Het landbouwhuis geopend Denemarken en Zweden onder de ioupe Bokkenverordeniiig N.-Holland G.J.Hoogcarspel, Beemster Telef. 10, Gironr. 470889 Advertentieprijs: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis No. 1798 Vrijdag 19 Augustus 1949 39e Jaargang Jlifotc Cowxmt voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken 4 bonnement sprij s: 75 Cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags Samenwerking en gezond verstand Brachten dit landbouwhuis tot stand Weest welkom in dit boerenhuis Komt vaak terug, gevoelt U thuis 1945. Vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw. Rondvraag. U heer Geijtenbeek Mijnheer de Voorzitter, geachte vergadering, ik heb een idee, en zou, dat gaarne realiteit zien worden. Wij hebben hier nodig een .Landbouwhuis" hier in het centrum van een groot land bouw district is dat onmisbaar De heer Geytenbeek, directeur van de Landbouwschool kan tevreden zijn. Zijn idee is realiteit geworden. Er is een Landbouwhuis, en het staat midden in het centrum. Zaterdagmiddag is het officieel geopend. Hoe is dat zo vlug tot stand geko men? Wel toen de heer Geijtenbeek zijn idee naar voren bracht op die bewuste vergadering en de verwezenlijking daar van bepleitte, was er één onder zijn ge hoor, die de grote waarde en nood zakelijkheid van dit plan in zag. Het was een man, die zijn sporen als voor vechter voor de boerenbelangen in het algemeen reeds lang had verdiend. Aris de Haan, voorzitter van de af deling Beemster, was dadelijk bereid om met woord en in geschrift er voor te werken. Onvermoeid Onvermoeid heeft hij al zijn werk kracht in dienst gesteld om tot het nu bereikte resultaat te komen. Natuur lijk was de tegenwoordige tijd met haar administratieve rompslomp, land- en tuinbouwvoorlichting, enz.een goede medewerkster, die de behoefte aan een gebouw waar al die diensten ondergebracht konden worden, onder streept, maar een zeer groot deel van het succes is te danken aan het onver moeide pogen van de heer de Haan. De heer Geijtenbeek opperde het plan. De heer De Haan legde de grond slag tot verwerkelijking. Boeren, tuin ders, akkerbouwers, middenstanders enz., zorgden, dat het geld er kwam. Architect Koning maakte de tekening, gebrs. De Vries voerden de verbouwing uit. De voorzitter van de stichting „Het Landbouwhuis" de heer A. de Haan opende 13 Augustus 1949 offi cieel in Purmerend hetLandbouwhuis en de burgemeester van Purmerend, de heer Kooiman verrichtte de tradi tionele handeling van het doorknippen van het lint. En daarmede was de cirkel der gebeurtenissen gesloten. in 1945 naar voren gebracht, nu reeds volkomen in vervulling is gegaan. Ook een woord van dank sprak de voorzitter tot de architect Koning en de heren De Vries, die het huis aan de Breedstraat, eertijds kledingmagazijn van de fa. Wiebols op zo'n keurige wijze en tot aller tevredenheid hadden opgeleverd. Met de hoop uitsprekende, dat het Landbouwhuis een blijvende plaats zou innemen in de harten van velen, eindigde de voorzitter de openingsrede. Burgemeester spreekt Burgemeester Kooiman, het woord nemende, feliciteerde het bestuur van het Landbouwhuis. Men heeft met de stichting van het Landbouwhuis de gemeente veel werk uit de handen ge nomen. Als marktstad ep als landbouw centrum heeft de gemeente Purmerend veel belangen te verzorgen. Maar niet alle belangen kunnen volledig verzorgd worden omdat de financiële positie dit niet toelaat. Het gemeentebestuur was overtuigd van de noodzakelijkheid en de wenselijkheid, dat hier een Land bouwhuis moest komen. Het belang van de gehele landbouwende bevolking was daarmede gediend. Het stemde het gemeentebestuur dan ook tot grote voldoening, dat het ijverig pogen van het bestuur van het Landbouwhuis tot een volledig succes heeft geleid. Belangstelling Belangstelling? Ja, die was er Za terdagmiddag m de Doelen, waar de opening zou plaats vinden te over. Het gemeentebestuur van Purmer end was vertegenwoordigd door burge meester Kooiman, de beide wethouders en de gemeentesecretaris. Verder waren aanwezig de burgemeesters Van Baar van Eaam-Volendam, Purrner van Ilpendam, Dalenberg van De Rijp- Graft, Steert van Oosthuizen en Voster van Jisp. Voorts vertegenwoordigers van de Grond- en Pachtkamer, de Stichting voor de Landbouw, de Coöp. Vee-afzet, het Boekhoudbureau van ae L.T.B. te Haarlem, de Hollandse Mij. van Landbouw, de Afslagvereniging ,,P. B. en O.", verscheidene Boeren leenbanken en landbouworganisaties, het Comité Purmerend-Marktstad en van de Bond van Plattelandsvrouwen. Ook de Prov. Voedselcommissaris, de heer Joh. v. d. Veer was aanwezig. Bericht van verhindering hadden o.m. gezonden de Rijksveeteeltconsulent Ir. De Vries, de Cultuurtechnische dienst en de burgemeesters van de Beemster, Broek in Waterland en Monnikendam. Na de opening door de voorzitter, waarbij spr. een terugblik wierp op de moeilijkheden, die overwonnen moesten worden voor men tot een definitief resultaat was gekomen, betuigde hij zijn dank voor de grote medewerking, die hij had ondervonden van gemeente wege, de verschillende instanties en van particuliere zijde. Speciaal vestigde hij de aandacht er op, dat het de heer Geijtenbeek is ge weest, die de stoot heeft gegeven tot stichting van het Landbouwhuis. De heer Geijtenbeek heeft in de jaren, dat hij als directeur der Landbouwschool werkzaam was, niet alleen voor zijn leerlingen gestreden, maar ook voor de belangen van de landbouw in het alge meen. Ook voor hem zal het een grote voldoening zijn, dat het plan door hem Meerdere sprekers Rijkslandbouwconsulent Ir. Hart man, sprekende namens de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, wenste het bestuur geluk met de tot standkoming van het Landbouwhuis. Waar het eerst de bedoeling was het voorlichtings bureau in Alkmaar te stichten, bleek bij nadere bestudering Purmerend als centrum der landbouw de voorkeur te verdienen. Deze keuze is alleszins ge rechtvaardigd. Purmerend is het cen trum en in het Landbouwhuis komen alle draden van belangen der landbouw- stand te zaam. De tijdsomstandig heden brengen mee, dat 'er behoefte is aan voorlichting. Voorlichting op land- bouwtechnisch gebied is gebiedende eis, wil men staande blijven in de moeilijke tijden die komen. Spr. hoopte, dat door het Landbouw huis er een goede samenwerking zal worden verkregen tussen de agrarische bevolking van'de omgeving en tussen Purmerend, dan kan het niet uitblijven, dat de wederzijdse belangen daarmede gediend worden. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heer Joh. v. d. Veer Provinciaal Voedselcommissaris van Noord-Holland, de heer J. Plas de plaatselijke bureauhouder, tevens secre taris van de stichting Landbouwhuis. De heer Van Ammers, secretaris van het Landbouwhuis te Alkmaar; de heer Olivier namens de Holl. Mij. van Landbouw; Mr. J. Lieuwen, namens comité Purmerend-Marktstad,; ver tegenwoordiger namens de Coöp. Vee- afzet; mevr. Visser-Brommersma, na mens afd. Beemster, Wijde-Wormer, Beets, Warder, Edam, Purmer, Kwa- dijk-Middelie en Starnraeer en om streken van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Als blijk van waardering en mede leven, bood zij namens de afdelingen een tafelkleed aan voor de bestuurs kamer. Het roer in handen De heer K. Hoogetoom hield nog een korte rede, waarin hij de boerenstand opwekte zelf de richting te bepalen, die zij wenste te gaan, samenwerking met de bestudeerden is nodig, want kennis is macht, maar zelf het roer in handen houden. Wij hebben elkander nodig. Want zonder een gezonde boerenstand, kan geen land zich op de duur hand haven, noch in oorlogs, noch in vredes tijd. Spr. hoopte, dat het Landbouwhuis voor de organisaties en voor de boeren een steunpunt en een plaats van samen komst zal zijn. Slotwoord De heer De Haan sprak het slot woord. In deze verwarde wereld, waar de machten van dictatuur en demo cratie op elkander botsen, zullen wij ons slechts kunnen handhaven door onze ganse werkkracht te stellen in dienst der gemeenschap. Hierbij kan de West-Europese agrarische bevolking een belangrijke rol spelen. Vervolgens dankte hij allen, die aan de totstandkoming van het Landbouw huis hadden meegewerkt en ook hen, die van hun belangstelling blijk hebben gegeven. Lint doorgeknipt Hierna begaf het gezelschap zich naar de Breedstraat waar burgemeester Kooiman onder grote belangstelling van de zijde der burgers, het lint door knipte, dat de toegang tot het gebouw afsloot. Talrijke bloemstukkeu hadden de hal in een bloemenhof herschapen. In har monie met de architectuur van de hal is het prachtig verlichting-ornament (geschonken door comité Marktstad). Boven de binneningang is een elec- trische klok gemonteerd (geschonken door liet gemeentebestuur van Pur merend). Links en rechts van de ingang zijn de kantoren van de boerenleenbanken van Monnikendam en Broek in Water land, en de boekhoud bureau's van de Holl. Mij. van Landbouw en de L.T.B. Daar achter de grote kantoorruimte voor de plaatselijke bureauhouders. De gehele eerste verdieping is in gebruik van Landbouwvoorlichting. Dit is het domein van de heer Hartman met zijn staf van medewerkers. De tweede ver dieping heeft nog geen bestemming, hoe wei het bestuur reeds meerdere aanvragen er naar heeft gehad. De zolder wordt gebruikt als archief. Het is een prachtig en doelmatig in gericht pand. Een aanwinst voor de Douwstand in het algemeen, maar ook voor Purmerend als landbouwcentrum. ZONDAGSDIENST ARTSEN M.-BeemsterDe Rijp Zondag 21 Augustus dokter J. G. Beunders. Wat door Gedeputeerde Staten is vastgesteld De Gedeputeerde Staten van Noord-Holland doen te weten, dat door de Staten dier Provincie, in hunne vergade ring van 8 Maart 1949 is vastgesteld hetgeen volgt: De Staten der provincie Noord- Holland Gezien de voordracht van Gedepu teerde Staten, Besluiten: Vast te stellen de navolgende ver ordening op het houden van bokken in de provincie Noord-Holland: Artikel 1. 1. Behoudens het bepaalde in het volgende lid is het verboden in de provincie Noord-Holland bokken, ouder dan een maand, te houden. 2. Het verbod geldt niet: a. ten aanzien van gecastreer de bokken; b. ten aanzien van bokken, welke voorzien zijn van een linker- en rechter oormerk, aangebracht door of vanwe ge een der provinciale gei- tenfokverenigngen of bon den van geitenfokvereni- gingen in Nederland, mits de houder een bewijsstuk kan overleggen, afgegeven door een provinciale vereni ging of bond als boven be doeld, dat de daarbij betrok ken bok voor de fokkerij is De heer Hogetoorn vertelt over zijn reis BEEMSTER. Op de jaarvergadering van „De Zuivelfabriek" „De Tijd", ge houden 13 Augustus j.1. in het „Heren huis", heeft de voorzitter de heer K. Hogetoorn Dz., een lezing gehouden over zijn reis naar Denemarken Zweden. Als lid van een delegatie van 29 per sonen, die in verband met het j.1. ge houden internationaal zuivelcongres te Stockholm aan een daar gedaan ver zoek om verschillende zuivelbedrijven in bovengenoemde landen eens te be zoeken, behoorde ook de heer Hoge toorn, voorzitter van de Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, be stuurslid van de F.N.Z., tezamen met de heren C. Berkhout en H. H. Koster tot de genodigden. De indrukken opgedaan op de reis waren ten opzichte van de Duitse ste den niet opwekkend. Puinhopen zijn lelijke dingen. Denemarken Denemarken is een welvarend land. Heeft in het algemeen veel overeen komst met ons land. Landbouw, vee teelt en akkerbouw, nemen een zeer grote plaats in in het economische leven. De belangstelling der delegatie richtte zich voornamelijk op genoemde be drijven, maar het meest op de zuivel bereiding. Zijn de Denen hierin onze meesters, of kunnen zij van ons wat leren Ronduit gezegdhet viel niet mee in Denemarken. Bewerking en eindproduct waren onder de 'maat. Speciaal de kaas kon geen goedkeuring krijgen. Dit produkt maken ze hier beter. Wat de wijze van bewerking aan gaat, ook dat punt was volgens spreker aanvechtbaar. Dan konden onze mo derne zuivelbedrijven tot voorbeeld strekken. Zweden In Zweden aangekomen, moesten wij een deel van onze trots prijs geven. Er- bestaat een uitdrukking: ,,Het uit ver koren volk". Momenteel kan het Zweedse volk gerust op deze naam aan spraak maken. Zo gauw men de voet op Zweedse bodem zet, weet men: dit is een welvarend land. De woningen zijn er ruim en geriefelijk, van alle ge makken voorzien. Bijna in ieder huis is een badinrichting. Door dat de elec- trische energie goedkoop is, wordt er op ieder gebied een ruim gebruik van gemaakt. Op zuivelgebied viel er voor ons in tegenstelling met Denemarken wel wat te leren. Gelijk bij ons hebben de Zwe den ook te kampen met het arbeiders vraagstuk. En gelijk hier probeert men door mechanisering van het bedrijf dit probleem op te lossen. Welnu in Zweden heeft men speciaal in de zuivelindustrie het ver gebracht. Ten eerste zijn het zeer grote bedrijven. Ieder bedrijf is gespecialiseerd in een of ander produktT Kaas, boter, joghurt enz. Dit is mogelijk, omdat 95% van de zuivelindustrie coöperatief werkt. Daardoor is het ook mogelijk geworden, dat de mechanisatie op de meest nut tige wijze aangewend kan worden, om dat men met een enkel produkt heeft te maken. De aanvoer van melk aan de fabriek, met de auto', is het begin van een serie handelingen, waar maar zeer weinig mensen aan te pas komen. Het grootste gedeelte der bewerkingen gaat geheel automatisch. Met de bussen is het al hetzelfde. Ook hier het lopende band systeem. De bewerking der kaas ge schiedt op dezelfde wijzen. In geweldige koellokalen op hangende verschuifbare stellingen, gebeuren de onderhouds werkzaamheden, alles automatisch. Electriciteit is ook hier de dominerende energie voor de verschillende werktuigen en machines. Het eindprodukt wat de fabrieken afleverden, was van prima kwaliteit. De kaas b.v., die de Hollanders in Denemarken niet beliefden werd in Zweden smakelijk gegeten. goedgekeurd, alsmede een bewijsstuk, afgegeven door de Vereniging tot verbete ring van het geitenras in Noord-Holland, dat hij door deze vereniging is aangewe zen als bevoegd om de be doelde bok ter dekking be schikbaar te houden; een en ander met dien verstande, dat vóór 1 October van enig jaar de in dat zelfde jaar geboren bokken uitsluitend van 'n linkeroormerk behoe ven te zijn voorzien, c. voorzover Gedep. Staten ontheffing daarvan hebben verleend, eventueel onder door hen daaraan verbon den voorwaarden. Artikel 2. Hij, die een der voorwaarden, ver bonden aan een hem op grond van artikel 1, onder c, verleende onthef fing niet nakomt, wordt voor de toe passing van deze verordening geacht zonder ontheffing te hebben gehan deld. Artikel 3. Hij, die het in artikel 1, eerste lid, gestelde verbod overtreedt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste twaalf dagen of met een geld boete van ten hoogste vijf en zeven tig gulden. De bok, waarmede, de overtreding is gepleegd, kan, voor zover hij de veroordeelde behoort, veibeurd worden verklaard. BIJZONDERE VANGST DE RIJP. De vissers Molenaar en Proske hadden een dezer dagen een bijzondere vangst. Bij het ophalen van hun vislijnen was het geen pa ling maar een Fuut die ze gevangen hadden, 't Haakje zat in de snavel; losgemaakt en daar ging vrined Fuut de vrijheid weer tegemoet. Op zeer hoog plan In Zweden staat de zuivelindustrie op een zeer hoog plan. Grote fabrieken met de modernste machines en werk tuigen, verwerkingen der produkten onder de gunstigste veoorwaarden. Kort om hier viel voor de bezoekers veel te waarderen en te leren. Ook op organi satiegebied is Zweden niet achterlijk. Het coöperatiewezen is er sterk ont wikkeld. Als bijzonderheid vermeldde spr. nog, dat de melkvoorziening voor Stockholm gebeurd uit een gebied met een straal van 200 km. Ook was het hem opgevallen, dat er in de fabrieken veel gebruik werd gemaakt van roest vrij staal, materiaal, dat hier zeer kost baar is, werd daar zelfs gebruikt voor alle doeleinden. Men had, besloot de spreker, een prachtige en leerzame excursie gehad. In verband met wat de spreker ver telde over de technische ontwikkeling van de Zweedse zuivelindustrie, had het aanbeveling verdiend, om ook enige leiders van onze zuivelfabrieken aan de delegatie toe te voegen, omdat die in de eerste plaats de waarde en de mogelijkheden van een technische vinding kunnen beoordelen. Terug uit Zwitserland BEEMSTER. Tien dagen in een andere wereld. Tien dagen in het land waar alles zo heel anders is als in ons lage landje aan de zee. Waar machtige bergketens de met sneeuwbedekte toppen tot in de wol ken heffen. Waar men trekt langs diepe ravijnen en één misstap het einde kan betekenen. Waar in dui zelingwekkende vaart de skiërs langs de sneeuwhellingen naar beneden sui zen. Diepblauwe meren en bruisende bergstromen. Waar het hart van iedere camera-mens opengaat als hij de schoonheid van dat grootse panorama van een berglandschap aanschouwt. Om het even of dat nu is de grimmige witte eenzaam heid van een gletser, de liefelijke aanblik van een dal of het kleuren spel van de ondergaande zon of het rotsenplateau. Indrukken en herinneringen Terug uit Zwitserland. Tien on vergetelijke dagen doorgebracht in een gastvrij land. Teruggekeerd met een schat van indrukken en herinne ringen. Straks als de Purmerenders, Beem- sterlingen, Rijpers, Noordeinders, Schermerhornders weer zijn terugge keerd in de dingen van alle dagen, dan zullen hun gedachten vaak te rug gaan naar de tien Zwitserse da gen naar de vreugde de blijdschap en de bewondering. En met dankbaar heid zullen zij gedenken dat ze dit hebben meegemaakt. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen voor werkkleding H 17 en L 17 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bon nen H 17 kan men kopen: een over all, of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 17 kan men kopen: een werkbroek of werk jas je van keper, drill, satijn, Bea- verteen, Engels leer, manchester, of pillow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 t.m. H 16 en L. 13 t.m. L 16 bleven voorlopig geldig. Voor de politie van New York is een speciale alarmtoestand afge kondigd in Vehband met een staking van 600 particuliere detectives die tot taak hebben banken, en juwe liers- en bontzaken te bewaken. Da detectives eisen hogere lonen.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1