Nieuws uit De Rijp. Nieuws uit De Beemster. Nieuws uit Purmerend. ABONNEMENTEN: 75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling, franco per post 3.40 per jaar plus incassokosten. Losse nrs. 6 cent. ADVERTENTIES: 8 cent per millimeter. Bij contract lagere tarieven. Bewijsnummers gratis. (Inzending naar Middenweg 172, Beemster.) voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken 39e JAARGANG VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 VERSCHIJNT VRIJDAGS Vergadering Comité voor Ouden van Dagen te De RijpGraft. (R) Maandagavond j.1. vond in café Grasboer een vergadering plaats van het Comité voor de Ouden van Dagen. Tevens waren hierbij aanwezig de collectrices en de voorzitters der beide plaatselijke voet balverenigingen. Bij de rekening en ver antwoording van de jfënningmeester bleek er een batig saldo te bestaan van onge veer 140.Dit betekent dus reeds een mooie steun voor de tocht van het vol gende jaar. Voor deze komende tocht wer den nog enige nuttige wenken naar vo ren gebracht. Opening wintercursus voor De RijpGraft. (R) Donderdag 6 October werd in de Parochiale St. Josephschool de algemene tuinbouwcursus geopend. De voorzitter der organiserende vereniging, de L. T. B., de heer G. Visser, heette in zijn openings woord welkom burgemeester Dalenberg, het bestuur van de L. T. B., de onderwij zers van de cursus, de heren Van Dok en Pielage, en de cursisten. Hij achtte het een verheugend verschijnsel, wederom een tuinbouwcursus te kunnen laten draaien. Den cursisten werd op het hart gedrukt zich ordelijk en ijverig te tonen. Burge meester Dalenberg beloofde voor zover mogelijk gaarne zijn medewerking. Hij vertelde tijdens zijn verblijf in Zwitser land te hebben opgemerkt, dat op de Zwitserse markt onze Nederlandse tuin bouwproducten slechts dan met de Ita liaanse kunnen concurreren, als ze van de allerbeste kwaliteit zijn. De heer Pie lage dankte de beide sprekers voor de bemoedigende woorden. Hij deelde mee, dat er zich 17 cursisten hadden aange meld en uitte de wens, dat aan hen over twee jaar het diploma zou kunnen wor den uitgéreikt, hetgeen mogelijk is, als er met energie wordt aangepakt en volge houden. De heer Van Dokj die de practi- sche vakken zal doceren, dankte het L. T. B.-bestuur voor zijn herbenoeming. De Rijp was voor hem geen onbekend ter rein en hij twijfelde er niet aan of hij zou de lessen steeds met plezier geven. In tussen was ook pastoor Holtkamp gearri veerd, die ook zijn beste wensen aan de cursus overbracht. Hij spoorde de cursis ten aan zich met energie aan de komende taak te wijden. In de beste stemming werd deze openingsbijeenkomst gesloten. Terug uit Indonesië. (G) Maandag om half vier arriveerde Gerrit Nijman als eerste repatriërende Grafter dienstplichtige in zijn geboorte dorp. Ter gelegenheid van dit feit wapper den in vrijwel geheel Graft de vlaggen. De terugreis uit Indonesië was gemaakt met de „Zuiderkruis", waarmee Gerrit de 16e September met nog 1600 repatriëren- den uit Batavia was vertrokken. Door de zware mist werd het schip voor de Hol landse kust opgehouden, zodat de solda ten een dag later werden ontscheept dan eerst in de bedoeling lag. Reeds bij aan komst in Graft was er veel belangstelling en Gerrit was getroffen door de vele vlaggen en de erepoort voor zijn ouder lijke woning, 's Avonds wachtte hem nog een verrassing, toen om acht uur het fan farecorps „Kunst na Arbeid" hem een serenade kwam brengen. Na het eerste nummer van de drie feliciteerde de voor zitter van het fanfare, de heer B. Visser, namens het corps Gerrit en familie met zijn behouden thuiskomst. Gerrit dankte het korps in een korte toespraak. „Ik vind het zo geweldig hartelijk en waar deer het buitengewoon, dat u mij zo ont vangt," zo zei hij. „Ik hoop, dat ook de na mij terugkerende jongens, die allen veel langer in dienst zijn geweest dan ik, zo zullen worden ontvangen, want ik ben ten slotte maar anderhalf jaar weg geweest." Ook zijn vader dankte de fanfare nog voor de hartelijke ontvangst van zijn zoon. Na een driewerf hoera gingen de vele belang stellenden uiteen. Kleuterschool. (R) Vergadering kleuterschool op Dins dag 11 October bij mevrouw Van Vliet. Zeer goede opkomst. Ongeveer 50 aan wezigen. Mevrouw Schermerhorn opende met een speciaal woord van dank aan de heer Posthuma, die zich zo bijzonder voor het kleuteronderwijs interesseert. Na voor lezing der notulen kwam punt 3 van de agenda ter sprake. De oprichting van de Stichting „De Kleuterschool De Rijp Graft e. o." Volgens de heer Posthuma is een stichting noodzakelijk voor b.v. het aanvragen van subsidie. De vergadering ging unaniem met het voorstel accoord. Bestuursverkiezing. Deze had een zeer vlot verloop. Gekozen werden: Mevr. Kuin van Noordeinde, mevr. Roemer van de Rijp, mevr. Slot van de Rijp, de heer Kei zer van Graft, de heer Posthuma van de Rijp. Na de bestuursoverdracht dankte de heer Posthuma als voorzitter van het nieuw gekozen bestuur de aftredende da mes voor het vele werk, dat zij in het be lang van de kleuterschool hebben gedaan. De vergadering stemde hier met een har telijk applaus mee in. Modernisering Kleuterschool. De heer Posthuma leidde dit agendapunt in. Hij wees op het grote belang van inrichting en aankleding van een kleuterschool. Als wensen noemde hij o.a.: het aanschaffen van tafeltjes en stoeltjes; het opschilderen van het lokaal; het verbreden der ven sterbanken; het aanschaffen van speelgoed en leermiddelen. Hierop aansluitend werd meteen de kwestie naar voren gebracht: Hoe komen we aan het benodigde geld! Met het be stuur was de vergadering van oordeel, dat de uitgifte van renteloze voorschotten het beste succes zou hebben. Hiertoe werd be sloten. Staande de vergadering werd door de aanwezigen spontaan reeds voor een bedrag van 340.ingetekend. Dit be looft goed te worden! Ook de verschillende instellingen en verenigingen in De Rijp en Graft zullen door het bestuur worden verzocht de Kleuterschool financieel te steunen. Bij de rondvraag werden vele waarde volle suggesties naar voren gebracht. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring met een woord van dank voor de gro te belangstelling en de geanimeerde be sprekingen. Burgerlijke stand. (R) Geboren: Jacobus Joannes Maria, zoon van J. C. Wessels en van M. Rosse- wij. Overleden: Geen. Ondertrouwd: Simon J. van Engelen, oud 33 jaren en Geertruida Woestenburg, oud 33 jaren. Getrouwd: Geert Kamps, oud 31 jaren en Harmke Terpstra, oud 25 jaren. Hui- bertus D. de Liefde, oud 33 jaren en Kla- zina van Braam, oud 38 jaren. Simon J. van Engelen, oud 33 jaren en Geertrui- da Woestenburg, oud 33 jaren. Kerkconcert. (R) Dinsdag 18 October vindt in de Ned. Herv. kerk te De Rijp het tweede abon nementsconcert plaats, waaraan deze keer medewerken Rinus Sinke, bariton, Mar Wuis, voordracht en Hans Keuning, orgel. Nieuw raadslid. (R) In de vacature in de gemeenteraad van De Rijp, ontstaan door het bedanken van de heer J. Nat, is benoemd de heer D. Klinkhamer Jr., die deze benoeming heeft aanvaard. Propaganda-avond van de P. v. d. A. (R) Zaterdagavond 15 October organi seert de afdeling De Rijp van de P. v. d. A. in hotel „De Eendracht" een pro paganda-avond, waarbij als spreker zal optreden prof. dr. ir. W. Schermerhorn. Verder verlenen medewerking De Jonge Flierefluiters, het populaire radio-ensem ble o.l.v. Johan Jong met de zanger Peter de Boorder. Kind verdronken. In een onbewaakt ogenblik is het bijna tweejarig zoontje van de heer P. Hopman, in de achter de boerderij gelegen sloot geraakt en verdronken. Dr. Beunders, die dadelijk na het on geluk aanwezig was, heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, wat mis lukte. Helaas moest de dood geconstateerd worden. Burgerlijke stand. (B.) Geboren: Johannes Jan Maria, zoon van J. L. Konijn en M. A. van Diepen, Nekkerweg 43: Catharina Theresia Maria, dochter van B. J. Velzeboer en C. Blauw, Oosthuizerweg 74. Getrouwd: Pier Santema, 28 jaar en Margien Prikken, 22 jaar. Overleden: Gerrit Haster, oud 79 jaar, weduwnaar van G. Oostwouder; Hendrik Hopman, oud 20 maanden, zoon van P. Hopman en H. M. van Breugel; Trijntje van Genderen, oud 44 jaar. Drie auto's op elkaar. (B.) Zaterdagmiddag vlogen er weer een drietal auto's op elkaar, in de bocht bij de brug van Avenhorn. Omdat de uit de richting Hoorn komende auto geen voorrang gaf, volgde een botsing met een andere wagen. Een der auto's maakte door de botsing een slinger over de weg en werd toen door nr. drie getorpedeerd. Geen mensen beschadigd, wel de wa gens. De politie onderzoekt deze dubbele botsing. Tegen de lamp gelopen. (B.) Bekeurd wegens rijden zonder ver gunning, de motorrijder C. G., van Mar- ken-Binnen. CORRESPONDENTIE. (B) Er is een zo overstelpende hoeveel heid kopie, dat het reeds ingekomen ar tikel gezet en wel „Beemster in oorlogstijd" moet overstaan tot een vol gend nr. Toneelvoorstelling. (B.) Zondagavond heeft de toneelgroep Edam ten bate van de „Stichting 1940 '45" in het Heerenhuis het bekende to neelstuk „Dolle Hans" van J. Fabricius ten tonele gebracht. Burgemeester Pesman opende de avond. In een sober betoog schetste de spreker hoe de gedachtengang van velen ten op zichte van veel dingen is veranderd. Over wat men enige jaren geleden als het hoogste beschouwde, wordt nu de staf gebroken. Dat hadden ze wel anders kun nen aanpakken. Dat wisten ze toch. Ze waren veel te onvoorzichtig enz. De Stichting 1940'45 praat niet en houdt geen nabeschouwingen, ze doet iets. En daarom, zegt spreker, is het mij een vreugde om deze avond met een kort woord te openen en de Stichting in uw aller sympathie en medewerking aan te bevelen. Hierna hield de propagandist van de Stichting, de heer Spaander, een rede, waarin hij de Stichting ën doelstellingen der Stichting uiteen zette. Daarna waren het allereerst de Zuider- zee-Hawaïans die voor bet voetlicht tra den. Met een goed verzorgd muzikaal pro gramma wisten zij de sympathie en be wondering van het talrijke publiek te winnen. Alvorens het scherm omhoog ging voor „Dolle Hans" gaf de heer De Boer een korte verklaring van het toneelwerk. De leden van de toneelgroep Edam heb ben een gave vertolking gegeven van dit Indodrama. En dat zij volkomen slaagden in hun pogen om de daarin optredende figuren, leven en gestalte te geven, be wees het medeleven van het publiek met het gebeuren op het toneel. Menige traan is er gestort en de spontane verwensing aan het adres .van „Majoor de Weert", toen hem vanuit de z? al werd toege schreeuwd: „Schurk!", 'bewees dat er meer dan contact was tussen voor en ach ter het voetlicht. Er was volop medeleven. Een beter recentie kunnen de spelers niet verlangen. In de pauze had Klaas Edam een op roep gedaan om zich als donateur voor de Stichting op te geven. Velen hadden aan die oproer gehoor gegeven. Want voor dat doel was toch deze avond georgani seerd: medewerking en daadwerkelijke steun aan de Stichting 1940'45. Nadat de Zuiderzee-Hawaïans nog een maal waren opgetreden volgde de verlo ting en daarna sluiting. Aan beide zijden, zowel bij organisatoren als bij publiek, was grote voldoening over deze geslaagde avond. Gevonden voorwerpen. Er is gevonden een klein dekzeil, dat te bevragen is bij A. Bierhaalder, Noord- dijk 20, Beemster. De kampioen rattenvanger. (B) In de Leeghwaterstraat woont de kampioen rattenvanger. Aan de lopende band weet hij deze ongure gasten te van gen. Hoe en op welke wijze weten wij niet. Maar steêvast komt hij iedere mor gen uit het kippenhok, niet met eieren, maar met een rat. Want het kippenhok is voor de ratten dodencel. En van daar gaan ze naar de crematie-oven in de zuivelfabriek. Verbranden, zegt de heer Middelburg, dat is het beste. Been gebroken. (B) Spelende op de weistelling van de zuivelfabriek „Bamestra" viel de tien jarige Hetty Hellenberc er af en brak haar been. Zij is opgenomen in het zie kenhuis te Purmerend. Auto in Beemster-West te water. (B) Het gebeurt nog al eens, dat auto's een eigen wil hebben en meestal loopt het niet goed af met dergelijke opstandige wagens. Bakker Stevers heeft ook zo'n eigenaardig vehikel. De baas op bezoek bij een collega aan de Jisperweg. 'n Mooie gelegenheid om de wielen te nemen, wat dan ook prompt gebeu de, met het tra ditionele slot, een duik in de wegsloot. Ongeval met dodelijke afloop te Z.O.-Beemster. (B) Op weg naar Purmerend fietsten de gezusters Tr. en B. van Genderen langs de Purmerenderweg, toen Tr. van Gen deren werd aangereden door een vracht auto, beladen met aardappelen. Zij ge raakte onder de auto en werd op slag gedood. De politie heeft de auto in beslag ge nomen en zal onderzoeken in hoeverre hier schuld aanwezig kan zijn. Het lijk van het slachtoffer werd naar de aula van het Stadsziekenhuis te Pur merend vervoerd. Het slachtoffer was 43 jaar en ongehuwrd. Geen Pannenbier, maar toch een extraatje! (B.) Als in vroeger jaren een in aan bouw zijnde woning „onder de pannen" kwam, was het gewoonte 'dat het werk volk op bier werd onthaald. Pannenbier werd een traditie. En aan een traditie meet moet niet tornen. Zo dacht ook het bestuur van de Bouwvereniging „Goed Wonen", toen dezer dagen de 4 in aan bouw zijnde woningen op het nieuwe ge meente-bouwterrein onder de pannen waren gekomen. Dit feit had tot gevolg dat er een offi ciële bijeenkomst plaats vond in het Hee renhuis. Van het gemeentebestuur waren aanwezig: Burgemeester Pesman, Wet houder P. Visser, gemeentesecretaris R. Middelburg en gemeentearchitect Bos. Het bestuur van de bouwvereniging „Goed Wonen" was vertegenwoordigd door de heren M. Walda en W. Middel burg. Door ongesteldheid was de architect de heer J. Molenaar, verhinderd te ko men. In zijn plaats was de assistent van de heer Molenaar aanwezig. Aannemer de heer H. Brand, benevens enige leden van zijn personeel waren mede opgeko men. Burgemeester Pesman sprak in een korte rede zijn dank en bewondering uit over de prestatie om in zo'n korte tijd de woningen onder dak te hebben ge bracht. Door aller samenwerking was dit tot stand gekomen. De heer Walda, sprekende namens „Goed Wonen", richtte woorden van dank tot het gemeentebestuur van Beemster vóór de prettige samenwerking met het bestuur van de Bouwvereniging. Het personeel van de heer Brand werd een kleine attentie aangeboden. Nadat nog een verversing was geoffreerd, was ook deze plechtigheid weer afgelopen. 120 kisten appelen in de wegsloot. (B.) Maandagochtend reed de chauffeur D. van het fruitbedrijf „Jan Adriaans Leeghwater" met de Dodge en daarachter de aanhangwagen, beladen met 120 kisten appelen, langs de Middenweg. Wegens het mistige weer was de verlichting aan. Tuisen de Volgerweg en de Zuider-weg kwam van de tegenovergestelde kant de expeditiewagen van B. Deze wilde de Dodge passeren, maar tussen beide voer tuigen reden een zestal wielrijders. Om deze niet in levensgevaar te brengen haalde D. zover uit, dat hij met zijn wa gens te ver op de wegberm kwam, waar door de aanhangwagen kantelde, de kop peling afbrak en wagen met vracht in de sloot terecht kwam. Voor de gaande en komende man was het een buitenkansje, want menig zakje appelen werd uit de sloot gevist. Eén nam meteen maar een kist ook mee. En dat was de bedoeling niet, maar misschien brengt hij die leeg terug? Avonturiers op de wereldzeeën. (B) Ja lezers, de geest van Vasco di Gama, Columbus, Houtman, Willem Ba- rendsz en Marco Polo leeft nog en inspi reert soms de tegenwoordige mens tot het volbrengen van grote daden. Over hen, die verankerd zijn aan kan toorkrukken, ambtenaarsstoelen en der gelijke rustgevende huismeubelen, wordt soms de geest dier oude zeevaarders vaardig. Kent gij de gemeente-secretarie? Verblijfplaats van eerzame huisvaders en enige jonge borsten. Welnu, op zekere dag roept de Burge meester (tussen haakjes: een wereld zwerver van formaat)„Mannen broe ders! Laat ons de benauwenis van deze muren ontvluchten en de verre einders tegemoet gaan. Het schip van Roel Doets ligt zeilklaar, we hebben slechts in te stappen en de wereld met al haar gehei menissen en verlokkingen ligt voor ons open." De mannen-broeders, gebogen onder het wicht van ambtelijke zorgen, veerden toen omhoog uit hun overjarige zetels. Ja, dit was het. Daar hadden zij van gedroomd: de Wijde Wereld. De zilte adem der zee. Staande op het deinende dek van een schip, dat met klapperende zeilen het onbekende tegemoet gaat. Mannen zijn! De Leeghwaterstraat wist niet dat in dat torentjesloze gebouw, waar de le venscyclus van ettelijke Beemsterfamilie- geslachten in een keurig kaartsysteem is geregistreerd, er op dat moment Beemster geschiedenis werd gemaakt. Het was wonderlijk stil geworden in de secretarie, na de woorden van de Bur gemeester. Het gekras der pennen, het geratel der schrijfmachines, de botsing der gedachten, alles was verstomd. Het schip lag zeilklaar en Roel Doets was de kapitein. Het onbekende riep! Een half uur later: Zeerobben met heuplaar zen, duffels en zuidwesters klimmen langs de valreep aan boord van „De Potvis". Roel de Zeevaarder komt met een fikse oorlam op de proppen. De zeilen worden gehesen en onder het zingen van „Op de woelige baren" kiest „de Potvis" het ruime sop. De secretarie zit op zee. „Dat. is wat anders, Warners," zegt de secretaris, „dan de elfde koter van Jan en Pleun inschrij ven." „De Potvis" begint lelijk te stampen. De secretaris heeft het niet lekker. Wat wit om de neus en draaierig. Maar ja, je bent zeeman of je bent het niet.. Wie on bekende landen wil ontdekken, die moet het leven aandurven. Moeten wij nog meer schrijven over deze avontuurlijke tocht van de secretarie? Genoeg. Zij keerden na behouden thuis vaart veilig in de schoot van hun gezjn terug. Wie er meer van wil weten, vrage het logboek of scheepsjournaal van Roel Doets ter lezing. Raadsagenda. (P) De raad onzer gemeente zal heden avond om zeven uur in openbare zitting bijeenkomen. Waar de vergadering is afgelopen als ons blad zal verschijnen, daar is opname van die agenda overbodig. Uit de raadsstukken (P) vermelden wij, dat is aangewezen tot waarnemend burgemeester mevr. G. *E. SteertBrouwer en bij dier afwezig heid, ziekte of ontstentenis de heer H. Verburgt, en dat de taakverdeling tussen de leden van het dagelijks bestuur als volgt is geregeld: Burgemeester mr. R. Kooiman: ziekenhuis, marktwezen, rust huis „Avondzon" en financiën; mevr. G. E. SteertBrouwer: onderwijs en sociale zorg; de heer H. Verburgt: openbare wer ken en gasbedrijf. Nieuwe conciërge Nutsgebouw. (P) De heer H. Reuzenaar is met ingang van 1 October benoemd tot conciërge van het Nutsgebouw aan de Dubbele Buurt, inplaats van de heer O. van Oenen, wien wegens het bereiken van de 65-jarige leef tijd eervol ontslag is verleend. Apotheek. (P) Zondag 16 October is apotheek Th. de Vries, Hoogstraat 4, telefoon 144, ge opend. Opening-smiddag winterseizoen. (P) De afdeling Purmerend van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen hield ver leden week in het lokaal „Het Paradijs" haar eerste middag van het winterseizoen, waar de bekende toneelspeelster, mevr. Aline Markus uit 's Gravenhage voordroeg uit werken van Henriette Roland Holst, o.a. „De Moeder" en „Der vrouwen moed", van Ina BoudierBakker „De artist" en na de pauze werden zeer geestige verzen voorgedragen. Deze eerste middag is zeer goed ge slaagd. Met bouw begonnen. (P) Woensdag is de fa. De Haan Reek, architect J. Oudejans, begonnen met de bouw van vier ééngezinswoningen en vijf duplexwoningen achter het Waterleiding gebouw aan de Bernard Nieuwentijtstraat, welke woningen gebouwd worden door de R.K. woningbouwver. „W. C. J. Passtoors". Opzichter is de heer C. Band. Jongens van de koopvaardij. (P) Voor een uitverkochte zaal gaf de R.K. gemengde toneelvereniging „Leo XIII" Zaterdagavond in het patronaats gebouw haar eerste uitvoering in dit win terseizoen van het blijspel van Rosita Pe ters: ..Jongens van de koopvaardij". De aanwezigen hebben volop genoten van dit vlot en luchtig gespeelde stuk, waarbij de verschillende rollen in goede handen waren. De toneelaankleding was verzorgd door leden van „Leo XIII" zeif, die zeer goed voldeed; mede hierdoor kwam. het stuk goed tot zijn recht. Tussen de bedrijven door zorgde het Trio Zijp voor muziek. Vcor de kleedkamers van Purmersteijn. (P) Het is een goede gedachte geweest van de initiatiefnemer, de terreinknecht van de voetbalvereniging „Purmersteijn", Jo van der Meer, om ten bate van het bouwen van de nieuwe kleedkamers een bonte avond te houden. Deze heeft Zater dagavond in „Amicitia" plaats gevonden. Bij de opening gaf de voorzitter van dit comité, de heer IJ. Edel, te kennen dat er zoveel medewerking van de burgerij is ondervonden voor het slagen van een dergelijke avond. Er waren 170 prijzen voor de tombola binnen gekomen. De avond is schitterend geslaagd. Er waren ongeveer 250 bezoekers. Na aftrek der on kosten bleef er een voordelig saldo over van 415,72. Bij de sluiting bracht de heer Edel alle medewerkers dank.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1