van zijn volgelingen zijn eigen gewicht aan diamanten en andere edelstenen. Buitengewone gaven De nu 72-jarige Aga Khan was nauwelijks twintig jaar oud, toen hij zijn buitengewone gaven als leider voor het eerst demonstreer de. Door zijn krachtig organisa torisch optreden verhinderde hij toen een godsdienstige oorlog, die in India dreigde los te barsten. In 1893. toen er een pest-epidemic in India uitbrak, was hij de eer ste die zich liet inenten en door goedé krachten, zoals keepster, de kleine rechtshalf en rechtsbinnen. Door RHC werd goed gespeeld. Het plaatsen was goed en de voorhoede speelde vlug open spel. Alleen moe ten de RHC-dames meer lettên op buitenspel, want vele aanvallen gin gen hieraan verloren. In de komende wedstrijden beter uitkijken, dames. Voor rust waren de Rijper-dames het meest in de aanval, hetgeen wordt bewezen doordat de Rijper-keepster voor rust geen bal toegespeeld kreeg. De rust ging in met 00. Na de rust een steeds aanvallend RHC, mgar ook nu gingen vele kansen verloren door buitenspel. Toch wisten Breg Akkerman 2 maal en Annie Veen- man 1 maal de Graftdijk keepster te passeren, zodat RHC met een 30 overwinning het veld verliet. De pu blieke belangstelling was goed te noemen. Geeft U op aan één onzer dames, die U de lijsten aanbieden, als donateur van RHC. Vrijdagavond 7 uur training voor adsp. 7.45 uui leden. zijn voorbeeld het traditionele bij geloof van zijn volgelingen kon overwinnen. Deze waren voordien nl. nog banger van de inenting dan van de ziekte. Toen in 1914 de eerste wereldoor log uitbrak, lag de Aga Khan zwaar ziek te bed in Noord-Afrika. Hoewel zyn doctoren zeiden dat hij zijn leven zou riskeren als hij op zou staan, stoorde hij zich hier niet aan, kleed de zich aan en ging zelf naar het dichtstbijzijnde telegraafkantoor. Hier verzond hij enkele honderden tele grammen naar alle stamhoofden van zijn millioenen Mohammedaanse vol gen ngen. Elk telegram had dezelfde korte inhoud: „Ik gebied absolute trouw aan het Britse Imperium". Toen later, gedurende die oorlog, de Duitse Keizer opdracht gaf om een heilige oorlog onder de Mohamme danen te doen ontketenen en insi nueerde, dat de geallieerden de bede plaatsen der Mohammedanen aan vielen, was het wederom de Aga Khan, die door een nieuwe stroom van telegrammen aan zijn trouwe volge lingen het plan van de Keizer ve;- ijde de. Driemaal getrouwd De Aga Khan, die iiu wegens zijn gezondheid het grootste deel van het jaar in Cannes vertoeft, is driemaal getrouwd geweest. Zijn eerste vrouw was de Italiaanse prinses Therese, de moeder van Aly Khan. Drie jaar na haar doocl hertrouwde hij met Mlle Andrée Carron, de dochter van een caféhouder in Chambery. Dit huwe lijk duurde niet lang en een jaar na de echtscheiding trad hij in het huwe lijk met zijn tegenwoordige vrouw, de voormalige Franse schoonheids koningin Mlle YvetteBlanche La- brousse, die de titel draagt van Begum Aga Khan. Een der belangrijkste taken van de Aga Khan is altijd de opvoeding van zijn zoon Aly geweest,'die later zijn machtige positie zal moeten overne men. In opdracht van zijn vader heeft Aly Khan in Cambridge zijn opleiding ontvangen, waar hij voornamelijk ge schiedenis en rechten heeft gestu deerd. De Aga Khan, die bijzonder godsdienstig is, en als geestelijk leider van zijn millioenen Mohammedanen hun problemen en moeilijkheden moet oplossen, heeft ook zijn zoon reeds in deze plichten getraind. Evenals zijn vader, is de 38-jarige Aly Khan een hartstochtelijk liefheb ber van paardenrennen. De Aga Khan, die in Engeland de populair ste renstaleigenaar is, staat bekend als een der beste paardenkenners ter wereld. Hij is de enige eigenaar, die met zijn paarden vier maal de zozeer begeerde Engelse Derby gewonnen heeft. Zijn verzameling ren- en fok- paarden, die over Engeland en Frank rijk verdeeld zijn, wordt geschat op vier millioen pond sterling (40 mil lioen gld.). Piloot Prins Aly Khan, die een uitstekend piloot is en altijd zijn eigen vlieg tuig bestuurt, nam bij het uitbreken van de laatste wereldoorlog tot ieder» verwondering diénst ln het spartaans getrainde Franse Vreemdelingen legioen, vanwaar hij zich in een paar jaar tijds opwerkte tot aide de champs van de Franse generaal Wey- gand. Nadien werd hij overgeplaatst naar het Engelse leger, met de rang van luitenant-kolonel. Van de Ame rikanen ontving hij de bronzen ster voor zijn diensten als liaisonofficier. Aly Khan's eerste huwelijk vond plaats in Parijs in 1936, waar hij trouwde met de Engelse mevr. Loei Guinness. de dochter van Lord Chur- ston. De twee zoontjes uit dit huwe lijk, dat onlangs te Parijs met weder zijds goedvinden ontbonden werd, zijn aan Aly toegewezen. Het oudste zoontje zal in de verre toekomst dan zijn vader weer opvolgen en even als alle „heersende" mannelijke af stammelingen van dit geslacht, de naam Aga Khan dragen. In Juni zullen 11 transportsche pen van het Amerikaanse leger met 9.520 verplaatste personen van Bre merhaven naar de V.S. vertrekken, aldus maakt de Internationale Vluch telingenorganisatie bekend. Ouderliefde. Opgeschrikt door de ln de laatste tüd voor de rechter gebrachte geval len van kindermishandeling eist het Britse publiek thans maatregelen te gen deze ergerlijke misstanden, waar over de beschaafde burgers zich schamen. Een heftige verontwaardi ging is gewekt door de gepubliceerde verhalen over jonge jongens en meis jes, die jarenlang in kamers werden opgesloten gehouden, die mishandeld werden met gloeiende poken, uitge hongerd of totaal door hun ouders verwaarloosd. De kranten hebben onlangs een ;erie van dergelijke gevallen aan het licht gebracht. In het laatst gemelde geval had een 28-jarige moeder haar zesjarige zoon door andere kinderen met een gloeiende pook laten bewer ken. Een jong echtpaar uit Liverpool, in éen ander geval, werd ervan be schuldigd een negenjarig meisje ge dwongen te hebben vijf minuten lang een onder stroom staande draad van de radio in haar handen te houden. De politie te Boston meldde, dat een veertienjarige jongen „als een wild beest, met haar dat tot beneden zijn schouders hing, ongeschoeid en in afgedragen meisjeskleren" ontsnapt was uit een kamer, waarin zijn moe der hem tien jaar lang had opgeslo ten gehouden om haar „faux pas" ge heim te houden. In andere gevallen bleek, dat een jongen zijn haren wa ren uitgetrokken of dat aan een ze venjarig aangenomen meisje brand wonden waren toegebracht op lichaam lippen en tong, waarschijnlijk door een bijtend zuur. Aan de minister van binnenlandse zaken, Chuter Ede, is verzocht de maximumstraf voor dergelijke „Bel- sen-misdaden" te verhogen. Ede ant woordde, dat de bestaande bepalingen wel toereikend waren, doch dat de magistraten van de strafmogelijkhe den te weinig gebruik maakten. Het nationaal verbond van vrou wen-instituten heeft voorgesteld de 67. Moeder Woeffie is met een dampende koekepan naar buiten ge komen, waarin drie heerlijke worst jes liggen te dampen. „Hier jongens, voor elk één", zegt ze. Pim, Pam en Pom watertanden. Inmiddels is de arme oude man naderbij gekomen. Hij blijft voor het hok stilstaan. „Ach hebt U misschien nog een stukje brood voor een arme oude stakker?" vraagt hij beleefd. 68. „Een ogenblikje, beste man", zegt Moeder. „ïk zal het even voor U halen". 7e zet de koekepan neer en gaat naar binnen, maar is stom verbaasd als ze bij haar terugkomst ziet, dat géén van de drie zoontjes de worst heeft aangeraakt. „Hier is een stuk brood voor U", zegt ze tegen de arme oude man. Maar dan gaat Pam naar moeder toe en fluistert haar wat in het oor. mogelijkheid te onderzoeken van op- voedings-instituten voor ouders, die wegens mishandeling van kinderen ver oordeeld zijn, naar welke instituten zij dan zouden moeten worden ge zonden inplaats van naar de gevan genis. In verband met de bescheiden ruimte in onze krant moeten wij berichten als ,,De afdeling Beem- ster van de Hollandse Maat schappij van Landbouw bezoekt Frankrijk" en „Een leerling van School Rijperweg vertelt van de reis naar Limburg", ,,De Brand weer jubileert", enz., voor de volgende editie reserveren. Redactie. Een districts-fokveedag PURMEREND. Het houden van de veetentoonstellingen te Purmerend dateert reeds van 1895. Sedertdien en wel gedurende rond 25 jaren werden hier zg. Paastentoonstellin- gen gehouden. In hoofdzaak van vetvee. Bedoeld was om goed te laten uitkomen, wat de veehouders in hoofdzaak de mes ters in het afgelopen winterseizoen hadden weten te bereiken. Na die 25 jaren was het practisch met de Purmerender Paastentoon- stelling afgelopen. Het bestaande ten toonstel lingbestuur dat zoveel goed werk had verricht, legde haar werk zaamheden stil. Men voelde evenwel dadelijk aan dat de belangen van veehouderij, de markt, de stad Pur merend en de plaatselijke Midden stand eiste, dat Purmerend een jaar lijkse Veetentoonstelling nodig had. En zo kwam het dat een commissie gevormd uit belanghebbende veehou ders en burgers van Purmerend we derom met deze tentoonstellingen zijn begonnen. Daarbij paste men zich aan op de wat anders ingestelde veehouderij. Van „Paas"-tentoonstel- ling werden het „Nazomer"-tentoon- stellingen. En men legde meer de na druk op de verbetering van de vee stapel speciaal dus de veredeling van het fokvee. Dit werd nu ruim 20 ja ren geleden aangevangen. Met toe nemend succes was men steeds in de zelfde richting werkzaam. In 1947 en 1948 werd op de ten toonstelling voor het eerst onder scheid gemaakt met „vee van zware grond" en „vee van de lichte grond". Thans is Je Purmerender veeten toonstelling in betekenis nog weer op een hoger peil gekomen. In 1949 voor het eerst wordt aan de Purmer ender veetentoonstelling vertinden een „Districts-Fokveedag" geheel in gesteld op de eisen door de Provin ciale Bond van Rundveefókvereni- gingen in Noord-Holland. Hiermede is de betekenis van de Purmerender tentoonstelling met 'n reuze sprong omhoog gegaan. En daarmede zijn de belangen van vee houderij en markt wel op zeer bij zondere mate gediend. Willen abonné's die niet op tijd hun krant ontvangen dit even doorgeven, met opgave van vol ledig adres, aan Andr. Tol, te Midden-Beemster Administratie.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3