H. MORSKATE Extra, aanbieding ER K0MEH APPELS EN PEREN BIJ DE VLEET School voeding 1948-1949 Gemeenteraad Uit de Raadsstukken v.h. H. A. Sunder De Rijp „Excelsior" vergaderde Om de 9roie Trijs oan Zandvoort 1,1 2 BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Ondertrouwd: Pieter Jan Willig. 30 jaar en Trijntje Aagje Bakker, 25 jaar; Cornelis Heddes, 24 jaar en Maria Elisabeth Kaandorp, 23 jaar. Gehuwd: Cornelis Groeneveld, 24 jaar en Eleonora Hendrika Brand, 22 jaar. PURMEREND. Het derde jaar van de vereniging ligt achter ons en we kunnen op een goed jaar terug zien. De heer W. Kraan werd als nieuw commissielid aangewezen in de va cature van het vorige jaar. Er waren weer enige meisjes be hulpzaam bij het uitdelen van de maaltijden en hun komt daarom een woord van dank toe. De heer Velzeboer heeft bedankt als commissielid wegens familie-om standigheden, de heer Kraan treedt thans op als voorzitter, en hebben we weer een vacature. Er zijn in deze periode 13246 kwartliters melk verstrekt, per kind vier flesjes per week, enkele ouders hebben hier iets voor betaald. Met de verstrekking van warme maaltijden is begin December be- gontten. Hier namen gemiddeld 90 kinde ren aan deel en deze verstrekking heeft 16 weken geduurd en er zijn 5760 liters eten verstrekt van zeer goede kwaliteit. De kooksters daarvoor dank. Bij de sluiting was burgemeester, mr. R. Kooiman, aanwezig en werd aan ieder kind een appel verstrekt. De financiële resultaten zijn: Melkverstrekking. Bijdrage ouders f 271van kas f 1068.94; aan melk f 1339.94. Verstrekking van warme maaltij den: f 1744.67. Van de gemeente ontving de ver eniging f 3000— subsidie en van de Sint Nicolaas-actie van de Midden stand f 52.50. PURMEREND. De raad der ge meente Purmerend komt heden avond om 18.45 uur in openbare ver gadering bijeen ter behandeling der volgende agenda: 1. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. 2. Notulen. 3a. Mededelingen. 3. Aanbieding bedrijfsrekening en gemeenterekening over 1947. 4. Aanbieding bedrijfshegroting en gemeentebegroting voor 1949. 5. Benoeming bode-concierge voor het raadhuis. 6. Voorstel tot vaststelling verslag schoolvoeding over 19481949. 7. Voorstel tot wijziging der ..be- heersverordening takken van dienst". 8. Voorstel tot verhuring van: a. het perceel Koemarkt 42-44; b. het perceel Koemarkt 28. 9. Voorstel tot toekenning van een vacantie-toelage aan het gemeente- personeel over 1949. 10. Voorstel tot wijziging van het verplaatsingskostenbesluit voor het gemeente-personeel. 11. Voorstel tot vaststelling van n nieuw verplaatsingskostenbesluit voor de onderwijzers. 12. Voorstel tot verlening van een crediet voor het aanschaffen van een snelweger en het maken van var kenshokken. PURMEREND. In de mededelingen lezen we o.a. dat Ged. Staten geen bezwaar hebben tegen beschikbaar stelling van een crediet van f 2500 benodigd voor de verbouw van het rusthuis „Avondzon" en tevens een schrijven van gelijke strekking ter. aanzien van het crediet toegestaan voor de verbouw van het Stadszie kenhuis; dat aan dr. J. L. Postma, hoofd van de keuringsdienst voor vee en vlees in Purmerend toestemming is ver leend tot waarneming van dezelfde functie in de kring De Rijp, in af wachting van een definitieve rege ling tussen de vleeskeuringskringen Purmerend en De Rijp; dat aan de afdeling Purmerend der Ned. Ver. tot bescherming van dieren toestemming is verleend een strookje grond van het perceel, gelegen naast het terrein van de gemeente-reini ging, te gebruiken voor de inrichting van een dieren-asyl en medewerking is verleend om tot de bouw van deze inrichting te komen; dat een onderzoek is ingesteld naai de mogelijkheid om het gesprokene in de raadsvergaderingen stenogra fisch te doen opnemen, maar dat de daaraan verbonden kosten ten be drage van pl.m. f 60 per vergadering een bezwaar vormen. GESLAAGD. PURMEREND. Aan de Technische Hogeschool «e Delft slaagde als ci- viel-ingenieur de heer L. F. Dam mers te Purmerend. De heer W. Nieuwveld te Purmerend slaagde *oor hei propaedeutisch examen «eor geodetisch-ingenieur. Volop prima blauwe Handdoeken Halflinnen Theedoeken Prima krimpvrije Overall» Afgepaste Vitrage, 2 meter lang, f 4.98 Mooie Handweef, f' 2.68 per meter Dames Kousen, prima geplateert en ragfijn links geweven Sportkousen, effen en geblokt Interlock Heren Hemden, met korte mouw en zonder mouw Interlook Sportbroeken, in alle maten Dames Onderjurken, in rose en zalm Prima gestikte Dekens, vanaf 1 29.60 Twee persoon» Matrasstel, met gebloemde stores vanaf f 76.50 Ereprijzen voor de tentoonstellingen PURMEREND. Men heeft ons meerdere kefen verteld, dat de Pur- merender tentoonstellingen altijd zo goed voor de dag komen met de geld- en ereprijzen. Dat is Wel in hoofdzaak te danken aan het feit dat er voor die tentoonstellingen allerwege daadwerkelijke belang-1 stelling bestaat. Men treft die be langstelling aan bij Overheidsorga nen en Autoriteiten tot in wijde om geving, bij Instellingen, Organisa ties, Ondernemingen, Zakendoenden en Particulieren. Voor dit mooie doel tast men vaak diep in de beurs. Voor de betekenis van de tentoon stelling is dat wel heel gelukkig, want zonder die steun zou men wel wat minder voor de dag moeten ko men. Denk eens in, met tentoonstel lingen zoals nu weer met Septem ber a.s. zullen plaats Webben zijn duizenden 'guldens gemoeid. Zulk een onderneming kan al'leen rond komen als iedereen daaraan de ruimst mogelijke medewerking geeift. Gelukkig zijn daarvoor de voor uitzichten goed. Want niet zodra is per circulaire bekend gemaakt, dat die medewerking gewenst wordt of er komen toezeggingen 'binnen. En men moet straks in de programma's eens zien, welk een lange lijst van schenkers zich in korte tijd vormt. Als men nu weet, dat naast die me dailles alleen voor de Veetentoonstel ling een bedrag van rond f 2000 aan geldprijzen wordt uitgeloofd en dat voor iedere bekroning nog een di ploma wordt uitgereikt, voelt men stellig aan, dat Ihter samenwerking in alle opzichten noodzakelijk is. Als die aanwezig is, zullen ook de Purmerender tentoonstellingen goed slagen. IN DE BIOSCOOP PURMEREND. Passagiers in de nacht" wordt vanaf heden tot en met Maandag in Cinema Schinkel ver toond. DISTRIBUTIE NAALDHOUT OPGEHEVEN Met ingang van 7 Juli is de distri butie van naaldhout opgeheven met uitzondering van oregonpine, pitch- pine en carolinapine. Naaldhout met uitzondering van de genoemde soorten kan dus in het vervolg zonder vergunning gekocht, verkocht, afgeleverd en be- en ver werkt worden. Ook inlands hout met uitzondering van populieren-, wilgen-, iepen en essenhout valt niet meer onder de distributiebepalingen evenmin als kurkplaten, kurkschalen en kurk- parket. Ook de be- en verwerking van kurk is niet meer aan een ver gunning gebonden. Voor het vellen van hout blijft ook thans een kapvergunning vereist. Abonnementsgeld, 3e kwartaal 1949 Wt) verzoeken onze lezers, ter voorkoming van incasso-kosten, het abonnementsgeld ad 1.10 op onze postrekening no. 470889 op naam van „De Drie Meren" M.-Beemster over te maken. Kwitanties worden 16 Juli a.s. verzonden. DORPSNIEUWS OOSTHUIZEN. Naar wg vernemen is het woonhuis, eigendom en be- Avoond door de heer P. de Groot dezer dagen onderhands verkocht aan de heer J. Hop alhier. Aan het bestuur onzer gemeen te is toestemming verleend tot het bouwen van een tweetal dubbele woonhuizen, welke aan het Warder- pad zullen kómen te staan. De aan besteding van deze huizen kan bin nenkort tegemoet worden gezien. Het dameszangkoor „Oosthui zen" zal 28 Juli a.s. onder leiding van de heer Heg deelnemen aan het te Hierden te houden concours. De vereniging zal uitkomen in de le af deling. Naar wg vernemen is het hoofd der Oosthuizer O.L. school, de heer W. H. A. Bglsma benoemd tot hoofd der school te Liy^eren. Ook het hoofd der school te Hobreede, de heer L. Th. Onstenk gaat onze ge meente verlaten. Hfj is benoemd tot hoofd der O.L. school te Krabben- dijke. Tegen een inwoner van onze ge meente, die juist vuil in de Beemster- ringvaart wierp, is door de Rijkspoli tie te water proces-verbaal opge maakt, omdat deze ringvaart nu een maal niet als vuilnisbelt gebezigd mag worden. Dat geeft nieuwe pro blemen. Waar moet men nu met het vuil heen 7 Huwelijksvoltrekking op een operatietafel Te Ashland (Pennsylvanië) is een huwelijk voltrokken, terwgl de bruidegom op een operatie tafel lag. Hoewel hij bg een vechtpartij een messteek had opgelopen, stond hij er op, dat het huwelgk op de vastgestelde tgd zou worden voltrokken. De leiding van het ziekenhuis bood de operatiekamer aan voor de plechtigheid, omdat dit „de rus tigste plek van het ziekenhuis" was. Na de zomer Exportverwachtingen niet ongunstig Wat doen de fabrieken (Van onze Haagse redacteur) Zij, die houden van een smakelijke appel of een sappige peer, zullen dit najaar volop van dit kostelijke Ne derlandse fruit kunnen genieten, want de deskundigen rekenen op een zeer overvloedige oogst. Daarbij ver wacht men, dat de prijzen sterk zul len dalen. Dat is goed nieuws voor de ver bruikers. Op het Centraal Bureau van de veilingen, dat is de afzetorga nisatie van de Nederlandse fruit- en groententelers, breekt men zich ech ter het hoofd, hoe deze grote oogst op zijn voordeligst kan worden afge zet. Geruime tijd worden hierover reeds besprekingen gevoerd. De oplossing lijkt eenvoudig: export! Doch dat is nog niet zo heel erg gemakkelijk. Men kan namelijk slechts een markt veroveren door daar zoveel mogelijk doorlopend aan wezig te zijn. Juist bij het harde fruit is er het ene jaar wel behoefte aan uitvoer en het andere jaar, als de gehek productie op de binnen landse markt geplaatst kan worden, niet. Bovendien kan men voor de export slechts het fruit van uitste kende kwaliteit gebruiken. Het Ne derlandse harde fruit is voor het grootste deel nog te „gewoon"; het is van huishoudkwaliteit. Kwaliteitsverbetering Dit laatste is een euvel, dat ver moedelijk binnen betrekkelijk korte tijd veranderd zal zijn, want dank zij de zorgen, die aan de verbetering van het Nederlandse fruit worden besteed, gaat de kwaliteit met grote sprongen vooruit. In 1949 zal een hoeveelheid van pl.m. 400 mill. kg. hard fruit moe ten worden weggewerkt. In 1947, eveneens een overvloedig fruitjaar, bedroeg de export van verse appelen 4700 ton en van verse peren bijna 17.000 ton. De exportverwachtingen voor 1949 mogen om gegronde rede nen iets hoger worden aangeslagen dan in 1947. In het handelsverdrag met Engeland is namelijk een hoe veelheid peren opgenomen van 15.000 ton en een hoeveelheid appelen van IC.000 ton, te leveren in de maand December. Tsjecno-Slowakije heeft in 1947 en in 1948 een hoeveelheid appelen van 12.000 ton van Nederland afgenomen. De verwachtingen voor 1949 zijn van gelijke aard. De Engelse legers in Duitsland behoren tot de geregelde klanten voor een 2500 ton. Het valt echter te bezien, of dit jaar de moge lijkheid van export van hard fruit naar Duitsland aanwezig zal zijn, omdat de besprekingen over een nieuw handelsverdrag met dit land nog moeten beginnen. Vóór de oor log nam Duitsland gemiddeld een hoeveelheid van ongeveer 10.000 ton pe jaar af, voornamelijk fabrieks- fruit. De uitvoer naar andere landen zal in 1949 vermoedelijk weinig om het lijf hebben. Appeltje voor de dorst. Er blijven in 1949 dus weer grote kwantums in ons land. Dat zal ve len gelegenheid geven om veelvul dig een appeltje of een peer te ver orberen. Maar toch niet de gehele beschikbare hoeveelheid zal op deze wijze haar weg naar de menselijke maag vinden. Ook de verwerkende industrieën zullen hun deel opeisen. Wat dat betreft, zijn de verwachtin gen iets lager gespannen dan in 1947. In, dat jaar is een hoog per centage van het gedeelte, dat door de industrie werd opgenomen, tot pulp en siroop verwerkt. Op het terrein van de boterhambelegging is de situatie edhter inmiddels gewij zigd. De vraag naar vruchtenconser- ven voor de boterham is geringer geworden, omdat er meer kaas en vlees en zoetigheid is. Dientenge volge zal de productie van pulp en siroop wel aanzienlijk geringer zijn. Men zit echter voor één gat niet gevangen. Men verwacht, dat de aankoop tot bereiding van appelsap in 1949 groter zal zijn dan twee jaar geleden. Bevredigende voetbalresultaten Afscheid voorzitter Bijlsma OOSTHUIZEN. Onder leiding van de heer Bijlsma kwam de voetbal vereniging „Excelsior" Zaterdagavond in café Groot in jaarvergadering bij een. Nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat dit de laatste vergade ring zou zijn, welke door hem geleid zou worden, wierp hij een terugblik op de verrichtingen van de elftallen in het afgelopen seizoen. Over het geheel genomen stemmen die verrich tingen tot tevredenheid en resume rende stelde spreker vast, dat Oost huizen trots mag zijn op haar voet balvereniging. Ook het jaarverslag van de secr.-penningmeester, de heer J. Joosten liet ten opzichte van het verenigings wel en wee een tevreden toon horen. Het ledental gaat nog steeds vooruit. Verre reizen In financieel opzicht ging de ver eniging echter achteruit, hetgeen in hoofdzaak moet worden geweten aan de verre reizen, welke het J-e elftal in de afgelopen competitie moest ma ken. Geregelde reizen naar in de kuststrook gelegen plaatsen sloegen Internationale automobielrace van formaat Alles wijst erop, dat de eerste werkelijk internationale automobiel race, die de K.N.A.C. organiseert en die op 31 Juli a.s. op het mooie cir cuit van Zandvoort zal worden ge houden, in alle opzichten een wed strijd van groot formaat zal worden. De belangstelling van de automo bielwereld voor dit gebeuren weer spiegelt zich in de deelneming van de meest bekende rijders van inter nationale klasse, die gaarne een en gagement hebben aangegaan om op Zandvoort te komen rijden. Tot dusver staat het vast, dat van Ita liaanse zijde Villoresi, Ascari en Fa- rina met een Maserati of een Fer rari aan de start zullen verschijnen. Frankrijk zal vertegenwoordigd zijn door de Talbot rijders Ohiron en Mairesse, Zwitserland door de Graf- fenried, België door de coming man Claes, die eveneens met een Talbot zal rijden, Engeland door Parneli, die voor de renstal Ambrosiana met een nieuwe Maserati uitkomt, Whitehead met een Ferrari, en de ERA coureurs Harrison, Gerard en Horsfall, en tenslotte Siam door Prins Bira, die een Maserati zal be sturen. Verder worden er nog onderhan delingen gevoerd met een zevental renners van naam. Italianen. Fran sen en Zuid-Amerikanen, zodat ver wacht mag worden dat op 31 Juli twintig van de meest bekende rij ders te Zandvoort aan de start zul len komen met renwagens, die vol doen aan de voorschriften der z.g. internationale formule 1, n.1. met een maximum cylinderinboud van 1,5 liter, indien zij wel en 4,5 liter als zij niet met een compressor zijn uitgerust. een bres in de beschikbare middelen. De vereniging boerde dan ook een bedrag ad 232.90 in. Aan het be stuur van de afd. Noordholland is ge* vraagd voor de a.s. competitie een afdeling uit uitsluitend Westfriest eerste-elftallen samen te stellen en verschillende Westfriese verenigingen hebben reeds adhaesie op dit verzoek betuigd. Wordt aan dit verzoek vol daan, dan zal het le elftal veel kor tere reizen behoeven af te leggen en zal geen beroep op de verenigings- financiën behoeven te worden gedaan. Voor de reserve-elftallen is indeling* in een Waterlandse afdeling gevraagd. In het jaarverslag werd nog dank gebracht aan het gemeentebestuur voor het destgds genomen initiatief, naar aanleiding waarvan een gemeen telijk sportterrein werd aangelegd. Vastgesteld werd, dat de ingebruik neming van dit terrein een gunstige invloed op de voetbalvereniging heeft gehad. De heer P. Ossebaar Czn., die als bestuurslid periodiek aftredend was, werd met algemene stemmen herko zen, terwijl in de plaats van de heer Bijlsma, die in verband met zijn ver trek naar Lunteren als voorzitter had bedankt, werd gekozen de heer H. de Haan. In verband met critiek op haar werk, had de elftal-commissie beslo ten en bloc af te treden en werd een nieuwe commissie, bestaande uit de heren P. Binnenwijzend, H .de Haan. J. Visser. H. de Jong en J. Joosten samengesteld. Besloten werd nog in het gesloten seizoen geen wedstrij den te spelen, hoewel de mogelijkheid daartoe wel was opengesteld, aange zien voetbal andere plaatselijke zo mersporten geen nadeel brengt. Op verzoek verklaarde de heer H. Koning zich bereid de leiding van de training op zich te nemen. Aan het slot van de vergadering heeft de heer Joosten in warme be woordingen geschetst, dat de vereni ging door het vertrek van de heer Bglsma een verlies lgdt. Hij bracht de scheidende voorzitter dank voor het vele werk, dat hij in het belang van de vereniging heeft verricht en voor de vriendschap, welke hij steeds mocht ondervinden. Als bewijs van dankbaarheid mocht de heer Bijlsma een boek in ontvangst nemen. De heer Bijlsma dankte voor de hem toegesproken woorden en voor de steun, die hij steeds van de zijde van bestuur en leden had ondervonden. Hg hoopte van ganser harte, dat het de vereniging ook zonder zijn leiding goed zou mogen gaan en zal met be langstelling haar verrichtingen blij ven volgen.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2