Rijper Raad in vergadering bijeen am •lom door J. D. van Exter Akkerbouw-mechanisatie- dagen DE RIJPEE 2 De Heer Nat zal ontslag indienen als lid van de Raad Kleine agenda, doch meer dan vijf kwar tier in comité Benoeming van Directeur der N.V. Mij tot Bev. van de Nijverheid en van gluiswachter-klokopwinder DE KIJP. Maandag, 19 Sept. kwam de Rijper Raad onder voorzitter schap van Burgemeester Dalenberg in openbare vergadering bijeèn. Hoe wel de agenda slechts negen punten bevatte, duurde het toch tot elf uur, voor de voorzitter kon sluiten, daar de raad tweemaal in comité ging, de eerste maal ruim een uur voor be sprekingen omtrent de toekenning van een gratificatie aan de heer G. R. A. Meyer en de tweede maal een kwartier in verband met de benoe ming van een sluiswachter-klokop- winder. Een bijzonderheid van deze raadszitting was dat zich op de pu blieke tribune vier personen bevon den- JÖe notulen werden onveranderd goedgekeurd en enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Wat de bouw van Doopsgezinde kerk betreft kon de voorzitter de mededeling doen, dat getracht zal worden hiermede zo spoedig moge lijk te beginnen. Aan de Stichting tentoonstelling „Jeugd van Nederland" werd met algemeene stemmen een subsidie verleend van f 1*. Vervolgens kwam het verzoek van het schoolbestuur van de R K. St. Jósephschool om medewerking te verlenen ingevolge artikel 72 van de Lager Onderwijs wet aan het aan brengen van een Centrale verwar mingsinstallatie in het schoolgebouw, aan de orde. Dé heer Middelkoop vroeg in dit verband of de O. L. school niet dezelfde rechten had of dat er reeds in het verbouwingsplan met het plaatsen van een centrale verwarming rekening was gehouden. Centrale verwarming is daar waar schijnlijk even nodig, meende hij. De voorzitter verklaarde dat van de uit getrokken f 35.0(M) de gehele verbou wing moet worden bekostigd, dus ook het bijbouwen van een lokaal. In dien dan nog geld over is, zou dat aan een verwarmingsinstallatie kunnen worden besteed. De heer Roemer kon zich volledig met het voorstel van B. en W., dat beoogde medewerking tè verlenen, verenigen. Hij noemde het een stap vooruit. De raad ging hierop een stemmig met het voorstel van B. en W. accoord. Benoeming adviescommissie De benoeming van de advies commissie ingevolge artikel 8 van de Woonruimtewet, die B. en W. van advies dient inzake de vordering van woonruimte, lokte veel discussie uit. B. en W. stelden voor opnieuw de raadsleden te benoemen, t.w. de he ren Middelkoop, Nat. Roemer, Sas sen en Tromp en als plaatsvervan gende leden de heren D. Klinkhamer Jr., M. van Tiel, G. Lub, J. G. Weg- dam en M. Blokdijk. De heeir Sassen zou graag zien, dat het voorstel van B. en W. werd teruggenomen tot de volgende raadsvergadering, omdat hij liever ook leden van. de P.v.d.A. als lid en plaatsvervangend lid in de commissie zag opgenomen. De voorzitter merkte hierbij op, dat deze commissie geen politieke kleur behoefde te hebben, daar de leden volgens eigen inzicht en gewe ten B. en W. van advies dienen over de verdeling van de woonruimte. De heer Sassen meende, dat de commis sie een afspiegeling diende te zijn van de raad waarmee de heer Tromp het volkomen eens was. De heer Roe mer achtte het niet nodig. De heer Luder heeft als wethouder tooh ook medezeggenschap over de verdeling van de woonjruhnte, merkte hij op, de P.v.d.A. is dus niet uitgeschakeld. De heer Middelkoop vond ook dat het 'n kwestie van adviseren was en achtte verandering van de commissie dan ook niet nodig. Wethouder Luder deed een compromis-voorstel in die z.n, dat alleen een plaatsvervanged lid van de commissie uit de P.v.d.A. werd benoemd. Wethouder Poel zag bij nadere overweging ook liever een lid van de P.v.d.A. in de commissie opgenomen. De heer Middelkoop vond het vreemd, dat nu het voorstel va.i B. en W. vooir de raadsleden lag, dit college het niet eens bleek te zijn over deze kwestie. Het voorstel van B. en W. (dus 'n commissie zonder P.v.d.A.-leden) werd verworpen met vier tegen twee stemmen. (Voor de heren Middel koop en Roemer). B. en W. zullen nu in de volgende vergadering met een gewijzigd voor stel komen waarin met de wensen van de meerderheid rekening zal worden gehouden. Punt 6 van de agenda behelsde dc benoeming van een directeur van de N.V.My. tot Bev. van de Nijver heid en punt 7 de toekenning van 'n gratificatie van f 3000 aan de heeir G. R. A. Meyer. In comité De heer Tromp zag gaarne eerst punt 7 behandeld, daar hij het beter achtte eerste zaken met de vorige directeur af te handelen, voor men over een nieuwe directeur ging stemmen. Hiertegen bestonden geen bezwaren en daarop ging de raad meer dan een uur in comité. Na de heropening van de openbare vergadering kwam eerst de benoe ming van de nieuwe directeur aan de orde. Er waren 84 sollicitanten voor deze functie. Na een serieus on derzoek was door de commissarissen der Mij. een drietal opgemaakt, dat er als volgt uitzag: 1. de heer L. Vis ser, De Rijp; 2. de heer H. Boerema, Koog aan de Zaan, gepens. N.V. Deli Mij.; 3. de heer J. M. Thön, Amster dam, gepens. schee ps werktuigkun dige. B. en W. stelden voor de gecommi- teerde, de heer P. Roemer, opdracht te geven zijn stem uit te brengen tot benoeming van de heer L. Visser. Bij de stemming van de raad over dit voorstel was de uitslag: de heer L. Vier: vier stemmen, de heer H. Boerema: 1 stem en een ongeldige stem, zodat het voorstel van B. en W. werd aangenomen, met de op merking eraan toegevoegd, dat de Raad de wens kenbaar maakte, dat d heer Visser zich zo spoedig moge lijk van zijn zaak vrijmaakt. Op voorstel van de voorzitter werd punt 7 van de agenda, het al of niet toekennen van een gratificatie van 3000.aan de heer Meyer aan gehouden tot een van de volgende raadsvergaderingen. De gecommi- teerde werd opdracht gegeven na mens de raad inlichtingen te vra gen, in het bijzonder over het wel of niet aanwezig zijn van een pensioen fonds, en zo ja in welke zaken van de Mij. dit is verweven. De uitslag van d^ze inlichtingen wordt met be langstelling tegemoet gezien. Aangezien in de vorige vergade ring de stemmen over een subsidie verlening van 10.aan de ver eniging „Het Noord-Hollands Land schap1' staakten, werd dit voorstel weer in stemming gebracht en nu met algemene stemmen aangenomen. Rondvraag De heer ROEMER had verwacht, dat de benoeming van de sluiswach- ter-klokopwinder wel aan de orde was gekomen. De VOORZITTER merkte op, dat juist dezelfde dag van de raadsvergadering de termijn van opgave was verstreken, zodat B. en W. hierover niet van gedach ten hadden kunnen wisselen. Met al gemeen goed vinden werd dit punt nog aan de agenda toegevoegd. Na dat de voorzitter had medegedeeld dat er twee sollicitaties voor dit ge combineerde ambt waren binnenge komen, t.w. de heer A. Swa.rt. Oost einde, De Rijp, en de heer P. Vis ser, gepens. bootsman van de Mij. Nederland, te Broek in Waterland, ging de raad weer in comité, nu voor een kwartier. Hierna werd de be noeming in stemming gebracht, waar- bij de heer A. Swart met algemene stemmen werd benoemd. De voorzitter spraik daarna woor den van grote waardering over het werk van de heer J. Zwerver, die per 1 October ontslag heeft aangevraagd. De heer Zwerver heeft de gemeente vele jaren gediend op een wijze, die ieders bewondering afdwingt en heeft een arbeidskracht tentoonge spreid, waaraan velen een voorbeeld •kunnen nemen. Spreker hoopte, dat de heer Zwerver nog geruime tijd van zijn welverdiende rust zal mo gen genieten. De heer Roemer zou ondanks de slechte financiële toe stand van de gemeente de heer Zwer ver een gratificatie willen toekennen. De voorzitter deed de toezegging, dat de heer Zwerver zoveel mogelijk zal worden geholpen. Is de gemeente aannemer? De heer TROMP stelde de vraag of de gemeente aannemer was geworden. De gaten in de straat, die met de reparatie van de waterleiding wor den gemaakt, worden sinds enige tijd door de gemeente werkman gedicht en hierdoor is een middenstander een bron van inkomsten kwijt ge raakt. De VOORZITTER merkte op dat by dé aanstelling van de gemeen te werkman is vooropgesteld, dat hij ook kleine reparaties zou uitvoe ren. Het P.W.N. betaalt de gemeen te een bepaald bedrag voor de straat- reparaties, dus is het normaal, dat de gemeente-werkman deze repara ties uitvoert. De heer TROMP merk te op, dat de gemeente-werkman geen stratenmaker is en was bang dat het werk onoordeelkundig werd uitgevoerd. De VOORZITTER: Hierop houdt de gemeente-architect toezicht. De heer TROMP oordeelde, dat de gang van zaken aan de betrokken midden stander had moeten worden mede gedeeld en hiermede was de heer SASSEN het eens. Bij de woningbouw op het Drilveld heeft de zelfde middenstander schade aan naam en eer ondervonden, al dus de heer TROMP. Hy wenste dat er werd bekend gemaakt, dat de schuld hiervan niet b\j de midden stander, in dit geval de onderaan nemer, lag. Burgemeester Dalenberg merkte op, dat dit een kwestie was tussen de architect en de aannemer en dat het gemeentebestuur hier weinig aan kon doen. De heer TROMP: Het is misschien boud gesproken, maar ik vraag my af: Zitten hier geen procenten ach ter voor de een of andere architect Ik kan my niet begrypen, dat er is doorgewerkt tot balkhoogte en dat er toen moest worden gesloopt. Als je als metselaar goed bekend staat en je moét gaan slopen, dan is dat zeer onaangenaam, zo zeide de heer Tromp. Het heeft de metselaar een karwei gekost, dat hem reeds was toegezegd, omdat h\j als knoeier werd aangemerkt. Verder vroeg de heer TROMP nog inlichtingen over de waterleiding aan de Zuidelijk. Op het DREO-veld is geen wasgelegenheid en dit is zeer lastig. De VOORZITTER deelde mee. dat deze kwestie al meerdere malen bij het P.W.N. aanhangig was ge maakt, doch aanleg van waterlei ding springt steeds af op het niet rendabel zijn en de materiaalschaar- ste. De heer SASSEN vroeg of er reeds was uitgemaakt of de steeg bij de heer Kamps gemeente grond was of particulier bezit. De Voorzitter vér- klaarde, dat in deze kwestie nog geen klaarheid is gekomen. De gemeen te-architect zal in Hoorn deze zaak trachten uit te zoeken. Verder had de heer SASSEN op het Vlaanderen een gat in de straat opgemerkt, dat daar al geruime tijd is. De Voorzitter deelde mee, dat dit gat al eens is gedicht, maar dat de stenen er, waarschijnlijk door kinderen, weer waren uitgehaald, maar zou de gemeente-architect op dracht geven het weer te laten dich ten. De heer SASSEN zag in het ke ren van de Naco-bussen op de Dam een groot gemartel, vooral als er voor het raadhuis auto's staan ge parkeerd en zag daarom graag voor de Kleine Dam een parkeerverbod uitgevaardigd. Op de Grote Dam is plaats genoeg om te parkeren, meen de hij. Burgemeester DALENBERG was van mening, dat een parkeer verbod inderdaad uitkomst zou bren gen, maar wees erop, dat ook de wa gens van de kerkgangers, die op Zondag voor het raadhuis plegen te staan, hieronder vallen, daar natuur lijk geen uitzonderingen kunnen worden gemaakt. De heer MIDDEL KOOP sloot zich wat dit betreft bij de heer Sassen aan. De voorzitter deed de toezegging dat B. en W. zich over deze kwestie zullen beraden. Vereenvoudiging van de aardappelteelt De Werktuigencommissie van de Stichting voor de Landbouw in N.- Holland organiseert in samenwer king met de Federatie van vereni gingen voor bedrijfsvoorlichting in Noord-Holland op Donderdag 22 en 23 September in Kasteel „Assum- burg" te Heemskerk „Akkerbouw Mechanisatiedagen". Het zal niet nodig zijn Uw bij zondere aandacht voor deze dagen te vragen! In deze tijd, waarin de akkerbouwmechanisatie zich met on gelooflijke snelheid voltrekt is het voor iedere akkerbouwer, die hoge eisen aan zijn inventaris en gewas sen stelt, van belang te weten, wat nodig is voor een economisch verant woorde bedrijfsvoering. Bij het mechaniseren van zyn be drijf wordt de akkerbouw allereerst geplaatst voor het probleem een keu ze te maken uit het vele, dat hem op het gebied van machinerieën wordt geboden. Op de mechanisatiedagen zal ir. P. W. Bakker-Arkema, rijkslandbouw- consulent voor landbouwwerktuigen te Wageningen, U hierover uitvoerig inlichten en zo nodig van antwoord dienen. Ten gevolge van de steeds meer da lende pry'zen van consumptie- en pootaardappelen is het nodig geble ken middelen te zoeken, waardoor De heer MIDDELKOOP wees eecïp, dat de waterleidinglekken sfceeds veelvuldiger voorkomen. Hy was er voor, dat de gemeente-werkman zo productief mogelijk wordt gemaakt, maar drong erop aan, dat op oor deelkundige dichting van de gaten wordt toegezien. Wethouder LUDER sloot zich by de woorden, die de voorzitter aan het adres van de heer Zwerver had gericht, aan. Verder vestigde de hêer LUDER de aandacht op de hopeloze toestand van de straat voor de wo ning van mevr. Roelofs aan de Tuingracht. Wethouder POEL vroeg wanneer de nieuwe woningen worden opgele verd. De voorzitter kon mededelen dat dit waarschynlyk binnen eei week zou gebeuren. Tot slot sprak de VOORZITTER nog een kort woord. Zoals U ge merkt zal hebben, aldus spreker is er vanavond een zetel onbezet ge bleven, nl. die van de heer Nat. Hei is my bekend, zo zeide burgemees ter Dalenberg. dat de heer Nat zijr ontslag zal indienen als lid van de raad. en dit spijt mjj ten zeerste. Zowel ik als wethouder Poel hebben altyd buitengewoon prettig samen gewerkt met de heer Nat. Spreker bracht de heer Nat dank voor wat hy als wethouder voor de gemeente had gedaan, en twyfelde er niet aan, dat de heer Nat, als ambteloos burger de werkzaamheden van de raad met grote belangstelling zal gadeslaan. Hierna volgde sluiting. DE MAATSCHAPPIJ HEEFT NIEUWE DIRECTEUR DE RIJP. In de jl. Dinsdag gehou den vergadering van commissarissen der Mij., tot Bevordering van de Nij verheid is de heer L. Visser, Rechte- straat, De Rijp met algemene stem men benoemd tot directeur dier Maatschappij. GERBRAND HOP DE RIJP. In het vorige nummer vermeldden wij abusievelijk in het artikeltje over de abonnementscon certen te De Rijp dat op het laatste concert zou optreden de pianist Ge- rard Nop. Dit moet natuurlijk zijn de ons welbekende pianist Gerbrand Hop. DE HEER KOHNERT OVERLEDEN DE RIJP. Maandag is te Alkmaar na een korte ziekte overleden de heer C. F. D. Kohnert. De overledene was ook in ons dorp geen onbekende, daar hij meer dan veertig jaar leraar is geweest aan de Ambachtsschool te Alkmaar, en vele Rijpers tot zijn leerlingen behoorden. Verder was de heer Kohnert in het begin van dit jaar de spreker op een avond, welke door het Nutsdepartement alhier was georganiseerd. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Maria. Catha- rina Cornelia. d. v. J. Blokdijk en C. J. Mul; Wilhelmina Johanna, d. v. M. Noë en J. W. Klooster. Getrouwd: Jacobus van Iwaarden, 27 jaren en Cornelia van de Kreeke, 27 jaren. BURGERLIJKE STAND GR AFT. Ondertrouwd: Comelis Stoop, 49 jaar en Elizabeth Maria Smit, 44 jaar. de aardappelteelt kan worden ver eenvoudigd. Ir. W. P. M. Corstiaensen, direc teur van de proefboerderij in de Wie- ringermeer, zal spreken over poot- aardappelmachines, looftrekkers en rooimachines. Het probleem van de aardappel- bewaring eist onze voortdurende aan dacht. Dr. Ir. W. H. de Jong, direc teur van het Centraal Instituut voor landbouwkundigonderzoek te Wage ningen, geeft U een overzicht van de verschillende bewaarmethoden en de mogelijke verbeteringen, die nog kunnen en moeten worden aange bracht. Ir. A. J. Hogen-Esch geeft U een uiteenzetting over de vraagstukken met betrekking tot het aardappel- transport van de teler naar de uit eindelijke verbruiker. Over de mechanisatie van de bie- tenbouw spreekt de heer U. D. Kal- verkamp. Hij zal nader ingaan op de resultaten van verschillende ma chines, welke thans in gebruik zyn bij de suikerbietencultuur, zoals pre cisie zaaimachines, bietenkoppers, lichters en rooimachines, alsook over de verschillende oogstmethoden. Tenslotte zal ir. J. Ch. Glerum spreken over het stro-vraagstuk en de verschillende typen opraappersen. Inlichtingen betreffende leze dagen worden U gaarne verstrekt door het secretariaat van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland. Park laan 12, Haarlem (tel. K 2500 18595). I 119. Moeder Woeffie zit in angst over haar drietal, maar ze kan de veldwachter niet vertellen, waar Pim, Pam en Pom gebleven zijn. „Ik wou maar dat ze alvast weer veilig thuis waren", roept ze uit. „Rekent U daar maar niet op mevrouw", zegt de veldwachter. „Ik denk eerder, dat ze onder het stadhuis gestopt wor den!" „Ach nee, veldwachter, dat kunt U niet doen, daar zijn ze nog veel te klein voor". 120. „Te klein, zegt U. Maar niet te klein om het hele dorp weer op stelten te zetten", roept de heer Vos- sema. „Ach die arme kinderen", zegt Moeder Woeffie medelijdend. „En ze wilden nog wel zo graag goed doen. Ze kunnen het toch ook niet helpen, als het hen tegenloopt". „Ja, helpen, van de wal in de sloot", zegt de schilder somber en denkt aan zijn bureau. 121. Kwaadaardig stapt de veld wachter weg. gevolgd door Vosse- ma en de schilder. Hoofdschuddend kijkt Moeder Woeffie hen na. „Die arme kinderen", mompelt ze. „Ik ge loof wel, dat die veldwachter wat al te streng optreedt". Daar hoort ze echter plotseling een stem boven haar hoofd. 122. Het is Wetsnavel, die haar roept. Hij zit boven op het hok en heeft alles gehoord, wat de veld wachter gezegd heeft. „Maakt U zich maar niet bezorgd, mevrouw", piept hij. „Pim, Pam en Pom zullen er zich heus wel uit redden. Ze zijn niet voor niets de drie beroemdste hon den van het dorp". „Ja, ja", zucht Moeder Woeffie. „Dat kan wel zijn, maar waar zitten die drie rakkers nu?"

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2