JAARVERGADERING BOERENLEENBANK DAT MOET U ZIEN NIEUWE BONNEN No. 1795 Vrijdag 29 Juli 1949 39e Jaargang G.J.Hoogcarspel,Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Ad vertentieprij s: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis Uityez Coucahi voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Er werd winst gemaakt DE RIJP. Dinsdag werd in Café Blokdijk de algemene jaarvergade- ring gehouden van de Coöp. Boeren leenbank. In zijn' openingswoord hoopte de voorzitter, de heer J. P. Poel, dat ondanks de geringe op komst van de leden, de vergadering toch een prettig verloop mocht heb ben. Financiën Hierna werd door de waarnemend kassier, de heer J. H. Wolkorte, re kening en verantwoording afgelegd over het boekjaar 19481949. Ook werd door hem het jaarverslag ge geven. Uit een en ander bleek, dat het ledental was vooruitgegaan van 91 op 93. Het aantal rekeningen was iets teruggelopen en wel van 577 op 1 Jan. 1948 tot 564 op 1 Jan. 1949. Het bedrag aan spaargelden is in af gelopen jaar met ruim f 50.000.ge stegen en kwam van f 393.268.04 op f 457.159.57. Het aantal ingeschreven voorschotten was van 12 op 17 geste gen. Tenslotte bleek, dat het kapi taal van de bank op 1 Jan. 1949 f 468.548.80 bedroeg en dat er een winst was gemaakt van f 1.197.72. Verkiezingen De periodiek aan de orde zijnde verkiezingen verliepen in snel tem po. Doordat er, buiten de door het bestuur gestelde candidaten, geen ge gadigden waren, werden de voorge stelde personen z.h.st. gekozen. Door het vertrek van de heer J. de Lange kwam echter een kleine wijziging in het bestuur. De heer H. van de Bosch, vroeger lid van de Raad van Toe zicht, zal nu zitting hebben in het dagelijks bestuur. Vrior'hém ih plaats kwam de heer J. Kramer. Tenslotte werd voor de heer J. Kra mer, die plaatsvervangend lid van de Raad van Toezicht was, de heer C. Twint Jzn. gekozen. Na de verkiezingen sprak de voor zitter woorden van grote waardering P..I.G.-bijeenkomst in de openlucht GROOT-SCHERMER. Toen de P.J. G. Maandag bij de consistoriekamer bijeenkwam, werd door velen aan gedrongen op een korte wandeling, waarna het programma in de vrije natuur afgewerkt kon worden. Na stemming werd aldus beslo ten en in optocht trok de P.J.G. door Grootschermers dorpsstraat naar de Noordeindermeerdijk, waar men zich op een geschikte plek neerzette. Na opening en zanig werden de no tulen door Wijb Ouweltjes voorge lezen en vervolgens goedgekeurd. Daarna werd aan het officiële ge deelte van de avond begonnen, dat bestond uit het houden van een vier tal korte inleidingen door verschil lende leden. De eerste inleidster was Anna© Bruin, die sprak over vrije tijd en liefhebberijen. Verschillende soorten van vrije tijdsbesteding wer den door haar behandeld en met na druk wees zjj op het nut van het lezen van goede boeken. Na Annie was de beurt aan Bram Hoogland, die het emigratievraagstuk behan delde, hetgeen zeer waardevol kan worden genoemd. Nel Plooier behan delde vervolgens die damesmode, ter wijl Wijb Schermerhorn sprak over het Volksh'ogeschoolwerk.. Laatstge noemde wees op het grote belang van het Volkshogeschoolwerk en in dit verband raadde hij alle P.J.G.'ers aan om deel te nemen aan de ex cursie die de P.J.G. Zondag 7 Aug. organiseert naar de Volkshogeschool „De Zandhoen" te Bergen, waar de directeur der V. H. een inleiding zal houden en waar de P.J.G. een war me maaltijd aangeboden zal worden. Na deze inleidingen keerde men terug naar de consistoriekamer waar inplaats van thee limonade werd geschonken. Tine Noordman de krant besprak en de vioe-voorzitter verschillende mededelingen behandel de. Nadien bracht Nel Rol verslag uiit van het défilé van verschillende jeugdorganisaties (waaronder de P.J.G.) dat op 9 Juli te Soestdijk ter ere van het koperen huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bern- hard was gehouden en waar zij ais vertegenwoordigster van <ie P.J.G. •an had deelgenomen. tot het scheidende bestuurslid, de heer J. de Lange. In de 12 jaar, die de heer de Lange in het dagelijks bestuur* had gezeten, was altijd heel prettig gewerkt en werd nooit tever geefs een beroep op hem gedaan. De heer Poel was dankbaar namens de bank, voor het vele werk, dat door de heer De Lange in het belang van de bank en de leden was gedaan. Hij wenste de heer De Lange alle goeds toe in zijn nieuwe woonplaats. Rondvraag Bij de rondvraag dankte de heer De Lange voor de tot hem gespro ken woorden. Het is van groot be lang, wanneer de stemming in een bestuur goed is. En dit is, aldus de heeir De Lange, bij het bestuur van de bank altijd zo geweest. Hij dank te vooral ook voor het vertrouwen, dat de leden altijd in hem hebben ge had en wenste allen het allerbeste. Rentevoet De heer N. Vredevoort informeerde naar de rente-standaard. Door de wnd. kassier werd medegedeeld, dat deze als volgt is vastgesteld: voor spaargelden beneden f 3500: 2.16 pCt. boven de f 3500 tot f 5000 voor leden 1 pCt. en voor niet leden Va pCt. Voor voorschotten moet 3% pCt rente worden betaald. In antwoord op een vraag van de heer G. J. Visser werd medegedeeld, dat deze percentages, speciaal wat betreft de rente van spaargelden beneden f 3500 zijn voor geschreven door de Centrale Bank. De mogelijkheid van het openen van een rekening-courant bleek niet aanwezig, daar de kosten niet tegen de voordelen op zouden wegen. Er ^bestaat n.1. te weinig belangstelling vdoJ. JEen eH aneter zal echter'nóg'in een bestuursvergadering worden be sproken. Door de waarnemend kassier werd nog gewezen op de mogelijkheid, het geblokkeerde geld, indien men geen belasting meer behoefde te betalen, om te zetten in een optie-rekening, waarna dit geld kan worden belegd. In zijn sluitingswoord verzocht de heer Poel of de leden er vooral om zouden willen denken, dat de boek jes, wanneer deze worden opge vraagd voor het bijschrijven van rente, tijdig worden gebracht, daar het meermalen voorkomt, dat de boekjes nog apart moeten worden opgevraagd. Hierna volgde de slui ting van deze geanimeerde vergade ring. SCHOOLREISJE NAAR T GOOI EN UTRECHT DE RIJP. Donderdag 21 Juli maakten de leerlingen van de 3e en 4e klasse der O.L. school een school reisje naar het Gooi en Utrecht. De tocht ging met een bus van de firma Hooyberg en stond onder lei ding van Meester Posthuma, mevr. Posthuma, mej. A. Bruin en mej. L. Rijkes. De eerste pleisterplaats was het Muiderslot, waar de kinderen wer den rondgeleid en verschillende in teressante bijzonderheden over de historie van het slot hoorden. De tocht ging verder via Bussum en Hilversum met het prachtige stad huis en de omroepstudio's naar Soest dijk. Hier troffen de kinderen het bijzonder, want juist toen heit paleis werd gepasseerd, reed Koningin Juli ana uit. In het prachtige natuurbad „Soiest- duinen" werd naar hartelust gezwom men en in de speeltuin gespeeld. Via De Bilt, Utrecht en de Vechtstreek werd teruggereden naar Amster dam, waar nog een bezoek werd ge bracht aan de Cineac. Om ongeveer 9 uur keerde men in de beste stem ming weer in De Rijp terug. GESLAAGD DE RIJP. Donderdag behaalde de heer J. Bommer het diploma van de Middenstands Cursus. De heer P. Put slaagde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amster dam voor zijn candidaats-examen Economie. Mej. H. M. Put behaalde Zaterdag te Utrecht het diploma medisch ana- lyste. H. Put slaagde voor het toelatings examen van de M.T.S. te Haarlem, afd. bouwkunde. 3IET HOOFD OP IJZEREN PLAAT GEVALLEN DE RIJP. Dinsdag jl. overkwam onze plaatsgenoot, de heer C. Ver aart, werkzaam op de oliefabriek „De Tijd" te Wormerveer, een onge luk, dat nog betrekkelijk goed is af gelopen. De heer Veraart gleed tijdens zijn werkzaamheden uit en sloeg achter over met het, hoofd op de punt van een ijzeren plaat. Het slachtoffer liep een diepe hoofdwonde op. Na in de fabriek verbonden te zijn, werd de heer Veraart naar de dichtstbijzijnde dokter vervoerd, die hem verder heeft behandeld. Later is het slachtoffer per auto naar huis gebracht. De heer Veraart maakt het nu goed, doch zal nog énige dagen rust moeten houden. VARIÉTÉ BOSCO GAF GOED PROGRAMMA DE RIJP. Vorige week sloeg het Variété Bosco zijn tenten op in ons dorp. Het gezelschap heeft vijf voor stellingen gegeven n.1. kindermati- née's op Zaterdag- en Zondagmiddag en avondvoorstellingen op Zaterdag, Zondag en Maandag. Er werd een goed en afwisselend programma gegeven met o.a. trapeze- werk, clownerie, een fakir en een onwillige ezel. Ondanks de weinige publiciteit, die aan de komst van dit circus was gegeven, trokken de ver richtingen van d- artjsten veel pu bliek. Woensdagmorgen is het gezelschap weer vertrokken met bestemming Eindhoven. UITSTAPJE NAAR IJMUIDEN EN RUÏNE VAN BREDERODE DE RIJP. Zaterdag jl. vertrokken de leerlingen van de 6e en 7e klasse der R.K. Par. St. Jozefschool onder leiding van het o ierwijzend per soneel per fiets vóór hun jaarlijkse schoolreisje. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan IJmudden. Bij de piieren werden enige bunkers en een geheel intacte duikbootbasis bekeken. Bij hun bezoek aian de sluizen troffen de kinderen het bijzonder, want hier was juist het Deense Vikingschip „Hugin" binnengelopen. De volgende stopplaats was de Ruïne van Breder ode. Hier werd eerst gegeten en een glaasje ranja gedronken. Vervolgens werd de ruïne bekeken, waarbij door een gids een uiteenzetting werd gegeven, die met aandacht werd gevolgd. Via Oastri- eum en Bakkum werd om ongeveer half negen De Rijp weer bereikt. De tocht is vlot verlopen, er was weinig pech en het weer werkte ge weldig mee. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Ondertrouwd: Geert Kamps, oud 31 jaar en Harmke Terpstra, oud 25 jaar. Getrouwd: Joseph C. Hekelaar, oud 31 jaar en Margaretha Zomer dijk, oud 26 jaar. Overleden: Klaas van Braam, oud 58 jaar. ZO KAN HET OOK DE RIJP. Na de moedwillige ver storing van het boomvalkennest aan de Rijperweg is hier een ander ge luid. Enige dagen geleden viel een jon ge torenvalk uit het nest in de toren van de Ned. Herv. Kerk. Het valkje, dat nog niet kon vliegen werd door omwonenden bij meester Posthuma gebracht. Deze heeft het nuttige dier met stukjes vlees groot ge bracht en Dinsdag jl. is de nu vol wassen valk naar Artis gebracht. HEROPENING MANUFACTUREN ZAAK GRAFT. Zaterdagmiddag om 2 uur werd onder grote belangstelling van het publiek de geheel verbouwde zaak van de heer Scholten heropend. De heer Scholten ontving ter gele genheid van dit feit verschillende bloemstukken. De heropende zaak maakt een keurige indruk. Het interieur is hypermodern ingelicht, o.a. met in directe neon verlichting. De rui n te étalages maken een overzichtelijke tentoonstel1 irg der artikelen moge lijk. De heer Scholten heeft hier mede een winkel gekregen, die met de beste zaöen in de stad kan wed ijveren. Het ontwerp van de ver bouwing was van architect ae heer N. Oudejans uit Furmerend. Sport op kermis De Beemster Sportdag op de eersr-e kermis-Zondag kan, indien het weer medewerkt, een succes worden. Deelname is er voldoende. Twee BEP-traalftallen spelen een korfbal wedstrijd, waarbij het 2e twaalftal van BEP vastbesloten is om het le te verslaan. 30 dames-athleten zullen elkander de zege betwisten op de 80 m. In iedere serie lopen Hercules-, ULO-, BEP- en Katholieke sportmeisjes te gen elkaar. 100 M. heren zal een spannende wedstrijd worden. De 1500 m. heren is verdeeld in een A- en B-klasse. Instructeur C. van der Erve vertel de aan de Commissie, dat hij met zijn Beemster Ruiters een goed demon stratienummer zal geven; dressuur en springen. De eliteploeg van de Gymnastiekvereniging „Hercules" zal onder leiding van Maarten een nummer ringzwaaien en springtafel geven. Dan komen Beemster's ex- weg- en baankampioenen in de arena. Een soort miniatuur-Tour de France op de grasbaan krijgt U dan te zien. Wie, met de gele trui getooid, het ererondje zal rijden is nog een open vraag. Er wordt reeds hard getraind. De estafettes tussen de buurtver enigingen gaan deze keer niet door. Het schijnt dat de dames geen zin hadden in een nummertje hardlo pen. Jammer dames, er was een keu rige prijs mee te winnen geweest, plus een kampioenstitel. Voetbalmatch Wat wel doorgaat is de voetbal wedstrijd tussen de Sportcommissie en „Ons Hoekje". Dat kan iets bij zonders worden. „Ons Hoekje" is een homogene ploeg van goede tot zeer goede voetballers. Het elftal van de Sportcommissie bestaat uit prima voetballers, en balschoppers die er totaal niets van terecht brengen, zo als o.a. de secretaris van de Commis sie. Veiligheidshalve staat hij „mid denlinks-figurant". O ja, Hoekers, willen jullie er om denken, dat de Sport-Dynamo's in witte shirt en zwarte broek komen, dus zorgt voor 'n ander tenüe. Maak de zorgen van de scheidsrechter niet groter die dag. Ook dit nog: De heer D. Oly heeft de algehele leiding. Luistert goed naar zijn instructies (de luidspre kerinstallatie is nu prima) en dan gaat alles van een leien dakje. Dus zorgt dat gij klaar staat 'als uw num mer wordt aangekondigd. Aldus is de opstelling van het elf tal van de Sportcommissie dat de lste Zondag van de Kermis zal strij den tot het bittere einde tegen d° roemruchte club „Onz Hoekje": Doel: C. Dekker. Achter: M. Spaans en A, Leegh- water. Midden: D. Oly, A. de Klerk, A. Tol Sr. Voor: K. Zyp, R. Middelburg, A. Tol Jr., J. Knyn, S. Roet. Aanvoerder S. Schagen van „Ons Hoekje" kon nog geen opstelling van zijn elftal opgeven, zijnde ver bijsterd in de keuze der- gegadigden. Officiële opening Landbouwhuis PURMEREND. Naar wij vernemen bestaat het voornemen het Land- bouwhuis op 13 Augustus a.s. offi cieel te openen. Het is bijna geheel gerestaureerd en zij,, die heit gebouw gezien hebben vóór de restauratie, toen het geheel uitgewoond was, en nu, zullen een grote verandering be merken. Het kantoor van de Plaatse lijk Bureauhouder met apart privé- vertrek bevindt zich beneden, even als de kamers voor de boekhoudbu- reaux van de L.T.B. en de H. M. v. L. Ook houden hier de Boerenleen banken van Monnikendam en Broek in Waterland zitting. De eerste ver dieping wordt geheel ingenomen door de kantoren van het Rijkslandbouw- consulentschap van Noordholland- Zuid. De derde étage verleent huisvesting aan de adjunct-secretaris van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, die hier Dinsdags zitting zal houden om het contact met de af delingen levendig te houden. Enkele kamers zijn nog beschikbaar. Het gehele gebouw wordt centraal verwarmd en ziet er keurig en prac- tisch uit, echter wordt de kleur van de verf in het binnengedeelte niet bepaald bewonderd. Voor he: tijdvak van 31 Juli tot en met 13 Augustus 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voeding smiddelenkaarten 909 241 Vlees (A, B, D) 100 gr. vlees. 242 Vlees (A, B) 300 gr. vlees. 243 Vlees (D) 100 gr. vlees. 244 Algem. (A, B, D) 250 gr. rijst. 246 Algem. (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 254 Algem. (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD. ZE, MD, MH 909 (Bijz. Arbeid, a.s. Moe ders en Zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. Kaas, vlees, rijst en koffie spoedig van de bon C.D.K. wordt opgeheven Het Centraal Distributie Kantoor in Den Haag zal 1 October worden opgeheven. Vóór die tijd zal de distributie van kaas, vlees, rijst en koffie zijn geëindigd, zo weet „De Volkskrant" te berichten. Als eerste artikel en reeds binnen enkele weken gaat de kaas van de bon. Per 1 October gaat de regeling van de kolen- en textieldistributie over naar de betreffende Rijksbureaux, al wordt ernstig met de mogelijkheid rekening gehouden, dat ook de tex tiel binnen niet al te lange tijd vrij van punten kan worden verkocht. HET EINDPUNT BEREIKT DRIEHUIZEN. Vrijdag j.1. slaagde mej. A. Ouweltjes voor het MULO- diploma. Het examen werd in Alk maar afgenomen. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN (De Rijp—Purmerend—Oosthuizen Zondag, 31 Juli 1949: A. van Keu len, Purmerend. Tel. 107. DE EERSTE PAARDEN ZIJN OPGEGEVEN BEEMSTER. Voor de jubileumdra verij op Zaterdag 6 Augustus a.s. te Midden-Be emster, werden reeds de volgende paarden ingeschreven Laetare A, Akron B, Harras, Edel man, Lord Quettevile, Klossy Silk, Eduard Anvil, George Wilkes, Irena Hanover, Limbus, Lion, Allouez, Ju Ju, Abdullah Scott, Hennie Rolls, Johanna M, Looper's Gregor, Jeune Amis, Johannes, Marry Simons, Ly- curgus. ECONOMISCHE SAMENWERKING?! PURMEREND. De Coöperatieve Landbouwveren. Beemster, Purmer en Schermer is sinds enige tijd bezig geweest maatregelen te beramen om te kunnen voorzien in het gebrek aan bewaarruimte voor aardappelen. De bedoeling was om één der for ten in de Beemster, b.v. fort Jisper- weg te huren voor langere termijn, daarin een daglichtverlichting aan te brengen en iemand aan te stellen, die de zorg voor de aardappelen op zich zou nemen. Het begin leek goed. Verschillen de instanties^ werkten mede. De P.E.N. was zeer redelijk in de voor waarden voor het leggen van de kabels, de militaire autoriteiten zelf stonden niet geheel afkerig van de zaak, zodat alles behoorlijke kans van slagen scheen te hebben. Echter duurde het wat lang voordat de de finitieve toezegging kwam. Maar toen deze kwam bleek de zaak weer even ver als ze geweest was. De huurprijs was namelijk zo verschrik kelijk hoog n.1. een zeer goed bur germansinkomen dat men wel verplicht zal zijn van de zaak af te zien. De aardappelverbouwers moeten er maar vast op rekenen, dat ze deze winter zelf hun boontjes moeten doppen. HONDEN VAST BEEMSTER. Nogmaals doen we een beroep op de burgerij, om tijdens „De Ronde van Beemster" op ker- mis-Maandag, toch vooral d« honden vast te houden, om daarmede het gevaar voor ongelukken voor de ren ners zo miniem mogelijk te houdea.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1