Austraalnegers het oudste en primitiefste volk ter wereld Reizen en trekken Ze aten hun eigen kinderen, maar wisten het niet Attentie! de slagers gesloten In Amsterdamse haven wordtweer Djati-hout gelost PRIMA OVERTREK k.. Mengmargarine Oud-Hollandse Bakkerij no. 73 4 (Van onze Australische correspondent) TIET VOORSTEL van de bekende Australische oud-zwemkampioen Sir Frank Beaurepair, oud-burgemeester van Melbourne en actief lid van het Olympisch Comité 1956, om tijdens de over zeven jaar te Melbourne te houden Olympiade de Austraalnegers het Olympisch vuur dwars door het vijfde werelddeel te doen dragen, heeft een storm van protest doen opwaaien. Men deed er beter aan, zo zeiden de tegenstanders, om de wereld te laten zien hoe men het lot van deze be volkingsgroep verbeterde, dan om hen als museumstukken aan de vreemdelingen te vertonen. Nog enkele reservaten in Noord-Australië Verboden voor blanken Ook voor de verfilming van de in het binnenland van Australië spelende grote film .Bittere Bronnen" uit de wildernis gehaalde Austraalnegers, die thans weer langs de spoorlijn door de Grote Australische woestijn lopen te bedelen, hebben de nodige belangstel ling van de zijde van de pers ontvan gen. Een grote expeditie, samengesteld door het Australische Departement van Voorlichting, de National Geographic Society of Amerika en het Smithonian Instituut te Washington, is zojuist na zeven maanden uit de wildernissen van het tropische Arnhem-land en de eilanden in de golf van Carpenteria teruggekeerd met een schat van ge gevens over de nog zo weinig bekende nomaden stammen. En het is wel een wonderlijke samenloop van omstandig heden, dat juist midden in deze golf van hernieuwde belangstelling voor ,,het oudste en primitiefste volk ter wereld" een groot zanger onder de Austraalnegers ontdekt werd een man die nu in Amerika verder zal gaan studeren en van wie men alles ver wacht. Wanneer men in de pers deze zanger ziet afgebeeld in rok ter ge legenheid van zijn huwelijk met een blanke Australische in een Pro testantse kerk te Melbourne, dan wrijft men zich toch wel even de ogei. uit. Vooral wanneer men be seft, dat zijn vader misschien nog met de boemerang het vreemde houten wapen dat bij de werper terugkeert wanneer het doel is ge mist in de uitgestrekte wilder nissen van het vijfde werelddeel op kangeroes jaagt. Foute naam Het vreemde, zwarte volkje van Australië verdient zeker alle aandacht, die het thans begint te genieten. De naam Austraalnegers is helemaal fout, want ook al zijn ze zwart, ze hebben niets met het negerras uitstaande. In Australië heten ze dan ook gewoon Aborigines afgekort Abos hetgeen zoveel als ..oorspronkelijke" of inboor ling" betekent. Het zijn de wilde no maden, die de eerste blanke kolonisten er aantroffen, en die in de grijze oud heid via Indonesië vanuit het Indische sub-continent moeten zijn komen af zakken. Het is volkomen onjuist om te bewe ren, dat de blanken hen hun grond heb ben afgenomen. Want zij staken nooit een enkele spade in de grond of zetten ook maar één steen op de andere. Het is even onjuist om hun onbekendheid met materiële hulpmiddelen als de hoogste (of laagste) vorm van primitief heid te bestempelen. De Aborigines heb ben integendeel een zeer belangwekkende cultuur, ten nauwste verbonden met hun zich in allerlei vormen van totem isme uitend geestelijk leven. Hun stam- en familieverband is uiterst gecompli ceerd en vernuftig, terwijl zich in alles een diep kunstzinnig gevoel uit. Aan de cultus en ritualiën van de verschillende stammen zijn hele ge leerde boeken gewijd, en men weet er per slot van rekening nog maar heel weinig van. Een Austraalneger zal over wat hem heilig is slechts in uit zonderingsgevallen met een vreemde spreken, en het is heel moeilijk zich toegang te verschaffen tot hun reli gieuze feesten. Geen kinderliefde Algemeen bekend Is, dat het stam verband ten nauwste samenhangt met het wezen van verschillende dieren. In sommige streken is het verband tussen het huwelijksleven en de geboorte der kinderen onbekend. De jonge man heeft tijdens zijn inwijding het „tehuis der zielen" Ieren openen, en daarom is het dan ook heel natuurlijk voor hem, dat hij kinderen krijgt.Liefde voor de kin deren bestaat niet. Wanneer de spoeling te dun wordt dus wanneer er te wei nig wild en knollen te vinden zijn slacht men de kinderen af. Het familie verband is zo gecompliceerd, dat een grijsaard rustig zal vertellen, dat de een of andere baby zijn grootvader is. Wanneer een welmenende zendeling hem erop zou wijzen, dat hij niet zo moet liegen, zou hij allerminst begrij pen waar het allemaal om gaat Deze weerloze nomaden hebben in de eerste decennia van de blanke kolonf- satie natuurlijk veel te verduren gehad. Van de tegen het einde der 18e eeuw naar schatting 300.000 inboorlingen hebben velen er het loodje bij gelegd. Doch gedurende de laatste tientallen jaren is, dank zij de beschermende maatregelen van regeringszijde het ge boortecijfer in verschillende gebieden weer aan het stijgen. Vond men anderhalve eeuw geleden de inboorlingen overal over het wereld deel verspreid, thans houden de meeste van de 50.000 volbloed Au straalnegers en van de 25.000 half bloeden zich in het warme Noorden op in de nog bijna geheel onont gonnen „Northern Territories", ir Arnhem-land en op de eilanden ten Noorden van Australië. Daar vindt men, in de reservaten waar geen enkele blanke behalve politie en ambtenaren mag komen, de stam men nog precies zoals zij eeuwen ge leden waren. Alleen krijgen zij in ver schillende reservaten extra rantsoenen, zodat zij hun kinderen niet behoeven te doden. Sterke mensen Daar in het Noorden zijn de in boorlingen grote, sterke mensen. De exemplaren die de blanke bede lend langs de spoorweg in de woes tijn of in de buurt van de missies en de grote schapenfokkerijen aan treft, zijn meestal niet de beste voor beelden. De Aborigines, die zich los hebben gemaakt van het leven van hun stam en van de strikte voor schriften die hieraan verbonden zijn, leven in nederzettingen of werken op de grote veefokkerijen hier „stations" genoemd. Het zijn weergaloze spoorzoekers en cowboys. Aan de blanken is het ten strengste verboden hen alcohol te verstrekken. Eerst de laatste tijd is men gevor derd met de plannen om deze zo ver van de Westerse beschaving staanden op te voeden tot volledige staatsburgers aan wie men ook alle burgerrechten kan verstrekken. En hierbij heeft men op het gebied van muziek en schilder kunst grote talenten onder hen ont dekt. Het is alleen jammer, dat de mensen in de nederzettingen gauw ge neigd zijn om hun kunstzinnige gaven te wijden aan de massa-productie van goedkope souvenira*» DE VISCLUB „VISLUST" OP DE 1SVANGST. WEST-GRAFTDIJK. Zondagmor gen 14 Aug. om zes uur vertrokken de leden van de West-Graftdijker visvereniging „Vislust" er op uit voor haar tweede wedstrijd in dit seizoen. Men ging ditmaal niet ver van huis want achter „West" hield men al weer halt en daar gingen de hen gels in het zilte nat van het N.- HollandskanaaL Er werd over het algemeen wei nig gevangen en van 'bovenmaatse vis was in het geheel geen spra ken. Toen men na vijf half uren de ging men naar het café van de den ging men naar het café van de |J(j Ga Tui jn en de Wind ni- Na de puntentelling was de uitslag ais volgt en hierin zien we dat de öreer Wit nu eens niet nummer één werd. Hij werd verdrongen door de heer P. Sterk. 1. P. S:erk (82), 2. H. Wit (60), 3. K. Tenty (47), 4. v. Straten (40), 5. H. Hooyberg (36), 6. J. Stigter (24), 7. H. Altman (16), 8. K. Meurs (16), 9. N. Kos (11), 10. B. Velthuis (8). Zoals gezegd was er in de gehele wedstrijd geen boven-maatse vis ge vangen zodat de gebruikelijke vis- verkoop ter versteviging van de kas achterwege moest blijven. Nadat allen 'hun prijs in ontvangst hadden genomen ging men weer huiswaartsen tot de volgende wedstrijd. P.V. -De Reisduif" Hoofdprijs (theepot) voor J. Wit Bovengenoemde vereniging hield Zondag j.1. een wedvlucht met jonge duiven vanuit Mons, afstand 242 km, welke vlucht een zeer traag verloop had, en de duiven kwamen dan ook onregelmatig. Om 11 uur 12 min. en 9 sec. was het secretaris J. Wit die de eerste „pakte" en hierbij le in de vereni ging werd en winnaar van de thee pot. De éérste 10 prijzen luiden als volgt: 1. J. Wit, W.-Graftdijk; 2. J. Sassen, De Rijp; 3. C. Boots, Beem- ster; 4. J. Sassen; 5. J. Wit; 6. C. Boots; 7. P. Ritero, De Rijp; 8. Jb. Spekken, Beemster; 9. J. Sassen; 10. P. Ritero. A.s. Zondag een wedvlucht vanuit Quévrain, afstand 252 km. De kilo meters gaan dus weer tellen en zul len de beste duiven zich onderschei den. Jammer dat vele vogels zo met de rui te kampen hebben, vooral de slagpennen en de oren dienen goed voorzien te zijn vooral met de N.-W. wind van Zondag. PREDIKBEURTEN ZONDAG 21 AUG. 1949 DE RIJP Ned. Herv. Kerk zie Graft. Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur ds. Keurling. Evaing. Luith. Kerk Geen opgave. Geref. Gem. v.m. 10 eai n.m. 2.30 uur Dienst. Maandag 22 Aug. Geref. Gem. n.m. 7.30 uur ds. Van den Berg van Utrecht. GRAFT Ned. Herv. Kerk n.m. 2.30 uur H. U. Albertz van Groot-Schermer. NOORDEINDE Doopsgez. Gem. Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ned. Herv. Kerk Geen dienst. WEST-GRAFTDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur cand. Brouwer. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk n.m. 7.30 uur H. U. Albertz. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur H. U. Albertz. STOMPETOREN Ned. Herv. Kerk zie Zuid-Scher mer. ZUII) SCHERMER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. F. Keja. OOSTHUIZEN Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. ETERSHEIM. Zondag 2 uur M. J. Faber. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk zie Zuid-Scher mer. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Leendertz. Geref. Kerk Geen opgave ontvan gen. MIDDEN-BEEMSTER Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Oldeman. ZUID-OOST-BEEMSTER Ned. Herv. Kerk n.m. 7.30 uur ds. Keja van Stompetoren. BEEMSTER Doopsgez. Gem. Geen dienst. PURMEREND Doopsgez. Gem. v.m. 10 uur da. A, Leistra. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur ds. B. A. Veneman. Evang. Luth. Gem. v.m. 10 uur ds. H. J. A. Haan. Ger. Gean. v.m. 10 uur en n.m. 5 uur Ds. A. A. v. d. Leer. ZONDAGSDIENST ARTSEN Z.O. Deemster, Dr. H. K. Hart man, Herengracht 7, Tel. 125. APOTHEEK Th. de Vries, Hoogstraat 4, Tel. 144. Maandag en Dinsdag a.s. zijn in Midden-Beemster Verdient U boven de in-j komengrens van het Zie-: kenfonds en kunt U daar; dus geen lid van blijven Wij kunnen U tegen alle. risico's op dat gebiedj verzekeren. Assurantiekantoor heer J. Schoorv waar de prijsuitrei king plaats vond. Foor het eerst na de oorloe; Een zending van 3500 m3 uit Oost-Java Breedstraat 31, Purmerend. Tel. 159 (Na 6 uur Tel. 2138 Zaandam) Japanners verwaarloosden aanplant (Eigen bericht). OP HET OGENBLIK wordt voor het eerst sedert de bevrijding weer een grote partij djatihout ge lost, aangevoerd door het m.s. „Roe- biali" en afkomstig van Oost-Java. Het maakt deel uit van een zending van 3500 M3., die nog dit najaar in haar geheel moet aankomen. Een der duurste en tegelijkertijd duur zaamste tropische houtsoorten komt hierdoor weer op de Amsterdamse markt. Er is vooral in de chemische industrie vraag naar deze licht-goud- bruine houtsoort; het is de enige, waarvan vaten kuimen worden ge- maak', die niet door zuren worden aangetast en bovendien niet gaan kieren. Djatihout, dat voor de oorlog een waarde had van ongeveer duizend gulden per M3. de na-oorlogse prijs schommelt nog komt voor in Birma. Thadand en Indonesië en wel in hoofdzaak op Java. De djatibossen, die staatsdomein zijn, beslaan daar een oppervlakte van 824.000 ha., d.i. zeventien maal de Noord-Oostpolder; zij leveren jaarlijks 300.000 M3. hout, dat voor de handel geschikt is. Tege lijkertijd valt er dan nog eenzelfde hoeveelheid brand- en dunningshout af. Vroeger werd jaarlijks een 12.000 M3 naar Nederland verscheept; het merendeel werd en wordt ook nu nog ter plaatse gebruikt als bouwmate riaal en voor de vervaardiging van kunstzinnige meubelen. Aangeplant Djatihout wordt niet in de eerste plaats in de oerwouden gezocht, maar aangeplant en opgekweekt. Het is 'n cultuurproduct; de cultuur ervan is vermoedelijk al heel wat ouder dan het Nederlands gezag in de tropen. In 1930 werden de djati- bossen staatsbezit, maar het zou nog een halve eeuw duren voor men de juiste cultuurvorm gevonden had. Maar sedert 1880 weet men het dan tenminste. Er wordt nu jaarlijks ruim een procent weggekapt; meer niet, want djatihout moet 90 jaar groeien voor het kaprijp is. Het kappen wordt voorafgegaan door het z.g. ringen; dat bestaat uit het wegsnij den van een ring uit de bast, ten gevolge waarvan de boom sterft. Dit pleegt men te doen terstond na een natte moesson. De dorre boom wordt dan winddroog nog voor hij gekapt is. Bij de meeste houtsoorten zou rotting optreden bij deze behandeling, of hermieten zouden er zich op werpen, maar djati wordt niet aangetast. Na het kappen wordt het naar de havens vervoerd. In de djatibossen op Java ligt 2928 km spoor, dat uitsluitend voor het houtvervoer dient. Verwaarloosd De Japanners, die gedurende de bezetting van Zuid-Oost-Azië alle djatibossen ter wereld onder hun be reik hadden, wisten niet goed raad met dit product; zij hebben de hout opstand alleen maar verwaarloosd. De schade is derhalve niet groot. Van de 120 millioen ha. bossen op de Indonesische eilanden is het djati areaal, ofschoon betrekkelijk klein, zeer belangrijk; het levert aanzien lijke inkomsten voor de staat op. Djatihout ontleent zijn waarde niet alleen aan zijn hardheid en zijn fraaie klem*, maar vooral aan het feit, dat het fosforzure kaïk en olie bevat. Het eerste betekent grote duurzaamheid en het tweede, dat het geen metalen aantast noch door me talen wordt aangetast. Vandaar, dat het vaak voor het maken van scheepsdekken wordt gebruikt. Een goed voorbeeld van de duurzaamheid levert de Engelse oorlogsbodem „Cornwall", die 140 jaar geleden in de Theemsmonding gezonken is. Dit geheel uit djatihout „teak" zeggen de Engelsen vervaardigde schip wordt nu geborgen en verzaagd tot. parketvloeren. De waarde van het hout is f hoegenaamd niet op achter uitgegaan. Dat het allerbeste djati hout uit de buurt van Rembang komt, wordt verklaard door het feit, dat daar de grond kalkarm is, zodat het bos er langzaam groeit, waardoor de hardheid van het hout toeneemt. (Nadruk verboden) Ik kom om wat losse onderdelen voor mijn vrouw d'r jurk, zij de monteur Het lijstje zag er als volgt uit: „Twin" schoudervulling Een vierkante kraag Smal zwart bandfluweel Een witte ceintuur 5 M Biasband 6 Witte knopen Sous-bras Rolletje machinegaren Simon de Wit, v.h. Gebr. Zürlohe, De Rijp Telefoon 75 MAAT- C0RSETTEN vanaf fl. 31.- BUSTEHOUDERS fl. 4.95 Corsetlère Mevr. J. Affourtit is aanwezig te: DE RIJP, p./a. Manufactu- renmagazijn „De Kleine Bij enkorf", Rechtestraat 61, Maandagmiddag. DRAAGT Het is nu nog tijd om Uw Gewatteerde Dekens op te laten knappen Wij hebben daarvoor. Breng ze bij ons en U krijgt ze als nieuw terug. SIMON DE WIT v.h. Gebr. Zürlohe DE RIJP TEL. 75 Allen, die meegewerkt hebben en belangstelling hebben getoond, bij de opening van onze zeggen wij zeer hartelijk dank. Tevens delen wij belanghebbenden mede, dat de nummers 118 en 261 van de taarten nog niet afgehaald zijn. Wij zijn vanaf heden telefonisch aangesloten onder P. BAKKER Lzn.. MIDDEN-BEEMSTER

Rijper Courant | 1949 | | pagina 4