BONTJE Nieuws uit De Beemster. ^inds komt «le ^toomboot! Nieuws uit de Schermer. ONS VOGELHOEKJE. Nieuws uit Purmerend. Een dubbel jubileum. (B) De 22ste October 1.1. was het 20 jaar geleden, dat de afd. Beemster van de Ned. Chr. Landarb. Bond werd opgericht. Op die dag was het tevens 20 jaar geleden, dat de tegenwoordige voorzitter, de heer D. Muntjewerf, het voorzitterschap van de afd. aanvaardde, welke functie hij on afgebroken tot op heden heeft vervuld. Zaterdag 12 Nov. is dit feit op enigszins feestelijke wijze herdacht, in het café van de heer Jonker te Midden-Beemster. Aanwezig waren afgevaardigden van de afdelingen Purmerend en Schermer. Mede waren aanwezig afgevaardigden van de Chr. Besturenbond, van de Chr. Boeren- en Tuindersbond en een tweetal hoofdbe stuurders, n.1. de heren Meyer en Ouder kerk. De voorzitter opende deze vergade ring met gebed, las vervolgens het zesde Hoofdstuk van 1 Timotheus, waarop staan de het 10de vers van de 68ste psalm ge zongen werd. In zijn openingswoord richtte de voor zitter zich speciaal tot de beide hoofdbe stuurders, de verschillende afgevaardigden en dhr. Hansma, die enige voordrachten ten beste zou geven. Een voorrecht was het spreker, de aanwezige dames te dan ken voor de trouwe medewerking, welke het afd. bestuur steeds van hen heeft on dervonden. De heer Hansma gaf hierop een tweetal voordrachten ten beste, welke de lach spieren danig in beweging brachten, waar na de voorzitter een inleiding hield over het onderwerp: „20 jaar Chr. Sociale Ar beid". De heer Den Hartog was de tolk der vergadering toen hij de voorzitter be dankte voor zijn mooie historische inlei ding en voor het vele werk dat hij gedu rende de 20 jaar in het belang van de afd. heeft mogen verrichten en hem als blijk van waardering een vulpen aanbood. Direct na de pauze werd het woord ge geven aan de heer Ouderkerk, hoofdbe stuurder van de N. C. L. B., die namens het hoofdbestuur de jubilerende afdeling de beste wensen overbracht. Speciaal richtte deze spr. zich tot voorzitter, die niet alleen binnen de grenzen van eigen gemeente, doch ook ver daar buiten voor het H.B. veel werk gedaan heeft. Dikwijls was hij langer dan een week van huis, om in West-Brabant en Zeeland organisato rische arbeid te verrichten. Door de afd. Beemster van de A. N. L. B. werd een prachtig bloemstuk aangeboden, dat door alle aanwezigen op prijs gesteld werd. De voorzitter hoopte dat de goede onderlinge verstandhouding met deze afd. tot in leng te van dagen bestendigd zal blijven. Door de verschillende afgevaardigden, t.w. de heren Klooster, Bakker, Zwerver en Alberts werd achtereenvolgens het woord gevoerd. Namens de oud-leden sprak de heer Eijk waarderende woorden. Een collecte voor het T. B. C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" bracht 16.40 op. Het echtpaar Den Hertog oogstte met zijn voordrachten een dankbaar applaus. Het was al heel laat geworden, toen d,e voorzitter met een woord van dank aan allen die hadden medegewerkt aan het welslagen van deze bijeenkomst, de ver gadering op de gebruikelijke wijze sloot, waarna het tweede couplet van het Wil helmus werd gezongen. Burgerlijke Stand. (B) Getrouwd: Gerardus Petrus van Diepen, 29 j. en Johanna Velzeboer, 28 j. Jacob Roos, 23 j. en Rijtje Trijntje Oostwouder, 19 j. Gerardus Boots, 31 j. en Petronella Commandeur, 30 j. Overleden: Cornelis Kamp, 83 j., echt genoot van E. Tambach. Sint Nicolaas, afgebeeld op een schilderij van Giovanni Battisto Beiitenutti, genaamd L' Ortolano (Vaticaan). Een turn-huwelijk. (B) Donderdagmiddag. Voor Het Heeren huis, afdeling Raadzaal, een ongewone drukte. Auto's rijden voor, „Hercules"-da- rnes en -heren in turncostuum treden aan, Kino Zijp loopt met zijn belichtingsmeter tussen het nieuwsgierige publiek te dwa len. Daar komen ze!! Vijf, zes, zeven sleeën rijden voor de ingang van de Raadzaal. De „Hercules"-dames en -heren heffen de knodsen en staven en vormen een ere haag. En ze doen het wat graag, want zo dadelijk zal hun turnbroeder en bestuurs lid Wim Köhne met zijn aanstaande vrouw, mej. Kooijman, onder de erehaag doorschrijden naar de Raadzaal, waar de ambtenaar van de Burgerlijke stand het Bruidspaar in de echt zal verbinden. Nee Wim! Niet zo vlug, even poseren met de bruid. Kino Zijp is niet voor niets uit Purmerend gekomen. Reken maar dat het een geslaagde film wordt. In later ja ren zullen je kinderen, als op hoogtijda gen, de film thuis wordt vertoond, tegen je zeggen: „Vader, wat zag je er toen def tig uit" en „Moeder, wat was je een aller liefste bruid" Straks, wanneer de plechtige huwe lijksvoltrekking is afgelopen, dan haasten zich de turnmakkers om het echtpaar hun gelukwensen aan te bieden, en schrijver dezes, ook een turnmakker van Wim, voegt bij deze de zijne! Auto met aanhangwagen maakt een salto. (B) Een vrachtauto met aanhangwagen, geladen met vijf ton bieten, van de expedi teur J. de Hart, zakte op de Oostdijk in de zachte berm, met gevolg dat de wa gens kantelden, een hele slag om de breedte-as maakten en weer behoorlijk op hun wielen terecht kwamen. De heer De Hart en een medepassagier moesten noodgedwongen en zeer tegen hun zin de salto meemaken en, gezien het feit dat ze het voor het eerst van hun leven hebben gedaan, zijn de nadelige ge volgen niet ernstig geworden: een pijn lijke knie en pols, enige schaafwonden en een flinke buil op het hoofd. De auto en de aanhangwagen deden het nog beter, die mankeerden totaal niets. Alles function- neerde nog prima. Voor Uw St. Nicolaas eerst kijken bij: DUBBELE BUURT 9 PURMEREND Een koe als lange-afstandzwemster. (B) In het laatst van de vorige week constateerde de landbouwer S. aan de Middenweg 's morgens, dat één zijner koeien uit het achter de boerderij gelegen weiland was verdwenen. Zesendertig uur later constateerde de landbouwer W. aan de Middenweg, dat er een koe in de tochtsloot achter zijn weiland stond. Waar schijnlijk is het dier, door het hevige on weer van die nacht, te water geraakt en is daarna zijn lange kanaaltocht begon nen. Want beide boerderijen liggen een behoorlijke afstand van elkander. Onder de Hobrederwegbrug doorgaande is de zwartbonte tenslotte bij W. (dicht bij de M.-Beemster) terecht gekomen, waar men het verkleumde dier tenslotte uit de be narde positie heeft gehaald. De Vrijwillige Brandweer op het witte doek. (B) Dit jaar heeft de Vrijwillige Brand weer haar 25-jarig jubileum gevierd. Dat gebeurde in Juli met oefen- en blus demonstraties, receptie en feestavond. Er was toen een buitengewone belang stelling voor dat jubileum. Uit de kringen van het brandweerwezen, van gemeente wege, van de burgerij en van de gemeen ten uit wijde omtrek. Kino Zijp maakte van dit gebeuren een rolprent. Dinsdagavond is in Het Heerenhuis de ze film vertoond. De commandant van het korps, de heer R. Middelburg, opende de bijeenkomst, die een enigszins feestelijk karakter had, met een welkomstwoord tot de genodigden en de korpsleden met echtgenotes. In het bijzonder sprak hij een woord van welkom tot burgemeester en mevrouw Pesman, de heer Meerhout, vertegenwoordiger van de Federatie van Vrijwillige Brandweren, en echtgenote, het gemeentebestuur, de adjudant van de rijkspolitie met zijn staf, de heer en me vrouw Beunder en het personeel, en na tuurlijk Kino Zijp. De volgorde van het programma was: eerst de film van 10 jaar geleden, dan pauze, vervolgens een humoristische film en dan de jubileumfilm. Daar tussen een „dronk", een koekje, een praatje en een liedje. Nu, de film van 1939 was goed. Maar toen het weer licht in de zaal werd, keken de vrodwen met critische blikken naar hun mannen vuurbestrijders. „Mankeert er wat aan ons?", werd er door hen ge vraagd. „Nou," kregen zij te horen, „jul lie waren tien jaar geleden toch heel wat knapper!" Ja, met zo'n film moet je oppassen. Enfin, Middelburg had nog een jaargang liederenbundels van de Vrijwillige Barnd- weer. Ieder een exemplaar gegeven, me vrouw Middelburg voor de piano en het gemengde koor zong uit volle borst: „Als het brandt". Toen was alles weer dik in orde. Me vrouw Beunder serveerde een kop heer lijke koffie, terwijl de staf een specu laasje presenteerde. Janny Beunder speel de voor afwisseling de „Serenade van Toselli". Volgende film was een lachnummer uit de „gooi- en smijtperiode". We vonden het allemaal prachtig. Nu volgde de clou van de avond, de jubileumfilm. Wat is er genoten en onbedaarlijk gelachen. Kino Zijp had eer van haar werk. Het was af. Demonstratie, Receptie en Feestavond. Een schitterende weergave van al die gebeurtenissen. Na het flinke werk van de brandweermannen op de middag demonstratie vuur en water werden tegen elkander uitgespeeld en dank zij de bekwaamheid der mensen en de dege lijkheid van het materiaal won het water het duel glansrijk domineerden op de receptie, toespraken en bloemen. Op de feestavond waren het speciaal de vrou wen die voor de vrolijke noot zorgden. Door hun onverwoestbare vitaliteit wis ten zij de mannen, die reeds zware uren achter de rug hadden, te inspireren tot, nou ja tot uitbundigheid. Tweemaal moest Kino Zijp de film draaien en toen was het afgelopen, tenminste voor de film mensen. Het gezelschap bleef nog lang bijeen en zong nog menig liedje uit de Brandweer-bundel. Het was voor allen een mooie en gezellige avond. Voor het kind. (B) Ze zijn er weer! Kinderzegels en briefkaarten. En ook het „Comité Kinder zegels Beemster" is er weer. En paraat. Wij behoeven het comité niet bij u te in troduceren, noch propaganda te maken voor haar streven. Het is alles welbe kend. Veel, veel zegels en kaarten ver kopen is en blijft no. 1. Dat sluit tevens in, dat het resultaat niet minder mag zijn dan in voorafgaande jaren. Dat zal aan de ijver van het comité niet liggen. Want men gaat de actie weer goed aan pakken. Als het niet slaagt heeft de bur gerij de schuld. Ieder gezin in onze pol der wordt bezocht door een verkoopster. En met overredingskracht aan de ene zijde en goede wil aan de andere zijde is er een grote kans, dat het resultaat van het vorige jaar wordt overtroffen. Onderhandse verkoop. (B) Het pluim veebedrijf van de heer Bosland, Noorddijk T24, is na onderhandse verkoop overgegaan aan de heer Garms te Purmerend, die het bedrijf op dezelfde voet zal voortzetten. Politienieuws. (B) Gevonden: Een touw met haak door W. Porte, Midden wég 110; een paar glacé herenhandschoenen, bruin gevoerd, door C. Waterhout, Zuiderweg 121; een huis sleutel te bevragen Groepsbureau M.- Beemster; een steeksleutel (idem)een wollen gebreide want, bruin-grijs met zwarte boord, door J. Warrink, Oosthui- zerweg 60, Beemster. Niwin-actie. (B) De opbrengst van de Kerstpakket ten-actie van de NIWIN bedraagt in de Beemster ƒ801,75 (of 50 cent per gezin), zodat 160 Kerstpakketten naar militairen in Indonesië kunnen worden gezonden. Slip-perikelen in Noord-Beemster. (B) Een vrachtauto van de firma J., met bouwmaterialen beladen, geraakte op de Middenweg door de gladheid in de wegberm, en kantelde precies voor de brug van de kapperszaak van de heer De Vries. Hierdoor was de toestand tot de knip- en scheersalon meteen afgesloten. Een noodbrug bracht uitkomst. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Er was wel materiële schade. Heel wat zakken met Portland-cement waren in de wegsloot terecht gekomen. Een kraanwagen bracht de verongelukte wa gen weer op de rechte weg. In de sloot. (B) Ook ten gevolge van de glibberige weg geraakte een luxe auto tegenover het akkerbedrijf van K. Kossen aan de Rijperweg in de wegsloot. Persoonlijke ongelukken waren er niet, schade aan de auto wel. Een hond op het oorlogspad. (B) De boxer van de heer B. aan de Middenweg was wild op kippen. Bij de heer S. zag de hond zijn kans schoon en het was gedaan met de kip. Een tweede aanval gebeurde bij de heer B„ maar de zoon wist moeder Kip op tijd uit de kaken van het verscheurend dier te red den. En toen kwam de politie! Aan de ketting met de boosaard, adviseerde die. Van een andere hond. (B) Alweer aan de Middenweg. De heër W. heeft een mooie Duitse herder. Maar het beste is om het dier uit de verte te bewonderen, dan blijf je aan de veilige kant. De rechterhand van de Dijkgraaf in de polderannalen geboekstaafd als „Dijkgraafdiender" sloeg deze goede raad in de wind en prompt kreeg hij zijn rekening thuis. De mooie herder hapte hem door zijn twee broeken heen in zijn achterwerk. Neemt een voorbeeld aan deze argeloze mens, lezer! Hier had de bliksem schuld. (B) Een kostbare tentoonstellingskoe van de heer C. Verver te Spijkerboor werd in de wei door de bliksem gedood. Vakonderwijs in Z.O. Beemster. (B) De bestuursleden van de afdeling Volksonderwijs in de Z.O. Beemster ge ven volgende week een propaganda- avond in de Nieuwe Tuinbouw. Het hoofd der school, de heer Köhne zal met zijn leerlingen enige korte schetsen op voeren. Muziek en zang zal er zijn. Het belooft dus een mooie avond te worden. Blikseminslag te Grootschermer. (S) Haantje en verlichte wijzerplaat van de N.H. Kerk werden tijdens het hevige onweer door de bliksem getroffen. De haan staat scheef en de electrische in stallatie van de wijzerplaat raakte defect. Geslaagd. (B) Op het j.1. gehouden examen in Den Haag slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. Slot, voor het eerste gedeelte 2e stuur man grote vaart. No. 15. Roodborst (Erithacus rubecukTT. Het is koud en somber. Verfomfaaid en verwaterd is het levende hout in tuin en boomgaard. Een gure wind jaagt door de naakte takken en heesters. Opeens tussen al die narigheid een melodieus klinkend vogeltrillertje. Een kleine grijze schaduw, een donker-oranje vlekje. Ja wel, daar op dat twijgje, het kopje scheef, zit de kleine schoonheid, terwijl de twee kraaloogjes nieuwsgierig zien naar dat grote tweebenige wezen. Gelukkig. „Denkt die." Mijn kleine vriend is weer gearriveerd. Gauw de oude schuur open zetten. Daar is vast wel wat te parle vinken voor dat kleine eenzame zwer vertje. collectie aandachtig bekeken. Onze in druk ia, dat de heer M. ongetwijfeld als stille werker er iets moois, er iets aan trekkelijks van heeft weten te maken. De met bloemen versierde zaak gaf ons de indruk, dat er velen met dit bedrijf sympathiseren. De prachtige schouw, de antieke kasten en het koperwerk, ook het tegeltableau, zijn bezienswaardig. Geen wonder dat velen eens zullen gaan kijken en vooral 's avonds maakt een en ander een fraaie indruk. Wij wensen de heer Machielsen veel succes met zijn on derneming. Zie verder de advertentie in dit blad. DERTIG JAAR BOUWARBEIDERS- BOND. Zeer goed geslaagde A tot Z- cabaret-avond in „Amicitia". (P) Ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van de Algemene Bouw- arbeidersbond was door de afdeling Pur merend Donderdagavond in „Amicitia" een feestavond belegd, waarop het A tot Z-cabaret met de cabaret-revue „Wat zegt u er van?" optrad. Bij ontstentenis van de voorzitter open de de heer B. Brugge, die alle aanwezi gen, in het bijzonder de beide wethou ders, mevr. SteertBrouwer en de heer H. Verburgt, de afdelingen Oosthuizen, Edam, Monnikendam en Broek in Water land, die per bus naar Purmerend waren gekomen, hartelijk welkom heette. Hierna sprak de hoofdbestuurder We ver een kort propagandistisch woord, waarna het cabaret onder leiding van Jan de Kleijn een programma bracht „voor elck wat wils", dat in één woord af was. Er werd kleinkunst van de beste soort gebracht op een echt beschaafd- prettige wijze. Ernst en luim wisselden elkander af. Het was middernacht ge worden eer men er erg in had! Voorzitter Brugge was dan ook zeker de tolk van allen, toen deze bij de slui ting het gezelschap dankte en de dames medewerksters bloemen aanbood. Zeer voldaan keerden allen, of per fiets of bus, weer huiswaarts! Dertig jaar op de markt. (P) Dinsdag was het dertig jaar geleden, dat Jan van Haren van Monnikendam voor het eerst met zijn vissoorten onze marktstad heeft bezocht. Dit feit ging aan de jubilaris niet on opgemerkt voorbij, want onze eerste bur ger, mr. R. Kooiman, heeft hem in zijn stalletje opgezocht en gefeliciteerd, even als onze marktmeester, de heer P. Peek. Dertig jaar bij de politie. (P) Eveneens herdacht de wachtmeester le klasse H. A. van Anrooy Dinsdag onder grote belangstelling het feit, dat hij der tig jaar geleden bij de politie te Purmer end kwam. Vanaf die datum woont hij ook te Purmerend. Ernstige brandwonden opgelopen. (P) Maandagmiddag had A. Kronenburg, werkzaam aan de gasfabriek, het ongeluk bij het vullen van een der retorten door een steekvlam zodanig ernstig aan ge zicht en armen brandwonden op te lopen, dat hij in het Stadsziekenhuis moest worden opgenomen. Amor gaat een straatje om. (P) In „Amicitia" werd Zaterdagavond door de Purmerender R.H.B.S.-vereniging een propaganda-avond gehouden. In zijn openingswoord heette voorzitter Davids vooral de directeur en leraren der R.H.B.S. welkom en deelde mede, dat deze avond een blijspel was gekozen en dat in een volgende avond een toneelstuk van meer ernstig karakter zou worden gegeven. Onder regie van de heer M. Langhorst werd hierna het Amerikaanse blijspel „Amor gaat een straatje om" ten tonele gebracht. Het was jammer dat het weer zo slecht was, mede hierdoor was de belangstelling niet zo groot, maar zij die er geweest zijn. hebben zich enige uren aangenaam vermaakt met de soms dolkluchtige verwikkelingen en een en ander werd aardig ten tonele gebracht. In de pauze vond een verloting plaats en tot slot bloven verschillenden nog enige tijd gezellig bij elkander voor een dansje, waaraan medewerkten „J. Cramer and his music". Filmavond „Purmersteijn". (P) Door het slechte weer was er voor de filmavond van de voetbalvereniging „Purmersteijn", welke georganiseerd was voor het nieuwe kleedlokaal, niet veel belangstelling. Het programma bevatte naast films ook muziek van mevr. De Moor C. HupkesGroeneveld, R. Hupkes en D. Wierstra. Door de gehouden verlo ting kwam men toch boven de kosten uit en werd er nog een kleine winst ge maakt! Zondagsdienst artsen PurmerendZ.O. Beemster (P) Zondag 20 November heeft dr. W. J. L. Rosenkranz, Purmersteenweg 30, telefoon 102, dienst. Apotheek. (P) Zondag 20 November is apotheek B. H. Jürgens, Peperstraat 26, telefoon 33, geopend. enrTU i Luthers wintercontact. (P) In het kader van de gemeente opbouw had de Evang. Lutherse Ge meente te Purmerend een z.g. contact avond georganiseerd in het clubhuis achter de kerk. De opkomst was zeer be vredigend en om 8.15 opende ds. Haan de avond met een korte inleiding. Hierna kreeg mej. M. C. Teekman, die van Haarlem was overgekomen, het woord om haar onderwerp „Jeugd en Toekomst" te behandelen. Door een der kerkrentmeesters werd een beschouwing gehouden omtrent de kerkelijke finan ciën en welke weg ingeslagen moet wor den dete te versterken. Naar beide sprekers werd aandachtig geluisterd en er volgde een geanimeerde gedachten wisseling. Joop Hartog ver leende muzikale medewerking. Ruim 10.30 uur werd deze zeer geslaagde avond door ds. Haan gesloten. Het kopje thee, maar bovenal het onmisbare rokertje, verhoogde de gezelligheid en zo kunnen de Luthersen met genoegen op deze avond terug zien. Zakeimieuws. (P) Het levensmiddelenbedrijf van Oort wijn bestaat 50 jaar. Als kleine zaak is dit bedrijf zodanig uitgegroeid, dat ieder, klein of groot, weet waar steeds prima waren tegen concurrerende prijzen wor den verkocht. Geen wonder, dat er voor de speciale aanbieding van de goedkope levensmiddelenpakketten belangstelling zal bestaan en de firma het niet aan be langstelling zal ontbreken. Heropening. (P) Dinsdagmorgen opende de fa. Kroo- nenburg de modelslagerij (voorheen Ko ning) in de Breedstraat. Er was grote be langstelling. De etalages en het met bloe men versierde interieur trok aller aan dacht. Velen profiteerden van de recla me, die bij deze gebeurtenis werd ver strekt. De internationale vakbeweging. (P) Woensdagavond hield de Purmeren der Bestuurdersbond in lokaal „Het Para dijs" zijn eerste cursus-avond. De heer J. Tqpnissen hield een inleiding over de in ternationale vakbeweging; de verschillende vragenstellers werden tot genoegen beant woord. Medegedeeld werd dat Woensdag avond de heer L. Kuipers van Amsterdam zal spreken over „De Coöperatie", waarbij ook vooral de vrouwen worden uitgeno digd. Culturele Sectie. (P) De tweede filmavond, uitgeschreven door de Culturele Sectie van de Purmer ender Gemeenschap, waar in Cinema Schinkel vertoond werd „Roverssympho- nie", de boeiende geschiedenis van een Franse straatzangersfamilie, die door sa menloop van omstandigheden in aanraking komt met een roversbende, is wederom goed geslaagd. Propaganda-avonden voor staats- pensionnering. (P) Op de Donderdag- en hedenavond gehouden propaganda-avond van de afd. Purmerend van de Bond voor Staatspen- sionnering hopen we in ons volgend num mer terug te komen. Nutsmuziekavond. (P) Reeds enige malen mocht het De partement Purmerend van de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen met succes een muziekavond verzorgen. Verleden jaar trad het strijkkwartet van mr. Jaap Kunst tot aller genoegen op. Voor dit jaar is wederom een „muziek avond" vastgesteld en wel op Woensdag 23 November in „Amicitia", waar dan de „Haarlemse Muziekkamer", met een bezet ting van vier eerste, twee tweede, twee altviolen, twee celli, contrabas, twee flui ten, clavecimbel en minstens twee solisten, zal optreden. Uitgevoerd zullen worden werken van J. B. Lully, Christoph Nickelmann, H. Pur- cell en G. P. Teilman, benevens Engelse dansen. Voor muziekliefhebbers belooft dit een mooie avond te worden. Een bezienswaardigheid. (P) De heer C. Machielsen heeft in het perceel Gouw 'n zaak geopend in antiqui teiten, welke de bijzondere aandacht trekt en ongetwijfeld levensvatbaarheid zal hebben. Wij hebben bij de opening eens een kijkje genomen en de prachtige

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2