VOORMALIG GEACHTE AFGEVAARDIGDE Het gewichtige getalvijftig plus één LINKS EN RECHTS Mr Goetz verontwaardigd over Jhr Sandberg's uitspraak Echt ol niet echt Willy Lages voor het Hof De Munck breekt met Sittardse Boys DE RIJPER 2 Het Parlement aan de andere kant ï^E vergaderingen van de* Tweede Kamer beginnen des middags om één uur. Tegen die tyd verzamelende bezoekers van de gereserveerde en van de publieke tribune zich in het Kamergebouw en de parlementaire redacteuren houden zich het ogenblikje vooraf in de perskamer bezig met 'ien bespreking van de laatste politieke gebeurtenissen. Om één uur gaat het belletje men kent in het parlement niet het professorale kwartiertje en het spul gaat beginnen, als we het eens oneerbiedig mogen zeggen. Evrt enkele keer komt het echter voor, dat we vergeefs op het beginsein wachten. Dan wordt het tien over één, kwart over één, tegen half twee soms en we weten het: het quorum is niet aanwezig. Men het quorum be doelt men minstens 51 Kamerleden, die de presentielijst hebben getekend. De Kamervergaderingen mogen namelijk niet geopend worden als de helft van het aantal leden plus één nog niet aanwezig is. Zo mag ook niet hoofdelijk gestemd worden als in de Tweede Kamer niet ten minste 51 en in de Eerste Kamer tenminste 26 leden aan de stemming deelnemen. Parlementaire onschendbaarheid Maar niet zodra is het quorum present dat is meestal reeds gerui me tijd voor het officiële aanvangs- uur of de president verklaart de bijeenkomst voor geopend, hij houdt ,,zijn prevelementje" en de afgevaar digden zoeken hun plaatsen op, een groep rechts-van de voorzitter en een groep links van hem. Links en rechts zijn thans nog slechts geografische begrippen. Vroe ger waren het tevens politieke aan duidingen, niet alleen in Nederland, maar vrijwel over de gehele wereld. Nederland heeft dus geenszins het monopolie van de omschrijving „links eh „rechts". Het zou reeds op 5 Octo- bér 1792 ontstaan zijn. toen in Frank rijk de „Législative" ging vergaderen en begon met het vaststellen van het ceremonieel voor het aanstaande be zoek van Koning Lodewijk XVI. Er werd een stemming gehouden, waar van enkele partijen de uitslag in twij fel trokken. Dat gaf aanleiding tot heftige meningsverschillen en veel lawaai, waarbij de afgevaardigde De- lacroix ijlings het spreekgestoelte be klom en uitriep, dat de uitslag der stemming volkomen vaststond, ook al meende de rechterzyde haar te moeten betwisten. Delacroix had on bewust en gevleugeld gesproken. De aanwijzingen rechterzyde, centrum en linkerzijde kregen weldra burger recht en sedertdien hebben zij zich gehandhaafd. Ook in Nederland, waar men onder rechterzyde verstond de confessionele partijen: de Katholieken, de Anti- Revolutionnairen, de Christelijk His- torischen en de Staatkundig Gerefor meerden, die nog altijd rechts van de voorzitter zitten en de socialisten, de liberalen en de communisten, die links van de president gezeten zyn. Geen gevaarlijke rivaliteit Zo althans is het in de Tweede Kamer. In de Eerste Kamer zitten de afgevaardigden van de verschillende politieke groeperingen kris kras door elkaar heen. Stel u gerust, hoe fél ook de politieke tegenstellingen mo gen zijn, het loopt zonder ongelukken af. Noch in de Eerste Kamer, noch in de Tweede is van een gevaarlijke rivaliteit van de leden sprake. In het vuur van de strijd zal bijvoorbeeld de socialist Frans Goedhart, die zo juist een scherpe aanval over zijn opvat tingen betreffende de Indonesische kwestie van de anti-revolutionnaire Kijkseenheidsman prof. Gerbrandy te verduren gekregen heeft, niet ver geten in zijn repliek te spreken van „de geachte afgevaardigde" de heer Gerbrandy. De goede toon blijft be waard. Natuurlijk kan een lid en zelfs een minister wel eens zonderling voor de dag komen. Dat overkwam nog niet zo heel lang geleden de minister van Financiën, prof. Lieftinck, die sprak van de „voormalig geachte af gevaardigde de heer Teulings". Hij bedoelde het goed en trok zeker de achtenswaardigheid van de heer Teu lings niet in twyfel. Deze was geen lid meer van de Tweede Kamer en toen prof. Lieftinck hem in de loop van z^jn rede noemde, had hy het dus over de „voormalige afgevaardigde". Maar zich houdende aan de goede gewoonte in ons parlement, liet hij het „geachte" niet achterwege; met het grappige gevolg, dat hij van iemand, die vroeger geacht geweest was, doch het thans niet meer is, scheen te spreken! Nee; rivaliteit komt in de Neder landse Staten-Generaal weinig of niet voor. Men kan de Staatkundig Gere formeerde dominee Zandt rustig een praatje zien maken met de commu nistische heer Gerben Wagenaar. de Katholieke professor Romme met de liberale mr. Oud en de socialistische mr. Van der Goes van Naters met de Christelti> Historische heer Tilanus, om zns tot de Tweede Kamer te be palen. Vuile leugenaar! De communisten isoleren zich nog het meest en hun verstandhouding met de leden van de P.v.d.A. is min der dan die met de andere partijen. Wanneer de communisten en de so cialisten het met elkaar aan de stok krijgen, dan kan het soms warm toe gaan, zoals tijdens het laatste de bat over Indonesië. Als het ene lid het andere onder veel tumult en luid geschreeuw „vuile leugenaar!" toe roept, is dat weinig vriendelijk en zeker niet parlementair... Maar zulke heftige scenes zijn tegenwoordig uit zonderingen op het rustige Binnen hof. Toen de vitale en vurige com munist Lou de Visser nog in de Kamer zat en vooral toen een stelletje N.S.B.ers er zijn intrede had ge daan, was dat anders. Dan moesten de wanordelijke Kamerleden wel eens met vereende krachten uit de verga derzaal verwijderd worden! Het is een veel verbreide, verkeer de mening, dat Kamerleden van sterk verschillende politieke overtuiging en levensbeschouwing niet met elkaar omgaan en dat ook de parlementaire redacteuren van bijvoorbeeld „Trouw" en „De Waarheid" niet met elkaar spreken. De heren beschouwen elkaar als collega's en onderhouden tijdens hun werkzaamheden vriendschappe lijke betrekkingen. In het debat nemen de Kamerleden waarlijk geen blad voor de mond en het kan zijn, dat hun een belediging ontglipt aan het adres van een mede afgevaardigde. De voorzitter komt wel tussenbeiden, maar de onheuse bejegening is dan al geschied. Het lid, dat zich beledigd, of in zijn eer en goede naam aangetast acht, kan ech ter deswege geen strafvervolging doen instellen, want de Kamerleden genieten een parlementaire onschend baarheid. Een onschendbaarheid, die volgens de Grondwet voor alle leden van de beide Kamers der Staten- Generaal en voor de ministers geldt en alles betreft, wat zij in de verga dering hebben gezegd of schriftelijk 'aan haar hebben overgelegd. MARKTBERICHT PURMEREND Kaasmarkt. Aangevoerd 1 stapel wegende 292 kg, 1 stapel Edammer 40+ f 74 p. 50 kg. Eierenmarkt: 5000 kipeieren f 12.50 13.50; 4000 eendeneieren f 7.50 per 100 stuks. Veemarkt: runderen, ftotaal 424 stuks, 18 vette koeien levering; 230 geldekoeien f 360600, stugger; 151 melkkoeien f 500800, kalm; 20 pin ken f 250330,stil; 538 nucht. kalv. v. d. levering, voor de zouterij f 32 70, matig; 30 vette varkens v. d. le vering; 28 fokzeugen f 275425, stug; 832 biggen f 4068, stug; 439 schapen f 5570, kalm; 1090 lamme ren f 2840, stugger; 84 bokken en geiten f 1070, stug; 73 paarden f 350650. stug. Pluimveemarktj 600 oude kippen en hanen (witte en rode) f 2.402.60 400 oude kippen en hanen (blauwe) 2.402.60 p. kg; 350 hennen f 57 p. st.; 1800 jonge hanen (blauwe) f 2 2.15 p. kg.; 9100 jonge hanen (wit te en rode) f 1.601.75 p. kg; 200 eenden, jonge, oude f 23.50 p. st.; 350 konijnen f 0.506.50 p. st.; 20 ganzen f 57 p. stuk. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN. SPIJKERBOOR. Op 2 Juni hield de afd. Starnmeer van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het Heren huis te Spijkerboor een bijeenkomst. Na de opening door de presidente las deze een brief voor van de militair C. Booij, die in Indonesië zijn dienstplicht vervult. Plij bedankte in deze brief de Plattelandsvrouwen voor het pakje, dat ze hem gestuurd hadden. Vervolgens bracht Mevr. Bruin- Schermer verslag uit van de Provinciale vergadering die in Alkmaar was ge houden. Daarna vertelde Mevr. Visser- Bakker uit Schagen over het werk van de Bond. In de pauze werd het reisgeld geind voor de excursie die op 9 Juli gehouden zal worden naar het Openluchtmuseum te Arnhem. Na de pauze las Mevr. Visser-Bakker nog enkele stukjes voor uit een boek van Autoon Coolen en hiermede sloot de presidente de bijeenkomst. DFC. de gedegradeerde eerste klasser uit Dordrecht, gaat in pro test tegen de uitspraak van de Pro testcommissie, die het protest DFC- HVV. niet ontvankelijk verklaarde, omdat het enige minuten te laat zou zijn ingediend. 69. Moeder Woeffie is verbaasd als ze ziet dat Pim, Pam en Pom hun worst nog niet hebben opgegeten. „Hebben jullie geen trek?" vraagt ze. Maar Pam fluistert Moeder wat in het oor. Maar die schudt het hoofd. „Nee Pam, ik heb geen worst meer, anders had ik die meneer wel wat gegeven. Ik had er juist drie en 70. Pam aarzelt zichtbaar. Wat zal hij doen? Hij voelt in zijn hart, dat hij zijn worst aan de arme be delaar moet geven, maarhij heeft er zelf ook zo'n vreselijke trek in. Dan echter met een resoluut ge baar pakt hij zijn worst uit de pan en geeft hem aan de bedelaar. „Alstublieft", zegt hij. „Ik heb er die heb ik voor jullie klaar gemaakt", toch geen trek in". 71. Daar heeft me die Pam een hele goede daad gedaan. Hij heeft zijn worst, die Moeder voor hem heeft klaar gemaakt en waar hij zo'n vreselijke trek in had, aan de arme oude bedelaar gegeven. „Hier, eet U maar op", zegt hij nog eens. „Ze zijn heerlijk, Pim en Pom kijken zwijgend toe. Ook z\j hebben ge voeld wat hun plicht was, maar Pam was de eerste» die het gedaan heeft. 72. „Hier hebt U mijn worst ook", zegt Pim en duwt de bedelaar een tweede worst in de hand. „En de mijr.e ook", roept Pom en even later staat de oude stakkerd met een ver baasd gezicht naar de drie worsten in zijn hand te kijken. Moeder kijkt met een gelukkig gezicht toe. Ze heeft er zich niet in willen mengen, maar ze is trots op haar drie zoons, dat kun je zo zien» Van Gogh's „Studie bij kaarslicht" De zaakwaarnemers van de Ame rikaanse kunstverzamelaar William Goetz, die een hoge functie bekleedt bij de „Universal International films", hebben Zaterdag een tele gram gezonden aan de Officier van Justitie te Amsterdam, mr. Kist, waarin zij protesteren tegen de „moedwillige, boosaardige, onge vraagde en lasterlijke verklaringen, afgelegd door de directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam jonkheer Sandberg en de heren van Dantzig en Jaffe, waarin bestreden wordt, dat het schilderij: „Studie bij kaarslicht", dat William Goetz in zijn bezit heeft, een werk van Gogh zou zijn. In het telegram wordt mr. Kist bij het te houden gerechtelijk onder zoek alle medewerking aangeboden, opdat spoedig bewezen zal kunnen worden dat deze verklaringen over een van Van Goghs meesterwerken van alle grond ontbloot zijn en de genen, die de verklaringen hebben gelanceerd, zo snel mogelijk ter ver antwoording zullen worden geroe pen. Voorts wórdt een aanbod gedaan om, door mr. Kist aan te wijzen des kundigen naar New York te laten komen of naar Californië, waar het schilderij zich thans bevindt, ten einde het doek te onderzoeken. Tweede telegram. Dinsdag is een tweede telegram en nu aan de burgemeester van Am sterdam verzonden met het verzoek om inlichtingen of de door de heren Sandberg, van Dantzig en Jaffa af gelegde verklaringen officieël na mens het Museum werden gedaan of als particulieren. Volgens Goetz' zaakwaarnemer is het schilderij ongeveer 50 jaar oud en in die tijd was er niemand, die er aan dacht Van Gogh te imiteren, die toen nog een onbekend kunste naar was. Daar er gistermiddag nog geen antwoord op de beide telegrammen ontvangen was, heeft Goetz zaak waarnemer een brief aan de Neder landse consul-generaal, de heer Cnoop Koopmans geschreven, met het aanbod om op kosten Van Goetz erkende kunstexperts naar de Ver enigde Staten te laten komen om •het doek te onderzoeken. 19, 20 en 21 Juli De 47-jarige voormalige chef van de Amsterdamse Sicherheitspoli- zei, Kriminalrat Willy Lages, die nu bijna 4 jaar lang in talloze zaken als getuige inlichtingen heeft verstrekt, zal volgende maand zelf voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof terecht staan. De zaak zal vermoe delijk drie a vier dagen in beslag nemen. Als voorlopige data voor het pro ces zijn vastgesteld 19, 20 en 21 Juli a.s., doch de mogelijkheid bestaat, dat hierin een kleine wijziging zal worden gebracht. Mr. O. G. Veen- stra, de verdediger van Tonhy Jansen, zal de verdachte als raads man bijstaan. Njord won de Telegraaf- beker Met zeker zes lengten voorsprong op Laga heeft Njord Woensdagavond de 4V2 K.M. lange roeiwedstrijd op de Amstel van het Kalfje naar de Weesperzijde gewonnen in de tijd van 15 min. 59.8 sec. De tijd van de Delftenaren bedroeg 16 min. 18.8 sec. In het Olympisch Stadion vond een ontmoeting plaats tussen het Amsterdams elftal en de Wieper- sportclub. Vooral na rust was het een spannende partij, die in een 1-1 gelijk spel eindigde. ARME KALVEREN Een expediteur uit Oldebroek kreeg opdracht 125 nuchtere kalve ren te vervoeren van Oldenzaal naar Zwolle. Toen hij in Hengelo tankte steeg er zulk een geblaat op uit de wagen, dat de politie een onderzoek instelde. Het bleek toen, dat de ruim te in de vrachtauto was verdeeld in twee „dekken". De vloer van de bo venste ruimte was echter verzakt, zodat een deel van de lading boven op de onderste groep kalveren lag. Een der dieren was reeds doodge drukt. andere waren de verstik kingsdood nabij. Door het ingrijpen van de politie werd aan een erbar melijk dierentransport een einde ge maakt» Steun Wettig Gezag Naar anleiding van reacties op de onlangs gedane publicaties over de mogelijkheid van oproeping van de lichtingen 1941 tot en met 1944, in dien de aanmelding voor de Na tionale Reserve en de Reserve Grensbewaking niet aan de ver wachtingen zou beantwoorden, wordt van bevoegde zijde de aandacht ge vestigd op de mededelingen, welke de Minister van Oorlog dezer dagen over dit onderwerp tijdens de be handeling van de begroting van Oor log in de Eerste Kamer hssft ge daan. Hierbij heeft de Minister er de na druk op gelegd, dat het vrijwillig karakter van de Nationale Reserve en de Reserve Grensbewaking on verzwakt zal worden gehandhaafd, waardoor men tevens het voordeel heeft, dat een nauwkeurige selectie kan worden toegepast. Het doel van de onlangs gedane mededeling over dit onderwerp was degenen, die behoren tot de lich tingen 1941 tot en met 1943 te wijzen op de zware verplichtingen, welke hun leeftijdsgenoten als oorlogsvrij willigers vervuld hebben of nog ver vullen. Door te veel aan eigen be langen en te weinig aan de verdedi ging van het Vaderland en zijn be veiliging te denken, zou men de re gering dwingen de Staten-Generaal opnieuw te raadplegen over een ver plichte oproep dezer lichtingen. De minister heeft de hoop uitge sproken, dat de aanmelding voor deze reservediensten zodanig zal zijn, dat de regering deze stap niet zal behoeven te doen. Mr. Schokking legde er daarbij de nadruk op, dat hier geen sprake is van een stok achter de deur, doch dat hierbij alleen een beroep wordt gedaan op de Vaderlandsliefde en de practische zin van hen, die tot de ge noemde lichtingen behoren. Hetzelfde geldt voor de jongeman nen van de lichting 1944, voor zover zij niet zijn of worden opgeroepen voor de Kon. Marine of de Kon. Landmacht. Kapperszaak ging niet door Frans de Munck de doelverde,di- ger van het Ned. elftal heeft Sittard verlaten en is in Amsterdam gaan wonen, in afwachting of de KNVB. hem versnelde overschrijving naar Ajax wil verlenen. Reeds eerderr is de Munck van plan geweest naar Ajax te gaan, maar uit supporterskringen van Sittardse Boys werd de verloofde van Frans toen een kapperszaak in Sittard be loofd (en we blijven maar amateur!) De Munck trok daarop z'n verzoek om overschrijving in (natuurlijk!), maar, zo verklaarde hij aan een ver slaggever van „Het Parool", de be lofte van de kapperszaak werd niet nagekomen. Inmiddels had de F. C. Barcelona Frans f 25.000 jaarlijks geboden, waarop hij echter niet inging. De „moeilijkheden" met het bestuur van Sittardse Boys werden echter steeds groter en vorige week barstte de bom toen De Munck weigerde uit te komen in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Juliana. Frans is daarop naar Amsterdam gegaan, waar hij in een confectiebedrijf gaat werken. Zijn verloofde zal hem spoedig volgen. Of haar nu in Amsterdam een kapperszaak wordt aangeboden ver meld de historie niet. STAMBOEKVARKENS PER VLIEGTUIG Hedenochtend zijn van het vlieg veld Welschap 14 Nederlandse stam boekvarkens per vliegtuig naar Hon garije vervoerd. Dit transport maakt dèel uit van ongeveer 140 varkens, die ingevolge een met Hongarije ge sloten handelsverdrag aan dit land zullen worden geleverd. De overige varkens zullen echter per trein naar het land van bestemming worden vervoerd. IMPORTSIGAREN EN SIGA RETTEN VRIJ. Met ingang van gister zijn de prij zen van sigaren en sigaretten, welke van buitenlands fabrikaat zijn, niet meer aan prijsvoorschriften gebon den. De bepaling, dat uitsluitend tegen banderolleprijs verkocht mag wor den, blijft echter gehandhaafd. Voor de Nederlandse productie van sigaren en sigaretten blijven de bestaande prijsvoorschriften van kracht.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2