thermogene De afdeling Beemster van de Hollandse Mij. van Landbouw vergaderde Nieuws uit De Rijp. ABONNEMENTEN: 75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling, franco per post 3.40 per jaar plus incassokosten. Losse nrs. 6 cent. JlijMc Coucahi ADVERTENTIES: 8 cent per millimeter. Bij contract lagere tarieven. Bewijsnummers gratis. (Inzending naar Middenweg 172, Beemster.) voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn,Beemster en omstreken 39e JAARGANG No. 45 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 VERSCHIJNT VRIJDAGS Onder voorzitterschap van de heer G. Met Fzn. vergaderde in Het Heerenhuis de afdeling Beemster van de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Gezien het aantal leden had de opkomst groter kun nen zijn. In zijn openingswoord heette de voor zitter de leden welkom en in het bijzon der het Hoofdbestuurslid, de heer J. C. Dijksen. Vervolgens wierp spreker een terugblik op het afgelopen jaar: Ander maal hebben we een buitengewoon droge zomer gehad. De perioden van droogte in de zomer zijn fataal voor het boeren bedrijf. Het noopt dan ook de boeren om maatregelen daartegen te treffen. Zoals bekend is zijn er proeven in die richting genomen. In samenwerking met de Land- bouwvoorlichtingsdienst is er op de per celen van de landbouwer J. de Jonge aan de Jisperweg een systeem van infiltratie toegepast, dat zeer gunstige resultaten heeft gehad. In groter verband zullen er in 1950 op het bedrijf van spreker wederom proeven worden genomen. Er is grote be langstelling in landbouwkringen voor deze proefnemingen, omdat men inziet dat er iets gedaan moet worden (kort ge leden hebben wij in ons blad» melding gemaakt van het infiltratiewerk bij de heer De Jonge en de gunstige resultaten vermeld) Vervolgens behandelde spreker de mo- nitaire maatregelen van de regering en wat voor invloed de devaluatie heeft voor de boerenstand. Over collega minister Mansholt was spreker zeer slecht te spreken, in verband met de duikeling van de gulden. Want waar alles duurder wordt verlaagt de minister de prijs der land bouwproducten. Aan de ene kant steekt Mansholt de boerenstand een pluim op de hoed de ruggegraat der natie, 48% van de export bestaat uit agrarische produc ten en dat moet, zegt de minister, vol gend jaar 60% worden en deze ijver beloont hij met een aanslag op ons inko men. Wij verlangen geen huldiging zoals indertijd de mijnwerkers. Maar wij ac cepteren geen verlaging van onze levens standaard, zolang er van hogerhand geen voorbelden worden gegeven voor bezui niging. Het was spreker opgevallen, dat zo gauw er iets van de devaluatie bekend was geworden, de vakbonden dadelijk in het geweer kwamen voor hun leden, maar wat deed de Stichting voor de Landbouw? Nadat de secretaris, de heer P. C. van Meurs, de notulen had voorgelezen, deed hij mededeling van een ingekomen schrij ven van de Directeur der Volkshoge school te Bergen, waarin plaatsing werd gezocht voor een jonge, Engelse boeren zoon voor de tijd van drie maanden als volontair op een boerenbedrijf. Als de wederzijdse kennismaking meevalt zal de Engelsman drie maanden doorbrengen op het bedrijf van de heer Metselaar aan de Volgerweg. Een ander ingekomen schrijven was van de Produktie-geluidsfilm Maatschap pij. Door deze maatschappij worden spe ciaal films op landbouwgebied vertoond. Na ampele bespreking besloot de verga dering om een filmavond te organiseren. Punt 4 van de agenda: Verslag over de op 18 Mei gehouden algemene vergade ring, door de heer S. Schagen. In ver band met de algemene vergadering, die op 23 November te Amsterdam wordt gehouden, bepaalde de heer Schagen zich tot algemene beschouwingen, ten op zichte van de te behandelen stof op be doelde vergadering. Het periodiek aftredende bestuurslid, Slagers mogen weer rauw vet uitsmelten. Vrije prijs voor gesmolten dierlijk vet. Nu de vleesrantsoenering is opgeheven, mogen slagers en vleeswarenfabrikanten het in hun bedrijf verkregen rauw dier lijk vet uitsmelten en het gesmolten vet onverpakt in voorraad heben, mits de hoeveelheid niet groter is dan 50 kg. Voor gesmolten dierlijk vet in verpakkingen van Va of A kg. geldt deze voorraads- limiet niet. Voor het in eigen bedrijf uitgesmolten dierlijk vet zal geen prijsbepaling gelden en dit vet behoeft niet gebanderolleerd te worden. De maximum verkoopprijzen voor verpakt gesmolten dierlijk vet ver vallen. Tevens vervalt het banderolleren van bak- en braadvet en gesmolten dier lijk vet in verpakkingen van Va en A kg. Wel blijft de maximum verkoopprijs voor bak- en braadvet van kracht, doch deze behoeft niet meer op de kleinverpakking te worden vermeld. De desbetreffende verordeningen van het Bedrrij fschap voor Margarine, Vetten en Oliën zijn gepubliceerd in de voedsel- voorzieningsbladen van 4, 5 en 7 Novem ber 1949. secretaris P. C. van Meurs, werd met al gemene stemmen herkozen. De voorzitter sprak hierover zijn tevredenheid uit, want, zegt hij: „Wij hebben in de heer Van Meurs een uitstekende kracht." Bij de besprekingen, in verband met de beschrijvingsbrief voor de 161e alge mene vergadering der Maatschappij, stelde de heer Dijksen een contributiever hoging voor. Het is de bedoeling om in samenwerking met Landbouwmaatschap- pijen een centraal landbouwblad uit te geven. Door de contributieverhoging zal het mogelijk zijn dat de leden het blad gratis ontvangen. Een vraag betreffende het raamvoor- schrift bij de veevoeder-distributie werd door de heer Dijksen beantwoord met de mededeling dat het nu regeringsvoor schrift is geworden om de samenstelling van het veevoeder op de label te vermel den. De heer Doets wilde lijnmeel voor zijn koeien. Nee, zegt de heer Dijksen, dat gaat niet. De mipister heeft geen dollars en zonder dollars geen lijnmeel. De heer J. de Jonge stelt voor óm de var kens v/eer bij levend gewicht te verko pen. Dit voorstel werd niet door de ver gadering gesteund. Men vindt de tegen woordig gevolgde methode, uitbetaling van geslacht gewicht goed. Helling op kaas. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft teneinde de voordelen van reeds ver leende subsidie weg te nemen aan producenten en handelaren in kaas, melk poeder, gecondenseerde melk en blok- melk een heffing opgelegd over de op 5 November 1949 bij hen aanwezige voor raden. Dit besluit houdt verband met het niet langer subsidiëren van uit melk be reide producten, met uitzondering van consumptiemelk. Hierdoor wordt ook het stelsel van exportheffingen, welke ten doel had de op de producten verleende subsidie voor binnenlands verbruik weg te heffen, overbodig. Alleen gesuikerde condens blijft met een exportheffing be last ten einde de verleende subsidie op de daarin verwerkte suiker weg te nemen. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogènede welda dige warmte verjaagt verkoudheid. Overnameprijs exportschapen verhoogd. Met ingang van 14 November 1949 wordt de prijs, die het Vee- en Vleesaan koopbureau aan de slachterijen betaalt voor lams- en schapenvlees bestemd voor export naar Engeland wederom met 7 cent per kg. verhoogd en vastgesteld op 1.82 per kg. Zoals reeds is medegedeeld beoogt het Bedrijfschap voor Vee en Vlees met deze prijs-verhogingen het aanbod van lam meren en schapen voor export te sprei den, door de slachterijen in staat te stel len een zeker bewaarloon voor de scha penhouders in de inkoopprijs te verre kenen. De heer Enthoven vroeg naar het ar beidscontract. Het secretariaat zal aan alle leden het arbeidscontract zenden tegen betaling van 15 cent. Want niet iedereen weet precies welke consequen ties er aan verbonden zijn. Met enkele voorbeelden uit de praktijk werd dit dui delijk gemaakt. Vervolgens werden nog enige vragen van dc heren Mulder, Nome en Kwantus inzake plakken voor b2drijfspensioen, in filtratie, melkprijs-vetgehalte, door de voorzitter beantwoord, waarna de ver gadering werd gesloten. Nieuws uit de Schermer, Terug uit Indonesië. (S0 Zaterdagmiddag arriveerde Bram Schipper, na een ruim 3-jarige diensttijd in Indonesië te hebben volbracht, weer in zijn woonplaats. Voor de woning was een erepoort opgericht en ouders, familie, buren en vrienden hadden voor verschil lende verrassingen gezorgd, zodat deze dag voor Bram een onvergetelijke is ge worden. Hij maakte de terugreis met het troepentransportschip „Waterman", dat Vrijdagavond j.1. in Rotterdam arriveerde. Kunst na Arbeid gaf uitvoering. (R) Zaterdagavond werd een begin ge maakt met de afwerking van het winter- programma der plaatselijke verenigingen. De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" onder leiding van de heer D. Veenman, had de primeur met een uitvoering in Hotel „De Eendracht", waaraan tevens medewerkte het Graftdijker Accordeon orkest onder leiding van de heer G. Hop. De opkomst van het publiek was goed te noemen, hoewel de zaal niet geheel was uitverkocht. Het fanfarecorps begon met de vlot ge speelde mars „Appèl aux Trompetters" van Ney en daarop sprak de heer B. Vis ser, voorzitter, een kort openingswoord, waarin hij in het bijzonder burgemeester Dalenberg en echtgenote en de leden van het accordeonorkest welkom heette. De muziekvereniging vervolgde met „Mut- teregen", een romance van Gerhardt en de uitstekend gespeelde fantasie „La Dame blanche" van Boieldieu. Ook de zeer moeilijke selectie uit „Rosamunae" van Schubert werd op goede manier ten gehore gebracht. Bij de beide laatste nummers viel het uitstekende werk van de heer J. van Tiel, piston, op. Het volgende deel van het programma nam het accordeonorkest voor haar reke ning. Dit orkest is samengesteld uit leer lingen van de in or-ze omgeving alom bekende en populair! muziekleraar en dirigent de heer G. Hop, die dan ook de leiding heeft van het gezelschap. Zoals de naam reeds zegt is het voornaamste in strument in het orkest de accordeon, waarvan er dan ook een tiental in mede spelen. De begeleiding wordt gevormd door twee gitaren, cello en piano. Het orkest trad voor het eerst in De Rijp op, na de vorige week in Oost-Graftdijk voor 't eerst voor publiek te hebben gespeeld. We kunnen direct zeggen, dat de kennis making met dit ensemble van vrijwel uitsluitend jongelui uitstekend is beval len. De heer Hop had een Weens pro gramma samengesteld, dat geweldig in sloeg bij het publiek. Voor de pauze wer den vier nummers uitgevoerd, waarvan vooral „Doornroosjes Bruidsvaart" van Rhoden op zeer beheerste en beschaafde wijze werd uitgevoerd. Het eerste deel van het programma werd besloten met de bekende mars „Wien bleibt Wien" van Schrammel. Na de pauze vervolgde het accordeonorkest met „Fidéles Wien" en „Wiener Schwalben". Door het luide ap plaus van het publiek daartoe aangemoe digd speelde het orkest als toegift echter nog een nummer. De heer B. Visser sprak zeker namens alle aanwezigen, toen hij de heer Hop complimenteerde met het succes van zijn orkest en hoopte dat het nog vele malen met stijgend succes mocht optreden. De B.F.C. en Beemster Sportcommissie hebben gezamenlijk vergaderd in café Jonker. Waarom" gezamenlijk, zult u vra gen. Wel, zoals wij reeds in een der vo rige nrs. schreven, bestaan er plannen voor de bouw van een nieuw kleedlokaal op het gemeentesportterrein. Nu was er een voorstel van gemeentewege om ma teriaal beschikbaar te stallen voor de bouw daarvan en de opbouw moest dan geschieden door de Sportverenigingen zelf. Dit plan moest op deze vergadering worden besproken. De voorzitter van B.F.C.de heer C. van der Erve, leidde de besprekingen in met een korte uiteen zetting van bovengenoemd plan. De ma terialen kwestie, daarmede kon iedereen accoord gaan. Dat was natuurlijk geen aanleiding tot een of andere discussie. Hoewel de bepaling van gemeentewege, dat aanleg van waterleidingen en electra en het daarbij komende sanitair voor re kening van de Sportverenigingen zal ko men enigszins schriel aandeed. Laat het gemeentebestuur bedenken dat het geld, aan de sport in het algemeen besteed, gerust niet als weggegooid behoeft te worden beschouwd. Integendeel. De sport zoals die hier in de Beemster wordt be oefend, komt de volksgezondheid en levensvreugde ten goede. En waar een gemeentebestuur met vaderlijke en moe derlijke zorgen waakt over het wel en wee harer burgers, mag zij ons inziens een groot gebaar niet kleineren door schrielheid. De jeugd behoort ook tot de burgerij. Straks gaat de gemeente een nieuw urinoir bouwen voor haar burgers. Volksgezondheid nietwaar? Dan stelt zij zich toch niet op het standpunt dat de watertoeristen zelf de sanitaire historie moeten betalen. Enfin, de vergadering begon aan punt 2, de bouw van het kleedlokaal. In principe waren velen bereid om kosteloos hun vakkundige bekwaamheid in dienst te stellen voor de bouw. Ook een voorstel dat 2 timmerlieden een week de voor bereidende werkzaamheden zouden doen omdat het winterseizoen eigenlijk geen avondwerk toelaat, kon de goedkeuring der vergadering krijgen. Maar dan moet er toch wat geld zijn, en aangezien alle verenigingen zo arm als Job zijn, zoekt men naar een object dat geld in 't laadje brengt. En men meende dat te vinden in een Bonte Avond met muziek, zang, toneel en voordracht, verloting en het rad van avontuur. Vrijwilligers voor plankenland worden bij deze opgeroepen. Een subcommisie zal dit balletje aan het rollen brengen. Tevens zal de commissie het gemeentebe stuur van de besprekingen op de verga dering op de hoogte stellen. Een onder houd met de gemeente-architect, de'heer Bos, zal dan volgen. Want onder leiding van de heer Bos (de tekening van het gebouwtje was reeds klaar) zal het werk worden uitgevoerd. De muziekvereniging vervolgde met de wals „Versmahte Liebe" van Lincke en een selectie uit de „Vogelkoopman" van Zeiler. Het corps bleek er steeds beter in te komen, want beide nummers wer den uitstekend uitgevoerd. Ondanks de kleine bezetting van het kórps wist de heer Veenman een prima, harmonisch geheel te verkrijgen. Met de mars Sabre et Lance" van Starke zorgde het fanfare voor een klinkend slot van de avond. In zijn sluitingswoord deed de voorzit ter een dringend beroep op de jeugd om de gelederen van het korps te komen versterken, daar de vereniging een moei lijke tijd doormaakt. Men maakt nu al gebruik van geleende krachten om nog een goed figuur te slaan. Wij sluiten ons in deze geheel bij de woorden van de heer Visser aan. „Kunst na Arbeid" staat altijd gereed om diverse gebeurtenissen luister bij te zetten. We denken hierbij bijv. aan de Ouden van Dagentochten, kinderfeesten en nu weel bij de terugkeer van de jongens uit In donesië. Neen, wij kunnen ons fanfare corps niet missen en wij hopen dan ook, dat de oproep van de heer Visser succes heeft. De verloting, die tot dekking van de onkosten werd gehouden, verliep even eens uitstekend. Drie leden van het accordeonorkest, bij gestaan door de heer P. Kroone, zorgden nog voor dansmuziek, die klonk als een klok, zodat het fanfare op een alleszins geslaagde uitvoering kan terugzien. Certificaat radio-telegrafist. (R) De heer W. M. Zee behaalde in Den Haag het certificaat radio-telegrafist. Burgerlijke stand. (R) Geboren: Henricus Johannes, z. v. P. Ootes en C. A. v. Et ten; Simon, z. v. C. Kuin en T. v. Berge. Ondertrouwd: J. Roos, 23 j. en S. Oostwouder, 19 j.; G. Boots, 31 j. en P. Commandeur, 30 j.; W. Köhne, 32 j. en G. Kooiman, 19 j.; P. G. Vis, 40 j. en C. M. Koning, 33 j. Overleden: J. Roos, 75 wedn. v. T. Stroomer; G. Koopman, 7 j., echtgen. v. A. C. S. Proper. 3e Abonnementsconcert Voor het derde abonnementsconcert, dat Dinsdag j.1. in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden, bestond een wat minder grote belangstelling dan voor de vorige concer ten. Mogelijk was het slechte weer hier van de schuld. De medewerkenden aan het concert waren Jan Van Tiel, trompet en Hans Keuning, orgel. Op het program ma stonden o.a. werken van Mendelssohn, Vidal, Franck, Haydn, Bach en Handel. De uitvoering der muziekstukken stond op een hoog peil. Hans Keuning leidde elk werk bij het publiek in. Rondgang met slachtvee. (R) Maandag en Dinsdag demonstreer den enigQ slagers hun blijdschap over het vrijkomen van het vlees. Maandagmiddag maakten de slagers B. Knegt en H. Greu- ter een rondgang door het dorp met de eerste vrij gekochte en daarom versierde koe, waarbij elke straat en steeg werd be zocht. Dinsdag herhaalde zich dit schouw spel en deed slager H. Hop de ronde met een versierd paard. Verkiezing diaken. (R) Zondag j.1. verenigde mevr. Zee Haasbroek de meeste stemmen op zich bij de verkiezing van een diaken van de Doopsgezinde gemeente in de vacature ontstaan door het vertrek van mevr. Meyer. Zij heeft haar benoeming echter nog in beraad gehouden. Verloren. (R) Bij de politie werden de volgende voorwerpen aangegeven: Verloren: een kinderwantje en een bruine glacé hand schoen. De „Hanze" vergaderde. (R) Donderdagavond waren de RK. Mid denstanders in vergadering bijeen in café Blokdijk. In zijn openingswoord uitte de voorzitter zijn voldoening over de werke lijk massale opkomst, en dankte de nog jonge secretaris, de heer S. de Wit, voor zijn geweldige convocatie, die buitenge woon geestig en stimulerend was opge steld. 25 van de 26 leden waren op de ver gadering vertegenwoordigd. Dank zij het beslagen ten ijs komen van het lid Van Straaten, vertegenwoordiger van het P. E. N., die met de nodige formulieren be treffende aanvrage voor etalageverlich ting, op de proppen kwam, verliep dit punt van de agenda in een zeer snel tem po en kon het hele geval meteen worden ingevuld en verzonden. Katholiek thuis front, dat slecht bij kas is, zal een papie ren aanvulling krijgen uit de Midden- standskas, bestaande uit 20 briefjes van een gulden, een daad, die zeker navolging verdient. De heer H. Kaptein deed ver slag van de in Purmerend gehouden z.g. „POR" avond. In een korte en geestige speech werden door hem de voornaamste punten uiteengezet. De geestelijke adviseur, pastoor Holt- kamp, nam zijn benoeming als lid van het SANTOS-comité gaarne aan, waarna de ijverige voorzitter, de heer Jongkind, een beroep deed op de milddadigheid van de leden. Dat dit niet tevergeefs was moge blijken uit de opbrenst, ruim 50. In een gehouden toespraak, deelde de G. A. mede, dat hij de afd. van de Mid denstand zag als de trots van de parochie; hij was blij heel de ijverige middenstand hier vertegenwoordigd te zien en vond het een aangename taak, voor deze groep geestelijk adviseur te mogen zijn. Als afgevaardigde voor de C. R. wer den genoteerd: de heren G. de Jong, A. Schipper en Jac. Kaptein, terwijl ook de G. A. de heren zal vergezellen. De St. Nicolaasasties en -attracties wer den breedvoerig besproken. Er zal weer een etalagewedstrijd worden georgani seerd met prijzen en het zoeken naar een veelzeggende slagzin. Het ligt ook in de bedoeling St. Nicolaas te verzoeken een bezoek te brengen aan De Rijp en Graft. Na de St. Nicolaasdrukte zal een avond worden georganiseerd, waarbij ook de da mes worden uitgenodigd. Door de heren H. Kaptein en J. Schok ker, werd een uiteenzetting gegeven, be treffende het wel en wee van de „Uit komst", het sinds de kermis verschijnende advertentieblaadje. Uit dit verslag bleek, dat de resultaten heel gunstig waren en dat werkelijk van een uitkomst gesproken mag worden. De rondvraag bracht, gezien de prettige, vlotte en zakelijke sfeer van de vergade ring, natuurlijk veel plannen en voor stellen naar voren, zij zullen t. z. t. wor den uitgevoerd of verwezenlijkt. Ruim elf uur sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Een oude industrie. Bij de vele grote en kleine industrieën die er in een nabij verleden in De Rijp werden uitgeoefend was er één zeer uit zonderlijke. De „stronddottenindustrie". De voornaamste daarvan, waren die van de Hoeken, Hottentotten en Ruiters. Het was seizoenarbeid. Was het eenmaal zo ver, dan brachten de gebr. Prins uit Pur merend wagenvracht na wagenvracht dot ten naar de verschillende adressen in De Rijp. In afgeschoten ruimten vlak aan het water werd het materiaal opgeslagen. Voor hen die niet weten wat wij met dit materiaal bedoelen, het volgende: Wan neer de tijd daar is dat de schapen hun jas moet worden uitgetrokken, dan komt de rijke tijd van stronddotten aan. Een deel van zo'n schapenpels heeft één ge brek: er is niet de nodige zorg aan be steed. In de omgeving van de staart is het ietwat onzindelijk. En die onzindelijke geschiedenis vormt nu het materiaal dat tal van Rijpers toen werk en bestaan gaf. Eenmaal aan de slootkant opgeslagen, werd de massa goed in de week gezet en doorgewerkt. Vervolgens als alles goed met water was verzadigd ging men met grote stampers de zaak los werken en na deze behandeling kwam het fijne werk aan de beurt. De dottenpluizers waren dan in actie. Gezeten op een melkblok werd met de handen het materiaal verder bewerkt. Er werd gekneed en gewreven in de groene massa en af en toe werd er een hoopje draderig goed afgescheiden. Was dat ach ter de rug, dan ging die draderige massa in een vlet en men voer naar de Tilbrug. De schuit werd aan de kant vastgelegd, het materiaal in manden geschept en dan maar buiten boord spoelen. Met handige bewegingen werden de manden rondge draaid en langzamerhand kwam er grond in de massa. Het water zag groen en de wol want de laatste instantie was het daar om begonnen kwam blank te voorschijn. Nu volgde het droogproces en dan was het product klaar om naar de wolfabrieken te worden verzonden, om later terug te keren in de vorm van wol len dekens en andere nuttige artikelen. WAT ZAL IK LEKKER SLAPEN Te Ransart nabij Charleroi is op 106- jarige leeftijd de oudste vrouw van Bel gië, Marie Josepfi Purnod, overleden. „Mardjo", zoals zij genaamd werd, was het jongste van 15 andere kinderen, die allen ouder werden dan negentig jaar. Op haar 100ste verjaardag deden de inwoners van Ransart en omgeving haar een prach tige. graftombe cadeau. Toen het oude vrouwtje voor dit merkw'aardige ge schenk stond, riep zij uit: „Wat zal ik daar lekker slapen".

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1