IPlM P>. 'OM Ir'&M P@IMI RHEUMATIEK..,. A, KAlSER's Manufacturenhandel Terwijl de schepen wachtten. Jaarvergadering van „B.7 P. en O.' Wanneer het nieuwe veilingsgebouw? SPORT Raadszitting te Purmerend. Veel punten, weinig emotie. Ons Vogelhoekje Uitg.-Mij. „West-Friesland" - Hoorn H. RIJKENBERG Voor de kerstdagen Slijterij „HET PARADIJS" (B) Zaterdagmiddag werd in „De Nieu we Tuinbouw" de algemene ledenverga dering gehouden van de afslagvereniging „Beemster, Purfnerend en Omstreken", die door weinig leden werd bezocht. In totaal waren het bestuur meegeteld 68 leden aanwezig. De voorzitter, de heer Chr. van der Hoek, begon de vergadering met een kort overzicht van wat het jaar 1949 heeft gebracht. Was men over 1948 over het algemeen tevreden, in 1949 zijn de uitkomsten voor meerdere producten on der het gewenste peil gebleven. De groenten, met uitzondering van de tuin bonen, waren schaars, waardoor de prijs nog wel behoorlijk bleef, maar er uit eindelijk toch te weinig in het laatje kwam. Met het fruit was het juist een te grote hoeveelheid, die tot ongunstige uitkomsten heeft geleid. Vooral het zo merfruit heeft het lelijk laten zitten. Hoewel hiervoor ook een ophoudprijs plus heffing in het leven was geroepen, kon zulks niet verhinderen, dat vaak zelfs de onkosten niet werden gedekt. De export bracht in de natijd gelukkig enige verbetering. Hiervoor was een nieuwe regeling getroffen en er kwamen mooie partijen beschikbaar, die steeds voor be vredigende prijzen werden afgenomen. Vooral de koelhuis-peren brachten goede prijzen op. De door de directeuren ver anderde wijze van verkoop heeft ten volle voldaan. De enbloc-veiling is eigen lijk vervangen en de mooiste partijen brengen nu de hoogste prijzen op. De keurmeesters hebben een moeilijke taak en spr. deed een beroep op de aanvoer ders om de producten steeds goed gesor teerd te willen aanvoeren. Dat voorkomt veel narigheid voor beide partijen. Spr. bracht tenslotte dank aan het gehele per soneel, dat er voor gezorgd heeft, dat de veiling, ondanks de beperkte ruimte, steeds een vlot verloop heeft kunnen hebben. Medegedeeld werd, dat de omzet op 9 December j.1. ƒ2.239.000.bedroeg, het geen ƒ709.000.minder is dan vorig jaar op die datum. Wegens hun gevorderde leeftijden zul len de keurmeesters Jb. Thamis en J. Heijnes op 30 December a.s. de dienst verlaten. De heer Thamis heeft er dan 37 en de heer Heijnes 36 dienstjaren op zitten. Er zal op 30 December in café De Lange gelegenheid worden geboden van de beide keurmeesters officieel afscheid te nemen, waarbij aanvoerders en koop lieden worden verwacht. Voor jonge tuinders is grond aangekocht en wel zes morgen aan de Zuiderweg, waarop drie tuinders zullen worden ge plaatst. Vervolgens was aan de orde een be stuursverkiezing wegens periodiek aftre den van de heren J. van Baarsen Hz., G. J. Visser en J. A. Woelders. Voor men echter tot stemming overging sprak de heer D. Bakker er zijn verwondering over uit, dat de heer Visser wederom candidaat was gesteld. Deze had toch bui ten de veiling om gehandeld? De voor zitter legde er de nadruk op, dat de heer Visser zich altijd erg inspant voor de vei ling in Purmerend, en vestigde er de aandacht op, dat er in De Rijp een stro ming is, die de aardappelen in Broek op Langendijk wil veilen. Ook de heer Vis ser gaf nog een uiteenzetting van het ge val, hetgeen de heer Bakker wel geen bevrediging schonk, maar het merendeel van de vergadering wel, en de uitslag van de stemming was tenslotte f^ls volgt: de heer v. Baarsen 63, de heer Visser 46 en de heer Woelders 66 stemmen, zodat allen herkozen werden. Het voorstel van het bestuur om een eventueel overschot of tekort op het 2% waarborgfonds provisie resp. bij of af te schrijven van de ledenrekening werd na ampele besprekingen aangenomen. Rondvraag. De heer Jb. Zijp informeerde naar het gebruik van veilingkisten voor het op slaan van fruit in het koelhuis. Voorzitter zeide, dat voor het beste fruit de beste kisten gebruikt dienden te worden. De heer Mus vroeg naar de uienveiling, waarbij de heer Blekemolen zeide, dat enkele goede aanvoerders trouw zijn ge bleven. Voorzitter voegde hieraan toe, dat alle uien tegen behoorlijke prijzen waren geveild. Voorts hoopte de heer Mus, dat ae regering nu ook eens voor' de tuinders in het laatje zou willen kijken en steun ver leende voor de bouw van een KOEL HUIS! De veehouderij heeft toch ook niet te klagen over hulp. Voorzitter vond het een moeilijke taak, maar het proberen waard. De heer Commandeur informeerde naai de situatie van jonge tuinders, die wel grondige practische kennis hebben, maar geen diploma bezitten. Uit de discussie bleek, dat er nog een klein gaatje open is voor deze mensen, maar dat ze wel een diploma moeten oe- halen. De heer D. Bakker vroeg hoever men gevorderd was met de plannen betreffen de de nieuwe veiling. De voorzitter gaf daarover een duide lijke uiteenzetting, waaruit bleek, dat er niet stil gezeten wordt. De gemeente Purmerend heeft zich ten zeerste inge spannen opdat men zo spoedig mogelijk zal kunnen beginnen. De Gedeputeerde Staten hebben beloofd de plannen nader te bezien, als de gemeente Purmerend een sluitende begroting kon tonen. Men is nu zover en nu zullen Ged. Staten hun belofte moeten inlossen! De heer Bakker: Misschien lopen de heren wat vlugger, als men eens uit keek naar een terrein in de gemeente Beem ster. Maar wij kunnen de trein en de waterwegen niet missen en dat hebben wij in de Beemster niet. Alles draait om het geld. De heer Konijn zou willen, dat het Centraal Bureau wat meer lette op de hoge prijzen van het fruit in het binnen land, terwijl het koelhuisfruit waarde loos is. Voorzitter antwoordde, dat de fruit - export naar Engeland de binnenlandse markt omhoog voerde. De heer Brandt zou de kooplieden tij dens de markt graag wat rustiger zien. Voorzitter zeide geen klachten te heb ben vernomen, maar zou laten opletten. Hierna volgde sluiting. V erenigi ngsnieu ws. PURMF.RSTEIJN Programma voor Zondag a.s.: Purmersteijn 1Monnikendam 1 Uitgeest 2Purmersteijn 2 Purmersteijn 3R.C.Z. 3 Purmersteijn 5D.R.E.O. 3 Purmersteijn adsp. aO.F.C. adsp. a Purmersteijn adsp. bMeervogels (Z.) adsp. a. De Rijp adsp. aPurmersteijn ads. c. PURMEREND Programma voor Zondag a.s.: V.V.W.Purmerend Z.F.C. 6Purmerend 2 Purmerend 3W.B.S.V. 2 Purmerend ads. aVolendam adsp. c Purmerend adsp. bVolendam adsp. e De Rijkspolitie Purmerend won. Dinsdag j.1. speelde het elftal van de Rijkspolitie Purmerend een competities- wedstrijd tegen R.T.W.A. uit Amsterdam. Nadat de rust met een 31 voorsprong voor de Purmerenders was ingegaan, kwamen hun tegenstanders, gesteund door de wind, dusdanig in het offensief dat zij het Purmerender doel geruime tijd belegerden. Verder dan één doelpunt kwamen zij echter niet, zodat het einde kwam met een 32 overwinning voor Purmerend, die daardoor haar kleine kans voor de bovenste plaats heeft be houden. GROOTSCHERMER. Afgelopen Zondag is er niet gespeeld vanwege HollandDenemarken. De Hol landers kregen de kous op de kop en nu weet de Keuzecommissie niet wat zij moet. Zij moesten maar eens èen wedstrijd van ons eerste elftal zien. Wat zouden er dan een veranderingen komen in het Neder lands Elftal. Zondag a.s. komen, als het weer tenminste meewerkt, alle elftallen weer in het veld. Het eerste gaat op bezoek bij Zaanse Boys. Dat moet niet te licht opgevat wor den heren, want Zaanse Boys heeft op eigen veld nog geen wedstrijd verloren, en jullie kunnen er op aan dat zij dat wil len handhaven. Doet dus allen je best van het begin tot het eind, dan is een goed resultaat niet uitgesloten. Evert, voor jou zal het eerst wel wat vreemd zijn, maar laten wij hopen dat jij je weer spoedig kunt aanpassen in de ploeg, en dat jij daardoor de club kan helpen, om nog me nige overwinning in de wacht te slepen. Het tweede ontvangt Graftdijk 2 thuis. Dat zal wel een te zware opgaaf zijn, maar doet juist daarom allen je uiterste best om de eventuele nederlaag zo klein mogelijk te houden. En dat later de Graftdijkers kunnen zeggen: „Tjonge, tjonge, dat was nog lang geen makkie." De adspiranten spelen uit tegen Monni kendam a. Jongens, ook voor jullie zal het niet meevallen om een winstpuntje mee naar huis te nemen. Maar als julie goed de plaatsen houden en niet te veel praten, is er nog wat te bereiken. Succes, jon gens! Op Tweede Kerstdag hebben wij de grote feestavond met medewerking van het gezelschap „Teun Klomp en zijn Mak kers". Dat zal een mooie avond worden, die jullie niet mogen missen. Op die avond houden wij een verloting. Leden of dona teurs die iets voor de verloting mochten over hebben, kunnen het bij het bestuur brengen. Het programma voor a.s. Zondag 18 Dec. luidt: Zaanse Boys 1Grootschermer 1. Aan vang 2.30 uur. Vertrek per auto 1.uur. Scheidsrechter Jac. v. Dijk. Grootschermer 2Graftdijk 2. Aanvang 2.uur. Scheidsrechter L. D. Kruijthof. Monnikendam aGrootschermer a. Aan vang 1.uur. Vertrek per auto 11.30 uur. Scheidsrechter N. Mol. B. F. C. Voor a.s. Zondag zijn een viertal wed strijden vastgesteld. Het eerste gaat naar Wormerveer om op het W. F. C. b-terrein „Odiz" te bekampen. Was het thuis een gelijk spel, er zal nu bfzonder hard ge werkt moeten worden wil het wederom een puntenverdeling worden, daar de „Odiz"-mensen op het W. F. C.-terrein steeds goed op dreef zijn. B. 2 en 3 spelen beide thuis. Het derde begint om tien uur tegen W. V. S. V. 2. Het is echter mogelijk dat deze tijd wordt veranderd in 12 uur. Derde elftallers op gelet dus en even gaan zien bij Jonker. Het tweede krijgt bezoek van R. K. S. V. S. 2, waarvan in Iilpendam met 21 werd gewonnen. Het moet dus nu voor Stuffers c.s. ook mogelijk zijn. De adsp. gaan naar een van de kam- pioenscandidaten op bezoek, n.1. Graft dijk a. Alles op alles jongens, misschien komt er nog een puntje mee naar de Buurt. De aanvang- en vertrektijden zijn als volgt: 2.30 uur n.m.: O. D. I. Z. 1B. F. C 1. Vertrek 1.15 uur n.m. per autobus. 2.30 uur n.m.: B. F. C. 2—R. K. V. S. V. 2. 10 of 12 uur v.m.: B. F. C. 3W. V. S. V. 2. 11 uur v.m.: Graftdijk aB. F. C. a. Vertrek 9.45 uur v.m. per fiets. In de raadsvergadering van Purmerend, die Vrijdagavond j.1. werd gehouden, kwa men geen grote dingen aan de orde. Aller eerst waren er een aantal benoemingen, waarbij de heer J. Muts werd gekozen in de commissie voor georganiseerd overleg, de heer S. de Vries in de commissie van bijstand voor de dienst sociale zorg, mw. G. v. d. WoudeBeets in de commissie voor toezicht openbaar voorbereidend la ger onderwijs, de heer E. Mol in de comm. van bijstand voor het Stadsziekenhuis en de heer W. Schuitemaker in de commissie van toezicht op het nijverheidsonderwijs. Voor het rusthuis „Avondzon" moesten twee nieuwe bestuursleden worden be noemd, omdat de periodiek aftredende hr. A. G. Mirck zich niet meer herkiesbaar stelde en mw. E. Geerling—Van Zadelhoff de leeftijdsgrens had overschreden. Be noemd werden de heer J. N. Konijn en mw. G. v. d. WoudeBeets. Op de vraag van de heer Verloop, die gehoord had, dat er nog bouw-volume over was voor 1950 en die er Purmerend graag van wilde laten mededelen, ant woordde de voorzitter, dat hij zijn best reeds had gedaan, maar dat het voorna melijk het montage-volume betrof. Mej.'G. Bonnema kreeg een vaste aan stelling als adjunct-directrice van het Stadsziekenhuis, waar zij een proeftijd van A.V.V. DE RIJP Zondag a.s. staat een volledig pro gramma voor de boeg. Ons eerste gaat naar Spierdijk om aldaar tegen St. George te spelen. Thuis hebben we net aan verloren met 3—2. Laten we nu eens alles op alles zetten om met de punten thuis te komen die we zo broodnodig hebben. Maar alles is nog niet verloren, als we de achterstallige wedstrijden in winst omzetten. Gaan er nu eens veel supporters mee om onze jongens aan te moedigen? Het tweede elftal speelt thuis om half- drie tegen Dreo 2. Dit is dus een plaatse lijk treffen. Dat het een sportieve wed strijd mag worden, zoals de wedstrijd op het Dreo-terrein en dat de sterkste mag winnen! Ook onze adspiranten komen weer eens in het veld en wel in een thuiswedstrijd tegen Purmersteijn c-adspiranten, om 1 uur. Jongens, uit hebben jullie gewon nen met 41 en daarom rekenen we er op dat de thuiswedstrijd ook in winst wordt omgezet. Volgens de stand op de ranglijst zijn jullie dit ook verplicht. Suc ces. We hopen dat er nu Zondag eens ge voetbald kan worden en dat Pluvius eens geen spelbreker wordt, of zou nu Koning Winter zijn entrée gaan doen? Afwach ten maar! AMATEUR. HANDBAL. R.H.C. Voor Zondag was er geen wedstrijd voor ons vastgesteld. Dit was wel jammer daar het ideaal handbalweer was. Maar voor Zondag is er door de competitielei der een wedstrijd voor ons ingelast en wel een thuiswedstrijd tegen C.S.V. I uit Castricum. Aanvang 11 uur. De uitwed strijd verloren we met 20, maar dat was onze eerste competitiewedstrijd. De doelpunten ontstonden toen doordat we ons lieten overrompelen door te hard spel van C.S.V.-zijde. C.S.V. I bezit een paar zeer snelle voorhoede-speelsters, maar als deze goed gehouden worden dan is er een goede kans op de overwinning. Op de plaatsen blijven en samenspelen is een eerste vereiste, dan is succes verzekerd en vooral geen afberichten. Na deze wed strijd hebben we rust tot 8 Januari en dan een thuiswedstrijd tegen G.S.V. 1. Succes dames, in deze zware wedstrijd en dat veel supporters onze dames aanmoe digen is de wens van AMATEUR. een jaar had doorgemaakt. Het P. E. N. kreeg voor een jaar weer het v.m. G.E.B.-gebouwtje aan de Purmer- weg in huur, terwijl de voetbalver. „Pur merend" voor twee jaar opnieuw de be schikking kreeg over het sportveld in de Overweerdse Polder. Voorts werden enige percelen voor de tijd van 10 jaar in erf pacht gegeven. De nieuwe verordening betreffende de bezoldiging der ambtenaren en de wijzi ging der loonsverordening werden voor lopig door B. en W. ingetrokken, waarbij de heer Beukenkamp er op aandrong, dat de ambtenaren in ieder geval vóór Kerst mis een voorschot zouden ontvangen. De voorzitter kon dat niet beloven, maar zou er zijn best voor doen. Vervolgens was er een voorstel tot vast stelling van een verordening tot toeken ning van een tijdelijke bijslag aan het ge- meentepersoneel van een gulden per week. De heer Bakker vond dat aan de krap pe kant en had er 2.50 van willen ma ken, hetgeen echter volgens de voorzitter niet kon, omdat men nu eenmaal gebon den is aan rijksnormen. Waarom het dan in Wieringen wel kon en in Purmerend niet begreep de heer Bakker niet, maar de heer Heiloo zei, dat ze daar zeker nog een erfenisje van de „Kaiser" achter de hand hebben.... De heer Bakker maakte er overigens een voorstel van, dat met 11 tegen 2 stem men (vóór de heren Idenburg en Bakker) ten onder ging, waarna B. en W. hun zin kregen. De begraafrechten-verordening moest voorts uitgebreid worden met een paar bepalingen, hetgeen natuurlijk prompt werd goedgekeurd, evenals de verhoging van de rechten voor de verkrijging van een huurgraf. Een automatisch begraaftoestel was vol gens de heer Smit nog steeds een groot gemis, hetgeen door voorzitter werd be aamd. Reeds lang geleden was tot de aan schaffing daarvan besloten, maar een der gelijk toestel was nog steeds niet te leve ren. De raad was voorts een tikkeltje boos op de Ned. Middenstandsbank, die vol gens mw. Steert, de wedhoudster, de ge meente niet erg sportief behandeld zou hebben. De voorwaarden voor het aan gaan van een rekening-courantovereen komst waren in elk geval onvoordeliger de heer Landsdaal schatte het verschil op enige honderden guldens dan die van de Twentse Bank, zodat men voor 1950 de overeenkomst maar weer met deze bank aan zou gaan i. p. v. met de Middenstands- bank, die eigenli'k aan de beurt was. B. en W. stelden verder voor het v.m. distributiekantoor in het gebouw Kaatjes- steeg in huur tc geven aan de stichting" voor geestelijke volksgezondheid, die er het medisch opvoedkundig bureau in vestigt. De heer Bakker had het liever als wijk- gebouw voor het Witte Kruis afgestaan, maar voorzitter zeide, dat reeds een ge deelte van „Avondzon" aan het Witte Kruis in gebruik was gegeven. De vergadering werd tenslotte besloten met de goedkeuring om aan de P. T. T. een stukje grond bij het telefoongebouw te verkopen. No. 16. Bonte Kraai (corvus corone cornix) Een echte wintergast. Het is opmerke lijk dat men ze de laatste jaren steeds zeldzamer ziet. Vroeger zag men hele troepen in de polder. Nu slechts enkele zwervers. Misschien zijn ze er deze win ter weer een beetje talrijker. Het is een alles-eter. Evenals zijn zwarte broeder is hij een brutale snuiter. Dit is zijn signalement: lichaam grijs, kop borst en vleugels zwart. J. D. van Exter Advertentiën 147. Ja, hoe staat het met de jeep? Daar heeft Pim nog vergeten naar te kij ken. „Oh, die is natuurlijk nog in orde," antwoordt hij dan. „De heer Vossema heeft ons zelf verteld, dat je er mee lezen en schrijven kunt." „Ja, dat kan nu wel," zegt Tommie aarzelend, „maarkun je er ook mee tegen een boom op vliegen?" 148. Blijkbaar wel, want Pom, die al om de jeep heengelopen is, roept vrolijk: „Nee hoor, er mankeert niets aan. Alles in orde!" „Ja, van buiten," zegt Tommie weer. „Kijk eerst maar eens naar de mo tor. We moeten hier zo gauw mogelijk vandaan. Vergeet niet dat de veldwach ter je nog steeds zoekt." Thans is verkrijgbaar het nieuwe boek van mevr. J. VISSER-ROOSENDAAL Prijs f5.90 geb. in geheel linnen prachtband Goed 2 jaar aan stoel en bed gekluisterd, thans weer kun nende lopen, dank zij Bos- Lexl's natuur geneeswijze. Mevr. ZwaagstraHut te Lutjegast. U lijdt aan: Rheumatiek, Ischias, Asthma, Exzeem (huidziekte) Schrijf dan Uw geval eens aan: Bos-Lexl. Inst. Reform Franeker, Tel. 2407 Postzegel insluiten s.v.p. KERSTTAFELKLEDEN TAFELLOPERS KAARSEN (groot en klein) ZILVER VERSIERING MERK VULPENHOUDERS, (volle garantie) KOLKSTR. 4, PURMEREND VOOR DE HEREN: Een nieuw Overhemd, Shawl, Zelfbinder, Sokken, enz. VOOR DE DAMES: Een Wollen Vest, Truitje, Shawl, Linkse Kousen. Als extra aanbieding: NYLON KOUSEN, in alle maten. Naar NIEUWSTRAAT 15 Telefoon 190 PURMEREND Geen lege glazen voor de aanstaande Feestdagen Maar kom eerst even vragen bij Alle soorten JENEVER, WIJNEN en LIKEUREN. NECKERDIJK 5 AART AARSE Telefoon 303 PURMEREND

Rijper Courant | 1949 | | pagina 3