DANSEN Laatste zitting van de oude Raad Uit de Marktstad in Café Th. Jongejan 'drukwerk bij hoogcarspel besteld, Wij zijn niet duur! Aangeboden: P. jong w. VOS J.GROENHART&Zn. 5 Gasprijs met 2 cent verhoogd Gemeentebegroting 1950 vastgesteld Hartelijke afscheidswoorden PURMEREND. Nadat voorzitter, burgemeester mr. R. Kooiman, de nieu we benoemde gemeentébode Schoen had geluk gewenst met zijn benoeming en de hoop uitsprak dat deze de voet sporen van zijn voorganger zou mogen drukken en de pensioengerechtigde leeftijd halen, kwam op verzoek van de heer M. Schrieken eerst het voorstel inzake gaslevering door de hoogovens in behandeling, waarom de raad eerst in comité ging. Na ruim een half uur werd de openbare vergadering her opend en werd met algemene stemmen besloten het voorstel inzake de gas levering door de Kon. Ned. Hoogovens aan te nemen en het college van B. en W. opdracht te geven al het nodige te doen om zo spoedig mogelijk tot gas levering van de Hoogovens te komen, op voorwaarden nader door de raad te regelen. Duurder gas Het voorstel van B. en W. om in gaande 1 September 1949 de gasprijs met twee cent per M3. te verhogen, is na zeer uitvoerige besprekingen met elf tegen twee stemmen aangenomen. Begrotingen Hierna kwamen de verschillende be grotingen aan de orde. Vooraf hielden de heren M. Schrieken, v. Baar, K. C. Bakker, P. Bakker en C. Verloop enige algemene beschouwingen, welke alle waarderende woorden spraken over de vluggere indiening der begroting. De heer M. Schrieken wees er o.m. op dat vele besluiten als het bouwrijp maken van industrieterrein in de O.W. polder voor de Afslagvereni ging, en de bouw van een badhuis en een zwembad, nog niet verwezenlijkt konden worden. Hij vroeg ook of de mogelijkheid bestond aan het stads ziekenhuis een hartspecialist, kinder specialist en vrouwenarts te verbinden. De Voorzitter antwoordde dat voor het bouwrijp maken een bedrag van f 346.000.op de begroting uit getrokken is, wat de gemeente jaarlijks f 14.092.67 zal kosten. Allereerst zal de brandweerkazerne worden gebouwd, waarna een volksbadhuis gebouwd wordt. AFTREDENDE WETHOUDERS HERKOZEN OOSTHUIZEN. Nadat in de Dins dagavond gehouden raadsvergade ring de nieuw-benoemde leden van de raad waren bfeëedigd, werd over gegaan tot benoeming van twee wet houders. Bij de stemming bleek, dat de beide in de raad zitting hebbende fracties (Partij v. d. Arbeid en Ge meentebelangen) niet met elkaar tot overeenstemming waren gekomen, want zowel bij de eerste als bij de tweede stemming werden 4 stem men uitgebracht op de heer D. Mul der en bij de tweede stemming even eens 4 stemmen op mej. M. Bierman, die dus beide hun wethouderschap gecontinueerd zagen. Te oordelen naar de samenstelilng van de raad (Partij v. d. Arbeid 4 zetels en Ge meentebelangen 3 zetels) mag wor den geconstateerd, dat Gemeentebe langen zich bij de ^temming voor de wethouderszetels afzijdig heeft ge houden. BURGERLIJKE STAND OOSTHUIZEN. Geboren: Tiny Oerda, dochter van P. Wiers en T. Bouwes. Ondertrouwd: Willem van Dort, 28 jaar te Beemster en Trijntje Brouwer, 24 jaar. Getrouwd: Barend Sloot-en, 32 jaar en Geertje Klei meer, 32 jaar. DUUR HONDJE OOSTHUIZEN. Tegen J. R. B. al hier werd procesverbaal opgemaakt, omreden deze zijn hond niet had aan gegeven voor de hondenbelasting '49. Bovendien zal ingevolge de desbe treffende belastingverordening de belasting voor deze hond dit jaar met het tweevoud worden verhoogd, waardoor voor deze hond over het belastingjaar 1949 een belasting ver schuldigd zal zijn van f 30.Dat wordt een duur beestje! NALATIGE KIEZERS OOSTHUIZEN. J. R. B. en H. S. alhier zijn vanwege de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Hoorn opgeroepen om te verschij nen op de terechtzitting, ten einde terecht te staan omdat zij op 15 Juni j.1. bij gelegenheid van verkiezing van de leden van de gemeenteraad niet aan hun opkomstplicht hebben voldaan. GEVONDEN VOORWERP AVENHORN. Door W. Vink, wo nende te Scharwoude no. S 44 (gem. Avenhorn), in de Beemster is gevon den een zwart lederen damesporte- monnaie met inhoud. Hierna kwamen de verschillende be grotingen in bespreking; Rusthuis Avondzon (tekort f 12.553.33); Grond bedrijf (tekort f 7.452.91), Gasbedrijf (verlies f 37.926.58). Bij de begroting van Gemeentewerken en de Reinigings dienst werd felle critiek uitgeoefend op de heffing van de reinigingsrechten. Vastgesteld werden verder de begro tingen van de diensten Sociale Zorg (tekort f 86.788.76), Begraafplaatsen (tekort f 5004.33), Centrale boekhou ding Stadsziekenhuis (tekort f 55.133.11) en Marktwezen (tekort f 3924.58), waar na de vergadering werd verdaagd tot Vrijdagavond. Vrijdagavond werd de gemeentebe groting behandeld en na verschillende besprekingen vastgesteld op f 1.085.793.79 in ontvangsten en uit gaven, terwijl de rijksuitkering i 246.000.zal bedragen. De heren Idenburg 'en Bakker stem den in principe tegen verhoging der wethouderssalarissen met f 200.per jaar, terwijl deze ook tegen aanschaf fing van een klok waren. Afscheid Tot slot nam de Voorzitter met enkele woorden afscheid van de oude Raad. Deze dankte allen hartelijk voor het vele werk, dat zij in de afge lopen drie jaar voor de gemeente ge daan hebben. Er zijn belangrijke be sluiten genomen, o.a. in deze raads zitting de aanneming van het voor stel tot bouwrijp maken industrieter rein in de Overw. polder; er werden 55 woningen gebouwd en dertig aanbe steed; financieel werd een geduchte achterstand ingehaald. Verschillende diensten kregen voor hun taak bere kende personen. Verschillende belang rijke besluiten werden genomen, o.a. overdracht gem. electr. bedrijf aan het P.E.N., thans levering gas door de Hoogovens. Toch moet nog veel werk worden verricht, doch wat een groot aantal jaren verzuimd is kan niet in drie jaar ingehaald worden. De Voorzitter sprak hartelijke afscheidswoorden tot de heren Tadema, Schrieken, Koelewaard, Zurburg en Brugge, die niet in de nieuwe Raad terugkeren en dankte hen voor alles, wat wij in de afgelopen drie jaar voor de gemeenschap hadden gedaan. De heer Schrieken zeide, dat hij wegens drukke bezigheden zijn taak als raadslid niet goed zou hebben kun nen vervullen, waarom hij hiervoor niet meer in aanmerking wilde komen. De heer Tadema sprak o.m., dat zijn afscheid uit de Raad ook een af scheid uit het politieke leven bete kende, al is de manier waarop dit is gebeurd, minder prettig; ik troost me echter met de gedachte, dat mij de ogen geopend zijn, want in liet kamp waar ik even voor de verkiezingen in verkeerde, hoorde ik niet thuis". Hierna sluiting. PURMEREND. Donderdagnacht 1 September is in de ouderdom van ruim 68 jaar overleden onze plaats genoot, de heer J. MuUsses, die een zeer geziene persoonlijkheid was, welke voor onze gemeente zeer veel gedaan heeft. Mede door zijn be moeienissen kwam hier de R.H.B.S., de Rusthoeve en het Stadsziekenhuis. Hij was ook een zeer actief voorzit ter van het Rode Kruis. Door zijn energiek werken heeft hij de drukkerij van zijn vader, die eerst in de Breedstraat gevestigd was, later naar de Kerkstraat ver plaatst en deze hoe langer hoe meer uitgebreid en tot grote bloei ge bracht, vooral zijn schoolboeken wor den door het gehele land gebruikt. In vakkringen had hij een gezag hebbende stem en mede door zijn toedoen werd in Alkmaar de eerste cursus voor het grafisch bedrijf ge opend. Verder had hij jaren zitting in de rechtspraak- en di?tricts-leer- lingencommissie. Met de heer Muusses is een zeer ijverig en rechtschapen 'persoonlijk heid heengegaan. A „De sprong des doods" wordt van af heden tot en met Maandag in Ci nema Schinkel vertoond. *V De kinderen van de buurtvereni ging „Vooruitstraat" hebben Woens dag een gezellige dag gehad. Zij be zochten Schoorl en Bergen en keer den omstreeks zes uur zeer tevreden naar huis terug. De coöperatieve verbruiksvereni- ging „De Dageraad" zal op Vrijdag 16 September in lokaal „Het Rara- dijs" haar jaarvergadering houden. Verleden week Vrijdagmiddag om ongeveer één uur is het kleedlokaal van de voetbalvereniging „Purmer- steijn" geheel door brand vernield, wat een grote tegenslag voor „Pur- mersteijn" was. Gelukkig was alles echter verzekerd. Dinsdagmorgen bracht de heer Boeljon, hoofdconsul der K.N.V.B., een bezoek aan het terrein. Reeds.zijn er plannen in voorbe reiding voor een nieuw kleedlokaal, waarvoor hedenavond in het club lokaal een spoedvergadering wordt gehouden. Tijdens de nazomerfeesten mogen de café's in onze marktstad Woens dag en Vrijdag tot 12 uur 's nachts geopend zijn, Donderdag en Zater dag tot 2 uur 's nachts, terwijl de winkels onbepaald geopend kunnen zijn, daar het winkelsluitingstijden- besluit op deze dagen niet van kracht zal zijn. Uit het urgentie-program der ge meente blijkt, dat op de begroting voor 1949 voorkomt de verbouwing van het stadhuis, eerste gedeelte, de bouw van een garage bij de burge meesterswoning, aanschaffing brand- blus. en reddingsmiddelen, het ver nieuwen der wegdekken van Nieuwe Gracht. Purmerweg, Neckerstraat, Jisperdijk en Overweersepolder-dijk: inrichten gebouw Plantsoenstraat tot brandweergarage; verbetering gym nastieklokaal Nieuwe Gracht: ver bouwing rusthuis „Avondzon"; ver beteren centrale verwarming rust huis ..Avondzon": bouwrijp maken ged. Overw. Polder: tweede vracht autoreinigingsdienst: verbouwing oostzijde Stadsziekenhuis; verbou wing po Hiebureau; aanschaffen snel- 'eger en varkenshokken; terwijl nog op het program staan voor de vol gende jaren: verbouwing stadhuis, tweede gedeelte; aanschaffing nieu we automobiel-brandspuit; inrichting barak voor t.b.c.-veroleffing; aankoop nieuwe gasmeters: verdere verbete ring gymnastieklokaal Nieuwe G-cht; verbouwing westzijde Stads- z:ekenhuis (polikliniek); straataan- Ieg en riolering in Zuidpolder; bouw van een volksbadhuis met verwar ming; bouw openluchtzwembad; in richting markt voor t.b.c.-vrij vee; verwarmingsketel voor school A en D; bouw van vijf woningen voor ouden van dagen; bouw woningen gebouw Kaatjessteeg, waarvan de gezamenlijke kósten geraamd zijn op ongeveer 960.000 gulden! In de bebouwde kom der gemeente mag men niet zwemmen, daarom werden enige zwemmers, die zich in de Wehre bevonden, op de Achter- dijk en de Weerwal uit het water verwijderd. Een chauffeur werd Dinsdag aan gehouden, deze verkeerde in kenne lijke staat van dronkenschap, hij werd ter ontnuchtering ingesloten en kreeg tevens een bekeuring. Dinsdag 13 September vindt des avonds om 8 uur in de Grote Kerk op de Kaasmarkt de opening plaats van ^de Zendingstentoonstelling „Zento", welke is georganiseerd door samenwerking van de protestantse gemeenten in onze marktstad en te gelijk met de nazomerfeesten zal worden gehouden. Behalve dat de tentoonstelling inlicht over het werk van de protestantse zending in In donesië, laat zij ook vele belangrijke ethnografica zien. Deskundigen (zen deling met verlof) geven alle ge wenste inlichtingen. HANDBALNIEUWS S.D.L., GROOT SCHERMER Zondag 4 Sept. ging S.D.L. naar Heiloo voor het aldaar jaarlijks ge houden Willem Bruul Handbal-tournooi Daaraan deden 4 verenigingen mee: Foresters (Heiloo), C.S.V. (Castricum), VI. en V. (Slootdorp) en S.D.L. Foresters speelde, na loting, de eerste wedstrijd tegen C.S.V.wat voor eerst genoemde vereniging een 21 over winning opleverde. Maar een verstandig Zakenman adverteert in „De Drie Meren" en „De Rijper" Daarna bond S.D.L. de strijd aan tegen VI. en V. De rust ging in met een 10 achterstand. Daarna vlotte het beter. Na een mooie aanval maakte de rechtsbuiten gelijk. Niet lang daarna maakte de rechtshalf het winnende en tevens het laatste doelpunt in deze wedstrijd. Toen volgde de verliezersronde tussen C.S.V. en VI. en V. Stand 30. Daarna de strijd om de le en 2e plaats tussen Foresters en S.D.L. Aan deze wedstrijd ontbrak 'de spanning niet. Er werd ondanks de warmte goed gespeeld. De ruststand was, door een doelpunt van de linksbinnen, 10. Na de thee maakte de Foresters gelijk. Door een verkeerde beslissing van de scheids rechter kregen de F. een 13 m. worp te nemen, die feilloos werd genomen. Doch S.D.L. maakte weer gelijk door een mooi doelpunt van de rechtshalf. Eind stand 22. De tweemaal 5 min. ver lenging bracht ook geen verandering in de stand, zodat er nu strafworpen genomen moesten worden. Ook dit bracht geen verandering, doordat het doelpunt van de linksbuiten werd af gekeurd. Doordat S.D.L. de bezoekende vereniging was, werd deze de le prijs, een lauwertak, toegekend. De competitie-indeling is als volgt Eerste klasse BJ.H.C. (Julianadorp) Olympia (Wieringerwaard)D.T.S. (Oudkarspel)A.V.A. (Alkmaar)S.S.V. (Stompetoren); S.D.L. (Grootschermer). Tweede klasse B I: Vrone 2 (St. Pan- cras); Ursem (Ursem); R.H.C. (De Rijp)C.S.V. 1 en C.S.V. 2 (Castricum) C.S.V. (Graftdijk); S.D.L. 2 (Groot- Schermer). Adspiranten: Blauw-Wit (Jisp); Fo resters (Heiloo); S.S.V. (Stompetoren); Rood-Zwart (Krommenie); Vrone (St. Pancras); C.S.V. (Castricum); S.D.L. (Groot-Schermer) „VISCLUB-NIEUWS" WEST-C RAFTDIJK. Maandag avond 5 September kwamen in het café van de heer J. Schoon te West- Graf tdijk de besturen van de visver enigingen van de dorpen Oost-Graft- dijk, Driehuizen en West-Graf tdijk bijeen. Men is n.1. van plan om met zijn drieën em viswedstrijd te houden en voor de besprekingen hiervan kwam men vanavond bijeen. Men besloot om gezamelijk een wissel beker te kopen, die dan in het bezit zal komen van de winnaar en deze zal hem dan Lij de volgende wed strijd moeten verdedigen. Er werd verder besloten, dat de eerste wedstrijd om deze beker ge houden zal worden op Zondagmor gen 2 October. De hengels gaan te water in het Noord-Hollands Kanaal bij West-Graf tdijk en er zal vijf half uur gevist worden. Men wordt ver zocht om half acht aanwezig te zijn, daar dan de wedstrijd om acht uur precies kan beginnen. Iedere vereni ging wil met acht man en als aas zal men alleen worm mogen gebruiken. De beker zal het opschrift dragen van „Wisselbeker W.O.D." (West- Graf tdij kOost-Graf tdij kDriehui zen). Verder kunnen wij nog vermel den, dat de onderlinge wedstrijd tus sen Oost- en West-Graf tdijk op 6 No vember zal worden gehouden. Deze wedstrijd zal gehouden worden bij Oost-Graftdijk en de winnaar zal in het bezit komen van een medaille. PREDIKBEURTEN ZONDAG 11 SEPT. 1949 DE RIJP Ned. Herv. Kerk: Geen dienst. Doopsgez. Gem.v.m. 10 uur ds. Keurling. Evang. Luth. Kerk: Geen dienst. Geref. Gem.: v.m. 10 uur $n n.m. 2.30 uur Dienst. GRAFT Ned. Hevr. Kerk: Geen dienst. KOORDEINDE Doopsgez. Gem.v.m. 10 uur de heer De Vries uit Amsterdam. OOST-GRAFTDIJK Doopsgez. Gem.: Geen dienst. Ned. Herv. Kerk: Geen opgave. WEST-GRAFTDIJK Ned. Herv. Kerk: Geen opgave. GROOT-SCHERMER Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur H. U. Albertz. DRIEHUIZEN Ned. Herv. Kerk: Geen dienst. STOMPETOREN Ned. Herv. Kerk: Geen opgave. ZUID-SCHERMER Ned. Herv. Kerk: Geen opgave. OOSTHUIZEN Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur M. J. Faber. OTERLEEK Ned. Herv. Kerk: Geen opgave. SCHERMERHORN Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur ds. Leendertz. Geref. Kerk: Geen opgave. MIDDEN-BEEMSTER Ned. Herv. Gem. n.m. 7 uur ds. Oldeman. ZUID-OOST-BEEMSTER Ned. Herv. Kerk: n.m. 7.30 uur ds. Venenians. BEEMSTER Doopsgez. Geim.: v.m. 10 uur de heer Van Lijnen Nomen te Hoorn. PURMEREND Doopsgez. Gem.: Geen dienst. Ned. Herv. Gem.: v.m. 10 uur ds. Venemans. Evang. Luith. Gean.: 10 uur ds. H. J. A. Haan (bevestiging en inzege ning kerkeraadsleden) Ger. Gem.: v.m. 10 uur en n.m. 5 uur ds. A. A. v. d. Leer. ZONDAGSDIENST ARTSEN Z O. Beemster, Dr. H. K. Hart man, Herengracht 7. Telefoon 125. ZONDAGSDIENST ARTSEN Purmerend-Z.O. Beemster. Zondag 11 September dtr. W. J. L. Rosenkranz, Purmersteenweg 30. Tel. 102. M.-BeemsterDe Rijp Voor Zondag 11 September a.s. 'dokter Wegdam. APOTHEEK Th. de Vries, Hoogstr. 4. Tel. 144, Zondag 11 Sept. is apotheek B. H. Jlirgens, Peperstraat 26, telefoon 33, geopend: Gedurende de feesten Nieuwstraat 5 PURMEREND Goede Consumptie De gemeentebesturen van Graft en De Rijp maken be kend, dat voor inenting en herinenting tegen pokken kosteloos gelegenheid zal be staan op: De Rijp: Maandag 12 Sep tember a.s. des n.m. 7 uur in het gymnastieklokaal in de O.L. School. Graft (dorp)Woensdag 14 September a.s., des n.m. 7 uur in de Kleuterschool. Oost- en West-Graftdijk: Donderdag 15 September a.s., des n.m. 7 uur in de O.L. School. De Gemeentebesturen. Gevraagd per 1 Oct. a.s. in doktersgezin met 2 school gaande kinderen, Hulp in de Huishouding v.g.g.v. Hulp voor ruw werk aanwezig, intern. Mevr. SNOEK, Linnaeus- parkweg 37, Amsterdam. Geeft geen ergernis en kost geen extra geld!! Altijd dezelfde goede verzorging Midden-Beemster, Tel. 10 - De Rijp, Rechtestraat 108 Alle soorten: Stro, Aard appelen, Kool, Bieten, Bietenblad, Aardappel vezels, Suikerpulp, Lu- cerne meel. Hoogkarspel A 224, Telef. 1527. Dinsdags: Café FRAAI, Koemarkt Purmerend HANDEL IN OLIE EN VETTEN Mobiel en Valvollne- producten Opslagplaats en verkoop: Kanaalschans 21. Huis: Kanaalkade 4, Telefoon 369. Dinsdags: CAFE BALTUS Koemarkt - Purmerend. Voor Landbouw- gereedschappen en Ijzerwaren naar: Westerstraat Purmerend

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3