STEUN WETTIG GEZAG HOOITIJD f HET RAADSEL MENS SLUITINGSDAG N.K.J.B. NIEUWE BONNEN No. 1791 Vrijdag 1 Juli 1949 39e Jaargang JlijtyW CfiuMwk voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graltdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken G. J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Hooitjjd vroeger en hooitjjd nu, daar is wel enig verschil tussen. Er is winst.. Er is verlies. Mechanisatie bracht winst. En verlies! Wel, de mens is van nature conservatief, hij hecht aan het oude. Niet omdat het oude beter was, maar omdat het oude als het ware saamgeweven is met alles wat toen zijn leven inhoud gaf. En naarmate de afstand, die ons scheidt van het vroegere, groter wordt, zal het oude ons schoner en beter schij- nea. Wij zouden over „De goede oude tijd" een hele boom kunnen opzetten, maar we doen het niet. Wij maken óns er af met de opmerking, dat iedere tijd zijn licht- en schaduwzij den heeft. Dus: Hooitijd! Vroeger en Nu. Vroeger Hooitijd vroeger. Het begin was bij Gerrit Vrouwe op de kaasmarkt te Purmerend. Gerrit was makelaar, commissionair en tussenpersoon voor de boeren enerzijds en voor de Gel derse, Brabantse en Drentse poepen anderzijds. Daarnaast was hij kaste lein. Hij zorgde dat de boer een paar beste poepen kreeg en omgekeerd werd voor een goede baas gezorgd, 't Klopte niet altijd, maar mensen werk is zelden volmaakt. Het eerste stuk gereedschap wat de hooier in handen nam was de zein (zeis). De voorste 5 morgen moesten nodig gemaaid worden. Vier uur des morgens werd begonnen. Zwaar werk. het gehele lichaam is er mee gemoeid. Stap voor stap gaat het voorwaarts en snijdt de blinkende zeis, laag na laag, het dichtstaande gewas. De arbeidsvoorwaarden in Noord holland en de Beemster waren voor de poepen vast wel aanvaardbaar, want ieder jaar kwamen ze terug. Weeklonen van 18 tot 25, warm eten soms, brei altijd; brood moesten ze zelf kopen. De bakkers hadden het druk in de hooitijd, hele ladingen poe- penstoeten werden gebakken. Dan kregen de hooiers koffie (tenminste het ging door voor koffie) en hooiers bier. Er kwam heel wat kyken Ja, er kwam heel wat kijken. La ter, als het gras een paar dagen oud was, moest er gekeerd worden, met 't harkie en met de hand. Er waren natuurlijk 'n paar nieuwlichters die 'n machine hadden gekocht, waar ze mee harkten en schudden: „Nou, die zouwen het wel ondervinden. Ze zou- wen de kous wel op de kop krijgen. Er gaat immers niks boven hand wei k". De twee hooiwagens zijn reeds van de dorszolder gehaald en in elkaar gezet. Die ene is nog van grootvader, dat is nog eens een wagen. Kijk eens hoe mooi de schamel is bewerkt, prachtige houtsnijkunst. Het weer loopt bar mee. Zo van de kleine hoop op de wagen, dat is een meevallertje. Berend moet het voer leggen. Voerleggen en klampen, dat is hem toevertrouwd. Niet één die aan zijn kant komt. ,,Wat moet het baas, direct in de berg of moeten we klampen7" „We gaan klampen, mannen. Lie ver een paar dag<*n werk dan later spitten, dan is er dubbel verlies". Diep worden de vorken in de kleine hopen gestoken en met een dikke plok hooi gaan ze weer omhoog. Hoger, al hoger wordt de wagen opgeladen. Stop! Waar is de oommei ?Mooi, gooi over het bint. Sjorren jongens. Klaar? Vooruit BlesHet is een vrij wan kel geval, elk ogenblik denk je, daar gaat de historie. Waarom hebben ze die wielen ook zo krankzinnig groot gemaakt. Nou ja, vader heeft er mee gereden, en die z'n vader, enz Onafgebroken gaat dat door, da genlang: maaien, keren, hopenzetten, voer laden, klampen, in de berg bren gen. Handenarbeid, spierenwerk; des avonds, na de bre:, een pijp roken op Abonnementsgeld 3e kwartaal 1949 W\j verzoeken onze lezers, ter voorkoming van incasso-kosten, het abonnementsgeld ad 0.75 op onze postrekening no. 470889 op naam van „Rijper Courant", M.-Beemster over te maken. Vroeger en nu het erf, en dan het kermisbed op de hooizolder opzoeken..r... Hooitijd vroeger!! En nu! Een amateur-maaier slaat met de zeis de vier hoeken van het voorstuk kaal. „Op zij amateurtje". Ruimte voor de professinonaal onder de maai ers. Een rood en groen monster kruipt door het damhek. Op zijn rug zit de onvermijdelijke motormaniak, bekleed met leer en oogkleppen. Er wordt iets gedaan met één of ander geheimzin nig knopje, en dadelijk vallen de gras halmen ondersteboven. Koude historie Het is tenslotte een koude, weinig verheffende historie. Geen woord wordt gesproken, want er is maar één mens op het voorstuk. Geen paard wordt er uitgevloekt, omdat de bij dehandse al het werk moet doen. En die ene man wordt ook nog over bodig. Er komt een tijd, dat de boer, rustig op z'n stoel gezeten, vanuit de dors z'n mechanische werktuigen dirigeert. Afijn, 's avonds heeft dat rood groene ding het werk af. Morgen het achterstuk. Alweer mooi weer, zon en wind. De vreemdsoortigste werktuigen, mecha nische verlengstukken van armen en handen, verschijnen in het hooiland. Het hooi wordt gekeerd, uiteengesla gen, omhooggegooid, rondgedraaid, bij elkaar gestuwd, alles in record tijd. Een bruinverbrande jonge snuiter, gekleed in sportbroekje en interlock- je, zit als een vorst op de zitting van zo'n ingewikkelde machinerie en brengt de hooitijd op deze wijze in de practijk. Nou, dan is het spoedig hs- bered. Trekkers, jeeps, en vrachtauto's verschijnen in grote getale. Een lasso- wordt om een grote hooiopper gesla gen. De kros er voor, een ruk van één der bovengenoemde benzine grootheden, en klaar is Kees. Met sneltreinvaart wordt de vracht naa.r de dors gedirigeerd. De 5 pk.-motor begint te gonzen en blijft dat doen zolang de hooielevator zijn op- en neerwaartse weg moet afleggen, om het aangevoerde hooi in de berg te storten. Motorengeronk, olie- en benzinegas- sen, combinatietangen, drijfriemen en bougies Hooitijd nu! ZONDAGDIENST DIERENARTSEN (De RijpPurmerendOosthuizen) Zondag 3 Juli 1949: J. Stapel. Oost huizen. Tel. 11. Gecompliceerd wezen in zijn handelingen De mens is een gecompliceerd we zen. Schepper en vernietiger. Bouwer en sloper, strever en streber. Idealist en materialist. Godzoeker en duivel. Hij kan stijgen tot de hoogste top pen van zuiver Menszijn, en dalen tot de diepste afgronden van vernedering. Een vliegtuig stort van vijfdui zend meter hoogte brandend in zee. Drie-en-dertig mensen vinden de dood. Er is rouw en droefenis. Uit alle wereldstreken ontvangen de nagelaten betrekkingen bewijzen, van deelneming in hun groot verlies. Zo midden in het volle leven, ge zeten in een der vernuftigste dingen die de mens heeft geconstrueerd, vol trekt zich in een flits het noodlot. Het ene moment beheerser van het luchtruim, het volgende niets Dat plotseling afsnijden van het leven vervult ons .met deernis en droefheid. Was dat nodig? Had dat niet vermeden kunnen worden? Wat mankeerde er aan dat ingewikkelde mechaniek Zoeken! Opdat de mens zich vrij en gevaarloos door het luchtruim kan spoeden. Opeens! Met een schok realiseren wij ons dat er nog maar kort geleden duizenden vliegtuigen, met beman ning, brandend zijn neergestort. Af geschoten, of neergehaald, vermelden de bulletins van het ene land. Vermist, de bulletins van het andere land. Driehonderd kinderen sterven jaar lijks hier in Nederland door verkeers ongevallen. Dit is een vreselijk -qjfer. Voor het tijdvak van 3 t.m. 16 Juli geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 201 vlees (A, B, D) 100 gr. vlees 202 vlees (A, B) 300 gr. vlees 203 vlees (D) 100 gram vlees 204 algemeen (A, B, D) 250 gr. rijst. 206 algemeen (A, B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas 214 algemeen (D) 100 gr., kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MH 908 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter R. De niet-aangewezen bonnen 184, 189. 190, 191, 193, 196. 197, 198 en 199 kunnen worden vernietigd. Varaclub op stap DE RIJP. Zondag was het weer de jaarlijkse uitgaansdag van de Vara club. 's Morgens om 7 uur vertrok het gezelschap met de touringcar der fa. Hooijberg in de richting Amster dam. Bij de Gooische Boer werd des morgens om 9 uur het ontbijt genut tigd en vandaar, ging he' over Amers foort naar Garderen. Langs het Ud- delermeer ging het naar het Prins Bernhard-Dal. Daar werd de koffie gebruikt en een poosj- vertoefd in de speeltuin. Toen zijn wij door Apel doorn gegaan naar de hoge Veluwe, waar wij het Nationale Park hebben bezichtigd. In het theehuis „De Koperen Kop" werd de thee geserveeid. Dan ging het om half vier weer, over Utrecht naar Amsterdam, was. i,..t fijn diner ons wachtte. En om half tien hebben wij nog van een mooie film (Johnny Belinda) genoten. Dat was het slot van de mooie dag. Om een uur kwa men allen voldaan thuis. BENOEMING ONDERWIJZERESSEN AAN DE R.K. ST. JOZEFSCHOOL DE RIJP. Dezer dagen slaagden de dames A. Poel uit de Rijp en M. van Blokland uit Wijdewormer op de R.K. Kweekschool te Bergen voor de akte L. O. Beide dames zullen met ingang van 4 Juli a.s. als onderwijze res worden aangesteld bij de R.K. Parochiale school te De Rijp. Deze aanstelling betekent een flin ke verbetering, daar de laatste jaren geen onderwijzeressen aan deze school waren verbonden en daardoor het handwerk-onderwijs enige stag natie ondervond. Moeders en vaders, broertjes en zus jes, zitten door droefheid overmand bij hun dode, verminkte kind. Zoeken! Dit is te erg. Dit kan zo niet doorgaan. Het kind moet be schermd worden. Hier is een taak voor ouders en weggebruikers. Millioenen kinderen zwerven over de wereld. Zonder ouders, zonder toe komst, zonder liefde. Het was alweer de mens die deze kinderen dreef op de troosteloze weg van honger en dood. Zoveel millioen kilo groente door gedraaid en op de mesthoop. Kran tenbericht: „Door de droogte dreigt er over grote uitgestrektheden mis oogst. In dit of dat gebied heerst hongersnood". Rapport: „Een groot percentage der wereldbevolking krijgt niet vol doende te eten. Hele bevolkingsgroe pen lijden aan ondervoeding". Er is een schrijnend gebrek aan woningen. Het zal jaren duren eer het woningvraagstuk enigszins be vredigend is opgelost. Mensonwaar dige en beschamende toestanden zijn het gevolg van de woningnood. Dorpen, stadswijken, gehele steden zijn vernietigd, weggevaagd uit stra tegische overwegingen en door oor logshandelingen. Met eindeloos geduld en stalen vol harding zoekt de Wetenschap naar het geneesmiddel om kanker, TBC en andere.de mens belagende ziekten te overwinnen. Maar koortsachtig zoekt een andere tak van Wetenschap naar een- middel om in een korte stonde een leger, een stad te vernietigen. De mens is een gecompliceerd we zen. Schepper en vernietiger. Opwekking voor de Nationale Reserve DE RIJP. Vrijdagavond vond in Hotel de Eendracht een bijeenkomst plaats, georganiseerd door de plaat selijke commissie van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag". Hier voor hadden speciaal personen be horende tot de lichtingen 194144 uitnodigingen ontvangen. De voorzitter der plaatselijke com missie, notaris Luijckx, opende de vergadering met een kort woord. Vervolgens werd de film „Gou den Banden" van de jubileum en kroningsfeesten vertoond. Het beeld der film was goed, doch de gespro ken tekst was moeilijk te volgen. Propaganda-rede Na de pauze hield de heer C. Raat een propaganda-rede voor Steun Wettig Gezag. Hij zette in duidelijke woorden het doel en streven van bo vengenoemd instituut uiteen. Door het medeondertekenen van het At lantisch Pact door ons land kan ons leger in een eventuele oorlog overal in Europa worden ingezet. In zo'n geval zou ons land geheel onbe schermd tegen een vijfde colonne staan. Daarom beoogt het instituut het organiseren van een reserve macht in eigen huis: de Nationale Reserve, die in geval van nood de nationale veiligheid kan verzekeren. Met een opwekking zich bij het Na tionaal Instituut Steun Wettig Ge zag aan te sluiten besloot de heer Raat zijn betoog. Hierop nam de heer J. Ottenbros, secretaris van de afdeling Noord- Holland-Noord het woord. Na enige waarderende woorden over de voortvarendheid van de plaatselijke commissie te hebben ge- Aantrekkelijk program DE RIJP/GRAFT. Zondag 26 Juni werd door de afdeling De Rijp/Graft van de Nederlandse Katholieke Jeugd Beweging een feestdag geor ganiseerd, tot besluit van het seizoen 1948—1949. 's Morgens werd in de parochie kerk een H. Mis opgedragen, waarna in Café Grasboer gezamenlijk werd ontbeten. Hierop werd de jaarver gadering gehouden. In zijn openings woord sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de getoonde mede werking en was blij, dat de afdeling in het afgelopen jaar door het grote aantal nieuwe leden belangrijk was gegroeid. Van Pater Frankhuizen was bericht ontvangen, dat hij tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn. In zijn schrijven wenste hij de afdeling veel succes. Het is jammer, aldus de voorzitter, dat Pater Frankhuizen niet in ons midden is, daar wij veel aan hem hebben te danken. Jaarverslagen Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental was gestegen van 33 tot 60. Ook het verslag van de penningmeester getuigde van een gezonde groei. Er waren heel wat vergaderingen gehouden, waar ver schillende sprekers het woord heb ben gevoerd. Ook de gezelschapsspe len, zoals tafeltennis zijn succesvol verlopen. Er kon een batig saldo worden geboekt van f 60.94. Een dankwoord van de voorzitter en een applaus van de vergadering beloon de de heer Jac. Smit voor zijn juist beheer. zegd, richtte spreker zich in het bij zonder tot de personen behorende tot de lichtingen 194144. Nationale reserve Deze lichtingen zijn tot nog toe niet opgeroepen voor het vervullen van hun dienstplicht. Alleen van de lich ting 1944 heeft de Koninklijke Ma rine 1500 man onder de wapenen ge roepen. Spreker wekte personen, die tot genoemde lichtingen behoren, op, dienst te nemen bij de Nationale Re serve, Een ieder die betrouwbaar is bevonden, is welkom. Men verbindt zich bij de Nationale Reserve voor de tijd van één jaar, deze periode kan verlengd worden. De opleiding vindt plaats onder leiding van zo mogelijk een plaatselijke instructeur, die sa men met de leden van de afdeling uitmaakt, wanneer de oefenavonden zullen worden gehouden. De oefenin gen worden niet op 'n centraal punt, doch in ieder dorp of stad afzonder lijk gehouden. Voor het eerste jaar is een opleidingstijd van 200 uur no dig. Dat is 3 uur in de week. buiten de normale werkuren, terwijl dan nog 50 uur overblijven voor oefe ningen in groter verband. Indien zich niet voldoende vrijwilligers mel den voor de Nationale Reserve, dan moet de mogelijkheid niet worden uitgesloten, dat de regering er toe over gaat genoemde lichtingen on der de wapenen te roepen, en dit be tekent een diensttijd van tenminste V/2 óf 2 jaar. Leden van de Nationale reserve zijn vrij van het vervullen van dienstplicht. Nadat nog enige vragen door de heer Ottenbros en door kapitein van der Schoot waren beantwoord, sloot notaris Luijckx de bijeenkomst. De plaatselijke commissie ver strekt gaarne verdere gegevens. Koos Verdonk, thans secretaris. De rest van de agenda werd, gezien het vergevorderde uur, in een snel tem po afgewerkt, waarna de sluiting volgde. 's Middags werd op het Dreo-veld tussen de leden onderling een voet balwedstrijd gespeeld. Het was een meer grappige dan technisch goed verzorgde wedstrijd, waarbij de wit- hemden de meerdere bleken van de zwarthemden. Zij wonnen met 3—2 en kregen 'n rondje van de verliezers. Toneel De 's avonds in de zaal van de heer Blokdijk gehouden uitvoering, ver zorgd door leden van de NKJB kon beter een critisch oordeel doorstaan. Opgevoerd werd een uit twee be drijven bestaand humoristisch blij spel, getiteld Aardappelen. Hierbij bleek, dat er goede toneelspelers schuilen onder de leden van NKJB. Bij de na de pauze opgevoerde klucht „Het Kalf" kwam de ware feeststemming eerst recht. Beide stukjes, resp. geschreven door Jac. van Tol en Yoland Braun, waren buitengewoon geestig en werden op prima wijze vertolkt. Een verloting met vele mooie prij zen, die gehouden werd om de onkos ten te dekken, besloot deze schitte rend geslaagde dag. UITREIKING BONKAARTEN 909 DE RIJP. De uitreiking van le vensmiddelenkaarten 909 en extra kaarten voor a.s. en jonge moeders zal plaats vinden: Bestuursverkiezing Een belangrijk punt van de agenda vormde de bestuursverkiezing. Aan vankelijk was het de bedoeling de afdeling te splitsen in een afdeling L.T.J. en K.A.J., doch een reorgani satie van het bestuur, waardoor bei de groepen evenredig zijn vertegen woordigd. werd als de beste oplos sing beschouwd. Hierdoor en door het bedanken van enkele K.A.J.-be stuursleden, moesten nu 4 nieuwe K.A.J.-leden worden gekozen. Daar zij een belangrijke meerderheid kre gen, werden zonder herstemming gekozen de heren W. Woestenburg, P. Blokdijk, A. Stoop en D. Ridder. Een persoonlijk voorstel van de voorzitter, om de zittende L.T.J.-be- stuursleden enbloc te herkiezen, werd met een stem tegen aangeno men. Als voorzitter werd, eveneens met grote meerderheid gekozen, de heet te DE RIJP (café Blokdijk) op Dinsdag 5 Juli 1949, alle inwoners van 9.3012 uur en van 13 uur. Naar het uitreiklokaal dienen te worden medegebracht: 1. distributie stamkaart plus inwisselingsbon 905. 2. Inlegvel CA of CB (a.s. of jonge moeders). N.B. Mede in verband met de ver minderde personeelsbezetting, kan van bovengenoemd schema niet wor den afgeweken; men kome dus op de vastgestelde dag. EXAMENS DE RIJP. Bij de te Alkmaar ge houden examens van de Algemene Nederlandse Zuivelbond (FNZ) be haalde onze plaasgenoot. de heer J. Engels, het diplom» botermaker. Onze plaatsgenoot de heer F. B. Greydanus slaagde voor het examen fabriekscontroleur. Onze felicitaties.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1