NIEUW-ZEELAND ROEPT 3 Buurtvereniging- competitie De grote strijd van de Buurtvoetbal- elftallen behoort voor dit jaar weer tot het verleden. J.l. Zondag vonden de laatste wedstrijden plaats, waarin werd uitgemaakt welke ploeg zich kampioen van de Beemster mag noemen. Was het verloop van deze competitie al niet vrij van verrassingen, ook op deze laatste dag werden er ons nog enige bereid. Zo kon het gebeuren dat in de strijd om de 3e en 4e plaats, zowel als om de le en 2e plaats, een verlenging nodig was om tot een beslissing te komen. Was dit al een sensatie voor het aanwezige publiek, de grootste zal wel geweest zijn, dat in beide wed strijden niet de ploeg heeft gewonnen welke men oorspronkelijk als winnaar had aangetipt. En dit nu is het wat voetbal, ook al is het dan in dit geval maar buurtvoetbal, zo aantrekkelijk maakt, al betekent het voor de één vreugd, voor de ander leed. Buurtver. TrompPurmerender- weg Het eerste treffen ging tussen Z.weg Tromp en P.weg Mus en hoewel Te ploeg van Tromp spoedig de leiding nam. gaven hun tegenstanders dusdanig partij, dat het toch een vrijwel gelijk opgaande strijd werd. Door een misser van de Tromp-keeper, die evenals zijn buurman aan de overzijde enige malen verdienstelijk redding bracht, kwam voor P.weg Mus de gelijkmaker. Hoe men aan beide zijden ook zwoegde, het was en bleef gelijk. Verlenging was nodig om tot een beslissing te komen en hierin toonde P.weg Mus over de meeste adem te beschikken. De ver dediging van Z.weg Tromp kreeg het enige malen moeilijk en toen Jongebreur niet goed kon wegwerken, was het Karssen welke dit afstrafte door Schel- linger kansloos te passeren. Ondanks verwoede pogingen van Tromp en z'n mannen bleef het 21 voor Vergav c.s., die door deze zege beslag legden op de 3e prijs, terwijl pioeg Z.weg Tromp zich tevreden moest stellen met de 4e prijs. Noord-BeemsterZuiderweg- Kolkpad Ook in de ontmoeting N. Beemster Z.weg Kolkpad zat naast de nodige spanning een verrassend element. Het begon al toen een eigen inzet van een Kolkpad-back de Noord goedkoop aan de leiding hielp, nadat de ploeg van v. Moorse! al enige malen een opgelegde kans voorbij had laten gaan. Nog voor de rust zag Z.weg-Kolkpad kans gelijk te komen. In de tweede helft waren de Zuid-Oosters iets sterker en wisten zij de leiding te nemen. De Noorderlin gen" gaven zich zonder meer niet zo maar gewonnen en slaagden erin om de achterstand niet groter te doen worden. Weinige minuten voor tijd wisten zij zelfs de gelijkmaker achter keeper Waterhout te deponeren. Ook hier was dus verlenging noodzakelijk. En in dit kwartier werd er door beide ploegen nog met een volledige overgave gestreden, ondanks warmte en ver moeienissen, want stond er niet een kampioenschap op het spel Doch naar mate de tijd verstreek nog steeds was het 22. De sensatie van strafschoppen nemen kwam al meer in zicht. Doch Roelofsen van 't Kolkpad dacht er anders over en met een laatste krachts inspanning wist hij, in de weinige mi nuten die hem nog restten vóór het eindsignaal klonk, keeper van Moorsel het nakijken te geven, daarbij alle hoop bij de Noorderlingen in rook doen opgaand. De Z.-Oosters konden hierop hun krijgsdans uitvoeren, wat natuur lijk ook prompt gebeurde. Hoeve c.s. onze felicitatie. Direct hierna reikte de heer de Klerk, namens de Sportcominissie met een kort woord de prijzen aan de verschil lende aanvoerders uit, te weten: Z.weg- Kolkpad de kampioensprijs, Noord- Beemster 2e prijs, P.weg Mus 3e prijs en Z.weg Tromp de 4e prijs. Oosthuizer voetbalnieuws Zo langzamerhand komen ook de Oosthuizer voetballers weer op het groene tapijt, maar alvorens Zondag a.s. aan het spelen van een serie vriend schappelijke wedstrijden te beginnen, stond de afgelopen Zondag in het teken van de athletiek. De leden van de voet balvereniging bekampten elkaar bij 100 m. hardlopen (adspiranten 80 m.), verspringen, hoogspringen, kogelstoten en 1500 m. hardlopen (adspiranten 750 meter) Begunstigd door fraai zomerweer kon Zondagmiddag in vlot tempo een gevarieerd programma worden afge werkt. Aangezien pas Vrijdagavond een definitief besluit voor de organisatie van deze wedstrijden kon worden ge nomen, kon er weinig bekendheid aan de wedstrijden worden gegeven, hetgeen wel van invloed was op de publieke belangstelling. Degenen echter, die bij deze wedstrijden aanwezig waren, heb ben kunnen genieten want de leden van de voetbalvereniging hebben zich deze p|dag ten volle gegeven en verschillende wedstrijden hadden dan ook een span nend verloop. De uitslagen waren als volgt:" Adspiranten. 80 m. hardlopen: 1. D. Vet, 2. A. Haan, 3. G. de Vries, 4. M. W. Kluft, 5. M. Kroonenburg. Verspringen: 1. D. Vet, 2.,A. Haan, 3. M. W. Kluft, 4. G. de Vries, 5. M. Kroonenburg. Hoogspringen: 1. A. Haan. 2. M. W. Kluft, 3. D. Vet, 4. G. de Vries en M. Kroonenburg. Kogelstoten: 1. A. Haan. 2. D. Vet, 3. G. de Vries, 4. M. H. Kluft en o. M. Kroonenburg. 750 m. hardloopen: 1. D. Vet 2. A. Haan, 3. M. W. Kluft, 4. G. de Vries. Totaal-klassement: 1. A. Haan en D. Vet met 20 punten; 2. M. W. Kluft, 12 put; 3. G. de Vries, 10 p.; 4. M. Kroonenburg, 4 p. 16 tot 25 jaar. 100 in. hardlopen: 1. J. M. Martens en K. Steert; 2. P. de Haan en T. Hogetoorn; 3. S. Kalver en R. Laduc. Verspringen: I. J. M. Martens, 2. P. de Haan, 3. R. Laduo. Hoogspringen: 1. J. Haan, 2. J. M. Martens, 3. S. Klaver en J. Plogetoorn. Kogelstoten: 1. K. Steert, 2. P. de Haan, 3. W. Jonkman. 1500 m. hardloopen: 1. M. Jonkman, 2. S. Klaver, 3. W. Jonkman. Totaal-klassement: 1. J. M. Martens 35 punten; 2. S. Klaver, 3. P. de Haan en K. Steert. 25 jaar en ouder: 100 m. hardlopen: 1. PI. Hooijberg, 2. P. Ossebaar Czn.', 3. J. Visser. Verspringen: 1. H. Plooijberg, 2. J. Visser, 3. P. Ossebaar Czn. Ploogspringen1. H. Hooijberg, 2. P. Ossebaar Cz.; 3. J. Visser. Kogelstoten: 1. J. Visser, 2. II. Hooij berg, 3. P. Ossebaar Czn. 1500 m. hardlopen: 1. H. Helling man, 2. H. Hooijberg, 3. P. Ossebaar Czn. Totaal klassement: 1. H. Hooijberg, 26 p.; 2. P. Ossebaar Czn., 20 p., 3. J. Visser, 19 punten. Des morgens vond op het terrein van de Oosthuizer vereniging een voetbal wedstrijd plaats tussen de Oostliuizer- en Warder-veteranen, welke wed strijd ten bate van de a.s. reis van de Oosthuizer Ouden van Dagen werd ge speeld. Ook ditmaal bleek Warder weer sterker en de oudjes uit Warder wisten hun meerderheid in een 30 overwin ning tot uitdrukking te brengen. Een bedrag ad f 17.90 kon aan het comité voor de Ouden van Dagen-reis ter hand worden gesteld. Dreo-nieuws Zondag a.s. Juniorendag te Wormer- veer. Onze A-junioren spelen om kwart voor 12 tegen Geel Zwart van 't Zand. Vertrek half elf per fiets. We zullen nu' ook de indeling van het tweede en derde elftal bekend maken. Ons tweede komt uit in 3 A met de Rijp 2. E.V.C. 3. I.V.V. 4, O.S.V. 6, Purniersteijn 4 en W.V.S.V. 1. Vooral de plaatselijke derby tussen de Rijp 2, de club van D.C. de Moes en ons tweede zullen interessant worden. Ons derde elftal zal de strijd aanbin den met Graftdijk 2, Groot-Schermer 2, R.-K. S.V.S. 2, W.B.S.V. 2, Beemster 2, Oosthuizen 2 en Zuiderwoude 2. Als het eerste en tweede elftal nu maar geregeld volledig uitkomen en niet zoveel invallers nodig hebben, kan er ook een goed derde elftal ge vormd worden. En nu de afgelopen Zondag. De wed strijd E.D.O. 2Dreo 2 moesten we aflassen daar er niet genoeg spelers beschikbaar waren. Want ons eerste elftal, dat in Ursem moest spelen tegen E.D.O. 1 had 7 invallers nodig, daar er slechts 4 spelers van het eerste elftal beschikbaar waren. Toch heeft dit elftal nog kans gezien een 31 overwinning te behalen. Of schoon E.D.O* de leiding nam, wist Arie voor de rust er 11 van te ma ken. Na de rust was het Dirk en hierna Bakker, die Dreo met twee mooie doel punten in de finale plaatsten. Dus a.s. Zondag zullen onze jongens en dan met wat minder invallers de strijd aanbinden tegen de winnaar van St. BavoS.V.W. Kleine Ronde van Noord Holland DTS-nieuwelingenwedstrijd over 100 K.M. Zondag 28 Augustus gaat de nieu- welirugenwedsfcrjjcl van DTS definitief door. De wedstrijd wordt georgani seerd door de Zaanlandse Wieler club. in samenwerking met de Joco- njjwielfabriek te Amsterdam. Het parcours loopt zoals we reeds eer der publiceerden over een groot ge deelte van de Ronde van Noord-Hol land. De Sportcommissie heeft toestem ming verleend dat ten hoogste 200 nieuwelingen aan deze 100 km. wed strijd mogen deelnemen en daarbij de beperking opgelegd, dat slechts renners van 17 jaar en ouder mogen starten. A.V.V. De Rijp-nieuws Nu is de indeling van het 2e elftal be kend geworden, dat uitkomt in de 3e klasse A, met de navolgende clubs: E.V.C. 3, Edam, I.V.V. 4, De lip, Dreo 2, De Rijp, O.S.V. 6, Oostzaan, Purmersteijn 4, Purmerend en W.V.S. 1 Watergang. Jongens, jullie zijn het vorige seizoen door omstandigheden niet bij machte geweest je plaats in de Res. 2e klasse te behouden, doch laat het komende seizoen zien, dat jullie tot grote dingen, in staat zijn. Het belooft een klein aantal wedstrijden te worden, n.1. 12. De indeling van onze adspiranten is nog niet bekend. Reeds lang had onze populaire keper van het eerste elftal D. Kroon een voetbalknie. Maar de laatste tijd was dit zeer verergerd, zodat voetballen uitgesloten was. Op dokters advies zal Dick nu deze week aan zijn knie een operatie ondergaan en laten we hopen,, dat hij spoedig hersteld in zijn woning zal terugkeren. Maar van voetballen zal het komende seizoen geen sprake zijn. Nu zit het 2e elftal zonder keper, of moet nu een veteraan van 40 jaar de plaats onder de lat innemen Is dit nodig, nu er nog zoveel jongens langs de lijn staan, die nooit voetballen Ik bedoel niet diegenen, die niet opgesteld worden, maar de jongens, die geen lid zijn. Daarom jongens, geeft je direct op als lid van A.V.V. en kom Zondag morgens 10 uur op onze training, dan zal je eens zien wat een goede voet baller je wordt! Afgesproken! Zondag 14 Augustus wordt de jaar- jaarlijkse 10-kainp gehouden. Het be looft dit jaar een uiterst spannende kamp te worden. De aanvang van de wedstrijden is dat om half elf de ad spiranten aantreden om elkaar op sportieve wijze de erepalm te betwisten en om half twee treden de heren, de senior-leden, aan. Laat het aantal deel nemers, net als vorige jaren, groot zijn. R.II.C. Voor hen, die het nog niet weten, maakt de trainer bekend, dat er Vrijdag a.s geen training is wegens de vacantie. De training wordt Vrijdag avond 19 Augustus T uur voor de ad spiranten en 7.45 voor de leden hervat. 21 Augustus wordt het gesloten seizoen weer geopend en voor wij weer aan de competitie deelnemen, zullen er nog wel enige oefenwedstrijden gespeeld worden. We hebben nog enige dames leden nodig om met een 2e elftal aan de competitie deel te nemen. Dit kan best, daar er nog vei 1 dames zijn, die geen lid zijn van R.H.C. Daarom geeft u nog heden op, als lid voor het be oefenen van de mooie en gezonde hand balsport. SPORT ALLERLEI De uitslag' van de Zondag' te Heer- huigiowaard gehouden kortebaan- draverij is als volgt: 1. Allouez (J. de Vlieger) ƒ400.2. Harras (K. Bakker); 3. Eduard Anvdl (P. Kos ter); 4. George Wilikes (P. Koster); 5. Kolssy Silk (J. VergaijAantal deelnemende paarden 13. Ook voor de lagere afdelingen zijn nu de indelingen bekend: Purmerstevn 4 is ingedeeld bij t W.V.S.V. 1, Watergang, De Rijp 2, Dreo 2, De Rijp, O.S.V. 6 Oostzaan, I.V.V. 4, Landsmeer, E.V.C. 3, Edam. Purmerend 3 in de 4e klas met Broek in Waterland 2, Purmer 1, Kwadijk 2, W.V.S.V 2 Watergang, R.K. S.V.S. Hpendam, Zuiderwoude 1. Purmerstevn 5 in 3e klasse met I.V.V. 5, E.V.C. 4, Z.V.V. 4, Zaan- landia 4, R.C.Z. 4, K.F.C. 6. Daar het Waterland-tournooi te Monnikendam niet doorgaat, speelt Purmersteyn 1 a.s. Zondag een vriend schappelijke wedstrijd te Krommenie tegen K.V.V. 1. Purmerend speelt thuis tegen de Amsterdamse vereniging D.C.G. De Purmersteyn en Purmerend- junioren spelen a.s. Zondag te Wor- merveer in het jaarlijkse junioren tour- nooi, georganiseerd door afd. Noord- Holland. Purmersteyn is ingedeeld bij R.C.Z. Z.V.V. en Zilvermeeuwen. Purmerend bij G.V.O. Alw. For- ward en R.K. A.F.C. Dinsdagavond is op het sportter rein aan de Jis.perweg een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tus sen WBSV I en De Rijp I. De West- Beemsterlingen smaakten het ge- genoegen hun sportvrienden uit De Rijp een 21 nederlaag toe te bren gen. Beide ploegen telden invallers in de gelederen. korfbal Het eerste twaalftal van de groen witte korf bal vereen. Beemster en Pur merend (B.E.P.) is ingedeeld voor de competitie in de 3e klasse. Met de vol gende ploegen zullen ze de strijd moeten aanbinden: D.D.V., Oosterpark, Altius, Fortuna, Soesterkwartier, De Tovers. B.E.P. 2 in de Res. 3e klas met Landlust 2, K.Z. 3, Groen Geel 2, D.E.D. 2, Blauw Wit 4, A'mum 2, Roda 2, Luto 2, Watervliet 2. NIWIN-RIMBOEKISTEN-ACTIE GROOT SUCCES De Rimboekisten-actie van de NIWIN, die nu ten einde is, is een groot succes geworden. De Neder landers in het buitenland namen 33 kisten voor hun irekening. Vele grote bedrijven schonken één of meerdere kisten aan onze militairen overzee. De beste resultaten werden evenwel behaald door de plaatselijke NIWIN- comité's. In totaal werden reeds meer dan 500 kisten naar onze man nen overzee verzonden, terwijl de Dienst Welzijnsverzorging in Batavia die de verdeling van deze kisten ire- gelt, reeds meerdere van deze kisten heeft uitgereikt aan buitenposten. Dezer dagen werd zelfs boven de post Boengboelan door de militaire' luchtvaart in Indonesië een kist per parachute uitgeworpen, omdat deze post via de begane grond zeer moei- lijl te bereiken is. Een gelegenheid' die niet onbenut mag blijven Nieuw-Zceland roept: Maar weet u waar het ligt? 2000 km ten Oosten van Australië. En hoe groot het is? Acht maal Nederland en er wonen 2 millioen mensen. De taal? Engels. En het klimaat? Opperbest, winters zachter dan bij ons, zomers wat war mer, maar niet hee^ Wat vraagt Nieuw-Zeeland van ons? Mensen, die zij te weinig en wij te veel hebben. Flinke jonge boeren zoons en landarbeiders, die lust heb ben op de boerderijen te komen wer ken tegen een hoog loon (al dadelijk zowat f 50 per week boven kost en inwoning) en op den duur een eigen bedrijf te beginnen. Onbekend maakt onbemind Hoe waar is ook dit Nederlandse spreekwoord! Hebt u wel eens tegen iemand uit de landbouw gezegd: „Weet je dat die of die ook gaat emigreren?" Tien tegen een dat hij antwoordt: „Zo, gaat-ie ook naar Canada?" Nu is Canada in vele opzichten een prachtig land voor de boerenzoon die in ons vaderland geen armslag meer heeft. Maar men moet er zich niet op doodkijken. De wereld is groter dan alleen de landen om de Atlantische Oceaan. Waarom hoorde men dan zo weinig van Nieuw-Zeeland? Omdat het niet veel zin had dat er over geschreven werd, want er was practisch geen scheepsverbinding mee na de oorlog. Slechts een enke ling kon eens een plaatsje bemachti gen op een of ander schip. Vorig jaar in December voor het eerst, voer een schip voor de Stichting „Landver huizing Nederland", het emigratie bureau in Den Haag, naar Australië en daarmee konden ook mensen mee voor Nieuw-Zeeland. Maar de tijd van voorbereiding was te kort om hier voldoende bekendheid aan te ge ven en zo waren er slechts een 80 passagiers op die naar Nieuw-Zee land gingen, 60 die al lang op pas sage wachtten en 20 boerenzoons die er bij farmers geplaatst werden. Maar nu is het anders, we weten nu maanden te varen: 16 Decembeir a.s. gaat de „Volendam", die plaats biedt aan 1500 passagiers, weer a'<? emigrantenschip naar Australië en neemt ook emigranten voor Nieuw- Zeeland mee. De 20 Nederlanders die er nu een half jaar zijn, zijn opperbest tevre den, getuige de brieven die zij schrij ven over hun bevindingen. „De men sen zijn reuze goed", schrijft er een, „mijn loon is 5.15 (f 60min 1 voor board en van elk be taal je Vh shilling voor sociale ver zekeringen. Om 8 uur werken ge blazen, 121 dinnertime en om 5 uur knock off (werk afgelopen)." De sociale verzekeringen van Nieuw-Zeeland zijn de royaalste ter wereld en ze gelden voor de land bouw zo goed als voor de industrie. „Ik leef met de familie in huis mee", schrijft een ander, „de mensen doen hier alles om het je zo aangenaam mogelijk te maken. Ze nemen je overal mee naar toe, haar vrienden, partijen en films". Zo is het overal min of meer. Alle Gewestelijke en plaatselijke Arbeidsbureaux geven mondeling in lichtingen aan wie hier meer van we ten wil. De georganiseerde landbou wer kan er meer van horen van zijn organisatie. Al deze instanties staan, in verbinding met de Stichting Land verhuizing, die het vertrek en de plaatsing organiseert in samenwer king met de Nieuw-Zeelandse rege ring. Ons Vogelhoekje steenuiltje. Klein, gedrongen, bruingrijs uiltje. Heeft een wippende vlucht. Nestelt graag in holle bomen. Kleine witte, ronde eieren. Nut tige muizenverdelger, ook, indien er overvloed is, kleine vogeltjes. Weet ook wel eens een mus te trijpen, maar die maken hem et leven ook lastig. Komt veel vuldig voor in deze streken. P.V. De Reisduif" auke dootjes had de primeur op vilvoorde Zondag 7 Augustus hield De Reis duif" een vlucht van uit Vilvoorde, afstand 165 km. De duiven werden om 10 uur gelost met mooie Z.W. wind. Om 10 uur 25 min en 15 sec. was het Auke Dootjes uit Midden-Beemster, die de eerste duif in de klok deed (al thans de gummie-ring). Toen men Dootjes vroeg hoe het mogelijk was, dat hij zo'n succes wist te behalen, zei deze: ,Ja, jongens, dat succes van mijn pillen, kan ik jullie niet vertellen." Hierna vroeg secretaris J. Wit of de duif een beetje vlug binnen liep; hierop antwoordde Dootjes, dat de doffer als een stip zo hoog uit de lucht op de ..klep" was komen aanduiken en direct binnen liep en op het nest ging zitten, waarmee Dootjes zich lelijk had versproken, want hij had n.1. zijn succes van deze vroege duif" te dan ken aan het op eieren zitten, waarop deze zeer fel was en hard naar huis vloog. De 2e en 3e plaats werd bezet door P. Riteco, alsmede de 10e plaats; 4. J. Sassen; 5. en 6. C. Boots; 7. J. Blauw; 8. Jb. Spekken; 9. G. Klink hamer. Zondag a.s. een wedvlucht vanuit Mons, afstand 240 km. Puzzle problemen Een oud mannetje met een vast beraden trek op zijn ern stig' gezicht stapte dezer da gen de eerste hulppost in het Binnengasthuis te Amsterdam binnen. „Ik wil de dokter even spreken", was zijn groet. De dokter was bezig en dus vroeg de zuster of zij misschien iets kon doen. „Neen, ik wil de dokter zelf" weerde de man onwrikbaar af. Even later was er de dokter met keurende blik. „Waarmee kan ik u hel pen?" „Dokter ik puzzle en nu moet ik nog een woord heb ben. Het heeft drie letters, de eerste is een r de laatste een k. Het moet het achterste gedeelte van het verhemelte zijn. Klopt het woord rak?" Voor de dokter van dit zon derlinge „ongeval" bekomen was, had de rasechte Amster damse verpleegster de situatie begrepen. „Maar natuurlijk" zei zij, „rak is het achtereind van het gehemelte". Vergenoegd en te vreden stapte het mannetje weer op. Per slot belt men in Amsterdam ook de brandweer als er een kat in de boom zit. Verbeterd systeem voor mechanisch melken De heer Bajema te Ferwoude in Friesland, heeft gedurende 19 jaren geëxperimenteerd met alle mogelijke melkmachines en heeft thans gedurende een jaar praktisch gewerkt met een door hem gevonden nieuwe methode voor het pneumatisch melken van vee met een inrichting voor de toepassing van die werkwijze. Hij heeft daarbij het volgende gunstige resultaat ge boekt Volgens de officiële cijfers leverde Bajema gedurende het boekjaar 1 Mei 194830 April 1949 aan de coöpera tieve zuivelfabriek te Workum per h.a. in gebruik zijnd land: 6000 k.g. melk met een vetgehalte van 4.18 en een opbrengst in geld van f 1500.De gemiddelde melkopbrengst per h.a. in Nederland bedraagt 3400 k.g. Het bedrijf omvat 37 h.a. weiland, waarop 42 koeien weidden, die een melkopbrengst gaven van f 55.500. Er werd met 2 enkelvoudige apparaten gewerkt, waarbij de koeien in een tijd van 2 minuten per koe werden ge molken, terwijl de melkopbrengst in doorsnee 20 hoger lag aan normaal op zulk een bedrijf bij het gebruik van de oude melkmachines werd verkregen. Op. deze werkwijze voor het pneu matisch melken en de inrichting voor de toepassing van die werkwijze werd octrooi aangevraagd. De bemoeienissen voor de behandeling van de octrooi rechten werden opgedragen aan de comm. venn. G. C. Koopman en Co. te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling de machines voor binnenlands gebruik in Nederland te doen vervaardigen.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3