Akkerbouwers in Wij allen om én Ronde Tafel Jaarvergadering Bond voor Staatspensionering. (P.) Woensdagavond hield de afdeling Purmerend van de Bond voor Staats- pensionnering in lokaal „Het Paradijs", onder leiding van de heer V. Visser, haar jaarvergadering, die matig was bezocht. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer L. Simons, bleek, dat de afdeling in het afgelopen jaar grote activiteit in zake het ouderdomspensioen heeft be toond; dat ondanks dat het bestuur een autobus naar de meting te Haarlem liet lopen, er maar weinig leden zijn mee ge weest, zeer tot teleurstelling van het be stuur. De afdeling telt momenteel 470 leden. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer A. C. W. Mayers, werd goedgekeurd, nadat de heer Van Twist namens de kascontrole-commissie zeide dat alle bescheiden van de penning meester in beste orde waren bevonden. Op het bestuursbeleid waren geen op merkingen. De aftredende bestuursleden, de heren A. C. W. Mayers en P. Barteling, werden bij stemming herkozen. De winterpropaganda werd uitvoerig besproken en zullen er op 17 en 18 No vember in „Het Pleerenlogement" propa- ganda-avonden gehouden worden, waar •de Landmeerse toneelvereniging „De Flierefluiters" het toneelspel „Hij bedoelt het goed.... maar?" zal opvoeren. Tot leden der kascontrole-commissie werden de heren K. Schouten en C. Muts gekozen. Niets meer aan de orde zijnde sloot voorzitter Visser met een opwekkend woord de vergadering. De najaarskermis. (P.) Het moet.ons van het hart, deze najaarskermis is stil, zeer stil, 's avonds om half tien, tien uur is er niet veel ver tier meer, hoogstens zijn er in enkele café's nog enige jongelui die nog gaarne van een dansje willen genieten, maar daar is 't evenmin overmatig druk; hoe zou dat toch komen, worden de mensen en vooral de jongelui beu van al dat feesten? Want er is naar onze smaak soms wel eens wat veel te doen in onze marktstad, al juichen wij het toe dat er voor onze stad reclame gemaakt wordt, maar niet door zoveel en zo vaak mogelijk feesten te houden. Vroeger.wie herinnert zich niet de kermissen -van vroeger, toen er twee hou ten schouwburgen waren: een op het Looiersplein en een op de Westerstraat, toen Schinkel met zijn bioscooptent, waar in ruimte was voor 500 personen, steeds op de Westerstraat stond, de verschillen de andere groote. kermisvermakelijkheden als cake-walk, luchtschommels, enz., de poffertjeskraam van Jongmaats, enz. Vanaf de jongensschool in de Nieuwstraat tot en met Westerstraat, Kippenmarkt, Kaasmarkt, stonden de kramen en ker misvermakelijkheden. Soms was er dan ook nog een of ander circus. Ja, een twin tig jaar geleden nog was het heel anders, toen wist men wat kermisvieren was, maar.... dat kwam doordat er toen hoogstens één- of tweemaal per jaar iets te doen was en men kon sparen om van deze kermis te kunnen genieten. Nu is het geen echte kermis meer, daar er thans bijna iedere week kermis is. „Dijkbreuk". (P.) Door de Arbeiderstoneelvereniging „Voorwaarts", regie Pier Uitslager, wor den op Vrijdag 21, Zaterdag 22, Donder dag 27, Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Octo ber in „Plet Heerenlogement" voor haar donateurs de eerste uitvoeringen in dit seizoen gegeven. Er zal dan worden op gevoerd het prachtige toneelspel „Dijk breuk", uit het Pools vertaald door Anton Burgdorffer. Voor deze voorstellingen kunnen door de donateurs kaarten gehaald worden op Zondag 16 October, van half elf tot één uur in het Heerenlogement. Kadercursussen. (P.) Evenals -verleden jaar organiseert de Purmerender Bestuurdersbond ook dit winterseizoen wederom een viertal cur susavonden voor de besturen der bij haar aangesloten vakbondsafdelingen. Deze zullen worden gehouden op de Woens dagen 16 en 23 November, 7 en 21 De cember, in de bovenzaal van „Het Para dijs". „Dc grote race". (P.) In Cinema Schinkel wordt vanaf heden tot en met Maandag de kleuren film „De grote race" met Michey Roony in de hoofdrol vertoond. Jaarvergadering. (P.) Door de Purmerender Bestuurders- bond wordt op Maandag 17 October, des avonds om 8 uur, in „Het Paradijs", Kip penmarkt, haar jaarvergadering gehou den; behalve de jaarverslagen, bestuurs verkiezing en bestuursvoorstellen zal de te voeren propaganda besproken worden. 30-jarig bestaan. (P.) Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan zal de afdeling Purmerend van de Bouwvakarbeidersbond 17 November in „Amicitia" een feestavond organiseren, waar het bekende A tot Z-cabaret zal op treden. Grote Najaarsmarkt. (P.) Op de grote najaarsrunderenmarkt werden Woensdag aangevoerd 923 stuks (v.j. 939 stuks) waarvan 704 geldekoeien 375650, handel afloop stugger (v.j. 727 st. 380650); 158 melk- en kalfkoeien 550800 per stuk, handel kalm (v.j. 135 stuks 460—860); 45 pinken 350450 per stuk, handel kalm (v.j. 53 stuks 340520); 16 graskalveren 150230 per stuk, han del kalm (v.j. 24 stuks 150235). Beroep aangenomen. (P.) Ds. G. Fafié, oud-predikant der Ev. Luth. Gemeente alhier* heeft zijn beroep naar de Hersteld Ev. Luth. Ge meente te Amsterdam aangenomen. „Het leven kan beter". (P.) Door het Nederlands Volkstoneel zal voor het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling op 10 Januari a.s. worden opgevoerd „Het leven kan beter". Culturele Sectie. (P.) De Culturele Sectie van de Purme render Gemeenschap, (waarbij aangeslo ten zijn het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling, het Departement van het Nut, de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, de Vereniging Openbare Lees zaal, „Nut en Ontspanning" uit de Pur- mer, de Werkmansvereniging „Vooruit" en de Purmerender R.H.B.S.-vereniging) heeft haar werkzaamheden hervat en allereerst de organisatie van de maande lijkse filmvoorstellingen, welke in 't vorig seizoen zoveel succes hadden, weer ter hand genomen en op Donderdag 20 Oc tober, 's avonds om 7 en 9 uur, zal in Cinema Schinkel vertoond worden „In het hart van Europa", beelden en indruk ken van het leven in Zwitserland. Deze film geeft in vijf delen een voortreffelijk beeld van de historie van Zwitserland, winter en zomer, de werkdag van de Zwitser, volksfeesten, het onderwijs, de kerk en de zeer democratische staats instellingen. Voor deze voorstellingen zijn kaarten a 55 cent (en plaatsbespreking) in de week waarin de voorstellingen gegeven worden, dagelijks van elf tot twaalf uur aan de zaal verkrijgbaar. Uit het logboek der politie. (P.) Deze week vonden door de politie de volgende bekeuringen plaats: P. R. alhier kreeg een bon omdat hij zijn rij wiel onbeheerd liet staan; wegens ver keersovertredingen werden bekeurd M. N.. D. A. P. S„ en F. B.; J. S. van Alk maar parkeerde zijn auto verkeerd; even als E .H. uit Sneek; P. S. uit Wormer gebruikte de openbare straat als urinoir; terwijl E. B. uit Edam zonder verlichting met zijn auto reed. „Spar"-avond. (P.) In „Het Heerenlogement" wordt Woensdagavond 19 October wederom een „Spar"-tempo-tempo-avond gehouden. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. (P.) Woensdag 19 October zal de afde ling Purmerend van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling haar jaarverga dering houden in „Het Paradijs", Kippen markt. Behalve de verschillende jaarver slagen bevat de agenda: bespreking Ar beiders-Avondschool, winterwerk en ac tie A.B.K.-huis. Personalia. (P.) Aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam slaagde onze stadgenoot J. de Groot voor het candidaatsexamen genees kunde. Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagde onze stadgenoot D. Mus voor het Staatsexamen Landbouwkundig Ingenieur. Voor de eerste Herfstvergadering in dit seizoen, uitgeschreven door het be stuur van de Vereniging van Akkerbou wers „Beemster, Schermer en Purmer", was grote belangstelling. Uit alle drie polders waren de akker bouwers naar het Heerenhuis gekomen, waar de vice-voorzitter, de heer T. Vaal- burg, de vergadering opende met een welkomstwoord tot allen en in het bij zonder tot het comité „Marktstad Purme rend", hetwelk deze avond bij monde van Mr. J. Lieuwen, de behaalde prijzen, die de vereniging en haar leden op de j.1. gehouden Landbouwtentoonstelling te Purmerend hadden behaald, zouuitrei ken. Dan de heren Voorthuizen en Eriks, respectievelijk eerstgenoemde Directeur van het Marktwezen en Slachthuis Alk maar, de heer Eriks, algemeen vertegen woordiger van de Alkmaarse Pers en de heer Robbers, vertegenwoordiger van de Compostfabriek. De spreker hoopte dat de besprekingen van deze avond zouden bijdragen tot een gezond organisatieleven. Dit was een eigenaardige vergadering. Ogenschijnlijk was alles bij het oude. De vele bekende gezichten, de conversatie over beroepsbelangen. En toch ontbrak er iets aan. Iets dat niet dadelijk met woorden verklaard kon worden. Wijlen de voorzitter Barendregt was niet aanwezig en toch was het moeilijk hem niet te zien, staande achter de be stuurstafel om zijn openingsrede uit te spreken. Hoe kwam dat? Omdat de figuur Ba rendregt onafscheidelijk verbonden was aan de Vereniging van Akkerbouwers. Dat een vergadering, een bijeenkomst, een excursie zonder hem niet denkbaar was. Dat beeld: Barendregt temidden van zijn vrienden-akkerbouwers lag zo vast in onze geest verankerd, dat het deze avond, op de eerste algemene vergade ring, ons steeds voor de ogen stond. De secretaris, de heer Langedijk, las de notulen en ingekomen stukken. Er was een schrijven van mevr. de wed. Baren- dregt-Sorgdrager, waarin zij dank bracht aan allen die op zo'n treffende wijze hun medeleven hadden betoond bij het over lijden van haar echtgenoot. Ook namens de zoon en dochter bevestigde zij haar dank daarvoor. Een schrijven van de afd. Beemster van de Bond van Bijenhouders, waarin een verzoek om medewerking inzake kool- zaadbesproeiïng. Om dat niet gedurende de bloei te doen als zijnde fataal voor de bijenvolken. En de belangen van de ak kerbouwers toch ook gediend zijn bij een gezonde bijenstand in de polder. Verder was een verslag ingekomen ENKABE-avonden. (P.) Door de kruideniers-combinatie „ENKABE" worden wederom, evenals vorig jaar aantrekkelijke avonden voor hun klanten gegeven. Te Purmerend vinden deze plaats op Dinsdag 18 October in „Het Heerenloge ment", waaraan voorafgaat een kinder voorstelling, terwijl Woensdag 19 en Don derdag 20 October in „Amicitia" deze avonden gegeven zullen worden eveneens met vooraf voor de kinderen een voor stelling. Er wordt een zeer gevarieerd program ma gegeven. Te Midden-Beemster worden deze uit voeringen in „Het Heerenhuis" gegeven op Maandag 17 October. Te Ilpendam op 29 October en te Mon nikendam op 9 November. Voor het zwakke kind. (P) Heden en Zaterdag houdt de afd. Purmerend van de Christelijke Gezond heids- en Vacantiekolonies in het. gebouw voor Christelijke belangen aan de Ge dempte Singelgracht een bazar. Najaarspaardenmarkt. (P.) Donderdag werden op de Najaars paardenmarkt 42 paarden aangevoerd (v.j. 102), waarvan de prijs voor slacht- paarden was ƒ0.85ƒ1.20 per kg. (v.j. ƒ0.90ƒ1.10 per kg.); werkpaarden ƒ375 —ƒ600 per stuk (v.j. idem). WILDE STAKING. (P.) Maandagmorgen brak onder de ar beiders, werkzaam bij de fa. M. Scherpen- huijsen, Hout- en Staalbouw, aan de Nec- kerstraat een wilde staking uit, waarbij negentien man betrokken zijn. Aanleiding hiertoe was, dat Zaterdag middag 7 arbeiders aanzegging kregen dat hun loon moest worden terugge bracht op de basis van de C.A.O. in de metaalnijverheid, daar bij looncontröle gebleken was dat deze te hoog waren. De firma had een bekeuring gekregen met de waarschuwing, dat als deze lonen niet in overeenstemming met de gel dende C.A.O. werden gebracht, een tweede bekeuring volgen zou, daarna het bedrijf zou worden gesloten en de direc teur in hechtenis zou kunnen worden ge steld. Daar de fi~ma dit risico niet wilde lopen, moest zij wel noodgedwongen tot genoemde maatregel overgaan. Doch hier mede gingen de arbeiders niet accoord en Maandagmorgen werd het werk gestaakt. De erkende vakbonden staan niet achter deze wilde staking. Door de firma werd Maandagavond aan alle stakende arbeiders bericht gezonden, dat als deze Dinsdagmorgen om half acht het werk niet zouden hebben hervat, zij als ontslagen zouden worden beschouwd. Eén arbeider hééft het werk hervat, ter wijl de andere rchttien arbeiders ontsla gen werden. De staking duurt nu steeds voort, ter wijl het stakingscomité een circulaire om steun bij de burgerij heeft rondgestuurd. 4. I I I over de resultaten van een karwei-proef- veld. Punt 3 van de agenda: Statutenwijzi ging artikel 7. Hierover werd heel wat gediscussieerd. Het slot was echter dat het ongewijzigd bleef, want de redactie van bedoeld artikel liet ruimte genoeg voor een andere opvatting en uitvoering als tot nog toe was gevolgd. Men stemde in met het voorstel van de vice-voorzitter, om in de vacature- Barendregt een lid te kiezen uit de Pur mer. Op de nu volgende bestuursverkie zing werd tot bestuurslid gekozen de heer J. C. Dijksen. Waar de verkiezing van voorzitter mede op de agenda stond, stelde de heer Geite beek voor om de heer Vaalburg bij accla matie tot voorzitter te kiezen. Maar regle mentair was dat niet mogelijk. Bij de ge houden verkiezing werd de heer Vaal burg gekozen en de heer Dijksen tot vice- voorzitter. Het was met enige schroom dat de heer Vaalburg zijn benoeming aanvaardde. Maar hij zou trachten zijn functie zo goed mogelijk te volbrengen. Beide heren dankten de vergadering voor het vertrouwen in hen gesteld. Hierna was het woord aan Mr. J. Lieuwen, de voorzitter van „Marktstad", die in een korte rede uiteenzette hoe de belangen van beide organisaties in veel gevallen paraïel liepen. „Marktstad" had groot belang bij een sterke en gezonde boerenstand, en omgekeerd de boeren stand bij een centrum waar de belangen van de landbouw gediend werden. In dit teken worden dan ook de laatste jaren de grote landbouwtentoonstellingen gehouden. De resultaten van dergelijke tentoon stellingen zijn vérstrekkend. Ten eerste de gezonde wedijver der deelnemers om met het beste wat zij produceren naar voren te komen. Ten tweede de verbrei ding dezer resultaten in wijde kring. Op de laatst gehouden tentoonstelling was er van buitenlandse zijde veel belangstel ling. En dit is zeer belangrijk. Want wij kunnen ons niet bpalen bij export onzer produkten. Het is zó. dat export van werkkrachten noodzakelijk en gebiedend wordt. Wij worden te klein behuisd. En hierin ligt voor ons beide een taak. De Nederlandse boer en akkerbouwer moet overalter wereld een graag geziene en welkome gast worden. In dit verband is het de bedoeling van „Marktstad" om op de eerstvolgende tentoonstelling een stand in te richten waar de emigratiemogelijk heden en wat daarmede annex is, aan schouwelijk worden voorgesteld en be sproken. Hierna ging spreker over tot het uitreiken der eretekenen. De gebroe- Zondagsdienst artsen PurmerendZ.O.-Beemster. (P) Zondag 16 October heeft dr. W. J. L. Rosenkranz, Purmersteenweg 30, tele foon 102, dienst. Begrafenis mevr. Lommersde Vries. (P) Onder zeer grote belangstelling werd Woensdagmiddag op de Nieuwe Begraaf plaats begraven het stoffelijk overschot van mevr. Lommersde Vries, die ver leden week Donderdagmiddag te ongeveer drie uur op noodlottige wijze door elec- trische stroom om het leven is gekomen. Zij laat haar man en zes kinderen achter, waarvan de jongste acht maanden is. Kerst-uitvoering. (P.) Door de Koorverenigingen Purme rendEdam, directeur Th. Ettema, is in studie genomen het Weihnachts-Orato- rium van Joh. Seb. Bach, waarvan de uit voering zal plaats vinden in de Evang. Luth. kerk op Tweede Kerstdag. Het is een lange brief, die op mijn schrijftafel ligt en mij een goed ogenblik heeft bezorgd. Hij komt uit een dorp, dat de meesten van ons nauwelijks bij naam kennen, en draagt alle sporen van spon taan en in één adem geschreven te zijn. Er staat veel in dat mij voorlopig genoeg geeft om over na te denken en wat kan een mens beter doen in de onge stoorde morgenuren bij het stofzuigen en bedden opmaken? Maar de laatste zin treft mij het meest als iets dat ik mij tot nu toe vaak bewust was, maar plotseling diepte en contouren krijgt: „Vergeef mij, dat ik zo langdradig was. Beschouwt u net maar als een goed gemeende dank bare handdruk van iemand, die hier niet vaak de gelegenheid heeft om met andere vrouwen een diepgaand gesprek te voe ren." Een diepgaand gesprek met andere vrouwen. Ik leg de brief neer, schrijft Saskia in de V.N.D., en het eigenlijke onderwerp is voor een ogenblik terzijde geschoven. Inderdaad: dit laatste zinnetje is nog het belangrijkst. Een diepgaand gesprek: wanneer heb ik dat van mijn leven gevoerd met vrouwen? Voeren vrouwen eigenlijk ooit wel een gesprèk? Om een gesprek te voeren moet men spréken, het klinkt onnozel van logica en toch zelfs aan die voorwaarde vol doen wij vrouwen maar hoogst zelden. Wij spreken nooit: dat laten wij over aan de driedubbel onderlegde dame die ons op plechtige vergaderingen komt be zig houden over de ideeën van Maria Montessori of de geschiedenis van het vrouwenkiesrecht. Zij alleen is: de ge- ders Droog werden definitief eigenaar van de prachtige wisselbeker. En zo kreeg vervolgens ieder de prijs die hij met zijn producten had verworven. De heer Nooy, secretaris van „Marktstad", maakte be kend wie de schenkers waren van de ver schillende medailles, enz. Nu was het woord aan de heer Voort huizen, die naar aanleiding van de her opening der Alkmaarse Korenbeurs een lezing hield waarin hij betoogde dat het in het belang van de producent was, om zijn producten zelf te verhandelen. Niet alles in handen te geven van een commis- sionnair. Op de beurs krijgt men contact met zijn medeproducenten, daar komen de verhoudingen van vraag en aanbod ter sprake, enz. Blijft men thuis, dan komt men niets aan de weet en hangt men volkomen van een ander af. Van de Korenbeurs naar de Compost voerde ons de heer Robbers, die een uit eenzetting gaf van de mogelijkheden en de prijs om de compost als bemesting voor de akkers te verkrijgen, 4.50 per ton was niet te hoog, maar de transport kosten spreken een hartig woordje mee. En het optimisme van de heer Robbers, waarmee hij zijn compost aanbeval, be koelde aanmerkelijk na de verklaring van Ir. Hartman, die beweerde, dat de com- postbemesting tegen de huidige prijzen economisch niet verantwoord is. Er was geen animo voor de compost. Rondvraag: De heer S. Schagen bracht andermaal het vraagstuk te berde van de administratieve rompslomp van loon belasting, pensioenregeling en verdere sociale verzekeringen, die momenteel vereisen dat iedere boer en akkerbouwer zo'n soort van plaatselijk bureauhouder is. Spreker stelde voor om deze gehele administratie voor een bepaalde groep collectief te behandelen. Hetzij door een daarvoor aan te stellen persoon, of zoals anderen voorstelden, de boerenleenban ken daarin te betrekken. De heer Koe man stond deze reis geheel aan de zijde van de beer Schagen. Ook hij was over tuigd dat er een oplossing voor gevonden moest worden. Op de eerstvolgende vergadering zal dat punt op de agenda staan. De heer Dijksen richtte een woord van dank aan bestuur en leden voor al het werk door hen verricht op de gehouden Landbouwtentoonstelling, waardoor de vereniging op zo'n keurige wijze werd vertegenwoordigd. De voorzitter bracht in zijn sluitings woord dank aan de leden voor de pret tige wijze waarop de besprekingen waren gevoerd. In het bijzonder dankte hij de comité-leden van „Marktstad" voor hun bereidwilligheid om deze vergadering te bezoeken. De andere heren werden insgelijks dank gezegd. En hiermede sloot spreker de vergadering. P. v. d. A. vergaderde. (P.) In de Woensdagavond gehouden ledenvergadering der Partij van de Ar beid in lokaal „Het Paradijs" werd o.a. medegedeeld dat mevr. G. E. Steert- Brouwer candidaat gesteld zal worden voor lid van de Provinciale Staten. Een 10-tal leden zullen de Gewestelijke Ver gadering te Alkmaar bezoeken. Er zullen verschillende sprekers wor den uitgenodigd, die de diverse urgente vraagstukken als devaluatie, publiekrech terlijke bedrijfsorganisatie, enz. zullen behandelen. Het lekencabaret „De Valreep" zal 12 December weer in Purmerend optreden. Bakfiets met postzakken te water. (P) Zaterdagmorgen is een bakfiets, ge laden met postzakken, vanaf de Emma- kade in de gracht geraakt, waardoor ver schillende poststukken nog gedeeltelijk nat bij geadresseerden werden rondgebracht. achte spreekster die in alle opzichten enige decimeters boven ons dagelijks niveau verheven is, letterlijk en figuur lijk. Maar zodra wij aan ons zeiven worden overgelaten, praten wij. Hartstochtelijk, onvermoeid en meestal zonder enige in spanning of resultaat. Op straat, in de trein, in de pauze van het concert en desnoods daarvóór en daarna, in de hui selijke kring en op visite, bij rouw en trouw, naast het bed van de kraamvrouw en in de wachtkamer van de dokter: wij praten. Het is een soort sociale plicht, een vulling voor de stilte die wij vrezen of op zijn minst ongepast vinden. Wij beginnen er mee als we nauwelijks een poppenwagen kunnen voortduwen en het is ons enige houvast in het leven als wij mager en gerimpeld en slecht ter been in onze gemakkelijke stoel bij het raam beland zijn. Wij doen het in Ter- neuzen en Delfzijl, in Amsterdam en Hei en Boeicop, in Parijs en Great Salt Lake City; wij deden het in de trekschuit en zullen het onverdroten voortzetten in de stratosfeerkruiser. En al dat praten, door B alle eeuwen heen, van de hofdametjes van Koningin Nefertete, van de breisters tegenover de guillotine en van de jonge- juffers op het verguldpartijtje heeft de wereld nooit een streep vooruitgebracht. „Fripante sterfgevallen in de Haarlem mer Courant, drie onder elkaar in de bloei van het leven", een patroontje van een kraagje, een afgesprongen vrijage en die-en-die waarvan ik je heel wat zou kunnen vertellen dat waren en blij ven, met variaties naar tijd en plaats, dè, onderwerpen waar onze belangstelling om draait. De aarde wentelt om haar as, de Tijd keert het uurglas om, beschavin gen komen op en verdwijnen, wereldrij ken worden met bloed en ijzer aaneen gesmeed, vallen ineen en begraven mil- lioenen onder het puin. Het buskruit wordt uitgevonden, de microscooplens geslepen, de atoomkracht ontdekt en de ontzettende kracht der saamgebonden atomen losgemaakt. Wij vrouwen, de grootste helft van de wereldbevolking, steken onverdroten de hoofden bijeen met vleugelmutsen, met huiven, met luifelhoedjes, met permanent gestoffeerd, dat is al één en praten. Soms is er één, met helder hoofd en ogen gloeiend van verontwaardiging, die op staat en begint te spreken, met een stem die helder en doordringend zelfs de man nen tot luisteren dwingt. Christine de Visan, Jeanne d'Arc, Harriet Beecher Stowe, Elisabeth Fry, Josephine Butler, Carry van Bruggen, Henriëtte van der Schalk. Het praten van de anderen mag voor een ogenblik verstommen, de bliksem mag inslaan en de muren van een eeuwenoude gevangenis splijten als 't stof is opgetrokken, kabbelt het praten verder; over jurkjes, over luierbroekjes, over ruzietjes en roddeltjes, over al het beuzelachtige schuim dat op de diepzee van het grote en verschrikkelijke leven drijft. Wanneer houden wij er eindelijk eens mee op? Wanneer worden wij, niet alleen staatsrechterlijk maar in feite mpndig? Wanneer gooien wij met een welbewuste ruk het roer om en sturen het schip van onze conversatie na zoveel eeuwen van duur leergeld eens naar open water? Er is maar zo'n klein beetje moed en goede wil voor nodig. Wij kunnen be ginnen op onze verjaarsvisites: geen af deling mannen-met-politiek en vrouwen- met-breipatroontjes, maar één algemeen gesprek over een van de duizend aange legenheden, die in de wereld van heden wezenlijk van belang zijn. Waarom zou den wij geen kleine kring van belangstel lenden om ons heen verzamelen zij zijn er, de brieven liggen voor mij die het getuigen en proberen in het klein een kern te stichten, die althans een po ging wil wagen om tot spreken te komen. Geen plechtige vereniging met een be stuur en officiële spreeksters. Maar een eenvoudige kring van buurtgenoten des noods, getrouwd en ongetrouwd, jong en op jaren, ontwikkeld en ongeletterd, maar allen van goede wil. De problemen liggen om ons opgetast, wij beginnen op verscheidene wegen vast te lopen. Als wij niet eindelijk wakker worden en met het allereenvoudigste beginnen: van vrouw tot vrouw spréken over die pro blemen en dat vastlopen dan konden de verschrikkelijke consequenties ons wel eens de adem afsnijden midden in ons huiselijk gebabbel.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2