P. BAKKER, Midden-Beemster N 00 Y'S Boekhandel De raad van Graft bijeen Een „restauratie" vergadering Klazen SPORT. Blijde intocht van Sint Nicolaas. (P) Woensdagmiddag omstreeks twee uur bevonden zich minstens een duizend tal kinderen en belangstellenden op het schoolplein nabij de R.K. jongensschool om de aankomst bij te wonen van Sint Nicolaas die dan per boot zou arriveren. Onder de vrolijke tonen der muziek van de R.K. muziekvereniging „Crescendo" naderde de boot waarop de Sint zich be vond, wax een luid gejuich onder de hon derden kinderen deed opgaan. Door de heer C. Rauws werd de Sint namens de beide Middenstandsverenigin gen welkom geheten. Tussen de ruiters van de rijvereniging „Beyaert" begaf de Sint zich met zijn drie Zwarte Pieten naar het rijtuig, menig kind de hand druk kend. Voorafgegaan door twee politieman nen te paard, een heraut, de ruiters der landelijke rijvereniging „Beyaert" en .Crescendo" en omstuwd door de kinde ren begon toen een ware tnomphtocht door onze marktstad, waarbij de Zwarte Pieten zich niet onbetuigd lieten en rijke lijk met moppen strooiden. Vanaf het Schoolplein werd via Nieuwstraat, Koe markt, Dubbele Buurt, W. Eggertstraat, Nieuwstraat, Hoogstraat, Peperstraat, Oude Vismarkt, Gedempte Singelgracht, Padje- dijk naar de Kaasmarkt getrokken, waar de Sint vanaf het bordes van het raad huis officieel werd ontvangen. Voor het stadhuis hadden zich honder den kinderen en groten verzameld. Allereerst werd de Sint door onze bur gemeester, mr. Kooiman, namens het ge meentebestuur toegesproken, die o.m. zei- de dat de kinderen goed naar de Sint had den geluisterd en in 1949 de plantsoenen hadden ontzien. Hij memoreefde o.m. dat hier gebrek aan speeltuinen en een zwem en badinrichting bestaat. De Sint dankte hartelijk voor de ont vangst en nodigde de burgemeester tot een bezoek aan Madrid uit om de ver schillende problemen te bespreken. Door de heer Tromp werd de Sint na mens het St. Nicolaas-comité toegespro ken. Een viertal kleuters zongen hierna enige liedjes voor de Sint, waarna door de talrijke kinderen ook enige Sint Nico- laasliederen werden gezongen. Na afloop werd nog een rondgang door Purmerend gemaakt. De Sint heeft ook nog een bezoek ge bracht bij de oudjes van Pension „Sint Luidina" en bij de zieken in het Stads ziekenhuis. Woensdag hoopt de Sint „De Rusthoeve", „Avondzon" en het ziekenhuis „St. Lui dina" te bezoeken. Propaganda-avonden Bond voor Staatspensionnering. (P) Donderdag en Vrijdag hield de af deling Purmerend van de Bond voor Staatspensionnering in Het Herenloge ment een tweetal propaganda-avonden. Donderdagavond sprak de heer A. Greel van Heilo een kort propagandistisch woord over „Wat zal de toekomst brengen", ter wijl wegens verhindering van deze Vrij dagavond de voorzitter der afdeling, de heer V. Visser, het woord voerde. Deze memoreerde in het kort het grote belang dat de Bond voor Staatspensionnering be staat en thans over het gehele land ver spreid pl.m. 140.000 leden telt. Hij wekte allen op om, nu in 1950 de noodwet-Drees ten einde loopt, de bond zo sterk mogelijk te maken, het moet toch mogelijk zijn de afd. Purmerend, die thans ongeveer 500 leden telt, tot 1000 op te voeren. Vermoe delijk zal men begin Januari over het ge hele land wel actie moeten gaan voeren, want met propaganda-avonden als deze alleen komen we er niet. Hij wees tevens op de wetsvoorstellen voor de verplichte verzekering, waarvan er reeds enkele zijn, o.a. in de landbouw en de kleine metaalindustrie, waar men bij een premie van 2.per week en betaling vanaf 18 tot 65 jaar ongeveer 9.per week krijgt uitgekeerd. Dit is veel te kort; terwijl voor de kleine zelf standigen nog helemaal niets bereikt is. Daarom is de eis van de bond „een pre- mievrij bodempensioen" zeer urgent en de gelden hiervoor zullen toch zeker ook wel te vinden zijn, evenals dit voor de militaire uitgaven kan. Beide avonden voerde de toneelvereni ging „De Flierefluiters" van Landsmeer de comedie „Hij bedoelt 't goed maarmet succes op, want de aan wezigen hebben genoten van de verschil lende verwikkelingen welke de vader zijn zoon," die tot dokter gepromoveerd was, door zijn toedoen toebracht. Aan het slot bracht de heer Visser „De Flierefluiters" dank en riep hen een tot weerziens toe. Het dames-duo Pas van Monnikendam verleende, evenals verleden jaar, met veel succes zijn medewerking. Door de voorzitter van „De Fliereflui ters" werd na afloop medegedeeld dat de toneelvereniging in Januari voor het comi té „Ouden van dagen-tocht" zou opvoe ren „Waar vind ik rust?". dat niet.en dat ene. en als Piet maar niet toevallig aan de schoorsteen luisterde. Zelden heeft men de peuters zo zoet gezien als in de eerste dagen van December. Zelden zgl men ook zoveel vreugde hebben bespeurd. In ons dagelijks leven zijn we verschillend georiënteerd: partijen, geloof, belangetjes.... maar op Sint Nicolaasavond zijn we allen vervuld van één gedachte, van;, één man, de grote kindervriend, die in de Decembërkilte zoveel sfeer van huiselijkheid meebrengt. Maar het is te hopen, dat hij niet alleen bij lanen en parken de handen en harten vult. Ook bij de wankelste huisjes wordt zijn komst met kloppend hart verbeid. Sint Nicolaas rijdt voor allen.... moge het zo zijn. We naderen met rasse schreden de vijfde December en wie zijn ogen de kost geeft zal hebben bespeurd, dat er al enkele Sinten zijn geïmporteerd. Ook schijnt er een hele staf van Zwarte Pjeten in het geweer te zijn geroepen om de winkel-etalages in feeststijl te brengen en van Sints portret te voorzien. Het is daar bij wel opvallend, dat de oude grijsaard zo verschillend „kiekt". Men ziet hem afgebeeld met guitige oogjes, maar ook met strenge blik onder voorhoofdrimpels verborgen, als de wijze man, die geen scherts duldt en de zondaar bestraft, maar ook als de lankmoedige, die voor al het kattekwaad een oogje toe doet en zijn beurs open zet. Straks (morgen-overmorgen) komt de avond, dat duizenden kinderharten snel ler zullen kloppen wanneer de bel gaat. In een ogenblik zal ieder klein meisje, voor wie de Sint meer dan een symbool is, met een boordevol gemoed het jaarlijks zondenregister overwegen. Als Sint dat nu maar niet weeten (G) Woensdagavond vergaderde de vol tallige gemeenteraad van Graft onder voorzitterschap van burgemeester Dalen- berg. De voorzitter kon meedelen, dat in de straat te West-Graftdijk de ergste kuilen zullen worden gedicht. De vervuilde slo ten te West-Grafxdijk zijn in opdracht van Rijkswaterstaat opgeknapt en er zal nog een drijf balk worden aangebracht. Er zal op worden toegezien, dat de zaak niet weer opnieuw vervuilt. Voor de uitbrei ding der begraafplaats in Graft is een plan in bewerking. De brandlcranen te West Graftdijk zijn nagekeken en in orde be vonden. De heer Middelkoop had verno men, dat de kranen nog niet waren nage zien. De voorzitter kon du tegenspreken, j daar hij er zelf bij was geweest. Wel lig gen sommige kranen wat diep, maar daar is weinig aan te doen. Voor de bestrating van de Kloosterhaven heeft de Gemeente architect opdracht gegeven tot herstel. De heer Houtkoper piaats«.e de opmerking, dat dit dan door een goede stratenmaker moest gebeuren. Er zijn wel eens repara ties niet vakkundig verricht. Een komi sche noot was de opmerking van de nieu weling in de raad, de heer J. Schokker, die, niet met de situatie op de hoogte zijn de, informeerde, wat toch een stratenma ker met het herstel van een haven te ma ken had. De Centrale school wordt uitgebreid. Van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is toestemming verkregen tot de bouw van een nieuw schoollokaal bij de Centrale school. De bouw zal in 1950 worden uitgevoerd. Voor de bouw van een gymnastieklokaal is geen toestemming te verkrijgen. Wel werd aangeraden hiervoor reeds het benodigde bouwterrein te reserveren. Aan de gemeen te-architect is opdracht gegeven een plan. voor de bouw van het lokaal op te ma ken. Achteruit bouwen zal niet mogelijk zijn door de achter Oost- en West-Graft dijk en de school geprojecteerde provin ciale weg. Hierdoor zal op het speelter rein moeten worden gebouwd, dat dan wel klein zal worden. De restrauratie van de Ned. Herv. kerk. Een uiterst belangrijk punt van de agenda was de subsidie-aanvrage van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente in Graft ten behoeve van de restauratie van het Kerkgebouw te Graft, waarin de kerkvoogdij verzocht om een subsidie van 6°/o van de kosten aan de algehele restau ratie verbonden. Daar voor het aanzien van het dorp een kerk absoluut nodig is en bij niet-verle- nen van de subsidie het kerkgebouw on getwijfeld gesloopt zal moeten worden, stelden B. en W. voor de gevraagde sub sidie tot een maximum van 6°/o van 150.000.(de geraamde restauratiekos ten), zijnde 9000.te verlenen, onder voorwaarde, dat het sinds November 1861 van kracht zijnde contract tussen gemeen te en kerkbestuur, waardoor de gemeente verplicht, is 60.per jaar te betalen voor het onderhoud van de voormuur, onmid dellijk komt te vervallen en te bepalen, dat het gehele kerkgebouw in eigendom en dus ook in onderhoud komt van het kerkbestuur. De gemeente moet echter een eventueel aan te brengen compleet uur werk en luidklok in eigendom behouden. De voorzitter gaf eerst een toelich ting op de voorgenomen restauratie, waarmee men reeds vanaf 1939 bezig is. De kerk zal kleiner worden en acht kantig van vorm, met in het midden een kleine toren. In het plan was aan vankelijk geen uurwerk en luidklok op genomen, doch di4 is inmiddels gewij zigd. De meerdere kosten hiervan, t. w. 3500.moeten in de 150.000. worden ondergebracht, en dit is moge lijk, daar dit bedrag nog enige speling toelaat. De rijkssubsidie voor de bouw bedraagt 70%, en de provincie zal 20% voor haar rekening nemen. De heer Schokker informeerde of de ge meente er met. die 9000.helemaal af was. De voorzitter bevestigde dit. Alleen het onderhoud van het uurwerk en de luidklok komen in de toekomst voor de gemeente. De heer Houtkoper vroeg zich af waar het eind is. West- en Oost-Graftdijk heb ben ook kerken, die dringend restauratie nodig hebben. De voorzitter: „We staan in deze niet vrij. Er is een contract en daar kunnen wij ons niet aan onttrekken." De heer Houtkoper vond 9000.een zware last voor de gemeente. Er wordt overal be zuinigd en het hierin gestoken geld wordt dood kapitaal. Als er een werk van alge meen belang werd gedaan, haddpn er meer mensen plezier van, aldus de heer Hout koper. De heer Caton weersprak dit. De heer Middelkoop: Als we deze subsidie niet verlenen, valt het hele plan. Hij vond het bedrag eveneens een groot offer voor de gemeente, maar wilde aan de andere kant het gebouw toch behouden. Daar de onder houdskosten van de voormuur vervallen, spaart dit in de loop der jaren een flink bedrag uit, en hij wilde zijn stem aan het voorstel van B. en W. dan ook niet ont houden. De heer Houtkoper: Ik zal mijn stem ook niet aan het voorstel onthouden, maar ik vind de bezwaren voor de gemeentekas zeer groot. De heer L. Bruin was het met de heer Houtkoper eens, maar merkte op, dat men bij verdwijnen van het gebouw later toch weer een toren met uurwerk zou wensen en dat het dan nog veel duurder zou ko men. Weth. Heynis verklaarde, dat hij zijn stem alleen aan het voorstel had willen geven, nadat het plan zodanig was gewij zigd, dat cr ccn klok in de toren kwam. De heer Schokker was ernstig be zorgd voor nieuwe verwaarlozing. Weth. Bruin zei, dat hiervoor geen angst behoefde te bestaan, daar he' ge bouw nu op de lijst van Monumenten zorg staat, dat er heus wel voor zal zorgen, dat het kerkbestuur bij ver waarlozing op de vingers zal worden getikt. Het voorstel van B. en W., hierop in stemming gebracht, werd met algemene stemmen aangenomen. Het deed de voorzitter genoegen, dat de raad in deze eensgezind was en dat de besprekingen een dergelijk plezierig ver loop hadden. De heer V. M. Smit verzocht om een tegemoetkoming in de reiskosten van zijn zoon, die de bijzondere school voor buiten gewoon 1. o. te Alkmaar bezoekt. B. en W. stelden voor om 50% der reiskosten voor rekening der gemeente te nemen. Hierop kwam de tweede kerkrestauratie aan de orde en wel die van de N. H. kerk te Oost-Graftdijk. De kerkvoogdij van de N. H. Gemeente te Oost-Graftdijk verzocht om toekenning van een jaarlijkse bijdrage van 100.gedurende 20 jaar ten be hoeve van de reparatie van haar kerk. B. en W. stelden voor deze bijdrage te verlenen onder dezelfde voorwaarden, die gemaakt werden bij de Grafter kerk. Ook met het kerkbestuur van Oost-Graftdijk was n.1. een contract van December 1865, waarbij de gemeente verplicht was 35. per jaar te betalen voor het onderhoud van de toren en de voormuur. Ook hier zal de eventueel aan te brengen luidklok en het complete uurwerk het 'eigendom van de gemeente blijven. De raadsleden waren hét hier wel mee eens. De heer Houtkoper merkte op: Wé mogen hier onze stem niet aan onthouden, we komen er met een koopje af! (Hilariteit.) E^et voorstel van B. en W. 'wérd dan ook met algemene stemmen aangenomen. Op voorstel van B. en W. werden in de commissie van advies^ ingevolge de woon- ruimtewet de zittende'raadsleden benoemd. ANe leden namen hun benoeming aan. Tot leden van de commissie tot het na zien der gemeenterekening werden be noemd de heren L. Bruin, A. Caton en J. Schokker. Rondvraag. De heer Caton had klachten over de straat te Oost-Graftdijk. Door het leggen van een telefoonkabel is de straat ver zakt en hij vroeg in dit verband of de P.T.T. hiervoor aansprakelijk kan wor den gesteld. De voorzitter beantwoordde deze vraag bevestigend. Hij zou de ge meente-architect opdracht geven een on derzoek in te stellen eii contact op te nemen met de P.T.T. De heer Middelkoop merkte op dat ver schillende lichtpunten onklaar zijn. Hij zou in het vervolg graag zien dat deze zomers hersteld werden, nu geeft het veel ongemak. De voorzitter zegde toe het P.E.N. aan te schrijven. Verder zag de heer Middelkoop bij de hoek bij de heer Nibbering gaarne waarschuwings borden geplaatst met het oog op de ge vaarlijke hoek daar ter plaatse. Een heg beneemt er het uitzicht en er zijn al kleine ongelukjes gebeurd. De voorzitter zou dit nagaan. De heer Middelkoop vroeg verder of de zandstrooiers van de bruggen al van zand zijn voorzien. De heer Houtkoper merkte op, dat de heiningen bij de nieuwe straat te West- Graftdijk nog niet zijn aangebracht. De bewoners hadden destijds de keus tussen een hek of een heining. De hekken zijn direct gemaakt, maar de heiningen, laten nog op zich wachten. De voorzitter zou bij de gemeente-architect informeren. De heer Houtkoper bracht ook nog de maxi mum snelheid ter sprake. Deze is nu 40 K.M. per uur, aldus de voorzitter en iedere chauffeur weet dat, maar lang niet iedereen handelt daar naar. Verder deelde de heer Houtkoper nog mee, dat de toren te West-Graftdijk de juiste tijd niet meer aanwijst. De heer Schokker vroeg inlichtingen over het weeshuis te Graft. De voorzitter deelde mee, dat het de bedoeling der re genten was, dit in te richten voor voogdij kinderen. Deze zaak was al bijna geregeld doch doordat het rijk zijn goedkeuring aan de verbouwing had onthouden, is het nog niet doorgegaan. De bestrating bij de brug bij de heer C. Roelofsen ver keert in een slechte staat, aldus de heer Schokker. De voorzitter deelde mee, dat er reeds plannen bestaan op de begroting van 1950 hiervoor een bedrag uit te trek ken. De heer Schokker bracht ook de aanlegsteiger ter sprake. De voorzitter merkte op, dat met de definitieve beslis sing hierover nog even wordt gewacht, omdat er steeds geruchten de ronde doen over veranderingen bij het vervoer der tuinbouwproducten. Er moet eerst zeker heid bestaan hoe het vervoer zal worden geregeld. Hierna sluiting. Predikbeurten ZONDAG 27 NOVEMBER DE RIJP: Ned. Herv. Gem.: Geen dienst; zie Graft. Evang. Luth. Kerk: Geen dienst. Doopsgez. Gem., v.m. 10 uur, ds. Keu- ning. Diakenverkiezing. Geref. Gem.: v.m. 10 uur en n.m. 2.30 uur, leesdienst. GRAFT: Ned. Herv. Gem.: v.m. 10 uur, ds. Kas- tein. NOORDEINDE: Doopsgez. Gem.: Geen dienst. OOST-GRAFTDIJK: Doopsgez. Gem. Geen dienst. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur, cand. Brouw^er. WEST-GRAFTDIJK: Ned. Herv. Kerk: geen dienst. GROOT-SCHERMER. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, H. U. Aibertz. DRIEHUIZEN: Ned. Herv. Kerk. Geen dienst. STOMPETOREN. Ned. Herv. Kérk: Geen dienst. SCHERMERHORN: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 Uur, ds. Leen- dertz. OOSTHUIZEN: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, M. J. Fa- ber. BEEMSTER: Doopsgez. Gem. Geen dienst. ZÜID-OOST-BEEMSTER: Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur, Mej. Hoving. MIDDEN-BEEMSTER: Ned. Herv. Kerk: n.m. 7.30 uur, ds. 01- deman. Bediening Avondmaal. ZUID-SCHERMER: Ned. Herv. Kerk: geen dienst. PURMEREND: Doopsgez. Gem., v.m. 10 uur da. Leistra. .Ned. Herv. Gem.: 10 uur, ds. B. A. Venemans. (Doop). Ev. Luth. Gem.: 's middags 5 uur, ds. H. J. A. Haan. Geref. Gem., v.m. 10 en n.m. 5 uur, ds. A. A. v. d. Leer. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. (De RijpPurmerendOosthuizen.) Zondag 27 November 1949: J. Stapel, Oosthuizen. Telefoon 11. Bij aankoop van IEDERE VULPEN MET GOUDEN PEN, geven wij een schriftelijk GARANTIEBEWIJS Diverse prijzen. iiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiii PURMEREND Hoogstraat 2, Telefoon 140 HANDBAL R.H.C. Zondag speelden we een uitwedstrijd tegen Ursem I en het is ons niet mogen gelukken de overwinning te behalen. Met een 40 nederlaag keerden we terug. Als verzachtende omstandigheid mag worden opgemerkt, dat we met 9 man speelden, waaronder vier invallers, zodat elk ploeg- verband verbroken was. Onze keepster moest ook al verstek laten gaan door een rugblesure, opgelopen bij het zwemmen. Rie, we hopen dat je a.s. Zondag weer ons doel kan verdedigen. Een grote pluim krijgt Lies, die voor drie werkte. Ook misten we Agie achter erg, die ziek was en mevr. Jansen als spil. Onze voorhoede, bestaande uit drie speelsters, kon natuurlijk niet veel uit richten. Door enige ongelukkige doelpunten brak de rust aan met een 4—0 achterstand. Na de rust hielden onze dames goed stand en werden door Ursem geen doelpunten meer gemaakt. Zondag gaan we per Hooyberg-touring- car naar Castricum, om aldaar tegen C.S.V. II uit te komen. We gaan samen met G.S.V., hetwelk tegen het eerste van C.S.V. moet spelen. Dames, nu geen afberichten, zodat we volledig uitkomen, dan is succes niet uit gesloten. Gaan er nu eens veel supporters mee. Gelieve zich bij ondergetekende op te geven. Zaterdagrqiddag 3 uur spelen onze ad- spiranten een oefenpartijtje tegen de adspiranten van Graftdijk op het De Rijp- sportterrein. AMATEUR. GYMNASTIEK HERCULES-nieuws. In de laatst gehouden vergadering is er in de verdeling van de uitvoeringen een kleine wijziging gekomen. Door de geweldige toename van adspirant-leden, heeft het bestuur besloten ook twee ad- spirant-uitvoeringen te houden. We her inneren ons nog goed hoe verleden j aai de zaal tot de laatste plaats uitverkocht was en dat er zelfs ouders waren die met een staanplaats tevreden moesten zijn. De medewerkende kinderen moesten achter de schermen en in de kleedkamertjes ge propt worden. Al deze bzwaren hopen we nu uit de weg te ruimen,, door nog een uitvoering in te lassen. De indeling van de uitvoeringen is nu als volgt: 10 December uitvoering door dames en heren voor donateurs en genodigden. 11 December openbare uitvoering. 15 Januari 's middags kleuters en de jongste afdelingen meisjes en jongens. Evenals verleden jaar wordt er weer om half-acht begonnen en de donateurs kunnen nu gratis naar drie verschillende uitvoeringen. Weer hebben zich tal van nieuwe do nateurs opgegeven. Mochten er nog meer interesse hebben, meldt u dit dan spoedig aan ons bestuur, met het oog op het ver zenden van de uitnodigingen. Ondanks we wel even met pech hebben te kam pen, zullen .we toch trachten met een non-stop programa voor de dag te ko men. Dus jongens en meisjes, dames en he ren, doe allen je best en mis geen enkele les. Het bestuur rekent pp jullie! Bestelt voor de a.s. SINT NICOLAASDAGEN uw; TAARTEN HARTEN BANKETLETTERS TAAI en SPECULAASPOPPEN bij Wij hebben ook ruime keuze in: chocoladeletters, suikergoed en chocoladefiguren door J. D. van Exter 141. Maar de veldwachter is zo in zijn sombere gedachten verzonken, dat hij niet eens gezien heeft, dat Tommie en Brommie een lange neus tegen hem ge trokken hebben. „Dat vergeef ik mezelf niet," mompelt hij. „Dat ik me zo heb laten beetnemen door die kwajongens. „Maar veldwachter," zegt de goedige schilder. „U kon toch ook niet weten, dat Pim, Pam en Pom die jeep in hun hut verborgen hadden. 142. Daar heeft de schilder gelijk in, maar de veldwachter blijft voortgaan met zijn gebrom. „Ja, we kunnen nu wel teruggaan. Die bengels zijn me nu nog ontsnapt, maar lang zal dat niet duren. Vandaag of morgen krijg ik ze wel te pakken en dan zullen ze er van lusten." „Dat is te hopen," antwoordt de sluwe vos. „Die drie honden moeten maar eens een goeie straf hebben."

Rijper Courant | 1949 | | pagina 7