Sinterklaas-krant Gemeenteraadsvergadering te De Rijp. NIWIN-Comité Curagao heeft grootse plannen De vroedschap van Beemster kwam bijeen. En 20 punten passeerden de hamer. Anderhalve meter diep ploeqen ABONNEMENTEN: 75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling, franco per post 3.40 per jaar plus incassokosten. Losse nrs. 6 cent. Uitf/iet Couccmt ADVERTENTIES: 8 cent per millimeter. Bij contract lagere tarieven. Bewijsnummers gratis. (Inzending naar Middenweg 172, Beemster.) voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken 39e JAARGANG No. 44 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1949 VERSCHIJNT VRIJDAGS Wanneer wij hier meedelen, dat wij weer als vanouds gelegenheid geven om advertenties in een speciaal Sinterklaasnummer te plaatsen, dan is de bekendmaking DAT VOOR TWEE MAAL BETALEN DE ADVERTENTIE DRIE MALEN GEPLAATST WORDT, een bekend geluid. Op 18 en 25 NOVEMBER en 2 DECEMBER is hiertoe gelegenheid. Wie zijn advertentie voor de Sinterklaas opgeeft die kan deze (mits zonder wijziging) geplaatst krijgen drie maal en betaalt macsr twee maal. Donderdagavond vergaderde de gemeen teraad van De Rijp onder voorzitterschap van Burgemeester Dalenberg. Ondanks de slechts negen punten omvattende agenda namen de besprekingen nog bijna twee uren in beslag. Weer lezing der notulen? Na de opening door de voorzitter maak te de heer Middelkoop de opmerking, dat hij gaarne zou zien, dat de notulen, die nu op het secretarie ter inzage liggen, zou den worden voorgelezen. De voorzitter voelde hier weinig voor, daar nog niet zo lang geleden het besluit is genomen, de notulen ter inzage te leggen, om het tijd rovende voorlezen te voorkomen. Burgemeester Dalenberg kon verder meedelen, dat het in de vorige vergade ring genomen besluit, een parkeerverbod op de Kleine Dam uit te vaardigen, op korte termijn zal worden uitgevoerd. Zo dra de borden zijn aangebracht, zal het verbod van kracht zijn. De enige soepel heid in het besluit is, dat het auto's is toe gestaan te laden en te lossen op de Kleine Dam. Door een onderzoek van de gemeente- architect is komen vast te staan, dat de steeg bij de heer Kamps gemeentegrond is en er zullen nu zo spoedig mogelijk voorzieningen worden getroffen. Verder kon de voorzitter nog meedelen, dat de gemeentebegroting over het jaar 1948 door Ged. Staten is goedgekeurd. Van de heer C. Alles was een schrijven ontvangen met het verzoek zijn salaris als gemeentelijk hooisteker te verhogen van 27.50 tot 50.per jaar. Burgemeester Dalenberg stelde voor de verhoging toe te staan en hiermee ging de raad zonder hoofdelijke stemming accoord. In de plaats van wijlen de heer J. Tekker is nu de heer Jb. Berkhout benoemd als hooisteker. Ook de heer Berkhout zal 50.per jaar ont vangen. Nieuw raadslid. Na een onderzoek van de geloofsbrie ven van de heer D. Klinkhamer Jr., die als opvolger van de heer J. Nat is aangewe zen, werd met algemene stemmen beslo ten de heer Klinkhamer als lid van de raad toe te laten. Evenals in het lopende jaar werd beslo ten met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten een rekening-courant overeenkomst aan te gaan voor het jaar 1950 tot een maximum van 15.000.om onvoorzie ne kapitaalsuitgaven op te vangen. In de begrotingen van 1948 en 1949 wer den op verzoek van Ged. Staten enige technische en administratieve wijzigingen aangebracht. De benoeming van de commissaris der Mij. tot Bevordering der Nijverheid in de vacature de heer L. Visser lokte nog eni ge discussies uit. B. en W. stelden voor de gecommitteerde opdracht te geven stem uit te brengen op ds. P. Keuning. De heer Middelkoop stelde de vraag hoe men aan deze candidaat kwam. Is dit een slaafs volgen van de andere vennoten, zo vroeg hij. Burgemeester Dalenberg achtte ds. Keuning zeer geschikt om de belan gen van de aandeelhouders en de Mij. te behartigen. De heer Tromp vroeg of het niet beter was een zakenman te benoe men. De voorzitter achtte dit niet nodig, omdat de directeur en een der commissa rissen reeds zakenlieden zijn. Bij de stem ming over het voorstel van B. en W. wer den vier stemmen uitgebracht op ds. Keu ning en kwamen twee briefjes blanco uit de bus, zodat hierdoor de gecommitteerde opdracht werd gegeven stem uit te bren gen op ds. Keuning. In de Woonruimtecommissie werden z. h. sf. de zittende raadsleden, t. w. de he ren D. Klinkhamer Jr., P. Middelkoop, P. Roemer, J. Sassen en J. Tromp benoemd met als plaatsvervangende leden de heren G. Eger, C. Sieswerda, M. van Tiel, G. Lub, J. G. Wegdam en M. Blokdijk, waar van de heer G. Eger als algemeen plaats vervangend lid zal optreden. Hierbij bracht de voorzitter dank aan de leden van de commissie die niet meer hierin terugkeren, in het bijzonder aan de voor zitter, ds. Keuning. De voorzitter der hui dige commissie zal nader door B. en W. worden benoemd. Een vraag van de heer Sassen of de commissie ook op eigen ini- tiotief van advies mocht dienen, werd door de voorzitter bevestigend beantwoord. Een verscholen fonds. Hierop bracht de heer Roemer verslag uit over de vraag van de raad over het pensioenfonds van de Mij. De heer Roe mer kon meedelen, dat dit fonds inder daad aanwezig is, doch dat het om een bepaalde reden onder deze naam op de balans staat, en eigenlijk een reservefonds is. Indien er een jaar slechts een geringe winst is, wordt aan de aandeelhouders uit dit fonds een uitdeling gegeven. Men zou van mening zijn, dat het kapitaal der Mij. genoeg zou opbrengen, maar dit blijkt niet mee te vallen en daarom put men uit dit fonds. De voorzitter was van mening, dat een aparte balans van het pensioenfonds beter zou zijn, temeer daar deze er is geweest. In 1937 stond hier nog een bedrag op van rond 20.000. Hiervan is 13.000 afgegaan voor de inkoopsom van enige personeelsleden. Er bleef dus 7000. over en deze som is aangewend om het koersverschil van de effecten der Mij. op te vangen, zodat het pensioenfonds er nu eigenlijk is en er tegelijkertijd niet is. Naar aanleiding van de mededelingen van de heer Roemer zullen B. en W. in de volgende raadsvergadering een voorstel indienen over het toekennen van een gra tificatie aan de heer G. R. A. Meyer. Weth. Luder meende te weten dat het pensioen fonds nu 12.000.groot is, en vond dat men daar nu niet meer aan moest komen. Het bevreemdde hem, dat de vroegere toestand niet aan de heer Roemer is mee gedeeld. De heer Sassen vond het in hoge mate onjuist dat men winst uitkeerde uit het pensioenfonds. Waar blijft dit dan tenslotte, zo vroeg hij zich af. De voorzit ter: Voor zover mij bekend leeft bij direc teur en commissarissen de gedachte ieder jaar door de accountant aan de vennoten uiteenzetting te laten geven over de ba lans en de verlies- en winstrekening. Weth. Pool: Dit lijkt me zeer juist. Dan krijgen we een overzicht over de stand van zaken en dat bespaart ons werk en besprekingen. De heer Roemer had op een desbetreffende vraag ook de indruk ge kregen, dat de directeur en de commissa rissen hiervoor waren. De voorzitter dank te de heer Roemer voor zijn verslag. Rondvraag. De heer Tromp zag gaarne voor één zij de van de Rechtestraat een parkeerver bod uitgevaardigd, omdat het verkeer in hoge mate gehinderd wordt door stilstaan de wagens aan beide zijden van de straat. De voorzitter zegde toe, dat onder ogen te zien, maar was bang dat dit practisch moeilijk uitvoerbaar zou blijken te zijn. De heer Tromp stelde ook nog een vraag over de maximum snelheid. Hiervoor is de wegenverkeerswet in voorbereiding, nu is de toegestane max. snelheid 40 KM per uur. Wij wilden 25 KM per uur aldus de voorzitter, maar dit werd voor luxe wagens te laag geacht. Er is nu wel een lagere max. snelheid mogelijk, maar dan wordt het 15 KM per uur en dat is prac tisch onuitvoerbaar. Een vraag va/n de heer Tromp of er bouwvolume was aan gevraagd voor de drie onbewoonbaar ver klaarde woningen, beantwoordde de voor zitter bevestigend. Door B. en W. was op spoed aangedrongen, maar er is nog geen officieel bericht op terug ontvangen. De heer Tromp vroeg of bij toezegging de zelfde architect zal worden aangezocht, als voor de woningwetwoningen. Hij vroeg zich af of de gemeentearchitect dit niet kon doen. Welth. Luder merkte hierbij op, dat de gemeentearchitect dan weer zijn eigen werk zou moeten corrigeren. De heer Sassen hacl opgemerkt, dat de kuil in de Tuinbuurt was dichtgemaakt, maar was niet tevreden over de uitvoering van de reparatie. De heer Sassen bracht ook de Zuiddijk weer ter sprake. Deze was aardig opgeknapt, maar na de regen is het deel van Spijkerboor tot Jagersbrug weer vol kuilen en begint ook het andere deel weer. Hij zag gaarne een afdoende reparatie en noemde het provisorische herstel geld in het water gooien. De voor zitter was het hiermee niet eens. Als er niets aan zou zijn gedaan, was de toe stand nu nog veel erger geweest, zo zei hij; het was niet verantwoord er niets aan te doen. Een bezoek samen met de be sturen van Eilandspolder en Starnmeer en Kamerhop in Haarlem is trouwens niet zonder succes geweest. Er bestaat een plan van de Rijkswaterstaat tot afdoende reparatie. De kosten hiervan zijn 40.000- Weth. Poel zag gaarne, dat de gemeente werkman eenmaal in de week de gaten in het wegdek wat bijhield. De voorzitter zegde toe dit onder ogen te zien. Verder vroeg de heer Sassen of er nog meer bouwvolume was aangevraagd dan voor de onbewoonbaar verklaarde woningen. De industriesteden krijgen nu bijna al het bouwvolume toegewezen, terwijl er aan de andere kant op wordt aangedrongen, dat de plattelandsbevolking niet naar de stad moet trekken. Burgemeester Dalen berg kon verzekeren, dat B. en W. hun best doen, maar dat de resultaten hiermee niet in overeenstemming zijn. Voor de laatste toewijzing van 1000 woningen was het platteland automatisch uitgeschakeld, doordat dit blokken betrof van minstens 50 woningen. De heer Middelkoop: Er be staat toch geen twijfel over de toewijzing van bouwvolume voor de afgekeurde wo ningen? De voorzitter moest helaas mee delen, dat er van een toewijzing nog niets vast staat. Wethouder Luder was nog niet geheel tevreden over de oprit van de nieuwe Til- brug bij de woning van de heer Brevé. Hij vreesde wateroverlast, vooral bij sneeuw val, terwijl er zich tekens een knik in het wegdek bevindt. Ooit bracht de heer Lu der het werpen van Vuilnis in het water ter sprake. De toestand is wanhopig, zo oordeelde hij. De voorzitter deelde mee, dat de politie wel toezicht houdt, maar dat de overtreders op heterdaad moeten worden betrapt. De heer Luder hoopte, dat, indien de inwoners nog weer eens op het verkeerde van het verontreinigen van het water werden gewezen, dit euvel min der zou worden. De voorzitter vreesde in dit opzicht weinig medewerking van de ingezetenen. Acte de présence, mijne heren! Wethouder Poel betreurde het, dat bij het bezoek van de Commissaris der Ko ningin niet meer raadsleden aanwezig waren. De heer Middelkoop deelde mee verhinderd te zijn geweest. De voorzit ter sloot zich bij de woorden van de heer Poel aan. Hij vond de slechte opkomst onjuist, temeer daar de Commissaris slechts eenmaal in de vier jaar komt. Hij hoopte dan ook, dat bij een volgend be zoek de raadsleden hun houding nader zouden bepalen. Een klok, die de tijd niet aangeeft. De heer Middelkoop merkte op dat de klok op de Dam hopeloos van streek is. Hier bleek de storm de schuldige te zijn. Er was bijna een wijzer afgerukt en deze is voor herstel weggenomen. Doordat de wijzers met elkaar in verbinding staan wordt de juiste tijd niet meer aangewezen Het zal echter op korte termijn in orde worden gebracht. De heer Tromp vond het niet juist dat de bussen van 11 en 3 uur naar Alkmaar niet meer rijden. Dit is een kwestie, die de Naco betreft, aldus de voorzitter, bo vendien heb ik nog geen klachten gehoord. Hierna sloot burgemeester Dalenberg de raadszitting. De NIW I N-Kerstpakketten-actie 1949 heeft in Nederland een zeer goed ver loop, maar ook de Nederlanders in het buitenland laten zich wat deze materie betreft niet onbetuigd. Onlangs is op Curapao een NIWIN-comité opgericht, dat reeds geld heeft overgemaakt voor 863 Kerstpakketten. Daarenboven heeft dit jonge comité het plan, geld bijeen te bren gen voor nog 10.000 andere Kerstpakket ten. Rantsoenbon voor koffie aangewezen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon met opdruk „BD .een rantsoen", welke o.m. wordt uitgereikt aan uit Indonesië gerepatrieerde militai ren. is aangewezen als rantsoenbon voor koffie. Deze bon geeft recht op het kopen van 125 gram koffie. De raad der gemeente Beemster kwam bij elkaar om de nodige zaken onder het oog te nemen en wijze beslissingen te be palen, waardoor gemeente en gemeente- naren gebaat zouden zijn. Natuurlijk wer den de notulen goedgekeurd; daarvoor is de accuratesse des ambtenaars borg. De gemeente kende premies toe voor woningverbetering, drie stuks nog wel: aan S. Veltrop te Beemster ad 780, aan G. de Vries idem ad 1260,— en aan J. Plas te Amsterdam-Noord voor het pand Volgerweg 73—74 ad 2520,—. Min der goed kwam de L. T. B. er af bij het verzoek om 25.subs. voor elke leer ling die de Landbouwwinterschool te Hoorn bezoekt. Met 8 tegen drie stemmen werd dit verzoek afgewezen. De kleuterschool in de Noord- Beemster. Elders in dit blad kan men lezen, dat de kleine kleuterschool in de Noord- Beemster niet veel leerlingen telt; de nieuwe juffrouw uit Alkmaar krijgt het gezag over slechts tien peuters. Met zo'n aantal vervalt de subsidie (waarvoor er 25 moeten zijn) maar de raad haalde de hand over het hart en kende de subsidie toch toe. Voor een kind van Jst Bakker zal een bijdrage gegeven worden in de kosten van spraakles. Pro Juventute heeft ook hier om sub sidie gevraagd en de heer Schagen maak te hier een typische vergelijking. Er wordt zoveel subsidie gegeven voor restauratie van torens en poorten, zo zei hij, dan is het toch zeker ook verantwoord, dat wij voor ontspoorde mensen die ook res tauratie behoeven een subsidie uittrek ken. En de raad besloot een goed onder zoek naar doel en middelen in te stellen. Ook voor de bescherming van dieren vraagt de desbetreffende vereniging een bijdrage, maar de raad kon dit niet toe staan. Dat moet ieder mens maar voor zichzelf doen en dierenbeulen kan men aanbrengen. De Waterleiding wenst alleen gebieden die rendabel zyn. De heer K. Schellinger en meerdere be woners van de Zuiddijk, tussen Nekker- brug en Purmerenderbrug, met hem, vra gen om aansluiting van hun percelen bij de waterleiding. Dat is een probleem wat in de gehele provincie voorkomt. Hier geldt het spreek woord van „Allen voor één en één voor allen" nog niet; het provinciale bedrijf wenst niet de gebieden te voorzien, die een „strop" zijn, tenzij de gemeente, de polder of wie dan ook, voor de meerdere kosten wil opdraaien. In de „stukken" hadden B. en W. voor de raad een hele berekening gemaakt natuurlijk zou het kosten, 125.40 per jaar en B. en W. vroe gen zich daarom af of het verantwoord was voor vier woningen zulke vaste kos ten te maken. De heren Muntjewerf en Brand bezagen het breder, n.1. uit het oogpunt van de volksgezondheid, waarom zij voor aansluiting waren en de heer Schagen zag weer een andere kant uit. Wat voor gevolgen zal dit hebben voor andere delen van de polder?, zo vroeg hij. En B. en W., de wijze hoofden schuddende over de problemen welke aan dit alles vast zitten, zullen zich beraden: volgende vergadering het vervolg. Er was nog zoiets, maar dat betrof de Oostdijk, waar de aansluiting mede dienstbaar is ten bate van woonschepen. De gemeentelijke kosten zullen daar dan ook maar even 42.— belopen. In ver band met de verbreding van het Zuider pad en de aanleg der riolering besloot men ook over te gaan tot de aankoop van de aan particulieren behorende bermslo- ten. De bijkomende kosten, hieraan ver bonden, neemt de gemeente voor haar re kening. De gemeente behoudt 4ch het recht voor in de toekomst rioolbelasting te heffen. Nog wat in he^ vet. Aan de raadsleden zullen afzonderlijk nog worden toegezonden de voorstellen tot: wijziging verordening lonen werklieden in dienst der gemeente; nadere regeling ziekengeld arbeidscon tractanten; vaststelling kindertoelageverordening ge- meentepersoneel een regeling voor leges uit de afd. „be volking"; aansluiting bij een regionale volkscre- dietbank te Alkmaar. Gemeentenaren tegen een belasting. Hoe is het mogelijk, zou men kunnen zeggen, dat de 28 bewoners van de Pur- merenderweg tussen Volgerweg en Kwa- dijker laantje tegen het voornemen zijn om een straatverllichtingsbelasMng in te stellen. B. en W. wilden het adres maar voor kennisgeving aannemen en aldus geschiedde. En toen werd vlak daarop die belasting aangenomen, met alleen de heren Muntje- werf en Schagen en Band tegen. Alle 419 adhaesiebetuigingen hadden niets gege ven. Nu moppert natuurlijk de hele Zuid- Oost-Beemster. Een begroting werd gewijzigd, maar het bleef allemaal op hetzelfde neerkomen volgende punt, maar als dit ook nodig was voor de gemeentebegroting, dan was er meer eten aan het ei. B. en W. wilden immers stichten een droogtoren met kel der voor de centrale verwarming en een kolenbergplaats bij de brandweergarage, voorts een nieuw urinoir. Het eerste kostte 7 8426.en het tweede 700.Daaren tegen kan het bedrag van de verbetering van de brug naar de begraafplaats met y 900.verlaagd worden. De heer Muntjewerf dacht dat het niet noodzakelijk was, aangezien de Brand weer in verhouding met andere plaatsen zeer goed gehuisvest was. De voorzitter wees er op, dat het brand weer materiaal een hoge waarde verte genwoordigt en dat brengt verplichting mee het zo goed mogelijk te houden. De heren Poel en Walda vonden dit een zeer logische redenering en waren het vol komen met de voorzitter eens. Dit alles werd aangenomen. Voorts was in deze wijziging opgeno men een post voor schoolkinderenvervoer enz. Van mevr. de wed. J. Pronk kocht de gemeente een perceel grond, ten behoeve van de stichting van een'zuiveringsinstal latie, begrepen in het rioleringsplan van Midden Beemster. Wordt dat niet een zeer onwelriekende historie?, vroeg de heer Van Meurs. Dan werd aangenomen het voorstel van B. en W. om te besluiten tot het aanbren gen van een straatverlichting aan de Oost- dijk, ter plaatse waar de ringvaart is aan gewezen als ligplaats voor woonschepen. Dat kost 182.99 per jaar. En toen kwam de rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer Muntjewerf, waarom of het pand op fort Kwadijk nog niet was ingericht als wo ning voor drie gezinnen. B. en W. staan daar enigszins huiverig tegenover, voornamelijk omdat de mili taire overheid zich het recht voorbehoudt de overeenkomst met drie maanden op te zeggen; en waar de kosten 12.000.— be dragen is dit een hachelijk waagstuk, waar dan nog bij zou komen de zorg voor de drie gezinnen. De heer Brand bracht andermaal de le vensgevaarlijke evoluties van onverant woordelijke automobilisten ter sprake. De Z.O.-Beemster wordt door die heren ge woonweg onveilig en levensgevaarlijk. De heer Schagen stelde voor, dat men met Purmerend contact zoekt betreffende bouw van een zwembad. En toen viel de hamer! Als je grond een minderwaardig pro duct oplevertals de gewassen er moei lijk gedijen.Als.kortom, als je ver ten achter komt bij anderen dus ver onder het normale dan hapert er iets aan de grond, aan de bodem, die je be werkt zoals de andere gronden die wel aan de verwachtingen beantwoorden. Goed. Er bestaat in Nederland een in stituut dat zich met bodemonderzoek bezighoudt. Misschien kunnen die het raadsel van deze mislukte oogsten oplos sen „Wel," zegt bodemonderzoek, „je grond deugt niet in haar bovenste lagen. Er ontbreken bepaalde bestanddelen aan. En die bestanddelen zijn er wel, maar ze zitten circa anderhalve meter dieper. Nu is er maar één middel om goede resulta ten van je verdere grondbewerking ten opzichte van productie, opbrengst enz. te verkrijgen, die grondlaag van 1V2 meter moet je omkeren. ÏDe slechte laag onder, de goede nu boven." Zo scheuren momenteel twee „Cater pillar" tractoren, tezamen 250 PK., op het akkerbedrijf van de heer Joh. Scharrig- huizen in de Haarlemmermeer, met een diepteploeg een kolom van anderhalve me ter grond ondersteboven. Want het gaat om de onderste kalkhoudende laag. Joh. Lanser, de uitvoerder van dit ploeg- werk, heeft al meerdere werken op ont- ginningsgebied uitgevoerd. Aan de akkerkant wordt niet dadelijk begonnen met 1.50 meter diepte, daar men anders de omgewerkte grond niet kan bergen. Op een diepte van 0.70 meter wordt begonnen, en dan geleidelijk dieper, tot 1,50 meter toe. De kosten komen op circa 500.per hectare. Bij handenarbeid zou het zeker een bedrag worden van circa 3000.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1