Uitgeruste Brandweer zal oefenen In het Ds.Oldeman-kamp No. 1796 Vrijdag 5 Augustus 1949 39e Jaargang G.J.Hoogcarspel,Beemster Telef. 10. Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis JUfoet Contant voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Raadszitting Graft Kerkrestauratie laat op zich wachten Sub sidie voor de anti-vloekbond - Subsidie voor Oost-Graftdijker kerk aangehouden Af scheid C. Taam Straten en sloten in de rondvraag. GRAFT. Donderdag, 28 Juli, ver gaderde de Grafter raad onder voor zitterschap van burgemeester Dalen- berg. De geheel voltallige raad werk te zich in vlot tempo door de 7 punten bevattende agenda. Nadat de notulen der vorige ver gadering, voorgelezen door de ge meente-secretaris, de heer Keyzer, onveranderd waren goedgekeurd, deed burgemöester Dalenberg enige, mede delingen. Vervuilde sloot Wat betreft de vervuilde Barresloot te West-Graftdij'k, hierover was be richt gezonden naar de Rijkswater staat. De toestand van de sloot is inderdaad verre van fris gebleken en opknappen alleen helpt niet veel, daar al het vuil uit het Noordhol lands Kanaal erin waait. Alleen een drijfbalk kan uitkomst brengen. De herstellingen aan het gebouw tje op de begraafplaats te Oost- Graftdjjk zijn uitgevoerd, tevens is er nieuw grind op de paden ge bracht. De kerkrestauratie Van de vordering door de bezetters van de kerkklok te Oost-Graftdijk is reeds in 1946 opgave gedaan bij de desbetreffende instanties en de schadevergoeding hiervoor komt in orde. Met de restauratie van Hr» kerk te Graft is het nog steeds afwachten. Rijkssubsidie is toegezegd, doch het wachten is nog op Provinciale steun. Intussen blijft het gevaar bij storm bestaan en daarom is door B. en W. besloten de toegang tot de begraaf plaats tijdelijk over de grond van de heer .Van Petten te laten lopen. Dè gemeente-architect zal een plan tot vergroting van de begraafplaats uit werken. Ook zal de gemeente-architect een rapport indienen over de verbetering van de Kloosterhaven te West-Graft dijk. Ook kon de voorzitter nu de de finitieve afrekening geven van de bestratingen te Noordeinde, Graft en West-Graftdijk. De netto kosten hier van bedroegen 18967.64. De voor zitter betuigde namens de gemeente raad zijn tevredenheid over de mede werking van de bevolking. De Noorderbrug De Noorderbrug te Noordeinde is intussen gereed gekomen. De kosten bedroegen echter 3000. inplaats van de geraamde 2000. Deze hoge kos ten waren een gevolg van het feit, dat niet op de bestaande fundering kon worden verder gebouwd. Hier door moest worden geheid. Het werk is met voortvarendheid uitgevoerd en de weggebruikers zullen zonder twij fel tevreden zijn, meende burgemees ter Dalenberg. De toestand is nu zeer bevredigend en indien de brug nu wordt aangereden ligt het aan de onbekwaamheid van de chauffeur. Burgemeester Dalenberg vroeg mach tiging om 1000 meer op de begro ting uit te trekken en de raad ging hier volledig mee accoord. Brandweer Wat de oefeningen van de brand weer betreft, de personen, die men op het oog had, zijn nu aangesteld. Bij de oefeningen is gebleken, dat de aanschaffing van enig materiaal nog nodig was. Iedere groep is daarom nu bovendien nog uitgerust met twee stormlantaarns, een steenbeitel en een moker. In dit verband stelde de heer HOUTKOPER de vraag of er al eens is geoefend met de brand- kranen. Met de brand bij de heer Dekker ging het met het spuiten van af een brandkraan niet zo vlot, hier was nl. de brandkraan verstopt. De heer HOUTKOPER wenste daarom oefeningen op alle brandkranen. De voorzitter zegde dit toe. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een subsidieverzoek van de stich ting „Het Noordhollandse Landschap" kreeg alleen de steun van de heer Middelkoop. Deae stichting koopt en onderhoudt terreinen, die met het oog op hun natuurschoon bewaard dienen te blijven. Daar het terreinen betrof, waar de gemeente Graft be lang bij heeft, werd het subsidiever zoek z.h.'st. afgewezen, met de aan tekening, dat de heer Middelkoop ge acht wenste te worden te hebben tegen gestemd. Tegen het vloeken Een verzoek om subsidie van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam lok- te tamelijk veel discussie uit. Ge noemde bond wil door verspreiding van affiches enz. het vloeken tegen gaan. De meerderheid van B. en W., t.w. weth. P. BRUIN en weth. HEY- NIS, wilden een subsidie geven van 10.per jaar. Burgemeester Da lenberg achtte, hoewel hij voor het doel van de bond wel veel gevoelde, dit niet de taak van de gemeente. Hier moeten ouders, onderwijzers en de geestelijkheid voorgaan. meende de voorzitter. Als 'dezen niet slagen, dan is dat jammer, maar dan slaagt het met affiches zeer zeker niet. De heren L. Bruin, J. Houtkoper en J. Middelkoop, hoewel sympathiek tegenover de bond staande, sloten zich bij de woorden van burgemees ter Dalenberg aan. De heer HOUT KOPER merkte o.a. op, dat de ge meente het geM misschien nog v/p! voor nodiger dingen kon gebruiken. De heren Caton en Taam sloten zich bij de meerderheid van B. en W. aan. Wethouder BRUIN motiveerde het standpunt van de wethouders. Hij meende, dat men moreel verplicht was het werk van de bond te steu nen. Wethouder HEYNIS verwachtte wel resultaat van de actie met af fiches. Hierop werd het voorstel van de meerderheid van B. en W. in stem ming gebracht. Voor de subsidie-ver- lening stemden weth. P. Bruin, weth. Heynis, de lieer C. Taam en de heer A. Caton. tegen stemden de heren L. Bruin, J. Houtkoper en J. Mid delkoop. Medaille Over het verzoek van de rundvee- fokvereniging De Rijp, Graft en Om streken om beschikbaarstelling van een bedrag voor de aankoop van een medaille voor de op 26 Augustus a.s. te Spijkerboor te houden fokveedag, was de raad het sneller eens. Een stemmig werd een bedrag van 10 toegekend. Door de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te Oost-Graftdijk werd gedurende 20 jaar, een bijdrage ge vraagd van ƒ100., in verband met de restauratie van de kerk. Daar B. en W. eerst nadere inlichtingen wensten over de aard der herstel lingen, stelden zij voor dit verzoek voor nader advies weer in hun han den te stellen. De heer L. BRUIN wilde dit stuk meteen behandelen, met het oog op de andere kerken. Er zijn vijf kerken in onze gemeente, aldus de heer Bruin, en hiervan zijn er meer noodlijdend. Als we hier eenmaal aan beginnen, waar is dan het eind De voorzitter zegde toe, dat deze kwestie in geen geval op de lange baan zal worden gescho ven, maar op de eerstvolgende ver gadering, waarschijnlijk te houden op 6 September a.s., zal worden be handeld, maar achtte het beter eerst nadere inlichtingen in te winnen. Hiermede ging de raad volledig ac coord. Los- en laadplaats Een verzoek van de L.T.B., afd. De Rijp-Graft, behelzende het aanleggen van gemeentewege van een los- en laadplaats voor tuinbouwproducten, werd, daar men over deze kwestie overleg wenste met de gemeente De Rijp, eveneens voor nader onder zoek in handen gesteld van B. en W. Geloofsbrieven in orde Van alle nieuwbenoemde leden van de gemeenteraad waren de geloofs brieven binnengekomen. De heren L. Bruin en C. Taam keken de be scheiden na en deze werden in vol maakte orde bevonden. Hierop werd met. algemene stemmen tot toelating van de nieuwe raadsleden besloten. Ter gelegenheid van dit feit sprak burgemeester Dalenberg een kort woord tot het scheidende raadslid de heer C. Taam, wiens plaats zal wor den ingenomen door de heer J. Schokker. U heef altijd een serieuze opvatting van Uw taak als raads lid gehad, aldus de voorzitter. Hoe wel U een zwijgzaom raadslid was, is bij stemming Uw oordeel altijd juist en zuiver geweest en dit is toch de hoofdzaak'. Burgemeester Da lenberg bracht verder namens de raad van Graft en als voorzitter de heer Taam dank voor d'e prettige samenwerking. Begroting 1949 Dc gemeente-begroting voor de dienst '1949 was van Gedeputeerde Staten te rug-ontvangen met enige wijzingen van technische aard. Hier aan werd gevolg gegeven en daar toe werd vastgesteld de 1ste sup- pletoire begroting' voor die dienst. Rondvraag De heer MIDDEbKOOB merkte op, dat het niet opnieuw bestrate ge deelte van West-Graftdijk in een er barmelijke toestand verkeert. Hij meende, dat er met het ophalen van kuilen veel te bereiken was. Verder wees hij op de vervuilde sloten ach ter de heer Van 't Hoff en zijn eigen woning. Het aanbrengen van een drijfbalk leek hem ook hier een goed idee. De voorzitter zegde toe de ge meente-architect opdracht te geven naar beide gevallen een onderzoek in te stellen. De heer L. BRUIN vond het plan tot uitbreiding van de begraafplaats te Graft nniet juist. Hij zag liever een vergroting aan de Zuidzijde en wenste tevens enige paden in het plan te zien opgenomen. De voorzit ter nam hiervan nota en de door de heer Bruin geuitte voorstellen zul len in B. en W. nader worden on- ri'fr?.fK>bt1 Verder vroeg de heer L. BRUIN of de door de burgers afgestane grond -voor de bestrating niet rfloet worden overgeschreven. Weth. P. BRUIN was van mening, dat het beter was niet in dit water te gaan roeren, daar het dan wel eens troe bel kon worden. Burgemeester Da lenberg merkte op, dat de grond juridisch toch van de burgers bleef, ondanks dat er nu straatstenen op- liggen. De heer L. BRUIN stelde deze vraag, daar hij bang was voor de mogelijkheid, dat een kwaadwil lige de gemeente dwars zou kunnen zitten. Hiervoor maakte de voorzit ter, zich niet ong'erust. Wat de straat en de sloten in West- Graftdijk betrof, sloot de heer HOUT KOPER zich geheel aan bij de woor den van de heer Middelkoop. Hij vestigde echter in het bijzonder de aandacht op de knik in het wegdek aan de Zuidkant van de sluis voor de woning van de heer Prins. Verder vond de heer HOUTKOPER het bij het spui/thuis je een vreselijke bende en het verwonderde hem, dat de heer Middelkoop, die er dagelijks tegen aan kijkt, hier geen opmerking over had gemaakt. De heer Taam dankte de voorzit ter voor de waarderende woorden tot hem gesproken. Hierop sloot burgemeester Dalen berg de vergadering. GESLAAGD GRAPT. Een dezer dagen behaalde mej. G. van Leeuwen op de Huis- en Industrieschool te Alkmaar, het diplo ma Algemene Huishoudelijke Voor opleiding. PROPAGANDA AVOND VAN DE P. v. d. A. DE RIJP. Naar wij vernemen zal de afdeling De Rijp van de Partij van de Arbeid op 15 October a.s. een pro- paganda-feestavond organiseren. Hier- aan zal o.a. meewerken het bekende radio-emsemble ,,De Jonge Fliere fluiters", o.l.v. Johan Jong. Als spreker zal optreden Prof. Ir. Dr. W. Schermer horn. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Bernardus Ni- colaas, zoon van B. Bakker en G. de Lange. Overleden: Petronella Maria Antonia Huijsman, oud 9 maanden, dochter van G. C. Huijsman en J. O. Groot, wonende te Wieringermeer. VERLOREN DE RIJP. Bij de politie werd een witte wollen muts als verloren aan gegeven. Onvergetelijke dagen voor de jeugd BEEMSTER. Gebruind door de zon en gesterkt door een verblijf van zeven dagen in de vrije natuur keer den ze in de Beemster terug. Het mooie leven in het ds. Oldeman- kamp te Laag-Soeren was weer ach ter de rug. Een week geleden, in de vroege morgen, trok de levens lustige ploeg, onder leiding van de heer Kleijburg, per fiets naar Am sterdam. Vervolgens met de boot naar Harderwijk en daarna pedde lend naar de, plaats van bestemming. Kamperen!! Het ideaal van iedere jongen. Slapen in een tent, overdag zwerven in de omtrek. Vrij zijn. Een kijkje Nu het was allemaal voor elkaar. Er stond een tenten geen klein tje. Een ploeg van een veertigtal jong'e snuiters plus de leiders konden er gemakkelijk in gehuisvest wor den. Om gezond te slapen moet je op stro liggen, en dat lag enige decimeters dik. De eetzaal was bui ten: Zes palen, met het grondzeil er boven gespannen, en de eetzaal van het Victoriahotel kon er niet aan tippen. In de keuken, 'n oud schuurtje met een prima for nuis zwaaiden de dames Oldeman en Bos de scepter. De karavaanlei der, Ko van Splunter, had met z'n jeep de kampbenodigdheden er heen gebracht en gezamenlijk werd toen, met behulp van bovengenoemde da mes en de heren Oldeman, het kamp in orde gebracht. Zodat, toen de heer L. Kleijburg met z'n kampeer ders arriveerde, er niets aan man keerde. Ze konden desnoods eten en slapen gaan. Het eerste werd ge daan, het laatste duurde nog wel even. Ja, mooi was het er. Het zag er veelbelovend uit, 'n prachtig brokje natuur, 'n oud boerderijtje in de na bijheid, en verder bos, heide en heu vels. Omgevlogen De week is omgevlogen. En geloof niet dat de kampeerders hun vacan- tie in zalig nietsdoen hebben ver sleten. Nee, daar hebben de heren Gebr. Oldeman en Kleijburg voor gezorgd. Voetballen en zwemmen, fietstochten en nachtwandelingen, piepers-jassen en andere karweitjes. Brandblussen was ook nog een onver wacht nummer van het programma. Brand!! Als hazen stormden de jongens naar de plaats des onheils en dank zij hun optreden wist men de boerderij te behouden. Voetballen tegen elftallen van de Groningse voetbalclub „Be Quick" vergde het uiterste van uithoudings vermogen, speciaal van het backstel ds. Oldeman en L. Kleijburg en de doelverdediger ds. R. Oldeman. Roem rijk gingen zij ten onder Ook een club uit Eerbeek kreeg nog e*en kans tegen de kampeerders. Sluiptocht Een tocht naar de nieuwe Neder landse gebieden. Een nachtelijke sluiptocht, onder leiding van ds. Ol deman, dié daar in die streken even goed thuis is als in zijn tuin in de Beemster, maar die voor verschil lende kampeerders een pijnlijk zoe ken was tussen de sparren- en den nenstammen. Maar een jongenssche del is hard, en was dat niet een uit eindelijke beloning, als de kokkerin- nen gereed stonden met grote gamel len gezonde, Hollandse kost. Het einde Er komt aan alles een einde. Tra ditie was, de laatste avond om het kampvuur gezeten, de afgelopen da gen nog eens de revue te laten pas seren en die plannen voor het vol gend jaar te bespreken. Deze reis geen kampvuur. Geen risico's nemen in deze tijd van lang durige droogte. Maar dank zij de gastvrijheid van een vriend van ds. Oldeman werd het toch een echte af scheid savond De volgende dag verscheen Van Splunter met de jeep op het appèl, materiaal en mensen werden ingela- den en vervolgens ging het naar de Beemster. Dat was de voorhoede. De kern, het leger, arriveerde 's avonds onder de beproefde leiding van de heer L. Kleijburg. SCHOOLREISJE VAN DE LEERLIN GEN VAN DE St. JOZEFSCHOOL DE RIJP-GRAFT. Donderdag 28 Juli maakten de leerlingen van de R.K. Par. St. Jozefschool een schoolreisje naar Sclioorl en omgeving. 's Morgens om aclit uur vertrokken de kinderen o.l.v. onderwijzend personeel en comitéleden vanaf de school naar de boot, die gemeerd lag aan de steiger van de Westdijk. Hiermede werd de reis naar Schoorldam gemaakt, een reisje dat in de beste stemming verliep, mede door de tractaties. In Schoorl werd gegeten en een glas ranja genut tigd. Hier voegde zicli een tweede groep die per fiets uit De Rijp was vertrokken en eerst nog een bezoek aan zee had gebracht, zich bij het gezelschap. In Schoorl werd genoten in de speeltuin en op het klimduin. Om ongeveer vier uur werd nog wat gegeten en werden nog enige tractaties uitgedeeld, waarna de terugweg weer werd aanvaard. Dit ging echter niet zo vlot. Bij de spoor brug te Alkmaar moest niet minder dan ll/> uur worden gewacht alvorens deze kon worden gepasseerd. Hierdoor kon de boot eerst 's avonds om tien uur bij De Rijp aanleggen en moesten de ouders hun kroost in het donker in ontvangst nemen. De stemming had door dit oponthoud echter niet geleden. De fietsers waren om even voor tienen weer in ons dorp gearriveerd. 88 JAAR DE RIJP. Op 12 Augustus a.s. hoopt de heer R. Mars, de oudste inwoner van De Rijp, zijn 88ste verjaardag te vieren. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN DE RIJ P-PURMERKND-OOST- HUIZEN). Zondag 7 Augustus 1949: W. A. Zijp, De Rijp, Tel. 65. r Gelijk in een tekenfilm De ladder waarop een 75- jarige Amsterdamse schilder ter hoogte van de tweede ver dieping stond te schilderen gleed uit. De oude man viel, belandde op een afdak, en stortte met zijn hoofd naar be nedenin een pot witte verf. Nu loopt hij met een pleister op zijn neus. Prinses Irene 10 jaar De jongste foto van prinses Irene, die vandaag haar tiende verjaardag viert. DE P.J.G. BIJEEN WEST-GRAFTDIJK. Donderdag avond 28 Juli was er een flink aantal leden in het lokaaltje aanwezig, waar van verscheidene van de afdeling Groot- Schermer. De heer Slootmaker hield een be spreking over het boek Grond". Er werd met veel aandacht en inte resse naar zijn lezing geluisterd. Het actuele geluid werd verzorgd door Jan Groot. Het onderwerp was: „Mechanisatie van de Landbouw". Maarten Rol gaf een kort verslag van de laatstgehouden hoofdbestuursver gadering, waaruit bleek, dat de Gronin ger P.J.G.-ers 10, 11 en 12 September naar Noord-Holland komen. Op de volgende bijeenkomst te Spijkerboor, zal de heer Beemster een lezing houden over „Veilig Verkeer".

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1