Beemster raad bïjeertD Nieuws uit De Beemster. De „oude travaije" in veilige haven. De Beemster in oorlogstijd De raad van de gemeente Beemster kwam Woensdagmiddag 7 December bij een, onder voorzitterschap van burgemees ter Pesman, die de vergadering met een kort woord opende. Bij de ingekomen stukken is een subsi dieaanvrage van de Handelsavondschool te Purmerend ad 300.voor 1950, welke z. h. st. wordt toegestaan. Verschillende mededelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Een serie kleingoed. I 3. Verzoeken om vergoeding van of te gemoetkoming in de kosten van onderwijs: a. P. Kievit, Hobrederweg 32, voor zijn dochtertje, leerlinge van de o. 1. school te Noordbeemster; b. A. J. van der Sijpt, Hobrederweg 26, voor zijn zoontje, leer ling van de R.K. bijz. school Jisperweg. Beide gevallen geven B. en W. aanlei ding voor te stellen de gevraagde rijwiel vergoeding ad 15.per jaar toe te ken nen. Aldus besloten. 4. Verzoek van de afd. Beemster van „Volksonderwijs" om voor een cursus voor volwassenen een gemeentelijke subsidie te verlenen en het gebruik van een school lokaal in Noordbeemster toe te staan. B. en W. stellen voor het gebruik van het bedoelde schoollokaal toe te staan en 75.bij te dragen. Aldus besloten. 5. Verzoeken van J. Hartog en J. Beem- sterboer om de bij hen in gebruik zijnde warmoezeniersbedrijven aan het Zuider pad voor het jaar 1950 opnieuw te mogen huren. B. en W. stellen voor de percelen we derom resp. voor 420.en 500.te verhuren, ook al is het perceel van de heer Hartog door de nieuwe straat 7,5 are verminderd. Aldus besloten. De heer Brand vraagt, of B. en W. het niet wenselijk achten, dat bij een even tuele vermindering van de oppervlakte, door woningbouw en bestrating, de pacht som hiermede dan in overeenstemming wordt gebracht. De voorzitter antwoordt, dat er zeker rekening mee zal worden gehouden, maar momenteel is er geen reden voor en het laat zich aanzien dat in de loop van het volgende jaar bedoelde gronden niet no dig zullen zijn voor woningbouw. 6. Aanwijzing der leden van de com missie van advies voor de verdeling van woonruimte, voor één jaar. B. en W. stel len voor de zitting hebbende leden op nieuw te benoemen, met uitzondering van de heer J. A. Woelders, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wil komen. In diens plaats bevelen B. en W. aan de heer i'. C. van Meurs. De commissie zal dan als volgt zijn samengesteld: Kamer 1 (Zuidbeemster)J. C. van Baarsen, C. Bakker Jr., H. J. Brand, P. C. van Meurs en S. Schagen. Kamer II (Overig gedeelte der gemeente): C. J. van Baar, P. Koe man, J. P. Poel, D. Muntjewerff en M. Walda. Aldus besloten. 7. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen kasgeldleningen af te sluiten voor 1950, tot hoogstens 100.000—, in verband met de financiering van de res tauratiewerkzaamheden van de toren, wo ningbouw, riolering en bestrating. Aldus besloten. 8. Voorstel van B. en W. tot voorlopige vaststelling overeenkomstig de L. O.-wet 1920 van: a. het bedrag, dat de gemeente in 1948 Ier zake van de bedoelde kosten werkelijk heeft uitgegeven, op 11930,45 (U.L.O.) en 17091.57 (L.O.); b. het be drag dat overeenkomstig het per leerling bepaalde bedrag, in verband met het aan tal leerlingen voor het kalenderjaar was beschikbaar gesteld, op 2639.26 U.L.O.) en 7340.— (L.O.); c. het tussen a en b bestaande verschil, dus 9291.19 (U.L.O.) en 9751.57 (L.O.). Aldus besloten. Afbraak en bouw. 9. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot afbraak van de v.m. ziekenbarak en tot bouwen van een dienstwoning voor per soneel der gemeente in het uitbreidings plan Middenbeemster. Overleg met de pro vinciale directie van de Volkshuisvesting heeft B. cn W. er toe gebracht de volgen de oplossing voor te stellen: Het oude ge bouw af te breken en de vrijkomende ma terialen te benutten voor de bouw van een nieuwe woning in het uitbreidingsplan Middenbeemster. Door deze woning te be stemmen als ambts- of dienstwoning voor één der ambtenaren van de gemeente, zal het mogelijk zijn van het Rijk gedurende 10 jaar oen bijdrage in de exploitatiekos ten te ontvangen. Volgens het door de gemeente-architect samengestelde plan met begroting, zullen de bouwkosten der nieuwe woning 9200.— bedragen. De waarde van de grond moet worden ge steld op 1687.— in totaal. De jaarlijkse opbrengst aan huur kan worden aange nomen op f 286.—, de bijdrage van het Rijk (schatting) op 250.— per jaar ge durende 10 jaar. De aard van het werk de afbraak en de wederopbouw vragen een nauw contact tussen de directie, die door de gemeente-architect namens de gemeente zal worden gevoerd en de aannemer. Daar om stellen B. en W. voor het werk on derhands op te dragen. De heren Walda cn Muntjewerff over wegen de mogelijkheid de ziekenbarak in te richten voor twee woningen of als en kele woning te handhaven. „Er wonen," zegt de heer Muntjewerf, „heel wat men sen slechter." De voorzitter antwoordt, dat het onder zoek heeft uitgewezen, dat het voorstel van B. en W. de beste oplossing brengt. Hierna wordt het voorstel aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot onbe- woonbaar'verklaring van de woning Vol- gerweg 109. De eigenaar, de heer C. P. Koemeester, is niet genegen tot het aan brengen van eventuele kostbare verbete ringen, die volgens Wederopbouw ook niet verantwoord zouden zijn. Aldus besloten. 11. Voorstel van B. en W. tot het aan wijzen van de woning Zuiderpad 19a aan Sj. Rinzema, tegen een huurprijs van 23.40 per maand en de woning Zuider pad 19b aan te wijzen als dienstwoning voor de gemeentewerkman M. den Hollan der tegen een jaarlijkse vergoeding van 280.80. Hiertoe wordt besloten. Een koopje! 12. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een strookje grond en water, groot 43.3 M2, aan de Rijperweg, van G. Met al hier, voor de som van 1.Een en ander was noodzakelijk omdat men de sloot achter het erf van de woning van opperwachtmeester J. J. Edam wil dem pen. aangezien men de vuilnisopslag daar gaat wegnemen en ook ruimte wil heb ben voor schuurtjes achter de vier wo ningen van het B. A. Aldus besloten. 13. Voorstel van- B. en W. tot verkoop: a. van het voormalige brandspuithuis aan de Purmerenderweg in Zuidoostbeemster, aan de fa. Wiedijk en Zn. voor 200. b. van de bergplaats, staande achter de politiewoning Rijperweg 107, voor afbraak aan J. Kannegieter, Purmerend voor 125.Beide zijn niet meer nodig voor gemeentedienst en instandhouding zou no deloos geld gaan kosten. Aldus besloten. De heer Walda bepleitte nog de wense lijkheid van een aparte brandspuit voor de Zuidoostbeemster. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening regelende het aantal, de rangen, de bezoldiging en de eisen van benoembaarheid voor de ambtenaren ter secretarie. De heer Brand achtte de salariëring van de klerk ter secretarie, mej. W. Bark, niet in verhouding tot die van het andere per soneel van het secretarie. Het werk dat zij verricht behoort een betere waardering op financieel gebied te hebben. De voor zitter antwoordt, dat hier geen verande ring kan worden gebracht, aangezien men in deze gebonden is. De heer Poel vraagt, rnet het oog op het ontwerp-besluit inza ke de salarisschalen, of de basis van 6000 8000 zielen verantwoord is. De voorzit ter antwoordt, dat in 1950 het zielenaan-. tal in $e gemeente zeker de 6000 zal over schrijden. De ontwerp-verordening wordt vervolgens onveranderd vastgesteld. De „oude travaije" behouden. 15. Voorstel van B en W. tot aankoop van de oude travaije te Middenbeemster- De oude travaije nabij het kruispunt Middenbeemster verkeert in zeer verwaar loosde toestand. Van meerdere zijden is gevraagd er toe mede te werken, dat dit karakteristieke gebouwtje behouden blijft. Het is gebleken, dat, van de zijde van de eigenaar c.q. gebruiksgerechtigde niet zo danige maatregelen mogen worden ver wacht, waardoor het voortbestaan verze kerd wordt. B. en W. hebben gemeend dat met dit voortbestaan het algemeen belang wel zodanig gemoeid is, dat daarvoor een gemeentelijk financieel offer gerechtvaar digd is, wijl gebleken is, dat de zeer ve len en vooral vreemdelingen dit gebouw tje beschouwen als een bezienswaardig heid, een overblijfsel uit de tijd toen de handwerksman zijn bedrijf nog aan de weg uitoefende en daarmede aan 't dorps leven kleur en karakter gaf. Van deze ge bouwtjes (de z.g. dubbele travaije) be staan er nog zeer weinige in ons land. De Rijksdienst voor monumentenzorg interes seert zich voor deze aangelegenheid en zal genegen zijn de toekenning van een rijks bijdrage voor een eventuele restauratie van het gebouwtje te bevorderen. Besloten wordt tot aankoop van het ge bouwtje voor de som van 1.met de verplichting dit in behoorlijke staat te brengen en voor db uitoefening van een hoefsmidbedrijf beschikbaar te stellen, en het erfpachtrecht over te nemen. 16. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening op de heffing en invordering van liggeld voor woon schepen. De heer Schagen vindt het door B. en W. voorgestelde tarief van 50.te hoog. Hij stelt voor dit te halveren. Meerdere leden ondersteunen dit voorstel. In stem ming gebracht kon het echter geen meer derheid verkrijgen. Het voorstel van B. en W. wordt voorts aangenomen. 17. Voorstel van B. en W. de kermis te doen houden op de Zondag, voorafgaande aan de laatste Donderdag in de maand Juli tot en met de Zondag daarna. Dit ge schiedt om de kermis te doen samenval len met de keuringen voor de prov. kam pioenschappen van de Kon. Ned. Fed. van land. rijverenigingen annex concours hip- pique. Aldus besloten. Het voorstel van de heer Muntjewerff. om de kermis te doen beginnen op de laatste Donderdag in Juli tot de Zondag daaropvolgend, waarbij voor de Zondag rekening moest worden gehouden met eventuele kerkelijke bijeenkomsten, wordt niet ondersteund. 18. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begroting van inkomsten en uitgaven van dc gemeente voor het jaar 1949 in verband met bouw woonhuis, uitbreiding rijwielbergplaats U.L.O., de bouw van een kleed- en waslokaal op het sportter- tein en de financiering van de woning bouw aan het Zuiderpad. Aldus besloten. 19. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de heffing en invorde ring van belasting op vermakelijkheden. Hierbij wordt o.a. de belasting voor ra dio's gramofoons e. d. in café's enigszins verminderd. De belasting voor culturele uitvoeringen en sportwedstrijden wordt op 20 pet. gebracht, en die voor andere dus ook voor niet-culturele filmavonden op 30 pet.. Aldus besloten. Bij de rondvraag informeert de heer v. Meurs of de rattenbestrijding weer ter hand werd genomen. Is reeds in voorbe reiding, antwoordt de voorzitter. Het verslag in de krant. De heer Brand merkte op' dat de versla gen in de kranten geen juiste weergave zijn van wat er in de raadsvergadering wordt besproken. In verband hiermede vraagt hij of er van de zijde van de ge meente geen juist verslag kan worden verstrekt. De voorzitter antwoordt, dat het niet mogelijk is om in een kort tijdsver band een uitvoerig resumé te verstrekken. Het lezend publiek verlangt naar een zo spoedig mogelijke berichtgeving. De heer Walda informeert naar de vor deringen inzake de rioleringswerkzaam heden in de Z.O.-Beemster. De voorzitter antwoordt, dat er schot in komt, maar dat er een massa kleine hindernissen genomen moeten worden alvorens alles op rolletjes kan lopen. Vervolgens brengt de heer Walda nog naar voren, dat er nog altijd een probleem „Schoolruimte" in de Z.-O.- Beemster bestaat. Wethouder Hoogetoorn bepleit in ver band met een Vraag- en antwoord-gesprek van twee Beemsterlingen in „De Drie Meren" pujölieke voorlichting inzake gemeentebesprekingen en -besluiten. De heer Poel is daar ook een voorstan- RONDOM DE TUINBOUW: „Boertje, heb je nog groenten „Boertje, heb je nog aardappelen. „Boertje, heb je nog tuinbonen Tureluurs werd je van dat „boertje" voor en „boertje" na. Nóg klinkt het je, nu de oorlog al lang tot het verleden behoort, zoemend je oren. En als je de ogen sluit zie je opnieuw het bekende tafreel: je erf vól mensen, meest vrou wen en kinderen, gekomen uit de grote stad, waar het spook van de honger meer en meer vrees aanjoeg naarmate de oor log langer duurde. Is het wonder dat de tuinders van de Beemster van alle wederwaardigheden van 5 moeilijke oorlogsjaren zich juist dei hongerprocessies tot in lengte van jaren scherp zullen blijven herinneren? Op lange winteravonden zullen zij veel later hun nageslacht er nog in geuren en kleu ren van vertellen! Maar nog andere dingen beroerden hart en leven van de landman, wiens leven tevoren volgens de dichter zo „ge- noegelijk" placht voort te rollen. Van die gebeurtenissen en verschijnselen naar tijdsvolgorde een overzicht te geven, is het doel van deze bijdrage. De oorlog zette voor de Beemster tuin ders in met de rampzalige maatregel waarmee hij ook eindigde: de inundatie. Ongeveer een derde van de polder kwam daarbij dras te staan, een gebied waarin vele tuindersbedrijven lagen.' Het was prachtig weer toen het water de akkers en weilanden meedogenloos overstroom de. Zelden was de natuur zo mild als juist dat voorjaar. Alles was daardoor erg vóór- lijk. En het was voor de tuinders begrij pelijk een hard gelag hun gewassen goed deels verloren te zien gaan. Na de vijf spannende oorlogsdagen is het water spoedig geloosd, waardoor de tuinders begin Juni weer konden gaan werken. Veel gewassen waren verloren gegaan. Merkwaardig echter was het dat de meloenen van het water practisch niet geleden hadden, en nog een goede op brengst gaven, uitgezonderd die, die to taal onder water gestaan hadden. De bes senbomen, met name de kruisbessen, wa ren meest dood, evenals de steenvruch ten. De veiling „Beemster, Purmerend c-n Omstreken" belastte in die dagen een commissie met het opnemen van de schade, dit met het oog op een eventuele vergoeding. Dit bleek goed gezien. Toen later namelijk van hoger hand een Scha- decommissie in het leven werd geroepen, kon deze aan de hand van de verzamelde gegevens vlot haar rapporten maken. De inundatie-schade is dan ook later tot veler tevredenheid uitbetaald. Toen de polder weer drooggevallen was, was ook meteen een commissie ge vormd die voor nieuw plantmateriaal (vooral spruitenplanten) moest zorg dra gen. Dit driemanschap slaagde er in bij De Lier en omstreken 300.000 planten te kopen, welke de heer Bunschoten naar hier overbracht. De commissie genoot alle medewerking van de Westlandse tuinders, speciaal van het veilingbestuur te De Lier. Zo is in het historische jaar 1940 de goede aarde van onze Beemster toch weer gebruikt. Aardappelen zijn er dat jaar in Juni nog gepoot. De opbrengst was, ge- „Harmonia" vergaderde. (B) Bij de laatstgehouden bestuursver gadering van de gemengde zangvereniging „Harmonia", onder voorzitterschap van de heer J. v. Twisk, werden de data van de uitvoeringen definitief vastgesteld op 21 en 22 Januari a.s. in het Heerenhuis. Opgevoerd wordt de operette „Nellie" in 3 bedrijven onder regie van de welbe kende heer K. Spaans. Gezien de vlotte vorderingen van de repetities, beloven het twee mooie avonden te worden. Voorts werd besloten de repetities voorlopig te houden op Maandagavond in café Mole naar, aangezien de heer Gerritsen op Woensdagavond verhinderd is. Een prachtig Sinterklaasfeest. (B) Dinsdagmiddag heeft St. Nicolaas, vergezeld van zijn trouwe knecht, een be zoek gebracht aan de leerlingen van de o.l. school in de Noord-Beemster, welke voor deze bijzondere gelegenheid bijeen waren in café Groot. De voorzitter van de oudercommissie, der van, en merkt op, dat op vergaderin gen van arbeidersorganisaties de leden vragen kunnen stellen aan de aanwezige raadsleden over hun beleid en over de vraagstukken daarmee verband houdende. De heer Schagen is ook van gevoelen dat er meer voorlichting moet komen, al leen de wijze waarop is nog een probleem. Deze spreker dacht, dat er in samenwer king met het plaatselijk blad in deze geest iets was te bereiken. De voorzitter zal deze zaak eens over denken. Hierna sluiting. zien de omstandigheden, bevredigend, n.1. 50% van normaal. Er was over de gehele linie een goede belangstelling voor onze producten, die dan ook alle behoorlijk konden worden geplaatst, een verschijn sel dat de prijs ten goede kwam. Vooral het bewaarfruit was aantrekkelijk voor de bezetters. Het kon zó in de wagon worden geleverd. Op de sortering werd al minder gelet. In deze periode was het dat de maximumuprijzen hun intrede deden. Grote schrik beleefde de tuinhoek toen in de nacht van 13 op 14 Juli 1940 drie bommen met gierend geluid insloegen bij het kruispunt ZuiderwegNekkerweg en daar aanzienlijke verwoestingen aanricht ten. De bedrijven van de tuinders W. de Groot en P. G. Tromp leden ernstig schade. Bij eerstgenoemde werden circa 400 eenruiters en veel druivenbomen en tomatenplanten vernield. TromD kreeg, behalve schade aan zijn huis, belangrijke glasschade aan zijn druivenserre. Het medeleven met bedoelde tuinders en an dere gedupeerden was groot. Spontaan organiseerde men in de Z.O.- Beemster een Jiuiscollecte. Het resultaat hiervan was bevredigend. Bovendien hiel pen velen de scherven opruimen. Naderhand zijn gelukkig geen bommen meer in het glasrijke tuinderscentrum ge vallen. Kunstmest op de bon. Reeds voor het bemestingsjaar 1940— 1941 kwam er distributie van kunstmest stoffen. De tuinders zouden kunnen reke nen op 70% van het gebruikte in het voorafgaande jaar. Voor de stikstof en kali kwam dit vrijwel uit. Echter bleek er al spoedig een tekort te zijn aan de fosfaatmeststoffen. De bonnen voor deze artikelen konden dientengevolge niet worden gehonoreerd. Gelukkig was er enige fosfaat-reserve in de grond, door dat ennkele tuinders dit artikel jaren achtereen royaal hadden uitgestrooid. Het jaar 1941 leverde dus wat de bemes ting betrof nog geen noemenswaardige moeilijkheden op. Het zaaizaad voor de tuinbouw was goed verkrijgbaar. In de boomgaarden gebruikte men voor de winterbespuiting nog in hoofdzaak vruchtboomcarbolineum. Daarnaast de Shell W U 117, een kleurstof en een mi nerale olie van de laatste jaren en als zodanig toen nog niet zo bekend. De car- bolineum mocht in 1941 niet meer worden afgeleverd, terwijl genoemd Shell-pro- duct slechts in beperkte mate verkrijg baar was. Ter vervanging waren er in onbeperkte mate z.g. kleurstoffen ver krijgbaar. Deze stoffen waren geenszins surrogaten, alleen waren ze hier tot dus ver niet zo bekend. Zij leenden zich goed voor de winterbespuiting. Voor de zomer- bespuiting was nog op bescheiden schaal Californische pap aanwezig. Voorts was Koper Bayer verkrijgbaar, evenals nico tine. De tuinders, die gewend waren 's win ters koeien op stal te zetten, moesten hier voor thans vergunning vragen bij de P.B.H. Deze verstrekte contracten met een schets van de koe en vermelding van de tijd van teruglevering. De tuinder, die zo'n beest op stal kreeg, moest er voor zorgen dat zijn melkgevende kostganger 1 in gewicht toenam, n.1. 15 kg. per maand. de heer De Jonge, heette de hoge gast en de aanwezige ouders welkom, waarna door alle kinderen een welkomstlied werd gezongen. Ook de kleuterklas, onder lei ding van de nieuwe juf, moest natuurlijk zingen. Mej. Moleman vertoonde daarna lantaarnplaatjes, toegelicht door de Heer Van Twuiver. Tijdens de pauze werden alle kinderen verblijd met een cadeautje. Toen was het tijd voor de Sint om te vertrekken, want andere kinderen ston den reeds verlangend naar hem uit te zien. Onder gezang van de jeugd ver trokken Sint en Piet. Na de pauze werd het 2e gedeelte van „De avonturen van Moppie van Boevenburg" vertoond, wat bij de kinderen zeer in de smaak viel. Daarna nog een zakje met lekkers en op getogen ging de jeugd huiswaarts. Het was jammer, dat het hoofd der school, de heer Blaauboer, wegens ziek te niet aanwezig kon zijn. Naar wij ver nemen heeft de ziekte evenwel een zeer gunstig verloop, zodat gehoopt mag wor den dat de heer Blaauboer' na de Kerst- vacantie zijn plaats weer kan innemen. Hercules-nieuws. (B) Nu we aan de vooravond staan van onze uitvoeringen, willen we de mede werkenden nog even op het een en ander opmerkzaam maken. In de eerste plaats dient iedere turner of turnster om 7 uur aanwezig te zijn, _dus vóór het publiek. In de tweede plaats: zorg steeds klaar te staan wanneer je moet optreden en pro beer het degene, die de leiding heeft, zo gemakkelijk mogelijk te maken. Willen de Buurters er voor zorgen, dat ze hun turnzusters van ver weg bij slecht weer onderdak geven? Ook bij goed weer wil len de meesten misschien liever aan de De eerste klanten! In het voorjaar van 1941 bleek er in de steden een tekort aan groenten te zijn. Een enkeling kwam daardoor toen reeds naar de tuinders toe. In het volle seizoen was dit niet meer nodig. Echter wel weer in de herfst. Vooral was er vraag naar fruit en late aardappelen. De tuinders werden gewezen op hun veilingplicht. Hierop zou streng worden toegezien. Toch ging de verkoop van ar tikelen aan mensen voor eigen gebruik op bescheiden wijze door. Van boeten hoor den we nog weinig. In het algemeen ech ter was de Veiling voor de tuinders toen nog de plaats van afzet. De particulieren kwamen in de winter 19411942 in toenemende mate naar de tuinders. Deze vroegen prijzen die on geveer gelijk waren aan die van de Vei ling, soms iets daarboven lagen. Grote aftrek vonden de winteraardappelen, die ook vroeger bijna nooit naar de Veiling gingen (pl.m. 8 cent per kg.). De tuin ders, die nu nog vrienden en kennissen hielpen, konden niet bevroeden dat zij eenmaal de redders van de stedelijke be volking zouden worden, dat hun toeschie telijkheid, nu nog stiekum, eens gebie dende eis zou worden om de medemens levend uit deze wrede oorlog te laten komen. Intussen werden ook voor de tuinders de moeilijkheden 'al groter: de contract koeien waren moeilijk te krijgen, met de kunstmest ging het verkeerd (fosfaat nog slechts uitsluitend voop glas) en voor de winterbespuiting waren de telers in hoofdzaak aangewezen op de kleurstof fen. De vrouw als verkoopster. De vraag naar vroege groenten werd in 1942 zó groot, dat de stedelingen bijna alle producten onder de handen van de tuinder uitkochten. „Boertje, heb je nog groenten begon in die dagen. Groot Mokum, dat vóór de oorlog van het bestaan van de Beemster nauwelijks afwist slechts enkelingen waren het die zich het aardrijkskundige dreunt je van de lagere school: „Beemster, Purmer, Schermer, Wormer" nog konden herinne ren, dat zelfde Groot Mokum kwam nu in optocht naar de tuinhoek in het Zuid-Oosten van onze polder. De tuindersvrouw, veel en hard werken gewend, kiseeg het door die aanloop nóg drukker dan zij het al had. Zij toch was het die keer op keer naar de deur moest, die de drommen hielp en die de tuin in ging om nieuwe voorraad te halen als ze niet „neen" wilde zeggen tegen een arme stakkerd, die haar medelijden opwekte. Met de vroege aardappelen was het hetzelfde liedje. De tuinders, gewoon om gemoedelijk te helpen waar dit gevraagd werd, leerden de stedelingen kennen: brutaal, vrijpostig en.... slecht. Echter waren er ook prettiger ervaringen: men sen, die dankbaar waren voor de hulp, mensen met wie een vriendschap groeide. Ondertussen werd de toestand onder Purmerend schier onhoudbaar. De schu ren vol mensen, het erf vol tot aan de poort„Boertje, heb je nog groen ten„Boertje, heb je nog aardap pelen....?". En tegenover dit koor van smekende, hongerige mensen stond de controle, die de tuinders achter de broek zat, dan hier en dan daar opdook en in die periode nogal royaal was met pro cessen-verbaal die even zovele hoge geld boeten betekenden. Het gaf niet. De tuinders konden ook niet anders. De wereld stond finaal op haar kop. Alle economische grondstellin gen, volgens welke de producten via de veiling de consument moesten bereiken, verloren hun gezag door de mateloze in haligheid van de Duitser. Hoeveel ver dween er niet over de grenzen? En de schaarste, die daarvan een gevolg was, dreef de stad naar het platteland (Wordt vervolgd.) Wij vervolgen met „Rondom de Tuinbouw" geschreven door de heer D. Mus, bestuurslid van verschillende organisaties op land en tuinbouwgebied. Schrijver, zelf actief beheerder van een groot tuinbedrijf, was door de uitgever aangezocht om een bijdrage te schrijven voor het boek „De Beemster in Oorlogstijd". Wij hebben toestemming gekregen om deze bijdrage in onze krant te publiceren.

Rijper Courant | 1949 | | pagina 2