„HET BABY-PARADIJS" SIMON DE WIT Handels avondschool Subsidie-regeling Silo's, giet kelders enz. Ritueel slachten is wreed en Nederland onwaardig Adverteert in dit blad Meubilaire goederen Aardappel- greep k.„ Mengmargarine 4 Voorschriften, welke in acht moeten worden genomen Hoewel de subsidieregeling voor kleine boerenbedrijven Inzake gierkelders, mestplaten, electrische weideafrasteringen en groenvoedersilo's, reeds een aantal maanden lopende is, lijkt het ons nuttig hiervan nogmaals een korte samenvatting te geven. Tevens zullen hierbij enkele aanvullende voorschriften worden op genomen, die wij gemeend hebben te moeten stellen, teneinde deze regeling zo veel mogelijk te doen beantwoorden aan het doel, waarvoor zij is opgesteld. Subsidie voor de bovengenoemde aanschaffingen kap worden verstrekt aan zelfstandige bedrijven beneden de 12 h.a. Een verzoek hiertoe moet wor den gericht aan de plaatselijke assistent van de Rijkslandbouwvoorlichting. De assistent beoordeelt het plan van aanschaffing of bouw enz. en stelt zijn redelijke eisen, die verband houden met een zo rationeel mogelijke bedrijfs voering. Indien met de eisen wordt ingestemd, stelt de assistent een voorlopige aan vraag op en zendt deze naar het Con sulentschap. Op het Consulentschap wordt de aanvraag beoordeeld. In normale ge vallen wordt dan direct èn aan de boer èn aan de assistent bericht gezonden dat het betreffende geval zal worden gesubsidieerd, mits na de aanschaffing of de bouw is gebleken, dat aan de voorschriften is voldaan. In moeilijke gevallen zal eerst een onderzoek door het Consulentschap en de Dienst Kleine Boeren worden in gesteld. Zo men dus aanschaft of tot bouw overgaat vóórdat bericht van het Con- sulentschap is ontvangen, doet men dat op eigen risico. Bij een goedgekeurde aanvraag zendt men daarna, wederom door bemidde ling van de assistent, de nota's met gegevens aan het Consulentschap, waar na betaling volgt. Minimum-eisen Voor de bouw van ruwvoedersilo's worden met ingang van 1 Augustus 1949 voor Noord-Holland de volgende minimum eisen gesteld, die voor elk geval nader worden gepreciseerd en aangevuld door de assistent. 1. De grootte van de silo's. De inhoud per silo mag hoogstens 40 M3. bedragen, de maximum toelaat bare hoogte die voor subsidie in aan merking komt is 2 meter. 2. De soorten van silo's. Platensilo's zullen in het algemeen niet worden gesubsidieerd. Een uit zondering wordt gemaakt voor platen- silo's, afkomstig van silobouwers waar van het product haar deugdelijkheid in de practijk reeds heeft bewezen of waarvan de deugdelijkheid op andere wijze voldoende kan worden vastge steld. Hetzelfde geldt voor gemetselde blok- kensilo's. 3. Extra-subsidie. Op veengrond moeten de silo's wor den geheid. Hiervoor kan extra sub sidie worden verleend. De kwaliteit van het heiwerk houdt nauw verband met de garantie-eisen (zie punt 7). 4. De bodem. Op veengrond en zandgrond moet een cementen "bodem in de silo worden aangebracht. Bij voorkeur moet deze bodem bol worden gelegd. Er dient een goede afvoer voor pers- sap aanwezig te zijn. Een perssapputje buiten de silo is aanbevelenswaardig. 5. De silowand. De silowand mag nergens dunner zijn dan 8 c.m. Zo liet nodig wordt ge oordeeld in de silowand een luik aan te brengen voor het uithalen van de en- silage (b.v. als de silo hoger is dan 1.50 M.), moet de uitsparing in de wand zodanig worden genomen, dat de boven rand van de silo doorloopt. 6. Afwerking silo. De buiten- en binnenkant van dé silo worden afgekwast met cementsaus; de binnenkant moet worden bestreken met bitumenlak. 7. Garantie. Slechts die silo's z'ullen voor subsidie in aanmerking komen, waarvoor door de siiobouwer een garantiebewijs is verstrekt. Dit garantiebewijs moet ge steld zijn op gezegeld papier met 30 cents zegel. De tekst van het garantie bewijs moet woordelijk aldus luiden Tekst garantiebewijs* Ondergetekende (naam silobou" wer) wonende te (adres) verklaart hierbij aan (naam van de boer) wonende te (adres van de boer) te hebben geleverd een groen ruw voedersilo 1. (om schrijving, soort, inhoud, eventueel bodem, heiwerk enz.) en geplaatst op (plaats van de silo) Onder groenvoeder wordt verstaan vers groen plantenmateriaal. De aan duiding „rinvvoedersilo" betekent, dat de silo bovendien bestand is tegen het cnsilèren van producten als aardappel moes, puip enz. De leveruig is geschiedt op de onder staande voorwaarden: De silobouwer voornoemd garandeert, dat de silo gedurende 10 jaren na dag tekening van dit stuk geen gebreken zal vertonen, zoals scheuren, breuken, scheef zakken enz., bij normaal gebruik. Onder normaal gebruik wordt hierbij verstaan het ensileren met alle voor komende groen ruw voedermidde len. 1. Wanneer blijkt, dat de silo waarvoor dit bewijs is afgegeven, niet aan de ge stelde garanties voldoet, is de silo bouwer voornoemd gehouden op de eerste aanmaning en binnen 2 maanden, nadien, de geleverde silo door een nieu we, met dezelfde inhoud en voorzie ningen, te vervangen, waarvoor dan automatisch een nieuwe garantie van 10 jaren op dezelfde voorwaarden van kracht is, ingaande op de datum waarop de nieuwe silo gereed is voor het ge bruik. Alle kosten, voortvloeiend uit het niet nakomen van de garantieverplich tingen, zijn voor rekening van de silo bouwer voornoemd. In geval van verschil van mening over de schuldvraag beslist de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. (plaats) (datum) (Handtekening silobouwer) 1Doorhalen wat niet van toepas sing is. Voor de bouw van gierkelders wor den met ingang van 1 Augustus 1949 voor Noord-Holland de volgende mi nimum eisen gesteld, die ook weer voor ieder geval nader worden gepreciseerd en aangevuld door de assistent. Slechts die gierkelders zullen voor subsidie in aanmerking komen, waar voor door de betonbouwer een garantie bewijs wordt verstrekt. Dit garantie bewijs moet gesteld zijn op gezegeld papier met 30 cents zegel. De tekst van dit garantiebewijs moet woordelijk als volgt luiden: Ondergetekende (naam beton bouwer) wonende te (adres) verklaart hierbij aan (naam van de boer) wonende te (adres van de boer) te hebben geleverd een gierkelder (omschrijving soort, inhoud, eventueel heiwerk, enz.) en geplaatst op (plaats gierkelder) De levering is geschied op onder staande voorwaarden: De bouwer voornoemd garandeert dat de gierkelder gedurende 10 jaren na dagtekening van dit stuk bij normaal gebruik waterdicht zal blijven, niet zal opdrijven of scheef zakken en bestand zal zijn tegen een belasting van 1000 k.g. per M2. dekoppervlakte. Wanneer blijkt, dat de gierkelder, waarvoor dit bewijs is afgegeven, niet aan de gestelde garanties voldoet, is de bouwer voornoemd gehouden op de eerste aanmaning en binnen 2 maanden nadien de geleverde gierkelder door een nieuwe met dezelfde inhoud en voorzieningen te vervangen, waarvoor dan automatisch een nieuwe garantie van 10 jaren op dezelfde voorwaarden van kracht is, ingaande op de datum waarop de nieuwe gierkelder gereed is voor gebruik. Alle kosten voortvloeiend uit het niet nakomen van de garantieverplich tingen zijn voor rekening van de bouwer voornoemd. In geval van verschil van mening over de schuldvraag beslist de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. (plaats) (datum) (Handtekening betonbouwer) De Rijkslandbouwconsulenten, Ir. L. Hartman. Ir. Tj. Groendijk. Hypnose verbroken Aam de hypnotische dwamg- toestand, waarin de negentien jarige Joyce Devey, zoals eer der gemeld, na heit ondergaan van een experiment van de hypnotiseur Peter Casson, twee weiken geleden, nog steeds scheen te verkeren, is thans door een telefoongesprek van Casson met het meisje een eind gemaakt, alldus een be richt in de Engelse pers. ZONDAGSDIENST ARTSEN Purmerend-Z.O. Beemster. Zondag 14 Aug. dr. J. J. van Ba tenburg, Gedempte Singel 13, tel. 35. APOTHEEK. Zondag 14 Aug. geopend apotheek B. H. Jürgens, Peperstraat 26, telef. 33. MIDDEN-BEEMSTER—DE RIJP. Zondag 14 Augustus Dr. Wegdam. PREDIKBEURTEN Zondag 14 Aug. DE RIJP Ned. Herv. Kerk m.m. 3 uur H. U. Albertz van Groot-Schermer. Doopsgiez. Gem. n.rn. 7 uur ds. Keuning. Evang. Lu'th. Kerk n.m. 5 uur ds. H. J. A. de Haan van Purmerend. Geretf. Gem. v.m. 10 en n.m. 3 uur Dienst GRAFT Ned. Herv. Kerk Zie de Rijp. NOORD EINDE Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur ds. Keuning. Ned. Herv. Kerk n.m. 7.30 uur cand. Brouwer. WEST-GRAFTDIJK Ned. Herv. Kerk Geen dienst. STOMPETOREN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur H. U. Albertz. ZUID-SCHERMER Ned. Herv. Kerk zie Stompetoren. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk n.m. 7 uur H. U Albertz. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk geen dienst. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk geen dienst. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uiur ds. Letendertz. Geref. Kerk geen opgave ontvan gen. OOSTHUIZEN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur mej. M. J. Faber. MIDDEN-BEEMSTER Ned. Herv. Gem. Geen dienst. ZUID-OOST-BEEMSTER Ned. Herv. Gem. n.m. 7.30 uur ds. F. Bannahk. BEEMSTER Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur da. Leistra. PURMEREND Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur ds. F. Banmink. Evang. Luth. Gem. vjm. 10 uur ds. H. J. A. de Haan. Geref. Gem. v.m. 10 en n.m. 5 uur ds. A. A. v. d. Leer. Een ernstig protest: Bedwelming worde ver plichtend gesteld Niemand zal de Nederlandsche Ver eniging tot bescherming van dieren verdenken van anti-semitisme. Naar het hoofdbestuur der Neder landsche Vereeniging tot bescherming van dieren van betrouwbare zijde ter ore kwam, zal binnenkort worden toe- festaan, dat een zeer groot aantal oeien, bestemd voor de consumptie van de bevolking van de staat Israël, hier te lande zonder bedwelming ritueel zal worden geslacht; het vlees wordt dan ingeblikt en uitgevoerd. Wat dit betekent voor de onder havige dieren tart elke beschrijving De kwellingen van het slachten worden bij vol bewustzijn door de dieren door leefd. Waar Dierenbescherming zeer on langs met bevrediging had kennisge nomen, dat rituële slachting voor bin nenlands gebruik tot de juiste consump tie beperkt was een maatregel, die een zeer sterke vermindering van de aldus te slachten dieren tengevolge heeft valt hef; des te meer te be treuren, dat thans het aantal te slachten dieren 10-voudig wordt op gevoerd. Als Dierenbescherming onder pro test noodgedwongen moet toezien, dat het ritueel slachten thans weer zonder bedwelming geschiedt, te meer omdat de klemmende bewijzen naar voren worden gebracht, dat bedwelming met de electro-shochmethode de bezwaren van Israëlietische zijde volledig onder vangt, dan is het toch ontoelaatbaar, dat m Nederland ter wille van de inter nationale handelscontracten, dus om geldelijk gewin, het ritueel slachten zon der bedwelming, dat in vele andere landen verboden is, zal geschieden, zon der dat de bedwelming verplichtend wordt gesteld. Op deze wijze wordt Nederland het abattoir voor de rituële slachting voor andere landen. Dat dit in brede krin gen van Dierenbescherming ontstelte nis en verontwaardiging wekt, behoeft wel niet gezegd te worden. Dierenbescherming meent dit feit te moeten signaleren om haar eerste plicht, n.1. het volksgeweten te zijn in de verhouding van mens tot dier ge trouw te volbrengen en om zijn aan drang bij de overheid, die van tevoren reeds meer dan eenmaal met klem van redenen en zelfs met het aanbieden van het vertonen van een film van het slachten met en zonder bedwelming heeft plaats gehad, te onderstrepen en voor de naaste toekomst te voorkomen, dat herhaling van het sluiten van der gelijke contracten plaats vindt. Dierenbescherming vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat in deze tijd waarin zo grote belangstelling uit alle kringen van de samenleving voor haar gedachte openbaar wordt, zulk een af schuwelijk besluit kon worden genomen, een besluit, Nederland onwaardig. Men wordt verzocht niet met het hoofdbestuur van Dierenbescherming over deze aangelegenheid te corres ponderen, daar het vraagstuk van alle kanten is bekeken. Kaartjes met naam en adres als be tuiging van instemming zullen worden verzameld. Toe te zenden: Bureau Prinses Mariestraat 40 te Den Haag. Op 28 Augustus hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders JAN PILKES en MARIJTJE PILKES— DE GEUS hun 40-jarige Echtvereniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Groot-Schermer, Aug. 1949. Purmerend (3-jarige) SeptemberApril Het einddiploma van de school is geldend voor de eisenAlgemene Handels kennis, Vestigingswet Klein bedrijf. Tot de 1ste klasse worden toegelaten zij, die de Lagere School doorlopen hebben. Bezitters van het U.L.O.- diploma komen dadelijk in de 3e klas. Schoolgelden volgens Rijks regeling. Minvermogenden- betalen de helft. Onvermo- genden gratis. Aangiften tot 27 Augustus bij één der be stuursleden: Jb. Boot, Bier kade 3, Mr. Jan Lieuwen, Julianastr.; W. Glandorf, O. Vismarkt; P. Hellenberg, Breedstraat; N. Velzeboer, Peperstraat; N. Nooy, Hoog straat 2, secretaris. Nieuwe ruiten kosten veel geld. Een glasverze kering niet, dat valt U gerust wel mee. Wij sluiten ze, ook voor woon huizen! Assurantiekantoor Du Gardijn en de Wind Breedstraat 31, Purmerend. Tel. 159 (Na 6 uur Tel. 2138 Zaandam) MAAT- C0RSETTEN vanaf fl. 31.- BUSTEHOUDERS fl. 4.95 Corsetière Mevr. J. Affourtit is aanwezig te: DE RIJP, p./a. Manufactu- remnagazijn ,,De Kleine Bij enkorf", Rechtestraat 61, Maandagmiddag. Notaris LUIJCKX te De Rijp zal op Donderdag 18 Augustus 1949, des morgens half tien precies ten verzoeke van de Heer G. R. A. Meijer te De Rijp in „Het Rijper Wapen", Oosteinde 126 te De Rijp om contant geld in het openbaar verkopen: w.o. 1- en 2-persoons ledi kanten met toebehoren, was tafels, eetservies, ameuble ment (rood bekleed), tuin- ameublement met tuinpara sol, tafels, divan, overgordij nen, glas- en aardewerk enz. Te bezichtigen Woensdag 17 Augustus 1949 in het ver kooplokaal van 35 uur. Vacantie BODE SMIT Maandag 15 Aug. Uitgeleend een gelieve terug te be zorgen bij den Heer C. Woestenburg Rechtestraat 16 De Rijp Eindelijk is onze baby-afdeling gereed en wij zullen deze afdeling noemen: In dit paradijs zullen de a.s. moedertjes naar hartelust hun keus kunnen doen. De nieuwste wiegen zijn gearriveerd, en ook commodes, boxen, kinderstoelen, kinderledikantjes met en zonder piek, enz. enz. Een aparte kamer staat gereed om zonder dat U wordt gestoord te worden geholpen. Laat U inschrijven voor Uw baby-uitzet en alles zal van A tot Z worden geleverd. Geen gezoek meer, geen geloop meer, U kunt rustig thuis blijven en Uw uitzet zal er uitzien als van een Koningin. Ook maken wij Uw oude wieg weer op. Daar zal U ver steld van staan, wat voor 'n lief modelletje daar weer uitgetoverd zal worden. En dan nog een nieuwtje: Vanaf vandaag verhuren wij REISWIEGJES! Geen gedrang meer in de bussen, geen gezoek meer bij familie, om wagen, wiegje of wat meer* Profiteert hiervan! Beziet de Etalage Geniet van al dat moois. Een roep zal er dan zijnVoor Uw Baby-uitzet naar het Baby-paradijs! NU OOK TELEFONISCH AANGESLOTEN ONDER No. 75. voorheen GEBR. ZURLOHE DE R IJ P Vrijdag 12 Aug. n.m. 2 uur OPENT Korsten eert speciaalzaak in Koek- Chocolade en Suikerwerken Hoek Padjedijk - Kaasmarkt - Purmerend Wij nodigen U beleefd uit tot een bezoek

Rijper Courant | 1949 | | pagina 4