BEEMSTER RUNDVEE FOKVERENIGING KERMIS TE WEST- EN OOST-GRAFTDIJK DE KERMIS No. 1804 Vrijdag 30 September 1949 39e Jaargang Jlifaet Coucahi voor De Rijp, Gralt, Noordeinde, Oost- en West-Graltdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken Ad verten tieprij s: 8 cent per mm. Bij contract lagere tarieve op aanvraag Bewijsnummer gratis Abonnementsprijs: 75 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling franco per post f 3.40 per jaar plus incasso-kosten Losse nummers 6 cent Verschijnt des Vrijdags In memoriam P. Zeeman BEEMSTER. Wig ontvingen van het secretariaat van de Beemster Rundvee Fokvereniging weer een keurig samengesteld jaarverslag 1948-1949 van de hand van de secre taris de heer P. J. Slagt. Een ernstige noot in dit van een gezond verenigingsleven getuigend boekje is het „In Memoriam" en het portret van wijlen Pieter Zeeman. W*j verloren in de heer Zeeman een algemeen geachte collega en een goed bestuurslid. Onafgebroken heeft kg van de oprichting af in 1904 onze vereniging gediend. Met even grote bescheidenheid als welwillendheid stelde hij zich steeds beschikbaar. Zijn toewijding, zijn rustig overwo gen oordeel, zijn kennis van zaken en ztjn ervaring zijn de leden tot groot nut geweest. Zijn nagedachtenis blijve in hoge ere. De voorzitter van de vereniging de heer K. Hogetoorn schreef dit van grote piëteit getuigend „In Memo- riam" Het jaarverslag 1948-1949 geeft weer een nauwkeurig beeld van de werkzaamheden en beleid van de ver eniging. Door de verschillende ru brieken krijgt men een volledig over zicht van wat er bereikt is. Er is een overvloed van cijferma teriaal in het verslag verwerkt. In de rubriek „Gemiddelde per bedrgf oyer 1948" staat A. Fooker no. 1 op de ranglijst gevolgd door N. Ruyter, C. G. Ruyter en F. A. Bakker en zo Jn volgorde de overige leden. Ook de rubriek Keuringen en Ten toonstellingen is belangrijk. Hierdoor verkrijgt men een beeld van het uit muntend materiaal waarover de Ver eniging besQhikt. In het algemeen overzicht wordt 2e KERMIS-VLUCHT „DE REIS DUIF". WEST-GRAFTDIJK. Zondag 18 Sept. hield „De Reisduif" de tweede ikermiswed'Vlucht vanuit Mons, af stand 242 km. Er waren 100 duiven dn de koers. Ze werden om 9.35 uur -gelost en om 13.02 uur waren de eerste binnen. De niet gecorrigeer de uitslag luidt als volgt: 1, 4, 10, 19, 30 P. Riteco, 2, 9, 18, 20, 25 J. Wit, 13 en 14 A. Tootjes, 5, 11, 26, 29, 31 J. Riteco, 6, 12, 13, 24 J. Spekikeim, 7 J. Konijn, 8 en 16 G. Klinkhamer, 15, 21, 22, 28, 32 F. Smit, 17, 27 P. Kestman, 23 J. Blaauw, 33 S. Sassen. De duiven troffen onderweg slecht weer, door regen en hevige wind stoten en hebben hierdoor erg ge leden. Aan H.H. Agenten en Correspondenten van „De Drie Meren" en „Rijper Courant" M.M., Vanaf 1 October wordt een wijziging gebracht in de redac tionele en administratieve ver zorging van beide bladen. Alles wat nieuws en admini stratie betreft dient dan naar mjjn adres gestuurd te wor den, waarvoor ik enveloppes insluit. Het is de bedoeling, dat de berichtgeving zo nauwgezet mogelijk geschiedt; waar de krant Vrijdags gedrukt wordt, daar moeten de verslagen van Donderdagavond tijdig in mijn bezit zijn om geen week achter aan te komen. Zelfs een week blad kan actueel zijn. Wg kunnen met zijn allen zorgen voor een eigen plaatse lijk blad, waarbij onze geza menlijke belangen op eigen wijze worden gediend. Laten wij die kans niet verzuimen, maar ons best doen om door een ge heel eigen cachet van ons week blad de belangen van onze gemeenten voor te staan. Advertenties zowel als alle nieuwsberichten, predikbeurten enz. alléén naar het adres: Middenweg 172. Namens de uitgever: AND. TOL. door de secr. nog enige punten naar voren gebracht; als de afzet van fok- vee zowel voor binnen- als voor buitenland. Over de gemiddelde melk prijs, de t.b.c. bestrijding, de kunst matige Inseminatie, de 14-daagse controle. Evenals de vorige jaren was er ook nu een nauwe samenwerking tussen de Zuivelfabriek De Tijd en de Vereniging. De heer Slagt besluit het algemeen overzicht met deze opwekking: Kostprys-verlaging „Het gaat in deze tijd niet meer om het belang van de enkeling, doch om dat van gehele groepen. In de landbouwbladen kan men geregeld lezen, dat de Nederlandse Landbouw zich slechts staande kan houden, wanneer ze slaagt in aanzienlijke kostprijsverlaging op elk gebied. Dus ook op dat van de melkveehouderij. Kostprijsverlaging wordt o.a. ver kregen door productieverhoging. En een van de belangrijkste middelen tot productieverhoging in de melk vee houderij is: intensieve deelnamen aan rationele rundveefokkerij. Twee Noordh. Stieren preferent verklaard (Van onze agrarische medewerker). Door het dagelijks bestuur van het N.RS. werden zes stieren prefe rent verklaard in de tweede klasse, waaronder twee Noordhollandse. Het zijn de stieren Cupido van de Waard en Dina Lindberghs Adema. Uit de betreffende rapporten ver melden we het volgende: Cupido van de Waard. De stier werd op 23 Febr. 1941 ge boren bij R. L. Waiiboer te Anna Paulowna en als éénjarige verkocht aan P. Kistemaker te Noord-Beem- ster. In het voorjaar van 1945 werd hij, wegens kwaadwilligheid, ge-, slacht. De Cupido-dochters vormen als geheel een uniforme groep melk- rij-ke koeien. Bij het onderzoek, dat plaats had op 21 Juli 1949, werden 50 dochters bezichtigd, verdeeld over 13 ver schillende bedrijven. Het gemiddelde vetgehalte van 60 dochters bedraagt 3.93% vet; dat van hun 60 moeders 3.66%. Alzo een uit stekende vererving. Dina Lindberghs Adema. Dina Lindberghs Adema werd op 28 April 1943 g boren bij Gebr. Ruy ter, De Woudhoeve, Ooster-Blokker, waar hij nog steeds ter dekking staat. Tos dusverre werden van hem bij het Stamboek geregistreerd 278 vrouwelijke en 247 mannelijke af stammelingen. Het onderzoek op de afstamme lingen had plaats op 21 en 22 Juli 1949. Er werden daarbij bezichtigd 115 dieren, afkomstig uit 38 ver schillende bedrijven. De dochters van Dina Lindberghs Adema vormen in doorsnee een groep typische evenredige en sterk gebouwde dieren, die als regel adel vertonen en goede uiers en melk- tekens bezitten. Het gemiddelde vetgehalte van de melk van 67 dochters bedraagt 3.97%, dat van de 67 bijbehorende moeders 3.98%. Hieruit blijkt, dat Dina Lindberghs Adema in staat is een hoog gemiddeld vetgehalte nage noeg te handhaven. „DOLLE HANS" BEEMSTER. Door ziekte van de hoofdrolvertolker de heer Willy Bootsma is de opvoering van het toneelstuk „Dolle Hans" van Jan Fabricius door de toneelgroep „Edam" die Zondagavond 2 Oct. in het Hee renhuis ten bate van de Stichting 1940-1945 zou worden opgevoerd, uit gesteld tot Zondag 9 October. Gekochte kaarten en besproken plaatsen blijven geldig. ARBEIDER ONDER STRO BEDOLVEN NOORD-BEEMSTER. Tijdens het opladen van strobalen op het akker- bedrijf van de heer Beek, geraakte de hoop aan het schuiven, met als gevolg, dat een der arbeiders onder de balen geraakte. Overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk op advies van de dokter. HET EERSTE ABONNEMENTS CONCERT GESLAAGD DE RIJP. Dinsdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk het eerste con cert van de serie van vijf abonne mentsconcerten, welke onder leiding staan van de heer H. P. Keuning, uitgevoerd. Aan dit concert verleen de, behalve de heer H. P. Keunig, orgel, tevens medewerking de heer Hans van de Weyer, fluit. De opkomst van het publiek was goed te noemen, maar het te laat ko men van verschillende personen werkte storend en had tot gevolg, dat niet op tijd kon worden begon nen. WEST-GRAFTDIJK. Na de ker- misstemming van de afg .lopen we ken in de dorpen rond Graftdijk be gon Zondag j.1. ook de kermis in Oost- en West-Graftdij'k. Er waren verschillende aantrekke lijke spelen gekomen en begunstigd door het mooie weer draaide Zon dagmiddag nog voor vier uur de zweefmolen van Lamor. Velen wa ren op deze prachtige najaarsmid dag ..aar de kermis getogen om nog weer eens oude bekenden te ont moeten. Want zoals bekend, is het nog steeds gewoonte dat men als oud-Graftdij.ker de Kermis-Zondag nog eens even over komt. In het café van de heer Schoon speeldè de bekende band van Aart Rep. Ook 's avonds was er bal en al spoedig was de zaal geheel gevuld. Het was jammer dat het zo warm was, want daardoor verlieten velen de zaal om buiten van het mooie weer te ge nieten. „Nieuw Leven". Maandagmiddag was er prijsbil- j ar ten en 's avonds trad de toneel vereniging „Niéuw Leven" voor het voetlicht met het stuk „Achter de wolken schijnt toch de zon". Dit stuk, dat geschreven is door Kees Spierings en R. Feenstra, werd goed gespeeld al werd er af en toe wel eens „getrokken". Toen de heer W. v. d. Hoff als lid van „Nieuw Le ven" de avond opende was de zaal volgens spreker „lekker" bezet. Hij hoopte dan ook, dat „Nieuw Leven" dat ditmaal geheel gevormd was uit jonge speelsters en spelers het pu bliek een prettige avond zou bezor gen. Het stuk was geen lachstuk zo als we dat met kermis gewoon zijn doch spreker hoopte dat de lessen die in dit stuk naar voren kwamen ter harte zouden worden genomen. Spel en spelers. Toen het doek openging waren we al direct opgenomen in het kruide niersgezin van Karei Weyts (S. Booy) en zijn vrouw (D. v. d. Hoff). Verder maakten we kennis met hun verwaande zoon Jan (Jib. Heines) en diens onuitstaanbare vrouw Marie (G. Klinkhamer). Hoé geheel anders was de houding van de pleegzoon Jasper de Bonte (K. Jonker), die een verhouding had met de dochter (J. Prins) van de fam. Weyts. Dan merken we in het eerste bedrijf op dat er ook nog een zoon Karei (J. Booy) is, die wegens zijn gedrag de ouderlijke woning is ontzegd. Om deze zoon nu draait feitelijk het hele stuk. In het tweede bedrijf zien we hem stiekum even thuis komen op de verjaardag van zijn moeder. Zijn vader komt echter ook thuis en er volgt een hevige scène waarin blijkt dat hij in de tijd dat zijn moeder even weg was, f 1200 heeft wegge nomen. Dat geld geeft hij echter te rug en ontvlucht de woning. •s Avonds heeft hij nog een af spraak met z'n zuster Annie, waar in hij loslaat dat hij in moeilijkheden zit en het land uit wal. Wat voor moeilijkheden dit zijn krijgt ze ech ter niet uit hem. Intussen maakt Jasper zich ge reed voor een belangrijke bespreking met de directrie van zijn fabriek over een uitvinding. Zo gaan we de pauze in waarin Aart Rep voor een vrolijke noot zorgt. Natuurlijk had ook het ver kopen van lootjes weer plaats. Na de pauze volgde het derde en laatste bedrgf. Hierin komt het uit dat Karei fraude heeft gepleegd, Er Er werden in totaal negen werken ten gehore gebracht, o.a. van J. S. Bach, G. F. Handel (o.m. het beken de „Largo"), J. P. Sweelinck, W. A. Mozart, F. Mendelssohn (w.o. de „Hochzeitsmarsch") en C. Debussy. De heer H. P. Keuning gaf bij elk nummer 'n beknopte levensbeschrij- ing van de componist en een uiteen zetting over het te spelen muziek stuk. Het concert stond op een hoog peil en het gebodene werd, evenals de uiteenzetting met aandacht door het publiek gevolgd, dat ongetwijfeld voldaan huiswaarts keerde. Wij ra den dan ook een ieder aan de vol gende concerten te bezoeken. is op de bank waar hij werkt een kastekort van 10.000. Vader Weyts wordt opgebeld, maar krijgt gedaan dat het geen politiezaak zal worden als het ontbrekende bedrag vóór de volgende morgen tien uur aangezui verd is. Natuurlijk geeft dit g^ote moeilijkheden en de steun die Weyts ten einde raad van zijn zoon en schoondochter Marie krijgt is ook niet groot. Doch gelukkig wordt de uit vinding van Jasper aangenomen en deze blij zijn pleegouders nu eens te kunnen helpen, redt hen uit de finan ciële zorgen. Dit alles natuurlijk tot grote verwondering van Jan en Ma rie, die in Jasper „maar" de arbei der zagen. Jasper en Annie die nu een paar tje vormen stellen dan nog alles in het werk om het vertrek van Karei te verhinderen. Of dit gelukt is we ten wij niet want hier eindigde het stuk. Tot slot kunnen wij nog zeggen, dat het rolletje van T. Prins als de winkeljuffrouw van baas Weyts zeer grappig was. Als gewoonlijk was er bal na en bleef men nog enige uren gezellig bijeen. Film Dinsdagmiddag was gereserveerd voor een kinderfilm en 's avonds was de zaal weer geheel gevuld toen men kwam met de film „Kermis vreugde". Ook was er die dag weer prij'sbiljarten geweest en zo eindig den deze eerste drie kermisdagen. VOETBAL OOST-GRAFTDIJK. Hier waren 's Zondagsmiddags al velen tezamen gekomen op het voetbalveld van G.S.V. waar twee wedstrijden wer den gespeeld. Het was hier evenals in West-Graftdijk prachtig weer (hoe bestaat het). In het café van de heer De Haan, waar de band van Kees Borstlap uit Zaandam speelde, heer ste ook al gauw een gezellige stem ming. De verloting van de Ouden van Dagen was een vrolijk intermez zo en tot over twaalven bleef men bijeen. Lorrietrekken Maandagavond was er in café De Haan lorrietrekken, en men had hier in veel plezier. De uitslag bg de heren was hiervan Jb. v. Tiel, en bij de dames M. Kluft. Verder genoot men natuurlijk weer van de band van Kees Borstlap. Volksspelen Dinsdagmiddag had onder grote belangstelling Volksspelen plaats op het G.S.V.-terrein, Het was voor de groten en er was ringsteken, kar- retjerijden en touwtrekken. Het kar retjerijden werd gewonnen door de volgende paren: 1. K. v. d. Meer en echtgenote; 2. H. Wit en M. Sloot- maker; 3. E. Ydel en mevr. Van Ammers Drenth. Bij het touwtrekken waren de vol gende winnaars: 1. P. Renooy en L. Schippers met de dames H. Schoon en J. de Jongh; 2. Jb. Dubbeld en W. Dubbeld met de dames N. Hooy- berg-v. Leyen en A. Stichter de Jongh 3. A. Dubbeld en K. Jonker met de dames M. Slootmaker en R. Heinis. En als slot was het ringsteken op de dijk: 1. H. Wit; 2. M. Kluft; 3. B. de Jongh en 4. mevr. N. Hooy- berg-v. Leyen. Dinsdagavond bracht de Oost-Graf dijker toneelvereniging „de Harmo nie" het stuk „Een Wespennest". Doch hierop komen wij nog nader terug, evenals op de laatste kermisdag. Gezellige drukte en veel publiek GRAFT. De kermis heeft dit jaar weer veel publiek getrokken. Zon dag heerste er op het kermisterrein en in het café al een gezellige druk- tee en werd er tot sluitingstijd druk gedanst. Maandagmiddag werden in café Van de Gragt de kinderen vermaakt door de goochelaar Monsieur Victoi- re, die de jongens en meisjes gedu rende enige uren op prettige wijze bezig hield. Maandagavond trad voor een flink gevulde zaal het Noord-Hollands ca baret gezelschap „De West Frisia's" 0.1.v. Henk Westerman op met de cabaret-revue „Hokus Pokus". Dit gezelschap heeft het publiek een eenvoudig, maar gezellig kleinkunst programma gepresenteerd. Een groot deel van het succes der avond was te danken aan het optreden van Maartje en Jan Buisman, bekend door diverse radio-uitzendingen, met hun West-Friese repertoire, terwijl ook de zang van Henk Borst zeer in de smaak viel. Monsieur Victoire (Henk Westerman) werkte mee in verschillende sketches, deed voor de pauze enige goocheltoeren en trad na de pauze op als telepaath. De verschillende zangnummers werden op goede wijze op de piano begeleid door Oep Bootsma, die tevens enige accordeonsoli ten beste gaf. De vreugde in de zaal steeg ten top, toen in een sketch de medewerking van enige personen uit het publiek werd verzocht. De nummers volgden elkaar in snel tempo op en de toneel- aankleding was goed verzorgd, met mooie lichteffecten. Hinderlijk was echter het optreden van de door het gezelschap geëngageerde fotograaf, die gedurende het programma ver schillende foto's nam en het publiek langs het middenpad het uitzicht benam. Na afloop werd er nog geruime tijd gedanst. Kinderspelen Dinsdagmiddag werden er kinder spelen georganiseerd, die zich weer in een flinke belangstelling mochten verheugen. Na een veelal spannende strijd waren de uitslagen: Meisjes 67 jaar (houtjesrapen): 1. G. Koster; 2. W. Bakker; 3. S. Bakker; 4. A. van Diepen; 5. R. Hel der. Jongens 67 jaar (houtjesrapen): 1. Jac. van Diepen; 2. V. Smit; 3. A. Blaauw; 4. N. Ridder; 5. K. Verdonk. Meisjes 8-10 jaar (autoped rijden): 1. T. Bakker; 2. G. Nibbering; 3. A. van Diepen; 4. T. Taam; 5. S. Pot- ma; 6. R. Stoop. Jongens 8—10 jaar: 1. J. Stoop; 2. K. Stoop; 3. C. Smit; 4. S. Smit; 5. W. Plukker; 6. A. van de Gragt. Meisjes 1114 jaar (hindernis loop): 1. A. Kuiper; 2. M. Smit; 3. R. Roelofsen; 4. A. Bakker; 5. G. Eyk; 6. G. Stoop. Jongens 1114 jaar ('hardlopen): 1. A. Roelof sen; 2. F. Eyk; 3. S. Haas; 4. C. Bakker; 5. C. Taam; 6. P. Kleyn Volksspelen Woensdag heerste er een gezellige drukte op het kermisterrein. Vele oud-Grafters waren voor een bezoek over gekomen en woonden de volks spelen, die 's middags werden gehou den bij. Hier waren de uitslagen: Gehuwde dames (blind knippen): 1. mevr. Verwer; 2. mevr. Bakker; 3. mevr. Blaauw. Ongehuwde dames (ringsteken op de fiets): 1. A. Mul; 2. T. Roelofsen; 3. M. Besseling; 4. S. Smit; 5. N. Kieft 6. A. Smit. Gehuwde heren (paling grijpen): 1. J. Eggers; 2. J. Kieft Gzn; 3. G. Kuyn. Ongehuwde heren (fietsen met hindernissen): 1. J. Scholten; 2. J. Mul; 3. P. Oudejans; 4. G. Kieft; 5. H. Bruin. 's Avonds werd de kermis besloten met dansen in café Van de Gragt. BURGERLIJKE STAND GRAFT. Geboren: Jacob Johan, z. van J. Otsen en R. Hop; Gerardus Wilhelmus, zoon van G. A. Kramer en C. Konijn. Gehuwd: M. Duinmayer, 26 jaar, wonede te Uitgee.it en H. J. Duin, 22 jaar, wonende te Graft; T. van den Beidt, 24 jaar en S. G. de Jongh, 20 jaar, beiden wonende te Graft; A. Kool, 28 jaar en H. Vat, 22 jaar, bei den wonende te Graft. Begunstigd door fraai Najaarsweer

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1