Paard van Sinterklaas stort hart uit Van alles en nog wat Sinterklaasfeest in Februari! Nieuws uit De Rijp en Omgeving „Moeilijk maar afwisselend werfy" ABONNEMENTEN: 75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling, franco per post 3.40 per jaar plus incassokosten. Losse nrs. 6 cent. JUfyU CoutOht ADVERTENTIES: 8 cent per millimeter. Bij contract lagere tarieven. Bewijsnummers gratis. Bureau: Boekhandel Hoogcarspel, De Rijp. voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken 39e JAARGANG No. 48 VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 VERSCHIJNT VRIJDAGS Wij hebben nieuws voor onze lezers. Twee rasechte Beemsterlingen zullen zo bij tijd en wijle hun medewerking verle nen aan de krant. Dat zit zo. Door hun werkkring zijn ze in de gelegenheid om te denken zij verrichten veel mechani sche arbeid en zoals wij weten, denken twee mensen nooit het zelfde. Ergo, zij liggen vaak met elkander overhoop. Ook dat, weten wij, is een veel voor komend verschijnsel. Maar, meestentijds weten zij hun meningsverschillen op een bevredigende wijze op te lossen. Soms ook zijn ze het hartroerend met elkaar eens. Speciaal als het onderwerp hun dierbare Beemster betreft. Dan is het gesprek de moeite van het aanhoren wel waard. Kort om, iets van die meningsverschillen, van hun pro en contra, van hun kijk op de dingen krijgen de lezers af en toe in ons blad opgediend. Wie zijn die Beemsterlingen? Wel, le zers, zij wilden wel hun medewerking verlenen, echter onder voorwaarde, dat zij onbekend moesten blijven. Dus zijn de na men van hen gefingeerd. Dit is ook al niet ongewoon. Wij hebben hier in Nederland o.a. Mr. X, de grote onbekende. Hier volgt dan het eerste gesprek. Ge makshalve zullen wij ze maar publiceren onder de verzamelnaam van: Van alles en nog wat. Zeg Piet, waar zit jij over te denken? Ik?.... Ik denk over jou, want hoe is 't, jij bent toch huiseigenaar, Gerrit? Ja, dat weet je toch, dat huisje heb ik immers geërfd van m'n tante. Maar waarom vraag je dat? Wel. Gerrit, dan val jij ook in de lichtbelasting. Ik in de lichtbelasting? Ja jij, want je huis staat in de geva renzone. Gevarenzone? Ja, niet soms, als er een aanslag op je portemonnaie wordt gedaan. Want dat is het toch maar. Gerrit, hoe groot is dat gebouw van jou? Weet ik dat, heeft dat er iets mee te maliën? Ja, jongen, d'r is een tariefstelsel, net als bij de waterleiding en de belastingen. Het is heel eenvoudig. Ze villen je vol gens vaste regels. Pijnloos natuurlijk. 't Is niet lekker, Piet. Er komt tegen woordig zoveel kijken. Maar ja, als de gemeente op zwart zaad zit, dan is het billijk dat we allemaal meehelpen om er weer bovenop te komen. Allemaal, Gerrit, maar dat heb je mis, want ik betaal niks aan die lichtbe- lasing. Wij vallen er buiten. Wat, er buiten? De verlichting is toch voor iedereen. We hebben er toch allemaal wat aan? Ja, dat denk je Gerrit. Maar jij be taalt en ik niet en hopen anderen ook niet. Wat vertel je me daar? Dat is ook een mooie boel. Neem nou 'rs 't geval dat een boer of een akkerbouwer 's avonds met zijn auto, jeep of trekker langs de weg gaat, is 'ie dan niet 't heertje als de weg goed verlicht is? Maar toevallig woont hij buiten, wat jij noemt de gevarenzone. Nou jongen, die betaalt geen licht belasting. Mooi is dat. Is dat in de Raad be handeld? Ja, natuurlijk. Reeds tal van jaren werd in het kleine stadje Grouw in Friesland, zoals op alle plaatsen in ons land, het Sinterklaasfeest op de „officiële" data, 5 en 6 December, gevierd. Doch, nu ruim 40 jaar geleden, ontdek te een folkloreminnende onderwijzeres ter plaatse, dat de Grouwenaars in vroeger eeuw de Sinterklaas-surprises uitdeelden op21 Februari. Het is aan deze onderwijskracht te dan ken, dat dit oude folkloristische gebruik weer tot nieuw leven werd gewekt. Sindsdien gaan 5 en 6 December in de Grouwse samenleving zo goed als onop gemerkt voorbij, maar demonstreren op 21 Februari Sinte Pieter met zijn knecht Hansje Plus er dezelfde gulheid en mild heid, in school en huis, als de bekende De- cember-figuren. De bakkers étaleren die dag „vrijers" en „vrijsters" met feestelijke ornamente ring, en presenteren hun producten in zakjes, bedrukt met lofzangen op de dag- heilige. Het Grouwse Februarifeest is een her innering aan het Germaanse voorjaars feest, waarbij Sinte Pieter de komende lente en Hansje Plus de wijkende winter symboliseert. M. P. VAN IPEREN, Andel, N.-B. (Het vorige week geplaatste artikel „Sin terklaas" was van dezelfde auteur.) Nou, daar zullen B. en W. en de raadsleden ook niet voor zijn geweest, want die houden van rechtvaardigheid. Die zullen gerust niet een deel van de bur gerij zwaarder belasten dan de anderen. Gerrit, luister nou eens. Je denkt weer verkeerd, 'n slechte gewoonte van je. Ze waren er wél voor. De meerderheid tenminste. 't Is toch niet waar, Piet Ze zullen d'r eigen toch geen belasting op de hals schuiven? Gerrit, de mens is onberekenbaar in zijn gedragingen. Ze hebben het gedaan. Piet, dat is geweldig. Dat zal er in hakken. Op hoeveel komt zo'n burge meesterswoning in de lichtbelasting? Nou, reken maar op zo'n twintig piek jaarlijks. Maar die valt er buiten, dat is een gemeentewoning. Maar de wethouders wonen toch niet in gemeentewoningen, Piet? Doen ze ook niet, maar die liggen nou weer niet in de gevarenzone. Verdikkeme, Piet, zou er dan toch wat ontbreken aan de rechtvaardigheid, waar ik het straks over had? Zouden we dit Mr. X. niet in handen kunnen geven, want die heeft iets te maken met het Comité voor Democratische Vrijheid, Ge lijkheid en Broederschap.... DE RIJP Hoogtijdag voor de BATO-adspiranten. (R) Zondag 27 November hield de Gym nastiekvereniging BATO, voor een helaas niet uriA'erkochte zaai, haar adspiranten- uitvoering in „Het Rijper Wapen". De uit voering stond onder ^eiding vart de heer J. J. van der Jaet. directeur van BATO. Na de vaandelgroet en het zingen van het Gymnastenlied opende mw. A. Hooy- bergBruin, voorzitster, met een kort woord, waarin zij in het bijzonder burge meester Dalenberg en echtgenote welkom heette. De allerkleinsten namen de eer ste nummers voor hun rekening en daar op werd het afwisselend programma in vlot tempo afgewerkt. Er werd door de jongens en meisjes goed werk verricht. Vooral de meisjes A leverden goede pres taties en speciaal het werken van Annie Kuin en Grietje Eyk (zoals de ouden zon gen, piepen de jongen!) trok de aandacht. Breg Akerman en Aagje Verwer zorgden zowel vóór, als na de pauze voor een mu zikale afwisseling met hun liedjes bij de gitaar. Een aardig nummertje was de Ver keersagent. Bij de groepen en standen werd goed werk geleverd en maakte het wisselend licht een mooi effect. Vooral de (Exclusief vraaggesprek) door Han G. Hoekstra. Het zal kort na twaalf zijn geweest toen de heer Constant B. Kwakkernaat in de Kalverstraat een paard inhaalde, dat daar liep te winkelen. Bij zijn vriend de acteur had Kwakkernaat, onder een glas wijn, de aspecten van het existen tialisme besproken. Hij had volstrekt de bedoeling niet gehad het paard aan te spreken. Hij was een bescheiden man, die zich nooit opdrong. Het paard, dat een casette tafelzilver stond te bekijken, wendde echter juist, toen hij passeerde, het hoofd om en zei goedenavond. Kwak kernaat vond het niet meer dan gepast die groet te beantwoorden. Zoals dat gaat, waren ze ongemerkt in gesprek geraakt. Het paard bleek het paard van Sinterklaas te zijn. Terwijl ze samen opliepen dacht Kwakkernaat in eens aan zijn relatie met een der meer bekende tijdschriften. Hij vroeg het ros of het er bezwaar tegen had geïnterviewd te worden. Geen enkel, antwoordde het paard, ik sta u dit vraaggesprek met genoegen toe. Er zijn namelijk een paar zaken, waar ik mijn hart gaarne eens over lucht. Maar één ding. Vóór u het publiceert wil ik de drukproef zien. Ze leggen je tegen woordig allerlei woorden in de mond die je nooit gezegd hebt. Kwakkernaat beloofde het en begon toen met te vragen hoe de dienst beviel. „Uitnemend," zei het paard dat Age- memnon heette en er op stond zo genoemd te worden. „Mijn werk is lastig, maar bijzonder dankbaar. Ik heb een buiten gewoon goede meester. Vriendelijk. Goed hartig. Niets is hem te veel. Het lopen gaat hem hoe langer hoe moeilijker val len, maar ik kan hem er nog maar niet toe krijgen de huiskamers binnen te rij den. Hij wil er af, de oude baas en dat geeft soms geharrewar met zijn baard, die nogal eens in de stijgbeugels blijft hangen. Hij is intussen nog zo ij del als een jonge knul. Iedere morgen een uur lang die baard uitkammen en elk jaar een nieuw model mijter, hoor!" „Dat rijden over de daken is zeker niet ieders werk?", informeerde Kwakkernaat. „Zegt u gerust uit mijn naam, dat er geen riskanter werk voor een paard be staat dan het zogenaamde daklopen," verzekerde het paard. „Neem maar het eenvoudigste: Telgaan op de Dakgoot. Wat daar al niet bij kijken komt voor je het goed onder de knie hebt. Dan die ontelbare variaties in dakbouw, het pan nedak, het strodak, het glazendak die elk hun eigen stijl van beklimmen vergen om maar niet te spreken van de Antenne Ontwijkings-Manoeuvres, het Schoor steenlopen en de Geruisloze Afdaling." „Wordt er door dé hedendaagse jeugd nog wel aan u gedacht? Ik meen, als ze het schoentje of klompje bij de kachel plaatsen?" „Helaas was daar reeds voor de oorlog teruggang in te bespeuren. Het stro was vaak beschimmeld en de jongelui hadden menigmaal de aardigheid benen knopen inplaats van suikerklontjes in het schoei sel te stoppen." „Ontzettend," merkte Kwakkernaat ge schokt op. „Niet erg," praatte het paard. „Wij vinden het teleurstellend, maar wij slaan ons er door. Er staat zoveel tegenover. Paard van Sinterklaas zijn betekent een afwisselend leven. Je kómt nog eens er gens. Je ziet wat van de wereld. De baas is een beetje excentriek. Hij heeft er nou maar pleizier in kinderen onder hun kin te aaien. Ik vind het best. Een mens zijn lust is een mens zijn leven. Het ergste," zei het paard, „is het inkopen doen. Pra ten met directeuren van warenhuizen, praten over korting bij contante betaling, praten over stevig pakpapier enfin, zet u dat maar niet in de krant. Heeft niemand iets mee te maken." „Iets over u zelf, uw familie." „Juist," zei Agamemnon prijzend, „daar wachtte ik eigenlijk al op. Ik ben gepa renteerd aan de schimmel van Napoleon Bonaparte, die u natuurlijk kent van het plaatje, mijn moeder won twéémaal de Derby en mijn oom van vaders zijde werkt op het ogenblik bij het circus Strassburger. Onder mevrouw Regina. Het is overigens bijna niet leuk meer om paard te zijn. Al die nieuwigheden zijn een aanfluiting voor de soort. Paarden praten tegenwoordig maar met iedere kinkel die ze tegenkomen, ze voetballen en ze halen allerlei grappen uit in bars." „Het is waar," stemde Kwakkernaat toe, „ik heb me daar ook menigmaal aan geërgerd. Mag ik u tenslotte nog vragen wat uw liefhebberijen zijn?" Ze waren juist ter hoogte van Vroom en Dreesman gekomen en Agamemnon bleef staan om een wiebelende spijker uit zijn hoef vaster aan te trappen. kleintjes genoten van de sprekende pop pen. Bij de vrije oefeningen voor de meis jes A en B trad het publiek op als jury. De B-tjes kwamen als overwinnaressen uit de bus en ontvingen een extra trac- tatie. Van de grondgymnastiek konden al leen de bezoekers op de voorste rijen ge nieten, achter in de zaal was vrijwel niets te zien. Na het optreden van twee jonge BATO-propagandisten, die op originele wijze een ieder opwekten lid te worden van BATO, werd de avond met paard- sprongen besloten. Mevr. HooybergBruin sloot de avond en wekte in het bijzonder de meisjes van 1417 jaar op, lid te worden van BATO, daar er van deze leeftijdsgroep geen af deling bestaat en hieruit toch in de toe komst de damesafdeling moet worden op gebouwd. Zij dankte de heer van der Jagt en allen die medewerking aan dc avond haden verleend. Een adspirantje over handigde de heer Van der Jagt een ca deautje. Paard op hol. (R) Vrijdagmiddag sloeg het paard, ge spannen voor de bakwagen van de heer Kossen uit de Beemster, op de Kluft van de Beemsterbrug op hol. Slingerend be woog het voertuig zich door het Oostein de, totdat de wagen „De Hoop" raakte, waar de voorwielen er door de schok on deruit braken. Het paard holde verder en werd bij de Kralingerbrug tot stilstand gebracht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De ontdekking van het radium. (R) Vrijdagavond werd in hotel „De Eendracht" de eerste Nutsavond van dit seizoen gehouden. Als spreker trad op de heer F. Kief uit Amsterdam, met als onderwerp: „De ontdekking van het ra dium door het echtpaar Curie." De voorzitter van het Nut, ds. Kastein, opende deze bijeenkomst, waarvoor van de zijde van het publiek slechts matige be langstelling bestond. Ds. Kastein stelde ook weer lezingen in het vooruitzicht op ander dan natuurwetenschappelijk gebied en gaf daarop het woord aan de heer Kief. In het eerste deel van zijn lezing ging de spreker na, welke oorzaken geleid heb ben tot de ontdekking van het radium. In de loop van de 19e eeuw wierpen ge leerden uit alle landen zich op het natuur wetenschappelijk onderzoek, waarbij vele uiterst belangrijke ontdekkingen werden gedaan, doch ook nog vele raadselen ble ven bestaan. Zo ontdekte de Franse ge leerde Beckerell bij het onderzoek van het element uranium tot dusverre onbe kende stralen, waarvan de oorzaak niet „Wel," zei hij, „schrijft u dan maar op. Ik lees graag een goed boek. Kent u „De klop op de deur"? De manier, waarop dat probleem wordt aangepakt, vind ik maar knap. Verder vis ik graag op de brasem. En dan iedere dag een zitbad, en af en toe naar een voetbalwedstrijd. Maar je moet oppassen. Ze maken er zó een grap je van. Wat mensen in 's hemelsnaam aan aan die paardenmoppen vinden! Ik kan er maar nooit om lachen. Zo, nu weet u zeker wel genoeg." Met een knikje verwijderde Agamem non zich in de richting van de Vijzel straat. Kwakkernaat kwam in hoogst op gewonden toestand thuis. „Waar heb jij uitgehangen?", vroeg zijn vrouw. „Ik," hijgde Kwakkernaat, „heb het paard van Sinterklaas gesproken, het liep te winke len in de Kalverstraat en het heet Aga memnon. Moet je horen." Zijn vrouw schudde het hoofd. „Het is wat moois," zei ze, „een- man van vijftig." „Heus," probeerde Kwakkernaat nog flauwtjes. „Kom," zei ze. „Mórgen. Ga nou eerst slapen." kon worden opgespoord. Hier begint het werk van het echtpaar Curie en wel in het bijzonder van Madame Curie. Zij was een uitgeweken Poolse, die in Parijs schei kunde studeerde. Ter verkrijging van haar doctorstitel maakte zij een proefschrift over deze Beckerell-stralen. Dit onderwerp pakte haar zo, dat zij haar onderzoekin gen in de meest uitgebreide zin voortzette. Onder terzijdestelling van alle persoonlijke belangen heeft zij, hierbij geholpen door haar echtgenoot, hard gewerkt en onder zeer ongunstige omstandigheden dit werk voortgezet, wat uiteindelijk leidde tot de ontdekking van de bron der stralen: het radio-actieve element radium. Haar ontdekking was van ontzeglijke be tekenis voor de technische vooruitgang der wereld en betekende een triomf voor het systematisch wetenschappelijk onder zoek. De heer Kief bleek een zeer begaafd spreker te zijn, die zijn onderwerp uitste kend beheerste en van het begin tot het einde het publick wist tc boeien. Ds. Kas tein sprak dan ook zeker namens allen, toen hij in zijn sluitingswoord de heer Kief dankte voor zijn lezing. Zoetwaterrover van ruim 12 pond. (R) Dinsdagmiddag trok de heer D. Klinkhamer Sr. er met de hengel op uit om te trachten een visje te verschalken, en met succes. Aan de Zuiddijk, bij het Dreo- veld, kreeg hij een snoek aan de haak, die er \yezen mocht. In triomf werd de vangst naar huis gebracht. Het gewicht van het beest bleek 12 pond en 125 gram te be dragen, de lengte was 97 cm. De vangst trok natuurlijk veel bekijks. De abonnementsconcerten. (R) Het vierde abonnementsconcert, dat Dinsdagavond j.1. in de N. H. Kerk werd gegeven, trok niet zo veel belangstelling als de vorige concerten. Dit was buiten gewoon jammer, daar er weer veel viel te genieten. Medewerking verleenden Mr. C. Kooiman, viool en Hans Keuning, orgel. De combinatie van viool en orgel klonk uitstekend in het kerkgebouw. Vooral de Sonate in D van Handel, de Romance in F van Beethoven en de Romance in G van Svendsen werden op uitstekende wijze uit gevoerd. Van de orgelsoli trok vooral Cia- conna van Pachelbel de aandacht. Het laatste concert vindt plaats op 13 Dec. a.s. Hieraan werkt o.a. mee de heer G. Hop. Een Rijper keerde terug. (R) Zaterdagmiddag keerde de heer Al- dert van Petten met zijn echtgenote, na een jarenlange afwezigheid, weer in De Rijp terug. Ter ere van deze thuiskomst wapperden van vele huizen de vlaggen en was voor zijn ouderlijk huis een erepoort opgericht. Ook was er veel publiek op de been en een en ander maakte een feeste lijke indruk, 't Avonds om 8 uur kwam het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" de feestvreugde voltooien door het brengen van een serenade aan haar oude lid. De heer B. Visser, voorzitter van het corps, feliciteerde de heer Van Petten met zijn behouden thuiskomst. De heer Van Pet ten, enigszins van zijn stuk gebracht door de vele blijken van belangstelling, dankte het fanfare voor deze bijzonder aardige attentie. Parkeren verboden! (R) Wij maken belanghebbenden er op attent, dat het verkeersbord betreffende het parkeerverbod op de Kleine Dam, daar ter plaatse is aangebracht, zodat dit ver bod nu voor alle voertuigen van kracht is geworden. Zie ginds komt de stoomboot. (R) Woensdagmiddag arriveerde St. Ni- colaas, vergezeld van zijn onafscheidelijke knecht Zwarte Piet, met de boot van de fa. Visser, die onder bevel voer van ka pitein Jelle Klompmaker, in De Rijp. De tocht langs de Tuingracht werd een ware zegevaart. De juichende kinderen op de kant werden door St. Nicolaas vriendelijk toegewuifd. Bij de Dam stapte de Sint, geholpen door Zwarte Piet en de heer G. de Jong, voorzitter van de organiserende R.K. middenstandsvereniging, op de vas te wal en besteeg de trap van het Raad huis. Hier werd de hoge gast verwelkomd door burgemeester Dalenberg, die een korte toespraak hield en hierin St. Nico laas hartelijk welkom heette in De Rijp. Vanaf het bordes hield de goede Sint een rede tot de op de Kleine Dam samenge drongen kinderen en.groteren. Zwarte Piet strooide met milde hand tractaties rond en de burgemeester ging voor in een driewerf hoera voor St. Nicolaas, dat spon taan door de menigte werd overgenomen. Hierop besteeg de Sint het van een sta tiekleed voorziene paard, dat reeds vol ongeduld stond te wachten om hem op zijn tocht door De Rijp te vergezellen. Hierbij bezocht St. Nicolaas verschillende bij de Middenstandsvereniging aangeslo ten winkels, waar hij inkopen deed. Zwar te Piet zorgde af en toe voor tractatie en zo werd het een ware zegetocht. Om om streeks vijf uur was alles weer rustig in het dorp. Vol verwachting klopt ons hart (Zie vervolg pag. 2.)

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1