Geloofsbrieven nieuwe leden in orde bevonden NIEUWE BONNEN No. 1797 Vrijdag 12 Augustus 1949 39e Jaargang G.J.Hoogcarspel,Beemgter Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis lUfott Coucant voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Raadszitting de Rijp Geen toewijzing bij de tweede verdeling van het bouwvolume Verbouwing van de Open bare lagere school Raadsleden gingen heen merhop. Ook is gevraagd om subsidie aan de Prov. Noordbolland. Voorlopig zullen echter de gaten worden gestopt met behulp van teer, getracht zal worden een en ander zo spoedig moge lijk af te werken, zo nodig indien de kosten dit toelaten, zal dit werk worden aanbesteed. Maandagavond kwam de raad van de Rijp in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemees ter J. Dalenberg. Na zijn openingswoord, waarbij de VOORZITTER mededeelde dat de heer J. de Lange bericht had gezonden van verhindering, werden de notulen van de vorige vergadering, die ter inzage hadden gelegen en waarop geen op of aanmerkingen waren binnen gekomen, onveranderd goedgekeurd. Vervolgens werd medegedeeld dat het perceel aan de Middenstraat no. 388, zal worden gerestaureerd. De rijks goedkeuring is verkregen en er zullen zo mogelijk twee woningen in worden De brug aan het Langebrugspad zal worden hersteld, daar na onderzoek is gebleken dat deze nodig moet worden voorzien van een nieuw brugdek. Ge hoopt wordt dat binnen afzienbare tijd, als de nieuwe financierings regeling van kracht wordt, over een nieuwe brug gedacht kan worden. Ingekomen stukken Bij de ingekomen stukken was een circulaire van Ged. Staten van N.H., waarin o.m, werd medegedeeld dat bij de tweede verdeling van het bouw volume speciaal de industrie-plaatsen in aanmerking komen voor een toe wijzing, ook worden in bijzondere ge vallen woningen toegewezen, zoals ver nielingen door brand, storm, enz. Te vens bleek uit een schrijven dat de ge meente de Rijp niet voor een toewijzing in aanmerking kwam. Deze mededeling en een terloops gedane opmerking van de voorzitter, betreffende de inschake ling van de woning-commissie bij het toewijzen van een woning in verband met het klaarkomen van de woningen op het Drilveld, veroorzaakte enige discussie. De heer RIJKES vroeg, alhoewel dit punt nog niet aan de orde was, of, in verband met het onbewoonbaar ver klaren van een 3-tal woningen, de ge meente niet in aanmerking kon komen voor een extra toewijzing van wo ningen. De heer J. B. SASSEN meende uit de circulaire op te maken dat er wel kans bestond voor een toewijzing du plex woningen. Volgens de VOORZIT TER was echter bij nadere beschouwing gebleken dat het bouwen van duplex- woningen voor kleinere gemeenten te duur was. Ook montage-woningen zijn niet te krijgen. Vervolgens vroeg de heer SASSE wat de bedoeling was van het inschakelen van de woning-com missie, bij het verdelen van de woningen op het Drilveld. Volgens hem was "dit een aangelegenheid die alleen de raad aanging, daar het gem°entewoningen betrof en daarom allleen zij de woningen kunnen verhuren. Uit de hierop vol gende discussie bleek dat de heer Sasse tekort onderscheid maakte tussen wo ningvordering, toewijzing en verhuren. In verband hiermede deelde de VOOR ZITTER mede dat het inschakelen van de woningcommissie betrof het advies vragen aan deze commissie om trent het toewijzen van woningen. Bij vordering zijn B. en W. verplicht de vorderings-commissie te horen. Over het algemeen is het niet gebruikelijk, ook niet in grotere plaatsen, dat der gelijke gevallen door meerdere instan ties apart worden behandeld, te meer daar vele leden van de woningcommis sie ook deel uitmaken van de raad. Uit eindelijk was de heer SASSE blij dat de woningcommissie ingeschakeld werd en daardoor bleek dat deze commissie geen wassen neus blijkt te zijn. Overgaande tot behandeling van een schrijven van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken, waarbij de bijzondere uitkering voor deze gemeente, voor de jaren 1948, 1949, 1950, is verhoogd en nader is vastgesteld op f 9600.ver heugde het de VOORZITTER dat dit bedrag zo hoog is geworden. Bij het vaststellen van dit bedrag is al rekening gehouden met de extra kosten die ge maakt moeten worden in verband met verbetering van de Zuiddijk en de ver bouwing van de openbare lagere school. Door B. en W. zijn al pogingen aan gewend om de Zuiddijk te verbeteren. Contact zal worden gezocht met de Waterschappen De Starnmeer en Ka- Verbouwing 0. L. Schooi Een zeer belangrijk onderwerp was ook de verbouwing van de O. L. School. Zeer verheugend was ook hier, dat ter dekking van de kosten ook al rekening was gehouden bij de bijzondere uit kering, tot een bedrag van f 2100. Overleg was gepleegd met de inspecteur voor het L. O., die mede van oordeel was dat de O. L. S. noodzakelijk ver beterd moest worden. Uit de mede delingen en de aanwezig zijnde tekening bleek dat het de bedoeling was, het schoolgebouw zodanig te wijzigen dat de klaslokalen door middel van een gang worden gescheiden van het gym nastieklokaal. Gedacht wordt over een ingang achter het gebouw. Drie klas lokalen zijn geprojecteerd aan de voor zijde. In verband met bovenstaande besloot men overeenkomstig voorstel B. en W. over te gaan tot verbouw van de O.L.S. en de nodige uitgaven te dekken door het aangaan van een le ning, maximaal groot f 35.000. Ingevolge een rapport van de ge meentearchitect en naar aanleiding van een ingesteld onderzoek van de adjunct inspecteur van de volkshuisvesting, kun nen de woningen, staande aan het Zuideinde no. 339 en 339a en aan het Achterom no. 115. niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in be woonbare staat worden gebracht. Be sloten werd op voorstel van B. en W. deze woningen, ingevolge art. 25 der Woningwet, onbewoonbaar te verklaren en te trachten ter vervanging van deze woningen een toewijzing te ontvangen tot het bouwen van drie woningen. Stemmen staakten weer! Aangezien in de vorige vergadering de stemmen staakten over het voorstel tot.het verlenen van een bijdrage van 10 cent per inwoner aan de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, werd bovengenoemd voorstel wederom in stemming gebracht. De resultaten waren weer staken der stemmen, zodat dit voorstel geacht werd te zijn verworpen. Het aanvankelijk door B. en W. voor gestelde, n.1. een subsidie van 5 cent per inwoner werd nu in stemming ge bracht. Dit voorstel behaalde nu een meerderheid. Vóór waren de heren Tol, Rijkes, Roemer en Nat. Eveneens in de vergadering van 31 Maart staakten de stemmen omtrent het voorstel van de minderheid van B' en W. om de commissie der N.V. Mij. tot bev. van Nijverheid uit te nó digen een pensioenregeling te ontwerpen voor de heer Meijer en echtgenote (stor ting f 2500.en de vaste arbeiders en de eventuele weduwen. De meer derheid van B. en W. stelde voor alleen de vaste arbeiders en eventuele wedu wen te pensionneren. In verband met een schrijven van de heer Meijer waarin mededeling wordt gedaan, dat hij van zijn ver zoek om pensionering afzag, had eerstgenoemd voorstel geen zin meer zodat besloten werd tot stemming van het tweede voorstel over te gaan. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. De heer J. B. Sasse stelde nu voor, de Mij. uit te nodigen, te overwegen om aan de heer Meijer een gratificatie toe te kennen van f 3000 voor bewezen diensten. Daar dit een geheel nieuw aan de orde zijnd voorstel was, werd het in handen gesteld van B. en W. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van B. en W. om het gem. sportterrein wederom te ver huren, voor het tijdvak van 1 Aug. 194931 Juli 1950, aan de A.V.V. De Rijp. In verband met een vraag van de heer Sasse, deelde de voorzitter mede dat in het huurcontract was opgenomen, dat de verhuurder het recht voorbehoud, van genoemd ter rein naar verkiezing gebruik te ma ken, op Koninginnedag en geduren de 7 dagen daarna eveneens gedu rende de kermis week en de daarop volgende week. Ook bestaat de kans, in overleg met het bestuur van de A.V.V. het terrein te gebruiken voor gymnastiek doeleinden. Tot regent van het gem. Wees- en Armenhuis werd overeenkomstig de door het college van regenten inge diende voordracht ter voorziening in de vacature ontstaan door het over lijden van de heei A. Pilkes, be noemd, de heer G. de Jong. Aangezien thans de gelegenheid bestaat om voor de bouwkosten van de 6 woningwetwoningen een vaste geldlening aan te gaan, groot f 70.000, af te lossen in 50 jaar (jaarlijkse af lossing met inbegrip van renten, 3Va pCt.), met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, werd besloten tot bo vengenoemde geldlening over te gaan. De rundveefokvereniging De Rijp- Graft en Omstreken zal, in verband met een verzoek daartoe en overwe gende dat genoemde vereniging van plaatselijk en algemeen belang ge acht wordt, een bijdrage ontvangen van f 10 voor aankoop van een me daille t. b. v. de te houden fokveedag. Toekenning van subsidie voor de stichting „Het Noordh. Landschap" stuitte op het staken der stemmen. Voor waren de heren Tol, Roemer en Sassen. Uitstel tot een volgende ver gadering volgde. Toegelicht door een uitvoerig schrij ven, verzocht de bond tegen het schen den van Gods Heilige Naam door vloe ken, een subsidie te ontvangen. Hoewel de meerderheid van B. en W. van mee ning was, dat het tegengaan van het schenden van Gods Heilige Naam meer op het terrein lag van anderen, (ouders, geestelijken, onderwijzers en jeugd leiders) en daardoor voorstelde op het verzoek afwijzend te beschikken werd een voorstel van de heer D. TOL om 5 te geven ondersteund. De heer POEL achtte toekenning van subsidie zeer zeker op zijn plaats, ook voor de ge meente. De VOORZITTER merkte hierbij op dat het doel ook door de meerderheid van B. in W. wordt on derstreept, doch dat geen resultaten worden verwacht. Het voorstel van de heer Tol werd met de stemmen van de heren Nat en Roemer tegen, aange nomen. Ook de vereniging Proef schooltuin Westfriesland" te Hoorn, verzocht subsidie. Over het algemeen werd ook hier het nut van het werk van de ver zoeker ingezien, doch de gemeente financiën dwingen nu eenmaal tot versobering. Weth. POEL wou zelfs als het kon 25,geven. Ee n voor stel van de heer SASSEN, om 15, te geven werd verworpen. Hierna werd het voorstel van B. en W., 5, aangenomen. Evenals dit voor andere ambtenaren het geval is, zal aan het gemeente per soneel een gratificatie worden verleend van 2% van de jaarwedden tot een max. van 50,evenwel voor hen wier jaarwedde lager is dan 4200, Ter voorkoming van brandgevaar voor belangrijke gebouwen, zullen op verzoek van Ged. Staten van Noordh. enige bepalingen in de politie verorde ning worden opgenomen ter voor koming van brandgevaar aan be langrijke historische gebouwen, opge nomen in een door B. en W. aan te houden lijst. De heren D. RIJKES en J.B. SASSE werden verzocht de geloofs brieven van de op 15 Juni gekozen raadsleden te willen onderzoeken. Na dat gebleken was dat een en ander in orde werd bevonden, werd tot toe lating besloten. Van het bestuur van die R.K. St. Josef school was een aanvrage inge komen, 'betreffende een verzoek aan de raad om geldien beschikbaar te stellen voor de aanleg van centrale verwarming in de R.K. St. Josef- schoot. Ingevolge het bepaalde in de L.O.-wet zal dit verzoek wederom in handen worden gesteld van B. en W. voor nader onderzoek en het uitbrengen van prae-advies. Scheidende raadsleden Alvorens met die rondvraag te be ginnen, las de voorzitter een schrij ven voor van de heer J. de Lange, waarin, in verband met het vertrek uit de gemeente waardoor hij niet meer in de raad zal terugkeren, dank werd gebracht voor de prettige samenwerking en de wens dat het de gemeente De Rijp goed mag gaan. Alhoewel de heer De Lange niet aan wezig was meende de voorzitter van uit deze openbare raadsvergadering hem dank te moeten brengen voor de aan de gemeente bewezen dien sten. De heer De Lange aldus de voorz. heeft zich doen kennen als iemand die de gemeente-belangen Rijper hengelaars vergaderden DE RIJP. Zaterdagavond vergaderde in café Drenth de Rijper visvereniging ,,De Hengelaar" onder voorzitterschap van de heer J. Schouten, die met een woord van welkom tot de weinige leden de vergadering opende. Het woord was nu aan de secretaris, de heer Plukker, die de notulen der vorige vergadering las. Hierna volgde vaststelling van de datum voor de volgende wedstrijd Er werd besloten op 28 Augustus een vis wedstrijd te houden in het kanaal bij Spijkerboor, 's morgens half zes appèl bij de Beemsterbrug. De z.g. punten wedstrijd heeft men laten vervallen als geen zin hebbende. Er werd een woord van dank ge bracht aan het lid Tol voor het ver zorgen van de convocatie. Bij de rondvraag maakte de voorzit ter de opmerking, dat gezien het resultaat bij de laatste wedstrijden, be treffende de plaatsing de seinblazer als no. 1, dit niet heeft voldaan. Hij stelde voor het op de vorige vergadering ge nomen besluit nietig te verklaren en de oude methode de seinblazer in het midden, weer voor de volgende wed strijd te volgen. Waartoe besloten. In zijn sluitingswoord sprak hij er spijt over uit, dat er voor de vergade ringen zo weinig belangstelling is van de zijde der leden. Als er besluiten wor den genomen op zo'n slecht bezochte vergadering, die de afwezige leden aan staan, dan is later Leiden in last en komen de protesten, terwijl ze bij aan wezigheid dadelijk hun stem kunnen laten horen. De PJ.G. bijeen GROOTSCHERMER. Maandag 8 Aug. hield de P.J.G. haar jaarvergade ring. Hijb heette allen welkom, in het bijzonder Jaap, die na een langdurige ziekte de bijeenkomst weer gedeeltelijk kon bijwonen. Na de zang werden de notulen voorgelezen. Daarna gaf Nel, door afwezigheid van de penningmees ter, een kort financieel overzicht. Hierna ging men over tot de bestuurs verkiezing. Aftredend en niet meer herkiesbaar waren Jaap Miedijk en Nic. Moerbeek. Hiervoor werden, na stemming, Jan Lakeman en Lies Wie- dijk gekozen. Wijb. Schermerhorn wordt met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. De nieuwe voorzitter felici teerde de nieuwe, en bedankte de af tredende Bestuursleden voor hun vele diensten aan de P.J.G. bewezen. Voor het komende weekend dat op 10 September in de Wieringermeer ge houden zal worden, kan men zich de 20ste Augustus opgeven, daar op die dag, gezamenlijk met onze Schotse vrienden, de bijeenkomst gehouden zal worden op de boerderij van de heer P. Schermerhorn. Nadat Wijb nog een kort overzicht gegeven had van de vorige dag, die op de Volkshogeschool te Bergen was doorgebracht, werd er tot besluit van deze avond nog een spel gedaan, dat door enige dames werd geleid. VERLOREN DE RIJP. Bij de politie werd een portemonnaie als verloren aangege ven. nauw ter harte ging, hij gaf steeds blijk een brede blik te hebben en een juiste visie betreffende de aan de orde zijnde vraagstukken. De voorzitter wenste hem en zijn gezin alle goieids toe. Ook aan de scheidende raadsleden de heer D. Rijkes en de heer D. Tol sprak de voorzitter een afscheidswoord, waarbij tevens dank werd gebracht voor de bewezen dien sten en prettige samenwerking. Rondvraag Bijde rondvraag informeerde de heer J. Sasse naar het al of niet gemeente grond zijnde van de steeg tussen de woning van de heer H. Kamps en het pakhuis van de fa. Blokdijk. Bij regen loopt deze steeg vol water, vanaf het niet van goten voorziene pakhuis. Een en ander zal worden onderzocht. De heer Rijkes dankte voor de tot hem gesproken woorden en hoopte dat de raadt, in dezelfde prettige stemming door mag gaan. Wethouder Fotel, verzocht te willen bevorderen dat met de bouw van een nieuwe Doopsgezinde Kerk zo spoedig mo gelijk zal worden begonnen, of al thans te willen verzoeken het opge slagen puin e.d. weg te ruimen, zo dat met nog, wie weet een paar jaar tegen de puinhoop moeten aan kijken. De voorzitter zeide dat de plannen al in vergevorderde staat verkeren. Hierna sluiting. DE VISCLUB „ALTIJD WAT" ACHTHfc DE BAARSEN DRIEHUIZEN. Zondagmorgen om 8 uur vertrokken de leden van de Drie- huizer visclub „Altijd Wat" naar de Schermer Ringvaart om elkaar te be kampen met het vissen op baars. Niet alleen 125 baarsen werden op gehaald, maar ook nog 18 witvissen werden uit hun element gehaald. De echtgenoten van de deelnemers, die de pan alvast op het vuur hadden gezet voor een hartige beet, kwamen echter bedrogen uit. Er werden n.1. maar 2 bovenmaatse baarsen gevangen, zodat de resp. poesen een goede dag hadden. K. Slooten haalde de eerste baars boven water, hij werd daardoor eige naar van een snoer. Een leren riem ver overde de heer P. de Groot door de grootste baars te vangen. Deze baars en zijn bovenmaatse collega, brachten ter versteviging van het puutje van de penningmeester, bij verkoop nog f 4.35 op. De overige prijswinnaars waren: l.M. Aalstede met 122 punten; 2. H. Wit 92 p., P. de Groot 80 p., K. Slooten 53 p., J. Spaan 53 p., H. Bak 51 p., C. Langenberg 40 p. en D. de Jongh 38 p. Zij mochten bij de heer K. Slooten allen een prijs in ontvangst nemen. GESLAAGD DE RIJP. Op het te 8, 9 en 10 Aug. gehouden examen te Amsterdam be haalde Ria Smit Jac.d. haar diploma als coupeuse. DE RIJP. Met ingang van 15 Aug. a.s. is rijkspolitie J. Jager, momenteel standplaats West-Graftdijk, overge plaatst naar Halfweg. NIEUWE CORRESPONDENTE GROOT-SCHERMER. Mej. Lies Wiedijk zal als correspondente voor ons blad optreden. Willen de vereni gingen haar zoveel mogelijk ter wille zijn in de verzorging van nieuws cp iedeir gebied. Demonstratie met mest- verspreiders BEEMSTER. Op het landbouwbe drijf van de heer L. Kreuger a>an de Middenweg heeft een demonstra tie plaats gehad met mestversprei- ders. Er werd gedemonstreerd met een Olivier klein type voor trekken en een Olivier voor tractor en paarden. De kleine Olivier voldeed het minst goed. Bij het nazien bleek echter, dat de schoepen verkeerd waren ge monteerd. Bij verandering was het resultaat veel beter. De grote Olivier leverde best werk, ook voor paardeutrekkrach t wel geschikt. Maar een tractor zal toch wel de aangewezen trekkracht ztjn. De „John Deen" waarvan de ver spreiders uit een soort vijzel be staan, maakte de beste indruk. Er was grote belangstelling voor deze demonstratie. Ook Landbouw Voorlichting volgde met interesse de verschillende bewerkingen. De algemene indruk was wel dat de mest verspreiders meer en meer in het boerenbedrijf zullen worden opgenomen. Voor het tijdvak van 14 t.m. 27 Augustus 1949 geeft elk der volgen de bonnen recht op het kopen van: Voedlngsmlddelehkaarten 909 261 vlees (A, B, D) 100 gr. vlees 262 vlees (A, B) 300 gram vlees 263 vlees (D) 100 gram vlees 266 algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 272 algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 267 algemeen (A, B) 125 gr. koffie 274 algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moe ders, zieken). Geldig zijn de bonnen pjemerkt met de letter V. De bonnen 245, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 255, 256, 257, 258 en 259 algemeen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen ver nietigd worden.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1