Hoofdpijn en migraine Gooi het maar te water Oudheidkundige vondsten in de Noordcostpolder De afdeling Noord-Holland van de K.N.V.B. had gunstig jaar DE RIJPER Deuk om de belangen van de broodvissers WEST-GRAFTDIJK. Mede naar aanleiding van het verdrinkingsgé- va'1 van de vorige week kwam bij de correspondenten van de plaatselijke bladen alhier het verzoek binnen, om een artikel te schrijven over het on derwerp „Gooi maar te water". Onze broodvissers, waarvan dit verzoek kwam, hebben n.1. iets op hun hart en wel over het te water gooien van diverse voorwerpen, die aan hun netten zeer veel schade brengen. Vooral de laatste tijd is het erg en dat is natuurlijk zeer kostbaar voor hen, die met dit dure artikel hun brood moeten verdienen. Alles is in zo'n net te vinden, deksels, ouwe fietsen, banden, gaas, wielen, em mers enz. enz. Een poos geleden was het zelfs zo erg, dat men een hele rol prikkeldraad in een der netten vond. Men is enige uren bezig geweest om dit ontuig uit het net te halen en daarna was men nog drie dagen bezig met het nakijken en maken van dit netAch, „het rolletje" was ook niet zo erg zwaar geweest, men moest het alleen maar met twee man verplaatsen. Verder sprak onze visser nog van een oude autokap, die voor het café van Schoon in het water ligt, over de anti-tank versperring uit de Mei dagen van '40, die bij Spijkerboór in het water ligt enz. enz. Ach ,het is zo fijn. als men wat oude rommel heeft en men kan dit maar „floep" even te water gooien. En de brood-vissers danAch, daar denkt men niet aan en het zou al een wonder zijn, als nu precies „U kachelpijp", „U oude fiets" of „U rol gaas" in zo'n net terecht kwam. Maar neen lezers, zo is het niet, want het is geen wonder, als dat gebeurt, het zijn slechts feiten, die dagelijks gebeuren en die de vis serman veel hoofdbrekens kost. En is het geen schande, dat wij burgers de schuldigen zijn van deze moeilijkhedenEn denk U voor al niet, het zal zo erg wel niet zijn, want het is wel ergEn het erg ste is nog, dat wij in geval van nood deze „zelfde vissers", die wij „moed willig" zoveel schade aandoen, zo dringend nodig hebben. En dan den ken ze ook niet: „O, dat is die vent misschien wel van die oude fiets of die dame van die emmer". Neen, dan nemen ze hun duurste en beste mate riaal en komen te hulp. Dan zeurt men niet over schade aan netten Nee, dan wordt er geholpen. Dat hebben wij toch bij het laatste onge val ook weer gezien, nietwaar bur gers Kijk, als wij allen, die dit lezen of horen, dit nu eens goed in onze ge dachten opnemen, dan geloof ik wel, dat wij een ander inzicht krijgen bij het idee „Gooi het maar te water". Welnu burgers, mag na dit. artikel de broodvisser op u rekenen....! Prachtig! Dan vanaf deze plaats zyn danken mocht U eens om zijn hulp verlegen zijn (wat natuurlijk niet te hopen is), dan zal hij zoals al tijd met al zijn materiaal weer aan uw zijde staan. „HARTELIJKHEID IS ALLES"! WEST-GRAFTDIJK. Dinsdag 6 Sep tember. Het is prachtig mooi weer en een amateur-kunstschilder heeft de gehele dag in ons dorp zitten te schilderen. Hij heeft genoten van de rust, die er in ons dorp heerst en hij heeft vol studie de mooiste, of het mooiste (ja lezers, onze omgeving telt nog vele mooie plekjes, al zjen wij ze helaas niet) plekje op papier gezet. Doch het is avond geworden en om een uur of zes pakt hij langzamerhand zijn materiaal bij elkander en gaat op zijn motor weer huiswaarts.... Tenminste, dat denkt hij, want hij is nog maar nauwelijks op de dijk bij de hoek van de dames Meschart of daar komt een auto met drie dames recht op hem af. Er bestaan maar twee mogelijkheden, tegen de auto of te water en de kunstschilder kiest de laatste maar.... en floep, daar vliegt hij gedeeltelijk met motor en al te water en komt hierbij onder de motor terecht. Hij roept natuurlijk öm hulp, de dames in de auto stoppen evenen rijden dan snel door. Gelukkig komt er juist een melkrijder langs, die de kunstschil der weet te bevrijden en met behulp van de heer H. Wit uit West-Graft- dijk, die inmiddels ook te hulp is "gekomen, halen ze de motor weer op droog. Hij loopt gelukkig nog wel, maar er is toch enige schade. Ook aan het schilders-materiaal is schade en de artistieke hoed, die de gehele dag de schilder tegen de zonnestralen fteeft beschermd, heeft ook een „knak" gekregen. Zo eindigt deze mooie dag van de kunstschilder en de auto met de drie dames.... Maar voor deze laatste heeft het muisje vermoedelijk nog wel een staartje, daar de politie de zaak in handen heeft GROTE KERMIS VLUCHTEN P.V. „DE REISDUIF" WEST-GRAFTDIJK. A.s. Zondag houdt de postduivenvereniging „De Reisduif", De Rijp en Omstreken, een grote wedvlucht ten bate van de burgers, die voor de vlucht vanuit Vilvoorde een ringnummer kunnen kopen a f 0.50. Voor het geld, dat hiervan binnen komt, worden prijzen gekocht. Het bedrag wordt geheel aan prijzen ver vlogen. De leden zelf mogen geen loten kopen, wel hun familieleden. Als le prijs staat er al vast een groot theeservies met 12 kop en schotels. Dit alles om onze mooie postduivensport een grotere reclame en aantrekkingskracht te geven. Het nummer, dat op het lot is aangebracht, is het nummer van de gummi-concoursring, dat de duif omkrijgt op de wedvlucht. De dui ven, welke dus het eerst met hun gummiring aankomen en diegene, die dit nummer op zijn lot heeft staan, heeft prijs. De prijzen zullen 4 dagen, nadat alles is uitgerekend door de bonds- rekenaar, in de plaatselijke couran ten worden bekendgemaakt. A.s. Zondag dus de ee'rste Rij per kermisvlucht. Zondags daaraan volgend wederom een dergelijke vlucht, waarvoor wederom loten verkrijgbaar zijn. Er zijn net zoveel loten als er duiven-op de wedvlucht staan. A.s. Zondag 11 Sept. Kermisvlucht De Rijp; Zondag 18 Sept. Kermis vlucht De Rijp; Zondag 25 Sept. Ker misvlucht West-Graftdijk. Om deze vluchten nu voor de leden zelf ook een beetje aantrekke lijk te maken, wordt H.H. Winke liers, Bakkers, Kappers, Particulie ren enz. enz. verzocht een aardig prijsje beschikbaar te stellen. P.V. „DE REISDUIF". WEST-GRAFTDIJK. Zondag 4 September hield de Postduivenver eniging „De Reisduif" weer een wed vlucht vanuit Duffel met jonge en oude duiven. De afstand bedroeg 163 km. en er waren van onze ver eniging honderd duiven in de cours. De eerste, die binnen kwam, was van de 'heer J. F. Riteco en deze duif tikte de tijd van 10 uur 20 min. en 44 sec. Nummer twee was de heer J. Wit en deze duif was om 10 uur 26 min. en 35 sec. binnen. Nummer drie eveneens van de heer Wit no teerde dezelfde tijd. De uitslag van de eerste drie-en- twintig was als volgt: J. F. Riteco 1; J. Wit 2, 3. 7, 8, 11, 20, 21. 23; P. Smit 4, 13: J. Sassen 5. 24; P. Riteco 6, 9, 10, 16, 22: G. Klinkhamer 12. 14, 19; J. Konijn 15, 18; P. Keetman 17. HET LEVEN IN KATTENBURG DE RIJP. Woensdagavond hield de heer Kwantus uit de Beets een le zing over zijn werk als godsdienst onderwijzer in Kattenburg voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. De Rijp/Gr aft. De bijéénkomst vond plaats in Hotel De Eendracht. Spr. vertelde over de moeilijke levensom standigheden, die in dit stadsdeel van Amsterdam heersen. Door het hou den van cursussen en het organiseren van kampeertochten e.d. is getracht de jeugd wat zon in het leven te brengen. De heer Kwantus vertelde verschillende voorvallen uit zijn werk en wekte de huis wouwen op de jeugd van de straat te houden en de kinde ren- belangstelling voor jeugdavonden, concerten enz. bij te brengen. Vervolgens las spreker een frag ment voor uit het boek „Coentje van Kattenburg" van Cor Bruyn en raadde aan dit boek eens te lezen of op een bijeenkomst te behande len, om een idee te krijgen van het leven in Kattenburg. Mevr. Zee, voorzitster, dankte de heer Kwantus voor zjjn boeiende le zing en sloot de bijeenkomst. PERSONALIA DE RIJP. Voor benoeming tot di recteur van de Maatschappij tot be vordering- van Nijverheid kwamen op het betreffende drietal voor: 1. L. Visser, De Rijp; 2. H. Boerenia, Koog a. d. Zaan; 3. J. M. Thöne, A'dam. BIJEENKOMST VAN DE P.J.G. GR. SCHERMER. Maandag 5 Sept. hield de P.J.G. weer haar bijeen komst. Nadat zoals gewoonlijk met zang begonnen was, hield mijnheer Vis uit Bergen, een inleiding over „de strijd tegen het water". Hij vertelde ons hoe ons land door de eeuwen heen afgeknaagd werd door de zee. En daardoor het typische karakter van de Hollanders, een zekere terug houdendheid, dat te wijten is aan de strijd tegen het water. Want men heeft hier gerust pet te licht over te denken, als men nagaat dat wij beneden de zeespiegel leveal. En als men denkt aan de overstroming in 1916. Ook in de 13e eeuw waren er veel vloeden, maar men is ei' aan ontkomen door de goede bedijkingen. Doch oppassen is nog steeds geboden. Daarna vertelde spr. dat men in 1288 een kaart heeft ontworpen hoe ons land er toen die tijd uit zag'. Het leek toen in niets op het Holland van nu. Heel veel water, dat op vele plaatsen in verbinding stond met de zee. En spr. lag ons uit hoe men het land bedijkte en deze dijken on derhield. Het was heel interessant, en we begrepen dat het een ontzettend werk is geweest en een som gelds heeft gekost om het te krijgen bi de toestand waarin het op het ogenblik is. Hierna vertelde de heer Vis ons nog iets over de Schermer, en kregen we de gelegenheid nog enige vragen te stellen, waarvan druk gebruik ge maakt werd. Zo volgde die pauze met thee. Vervolgens kwam Wijb met de mededelingen. O.a. over de P.J.G.- bijeenkomst, in Wieringerwerf waar schijnlijk, welke op 10 "en 11 Sept. plaats vind. En kwam' nog ter spra ke dat hier j.1. Zaterdag een 25-tal Fransen op bezoek zijn geweest, waarbij nog enige cj-itiek volgde. Hierna nam nog één van onze Schoorlse gasten liet woord, die deze avond aanwezig waren. Na nog een kort woord van de voorzitter en na nog een lied gezon gen te hebben, togen we allen na deze leerzame avond weer huiswaarts. Uranium in Z.-Australië Mr. Playford, premier van Zuid- Australië heeft een wetsontwerp aangekondigd, waarbij de regering wordt gemachtigd om een Uranium- mijn te laten aanboren. De mijn zal, aldus mr. Playford, onder staats controle worden geëxploiteerd. Proefboringen hebben aangetoond, da'- voldoende uranium-erts in de grond zit, om tot grootscheepse ex ploitatie over te gaan. Zonder twijfel zal in de toekomst de atoom-energie in Australië een van de belangrijkste krachtbronnen zijn. Herinneringen aan stormachtige perioden: Schepen uit de Middeleeuwen Het thans ingepolderde gebied in de Noordoostpolder van de voormalige Zuiderzee, de nieuwe Noordoostpolder, is vroeger een hoek geweest, waar menig schip is vergaan. Bij het droogmalen van dit gebied kwamen reeds enkele wrakken aan het licht, maar de meeste scheepswrakken zijn in de loop van de jaren onder het slib bedolven en komen pas bij het in cultuur brengen van het nieuwe land en dat werk is nog steeds niet gereed te voorschijn. De laatste maanden zijn er weer enkele zeer in teressante vondsten gedaan. De heer G. D. van der Heide, die de leiding heeft van het oudheidkundig bodemonderzoek in de Noordoostpolder, heeft voor de scheepswrakken grote; belangstelling. Het bijeenbrengen en conserveren van allerlei scheepsonder- delen geeft namelijk de mogelijkheid van bestudering van scheepsblokken en oude scheepsbouw werktuigen. Ook voorwerpen van huishoudelijke aard zijn bij de opgraving in de scheeps wrakken gevonden. Het zijn dikwijls vooral deze vondsten, die licht werpen op de historie van dit gebied. Schuitje uit de 14e eeuw Bij Kuinre heeft men nu bijvoorbeeld een klein, overnaads gebouwd schip met fraai geconstrueerde stevens ge-' vonden. Dit schuitje had weliswaar vrij veel averij opgelopen, maar werd toch nog in behoorlijke staat aange troffen, zodat een reconstructie aan de hand van de gemaakte opmetingen, die op schaal werden getekend (zoals met alle systematische opgravingen van schepen geschiedt) mogelijk bleek. De vondsten aan aardewerk uit dit wrak wijzen op een vergaan in de veertiende eeuw, evenals de vondsten uit een ander daar in de buurt gevonden wrak. Dit laatste schip deed sterk denken aan een bak zonder zeilwerk; voor en achter volkomen gelijk gebouwd. De stevens ontbraken en dat maakte de recon structie moeilijk. Andere vondsten Dergelijke vondsten zijn interessant, omdat over de houtconstructie en de scheepsbouw van die tijd zo weinig bekend is. Uit dit oogpunt was ook zeer leerzaam de opgraving van een scheeps wrak bij de Neushoorntocht. Het be vond zich nog beneden de waterspiegel met de voorsteven in de tocht. Men kon vaststellen, dat het schip niet zo heel lang na de dertiende eeuw, in ieder geval nog in de middeleeuwen, inoet zijn vergaan. Het was geheel van eikenhout samengesteld, maar had een beukenhouten kielbak, waaronder met enkele grote platgekopte, handgesmede spijkers voor en achter schegjes waren bevestigd, die ook nog met beuken houten pennen waren vastgemaakt. Ter versterking had men bovendien in de onderzijde van de houten pennen nog houten kegjes gemaakt om de klemkracht te vergroten. Het schip had vrij steile vallende stevens en her innerde aan de constructie van de oude vikingschepen van de Noormannen. De meeste wrakken zijn waarschijnlijk Uit het tijdperk van 15001700. Bij Urk werd nog een dezer dagen de stuurboordzijde gevonden" yan een zwaar gebouwd geheel houten schip. Jaarvergadering in Alkmaar: Voorstel van S.R.C. verworpen De grote zaal van „Het Wapen van 1 Heemskerk" te Alkmaar was Zater dagmiddag bijna geheel bezet met vertegenwoordigers van de Noord- Hollandse voetbalverenigingen, die aldaar voor de algemene vergadering van de afdeling Noord-Holland van de KNVB bijeen kwamen. De voorzitter, de heer Sougé, her dacht in zijn openingswoord de le den, die in het afgelopen jaar zijn overleden, om vervolgens dank te brengen aan allen die het Noord-Hol landse voetbal in welke functie ook, hebben gediend. Komende op de re sultaten in het seizoen 19481949, memoreerde de voorzitter, dat het verloop van de wedstrijden begun stigd werd door uitstekend weer. De belangstelling voor de bekerwed strijden was zeer gering, zodat de heer Sougé zich afvroeg of het eigen lijk nog zin had deze wedstrijden voort te zetten. Daarentegen mogen ER ZULLEN maar weinig mensen zijn die niet eens of vaker in hun leven aan hoofdpijn hebben geleden. Ze nemen dan meestal een „aspe- rientje" of een van die vele andere hoofdpijntabletten die in de handel verkrijgbaar zijn. Korte tijd daarna is het leed dan gewoonlijk weer gele den. In verreweg de meeste gevallen zal dit dan ook zeker wel de juiste manier van handelen geweest zijn. Toch mag men nooit vergeten, dat hoofdpijn niet een ziekte is, maar een symptoom, net als koorts, en dat symptoom door de meest ver schillende oorzaken te voorschijn kan worden geroepen, waaronder enkele, die van zeer ernstige aard kunnen zijn en zeker niet door 'n asperientje worden bestreden. Komt hoofdpijn geregeld terug of brengt de zelf toegepaste medicijn geen verlichting dan zal men er goed aan doen de arts te raadplegen en zich grondig te laten onderzoeken. Een van die oor zaken kan bijv. een oogafwijking zijn. Het komt dikwijls voor dat kinderen vérzien de zijn zonder dat dit feit aan de ouders of de onderwijzer bekend is. Bij het lezen accomodeert het kind dan te sterk en spant zijn ogen te veel in. Hoofdpijn is hiervan het ge volg en een goede leesbril verhelpt het kwaad. Bij oudere mensen die aan ouderdoms-vèrzienheid zijn gaan lijden kan dit eveneens het geval zijn. Maar ook vele andere oogaf wijkingen kunnen hoofdpijn veroor zaken en een oogarts zal ze slechts op het spoor kunnen komen. Dan zijn er verder een groot aantal chronische en acute infectieziekten van typhus en influenza af tot chro nische ontsteking van de amandelen en appendictis toe, waarbij gifstoffen in het lichaam vrijkomen en hoofd pijn het gevolg is. Maar ook maagafwijkingen, bij voorbeeld een te hoge of te geringe afscheiding van zoutzuur kunnen dit zelfde verschijnsel veroorzaken. En evenzeer is het te begrijpen dat een chronische nieraandoening, waarbij de giftige afbraakproducten van de stofwisseling niet voldoende uit het lichaam verwijderd worden, de ver borgen oorzaak zijn kan. En dan de echte „zenuwhoofdpijn", veroorzaakt door neuralgie of ontste king van bepaalde takken van de 5e hersenzenuw! Ik heb u hier nog maar enkele oorzaken genoemd en ik zal er zeker wel enige hebben ver geten. Maar het is genoeg u er op attent te maken, dat bij hoofdpijn, die gedurende langere tijd bestaat, medische controle steeds noodzake lijk is. Een zeer bijzondere vorm van hoofdpijn is migraine. Deze treedt bij aanvalen op, waarbij de pijn meestal eenzijdig is en aan het voorhoofd, de slapen of in de oogholte zetelt. Het eigenaardige hierbij is dat het begin van een migraine-aanval gekarakte riseerd wordt door het feit dat de patiënt eigenaardige lichtflikkerin- gen waarneemt in de vorm van von ken en bliksemstralen en het einde door misselijkheid en braken. Meestal begint zo'n aanval 's mor gens bij het wakker worden en de duur ervan kan variëren tussen één uur en enkele dagen. Ze kunnen da gelijks optreden maar ook met tus senpozen van weken en maanden. Waardoor ontstaat een migraine- aanval? Het vraagstuk is buitenge woon gecompliceerd. Er bestaat bij na altijd een. afwijking van het sym pathische zenuwstelsel en aangezien dit de bloedvaten innerveert kan prikkeling ervan een heftige samen trekking dier bloedvaten tengevolge hebben, waarvan de bovengenoemde verschijnselen het gevolg zijn*Maar die prikkeling kan weer van diverse organen uitgaan en zo heeft men ge leerd vijf typen te onderscheiden, welke respectievelijk met de inge wanden, de ogen, de menstruatie, de hersenen en met allergische toe standen samenhangen. Vrouwen lij den er dan ook meer aan dan man nen, speciaal tijdens de maandelijkse periodieke ongesteldheid en het is te begrijpen dat, al naar gelang de oor zaak die aan het ziekte proces ten grondslag ligt, ook de behandeling geheel verschillend zal moeten zijn. Die oorzaak moet dus in de eerste plaats worden vastgesteld en daarna alle schadelijke factoren zoveel mo gelijk opgeheven en de levenswijze en de voeding van de patiënt gere geld. Maar daarna zal met een syste matische behandeling met die genees middelen, die gewoonlijk bij migrai ne worden toegepast, steeds een be vredigend resultaat kunnen worden bereikt. de ontmoetingen om het Gouden Kruis zich in een zeer grote belang stelling verheugen. 180 elftallen na men deel, terwijl de finale Hugo BoysBlokkers werd bijgewoond door 2000 toeschouwers. Het deed de heer Sougé buitengewoon genoegen," dat er bij de gemeentebesturen in onze provincie meer begrip komt voor het belang van goed geoutil leerde sportvelden. Het ledental van de afdeling overschrijdt de 20.000, terwijl 160 verenigingen 910 elftallen in het veld brachten. Ook in finan cieel opzicht mag van een gunstig jaar gesproken worden. Besloten is daarom de heffing, die na de fraude op het bondsbureau geheven moest worden, op te heffen. Een speciaal woord van dank bracht de afdelings voorzitter aan de administrateur, de heer Bakker. Dc competitie zal op 11 September aanvangen, waarbij voor de jeugdelftallen een indeling naar leeftijd plaats vindt. Zaterdagmiddag Bij de behandeling van de jaarver slagen, die allen werden goedge keurd, gispte de heer Breebaart (Flevo) de behartiging van de be langen van het Zaterdagmiddagvoet. bal. Hij stelde de vraag waarom geen vertegenwoordigend elftal van het Zaterdagmiddagvoetbal in het veld gekomen was en waarom de adspi- rantendag niet gehouden was. De heer Van Keulen weet dit voorna melijk aan het tekort aan medewer king van de zijde der verenigingen. Voor de adspirantendag bleken geen iden beschikbaar te zijn. De heej: Sougé gaf de heer Breebaart de ver zekering, dat hij persoonlijk aan dacht aan het Zaterdagmiddagvoet bal zal schenken. De heer Dorpmans (SRC) deelde mede, dat ingevolge een Bisschoppelijk besluit het in het vervolg niet meer mogelijk zal zijn, dat de leerlingen van de R.K. en Neutrale scholen gezamenlijk school- wedstrijden zouden spelen. Hij wek te op, de fusie-bepalingen na te leven, daar anders volgens zijn mening over enige jaren een afscheiding van de R.K. clubs mogelijk is. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Aten, Wilmink en Van Keulen zonder tegen-candidaten herkozen. Bij de stemming tussen de heren Duives en G. Taylor uit Schagen, werd de heer Duives verkozen. In de commissie van beroep wer den herkozen de heren P. Mars, J. Prins, Th. Sierhuis en J. Otter en in de financiële commissie de heren G. C. Ros, D. de Graaf en G. Molenaar. Rest ons te vermelden, dat het ba tig saldo ad. f 2840.59 zal worden ge reserveerd voor het jubileumfeest ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeling op 14 Sept. 1952.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 7