BONTJE Nieuws uit De Beemster. MUZIEKLESSEN SCH0TH Vervolg Nieuws uit de Rijp Een bruid kwam op bezoek. (B) Het is wel uitzonderlijk als er in de avond damesbezoek komt.... door het dakraam. En zeer vreemd, als blijkt, dat de jongedame in bruidstoilet is gekleed. Als een meteoor verschijnt zij aan het kalme hemeltje van twee verstokte vrij gezellen; broeders, waarvan de oudste, Mortimer Travers, als hobby heeft „Na tuurlijke Historie", de* jongste, Wilson Travers, „Juwelen". Er wordt door de gevluchte bruid een beroep gedaan op de ridderlijkheid en gastvrijheid der broeders. Zeer begrijpe lijk zvyichten beiden, in het bijzonder Wil son, voor de charme van het aantrekke lijke kind. Een tante, Henriette Travers, een aarts koppelaarster, gek op romantiek en man nen, weet al gauw de waarheid uit de overrompelde broeders te halenZij verbergen een meisje! Een blonde schoon heid! Maar de juwelenschat van Wilson is er ook nog. En nu stappen we van de pikan te ontmoeting af. De bruid is inmiddels gekleed in de keurige, kleurige pyama van Mortimer, in de logeerkamer ter rus te gegaan. We nemen een overstapje naar de thriller. Lichten, die op ongelegen tij den uitgaan. Juwelendiefstal op no. zo veel. Een correcte butler, ijskoud en cor rect zoals alleen een angelsaksische butler dat kan zijn. Lichtsignalen in de nacht. Ontluikende liefde. Verloren illusies. Ach, een heerlijke cocktail van geheimzinnig heden, met een verrassende ontknoping. Ontmaskering van een misdadiger. Over winning van Amor (de zoveelste) en ein de van een hobby. Goed gespeeld? Ja, regisseur Hemmer kan tevreden zijn. Hij was het evenwel niet. ,,'t Kan beter" was zijn conclusie. Dat zal wel. Achteraf beschouwd kan al tijd iets beter. Maar wij, die het gezien hebben, waren wel tevreden. Er was van alle tien rollen een goede, en soms een uitstekende vertolking. Natuurlijk was voor de een de opgaaf moeilijker dan voor de ander, en dat miss dr. Sandross er Za terdagavond, bij de eerste opvoering, uit was, zij haar vergeven; er was een zeer aanvaardbare reden voor. De opvoering als geheel was heel goed. Een compliment aan het ensemble voor de goede vertol king. Men kan ervaren dat er ernstig wordt gerepeteerd. De toneelaankleding was weer prima verzorgd. Hiervoor was wederom de mede werking verkregen van de firma Wübbe van Schermerhorn. De grime was bij de heer Loevens in goede handen. Voor de technische verzorging bij dit stuk heel belangrijk kregen de heren K. Brand en W. Koops een woord van dank in het slotwoord van de voorzitter, de heer A. Bakker. Deze dankte tevens allen, die had den medegewerkt aan het welslagen der uitvoering, in hét bijzonder de regisseur, de heer M. Hemmer. Tevens maakte hij terloops melding van het feit, dat de ver eniging volgend jaar haar 25-jarig be staan hoopt te vieren, en dan naar voren wil komen met een goed programma. Na afloop volgde er een gezellig bal. Ook de tweede uitvoering van de toneelvereniging „Midden-Beemster", op Zondag 27 November in „Het Heerenhuis", van „Een bruid kwam op bezoek" trok veel belangstelling. De haperingen in de Koning Voetbal regeerde in Het Rijper Wapen. (R) Woensdagavond werd in café Zo merdijk voor een met voetvalenthousias ten vrijwel geheel gevulde zaal de in structiefilm Koning Voetbal vertoond. De ze filmvoorstelling was georganiseerd door de voetbalverenigingen A.V.V. en DREO, De Rijp, Beemster en WBSV, Beemster, GSV, Oost-Graftdijk en de voetbalclubs Grootschermer en Stompe- toren. De heer J. Kreb hield als vertegen woordiger van het district een korte ope ningsspeech. Hij hoopte, dat de aanwezi gen veel leerzame stof zouden opdoen en deelde mee, dat indien hiervoor belang stelling zou bestaan, aan het einde van het speelseizoen getracht zou worden een bekende spreker op sportgebied uit te no digen. Eerst werden twee kleine Amerikaanse fimpjes vertoond, die verschillende tak ken van sport lieten zien. De film Koning Voetbal, met verbindende tekst van Aad van Leeuwen, liet behalve verschillende wedstrijdflitsen, o.a. van HollandBelgië, ook diverse punten zien van de training van het Nederlands elftal. Hierbij werd vooral de nadruk gelegd op de balcon- tröle en de lichaamsbeheersing. Vele de len van de film waren vertraagd opgeno men, wat buitengewoon verduidelijkend werkte. Verschillende bekende Nederland se spelers lieten zien hoe zij het deden en vooral de talrijke jongeren in de zaal leefden mee met. de verrichtte staaltjes van voetbaltechniek en opmerkingen als: Daar heb je Abe! Kijk Wilkes eens!, waren niet van de lucht. De heer Kreb sloot de avond, waarbij hij zei nu vooral voor de komende wed strijden grote sucessen te verwachten. GRAFT Opbrengst collecte. (G) De collecte ten bate van het sana torium „Zonnegloren" te Soest heeft in Graft een bedrag van 12.opgebracht. Nut. (Gr.) Voor het Nutsdepartement Graft hield de heer C. Geurts van Edam j.1. Donderdagavond een boeiende voordracht rolkennis, die Zaterdag even storend werk ten op het verloop van het spel, waren er bij deze uitvoering niet bij. Er werd vlot ter gespeeld en dat kwam het geheel ten goede. „Aris de Heer." (B) Op Donderdag 24 November speelde „Aris de Heer" in café Dekker te Obdam een wedstrijd dammen tegen de damver eniging „O. N. D." te Obdam. De dam vereniging „O. N. D." hield ter gelegen heid van haar 20-jarig bestaan een neder laagwedstrijd tegen verschillende vereni gingen uit de omtrek. De uitslag was als volgt: „Aris de Heer" „O. N. D.". 1. W. ZomerdijkJ. Koopman 20 2. C. DekkerV. Commandeur 11 3. K. ten BruggencateP. Obdam 20 4. M. NoomeD. Dekker 11- 5. A. EyssenK. Wester 20 6. P. v. TwiskJ. Dekker 02 7. L. SmitP. Koopman 20 8. C. de HeerD. Wester 20 9. P. KampP. Dekker 02 10. J. ZeemanJ. Vlaming 20 11. Th. RoetJ. B. Groot 02 12. P. BakkerD. Koning 11 13. D. Waal—N. Mak 0—2 „Aris de Heer" won dus met 1511 van „Obdam naar Dam". Beemster Ruiters vergaderden. (B) Onder voorzitterschap van de heer Joh. v. Twisk vergaderden in Het Heeren huis de Beemster Ruiters. Met genoegen constateerde de voorzitter in zijn openings rede, dat de opkomst der leden goed was. In het bijzonder heette hij welkom de Commissie van Advies en de instructeur de heer C. Kuikman. Na voorlezing der notulen door de secr., de heer Kistemaker, volgde punt drie van de agenda: Streekrevue „Veranderd van Hand". Hiervan werd de datum vastge steld op 10 December. De avond zal wor den gehouden in „Amicitia" te Purmer- end. De organisatie is in handen van de landelijke Ruitervereniging Heilo en Om streken. De eigen feestavond is vastgesteld op Zondag 8 Jan. Medewerking zal verlenen het Accordeongezelschap onder leiding van de heer, G. Hop. Het verdere programma zal door de Beemster en Purmer Ruiters worden verzorgd. Het is de bedoeling om een tweede uitvoering in de Purmer te geven. Op voorstel van de adviescommissie zal men niet ieder jaar een feestavond ge ven, maar om de drie jaar. Men acht het beter hiervoor in de plaats een propagan- darit door de polder te houden en de vrij gekomen tijd te besteden door het oefen terrein in orde te maken. Mededeling werd gedaan, dat de vereni ging de baret heeft afgedankt en dat nu ieder in het bezit is van een modelpet. De oudinstructeur, de heer C. v. d. Erve, inmiddels ter vergadering gekomen, werd door de voorzitter dank gebracht voor het vele werk dat hij in een drietal jaren ge heel belangloos voor de vereniging heeft gedaan. Als bewijs van waardering werd hem een zilveren tabaksdoos overhandigd. De secr. kon weer enige nieuwe leden in schrijven. Van de theoretische lessen, ge geven door de instructeur, werd druk ge bruik gemaakt. over zijn persoonlijke ervaringen bij het „Zwerven door Tirol". Als beoefenaar van het Esperanto was hij in de gelegenheid met een gezelschap van 20 jonge mensen de vacantie door te brengen in een klein bergdorp Landeck, waar men in het holst van de nacht ardiveerde. In dit door de oorlog getroffen land is alles nog gericht op bezuiniging en surrogaat. Met de uit Nederland meegebrachte boter, koffie, thee en sigaretten kon men de vele weldaden vergoeden, waarmee de arme bevolking de vreemde bezoekers overstroomde. Spre ker beschreef ons, hoe hij in een tent op een bed van dennennaalden, aan de rand van een berghelling, de nachten door bracht. De grote mooie huizen, die hij zag, bleken huurkazernes te zijn, waar 16 ge zinnen elk één vertrek als woonruimte ter beschikking hadden. Boeiend was ook zijn beschrijving van het „liften" naar de stad Insbrück en van de tocht per zweefbaan naar een hoge Alpentop. De gehechtheid aan het R. Kath. geloof, de offervaardigheid der bevolking voor het verfraaien van de schilderachtig gelegen kerkjes, die tot uiting komt in bloemen pracht en tekeningen en producten van de volksbuurt, dit alles begon voor onze ver beelding te leven door de gemoedelijke vertelkunst van de spreker. En geestig was de beschrijving van de aangekondigde „Feestavond", door de Nederlanders te ge ven in een grote zaal, waar de gehele be volking van het plaatsje samenkwam. Zonder enige voorbereiding of programma moest men er maar iets van zien te ma ken. Maar het gelukte en de vrolijke aard der Tirolers deed het feest tot diep in de nacht voortduren. De voordracht van de heer Geurts werd nu en dan ernstig en getuigde van ontroering als hij sprak over de gevolgen van de oorlog, de armoede en het leed der kinderen. En hij riep ons medegevoel op voor een bevolking, die grotendeels door de Duitse overheersing als gemzen was opgejaagd en thans nog lijdt onder armoede en gebrek. De aan wezigen gingen huiswaarts met de herin nering aan een goede en leerzame avond, waartoe de spreker zijn volle kracht en gaven had ingezet en waarvoor hem aan het einde dank gebracht werd door ds. Kastein als voorzitter van het Departe ment. „TERWIJL DE SCHEPEN WACHTTEN. De nieuwet roman van J. VISSER-ROOSENDAAL verschijnt binnenkort. Prijs 5.90 Bestelt het boek nog heden bij de boekhandel. De roman verschijnt niet in de Juwelen-serie, zoals elders werd aangekondigd! U.-M. „West-Friesland" Hoorn A.s. voorjaar zal het practijkexamen worden afgenomen. Een bestuurslid van de federatie zal in de examencommissie zitting nemen. Met een woord van dank voor de pret tige besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. De vijf uitvoeringen van „Hercules". (B)' Waarom geeft „Hercules" vijf uit voeringen, vier in December en één in Januari? Is dat niet te veel van het goe de, zal menigeen zich afvragen. Noodzaak, mensen. Het kan niet anders. Weet u wel, dat de „Hercules'-familie de grootste is in onze polder? Dat hier niet van tientallen, maar van honderdtal len sprake is? En dat het de laatste jaren zo is gegaan, dat het bij openbare uitvoe ringen niet mogelijk was tot een goede op lossing te komen, wat betrof de ruimte, èn voor belangstellenden èn voor de mede werkers. De medewerkers zaten opeenge pakt in de kleedkamertjes en achter het toneel (En u weet wat het zeggen wil, een paar honderd kinderen in een kleine ruim te bijeen.) Ook de andere zijde, de pu blieke belangstelling, daaraan waren gro te moeilijkheden verbonden. Ten eerste gaat de belangstelling voor de gymnastiek bij de één uit naar hoog opgevoerde oefen stof reuzenzwaaien en salto's een ander komt speciaal voor het damestur- nen, een derd.e zegt: Geef mij maar een gewaagd nummertje grondgymnastiek, en een vierde is gek op een kleuterdemon straties enz. Van elke categorie zijn er nu zoveel, dat het „Hercules"-bestuur met een gerust hart tot deze proefneming is over gegaan, in de overtuiging dat ieder nu de volledige kans krijgt op een mooie avond. Fantasie en werkelijkheid. (B) Terwijl het echtpaar Stiemer uit de Zuid-Oost-Beemster Zaterdagavond in Het Heerenhuis zat te kijken, hoe op het to neel imitatie-gangsters op geraffineerde wijze de safe van juwelenverzamelaar probeerden te beroven, waren op dezelf de tijd echte broeders in de misdaad bezig hun huis in de Zuid-Oost overhoop te ha len, en met medeneming van geld en kost baarheden weer te verdwijnen. Toen zij bij hun thuiskomst de inbraak ontdekten werd dadelijk de politie ge waarschuwd, maar tot nog toe ontbreekt ieder spoor. Het is zo langzamerhand in de Zuid- Oost niet meer verantwoord om je wo ning 's avonds zomaar te verlaten, want het inbrekersgilde schijnt er de weet van te hebben. Klaproos-collecte. (B) De Klaproos-collecte heeft in de Beemster een bedrag van 253,21 opge bracht, hetgeen een mooi resultaat is. Autobotsing in de Noord-Beemster. (B) Het beruchte hoekje Purmerender- wegOosthuizerweg schijnt voor autobot singen ideaal te zijn. Nu was het weer de heer v. d. O. te Noord-Beemster, die van wege het slechte zicht door de regen geen voorrang verleende aan een auto, bestuurd door de heer J. uit Hoogkarspel. De auto van v. d. O. werd in de wegsloot gesmeten, terwijl de auto vap J. een slag rond draaide. Er was veel materiële schade, maar de beide chauffeurs kwamen er met de schrik af. Erger was evenwel mevr. J. er aan toe daar die zodanig met haar been tegen het dashbord botste, dat overbren ging naar een ziekenhuis tee Hoorn nood zakelijk geacht werd.. Nader vernemen wij dat de beenwond nogal mee viel, zodat ook dit ongeval vrij goed afgelopen is. Uitbreiding in de modder. (B) De werkzaamheden voor riolering en straataanleg op het uitbreidingsplan zijn bereids begonnen. Door de aanhoudende regenval heeft het werkterrein veel weg van een modderpoel. Jammer dat niet eerder met dit werk is begonnen. Dan had men onder heel wat gunstiger weersom standigheden kunnen arbeiden, en zeker voordeliger. Niezen kan soms gevaarlijk zijn! (B) Verkoudheid is een lastig kwaaltje. Men beweert ook dat het besmettelijk is. Maar, zoals één dezer dagen bleek, is het ook gevaarlijk, tenminste als je automo bilist bent. Over het algemeen werkt het niezen bij verkoudheid verfrissend. Maar bij een bestuurder van een auto uit Oost- voorne, die langs de Purmerenderweg reed, veroorzaakte een niesbui dat hij in de wegsloot terecht kwam, waarbij de auto een paar bruggetjes kraakte. Deze verfrissing was wel, wat al te drastisch. Slechte opkomst bij D.U.V. (B) Zaterdagavond hield D.U.V. haar maandelijkse bijeenkomst in café Jonker. De opkomst der leden was dit maal uiter mate slecht Slechts vijftien leden waren aanwezig, voor het bestuur, zowel als voor de spreker, de heer Vellinga van het Ge westelijk Arbeidsbureau uit Alkmaar, die sprak over het onderwerp beroepskeuze, een grote teleurstelling. Deze slechte op komst was te meer verwonderlijk, daar het onderwerp, vooral voor de jongere D. U. V.-leden, van groot belang was. De heer Vellinga gaf een duidelijke uit eenzetting van de geschiedenis en de werkzaamheden van de Beroepskeuze-ad- viesbureaux, waaruit duidelijk het grote nut van deze instellingen bleek. Na de pauze behandelde de spreker nog een en kele vraag op uitvoerige wijze. Bij afwe zigheid van de voorzitter sloot de penning meester, dhr. Paul Hartog, de vergadering, waarbij hij de heer Vellinga een boeken- bon overhandigde. grondig muzikale vorming eenvoudige methode voortreffelijke resultaten MUZIEKSCHOOL - PURMEREND Kanaalschans 33 Inlichtingen elke Dinsdag DE INNING DER ABONNEMENTSGELDEN. De inning der abonnements-gel- den voor het vierde kwartaal ge schiedde ditmaal door de Twentsche Bank, hetgeen bij velen nogal reden tot mopperen gaf. Wij delen U mede, dat een en ander op een ad ministratieve fout berustte, die in de toekomst niet meer gemaakt zal worden. Dan zullen alleen de post- abonné's door de bank worden ge- incasseerd, maar voor de rest wor den de kwitanties dan weer aange boden door de bezorgers. Burgerlijke Stand. (B) Geboren: Johannes Timotheus Jaco- bus, z. v. N. Konijn en W. M. Smit. Cornelis, z. v. C. Zwaan en T. Helt. Martinus Cornelis, z. v. D. J. Hellingman en E. N. Koeman. Johannes Clemens Maria, z. v. L. Wittebrood en E. A. Ko nijn. Getrouwd: Petrus Gerbrandus Vis, 40 j. en Clazina Maria Koning, 34 j. Zo is het als je te diep ergens in kijkt. (B) Zo is het! Wie te diep in de ogen van een aardig meisje kijkt, raakt z'n evenwicht kwijt. En wie te diep in een glas heeft gekeken, zit ook aardig met zijn evenwicht te sukkelen. D. d. B. uit Alkmaar stapte Dinsdag avond in Noord-Beemster, halte Oosthui zerweg, uit de bus op de weg en vervol gens in de wegsloot. Hulpvaardige handen brachten deze onevenwichtige mens weer op het droge. Maar hij hield niet van het droge, want aan de overzijde van de weg stapte hij in de andere sloot. Enfin, de reddingsploeg was nog niet ingerukt, dus ten tweede male kwam zij in actie. Om nu een herhaling van deze twee kanaal- tochten te voorkomen, werd de water chinees naar de stal gebracht van de heer Kwantus en de politie opgebeld. „Nee, mijnheer de politie, geen borrel tje. Nee, zelfs geen biertje! Maar ik was zomaar m'n evenwicht kwijt en nou ben ik nat en zit onder het kroos Met een taxi is de Alkmaarder naar huis gebracht. Voor de brandwacht. (B) Woensdagavond heeft de heer C. Mol van Haarlem in „Het Heerenhuis" een lezing gehouden voor het brand- wachtpersoneel van De Rijp, Graft, War- der, Oosthuizen en Beemster. Mede wa ren aanwezig de rijkspolitie en onderwij zers uit Beemster. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Noord hollandse Provinciale Brandweervereni ging, burgemeester Ankum van Koog a. d. Zaan. Het was voor de brandweerlieden een nuttige avond. Want de spreker, de heer Mol, is een deskundige op het brandblussingsgebied. Vele wenken: hoe het wel, en hoe het niet moet bij brand, werden besproken. Na afloop werd door de voorzitter de spreker dank gezegd voor zijn leerzame uiteenzetting. Terug. (B) Met de Kota Inten zijn Donderdag 1 December uit Indonesië thuis gekomen R. Kistemaker, Oosthuizerweg en A. Kooi, Hobrederweg. Auto in de berm. (B) Donderdagmiddag raakte de vee auto van de heer Kieft uit Grootschermer aan de Middenweg in de wegberm eh moest met behulp van een paar andere auto's weer op het goede pad gebracht worden. Voor Parapluies Wandelstokken annex reparatie- inrichting naar Nieuwendijk 180 Amsterdam Telefoon 46568 ATTENTIE Advertenties en abonnementen voor De Rijp en Graft kunnen be zorgd worden bij Boekhandel Hoogcarspel Rechtestraat 108, De Rijp Voor Uw St. Nicolaas eerst kijken bij: DUBBELE BUURT 9 - PURMEREND Nieuws uit de omtrek. DRIEHUIZEN. Ook de derde uitvoering van G. S. V. een succes. Zondag j.1. hield de Graftdijker Sport vereniging haar derde uitvoering, nu in café Slooten te Driehuizen, waaraan me dewerkten leden der sportvereniging, de toneelvereniging Harmonie en het Graft dijker Accordeonorkest o. 1. v. de heer G. Hop. De zaal was vrijwel geheel gevuld en het publiek heeft genoten van het afwisse lende programma. Een zeer groot aandeel in het succes had het, in korte tijd reeds populair geworden Accordeonorkest. Na afloop werd een geslaagde verloting gehouden. De dansmuziek werd verzorgd door „The Meteoors". BEETS. Jan Langedijk praat ook goed. (Bs) De ijsclub heeft vergaderd. Belang rijk was dat er een batig saldo is van 61.31. Het bestuur heeft aanvulling; de heer J. Bart werd herkozen en gekozen zijn A. J. Mereboer en W. de Ruiter. Toen trad Jan Langedijk van Oudkar spel op met een praatje over hardrijden, dat „insloeg"; de lachsalvo's waren niet van de lucht. Er werd gecollecteerd voor uitzending van schaatsrijders naar het buitenland. Resultaat ƒ20.80. Oosthuizen in vogelvlucht (O) Café Groot, waar „Het Burgernut" zetelt, is de bakermat van het Oosthuizer kindertoneel. Zaterdagavond traden de kinderen, ditmaal weer onder leiding van de heer Hooijberg, voor het voetlicht. Opgevoerd werd „De avonturen van Pi- nokkio", kindertoneelspel in 4 bedrijv,en. De jeugd wist er in te slagen de vele aanwezigen enige aangename uren te ver schaffen, terwijl deze geslaagde avond met een gezellig bal werd besloten. De Oosthuizer gymnastiekvereniging „Olympia" heeft ter stijving van haar kas een verloting georganiseerd en in de af gelopen week heeft de trekking plaats gevonden. Hiervoor bestond niet veel be langstelling. Hoofdzaak was echter, dat de vereniging alle loten wist te plaatsen en dat vele waardevolle prijzen in de handen van gelukkige winnaars over gingen. Sint Nicolaas zal ook Oosthuizen niet vergeten. Zaterdagmiddag zal de grijze kindervriend de gast zijn van de kleuter school, nadat hij reeds Donderdagmiddag een bezoek heeft gebracht aan de leer lingen van de o.l. school. Om bij de school te blijven zij ver meld, dat de Vereniging voor Kleuter onderwijs dezer dagen haar eerste jaar vergadering heeft gehouden. Zo'n eerste jaar is veelal moeilijk en dat was het ook hier. Maar toch waren de resultaten niet ongunstig. De school wordt momenteel bezocht door 43 leerlingen, die onder lei ding van de dames Hogetoorn en Kramer aangenaam en op leerzame wijze worden bezig gehouden. Er bestaat dus wel be langstelling voor dit onderwijs, ook bij de ouderen. Daarvan getuigde het ver- gaderbezoek. Niet minder dan 31 perso nen waren aanwezig en dat is véél voor Oosthuizen! Het verenigingsjaar kon met een klein batig saldo worden afgesloten. Voorts werden 15 renteloze aandelen van 5.uitgeloot. Door vertrek waren er vier vacante plaatsen in het bestuur. De dames Voorzanger, Schipper, Hottentot en de heer Kool moesten de vereniging vaarwel zeggen en in hun plaatsen wer den gekozen de dames Ver weel en De Hart en de heren Schuitemaker en G. Petiet. Het bestuur kreeg toestemming om de minimum leeftijd voor het bezoe ken van de school te stellen op 3% jaar. Burgemeester Steert sprak aan het slot van deze vergadering woorden van waar dering jegens het werk van het bestuur en de vertrekkende bestuursleden.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2