am •lom door J. D. van Exter^ Parochie De Rijp neemt afscheid van pastoor Coppens im Bloemenweelde in de „Eendracht" Vreemde bezoeker met buiten gewone capaciteiten DE RIJPER Hartelijke toespraken DE RIJP. Donderdagavond werd in de zaal van de heer C. Blokdijk gelegenheid gegeven om afscheid te nemen van de Z.E. Heer Pastoor H. F. Coppens, die met ingang van 3 September benoemd is tot pastoor van de parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart te Voorburg. Het was een verheugend feit, dat ondanks de onmogelijkheid om een dergelijke avond voldoende voor te bereiden, beide zangkoren bereid waren gevonden deze avond op een passende wijze te omlijsten. Het ge mengde zangkoor bracht delen ten gehore uit de op te voeren operette „Rose Marie", die voor een groot deel al was ingestudeerd. Sprekers. Afgewisseld door zangnummers van beide koren, spraken achtereen volgens de heren J. P. Poel namens het kerkbestuur, G. de Jopg namens de middenstand, G. J. Abels namens DR.EO., D. Blokdijk namens de toneelvereniging Benedictus XV, Dr. J. G. Wegdam als geneesheer van de parochie en namens de verenigin gen, waarbij hij een bestuursfunctie bekleedt en als vdiend, J. Wolkorte namens het onderwijzend personeel en de heer G. J. Visser namens de L.T.B- Verschillende sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van een cadeau of een toezegging daarvoor. De toneelvereniging b.v. kon wegens de korte tijd, welke /.ij tot haar beschikking hadden, niet klaar komen met haar cadeau, zij hadden gedacht over een schilder stuk, waarop kerk'en pastorie zal worden vastgelegd. De misdienaars boden bij monde van Pater Straathof hun cadeautje aan. Uit de verschillende toespraken kwamen duidelijk naar voren, de vele werkzaamheden die door de scheidende pastoor werden verricht en de grote plaats welke hij als gees telijk adviseur in het verenigings leven inneemt. Pastoor Coppens dankte hierna alle sprekers afzonderlijk, daarbij vooral tot uitdrukking brengende, de prettige manier waarop steeds werd samengewerkt. Bijzondere belang stelling had hij steeds voor Dreo, voor hen hoopte hij, dat zij nog eens zullen promoveren naar een hogere klasse. Wanneer dit zo zal zijn, dan gaat, de vlag in Voorburg uit, zo werd verzekerd. Zijn speciale troe telkinderen waren de beide zang verenigingen, het verheugde hem daarom zeer, dat juist deze vereni gingen hem deze avond hadden ver rast met hun medewerking. In dit verband werd de heer G. Hop, die een zo groot aandeel heeft gehad in de groei en de prestaties van deze verenigingen, door hem zeer harte lijk bedankt. Pastoor Coppens besloot zijn af scheidstoespraak met de verzekering dat de jaren dat hij in de parochie De Rijp heeft mogen werken, geluk kige jaren zijn geweest. Hij hoopte, dat allen nog eens om hem zullen denken en voor hem bidden, zodat ziin werk in zijn nieuwe parochie ook zal worden gezegend. Hierna werd door de in grote getale aanwe zige parochianen, allen persoonlijk met een handdruk afscheid genomen. Pastoor Holtkamp ingehaald Vrijd-gavond werd de nieuwe pa rochieherder, de Z.E. Heer Pastoor Holtkamp, door zijn parochieanen op eenvoudige wijze ingehaald. Te ongeveer kwart vóór zeven be gaf het kerkbestuur zich naar de rand van de parochie, op de vier sprong Wormerweg-Rijperweg in de Beomster, om de nieuwe pastoor, de Z.E. Heer C. P. M. Holtkamp, te ver welkomen. Toen de auto. waarin Pastoor Holt kamp was gezeten, aankwam, stapte de nieuwe herder over in de auto, waarin het kerkbestuur had plaats genomen, na eerst verwelkomd te •,ijn door de heer J. P. Poel. Bij de kerk hadden de welpen zich opge steld, die een erehaag vormde, ook hadden vele parochianen zich voor de kerk en pastorie opgesteld om ge tuigen te zijn van deze eerste officiële intrede. Voorafgegaan door de welpen en een twintigtal bruidjes trad de Z.E. Heer Pastoor Holtkamp vanuit de pastorie de kerk binnen, gevolgd door een aantal geestelijken en fami lie en onder het zingen van een spe ciaal voor deze gelegenheid geschre ven welkomstlied, op de wijs van Aan U, o Koning der Eeuwen. Door Pater Straathof werd het welkom toegeroepen en de nieuwe pastoor gefeliciteerd met zijn benoe ming in De Rijp- Hierna sprak de pastoor zijn paro chianen voor het eerst toe. De paro chie De Rijp was voor hem niet on bekend. Na zijn benoeming te Hage- vcld, 22 jaar geleden, toen hij de plaats innam van de Z.E. Heer Pas toor Boekhorst, die toen benoemd werd als pastoor te Den Rijp, heeft hij veel van de parochie gehoord. Pastoor Holtkamp was dan ook blij, dr hij nu als pastoor van De Rijp, mocht arbeiden aan het zielental van hen, van wie hij had gehoord, dat zij trouwe en volgzame parochianen waren. Des Zondags had tijdens de H. Mis de plechtige installatie plaats door de HoogEerw. deken van Pur- merend. EXCURSIE NAAR DE VOLKS HOGESCHOOL TE BERGEN. DE RJ TP-GRAFT. Dinsdag, 6 Sept. maakten 16 leden van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen afd. de Rijp- Graft een excursie naar de Volks hogeschool in Bergen. In Het Olde Hof, een deel der volkshogeschool, werden de dames verwelkomd door Mevr. Visser-van der Ven en werd eerst koffie ge dronken. Mevr. Visser vertelde iets over het ontstaan der volkshoge scholen. De eerste werden gesticht in Zweden, ongeveer 100 jaar gele den en daarna werden ze in ver schillende landen opgericht o.a. Ne derland, dat nu 8 volkshogescholen bezit. De heer Postma draaide een film. welke was gemaakt ter gele genheid van 'het 100-jarig bestaan der volkshogescholen in Zweden. De film werd toegelicht door Mevr. Visser. Na de bezichtiging van het gebouw en een wandeling door de tuin werd de inwendige mens versterkt. Hierop volgde een wandeling naar de Zand- hoeve. Dit gebouw is prachtig gele gen tussen de bossen en veel mo derner dan het Olde Hof. Na de thee sprak de heer Postma over de betekenis en het werk van de Volkshogescholen, in het bijzon der over de cursus handenarbeid. Hij toonde enkele aardige werk stukjes, die met weinig kosten ge maakt konden worden. De middag werd verder gevuld met samenzang en een rondgang door het, gebouw en omgeving. Me vrouw Dalenberg dankte Mevrouw Visser voor de prettige leiding, waarop de terugreis werd aanvaard. In Alkmaar werd nog een bezoek gebracht aan de poppententoonstel- ling, die wordt gehouden ten bate van de stichting 1940-1945. ZONDAGSDIENST DIEREN ARTSEN. (De Rijp-Purmerend-Oosthuizen). Zondag, 11 Sept. 1949: A. vai Keulen, Purmerend, Tel. 107. De gemeente De Rijp heeft nieuwe wethouders DE RIJP. Dinsdagmiddag kwam de gemeenteraad van De Rijp in openbare raadszitting bijeen, waar in de nieuwe raad werd geïnstal leerd en de wethouders werden ge kozen. Burgemeester Dalenberg opende en las het zuiverings- en ambtsfor mulier voor, waarna de raadsleden de eed of belofte aflegden. Hierop werden de wethouders ge kozen en wel allereerst de opvolger van wethouder J. Nat. In eerste stemming waren de stemmen als volgt verdeeld: De heer J. P. Poel; 1, de heer K. J. Luder: 3, de heer J. Nat; 2, blanco: 1. Hierbij werd dus geen meerderheid verkregen en bij de tweede stem ming was de uitslag: de heer Luder: 4, de heer Nat: 3 stemmen. Hiermee was de heer K. J. Luder tot wet houder gekozen. Bij de stemming voor de opvolger van wethouder J. P. Poel kreeg de heer Poel direct weer 4 stemmen, de heer Nat 2 en blanco 1, zodat de heer Poel werd herbenoemd. Beide heren namen hun benoeming aan. Burgemeester Dalenberg deelde nog mee, dat spoedig de benoeming van de lste wethouder bekend zal worden gemaakt. Vervolgens richtte de heer Luder zich tot Burgemeester en raadsleden. Hij merkte op, dat zich voor deze verkiezingen wel enige beroerselen hebben voorgedaan. Er zijn wel eens onplezierige dingen gezegd, die door de politieke strijd een scherp karak ter kregen. Raadsleden, aldus spr., laten we nu de strijdbijl begraven en onze beste krachten geven om de gemeente De Rijp te dienen. Door kletspraat en achterklap zijn delen van De Rijper bevolking tegen el kaar opgehitst, maar daarmee ko men we niet verder. Alleen door sa menwerking kan iets 'bereikt wor den, ondanks de benarde financiële positie. Spreker roerde de mogelijkheid van vestiging van industrieën aan als een punt waarop vooruitgang is te bereiken. De heer Poel dankte burgemeester en raadsleden voor de prettige sa menwerking gedulrende de afgelo pen jaren en hoopte, dat dit in de toekomst zo mocht blijven. De heer P. Roemer dankte de hr. Luder voor zijn vooruitstrevende woorden en zegde samenwerking toe. J Het speet de Mtr P- Middelkoop, dat de heer NaPwas gepasseerd en hij had gehoopt, dat de heer Luder zich zou terugtrekken. Na nog een ingekomen stuk. te hebben behandeld, sloot Burgemees ter Dalenberg de vergadering. 111. Bij het horen van de stemmen van Tommie en Brommie heeft Pim een sprong uit 't raam van het club huis genomen. „Hoera, jullie leven nog!" roept hij weer. „Ja, maar het heeft maar een haartje gescheeld", antwoordden Tommie en Brommie. „We konden nog net op het laatste ogenblik 't water induiken! Waarom stopten jullie niet?" 112. „Omdat we niet konden", zegt Pim somber. „Wil je me vertellen, dat je in een auto bent gekropen, zonder dat je kon rijden?" vraagt Tommie. Pim knikt. Hij vertelt alles wat er gebeurd is. „Ongelooflijk!" roept Brommie. „Maar waar is de jeep nu?" „De jeep? Die staat hier! In ons clubhuis!" Bij de laatste woorden steken Pam en Pom nu ook hun hoefden door het raampje. 113. „Ons clubhuis is veranderd in een garage", roept Pam vrolijk tegen de twee beertjes. „Komen jul lie binnen?" „Ja maar hoe", roept Tommie. „Oh, je kunt door het raam gaan of anders door de achterdeur", roept Pim. „De achterdeur is alleen een beetje versplinterd. Want daar door zijn we naar binnen gereden". Nu, Tommie en Brommie laten zich niet lang noden. 114. Snel wippen ze door het raam naar binnen om de jeep nu eens van binnen te bewonderen. Pim is weer uitgelaten als altijd. Hij is zo blij, dat zijn vriendjes niets overkomen is, dat ook al de andere narigheid is vergeten. En als Kobus het konijn komt opdagen voor de vergadering, hebben ze weldra de grootste pret. Pim denkt niet meer aan de veld wachter. Keurige tentoonstelling DE RIJP. De tentoonstelling van de Vereniging Floralia en Huisvlijt, zoals gewoonlijk een week voor Rij per Kermis in Hotel De Eendracht gehouden, is een groot succes ge worden. Donderdagavond kwamen de inzendingen voor de afdeling Huisvlijt werkelijk binnenstromen en het bestuur van de bijna 60-jari- ge vereniging kreeg met gebrek aan ruimte te kampen. Dit werd op Za terdagmiddag, toen de planten en bouquetten werden ingebracht, nog erger. Men wist echter alles een plaatsje te geven, doch indien er vol gend jaar weer zo'n groot aantal in zendingen komt, overweegt men, om ook een deel van het toneel voor de tentoonstelling te gebruiken. De juryleden hebben het niet ge makkelijk gehad. Voor de Huisvlijt bestond de jury uit mevr. Posthuma, mevr. Keuning en mevr. J. Zee voor het dameswerk en de heer L. Slot en de heer A. Schipper voor de heren afdeling. Ook de jury voor de afde ling Floralia, bestaande uit de heer K. Tuin en de heer A. Kuin, heeft lang gekeken en gekeurd voor de prijzen werden toegekend. De tentoonstelling, welke Zater dagavond om 8 uur werd geopend, mocht zich in een grote belangstel ling van het publiek verheugen. Reeds de eerste avond was het vol. Zondagamiddag was de belangstel ling niet zo groot, waarschijnlijk ten gevolge van de warmte, maar 's avonds was er een grote toeloop van het publiek. Het speerwerpen vormde weer een grote attractie. Zondagavond vond de prijsuitreiking plaats. De bekroningen waren als volgt: Afdeling Floralia. Stekken: 1. mej. T. Bruin, 2. de heer D. Klerk, 3. de heer Van der Streek, 4. de heer P. Dekker, 5. de heer F. Eyk, 6. de heer O. Hamstra, 7. mevr. Oldenburg, 8. de heer K. Sas, 9. de heer P. van Straten, 10. de heer H. Visser. Afzonderlijke planten: Geranium: de heer B. Visser, Fuch sia: mevr. van BraamAltman, Be gonia: dames Braak, Salvia: mevr. P. Bruin. De onder de niet prijswinnaars verlote prijs viel ten deei aan de heer J. van Tol. Dahliastek: 1. de heer J. Roele, 2. de heer O. Hamstra, 3. de heer J. Rot, 4. de heer J. Verwer, 5. de heer J. Bos. Kinderpïanten: 1. A. de Jongh, 2. G. Houtman, 3. R. van Straten, 4. R. Smit, 5. P. Koning, 6. D. Hooyberg. Afzonderlijke planten: F. Eyk, G. Eyk en B. Ent, allen met een Afri kaan. Bouquettem: groepen: 1. J. Roele, 2. J. Verwer. Enkel: 1. mevr. Oldenburg, 2. mevr. Kastein, 3. de heer K. Sas, 4. mej. G. de Jongh. Afdeling Huisvlijt: Meisjes tot 4 jaar: Kittie van Stra ten. Meisjes 5, 6 en 7tjaar: 1. Greetje van Straten, 2. Riena van Straten. 3. Gré Ton. Meisjes 8, 9 en 10 jaar: Janny Breg. Meisjes 11, 12 en 13 jaar: 1. Nelly Zee, 2. Nanda Mars, 3. Annie Visser, 4. Annie Breg. Eervolle vermelding: Gerdie Dalenberg. Meisjes 14, 15 en 16 jaar: 1. Lottiê Frank, 2. Nel Kieft. Dames boven 16 jaar: Leerwerk: mej. A. Bruin. Knutselen: mej. R. Schrama. Borduurwerk: 1. mevr. Garms Veis. Eervolle vermeldingen: rftêvr. ZeePilkes, mevr. NatKlok. Haakwerk: 1. mèj. A. Verwér. 2. mevr. van Stratenvan Leijen, 3. mevr. Kroon. Breiwerk: 1. mevr. EggersSchul- ter, 2. mevr. Post. Haak- en breiwerk: 1. mevr. Bos, 2. mej. B. Akkerman. Jongens 5, 6 en 7 jaar: Dik Mars. Jongens 8, 9 en 10 jaar: 1. Adriaan Roele, 2. Jan Mars, 3. Arend Mars. Jongens 11. 12 en 13 jaar: 1. Bouke Ent, 2. Jaap Honingh. Jongens 14, 15 en 16 jaar: 1. Arie Roele, 2. Wim Posthuma. Speerwerpen (na loting): 1. de heer C. Taam, 2. de heer H. van Braam, 3. mej. B. Akkerman, allen 270 punten, 4. de heer M. Visser, 5. en 6. de heer T. Zomerdijk, 7. de heer C. Akkerman, 8. de heer Koeman. 9. de heer H. van Braam, allen 260 punten, 10. de heer T. Zomerdijk. 11. mej. B. Akkerman. 12. de heer Koe man, 13. de heer M. Visser en 14. de heer H. van Braam, allen 250 punten. Mej. B. Akkerman behaalde nog een extra prijs voor het hoogste aan tal punten, gegooid op Zaterdag avond. KERMISPROGRAMMA. DE RIJP. Behalve de reeds vo rige week vermelde wedstrijden or ganiseert de VVV. de Rijp Vrijdag avond in café Grasboer nog een rookwedstrijd. In Hotel De Eendracht treedt de lste Zondag, Woensdag, Donderdag en de 2de Zondag op het Dieseltrein cabaret o.l.v. Joop van Dijssel en Carry Duchaux, dat vorig jaar op de feestavond van Floralia zo'n suc ces had. Dinsdagavond komt in café Zo merdijk Het Rijper Klein Toneel voor het voetlicht met het blijspel „de Spaanse Vlieg". Maandag- en Dinsdagavond treedt in café Blokdijk de R.K. toneelver eniging Benedictus XV op met het kermisstu'k „De Familie van mijn Vrouw". Spektakel op deftig café-terras Politiek geheim ontsluierd (Van onze Haagse redacteur) VOOR een van de mondaine café's op het deftige Buitenhof in Den Haag, een van die inrichtingen, waar chic geklede dames en heren al in de ochtenduren in een onbekommerd niets-doen achter hun kleintje kof fie zitten, stopten Dinsdag twee glan zende taxi's. De chauffeur van een der wagens opende met een brede zwaai het por tier om een ongewone passagier uit te laten. Tot verbijstering van de lome café-terras-bezoekers en van de toevallige voorbijgangers sprong een zeeleeuw uit de auto op straat. Hij werd gevolgd door zijn dresseur, een medewerker van het Circus Strass burger, dat gedurende de vacantie- maanden zijn tenten in Scheveningen heeft opgeslagen. Een bankje, be stemd als zitplaats voor de snorre- baard, een grote gummibal, een klei ne houten stellage, waarin een aantal toeters van verschillende toonhoogte bevestigd was en nog enige circus attributen volgden. Uit de andere taxi stapten de heer Strassburger zelf en zyn perschef de heer Van Doveren. Alleen enige journalisten, die ingewijd waren en het excentrieke fcfezoek zaten af te wachten, toonden zich niet verrast. Uitdaging „Die zeeleeuw verricht zijn ver bluffende kunstjes nu wel in de piste van het circus, in een omge ving, waar hij gewend is", hadden zij de heer Strassburger uitgedaagd, „maar volor. in het publiek met de toeschouwers vlak om hem heen zal hij er wel niet veel van terecht bren gen." Dat had de circusdirecteur niet op zich laten zitten en daarom was hij met liet beest op het deftige café terras verschenen. De zeeleeuw vertoonde zyn kuns ten onberispelijk, ook temidden van talrijke opdringende toeschouwers. Hij balanceerde dat het een aard had, applaudisseerde zelf en speelde een wijsje op het rijtje toeters. Het pu bliek was enthousiast. Alleen een typisch-voornaam Haags dametje bleef achter haar krantje gedoken.. „Ze leren gemakkelijk", vertelde de heer Strassburger, op de zeeleeuw doelende. „Is elke zeeleeuw voor cjr- cusartist geschikt?" vroegen we. „Neen, zeker niet", antwoordde de deskundige. „Maar na een dag of twee, drie zien we het al. Als we een zeeleeuw zoeken voor ons program ma, dan kunnen we heel spoedig „de goeie" eruit pikken. Wanneer name lijk een zeeleeuw bij het opvangen van een hem toegeworpen vis, waar bij hij de kop rechtop heft, ook zijn snorharen in de hoogte steekt, dan verstaat hij de kunst van het balan ceren. Laat hij zijn snorharen han gen, dan leert hij het niet „Dat komt in de politiek ook voor", liet een van de toeschouwers zich ontvallen, doelend op een bekend politicus, lid van de Tweede Kamer, met een formidabele snor. „Die laat zijn snor ook altijd triest hangen en heeft geen gevoel voor evenwicht.." POTAS IN PAr TA Volgens de Times worden er tus- sei de regering van Israël en de Pa lestijnse Potas-maatschappij (Brits) besprekingen gevoerd, om opnieuw to het winnen van potas over te gaan. De Dode-zee is een zeer rijk reservoir van potas; de moeilijkheid is, hoe mer. het transport van de Dode Zee naar Haifa zal moeten re gelen. Wanneer men tot overeen stemming komt, zal binnen enige maanden weer de export van potas hervat kunnen worden. Beter langzaam gereden, dan smart en pijn geleden!

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2