momcA Van dislelkruid DANSEN Vrij! Vrij! Nu maar weer dampen Mooie KAPKAR is Verloofd Weide -en Afrasteringspalen Voor alle gezindten ,m I I -■* TOT SWEET CORPORAL „JJE CIGARETTEN VAN DE BON". Een illusie die eindelijk met in gang van 1 Juli a.s. werkelijkheid zal worden. Heel rokend Nederland heeft sedert de bevrijding halsrei kend naar dit ogenblik uitgekeken. Velen zullen zich nog de voor oorlogse jaren herinneren toen men, zonder de geringste omslag in iedere sigarenwinkel zijn eigen i,Special" en „Favorite Blend" kon krijgen, tegen een prijs waarover men nu alleen nog maar het hoofd kan schudden van verbazing. Maar al was het tegen wil en dank, ook aan de tabaksdistributie is men gewend geraakt. Op 17 Mei 1942 maakten de rokers voor het eerst kennis met de taibaksbonnetjes De fokvereniging geïnventariseerd Dezer dagen is de jaarlijkse inven tarisatie van de rundveefokvereniging gereed gekomen. Wij menen goed te doen onze lezers één en ander van de uitkomsten hiervan mede te delen. In de eerste plaats blijkt dat het aantal leden met 5 is toegenomen en thans 92 is. Het is aardig hierbij te vermelden, dat de vereniging in 1904 werd opgericht met 11 leden. Na de oprichting steeg het ledental verras send snel tot 92 in 1917. Hierna volg de een grote teruggang tot 12 leden in 1932. Thans, in 1949 is dus voor de tweede maal het aantal van 92 leden bereikt. Hoewel het niet moge lijk is te voorspellen hoe thans de verdere ontwikkeling zal zijn houdt het tegenwoordige bestuur terdege re kening met de mogelijkheid van een nog verdere uitbreiding van dit leden tal. Na dit stukje geschiedenis gaan we weer terug tot het heden. Van de 92 leden passen 50 de 14-daagse con- tröle toe. In vergelijking met 1948 is dit een toename van 13. De overige leden, dus 42 volstaan met 4-weekse contróle. 71 leden zijn tevens lid van het N.R.S. In totaal zijn 1465 koeien in con- tröle. Van de leden zijn er 25 aangeslo ten by de vereniging voor Kunstma tige Inseminatie. Ondanks deze deel name aan de K.I. waren tijdens de inventarisatie nog 40 dekstieren bij de leden aanwezig, tegen 38 in 1948. Klaarblijkelijk is de K.I. meer van in vloed op de aanhouding van stier- kalvèren. Hiervan waren er dit jaar 55 bij de leden en in 1948 68. Boven dien zijn voorjaar 1949 minder stier kalveren geschetst dan in verhouding tot andere jaren. Aan de aanfok van de veestapel besteden de leden veel aandacht. Ge zamenlijk bezitten zij 495 hokkelingen en 486 kuikalveren. waarop men toen de steeds slechter wordende tabaksartikelen kon krij gen. De drie soorten consi's in gele, groene en rode verpakking. Naast dit eenheidsmierk doden buiten de distributie om, de buk-sbag, de bla- zertjes en de eigen teelt opgeld, om maar niet te spreken van het toe vallige pakje „goede" en zuurbe taalde cigaretten dat soms via een achterdeurtje nog wel te krijgen bleek. Tot in September 1944 het Zuiden van het land door de bevrij ding verlost werd van alle soorten surrogaat en menigeen zich ietwat licht in het hoofd voelde worden bij •het roken van de eerste Sweet Ca- poral, Chesterfield of Wild Wood- bine. Gedroogde boerenkool. In de Noordelijke provincies werd toen in November 1944 het laatste tabaksrantsoen uitgereikt en moest men de hongerwinter in met eigen teelt, gemalen cacaodoppen, ge droogde kersenbladeren, „gezegend distelkruid", gedroogde boerenkool, surrogaatthee, of een „lege pijp" waarvan de tabakslucht alleen nog zoete reminiscenties wist op te wek ken aan beter rokerstijden. Tot de bevrijding ook voor het Noorden kwam en men ook daar kennis maakte met de Engelse en Amerikaanse specimen van de „toe back". Doch het distributie systeem werd weer ter hand genomen. Rhodesia en andere Pax producten over stroomden die markt. Zij konden weliswaar een vergelijking met de buitenlandse merken niet doorstaan, maar er viel een opgaande lijn te bespeuren, welke in Novemer 1947 onderbroken werd door het vrijge ven van sigaren en op 1 Juli a.s. haar hoogtepunt zal bereiken wan neer de cigaretten weer vrij in de winikels te krijgen zullen zijn. Door zakenman f 3000.- ter leen gevraagd. Conditieaf lossing f60.— per week tegen behoorlijke rente. Brieven onder letter Z 22 Bur. van dit blad. TE KOOP -wegens aanschaf fing van auto op Colling's patentassen. Kap afneembaar. Te bevragen Jisperweg 14, Noord-B eem- ster. Naar bet Engels .an BERTA ROCK Door J. JORISSEN V_ 36 Dat deed ik. Wat kon ik anders doen? Daar zat ik in de volle glans der middagzon. Ik voelde, dat al de anderen trachtten, mijn kant niet uit te zien, terwyl oom Albert zijn bijziende, maar eerlijke, grijze ogen op mij vestigde en my vrijelijk aanstaarde gedurende enige minuten. Zij schenen mij wel de langste minuten, die ik ooit beleefd had. Daarop sprak hij zijn oordeel over mij uit. „Goed gedaan, Billy!" Hier zou deze weer eens een zelfde, zware slag op de schouder gekregen hebben, als hy niet intijds wat teruggeweken was. „Je hebt een goede keus gedaan, myn jon gen. Een knap meisje, en daarenboven welopge voed en iemand die je eer zal aandoen. Zie zo, Mary, nu had ik wel graag een kopje thee van je, en. kindlief" daar bedoelde hij mij mee geef me de sandwiches eenst door. „Hoe heet je, zeg mij dat ook nog eens". „Myn eigenlijke naam is Monica", zei ik ter- wilde van Majoor Montrésor, die z'n monocle met enige verontwaardiging gericht hield op de nieuw aangekomene, maar hier noemen ze my Nancy". „Nancy! Dat is een mooie naam voor een mooi meisje". Zo ging het steeds maar door. Eindelijk, na dat hy goed van alles genoten had. sleepte de Baas hem mee naar zijn kamer in het zelfde humeur, als waarin hij Carlad en zijn been uit het salon verwijderd had een uur tevoren. Hot was ongelukkig, dat oom Albert niet in schuur kon opgesloten worden! ik voelde my byna moordlustig, to&i ik ein delijk weer in mijn mooie kamer was. Wat een dag was het geweest! Hy had me minstens al acht en veertig uur toegeschenen! Om te beginnen die afschuwelijke wandeling met de Baas naar het station. Dan die onwelkome verschijning van Majoor Montrésor en al zijn domme onhandigheden, eerst wat betreft Sydney en daarna over de oude ty'd en nu nog die vreselijke, oude oom, die mij eerst inspecteerde en mij daarna ver legen maakte door zo ronduit zijn mening uit te spreken over mijn uiterlijk en mijn geschikt heid voor zijn neef. Dat was nog het laatste loodje. Het is het ergste wat my nog overkomen is! Erger dan vanmiddag aan de thee kan die oom niet worden, al is de avond nog niet om. Ik voel, 'alsof het al lang geleden tijd was, om naar bed te gaan, en we hebben daarentegen nog een half uur, voor we ons voor de tafel behoeven te gaan kleden. Als ik dat half uurtje nu maar alleen mag zijn! Ik heb geen minuut voor mezelf gehad. Zodra was ik niet boven, of de meisjes kwa men mij al opzoeken vol medelijden met my, maar niet zo medelijdend of zij proestten het telkens uit. „Jou arme Nancy. Was het niet afschuwe lijk? vroeg Blanche. „Heb ik je niet gezegd, dat hy gewoon ver schrikkelijk is? Maar jc vindt toch niet, dat hij net praat als ik, is het wel, Nancy? Billy houdt vol, dat het zo is!" „Theo, pas op, hij kan je in zijn kamer horen; het raam is open. O, ik hoop, dat later mijn aanstaande niet zulke luidruchtige familie leden er op na zal houden!" „Beter dan van die zachte stemmen, die ach ter je rug kwaad v.an je spreken", hernam Theo. „Oom Albert vond haar tenminste aar dig". „Ja", zei Blanche een beetje berouwvol, „maar was het bijna niet even erg, wanneer hij niet mét haar ingenomen was geweèst?^ „Het was erger", dacht ik bij mijzelf, terwijl ik my voo* tafel kleedde in myn witte japon, om Theo plezier te doen, die de ene of andere geheimzinnige reden heeft, waar zij wil, dat ik vanavond juist die japon zal aantrekken. „Al was iemand tot over de oren verliefd, dan weet ik nog niet, of dat er wel tegen op zou wegen! Ja, al was ik werkelijk geëngageerd met de man, die meneer Waters zou beklagen, dan ge loof ik, dat ik mijn engagement nog liever zou verbreken, dan er zo'n oom op toe te nemen. Enfin, dat blijft mij gelukkig bespaard! Ik hoop, dat oom Albert niet veel inspectiereizen hierheen zal maken dit jaar. Een of twee be zoekjes zullen hem, hoop ik, voldoende zijn. Ik heb nu de sprong gewaagd", dacht ik, „en ben er doorheen gekomen. Erger kan hij toch niet zijn aan tafel".' HOOFDSTUK XVII. Ja. dat hoorde nog bij al de tegenspoeden van die dag, dat mijn horloge tien minuten voor was. Daardoor haastte ik mij. wat ik kon, hoe wel er helemaal geen haast bij was, om maar op tijd in het salon te zijn. Daar vond ik natuurlijk (hoe kon het anders op deze dag vol tegenspoed) mijn patroon, en dat nog wel geheel alleen, op de sofa zitten. Hij sprong natuurlijk op en schoof een stoel voor mij bij, terwijl hij keek of hij mij met stoel en al wel door de open tuindeuren had willen schuiven en dat voor goed. O, hoe wenste ik, dat dat mogelijk was geweest! Ik ging zitten. Toen begon, wat ik een van onze pauzen noem. Ik voelde echter, dat ik deze avond niet tegen die stilte kon, dat mijn zenuwen haar niet zou den kunnen dragen, dat praten en maar door praten, al was het over nietigheden, het enige was, dat mij redden kon. Als hy dus niets wilde zeggen, moest ik het doen. Op hetzelfde ogenblik kwam van onder de sofa, waar hij gezeten had, de kleine witte hond te voorschijn, met een reusachtige strik aan zijn halsband: „Arme Cariad!" ging ik voort tot het kleine dier, dat buitengewoon kalm was. KWat heb jc een mooie, nieuwe strik aan! Vind je het niet prettig?" liet ik er op volgen, toen het beestje mij ver van vrolijk aankeek. Zo'n gesprek in mijn eentje hielp mij echter niet. Ik wendde mij dus tot de Baas en zei: „Ik heb dezer dagen steeds verlangd te weten te komen, hoe hij toch aan zo'n eigenaardige naam komt. Wat betekent die toch? „Hij betekent liefste", zei mijn patroon kort af. „De hond komt uit Wales, uit een klein plaatsje op Anglesey, waar mijn familie zomers heengaat in de vacantie, voegde hij er half tegen zijn zin aan toe. „Port Cariad, heet het". „Verbeeld je, om een plaatsje zo te noe men!" zei ik met het doel, het gesprek voort te zetten. „Ligt het aan de zee?" „Ja". „Dat is waar ook. Port betekent natuurlijk haven. Is het een lief plaatsje?" „Heel lief, nog zo eenvoudig en weinig bekend. De baai is bijzonder mooi". Pauze. „Ja Vertelt u mij er nog wat van!" „O. veel is er verder niet van te vertellen. Er zijn maar twee kleine huisjes te huur. Brem- en heidestruiken zijn er in overvloed". „Wat enig!" Toen, daar ik een andere pauze vreesde, ging ik voort: „Is er andei's niets?" „Nu ja, er is nog een soort vrouw". „Een vrouw? Wat voor een soort vrouw?" „O, een houten vrouw", antwoordde hij. blijk baar heel ergens anders met zijn gedachten. Een houten vrouw! Wat kon hij daarmee be doelen? Voor ik echter een volgende vraag kon doen, ging de deur open" de Baas keerde zich haastig om, toen ziende, wie het was. riep hij knorrig uit: „Theo, moest je niet al in bed liggen?" „Neen. Ik mag mee aan tafel komen voor deze ene keer!" kondigde zij aan, terwijl zij triom fantelijk op ons toetrad. „Ik heb het aan moeder gevraagd en die aar dige oude man" (Arme Majoor Montrésor!) heeft haar er toe weten over te halen. Nancy vind je niet dat ik mijn haar netjes heb opgemaakt voor de geleg'enheid?" (Wordt vervolgd;. IK HEB 'M MET VIM GEREINIGD zo vfug/ J 't Is een dankbaar werk, dat 'J met Vim doet. Het actieve schuimlaagje om ieder Vim-deeltje maakt, dat Vim krachtig en toch veilig reinigt. Alle vuile voetstappen en die modder op de stoep verdwijnen in een wip. De gróte bus Vim is het voordeligst; doe er ook Uw voordeel mee. Een Hollands huis heeft een blinkende ïioepl 3 van de 4 huisvrouwen gebruiken Vim &c/uu?tvé en.„ kan niet krassen /raag de gele bus met zwarte driehoek - alleen dat is vim! Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter en Zusje ANNA ELISABETH Jb. PIET M. PIET—HAAK NICO en GREETJE Wormer 13 Juni 1949. Schansstraat 9 MAATCORSET bij uitnemendheid Bustehouders .,5 vanaf nr Maatcorsetten 1 vanaf wli" Corsetgordels .B7C vanaf 18/0 Corsetière Mevrouw K. BLOEMGARTEN is aanwezig te: DE RIJP p./a. Manufacturenmagazijn >,De Kleine Bijenkorf",, Rechtestraat 61, Maandag middag. Assurantiekantoor Du Gardijn en de Wind „Waar ben ik Zuster?" Als U deze vraag stelt is het te laat een ongevallen- of ziekenhuisverplegings- verzekering te sluiten. Doe het nu! Wie snel besluit komt snel vooruit. Laten we eens praten. U krijgt vakkundige voorlichting. Breedstraat 31, Purmerend, Tel. 159 (Na 6 uur Tel. 2138 Zaandam.) Sebt. Schoen STOOM WASSERIJ Visserslaan 11 Tel. 3712 Alkmaar Wasmachines Kachels Kookgerei Merkrijwielen ook daarbij Alles vindt gij nu bij mij W. SLOT Smederij Midden - Beemster in elke gewenste maat en prijs. LANDHEK KEN vanaf f 12.—. KLAVERRUITEN. VRUCHTBOOMSTUTTEN, met en zonder mikken tot 7 meter, bij: Fa C. ZEEMAN Telefoon No. 288 Wieringerwaard Dinsdag markt Pui-merend, t.o. Garage Zijp. Steunt de collecte voor de Reclassering op a.s. ZATERDAG 18 JUNI te DE RIJP. Weet. dat gij hiermede een goed werk steunt Kent in deze Uw plicht! HET HEERENLOGEMENT Purmerend - Telef. 19 ZONDAG 19 JUNI m.m.v. Dave Swaab's Ball Room *n prettige s-feer» orkest

Rijper Courant | 1949 | | pagina 4