Van alles en nog wai. Brand door lassers Woningen in 1950. De rooie haan kraaide in De Rijp victorie! IN UW LEVER OP ftfERI^OGENE Nieuws uit De Rijp en Omgeving ABONNEMENTEN: 75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling, franco per post 3.40 per jaar plus incassokosten. Losse nrs. 6 cent. ADVERTENTIES: 8 cent per millimeter. Bij contract lagere tarieven. Bewijsnummers gratis. Bureau: Boekhandel Hoogcarspel, De Rijp. voor De Rijp, Graft, Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk, Zuid-Schermer en Noord-Schermer, Schermerhorn, Beemster en omstreken 39e JAARGANG No, 49 VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 VERSCHIJNT VRIJDAGS Piet, waar zit je over te denken? Over alles en nog wat, Gerrit. Niet te veel denken Piet, dat heb ik je laatst ook al gezegd, 't Is een veel ge vaarlijker sport dan dansen en motor racen. Jongen, als je knap en rustig door het leven wilt zeilen, moet je Gods water maar over Gods akker laten lopen. Waar piekerde je nou weer over? Het was geen piekeren, Gerrit. 't Was zoiets als meditatie over de gerecht vaardigde trots, die ons, Beemsterlingen, vervult en rijk maakt als wij alleen maar „Beemster" horen zeggen. Nou, nou, Piet, klinkt dat niet erg verheven? Nee Gerrit, :t is de zuivere waarheid. Hebben wij niet Be Beemster Rundvee- Fokvereniging, de Beemster Vrijwillige Brandweer, Beemster's Fanfare, Beem- ster's Toneelvereniging, een Beemster uitbreidingsplan, Beemster monumenten, Beemster U.L.O. Beemster Gemeen schap en een Beemster lied? Beemster! Beemster! Gerrit, we spreken van Oost-, West-, Zuid-, Noord- en Midden-Beem- ster. We hebben Dienst publieke werken. We hebben Leeghwater, Marktpleinen, een Heerenhuis, een eigen krant en een Beemster Gemeenteraad. Piet schei uit! 't Begint me te dui zelen. Noemen ze dat nu saamgebundelde kracht? Zo is het Gerrit. Als een granieten blok staat de Beemster in de branding dezer tijden. Een schitterend voorbeeld in deze verscheurde wereld. Kun jij je nog herinneren een vergadering kort na de bevrijding, 't gebeurde in Het Heerenhuis. Wat een eensgezindheid, wat een wil tot samenwerking bij de Beemsterlingen. Of ik dat weet, Piet. En weet je nog daarna, die plechtige bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk. waar naast de Burge meester, geestelijke voorgangers van drieërlei religie het woord voerden? Wat een eensgezindheid. Wat een tijd! Op die eerste vergadering hebben we het Beem- sterlied niet gezongen, Piet. Dat is zo, Gerrit. Maar als je vijf jaar niet zingt, verleer je het of raak je van slag. Maar we halen de laatste jaren aardig op. Op verjaardagen, brui loften, Koninklijke feestdagen, dames- kransen, strijk aan zet het Beemster lied. Eén-, twee- of zelfs vierstemmig. Saam horigheid, Gerritje. Allernaar waar, m'n jongen, maar er zitten toch wel barstjes in die saamhorigheid en medewerking. Neem nou eens de Vrijw. Brandweer. Die brandweermannen offeren uren van hun tijd voor het algemeen welzijn. Kortgele den was er geen geld om het 25-jarig be staan enigszins behoorlijk te vieren. In de U.L.O.-school zitten de leerlingen als haringen in een ton. En als het te be nauwd wordt in de lokalen, en ze zetten de ramen open, golven de geurige dam pen van het rioolslootje naar binnen. De monumenten rollen van akeligheid om. De marktpleinen blijven door onderlinge samen- en medewerking altijd leeg. De Toneelveren. Midden-Beemster boekte, dank zij de medewerking van de Beem sterlingen een tekort van 100.— over de twee laatstgegeven uitvoeringen. Hoe veel Beemsterboeren zijn er lid van de Rundveefokvereniging? Een Heerenhuis, waar de artisten met een touwladder uit de ramen van de kleed (logeer) kamertjes naar beneden moesten, en nu voor de verandering een toneel hebben zonder Op de U,L,0.-sch»oI wapperde de driekleur (B) De driekleur wappert op de U.L.O.-school. Een uitgelaten schare scholieren voert voor de school In- dianendansen uit. Studeren? Nu. bij zo'n opwindende tijding? Ie prijs Kinderpostzegelactie: 14 dagen va- cantie „Ergens in Nederland". De 4e klas, 21 leerlingen en begeleiders. Wat een feest! Waar is de heer Krabbenbos, de leeraar die de actie op touw heeft gezet en gestimu leerd? Ja, daar kon de heer Krabbenbos niet aan. ontkomen. Op de schou ders van de jongens en een" rond gang door de lokalen. „Ja," vertelde de heer Hemmer, het Hoofd der School, „dat was een verrassende tijding door de radio, dat de Beemster U.L.O. de le prijs -een veertiendaagse vacantietrip in Nederland had gewonnen. De telefoon stond niet. Steeds maar: „Weet u 't al? Wel gefeliciteerd. Vindt u het niet geweldig?, enz.". Nu, we vinden het geweldig. Spe ciaal de heer Krabbenbos is in zijn nopjes. Een prachtige beloning voor zijn onvermoeide streven om de kinderpostzegelsactie te doen sla gen! kleedkamertje en met een emmercloset! Hoor eens, Gerrit, jij bent een pessi mist. Een Nurks. Nu wordt er weer een gloednieuw kleedlokaal gebouwd op het sportterrein. Ja jongen, één afkeurende blik uit het oog van de Commissaris der Koningin op zijn 1.1. gehouden bezoek, op het bouwvallig hokje, en gemeente bestuur en burgerij springen op de kar voor een nieuw gebouw. 't Kan wel Piet, maar ik moet het eerst zien. Daar heb je nou ook de Beem- sterkrant „De Drie Meren". Sjonge wat waren ze er voor, dat die moest blijven bestaan. Naast NIWIN en Annexatie actie, kregen we de „Zo moet het, en zo kan het"-actie. De laatste hoor je niet meer. En de boeren en de burgers, die bij iedere gelegenheid in allerlei toonaar den zingen van hun liefde voor de Beem ster en wat er bij hoort: precies als bij de Traval je op de marktpleinen. Laat de krant maar verdwijnen! Saamhorigheid, m'n lieve man, in de Beemster? Ja, als een zak zemelen. Piet we praten nog wel eens. Ik neem de benen, ik moet naar een vergadering van de Beemster Gemeenschap. Er komt een spreker met het onderwerp: „Beem sterlingen uit alle hoeken van de Polder, verenigt U, Weest een lichtend voorbeeld in deze donkere dagen". Dezer dagen is aan de Gemeentebestu ren bekend gemaakt, welk aantal wonin gen er in 1950 mag worden gebouwd. Het betreft voor ons rayon de volgende gemeenten: Beemster 4, Beets 1, Graft 1, Groot-Schermer 1, Oosthuizen 1, Purmer- end 5, de Rijp 1 en Schermerhorn 1. (R) Brand! Brand! Dat was het eerste wat je hoorde. Het tweede was klok gelui. Dat klonk al hoopvol. Het derde was de brandtrommel, behamerd door ouwe Jan Tol; en het vierde waren de klepperende klompen, die je voorbij de ramen hoorde gaan, in de richting van de brand. Feest!! Brand in De Rijp! Alle mannen van 16 tot 60 jaar waren ogen blikkelijk in actie. 't Was een ingewikkelde historie: Pompers aan de bak, pompers aan de zuiger, slanghouders, pikaniers, lantaarn- en fakkeldragers, mannen die met leren emmers, zeilen, haken en dergelijk spul sjouwden. „Sjonge, sjonge, wat brandt het lekker. Zit er nog een beetje water in de sloot? Hé daar, moet ik alleen de spuit douwen? Zo komen we er nooit. Kees. haal jij een kan brandewijn, we moeten vannacht het vlees onder de pekel houden. Mooi, 't andere huis staat ook al in brand. Dat redden we niet vannacht, jongens! 't Is niet te wensen, dat ze in de Beemster de rooie lucht zien boven De Rijp, dan weten ze wel hoe laat of 't is. Jammer, dat die Buurters enkel maar koffie drinken en ze lopen altijd veel te hard van stapel. Nou, hier benne we d'r dan. 't Is hier anders knap warm, als we dat maar uit houwen. Waar is de zuiger, Jaap? Staan ze al aan de kant? Nee, alles legt in de sloot; ze hadden hem teveel aan de kant gezet en toen ging-ie overzij. Nou jongens, as de Beemster niet gauw komt, verbrandt de hele straat. Hebben ze de zuiger al op de wal? Nou, dan maar pompen. Vooruit, pompers aan de bak! Lange poe len, korte poelen! Sjonge, 't is allemaal prut in die sloot. Jongens, eerst een bor rel, moed maken. Laten die Buurters maar koffie lurken, 'n Mooie brand, Arie, heb ben we in geen weken gehad. Wat den ken jullie, dat andere huis is ook niet veel soeps. Kijk nou zo'n stommerd, nou gaat-ie het nog natspuiten ook. Brand in De Rijp. We waren er wild op in onze jonge jaren. We hingen aan de pompzwengels, gingen op de slangen staan, zwaaiden met brandende lan taarns, hielpen de zuiger over de kant kieperen en we stalen als raven Alleen die Beemster spuit, dat was een kr...., die lui blusten maar, die bedier ven altijd de regels van het spel. Dit gelezen hebbende, zal, bij de eerst volgende demonstratie van de Vrijwillige Brandweer, de tegenwoordige comman dant De Jong met verwondering consta teren, dat uit die ordeloze troep brand stichters van vroeger zo'n kranig stel brandweermannen als zijn manschappen zijn voortgekomen. In verband met de circulaire 1.1. door het Gemeentebestuur aan de verschillen de daarvoor in aanmerking komende be drijven in de polder gezonden betreffende het veroorzaken van brandgevaar bij het doen van werkzaamheden aan gemeente gebouwen en andere percelen is het wel belangrijk het oordeel te vernemen van een bij uitstek deskundige als de heer H. L. M. van Heynsbergen, brandweer instructeur te Zaandam, zoals dat de „De Zaanlander" van 18 November werd ge publiceerd. Ook in de Beemster wordt meer err meer gebruik gemaakt van lasapparaten, aanleg van centrale verwarming enz., waarvan de punten, die door de heer Van Heynsbergen in zijn artikel naar voren worden gebracht, ook hier geldend zijn. Het artikel luidt aldus: Door lassers ontstaat zeer veel brand en het ongelukkige is, dèt. meestal van hun kant niet de geringste medewerking wordt verleend om dat tegen te gaan. Zij weten allen zeer goed welke voorzorgsmaatrege len tegen brand zij verplicht zijn te ne men, maar het overgrote deel stoort er zich niet aan. Maar dan ook absoluut niet. Ze hebben er glad lak aan. En niemand behoeft me dat tegen te spreken, want sinds zes, zeven jaar ervaar ik het dage lijks. Het is een zeer grote zeldzaamheid dat ik een lasser heb ontmoet, die inderdaad die maatregelen nam. Dat komt zo goed als nooit voor. De fabrieksbrandweer- commandanten, die wel zeer goed weten, dat deze nalatigheid gewoonte is, zijn niet bij machte de lasser van zijn plichtsver zuim terug te brengen. Vermakelijk is, dat de meeste lassers eerst tegenover de controleur doen alsof ze niet weten wat de man bedoelf, om dan later schoorvoetend toe te geven, dat ze zelf wel degelijk van hun fout over tuigd zijn. Als ik zeg tegen een lasser: „Weet u dat niet? Dan is u ook geen vakman, dan is u een dilettant, want een goed vakman v;eet dat precies," dan zijn ze in hun eer getast en dan geven z? tenslotte toe, dat ze wei beter weten.- iwaar denk niet, dat ze een volgende keer beter doen. Onlangs was ik aan een oliefabriek. Een lasser deed de vonken, ik mag wel zeg gen, de stukken vuur, her- en derwaarts vliegen. Na de gewone ontkenning dat hij „dat niet wist", erkende hij zijn fout. Hij stopte zijn werk en wachtte tot ik weg was. Precies acht dagen later was ik er weer. De stukjes vuur vlogen tussen en achter en onder de cartonnen dozen met lijnkoeken. Toen heb ik er de patroon maar bijgehaald en toen „waren de rapen gaar". Een olieslager zei tegen me: „Nou heit 'ie toch lelijk buiten de pot 'ewaterd." Een emmer water, een emmer zand en een snelblusser moeten ze bij zich heb ben. Niet een snelblusser die daar ginder aan de muur hangt, of een emmer water, die daar aan die balk hangt, neen, ze moeten die zaken bij zich hebben, dade lijk bij de hand. Niet ginds en niet daar, maar dadelijk bij de voet. Er zijn grote bedrijven waar er vanwe ge de directie bemoeienis is met dit zo voorname onderwerp, dat zoveel branden sticht. Dit komt dan meestal omdat ze door de ervaring bang zijn geworden. Bij de Nederlandse Gist- en Spiritusfabrieken te Delft is een voorschrift, dat een lasser niet met zijn werkzaamheden mag be ginnen, zolang een brandweerman van de eigen fabrieksbrandweer daar niet bij aan wezig is. Al duurt het dagen, die wacht blijft er bij. Die voorzorgsmaatregelen zijn een voor schrift van de assuradeuren, en als men daar de hand niet aan houdt, en er is brand door ontstaan, dan is de fabrieks eigenaar nog niet gelukkig. Bij het bepa len van de schadevergoeding zijn dan die heren niet zo bar soepel. Moeten zij zich soms v/el aan hun verplichtingen houden en de verzekerde niet? Bij de firma Bruynzeel vloog een vonk van een lasapparaat onder een beun, waar op houtstapels lagen. Het brandde dra lus tig, maar blusmiddelen had de lasser niet bij zich. Als de haven van Oud-Saenden niet zo dichtbij was geweest en een flink, in de buurt liggende, schipper niet snel met emmers water had gesmeten, dan hadden de onwillige heren lassers nog geen gelukkige dag gehad. En als je nu de volgende dag bij die zelfde lassers komt vragen naar hun voor zorgsmaatregelen, dan doen ze aanvan kelijk of de vraag wordt gedaan door iemand, die niet recht snik is. Ik kan voorbeelden van zulke branden bij tientallen noemen. Ik zal eens een greep doen in de archieven. Door lassers verbrandden elf aardappel- loodsen in Amsterdam. Een zeer grote spoorwegloods in Haarlem. Een Coprapak- huis te Wormerveer. De machinekamer met alle machines van een in de Amster damse diaven liggend stoomschip „Jason". Dit geschiede door een vonk in olieresten. Op het grote stoomschip Boschfontein ont stond een brand door een lasser. De scha de was enorm. Alleen reeds aan de elec- trische installatie was een schade toege bracht van honderdduizend gulden. De matrassenfabriek „Geka" te Hogeveen to taal verbrand, met de bijgebouwen, scha de een ton. Dit was 29 April 1949. En on langs, op 4 Qct., verbrandde te Amstel veen een carosseriefabriek, annex garage. Alles door lassers. En zo kan ik wel doorgaan, doch hier mede volsta ik. Maar devoorbeelden zijn om het grijpen. Merkwaardig is, dat de ogen van heren fabriekseigenaren voor dit gevaar niet voldoende zijn geopend. Het permanent monteren van een snel blusser op het laswagentje verdient bij zondere aanbeveling. Zaandam, 17 November 1949. Noordschebosch 17. H. L. M. van Heijnsbergen. Brandweer-Instructeur. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert u-.v voedsel niet, het bederft. LJ raakt verstopt, wordt humeurig ei loom. Neem d" plantaardige CAKTVP.'S LEVERPIL LETJES orn die üter gei op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. DE RIJP Een gezellige beeï. (R) De jongeren uit de parochie De Rijp, verenigd in de N.K.J.B., K.A. en Leiders van Welpen en Verkenners, wa ren in café Blokdijk aanwezig om met elkander het St. Nicolaasfeest te vieren. Deze avond, die door volledige samen werking van de verschillende besturen tot stand kon komen, is een buitengewoon gezellige avond geworden. Als gastheer trad op, de voorzitter van de N.K.J.B., de heer Coos Verdonk. Ook pastoor Holtkamp gaf blijk van zijn be langstelling. Bij de binnenkomst van St. Nicolaas en Zwarte Piet werd uit volle borst gezon gen: „Kom binnen, goede Bisschop". De Sint bleek heel goed op de hoogte te zijn met de fouten en gebreken van de aanwe zigen, alhoewel de door Zwarte Piet ver strekte gegevens v/el eens niet 100 procent juist bleken te zijn. Pastoor Holtkamp was blij dat de stem ming op deze bijeenkomst zo buitenge woon gezellig was en spoorde de leden van de diverse verenigingen aan, meer te letten op de goede dingen dan op de verkeerde. Het nu volgende gedeelte werd gevuld met zang, voordrachten, de clamatie en muziek, een en ander maakte deze avond tot een echte bonte avond, die wat samenstelling betrof, in goede handen bleek te zijn van Bets Abels en Jac. Smit. Alvorens door Coos de bijeenkomst werd gesloten, sprak pastoor Holtkamp zijn voldoening uit over de goede samenwer king, spoorde allen ook aan vooral tijdig op de vergaderingen te komen en niet vroegtijdig weg te gaan, dit breekt de prettige sfeer en wekt de veronderstel ling dat men niet tevreden is. Er komen weer nieuwe woningen. (R) Donderdagmorgen had in café Blok dijk de aanbesteding plaats van twee du- plexwoningen, welke, voor rekening van de gemeente De Rijp, zullen worden ge bouwd op het drilveld. Voor de bouw van deze woningen had den zes aannemers ingeschreven. De laag ste inschrijver was de fa. Kramer en Woud te Wormer voor een bedrag van 27.850, aan deze firma is ook de bouw gegund. De begroting bedroeg 27.508.Verder was ingeschreven door Gebr. Obdam te Heilo voor 29.450.W. de Wit te De Rijp voor 29.500.D. Ent te De Rijp voor 29.826.G. Slot en Zn. te De Rijp voor 30.520 en N. Oudejans en Zn. te De Rijp voor 30.910. Geen ontsierende reclame meer. (R) Naar we vernemen zal door het ge meentebestuur een schrijven worden ge zonden aan de bewoners en/of eigenaren van gebouwen waaraan reclameborden zijn bevestigd. In dit schrijven zal worden medege deeld, dat het voortaan verboden zal zijn, reclameborden aan te brengen of te heb ben aan gebouwen die gelegen zijn binnen de bebouwde kom van de gemeente. Een en ander naar aanleiding van de veror dening, regelende het tegengaan van ont sieringen van het dorpsschoon. Oprichting plaatselijke afdeling van de K.N.M.B. (R) Woensdagavond vergaderde in café Zomerdijk een aantal middenstanders met het doel te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeling van de K.N.M.B. Op deze vergadering was uitgenodigd de hr. Pijl, propagandist van de K.N.M.B. Dat er behoefte gevoeld werd aan een plaatselijke afdeling van de middenstands bond, moge blijken uit het feit dat enkele middenstanders, onafhankelijk van elkaar, getracht hadden een bijeenkomst te be leggen, waar de mogelijkheid tot het op richten van een plaatselijke afdeling zou worden besproken. Onnodig te zeggen dat een en ander, zodra bleek dat meerderen met hetzelfde plan rondliepen, spoedig verwezenlijkt werd. De opkomst op de vergadering was heel goed te noemen. Na een gloedvolle rede van de heer Pijl, die een zeer duidelijke uiteenzetting gaf over het doel en de waarde van een gezonde middenstandsbond, gaven alle 26 aanwe zige middenstanders zich als lid op. Het ligt in de bedoeling om a.s. Woensdag avond wederom een vergadering te be leggen, waar dan tot definitieve oprichting zal worden overgegaan en tevens een be stuur zal worden gekozen. Gehoopt wordt dat op deze vergaderihg alle daarvoor in aanmerking komende middenstanders aanwezig zullen zijn, Personalia. (R) Dinsdag promoveerde onze oud plaatsgenoot, de heer Jan Hoek, tot Doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, aan de universiteit te Amsterdam, op het proef schrift „Dajak priesters". Promotor was prof. Fahrenfort. Doctor J. Hoek was 25 jaar geleden onderwijzer aan de R.K. school te De Rijp en is momenteel leraar aan het R.K. Lyceum in Overveen. Burgerlijke stand. (R) Geboren: Barend, z. v. P. Langerijs en H. Jansen. Overleden: Jacob v. Eik, 70 jaren, ongehuwd. Gevonden en verloren. (R) Bij de politie zijn inlichtingen ver krijgbaar over de volgende voorwerpen: Gevonden: een muntbiljet, een wasteil en een bruine pantalon (damesmodel). Verloren: een kinderportemonnaie, een jongensportemonnaie met inhoud (o.a. enige oude munten) en een paar kinder wantjes. Bezoek van Sint Nicolaas aan de Rijp en Graft. (R) St. Nicolaas heeft dit jaar wel goed om de Rijp gedacht. Na de officiële ont vangst op vorige week Woensdag, bracht de Sint Zaterdagmiddag een bezoek aan de winkel van Mevr. Swaters, waarvoor van de zijde van de jeugd grote belang stelling bestond. Maandag werd er een bezoek gebracht aan de Kleuterschool te Graft en aan de O.L. School te de Rijp. Ook hier was het enthousiasme van de jeugd groot en vie len de tractaties van Zwarte Piet gewel dig in de smaak. Natuurlijk werden St. Nicolaas en Zwarte Piet overal met ge zang begroet. Hoe heette de taaipop? (R) Dinsdag werd de naam van de 21 pond zware taaipop, die in de winkel van de Heer Rijkes stond opgesteld, bekend gemaakt. De naam was Bartje. Dit was geraden door Dik Bruntink, die hierdoor in het bezit kwam van de pop. Staatspensioen vraagt de aandacht. (R) Wij vestigen nogmaals de aandacht op de propaganda-avond van de Bond van Staatspensioneripg, afd. De Rijp/Graft, die Zondag a.s. in „Het Rijper Wapen" wordt gehouden. Opgevoerd zal worden het toneelstuk „Waarheen" door de to neelgroep ,,'t Nippertje" uit Heiloo. Het bestuur van de afd. De Rijp/Graft van genoemde Bond vertoont een verheugen de activiteit. Deze activiteit blijkt niet alleen door het houden van propaganda- bijeenkomsten, maar ook de ledenwerf actie is met kracht ter hand genomen en niet zonder succes, want het ledental stijgt voortdurend. Hierdoor vormt zich weer, evenals voor de oorlog, een sterke afdeling. Wij wensen het bestuur dan ook veel succes met deze propaganda-avond en raden een ieder aan Zondagavond naar „Het Rijper Wapen" te gaan. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. (De RijpPurmerendOosthuizen.) Zondag 11 December 1949: W. A. Zijp, De Rijp, Telefoon 65.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 1