SPORT. NA ÉÉN JAAR I Voor De Rijp zit er Zondag winst in, Een overwinning van Beemster brengt de spanning in afd, A, Oosthuizen staat in Scheliinkhout voor een zware taak. Na een Zondag van gedwongen rust gaat op 13 November het competitierad weer draaien. Voor de 4e klasse N.N.V.B., afd. B staan een 5-tal wedstrijden op stapel. Andijk krijgt R.K.A.F.C. op bezoek en de leiders kunnen op behoorlijke tegenstand reke nen en het zou ons niet verwonderen, wanneer hier de punten gedeeld werden. Anders staat het met St. GeorgePur- merend, want deze opgave kon voor de Purmerenders wel eens te zwaar zijn. En hoe staat het met De RijpWestfriezen? Zou de Rijp kans zien hier een kostbaar puntje te veroveren? ZouavenV.V.W. is voor de thuisclub, terwijl de winst uit Z.A.P.—Berdos voor de club uit Bergen zal zijn. Ook in de 4e klasse D is er spanning te over. O.F.C. krijgt Zaanlandia op bezoek en de Zaanlanders zullen wel weinig ple zier van hun reisje beleven. Nautilus Olympus kan een verrassing opleveren, dat wil zeggen, dat Nautilus hier wel het kind van de rekening zal worden. Pur- mersteijn zal zich H.E.D.W. wel van het lijf houden. MeervogelsIJ-Boys is een moeilijke opgave voor de thuisclub. Wat doet Monnikendam tegen E.V.C.? Komen hier de eerste winstpuntjes voor de Mon nikendammers? En nu stappen we over naar de le kl. N.H.V.B., afd. B. S.V.A.O.D.I.Z. wordt een vinnige strijd om de bovenste plaats en mocht het, zoals wij verwachten, op een gelijk spel uitdraaien, dan is Beemster hier de lachende derde, doch dan moet zij thuis van P.S.C.K. weten te winnen, doch die kans geven wij haar wel. U.S.V.U. heeft rust en zal daardoor voorlopig van de tweede plaats verdwijnen. Ook in de on derste regionen van de ranglijst wordt er een vinnige strijd gestreden, w^nt Broek in Waterland, dat als hekkensluiter fungeert, zal alles op alles zetten om tegen de mede gegadigde voor de on derste plaats de eerste punten binnen te halen. UitgeestDreo zijn twee ploegen van gelijke krachten, maar toch houden wij het op winst voor de thuisclub. In de 2e klasse A is de wedstrijd Groot- SchermerSt. Bavo uitgesteld. Knollen dam kan tegen Zaanse Boys haar posi tie verbeteren en het zou helemaal prach tig zijn wanneer Egmondia sneuvelde tegen Kwadijk, maar zover komt het niet. Jisp zal tegen Graftdijk haar puntenaan- tal 8 opvoeren en Purmerland heeft het hard te verantwoorden tegen W.B.S.V., doch wij houden het hier op een gelijk spel. De derde klasse G is de afdeling, die voor de grootste verrassingen kan zorgen. Hier zal men voor Oudendijk moeten op passen, dat thans nog de vijfde plaats inneemt, maar de successen van de laat ste ontmoetingen geven de indruk, dat zij nog een hartig woordje zal meespre ken voor de bezetting van de bovenste plaats, en om dit te bereiken moet er dan Zondag in Schellinkhout gewonnen wor den. Oosthuizen, dat op de tweede plaats van de ranglijst nestelt, krijgt de leiders op bezoek, een mooie gelegenheid om met Aartswoudse Boys van plaats te verwis selen. Voor R.K.V.V.S. wordt het nodig tijd om een paar puntjes te verzamelen en daartoe bestaat de gelegenheid nu M.O.C. in Spanbroek op bezoek gaat. En als laatste wedstrijd in dit overzicht valt te vermelden UrsemK.S.V., die, naar onze verwachtingen, de komende puntjes broederlijk zullen delen. WAAR ZAT DE FOUT BIJ HOLLAND—BELGIë Mag men de talrijke nabeschouwingen in week- en dagbladen geloven, dan had Holland ditmaal Vrouwe Fortuna niet op haar hand, want met iets meer geluk had den we minstens een gelijk spel kunnen behalen. Leuk bedacht, maar waarom niet de koe bij de horens gepakt en precies ge zegd waar de grote fout zat. Wij hebben in de eerste helft, maar vooral in de tweede helft kunnen consta teren, dat onze aanvalslinie verscheidene malen trachtte keeper Meert op de proef te stellen, doch de Belgische doelman kreeg zo goed als geen behoorlijk schot op zijn hok, want de schoten gingen meestal naast of over het doel. De Hol landers schoten te onzuiver. Roosenburg kreeg het zelfs voor elkaar om vanuit het strafschopgebied een tiental meters naast het doel te schieten. Ook Schaap en Tim mermans schoten enkele malen, vlak voor doel, hoog over de lat. Kijk. hierin zat volgens ons de fout. Men kan ook van internationaals niet verwachten dat elk schot een eendvogel is, maar het aantal schoten dat in deze ontmoeting hoog over en ver naast het doel verdwenen gaf ons de indruk, dat het ons in de huidige aanvalslinie aan goede schutters ontbreekt en wanneer hiervoor geen goede oplossing kan wor den gevonden, zullen we nog meerdere malen met een nederlaag genoegen moe ten nemen. Veremgingsnieuws. PURMEREND. Purmersteyn 1H.E.D.W. 1. St. GeorgePurmerend. Purmersteijn 2Purmerend 3. Purmersteijn 4I.V.V. 4. Oosthuizen 2Purmersteijn 5. Purmersteijn adsp. BKnollendam adsp. A. Purmersteijn adsp. CMarken adsp. A. Monnikendam adsp. BPurmersteijn adsp. D. A.V.V. DE RIJP Zondag hebben we genoten bij onze radio thuis van het verslag van de inter landwedstrijd HollandBelgië. Jammer dat verloren werd, maar de Hollandse aanval leed, net als bij zoveel andere clubs, aan schotloosheid. In verband met deze wedstrijd waren er geen competitie wedstrijden vastgesteld. Maar Zondag gaat de voetbal weer rol len voor twee De Rij p-elf tallen. Het eerste ontvangt thuis om half-drie West- Friezen. Jongens, we hebben nu een lange rustperiode achter de rug, dus zijn jullie goed uitgerust en daarom gaan we Zondag natuurlijk de eerste winst boe ken. Stel jullie supporters niet teleur. Het tweede gaat naar Oostzaan, om al daar om 10 uur te spelen tegen O.S.V. 6. Deze wedstrijd hadden we thuis gewon nen, maar doordat De Rijp met een on gerechtigde speler uitkwam, moet deze wedstrijd in Oostzaan overgespeeld wor den. Jongens, er kan gewonnen worden, dus neem de punten mee naar De Rijp. Succes! De adspiranten zijn ook nu vrij. Eddy is weer thuis gekomen uit het ziekenhuis, maar het zal nog wel een poosje duren voor hij de voetbalschoe nen aantrekt. Voorzichtig maar, Eddy! Van deze plaats wensen wij je een alge heel herstel toe. B.F.C. Komende Zondag komt het eerste elftal binnen de lijnen om de strijd op te nemen tegen P.S.C.K. Dit is voor onze jongens een opgave, waarin zeker de nodige voet angels en klemmen verborgen liggen. Daarom B.F.C.'ers, de zaak niet te licht opgevat en er van het begin af op zitten. Ook het tweede elftal zal tegen de reserves van Groot-Schermer de zaken serieus op moeten nemen, wil de winst aan de Buurt blijven. B.F.C. 3 gaat op bezoek naar Purmer I, dat op eigen terrein zeker al het moge lijke zal doen om onze jongens zonder puntenwinst de terugreis te doen aan vaarden. Derde-elftallers, wij houden het op een gelijk spel aan, hoor! Onze adspiranten steken een bezoek af bij hun collega's van Oosthuizen en zul len het wel zwaar te verduren krijgen, daar de O-jeugd momenteel in goede vorm is. Daarom, jongens, alles op alles. De aanvangs- en vertrektijden luiden voor Zondag als volgt: 2.30 uur nam. B.F.C. IP.S.C.K. I. 10.v.m. B.F.C. 2Groot-Schermer 2. 12.uur Oosthuizen adsp. aB.F.C. adsp. a. Vertrek 10.45 uur per fiets. 2.uur n.m.: Purmer IB.F.C. 3. Ver trek 12.45 uur per fiets. GROOT-SCHERMER Afgelopen Zondag is er niet gespeeld vanwege HollandBelgië. Voor Zondag a.s. is de wedstrijd van het eerste tegen St. Bavo uitgesteld. Daarom zal zij Zondag een vriendschap pelijke wedstrijd spelen tegen Meervo gels I uit Akersloot, want de spieren moe ten toch lenig blijven. Het tweede gaat op bezoek naar Beem ster 2. Dat is een zware opga.af, heren. Maar doet allen jullie best, wie weet is er dan nog wat te bereiken. De adspiran ten spelen thuis tegen Oosthuizen b. Jon gens, als jullie goed aanpakken, mis- schen kan het dan de eerste overwinning worden. Er is nu weer een trainer, komt allen zoveel mogelijk, want het is niet pret tig, als hij maar voor een paar man ko men moet. Bij slecht weer wordt er in de school getraind. Het programma voor Zondag a.s. luidt: Grootschermer IMeervogels I, vriend schappelijk. Aanvang 2.uur. Beemster 2—Grootschermer 2. Aanvang 10.uur. Vertrek per fiets 8.30 uur. Grootschermer adsp. AOosthuizen adsp. B. Aanvang 10.30 uur. EXCELSIOR - OOSTHUIZEN Zondag a.s. staat voor het le elftal een belangrijke wedstrijd op het programma. Wil het Oosthuizer elftal in de running blijven, dan dient van de Aartswoudse Boys gewonnen te worden. Het 2e elftal zal Purmersteijn 5, dat weliswaar niet vergeleken mag worden met de „Gouden ploeg" van het vorige jaar, niet mogen onderschatten en wil ook dit elftal haar mooie plaats behouden, dan zal alles op alles moeten worden gezet om de punten thuis te houden. Hollandia 5 krijgt bezoek van Oosthuizen 3 en o.i. zit hier voor de Oosthuizenaren wel een kansje in, temeer waar het 3e elftal de laatste tijd aardig op dreef is. Oosthuizen 4 gaat op bezoek bij R.K.E.D.O. 2 en zal daar hard moeten werken om een goed resultaat te boeken. Oosthuizen A krijgt Beemster A op be zoek. De Oosthuizer jongens, die momen teel aan de kop van de ranglijst staan, weten wat dit zeggen wil. Zij zullen alles op alles moeten zetten om de punten thuis te houden. De B-adspiranten gaan Groot-Schermer A in eigen huis bekam pen. Het zal hen niet meevallen de pun ten mee naar huis te nemen. Programma voor Zondag 13 Nov. a.s. Terreindienst 's morgens 8 uur: H. Hooijberg, B. Slooten, K. Steert, C. Reijn- ders, C. Selier en N. P. Kaptijn. 10 uur: Oosthuizen 2Purmersteijn 5, scheidsrechter N. Mol. 12 uur: /Öoslthuizen ABeemster A, scheidsrechter H. de Haan. 2 uur: Oosthuizen 1Aartsw. Boys 1, scheidsrechter J. Tromp. 10 uur: Hollandia 5Oosthuizen 3. Per fiets. Vertrek sluis 9 uur. 2 uur: R.K.E.D.O. 2Oosthuizen 4. Per fiets. Vertrek sluis 1 uur. 10.30 uur: Groot-Schermer AOosthui zen B. Per bus. Vertrek sluis 9.30 uur. Opstellingen: Oosthuizen 1: H. Hooijberg, D. S. Klok, H. Koning, J. Kleimeer en H. de Jong. J. Visser, A. Mooij en J. de Hart. W. van Beek en J. Koster. S. Pauws. Reserve J. Hogetoorn. Aanvoerder H. Hooijberg. Lid elftal-comm. H. de Haan. t Oosthuizen 2: W. Jonkman, J. Haan, N. P. Kaptijn, K. Steert en P. J. Broertjes. J. Slager, S. Klaver en C. Joosten. N. H. Nap en B. Slooten. P. Jongens. Reserve R. Laduc. Aanvoerder C. Joos.- ten. Lid elftal-comm. H. de Jong. Oosthuizen 3: C. Dinkla, M. Jonkman, J. Seinen, C. Wijker en P. Ossebaar. J. Mol, W. Stieltjes en H. Hellingman. P. de Haan en J. M. Martens. H. Hum- meling. Reserve G. Wakker. Aanvoerder H. Hummeling. Lid elftal-comm. en geleider P. Binnenwijzend. Oosthuizen 4: F. Liefhebber, G. Jonk man, P. Siersma, D. Knip en G. Koeman. A. Roelofs, G. Beunder en S. Chatel- lon. J. Kluft en J. Pauw P. Groot. Reserve P. Binnenwijzend. Geleider J. Reder. Oosthuizen A: P. Haan, J. Finnema, A. Haan, K. J. Koster en D. Vet. C. Selier, N. Mooij en P. de Jong. M. W. Kluft en G. de Vries. C. Reijnders. Reserves: P. Verhoef en M. Petiet. Ge leider H. de Haan. Oosthuizen B: R. Mol, E. Kalwij, P. Verweel, P. Beets en A. v. Houten. M. Kroonenburg, J. Ton en D. Buurs. K. Bakker en K. v. Petten. W. Smit. Reserves L. J. Groot en C. Pauli. Ge leider W. Kluft. Schoonhouden kleedlokaal. Periode 7 tot en met 12 November: F. Liefhebber. Bemaling terrein. Het door Jb. Slager en J. Hogetoorn geniaakte gemaaltje is reeds enige tijd in gebruik en heeft be wezen, dat daarmede ons terrein droog kan worden gehouden. Onvoorziene om standigheden voorbehouden, ligt het in de bedoeling dit gemaaltje Zondagmiddag a.s. kwart voor twee officiëel in gebruik te stellen, in verband waarmede wij alle beschikbare leden, spelers en onze ge hele aanhang opwekken om op dat tijd stip aanwezig te zijn! Training. Het bezoek aan de trainings avonden kan veel beter. Leden van „Ex celsior", begrijp nu eens wat op het spel staat! Zonder trainen komen wij er zeker niet. We kunnen niet op het tegenwoor dige peil blijven staan, maar moeten om hoog. Neem nu eens een goed besluit en reserveer één avond voor je vereniging en ga naar de school om te trainen. Iedere Donderdagavond van 78 uur voor de adspiranten en van 89 uur voor de senioren. Kleding. Van bondswege is er nog eens de aandacht op gevestigd, dat men moet spelen in de kleding, zoals die door ons is gekozen, te weten wit shirt en zwarte broek. Er zijn in onze vereniging altijd nog leden, die niet in dë voorgeschreven kleuren uitkomen. Heren, dat mag niet. Neem dus maatregelen om dit te veran deren. Sint Nicolaas staat voor de deur. Misschien dat die een handje kan helpen. HANDBAL R.H.C. De wedstrijd tegen G.S.V. I in Graftdijk werd door G.S.V. afgelast door terrein afkeuring. Jammer, daar het 's middags prachtig weer was om te handballen. Zondag spelen we thuis tegen C.S.V. I uit Castricum. Aanvang 11 uur. De uit wedstrijd in 'Castricihn, werd verloren met 20, maar gezien de resultaten van de laatste tijd, hebben we niet te verlie zen. Dames, allen de plaats houden en goed plaatsen. Geen afberichten, want C.S.V. is een niet te onderschatten tegen standster. VOLLEYBALLEN. N.E.A.-V OLH ARDING. A.s. Maandag wacht N.E.A.-Volharding enige zware wedstrijden. Men speelt n.1. uit tegen Bruynzeel 1 eri 2. De wedstrij den worden te Zaandam gespeeld. BILJARTEN. Kampioenen voor! En hier zijn de kampioenen van de Biljartkring „Rond de Schermer". In de A I-klas behaalde Antoon Zo merdijk het kampioenschap. Deze jonge man zet de traditie van de familie Zo merdijk voort. Zijn vader, Cor Zomerdijk, is een bekend klassespeler. In dit tour- nooi ontving hij een medaille voor het hoogst gemiddelde, n.1. 12.66. Een broer van Cor, Willem Zomerdijk, is eveneens een uitstekend speler en tevens een sterke damspeler; vele jaren dam-kam- pioen van de Dam- en Schaakclub „Arjs de Heer" te Beemster. Een jongere broer, Jan Zomerdijk, winnaar van ettelijke biljartprijzen in vroeger jaren. En lest best, de stamvader van de Zomerdijken, de oude Toon Zomerdijk. Biljarter en dammer. In zijn tijd een van Neêrlands sterkste dammers. Zijn portret hangt in de vestibule van het „Heerenhuis", teza men met nog drie grootmeesters uit de damwereld. Zodat wij maar zeggen wil len: De jonge Toon heeft het niet van een vreemde. In de A Il-klas was het P. Grasboer die de hoogste titel behaalde. C. Wit leverde in de B-klas een keurige prestatie. Voor het eerst in deze klas uitkomende, streef de hij al zijn klasgenoten voorbij om als kampioen te eindigen. In de C-klas ging P. Zee met de kampioenstitel strijken. De drie koplopers leverden in deze klas een harde strijd om de eerste plaats. Voor de gedetailleerde uitslagen ver wijzen wij u naar onderstaande eind standen: Het is juist een jaar geleden, dat ik wegens ziekte van onze Directeur mijn eerste bijdrage leverde voor het blaadje van onze Coöperatieve Veeafzetvereni- ging en voor zover ik heb kunnen mer ken, worden deze bijdragen door de lezers vrij goed gevolgd. Het is altijd wel. goed na een jaar eens terug te zien op wat toen aanleiding was tot zon bijdrage en dan eens te zien of de toestand waarin wij onze bedrijven uitvoeren veel of weinig veranderd is. Zo kan ik dan allereerst constateren, dat, ofschoon verschillende maatregelen zo langzamerhand zijn opgeheven of ver ruimd, en wat meer vrijheid in onze be drijfsvoering is gekomen, toch nog ver schillende knellende maatregelen be staan. Heeft de buitengewoon grote aard appeloogst van vorig jaar, waarvan pl.m. drie-vierde deel in de veevoeder sector is terecht gekomen, speciaal de varkens- fokkers en mesters in de gelegenheid ge steld de productie flink op te voeren, een opheffing van de vleesdistributie heeft dit nog niet gebracht. Werd het vorig jaar in de Troonrede een toezegging gedaan, dat de landbouw politiek er op gericht zou zijn de be staanszekerheid voor boeren en tuinders in goed geleide bedrijven te waarborgen, dit jaar wordt slechts gerept van opvoe ring van productie, als het middel tot elke vooruitgang. Dit is wel heel sobertjes, maar hiervoor is dan ook een zeer bijzondere oorzaak, want tegelijk met de aanbieding van de Rijksbegroting door de Minister van Fi nanciën, heeft deze millioenen dictator ons verrast met de mededeling, dat de Nederlandse Gulden met 30 X» zal wor den gedevalueerd. In goed Hollands wil dit zeggen, dat de omrekeningswaarde van de gulden met p.lm. twee-derde van de waarde tegen over niet gedevalueerd valuta is vermin derd. Waar nog niet bekend is, hoever de verschillende landen, waarmee wij zaken doen, medegaan met deze deva luatie-storm, die in Engeland is opgesto ken, is de toestand nog niet geheel te overzien, maar zeker is, dat ons zaken doen met Amerika, met zijn gouden dol lars er veel invloed van zal ondervinden. Wie zich de grote onderlinge strijd her innert, die in de jaren 19351936 tussen voor- en tegenstanders van die opheffing van de gouden standaard is gevoerd, staat verbluft, dat thans de z.g. herwaardering van onze gulden zo weinig belangstelling, speciaal in het Boerenverenigingsleven heeft verwekt. Toch zal het goed zijn ons niet te laten verleiden tot de mening, dat wij als pro ducenten van de meest noodzakelijke levensmiddelen, van deze financiële stunt, niet de gevolgen zullen ondervinden. Wat is toch wel de reden, dat tot dit paardenmiddel, op financieel gebied, is moeten worden overgegaan. Wij kunnen de Nederlandse Volksge meenschap niet beter vergelijken, als bij een groot huisgezin, dat tengevolge van de laatste wereldoorlog voor een zeer groot deel van zijn productiemiddelen is beroofd en zich tengevolge hiervan in de schulden heeft gestoken. Was ons wettig betaalmiddel tot voor 1936 voor een deel gedekt door goud, na dien is het slechts gedekt door de werk kracht van het Nederlandse Volk. Ons aller vriend „Oom Sam" heeft ons voor herstel van onze productiemiddelen en ter financiëring van de noodzakelijke invoer van broodgraan en veevoeder, royaal weg voorschotten verstrekt, en is zelfs zover gegaan hierboven nog de z.g. Marshall-hulp te verlenen, opdat wij weer volop aan het werk zouden kunnen gaan, om invoer van goederen met uit voer van goederen te dekken. Maar nu het met de uitvoer van goe deren en of bewezen diensten niet vlot ten wil, is Oom Sam er aan gaan twij felen of het met de dekking van zijn voorschotten wel goed zit en of die werk kracht van het Nederlandse Volk wel werkelijk economisch en nuttig wordt aangewend. Wij kunnen als Hollanders wel sentimenteel zijn en houden er mil lioenen ponden voor onze liefhebberij op na, kunnen voor millioenen aan tabak en genever consumeren en daarnaast ook nog wel 10 van onze werkkrachten laten ronddazen met opmaken, drukken, verzenden, invullen, ophalen en ordenen en opbergen van formulieren, maar daar kweek je geen goederen mee, die geschikt A. Zomerdijk 7 7 0 0 14 1400 C. Zomerdijk 7 5 0 2 10 1937 P. Grasboer 7 5 0 2 10 985 R. Koster 7 4 0 3 8 836 P. Renooy 7 3 0 3 6 1243 J. Pilkes 7 2 1 4 5 803 P. Oudejans 7 1 0 6 2 1269 W. de Boer 7 0 1 6 1 1045 B-klas: C. Wit 7 5 0 %2 10 1004 A. Muis 7 4 1 2 9 964 H. Wit 7 4 0 3 8 962 Jc. Ton 7 4 0 3 8 987 J. Zwart 7 3 0 4 6 919 P. Oostwouder 7 3 0 4 6 860 A. Kooi 7 2 1 4 5 966 N. van Leyen 7 2 0 6 4 881 C-klas: P. Zee 7 6 0 1 12 685 D. Girasboer 7 6 0 1 12 691 A. Veld 7 6 0 1 12 661 W. Ouweltjes 7 3 1 3 7 607 J. Kaij 7 3 1 3 7 643 C. Deckwitz 7 2 0 5 4 604 H. Jonk 7 1 0 6 2 577 D. Bom 7 0 0 7 0 438 De volgorde der cijfers: gespeelde wed strijden; gewonnen; gelijk; verloren; aan tal punten. zijn voor uitvoer naar de Ver. Staten. Wij zullen moeten inzien, dat wij voor zover het de landbouwsector betreft, wij zullen hebben aan te bieden bloembollen in soort, kleur en kwaliteit, die Amerika zelf niet kan kweken, zaaizaad en poot- goed in staat, de Amerikaanse rassen te verbeteren en fokvee, dat in kwaliteit en productie niet zal zijn te evenaren. Onze scheepsbouw en industrie zal op hun beurt eveneens moeten komen met artikelen, beter dan men ze in Amerika zal kunnen fabriceren en tenslotte zullen onze arbeiders dooreengenomen meer en beter werk moeten presteren, dan in Amerika wordt verricht. De herwaardering van de gulden tegen over de dollar, geeft voorlopig de gele genheid tot een aanloop om de gang er wat in te krijgen, maar zodra men zich weer aan de veranderde verhoudingen heeft aangepast, blijft alleen vakkennis boven de gemiddelde Amerikaan de mo gelijkheid van concurrentie behouden. Tot welke prijs is nu deze gelegenheid tot een behoorlijke aanloop tot concur rentie gekocht. Als ik het goed bezie, is ten gevolge van deze herwaardering aan onze spaar ders zo ongeveer een derde van hun be zit afgenomen, terwijl zij die verplich tingen in guldens uitgedrukt op zich heb ben genomen van een deel van hun schuld zijn verlost, terwijl onze gezamen lijke schuld in dollars met een derde deel is toegenomen. Ik vind dit, vooral met het oog op de toekomst zeer duur gekocht, want alle reclame van de Spaarbankbond om de jeugd tot sparen te brengen, wordt hier mee letterlijk getorpedeerd. Een huisgezin, dat wekelijks meer uit geeft dan de inkomsten toelaten, komt zeker eenmaal op straat en zo wij als Nederlanders doorgaan, gaat zij straks niet voor twee-derde deel, maar helemaal failliet. Wij doen echter voorlopig goed ons zo veel mogelijk aan de veranderde omstan digheden aan te passen en de grotere ar moede zo goed mogelijk te aanvaarden. De onderlinge strijd bij de verdeling van de gezamenlijke pap zal zeker hoog op laaien. De vakbeweging van de arbeiders komt al dadelijk in het geweer, en als wij ons als boeren niet met geweld verdedigen, zullen wij evenals dit voorheen steeds is gebeurd, het leeuwenaandeel van de te korten op onze rekening krijgen. Alleen hard werken, sober leven en sparen, zegt Min. Lieftinck, brengt ons er weer boven op, maar ik meen toch ernstig te moeten waarschuwen tegen sparen in guldens, want het zit met de dekking van de guldens niet goed. We zullen verstandig doen wel te sparen, maar niet in papieren guldens, die van daag met een derde deel en over zekere tijd weer eens tot op de helft zullen wor den geherwaardeerd. Wij zullen moeten gaan sparen in ons bedrijf, door het opfokken van betere be- drijfsdieren, het bouwen van betere be drijfsgebouwen, het aanschaffen van be ter gereedschap en vooral het uitbouwen van onze aan- en verkoopcoöperaties. Wij moeten niet elk voor zich onze bedrijven op- en uitbouwen, wij moeten dat vooral gezamenlijk doen als bedrijfs- genoten, gemeenschappelijk en in onder ling overleg, dan zijn wij in staat dingen te bereiken, waarvan wij nu slechts kun nen dromen. Wij staan zo geweldig sterk als bodem producenten, als wij maar goed willen inzien, dat wij elk voor zich niets, maar gezamenlijk alles kunnen bereiken, zo wij gebruik maken van de macht der or ganisatie en het tovermiddel van de soli dariteit. Het vorig jaar schreef ik, wij moeten onze Coöperatie steentje voor steentje opbouwen. Het is thans nodiger dan ooit. Spaart voort en bouwt aan uw land bouwcoöperatie, de ordening van onder op. Zo en niet anders, kan de boer zijn zaken ordenen, en zich weren tegen grote concerns en politieke uitbuiterij, niet alleen ten eigen bate maar ten zegen van de Nederlandse Volksgemeenschap. O, boer besef uw grote kracht Gebruik de u toegekende macht. Het hongerspook staat steeds paraat Zodra uw nijveré hand niet gaat. Noord-Beemster. A. DE HAAN (Overgenomen uit „Vee".)

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3