Jlifoee Coucant OUDEN VAN DAGEN- TOCHT 1949 Dominee Boekee voor de radio G.J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis No. 1794 Vrijdag 22 Juli 1949 39e Jaargang voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Schitterende dag voor de oma's en opa's DE RIJP/GRAFT. De 15e tocht van de Ouden van Dagen van De Rijp en Graft is in alle opzichten geslaagd. Reeds het begin van de dag maakte, ondanks het minder prettige weer, een feestelijke indruk. Alle deelnemers en deelneemsters werd bij binnenkomst in café Gras- boc^ een tuiltje bloemen opgespeld em aldus getooid zette een ieder zich aan de keurig gedekte tafels om een kopje thee of koffie met koek te nuttigen. Aan de heren werd een feestsigaar uitgedeeld. De voorzitter van het comité, de heer D. C. de Moes Sr., heette allen welkom en hoopte op een prettige dag. Spreker betreurde het, dat bur gemeester Dalenberg verhinderd was de tocht mee te maken. Verder ver welkomde de heer De Moes de familie Kuin, die reeds zovele malen voor een extraatje had gezorgd en nu weer aan alle deelnemende dames een flesje eau de cologne beschikbaar stelde, (applaus). Spreker dankte verder de vereni gingen, die zich door het houden van wedstrijden en het organiseren van een concert zo kranig hebben ge weerd voor de Ouden van Dagen. De heer De Moes wenste verder de zieken, die de tocht niet mee kon den maken, een spoedig herstel toe. Burgemeester aan het woord Vervolgens sprak burgemeester Dalenberg een kort woord. Zeer tot zijn spijt kon hij deze keer niet mee. De reden hiervan was, dat er des avonds in Haarlem een receptie werd gehouden, waarbij Koningin Juliana en Prins Bernhard aanwezig zouden zijn. Dit ter gelegenheid van het Koperen huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar en hiervoor wa ren alle burgemeesters van Noord- Holland uitgenodigd. Het stemde burgemeester Daden- berg verheuigd, dat er dit jaar zo veel voor die oudjes is gedaan. Hij dankte verder reeds bij voorbaat het Comité voor het organiseren van de tocht en hoopte dat de dag vol ledig mochit slagen. Bij het vertrek liet het weer zich niet zo gunstig aanzien. Er viel wat regen en het was guur. Maar in de drie prachtige bussen van de firma Hooyberg had men van de re gen geen iast en nagewuifd door de dorpelingen werd de tocht begonnen. Op Schiphol Eerst ging die reis naar Schiphol. Vol bewondering werd het drukke luchtverkeer in ogenschouw genomen. Er was geen gelegenheid om te vlie gen, anders hadden waarschijnlijk nog verschillende deelnemers een rondvlucht gemaakt. Het weer was ondertussen wat opgeknapt. De tocht ging weer verder en na een mooie reis werd het hotel Groot Kilevits- dal" bereikt, waar gedineerd werd. Het eten was uitstekend en de eetlust niet minder. De dames en heren lieten zich de doperwtjes, worteltjes, gebakken vis enz. goed smaken. In 't Gooi Hooyberg en zijn mannen brach ten het gezelschap verder naar de Pyramide van Austerlitz. Hier werd de thee gebruikt. Het regende hier weer af en toe, maar verschillende deelnemers lieten zich hierdoor niet weerhouden om een ritje te maken in de miniatuur auto's. Gelukkig was er geen' verkeersagent aanwezig, want er werd ernstig tegen de ver keersregels gezondigd! Het veroor zaken van botsingen verwekte veel hilariteit en een der deelnemers ver klaarde zijn hele vermogen aan deze liefhebberij te willen span deren. Er waren ook nog oudjes, die de uitzichttoren op de Pyramide be klommen, maar velen durfden de klim niet aan. Degenen, die de on geveer 100 treden hebben overwon nen, hadden hi-er echter geen spijt van, want zij werden beloond door een prachtig uitzicht. Ook de terug reis is uitstekend verlopen en, door de chauffeurs op velé mooie plekjes gewezen, was men weer thuis voor men het wist. Intocht Om omstreeks acht uur werd De RtiP weer bereikt. Op het oost wer den de bussen opgewacht door het fanfare en onder de tonen van een pittige mars trokken de bussen door een haag van toeschouwers naar café Grasboer. Hier stond de koffie en gebak alweer te wachten. Ook in de zaal verhoogde het fanfare corps de feeststemming door het spelen van enige nummers. Voorzitter De Moes sprak een slui- tangswóord, waarbij hij een overzicht gaf van d'e tocht. Hij dankte verder de burgerij voor haar geldelijke steun en het fanfare corps voor haar klin kende medewerking. Spreker noem de deze tocht de best geslaagde van allen en een groot deel van het wel slagen was te danken aan het prach tige werk van de heer Hooyberg en zijn chauffeurs, die hij dan ook war me dank bracht. Verder bracht de heer De Moes hulde aan de heer Sieswerda, die nu voor de 15e maal de tocht in elkaar had gezet. Ook dankte spreker nog zuster Dabrée en mej. M. Woestenburg voor hun medewerking tijdens de tocht. Tot slot sprak de heer J. Obée een kort woord. Hij uitte zijn volle tevre denheid over de tocht en hoopte dat de thuisblijvers het volgend jaar ook van de partij mochten zijn. Namens de Ouden van Dagen van De Rijp,, Graft en Noordeinde "dankte hij de comité leden en de verenigingen voor de prachtige dag'. Vermoeid, doch uiterst voldaan keerden de oudjes naar huis terug. OVERGANGS- EN EXAMENTIJD DE RIJP/BEEMSTER. Dezer da gen behaalde mej. L. Luijckx het diploma kraamverzorgster. Vrijdag jl. behaalde op de M.T.S. te Haarlem de heer Jb. Roemer het diploma Werktuigbouwkunde. Jan Sas te Beemster werd op de RHBS te Purmerend bevorderd naar de 5e klasse. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Zondagsdienst Dierenartsen (De Rijp, Purmerend en Oosthuizen) Zondag 24 Juli 1949: J. Stapel, Oosthuizen, tel. 11. BAARSWEDSTRIJD OP DE MIENWIJD DE RIJP. Zondag jl. hield „De Hengelaar" de tweede viswedstrijd van dit seizoen. In alle vroegte trok ken 29 leden der vereniging naar de Mienwijd om te trachten enige baar zen te verschalken. En met succes, want de totale vangst bedroeg 346 baarzen, waarvan 29 bovenmaatse. De prijzen waren als volgt: 1. J. Taam: hengel; 2. H. Klomp maker: schepnet; 3. T. Klompmaker: étui theelepeltjes; 4. J. Oudejans: bewaarnet; 5. J. Plukker: theepot; 6. C. van Straten: drinkfles; 7. T. de Jongh: theeschep; 8. T. Nibbe- ring: fluitketel; 9. P. Oudejans: karpertuig; 10. J. Roemer: baarstuig. De heer J. Taam ving tevens de grootste baars en ontving hiervoor als extraprijs een fietsband. PERSONALIA DE RIJP. Onze vroegre plaatsge noot de heer E. Pilkes is met ingang- van 1 Ootober benoemd tot admini strateur van de suikeronderneming „Pangka", Tegal Java. DE HUISVROUWEN BEWONDER DEN TEKENINGEN VAN OUD-DE RIJP DE RIJP. Woensdagavond kwa men de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. De Rijp-Graft in „De Eendracht" bijeen. Ook waren enige heren aanwezig. Na het zingen van het bondslied dankte de voorzitster, mevr. Zee, mevr. Meyer voor de laatste maal voor haar piano begeleiding, daar mevr. Meyer binnenkort De Rijp gaat verlaten. Daarna werden enige huishoude lijke zaken afgehandeld, o.a. het be zoek aan de Volkshogeschool te Bergen in September a.s. Hierop was het woord aan de heer A. Spaarman. Alle aanwezigen heb ben genoten van zijn prachtige col lectie tekeningen van oud-De Rijp, waarvan er enigen waren te zien op de onlangs gehouden tentoonstelling van de stichting Maatschappelijk werk ten Plattelande. Bij het zien van de vele oude bekende plekjes werd menige herinnering opgehaald. Mevr. Zee dankte namens allen de heer Spaarman en deelde mee, dat hem t.z.t. een boekwerk zal wor den overhandigd, dat nu nog niet aanwezig was. Returnwedstrijden tussen Bato en Olympia, Oosthuizen DE RIJP. Zondag jl. vond op het Gemeentelijk Sportterrein de return- match plaats tussen de gymnastiek verenigingen Bato, De Rijp en Olym pia, Oosthuizen. Wist Olympia vo rige week een flinke zege te beha len, nu nam Bato revanche en be zette met een kleine puntenvoor- sprong de eerste plaats. De wedstrij den stonden ook nu weer onder lei ding van de heer Va-n der Jagt, di recteur van beide verenigingen, uit Hoorn. Het weer werkte, ondanks de af en toe dreigende bewolking, mee om de sportdag te do er, slagen. Mede hierdoor hadden de v ivschillende on derdelen van het programma een vlot verloop. De geluidsinstallatie van de heer Zijp uit Purmerend ver hoogde de stemming 8 door de mooie gramofoonplaten buitengewoon. Om half elf werd de dag begonnen met de wedstrijden voor de welpen. De uitslagen hiervan, die niet voor de puntentelling in aanmerking kwa men, luidden als volgt: Meisjes t.m. 8 jaar; 1. Ina Spaar man (B.); 2. Vronie Stolp (O.); 3. Atie de Jongh (B.); 4. Janna Ton (O.). Jongens t.m. 8 jaar: 1, Gèrrit van Boxtel (B.); 2. (O.); 3. Henk Post (B.); 4. Tom Spaarman (B.). 's Middags om een uur werd het programma voortgezet met een mars van alle deelnemers en deelneem sters vanaf het Oostrinde naar het sportveld, voorafgegaan door het fanfarecorps Kunst na Arbeid, o.l.v. directeur D. Veenmar., dat ook nu weer haar spontane medewerking gaf. We laten hieronder de uitslagen van de verschillende nummers, die door een talrijk publiek werden gade geslagen, volgen Meisjes 9—11 jaar' 1. T. Kwadijk 16 pnt.; 2. G. Mulder 15%; 3. J. Sloten 15, allen Olympia. Jongens 911 jaar: 1. J. Visser (0.) 22 pnt.; 2. P. Dekker (O.) en R. Mast (B.) 21% pnt. Jongens 1113 jaar: 1. M. Hum mel (B.) .en F. Eik (B.) 25 pnt.; 2. P. Verwer (O.), B. Ent (B.) en D. Slootmaker (B.) 23% pnt. Meisjes 1113 jaar: 1. G. Eik (B.) 28% pmt.2. A. Kuin (B.) 25% pnt.; 3. G. Jonker (O.) 25 pnt. Jongens 1415 jaar: i. D. Vet 23% pnt.; 2. M. Ossebaar 21% pnt.; 3. M. Kluft 20% pnt., allen Olym pia. Meisjes 1415 jaar: 1. J. Paster kamp 34% pnt.; 2. L. Scheringa 31 pnt.; 3. J. Dop 30% pnt.; allen Olympia. Dames: 1. A. Klinkhamer 4$ pnt.; 2. T. VeenmanDijkstra 43 pnt.; 3. R. Bruin 42% pnt., allen Bato, en IJ. Brouwer (O.) 42% pnt. Heren: 1. K. Klinkhamer (B.) 55 pnt.; 2. H. Eik (B.) 52 pnt.3. S. Heilenberg (O.) 52 pnt, Bato haalde ean totaal punten- aantal van 933, Olympia 904. Burgemeester Dalenberg sloot deze geslaagde sportdag met een kort woord. Hij overhandigde Bato de be schikbaar gestelde zilveren lauwer tak. Verder hoopte burgemeester Da lenberg, dat deze dag van veel nut mocht blijken te zijn voor de gym nastiek in het algemeen. GEVONDEN VOORWERPEN DE RIJP. Tijdens de sportdag werden gevonden: bruine actetas; kinderportemonnaie; leren koffer riem; twee paar sokjes; schouder- tasje. Verder werd nog een boodschap pentas gevonden. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn verkrijgbaar bij de politie. EEN GOED VOORUITZICHT WEST-GRAFTDIJK. In de afgelo pen week ontving onze oud-plaatsge noot de heer Maarten Leegwater (nu woonachtig te Purmerend) het be richt, dat hij was benoemd tot leraar vaktekenen aan de Ambachts school te Zaandam. De heer Leegwa ter bezocht met goed gevolg de Am bachtsschool en Machinistencursus te Alkmaar. Daarna legde hij zich voornamelijk toe op het vaktekenen en was als zodanig de laatste jaren werkzaam bij Du Cro en Brauns te Amsterdam. In deze werkkring heeft hij zich verder opgewerkt met hét hierboven vermelde resultaat. Maarten, wij wensen je van harte geluk met deze aanstelling en we hopen dat je nog vele jaren voor de klas zult mogen staan. WEST-GRAFTDIJK. Woensdag middag om vijf uur, kwam onze predikant, de WelEerwaarde heer ds. Boekée die op het ogenblik als veld prediker in Indonesië dienst doet, in een indirecte uitzending vanuit Batavia voor de P.C.J.-zender. Het was een uitzending in het programma van de Nederlandse strijdkrachten. De zendtijd die voor dominee bestemd was bedroeg pl.m. vijf minuten en, hij schetste in deze korte tijd de moeilijkheden waarmee onze jongens in dat land be kampen hebben. Want moeilijkheden zijn er en het is volgens ds. Boekée heus wel te begrijpen dat de ouders in Hol land dikwijls met grote onrust in hun hart aan hun jongen(s) denken. Maar ondanks deze gevaren zijn er toch veel ongehoorde kansen voor het Evangelie en de veldprediker trekt dan van de ene post naar de andere om tot in de verste uit hoeken het Evangelie te verkondigen en de jongens in hun moeilijkheden bij te staan. Ds. Boekée eindigde zijn korte preek aan het Moederland met de opwekking dat het Thuisfront veel steun van de Nederlandse bevol king mag ontvangen en dat het in stijgende lijm voort mag gaan met het vruchtbaar werk voor onze jon gens over zee. Zo .eindigde ds. Boekée zijn korte maar krachtige preek vanuit Batavia en het deed ons goed dat wij weer even zijn stem mochten horen. Wij hopen dat ds. Boekée nog veel en belangrijk werk voor onze jongens doen mag en dat het niet de laat ste ke/er is geweest, dat hij het woord tot het Moederland mag richten. Uitgaansdag Ouden van Dagen WEST-GRAFTDIJK. Woensdag j.1. had de jaarlijkse uitgaansdag van de Ouden van Dagen uit West-Graftdijk plaats. Het was prachtig zomerweer toen men in opgewekte stemming plaats nam in twee bussen van de Noord-Holland Express uit Edam. Via Amsterdam en het Gooi kwam men al spoedig bij het paleis „Soest- dijk" waar natuurlijk even werd ge stopt. Vol bewondering keken de oudjes naar het paleis dat prachtig omringd door de groene bomen in de zon stond te schitteren. Daarna ging het weer verder en tegen half elf kwamen de oudjes in Zeist aan waar in een opperbeste stem ming de koffie werd gedronken. Toen allen weer wat uitgerust wa ren werden de plaatsen in de bus weer ingenomen en ging de reis over de Veluwe op Apeldoorn aan. Daar stond in de Julianatoren het diner reeds op hen te wachten. Het diner liet zich goed smaken en daarna gin gen de oudjes de speeltuin in. Daar is veel plezier gemaakt en men kon toen met recht zeggen: „De oudjes doen het nog goed". Vooral werd er gelachen om de lachspiegels en de dames Poeser, Dekker en Bieren hadden veel plezier in deze spiegels. Tjonge, wat hebben deze dames ge lachen! Maar zoals altijd kwam ook hier het klokje van gehoorzaamheid er aan te pas en om drie uur zochten allen de bus weer op en ging men over Arnhem langs prachtige plek jes naar Renswoude. Daar werden de benen gerekt en kreeg men nog iets voor de „hap-hap". Verder ging de tocht nu huiswaarts en tegen tien uur kwamen de oudjes weer op West-Graftdijk aan. Vele belangstel lenden hadden reeds enige tijd de wacht gehouden en gingen nu geza menlijk met het gezelschap café „Vislust" binnen. Hier werden ze nog eens verrast met een kopje koffie en een gebakje. De heer P. Bankersen sprak zoals gewoonlijk ook nu weer een kort dankwoord namens de Ouden van Dagen. Voorts sprak de heer Kool als voorzitter van het comité een dankwoord uit aan allen die een steentje bij hadden gedra gen om deze dag te doen slagen. Hij dankte tevens de firma Oorbeek voor de prima bussen waarin de oudjes bijna de gehele dag onvermoeid de reis hadden doorgebracht. Tevens dankte hij de fam. Schoon voor de keurige ontvangst en hier mede besloot spreker deze uitgaans dag van de Ouden van Dagen van West-Graftdijk- ZONDAGSDIENST ARTSEN (M.-Beemster-De Rijp) Zondag 24 Juli da*. Wegdam. Nieuws van de P.J.G. afd. Starnmeer SPIJKERBOOR. Vorige week was er weer een bijeenkomst van de P.J.G. afdeling Starnmeer in het Herenhuis te Spijkerboor. Voor deze avond waren twee meisjes van de volkshogeschool uit Bergen uitgeno digd om onze P.J.G.'ers eens een lesje te geven in volksdansen. Daar in het begin van deze avond de twee dames nog niet gearriveerd wa ren ging men onder leiding van Jan Booy na de opening enige liederen zingen. Na een poosje kwamen de dames aan en werd de leiding aan hun over gedragen om het onderwerp „Volks dansen" eens duchtig aan de tand te voelen. Daar het binnen te klein bleek ging men gezamenlijk naar buiten en was men al spoedig volop aan het studeren. Want wat is een gelijk opgaande volksdans toch mooi, alleen zou een beetje meer oefening wel wenselijk zijn. Zou men geen groep samen kunnen stellen om deze dansen eens behoorlijk in te stude ren? Na de pauze kwam het actuele geluid dat ditmaal verzorgd werd door Ruurd v. d. Hoff, die sprak over de radio en in het bijzonder over de AVRO studio. Natuurlijk was dit net iets voor Ruurd en misschien kan hij ons over dit onderwerp nog wel meer vertellen. Daarna kwam men nog met het plan om op 31 Juli een excursie naar het Jisperveld te maken. Dit is zeer rijk aan natuurschoon en voor echte natuurliefhebbers valt daar veel te genieten. Hierna sloot de voorzitter de bij eenkomst en deelde als slot nog mee, dat de volgende bijeenkomst op 28 Juli gehouden zal worden te West- Graftdijk. NIEUWS VAN „DE REISDUIF" WEST-GRAFTDIJK. Zondag jl. nam de Reisduif deel aan een vlucht van Orleans (Frankrijk). De afstand van deze vlucht bedroeg 560 km. en aan deze vlucht, werd door de beide Riteco's deelgenomen met vijf duiven en nadat de duiven om zes uur vijf en twintig waren gelost was de eerstie reeds om kwart over één in het hok van de heer J. Riteco aanwezig. Daarna kwamen nog drie duiven binnen die voor de kwalifi catie prijsduif in aanmerking kwa men, doch deze drie vogels waren van de heer P. Riteco. De vlucht van de jonge duiven die vanaf Roozendaal vlogen had een ongunstig verloop daar de duiven een uur eerder werden gelost dan ver wacht werd. Hierdoor waren de dui ven natuurlijk eerder binnen en wer den de meeste klokken op een latere tijd - afgeslagen. VERGADERING VAN „DE BOSBES-" WEST-GRAFTDIJK. Dezer dagen kwam de reisvereniging „de Bos bes" na de geslaagde uitgaansdag van 19 Juni ten huize van de heer M. Kos bijeen. Er werd natuurlijk nog eens druik nageboomd over de reis ai aar Den Bosch en over het algemeen genomen was de indruk van de reis zeer goed. Men hoopte dan ook dat men het volgend jaar even veel plezier zou hebben. Het reisplan voor volgend jaar is nog niet bekend, doch hiervoor heeft men ook nog t\jd plenty, TENTOONSTELLING VROUWENKRANS WEST-GRAFTDIJK. Donderdag 's middags en 's avonds hield de Vrouwenkrans van West-Graftdijk en omgeving haar jaarlijkse tentoon stelling. Er was weer veel gemaakt door de dames en over het algemeen werd de tentoonstelling druk bezocht. Er werd dan ook weer veel verkocht. Men heeft enige mooie prijzen voor de verloting achteraf gehouden. Wij raden een ieder dan ook aan een lot van de Vrouwenkrans te kopen. U zult er geen spijt van hebben. PECH MARKEN BINNEN. Afgelopen week was de firma J. Knegt bezig om grint en cement van een auto over te laden in een schuit. Bij het laden helde de schuit plotseling over en verdween in de diepte. Dit was natuurlijk een tegenvaller voor de firma Knegt, want hoewel men zal trachten om de schuit zo spoedig mo gelijk te lichten, zal er toch wel eea belangrijke schadepost zijn

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1