JUfoec Coucani n; Nieuws Sportvereniging „Graft dijk11 22-jarige Leidse student een maand naar Amerika No. 1792 Vrijdag 8 Juli 1949 39e Jaargang G. J. Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent pet mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags GRAFTDIJK—R.H.C. 0—1 In een bijna tropische hitte kwa men de handbalploegen van Graftdijk en R.H.C. uit de Rijp Zondag jl. in hot veld. In het begin kon men al zien, dat de Rijper dames technisch beter wa ren. Vooral de rechtsachter, linksbui ten en de midvoor waren deze mid dag goed op dreef. De rechtsachter hield haar voorhoede goed aan het werk, doch het schieten van de Rijper daraes was lang niet zuiver en liet veel te wensen over. Wel werden af en toe enkele ballen goed in onze doelmond geplaatst, maar deze wer den op keurige wijze door onze doel- verdedigster onschadelijk gemaakt. Naast de aanvallen van de Rijp kwam Graftdijk ook een paar maal zeer gevaarlijk voor het Rijper-doel. Vooral de inzetten van R. Zondier- van waren goed en het was jammer, dat één hiervan via de bovenlat weer in het veld stuitte. Door de warmte ging het spel naarmate de wedstrijd vorderde zienderogen achteruit en zo ging met dubbel blank de rust in. Na de rust zette R.H.C. een ge vaarlijk offensief in en de achterhoede van Graftdijk wist de ballen slechts met moeite weg te werken. Geheel onverwachts kwam de Rijp aan een doelpunt, doch even te vo ren had de scheidsrechter gefloten wegens een overtreding", zodat dit doelpunt werd afgekeurd. Tegen het einde had de uitstekend spelende mid voor van de Rijp succes. Nadat zij snel enige tegenstandsters had gepas seerd schoot zij scherp in en de stand Tiol behaalt successen op sportdag te Ursem DE RIJP. Zondag' j.1. namen de le den van de R.K. Gymnastiekveren. TIOL deel aan de sportdag, welke werd georganiseerd door DWSV te Ursem. De meeste leden gingen per fiets, doch de kleinsten kwamen onder lei ding van de heer G. Verdonk met de motorboot van de Gebr. Verdonk. De wedstrijden zijn, mede door het mooie weer. goed verlopen. De Rij pers behaalden verschillende mooie successen, die we hieronder laten volgen: In de Mars wedstrijd behaalde TIOL de 2de prijs met een punten- aantal van 122. Meisjes (1314 jaar) hardlopen: 1. Tr. Besseling; 2. D. Smit. Dames 1ste en 2de graad: toestel- turnen: 3. Tr. Blokdijk. Dames vèrspringen: 2. M. Beumer. -Jongens (12 jaar): toestelturnen: 1. K. Smit; 2- J. Potma. Jongens (12 jaar) hardlopen: 1. W. Roelofsen. Jongens (13 en 14 jaar) toestel- turnen: 2. N. Smit; 3- T. Molenkamp. Jongens (15 en 16 jaar) toestel- turnen: 1. P .v. d. Gragt; 2. G. Roe lofsen; 3. J. Smit. Jongens (15 en 16 jaar) hardlopen met hindernissen: 1. J. Kruiswijk; 2. J. Smit. Heren 1ste graad, toestelturnen: 1. K. Smit. Heren 3de graad, toestelturnen: 2. A. Roelofsen Pzn. Heren 1500 m. hardlopen: 3. P. Schrama. Schoolreisje van de kleintjes DE RIJP. Maandag j.1. maakten de leerlingen van de 1ste en 2de klasse der O.L.S. onder leiding van mevr. De JongHottentot, mevr. Hop Kuiper en de onderwijzeres rnej. Wil- lemse hun jaarlijkse schoolreisje. Begunstigd door prachtig weer vertrok men 's morgens met een bus van de heer Hooiberg naar Bergen en Bergen aan Zee. In Bergen werd een wandeling gemaakt door 't Bergerbos naar het speelduin, waar naar hartelust in het warme zand werd gespeeld. Hierop werd bij „Duinvermaak" ge geten en de speeltuin bezocht. Des middags ging de tocht verder naar Bergen aan Zee. De kinderen geno ten van zee en zon en de tijd vloog voor hen om. Op de terugweg werd in Alkmaar een bezoek gebracht aan de apenkooi. Tegen 7 uur werd De Rijp weer bereikt, vermoeid, maar in een opgewekte stemming. was 10 voor R.H.C-, Dit doelpunt was volkomen verdiend en de Rijp won hiermede de wedstrijd. Voor Graftdijk was deze strijd een goede training geweest en we hopen nog meer van zulke goede wedstrijden van onze handbalsters te zien. GRAFTDIJK A—BEEMSTER A 2—0 De nederlaagwedstrijd die door Graftdijk was uitgeschreven is geen nederlaag geworden, want onze jon gens wonnen met 20 en deze 20 was verdiend ook. Met de rust had den onze jongens al een 10 voor sprong weten te nemen door een doelpunt van Hogeterp. Er waren nog meer goede kansen, doch deze werden allen verknoeid. Denk er om, jongens, dat dit niet te veel gebeurt.. Het gaat nu zo goed! Na de rust had men weer hetzelf de spelbeelcl: Graftdijk was iets ster ker en trok daardoor meer ten aan val. De Beemster probeerde af en toe wei om het de Graftdijker achter hoede lastig" te maken, maar onze verdediging gaf geen krimp. Men kon wel merken dat de spelers tamelijk veel last van de warmte hadden, want het ware voetbalvuur ontbrak. Even voordat de scheidsrechter het einde blies wist Hogeterp zijn tweede doelpunt te scoren in deze wedstrijd, zodat het einde kwam met 20 in het voordeel van Graftdijk. A.s. Zondag spelen enige Spelers van G.S.V. mee in een combinatie van spelers uit onze omgéving tegen een ploeg die bestaat uit spelers van de Rijp (A.V.V. en DREO). Het batig saldo van deze wedstrijd zal ten goede komen aan de Ouden van Dagen uit de Rijp. Wij verwachten een aardige en spannende wedstrijd. Concert ten bate van de Ouden van Dagentocht DE RIJP. Woensdag a.s. organise ren de Gemengde Zangvereniging „Voorwaarts'', directeur H. Keuning en het fanfarecorps „Kunst na Ar beid", directeur D. Veenman, een concert in de Ned. Herv. Kerk, waar van de baten ten goede komen aan de Ouden van Dagentocht 1949. Het programma vermeld verschil lende mooie zang- en muziekwerken, terwijl de toegangsprijs zeer laag is gehouden. Wij raden dan ook een ieder aan dit concert te bezoeken. Uitgaansdag der Zuster- kring DE RIJP/OOST GRAFTDIJK. Woensdag' 29 Juni maakten de leden van de Doopsgezinde Zusterkringen van De Rijp en Oost-Graftdijk een uitstapje naar Den Haag en Scheve- ningen. Op de heenreis werd koffie gedronken bij het Kopje van Bloe- mendaal. Hier werd tevens het open luchttheater bezichtigd. Vervolgens ging de tocht langs vele mooie plek jes naar Den Haag, waar in de Bijen korf de inwendige mens werd ver sterkt, terwijl vele dames van de ge legenheid gebruik maakten om te gaan winkelen. Na een bezoek aan het Panorama Mesdag werd de reis vervolgd naar Scheveningen. Hier werd thee gedronken en een wan deling gemaakt. In een opgewekte stemming werd de terugreis aan vaard. Om ongeveer 9 uur werd De Rijp weer bereikt. Uitgaansdag Ouden van Dagen vastgesteld DE RIJP/GRAFT. In een Maan- dag j.1. gehouden vergadering is de datum van de Ouden van Dagen tocht 1949 vastgesteld op 19 Juli a.s. De tocht zal gaan met drie bussen van de firma Hooiberg en op 't pro gramma staan een bezoek aan Schip hol en de Pyramide van Austerlitz. Er zal worden gedineerd in de uit spanning Groot Kievitsdag bij de Hoge Vuursche. Het gezelschap hoopt des avonds om half negen weer in De Rijp te zijn. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Anna Agatha, dochter van J. Nibbering en A. Nieu- weboer. Overleden: Hendrika Maria Franx, wed. van H- Rinkema, oud 83 jaar, wonende te Haarlem. Abonnementsgeld 3e kwartaal 1949 Wij verzoeken onze lezers, ter voorkoming van incasso-kosten, het abonnementsgeld ad 0.75 op onze postrekening no. 470889 op naam van „Rijper Courant" M.-Beemster over te maken. Kwitanties worden 16 Juli a.s. verzonden. Scheepswerf „Voorwaarts" op stap WEST-GRAFTDIJK. Zaterdag 2 Juli was het voor de scheepswerf „Voorwaarts" uit West-Graftdijk 'n belangrijke dag, want het was ruim 25 jaar geleden dat dc heer Th. v. d. Beidt met zijn vrouw en zoon Rienne van Enkhuizen naar Graftdijk kwam om op dc. timmerzaak van de heer Koppen een scheepswerf te begin nen. Om dit heugelijk feit in een vrolijke stemming te vieren had de heer v. d. Beidt het personeel en hun vrouwen een gezellige dag aan geboden. Prachtige bustocht Per bus werd er een prachtige tocht gemaakt. Men ging om half acht van huis en nadat in Alkmaar „de baas" met zijn vrouw werden opgehaald ging men via Beverwijk naar het Bloemendaalse strand waar de in Maart gestrande C. A. Banck werd bezichtigd. In Scheveningen kreeg men koffie met gebak, wat zich n .tuurlijk goed liet smaken. De reisleider, de eer De Ruis, wist het gezelschap op een prettige wijze be zig te houden. Ook- de twee muzikale leden van het personeel, de heren De Haan en Sombroek, wisten de stemming met hun guitaar en mond orgels er goed in'te nouden. Via Den Haag,-waar men het Binnenhof en het nieuwe gebouw van de PTT bezichtigde, ging men naar Rotter dam waar in Café-Rest. „Vogel" de lunch werd gebruikt. Natuurlijk ging men in Rotterdam ook naar de bekende Maastunnel en deze had zoals altijd ieders bewondering. Aan de overkant van de tunnel stond de bus weer gereed en toen ging men langs de scheepswerven van Smit. Hier zagen de „ijzervreters" natuur lijk verschillende bekende dingen. Daarna ging de reis over Gouda en Utrecht naar de Vechtstreek. Dit was een prachtige rit en allen genoten dan ook ten vole van het natuur schoon. Ontwikkeling van het bedrijf Om zeven uur kwam men via de Betonweg Amsterdam binnen waar in de Beursbengel een diner werd aangeboden. De heer v. d. Beidt gaf een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van zijn bedrijf. Het was in het jaar 1921 toen de heer v. d. Beidt naar Graftdijk kwam om aldaar de scheepswerf „Voorwaarts" op te richten. In het begin was er veel werk en in het eerste jaar wer den veertig bouwersschuiten ge maakt. Men werkte weldra met vier man, doch een jaar later kwam de eerste terugslag die tot 1929 duur de. Daarna werd het weer beter, doch ook later (tot 1938) was er slap te in het bedrijf. Maar in dat jaar kwam er ople ving en in 1940 werkte men op volle toeren met 25 man. In Mei kwam de oorlog met alle gévolgen van dien. Thans werkt de werf met een kleine ploeg maar er is goed werk en de heer v. d. Beidt hoopt dat men met het 25-jarig bestaan nog bijeen zou zijn. In het bijzonder richtte spreker zich tot de heer A. Schoenmaker die van het begin af bij de heer v. d. Beidt werkzaam is geweest. Wel is hij tweemaal voor een korte poos weg geweest, maar hij kwam beide keren weer spoedig bij zijn vroegere baas terug. Als waardering voor het geen de heer Schoenmaker in al die jaren voor de werf heeft gedaan, werd hem door de fa. v. d. Beidt een radio aangeboden. Met een dronk op de werf en de jubilerende Dirk besloot de heer v. d. Beidt zijn overzicht. Aan het diner Daarna ging men over tot het diner en sprak de heer De Ruis en kele woorden. Na het diner rustte men nog ge zellig even uit in café „De Kroon" en om half tien bezocht men als slot nog het Tuschinsky Theater, waar de film „Thuiskomst" werd vertoond. „De rechten van de mens" Prijs voor een opstel Uit een bericht van Aneta New- York heeft de 22-jarige Leidse stu dent H. van Vloten vernomen, dat hij behoort tot de tien winnaars van een door de Verenigde Naties uitge schreven internationale opstelwed strijd, die als onderwerp had: „De verwezenlijking van de universele verklaring van de rechten van de mens." Op het ogenblik van zijn onderhoud met een redacteur van het ANP had hij nog geen officiéél bericht uit Lake Success ontvangen. Er wareh uit Nederland 23 inzen dingen. Deze zijn geselecteerd door de Nederlandse inlichtingendienst voor de Verenigde Naties en een tiental is doorgezonden aan de inter- natioale jury fe Lake Success, die uit de selecties van vele landen de tien winnaars (zonder onderlinge rangorde) heeft aangewezen. De prijs bestaat uit een verblijf van een maand in Lake Sucess, waar de winnaars kennis kunnen nemen van het werk van het secre tariaat der Verenigde Naties. De hr. Van Vloten hoopt op 19 Juli a.s. Uitvoering; Flierefluiters WEST-GRAFTDIJK. Zondagavond 3 Juli jl. kwam het toneelgezelschap „De Flierefluiters" uit Landsmeer weer in de zaal van de heer J. Schoon te West-Graftdijk. Zij brachten deze avond het to neelstuk „Hij bedoelt het goed, maarHet is een comedie in drie bedrijven vol vaderliefde en ijdel- heid. Ondanks het warme weer was de zaal goed bezet en hebben allen genoten van het stuk. Natuurlijk zijn er verschillende personen, die liever een ernstig stuk dan een comedie. zien, maar dat blijft nu eenmaal een persoonlijke smaak. Er werd goed gespeeld en de regie was zoals altijd in handen van de bekende regisseur Adolf Bouwmeester. Na afloop had de auto waarmede het gezelschap huiswaarts ging nog een ongeluk dat gelukkig nog goed afliep. Op de brug van Spijkerboor liep nl. de bak van de wagen vast aan een trekstang van de brug. Na tuurlijk gaf dit een schok en was er grote schrik onder de leden van de Flierefluiters. Een der dames kreeg verschillende glaswonden en werd bij brugwachter Van Dok door dr. Maschkampt, die juist passeerde verbonden. Behalve enige schade in de wagen en aan de toneel-attributen liep alles nog vrij goed af en konden de Fliere fluiters hun reis vebvolgen. „DE VROLIJKE KEUKEN" WEST-GRAFTDIJK. Maandagmor gen kwam de melkrijder van Neêr- landia de heer J. Nierop uit West- Graftdijk met zijn wagen om de hoek bij Messchaert en zoals gewoonlijk gaf hij goed signaal, doch dit werd niet gehoord door de bestuurder van de motorbakfiets die beladen was met aardewerk. Er werd te laat geremd en roef daar vloog de bakfiets tegen de auto. Het resultaat was natuurlijk dat er veel aardewerk was gebroken. Ja, een goed begin is het halve werk op Maandagmorgen DE REISDUIF WEST-GRAFTDIJK. Zondag jl. vlogen veertien vogels van de Post duivenvereniging' „De Reisduif" mee op een vlucht van Corbeil. Van deze vlucht die 417 km. lang was werden tien vogels niet geplaatst daar ze te laat binnen kwamen. Onze jonge duiven maakten een oefenvlucht op Beverwijk en hieraan deden pl.m. 158 duiven mee. De uitslag op Corbeil luidde ten slotte als volgt: le J. Sassen, de Rijp; 2e, 3e, 4e P. Riteco eveneens uit de Rijp. Zo kwam men tegen twee uur weer in Graftdijk aan waar de heer W. v. d. Hoff de he^r v. d. Beidt na mens het personeel bedankte voor de prachtige dag waar het personeel nog dikwijls aan terug zal «denken. Spreker besloot met de wens dat de scheepswerf „Voorwaarts" voor onze omgeving nog vele jaren van voor spoed mag hebben. met de Volendam te vertrekken en nog een bezoek te brengen aan zijn broer, die zich onlangs in de Cana dese tuinbouw heeft gevestigd. Het is geen toeval, dat deze can- didaat in de reohUn tot de prijswin naars behoort. Hij heeft" zijn lief hebberijen, zoals zeilen en muziek beoefening (hij is een vurig propa gandist voor Klavar-Skribo), maar dat alles wordt overschaduwd door zijn belangstelling voor het inter nationale leven en de internationale rechtsorde. Hij is, namens de Neder landse Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde, lid van het hoofd bestuur der Viro. Op zijn initiatief zijn te Leiden opgericht het Volken rechtelijk dispuut „prof. Telders" en een rechtsfilosofisch dispuut. Hij werkt ook mee aan de vereniging van toehoorders van de Academie voor internationaal recht. Het is zijn wens, een functie bij de Verenigde Naties te krijgen. Hij hoopt het volgende jaar af te stude ren en dan nog een jaar in Frankrijk of Zwitserland door te brengen om zijn bêdrevendheid in de Franse taal te vergroten. 4 ZONDAGSDIENST DIERENARTS (De Rijp, Purmerend, Oosthuizen) Zondag, 10 Juli 194.9: A. van Keu len, Purmerend. Telefoon 107. 'T BLIJFT IN DE FAMILIE! DE RIJP. Met ingang van 1 Juli is de wachtmeester 1ste klasse S. T. Boerema overgeplaatst naar Uit geest. Als zijn opvolger is benoemd de wachtmeester 1ste klasse Chr. Boerema uit Sijbekarspel. De nieuw benoemde wachtmeester is een oom van de heer S. T. Boerema. VERLOREN DE RIJP. Bij de politie werd een blauw kinderschoentje met hakband- je als verloren aangegeven. EEN NIEUWE POSTBODE WEST-GRAFTDIJK. Een dezer da gen ontving de hulppostbode van W.- Graftdijk de heer H Meinis zijn vaste aanstelling als postbode aldaar. Van harte gelukgewenst Henk met deze aanstelling in je woonplaats. GESLAAGD DRIEHUIZEN. Vorige week slaag de J. Ouweltjes Wzn. als één der bes ten bij het HBS-eindexamen te Alk maar. GESLAAGD ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Dezer dagen slaagde mej. M. A. Rood voor het examén coupeuse le rares in de modevakschool Instituut Cuppens-Geurs te Eindhoven. DE BLIKSEM BEEMSTER. Dinsdagmorgen een kort hevig onweer boven de gemeen te. De bliksem sloeg in de toren van de Ned. Herv. Kerk. De toren liep een weinig schade op. Bij enkele om wonenden werd de electrische instal latie verstoord. „Die zwarte vlek moet weg!" Hoe bechermt ge Uzelf in het verkeer? Raadgevingen voor voetgangers. De veiligste plaatsen om te lopen zijn: de voetpaden, de oversteekplaatsen en de linker kant van buitenwegen, indien voetpaden ontbreken. De veiligste plaatsen om over te steken zyn: daar waar een verkeersagent het verkeer re gelt, waar verkeerslichten het verkeer regelen, waar over steekplaatsen zijn en waar ver keersheuvels liggen. De veiligste manier van over steken is: eerst naar links te kijken, daarna naar rechts en dan nog evens snel weer naar links. Reoht en vlug de rijweg over te steken. Bij kruispunten haaks over te steken (er omheen t« lopen).

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1