f WE NADEREN DE LANGSTE DAG.... NIEUWE BONNEN No. 1789 Vrijdag 17 Juni 1949 39e Jaargang jlifotc Co voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken G.J.Hoogcarspel,Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis Zo is het! We schieten alweer op. Op de landen, op de dijken en wegbermen, wordt gemaaid en gehooid. Hooi op ruiters, op kleine en grote hopen. Hoog op geladen rijden de hooikrossen de dors binnen. Met opjagers. Jacobladders en nog andere werktuigen wordt het in de berg gebracht, waar het werk volk de grote plokken over het oppervlak verdeeld. Over het erf zwerven de schapen onwennig rond, want zo even hebben een paar man nen hun de dikke wollen jassen uitgetrokken. De lammeren zijn ook niet tevreden. Hun goeie leventje is uit. Op eigen benen staan voortaan. In de sloten zwemmen de eendenmoeders met haar kroost. Tien, twaalf, kleine donzen balletjes. Boven in 'n boom loert de zwarte ro ver op het gunstige ogenblik dat een der pullen wat ver van moeder afdwaalt. Schreeuwend en herriesehop- pend houdt het spreeuwenvolk, DE RIJP. Zaterdag, 18 Juni a.s., zal, evenals vorige jaren, ook in ons dorp weer gecollecteerd worden ten bate van het reclasseringswerk. Het is mischien nuttig enige woorden aan het werk van het Nationaal Bu reau voor Reclassering te wijden. Vroeger werd aan de mensen, die door de een of andere misstap een gevangenisstraf ondergingen, weinig aandacht besteed. Na hun invrijheid stelling werden zij zonder enige steun weer in de maatschappij losge laten, de maatschappij, die hen dan in de meeste gevallen vijandig was gezind. Het gevolg hiervan was nieuwe misdaad, en indien de ver oordeelde een gezin had, kinderver waarlozing enz. Aan deze ongewens te toestand is gelukkig reeds sinds lang een einde gekomen. De zich steeds uitbreidende reclasseringszorg bemoeit zich zowel tijdens als na de celstraf met de gevangene en staat hem bij weer op het rechte pad te komen door het verlenen van stof felijke hulp en vooral ook geestelijke vorming. Dat hiermede de reclasse ring uitermate nuttig werk doet, be hoeven wij verder niet te betogen. Deze hulp wordt verstrekt aan een ieder, van welke gezindte dan ook. Wij bevelen de collecte, die wordt gehouden onder het motto „Geef hem weer een kans", dan ook in ieders belangstelling aan. Men zie verder de advertentie en de aanplak biljetten. VERGADERING VAN DE N.V. DE RIJP. Maandag j.1. vergaderde de afd. De Rijp van de Ned. Ver. tot Afsch. v. Alc. houdende Dranken, ten huize van de heer K. Tuin. Naar de algemene vergadering op 26 Juni a.s. werd als afgevaardigde benoemd mevr. SasKlinkenberg en als plaatsvervangster mevr. van Tol Ruiter. Voor de actie „bij snelver keer geen alcohol" zal aan iedere autobezitter en chauffeur in De Rijp propaganda-materiaal worden ver strekt. PERSONALIA. DE RIJP. Naar wij vernemen is Ds. P. KJeuning, Doopsgezind Pre dikant te De Rijp, ook beroepen als predikant door de Doopsgezinde Ge meenten te Noordeinde van Graft en Graftdijk. Dit beroep heeft Ds. Keuning aangenomen zodat hij thans ook de beide laatstgenoemde ge meenten als Leraar zal dienen. ZONDAGDIENST DIERENARTSEN (De KïjpFurmerenclOosthuizen) Zondag. 19 Juni 1949: A. van Keu len, Purmerend. Tel. 107. met larven en vette pieren gast malen op de pasgemaaide lan den. De bijenhouders zijn reeds aan 't honingslingeren. Matig zeg gen ze. Het weer zat niet mee. Te koud. Nee, zeggen de tuin ders, geen warmte, anders ko men sla en bloemkool gelijk aan de veiling, en dan weten we het wel. Ja we schieten alweer op. Pinksteren is achter de rug. De kermissen zijn al in volle gang. De Ouden-van-Dagen- reisjes beginnen al. De „Spar" heeft reeds het voorbeeld ge geven. Vacantieplannen worden ge maakt. Strand, zee en duin, bos en heide roepen! Was het maar zover. Het komt zover. Eerst de langste dag en dan. Och arme, dan gaan we weer zak ken. Niet aan denken! Wat zei Pallieter ook weer, „Melk de dag". Uitslag der Gemeenteraads verkiezing 1949 DE RIJP. De Woensdag gehouden gemeenteraadsverkiezing gaf' hier de volgende uitslag te zien: Totaal aantal uitgebrachte stem men 795, van onwaarde 7. aantal gel dige stemmen 788. Burgerkiesvereniging 345 stem men: aantal zetels 3 (in 1946 3). Partij van de Arbeid: 105 stem men; aantal zetels 1 (in 1946 1). K.V.P. 338 stemmen: aantal ze tels 3 (in 1946 3). .De kiesdeler was .112 4/7. In de ze tel verdeling Kwam geen wijziging. Op de lijst van de Burgerkiesver eniging kregen de candidaten de vol gende aantallen stemmen: J. Nat 192, P. Roemer 88, P. Middelkoop 29, G. Lub 6, D. Klinkhamer Jr. 4, M. van Tiel 2, C. Sieswerda 15, D. Dekker 5, J. Dekker 2, B. Visser 2. Partij van de Arbeid: K. J. Luder 100. D. Tol 5. K.V.P.J. P. Poel 326, J. B. Sassen 8. J. Tromp 1, J. G. Wegdam 1, Jac. Noë 2. Voor de volgende periode van 4 jaar zullen dus de volgende perso nen in de raad zitting hebben: Burgerkiesvereniging: de heren J. Nat, P. Roemer en P. Middelkoop. Partij van de Arbeid: de heer K. Luder. K.V.P.: de heren J. P. Poel, J. B. Sassen en J. Tromp. Er komen dus drie nieuwe gezich ten in de raad, n.1. de heren P. Mid delkoop, K. J. Luder en J. Tromp, die de plaatsen van resp. de heren D. Rijkes, D. Tol en J. de Lange zullen innemen. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Cornelis, zoon van Th. Berkhout en A. de Lange; Johannes Jacobus, zoon van C. Kars tens en E. Brandhoff. BIJEENKOMST VAN DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE RIJP/GRAFT. Dinsdag j.1. hield de afd. De Rijp/G.raft van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een bij eenkomst in Hotel „De Eendracht". Als spreekster trad op mevr. Visser- Ven. De voorzitster, mevr. Zee, open de met een kort woord. Voor de Ge westelijke dag der vereniging op 21 Juni a.s. gaven zich ongeveer 10 da mes op. Verder werd besloten voor de uitgaansdag van het volgende jaar weer een reiskas te vormen. Na de pauze kreeg mevr. Visser- Ven het woord, die een levendige be schrijving gaf van een door haar ge maakte reis door Frankrijk. Deze le zing werd toegelicht met lichtbeel den, die betrekking hadden op Parijs en Zuid-Frankrijk. De boeiende en interessante lezing werd met aan dacht door de aanwezigen gevolgd. De voorzitster dankte de spreek ster en betreurde het, dat niet meer leden aanwezig waren. OPBRENGST RODE KRUIS- COLLECTE DE RIJP/GRAFT. De op Woens dag, 8 Juni, in De Rijp. Graft, Noord einde, Oost en West Graftdijk gehóu den collecte ten bate van het Rode Kruis heeft f 141.27 opgebracht. Een mooi resultaat. Aan mijn vrienden in de hengelvereniging DE RIJP. In De Rijp zitten mach tig; veel hengelaars. Speciale baar- zers, sneekers en karperaars. Voor witvis is geen ambitie, daar vist enkel het Rijper grut op. Zodra een witvis is gevangen verandert het dier in een snoekvisje. In die gedaantever- wissel Jog schuilt de waardezon der die verandering blijft het een „bleke blebber". Er zijn natuurlijk ook allround hen gelaars. zoals bv. Henk Klompema ker, die hebben voor ieder vissoort waar ze op vissen het speciaal gevoel om zo'n buit op de vlugste wijze uit het water in de braadpan te krijgen. Nu is dat geheel niet vreemd, dat de Rijper, verwoede hengelaars zijn, want ze stammen in rechte lijn af van dat rauwe volkje dat in vroeger jaren op de wereldzeeën de koninklijke walvis jaagde. Maar daar wilden wij het niet over hebben. Nee. het gaat om de categorie „de poerders" (vol gens Hildebrand is het „peuraars"), maar de Rijper zegt poeren, peuren kent hij niet. VroegerAlweer vroeger zal men zeggenJa vrienden, vandaag is zo gisteren. Vroeger dan waren er een massa poerders in De Rijp, o.a. de Ooievaar, en de Marmot wa ren uitgekookte poerders. Emmers vol. en als je pols zo dik, brachten ze naar de wal. Dat echte ras van poerders is uit gestorven. De enige die probeert de schone traditie van aalpoeren hoog te houden is onze plaatsgenoot Piet Vilten, maar of-ie ooit het peil zal bereiken van de twee bovenge- noemden zal de vraag' zijn. Maar laten wij nu aan het lijdend voorwerp „,aal" of op z'n Zondags „paling", even onze aandacht wijden. Paling is een lekkernij. Gerookt, ge bakken, of zachtjes gesmoord in boter en azijn vindt deze gladde vriend gretig' aftrek. Maar, Rijper sportbroeders, hebben jullie wel eens gedacht zo onder het smullen, wat voor een vreemde gast je daar zit te verorberen? Nee, want smullen is één, en denken? Hoogstens denk je, als je weer zo'n vette sinjeur uit de boter vist: Wat is het leven goed. Realiseer je echter dat je bezig bent een wereldzwerver van formaat naar binnen te werken. De wieg van jullie baarzen, karpers en snoeken stond wel ergens in de Belsloot, Mienwijt. of de Balkenha- ven, in een of ander pruttig hoekje, versierd met wat doppieskroos. Niet alzo bij de paling. Nee, daar is dat andere een armzalige vertoning bij. Nooit gehoord van de Sargasso- zee. Wel, dat is een zeegebied, be grensd in het Westen door de gordel van de West-Indische eilanden, ten Noorden door de kust van Florida en Oostwaarts liggen de Azoren. In dit gebied, door twee grote golfstromen omspoeld, drijven geweldige massa's wieren. In vroeger eeuwen voor de zeelieden een geheimzinnig gebied vol verschrikkingen. Welnu, daar waar de tropenzon on barmhartig' brandt, geen wind verkoe ling brengt, waar de enorme water massa's altijd maar ronddraaien, daar, vrienden, kunt gij de wieg van de pa ling vinden. Hoe of de vis in de Ringsloot of Gouw komt vertel ik de volgende week. Maar dit kan ik nu wel zeggen: Men spreekt wel eens van de Won deren der Schepping, de levensloop van de paling is er één van, en niet de minste. LOTA. „VISLUST" OPENT HAAR VISSEIZOEN WEST-GRAFTDIJK. Zondagmor gen 12 Juni opende de visvereniging „Vislust" uit Graftdijk haar visseizoen met een wedstrijd, welke werd ge houden in het N.-Hollandskanaal aan de Starnmeer, van de boerderij van de heer Jb. Spaan tot de Vlotbrug. Nadat er vijf halve uren waren ge vist ging men naar café Schoon waar de prijsuitreiking plaats vond en na tuurlijk was het weer de heer H. Wit, die de eerste prijs wist te be halen. Tevens ontving hij nog twee prij zen, d.w.z. één voor het laatste visje en één voor de grootste baars. Zo ging hij dus met drie prijzen naar huis. De gehele uitslag was als volgt: 1. H. Wit (76 pnt.)2. M. Schoen maker (50 pnt.); 3. H. Hooyberg (43 pnt.); 4. Van Straten (43); 5. P. Sterk (43); 6. N. Kos (43): 7. S. Heinis (40); 8. K. Tenty (32): 9. C. Heinis (32); 10. H. Altman (32). De gevangen vis werd verkocht en bracht f 2.20 op. DRIE DAGEN NAAR BAKKUM Leerlingen van de O. L. S. genieten van de natuur DE RIJP. Maandagmorgen ver trokken de leerlingen van de 5de en 6de klasse der O. L. S. per fiets naar Bakkum voor een drie-daags schoolreisje. De leiding van de tocht berustte bij de heren C. de Ruiter en B. Posthuma en verder mevr. Brun- tink, mevr. de Rijke en mej. L. Rij kes. Er werd overnacht in de Jeugdher berg Koningsbos. De eerste dag werd een wandeling gemaakt door de dui nen en een bezoek aan het strand gebracht. Dc avond werd gevuld met zang o.l.v. de jeugdherbergvader, die de jongens en meisjes op buitenge woon prettige wijze wist bezig te houden. De volgende dag werd onder de bekwame leiding van de heer Kor- tenoever een excursie gemaakt door de bossen en de duinen. De heer Kortenoever maakte de kinderen op tal van aardige dingen opmerkzaam o.a. nesten van sperwer en toren valk. zangvogels en meeuwen. Ook werden verschillende planten verza meld. Na een kort bezoek aan het strand werd in de duinen enige volksdansen uitgevoerd. Deze tocht vormde het hoogtepunt van het uit stapje en heeft niet nagelaten de be langstelling voor de natuur wakker te maken bij de kinderen, 's Avonds werd op het voetbalveld een spor tieve strijd gestreden tussen een Rij per en een Haarlemmer ploeg, waar bij De Rijp erin slaagde een 41 overwinning te behalen. Op de laatste dag werd, na een bezoek aan de Karpervijver, waar 'n vrij grote sterntjes kolonie was te zien. Via Egmond werd de terugweg aanvaard. Er werd nog 'n bezoek ge bracht aan Pesie's natuurbad, waar na om even voor vijven in opgewek te stemming De Rijp werd bereikt. MET DE „SPAR" NAAR ZUID-LIMBURG DE RIJP/GRAFT. Vrijdag j.1. heb ben de klanten van de Sparwinke- liers J. Rot en H. Stoop, De Rijp en W. Stoop, Graft, de Spar-Zomertocht 1949 naar Valkenburg meegemaakt. Ruim 250 personen namen aan de reis deel. De tocht ging per bus naar Pur merend en vandaar werd om onge veer 6 uur per trein vertrokken. Om half elf werd Valkenburg bereikt, waar onder leiding van Cebuto-reis- leiders de diverse bezienswaardig heden werden bezocht. De bezichti ging van de Gemeentegrot vormde een der hoogtepunten van de dag. De prachtige beeldhouwwerken en muurtekeningen dwongen een ieders bewondering af. Hierop volgde een bezoek aan de Wilhelminatoren, waar van de prachtige vergezichten werd genoten. Het keurig verzorgde lunchpakket en de koffie werden in het Paviljoen genuttigd. De middag werd gevuld met een wandeling dooi de mooie omgeving van Valkenburg, met een bestijging van de Cauberg, afdaling langs de Heksentrap en een bezoek aan het Openluchttheater. In Hotel Walram-Germania werd een warme maaltijd genoten, die letter lijk en figuurlijk in de smaak viel. Na het eten werd in afwachting van het vertrek op eigen gelegen heid door Valkenburg gewandeld. Om acht uur vertrok het gezelschap. In de trein werd nog koffie geser veerd. Enige tijd na het middernach telijk uur keerde men in opgewekte stemming in De Rijp en Graft terug. De organisatie der tocht was prima in orde en de verzorging was even eens uitstekend. Wanklanken werden niet gehoord, zodat het een in alle opzichten geslaagde dag is geworden. DE NOO DEINDERMEERDIJK GEREED GRAFT. Een dezer dagen is de Noordeindermeerdijk weer voor het verkeer opengesteld. Mede door de grote verbeteringen aan de Noorder- brug te Noordeinde is hierdoor een belangrijke verkeersverbetering ver kregen en dit betekent voor de om liggende dorpen een feit van groot belang. De weg is belangrijk breder geworden en het ingewalste wegdek is met een asfaltlaag bedekt. Wel waren de kosten van deze wegver- betering hoog, maar er is nu een weg gekomen, aie er zijn mag. Naar wij verder vernemen zullen ook de NACO-bussen direct van de nieuwe weg gebruik gaan maken, zo dat hierdoor tevens Graft en Noord einde uit hun isolement zijp verlost. Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags H.H. Correspondenten! Copy voor de volgende week gaarne uiterlijk Woensdagmor gen in ons bezit. Redactie. Uitslag der gemeenteraads verkiezingen GRAFT. De gemeenteraadsverkie zing had hier de volgende uitslag: Totaal aantal uitgebrachte stem men 629, ongeldig 20 stemmen, gel dig 609 stemmen. K.V.P. 168 stemmen, 2 zetels (1946 2 zetels). Plaatselijk Belang 324 stemmen; 4 zetels (1946 4 zetels). Partij van de Arbeid 117 stemmen; 1 zetel (1946 1 zetel). De zetelverdeling bleef ongewij zigd. De kiesdeler was 87. De stemmen werden uitgebracht op de volgende candidaten: K.V.P.: J. C. Heynis 161. J. Schok ker 2. C. Taam 2. C. Jonking 2, J. J. Zaal 1. Plaatselijk Belang: P. Bruin 145, J. Middelkoop 80. A. Caton 64, L. Bruin 18, C. Booy 4, L. H. de Koe koek 1, A. van Petten 1, K. Tentij 5, Jb. van Ammers 6. Party van de Arbeid: J. Houtko per 106, R. Leegwater 3, W. Altman 4, B. Dubbeld 2. H. Altman 2. In de nieuwe raad zullen dus zit ting hebben de volgende personen: K.V.P.: de heren J. C. Heynis en J. Schokker. Partij van de Arbeid: de heer Houtkoper. Plaatselijk Belang: de heren P. Bruin, J. Middelkoop, A. Catön en L. Bruin. Hier is dus alleen de heer J. Schokker, die de plaats inneemt van de heer C. Taam, een nieuweling. REIS VERENIGING „I)E DIJK" OP TOUR WEST-GRAFTDIJK. Zaterdag jl. ging de eerste van de drie Graft- dijker Reisverenigingen er op uit en het was ditmaal „De Dijk" die met zyn leden plaAts nam in de touring car van de Firma Hoovberg uit De Rijp. Langs de kuststreek ging de tocht via Noordwrjk aan Zee naar 't Haag je. Hier werd het bekende Mesdag panorama bezichtigd. Van Den Haag ging het naar Ri4„eraam en daar werd de inwendige mens versterkt met een heerlijke broodmaaltijd. In de stad werden verschillende souvenir s gekocht en werd een prachtige boot tocht door de havens gemaakt. Na tuurlijk werd de Maastunnel niet ver geten. Van Rotterdam ging de tocht via de Rijksweg naar Amsterdam, waar gedineerd werd. Tol besluit van deze mooie reis werd daarna een be zoek gebracht aan het R.A.I.-gebouw waar Armand Perrons Icc Follies ons het kunstrijden op de schaats lieten zien. Voor het tijdvak van 19 Juni tot en met 2 Juli geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 805 181 vlees (A, B, D) 100 gram vlees 182 vlees (A, B) 300 gram vlees 183 vlees (D) 100 gram vlees 185 Algemeen (A,B,D) 250 gram boter, margarine of vet 186 Algemeen (A. B) 500 gram boter, margarine of vet 187 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 188 Algemeen (A. B) 125 gr. koffie 192 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 194 Algemeen (D) 250 gram boter, margarine of vet 195 Algemeen (D> 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas Tabakskaarten 903 88 Tabak (QA) 2 rantsoenen si garetten of kerftabak 90 Tabak (QC) 2 rantsoenen siga retten of kerftabak (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan. waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 907 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter Q. De bonnen 168, 169, 170, 171, 173, 176. 177, 178 en 179 Algemeen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. f

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1